Prachtig geslaagd topconcours in Arnhem 10 maart muziek, film Eerste kievitsei Sneek voor burgemeester Rasterhoff Ijlst met knobbeltocht Leden mogen met 1 vergunning met speciale hengel in domeinwateren vissen I IJLST WYMBRITSERADEEL maar AGENDA J krachtig en Begin van brand in in van KORT Eerste kievitsei ook in IJlst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, fill SI iiSifi Maandag 14 maart 1966 121e jaargang no. 21 Twee in één nest gevonden 9 Het Stedelijk Muziekcorps Sneek o.l.v. dirigent Jo Diederen tijdens zijn optreden in gebouw Musis Sacrum in Arnhem. Links de heer J. de Wit, de vinder van het eerste kievitsei in de ge meente Sneek, rechts burgemeester Rasterhoff, die er wel mee inge nomen is. Opper Tigchelaar nam afscheid van groep Wymbritseradeel Het gaat langzaam met de kievitseieren Ook in Rauwerderhem eerste kievitsei gevonden Stedelijk Muziekcorps 9e in rij der groten - W SI Veel belangstelling van niet-leden Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Successen van leden Kynologenclub Sneek in Apeldoorn Hengelaars van ..De Vriendschap akkoord met contributieverhoging tot 12.per jaar. SNEEKER NIEUWSBLAD GELD NODIG werd bemoeilijkt. WEINIG BEGRIP VRAGEN op gericht, SANERING BEROEPSVISSERS allemaal VORSTELIJKE GIFT spoorkanaal in de omgeving van de Hem- Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Sneker twee Gistermiddag zijn door de gebroeders T. en G. Broodwinder, wonende aan de Prinsengracht in Sneek, 2 kievitseieren in één nest gevonden. Volgens insiders is dit voor 13 maart ongekend vroeg. Vrijdag 8 april: Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bolsward. Donderdag 7 april: Uitvoering Matthaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. Aanvang’s avonds 7 uur. Dinsdag 15 maart Dia-avónd over Zwe den van de Ned. Reisvereniging. Zaal hotel „De Wijnberg”, aanvang 8 uur. Woensdag 16 maart spreekt predikant K. van Twillert in hotel Hanenburg. Aan vang ’s avonds 8 uur. Onderwerp: God is altijd groter. Donderdag 17 maart: Gala-uitvoering van de Tamboers, Trompetters en Pij perskorpsen Advendo in het Amicitia theater. Aanvang 19.30 uur. (de regering zou daar f 100.000,— bij doen) voor de sanering van de beroeps vissers en de teelt van vis. Woensdag 16 maart: Demonstratie vaat- afwasmachine en koffiezetapparaten bij Radio Minkema, Kruizebroederstraat 6971 van 35 uur. Met een herinneringsvaantje en de we tenschap, bij de top van de Federatie te behoren, maar ook bezield met het vaste voornemen om zo mogelijk een volgende keer nog beter voor de dag te komen, keerden de mannen van het Ste delijke in opgewekte stemming terug. Zaterdagmorgen werd in het bureau van de groep Wymbritseradeel van de rijkspolitie aan de Oosterdijk in Sneek afscheid genomen van opperwachtmees ter S. Tigchelaar te IJlst, die met ingang van 16 maart is benoemd tot districts rechercheur bij de rijkspolitie in Heeren- veen. In het bijzijn van de groep werd opper Tigchelaar toegesproken door burge meester Van Hout van Wymbritseradeel, burgemeester Cazemier van IJlst, de commandant van de groep, adjudant De Vries, en de commandant van de water- politie in Sneek, adjudant Zwaag. Het waren woorden van waardering, die de scheidende politieman mocht aanhoren. De regering is toen met plannen geko men om de visstand te verbeteren en de beroepsvissers te saneren. Aan de geor ganiseerde hengelsport in Friesland werd de kans gegeven, in samenwerking met de beroepsvissers, tot een overeenkomst te komen. Op 29 januari hebben de be sturen van de hengelaarsverenigingen in Friesland bijna unaniem (één kleine club ging er niet mee akkoord) met de plan nen ingestemd. Dat betekent, dat 10.000 ha domein water nu mogen worden bevist met een vergunning die recht geeft de spe ciale hengel of twee gewone hengels of een speciale èn één gewone hengel te ge bruiken. Daar staat tegenover, dat de ge organiseerde hengelaars met elkaar een bedrag van f 20.000,moeten bijdragen Nadat Hessel Hoornveld vrijdag j.l. het eerste kievitsei van Wymbritseradeel i.ad gevonden in Jutrijp, zijn er zater dagmiddag door de heren J. Hoornveld en J. Reitsma twee van deze eitjes in één nest gevonden. Ze zijn bij poelier P. Tienstra terecht gekomen. Zondagmorgen was B. Hoekstra van Jutrüp zo gelukkig eentje te vinden. Vanmorgen tegen acht uur vond de 12-jarige Jan Grashuis, zoon van de vee houder A. F. Grashuis in Deersum, in het land van zjjn vader het eerste kievits ei in de gemeente Rauwerderhem. Jan, die op de lagere school is, heeft het ei direct aangeboden aan burgemees ter J. van den Bent. Als beloning ont- vantg hij een diploma. Vanmorgen werd het eerste kievitsei onder de stad IJlst ten stadhuize aange boden aan burgemeester B. W. Casemier. De gelukkige vinder was de 18-jarige Willem Dijkstra uit IJlst. Hij had het ei gevonden op het land van de Wylde Boe- rinne (Geeuwpolle). Het was een uit een legsel van drie, hetgeen op het ogen blik wel als een bijzonderheid genoemd kan worden. dere indruk wekken, de Snekers hebben bjj dit zeer deskundige publiek een uit stekende indruk achter gelaten. Temidden van de grote reuzen van de Federatie was dit echter toch niet voldoende. Wij weten niet, in hoever de bezetting van een korps invloed heeft op de beoorde ling, maar typerend was wel ,dat de gro te bezettingen allemaal in de bovenste helft van de ranglijst eindigden en de kleinere (w.o. dus ook het Stedelijke) op de onderste plaatsen. De jury is na melijk geblindeerd, d.w.z. kan niet zien, welk korps speelt en moet uitsluitend op het gehoor afgaan. Dat een bezetting van 30 tot 40 man daardoor meer gehandicapt is dan een korps van 60 tot 70 leden, werd onlangs nog door één der juryleden, de heer Piet van Mever, op een in Sneek gehouden lezing als één der nadelen van een ge blindeerde jury genoemd. terdagmiddag niet thuis was, kon hij de vinder zondag pas ontvangen. Zondag middag om goed twaalf uur mocht de heer De Wit het ei aanbieden ten huize van de burgemeester. Vorig jaar vonden de heren T. Holke- ma en H. Bruinsma op zondag 22 maart Toen donderdagmorgen om 8 uur twee herauten met trompetgeschal en spreek koren den volke alom in de stad op de hoogte bracht met wat er die dag ging gibeurén in ons vaderland, wapperden al spoedig van torens, gemeentehuis, fa briek en particuliere woningen de vlag gen met oranje wimpels. Toen een jaar of dertien geleden de Federatie Friesland werd kreeg men eindelijk gehoor bij Gedepu teerde Staten en wel vooral bij gedepu teerde Hoogland, maar de mensen van Domeinen toonden weinig begrip. Het ge volg van het contact met het provinciaal bestuur was, dat men toen de provinciale wateren mocht bevissen, maar nog steeds niet de domeinwateren. Het is met die domeinwateren een vreemde zaak. De provinciale wateren slingeren zich er dwars doorheen en dat leidde wel eens tot rare gevallen als men meende een mooi visplekje te hebben gevonden. Tot minister Biesheuvel aan het bewind kwam. Deze is zelf een verwoed sport visser en hjj besefte de waarde van de hengelsport voor het welzijn van het volk. Hij heeft toen besloten aan de hen gelsport hoge prioriteit te geven en met Friesland een begin te maken. In een tot de laatste plaats bezet Mu sis Sacrum in Arnhem (vele tientallen moesten tenslotte met een staanplaats genoegen nemen) is zaterdag door elf topkorpsen van de Koninklijke Nederland se Federatie om de hoogste eer, te weten het kampioenschap van Nederland, gestreden. Dank zij de resultaten van het destijds in Amsterdam gehouden con cours was ook nu, voor de eerste maal in zijn bestaan, het Stedelijk Muziekcorps Sneek als enig noordelijk korps tot de elite van harmonickorpsen doorgedrongen en gerechtigd deel te nemen aan deze gigantische strijd. En al moesten de Snekers dan met een bescheiden negende plaats genoegen nemen, alleen het feit, dat zjj hieraan mochten deelnemen en bovendien nog twee van deze topkorpsen achter zich wisten te houden, mag al als bijzonder eervol worden gekwalifi ceerd. Hoe het ook zij, het Sneker korps heeft zich kranig geweerd in dit milieu, want wat deze korpsen presteerden was inder daad van grote klasse en in alle op zichten af. Daarbij willen wij dan speciaal de kampioen van dit concours, het korps uit Glanerbrug, noemen. Dit korps be haalde reeds tweemaal eerder de ere titel. De vakkundige jury, bestaande uit de heren Gerard Boedjjn (de componist van het uit te voeren werk), Piet van Mever en Piet Stalmeier, heeft het dan ook lang niet gemakkeljjk gehad. Als nummer 1 kwam tenslotte uit de bus: .Kunst naar Kracht” te Glaner brug, tweede werd de Kon. W.O.V. uit Winterswijk (de kampioen van vorig jaar) en derde was de Kon. Almelose Harmo nie. Moandei 14, Tiisdei 15, Woansdei 16 maert Utfierings Krite Snits yn Amicitia. Om nier de indruk te wekken, dat deze gift afhankelijk zou zijn van de presta ties van vandaag, aldus burgemeester Rasterhoff, overhandig ik u deze f 1.000,- nu al vast. Dat de voorzitter van het Stedelijke zich bijzonder ingenomen toon de met deze vorstelijke gift, laat zich begrijpen. Voorzitter Hordijk toonde zich niet alleen dankbaar voor deze gift, maar ook voor de grote belangstelling, die b. en w. hebben getoond ten opzichte van het Stedelijk Muziekcorps waarbij hij ver der verzekerde, dat dit voor de leden een stimulans betekent om op de inge slagen weg voort te gaan. Het Stedelijk Muziekcorps Sneek heeft deze woorden waar gemaakt en op be- wonderenswaardige wijze de eer van on ze stad hoog gehouden. Onder de bezie lende leiding van dirigent Jo Diederen heeft het korps een glanzende vertolking gegeven van het door Gerard Boedijn geschreven concoursnummer „Ballet Astrologique”. Beheerst in de forti, wel luidend in de piano-gedeelten, en met een constant fraaie, harmonieklank werd dit nummer uitgevoerd. En al mag dan de negende plaats in de eindrangschikking misschien een an- Verschjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Het bestuur van „De Vriendschap” heeft daarom besloten de contributie vast te stellen op f 12,per jaar. Men wil verder de medewerking vragen van de gemeenten, zodat in de toekomst overal mag worden gevist. Als er geld over zou blijven wil men dit achteruit leggen voor de aanschaf van bootjes, zodat de leden ook overal kunnen komen. De plannen gelden voorlopig tot 1968. Dan is het misschien mogeljjk al het domeinwater te pachten. De heer De Wolf sprak de hoop uit, dat de hengelaars in de toekomst overal met één ver gunning mogen vissen. Hjj merkte nog op, dat in Friesland het enige complex water in Europa ligt, dat nog niet over bevist is. „Sportbroeders”. Met deze benaming richtte voorzitter J. Wuring zich om twintig over acht tot de aanwezige hen gelaars. Deze vergadering kon men ei genlijk wel een feest noemen, nu het dan eindelijk zo ver is met deze vergunning. ,,’t Is geweldig”, aldus de voorzitter. Hjj gaf daarna het woord aan de secre taris, de heer H. de Wolf, die uitvoerig inging op wat zich allemaal rond de domeinwateren heeft afgespeeld. In zjjn 30-jarig bestuurslidmaatschap heeft hij vanaf het begin geijverd voor het vissen met zoveel mogelijk hengels op één akte. Maar „Den Haag” wilde geen medewer king verlenen. De heer De Wolf vertelde van de tijd, dat de sportvissers zelfs het vissen op zondag in de bebouwde kom Ondanks de „geruisloze” vlucht van prinses Beatrix en prins Claus, is zater dagavond bekend geworden, dat het jon ge paar zjjn wittebroodsweken zal door brengen op het Mexicaanse eiland Cozu mel. Enkele Amerikaanse dagbladen hebben reeds gecharterde vliegtuigen met journalisten naar Mexico gezonden. Om verslagen te maken van de wittebroods weken van een jong paar! dat zelfs ’n mechanische administratie nog wel fouten kan maken, werd in Delft bewezen. In deze stad kreeg nl. een babyvan 8 maanden een oproep voor de statenverkiezingen op 23 maart a.s. De betrokkene is van plan bjj zonnig weer zelf te stemmen, bjj slecht weer zal hjj dit bjj volmacht doen. Woensdag 16 maart Matthaus Passion in de Hervormde Kerk te Workum door het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden. Aanvang 19.10 uur. Ruim 10 uur verlakken de muzikanten zaterdagmorgen in ZWH-bussen, vergezeld van o.m. burge meester Rasterhoff, wethouder Fjjlstra en vele supporters. Dat ook het gemeen tebestuur op deze wjjze vertegenwoor digd was, werd door de muzikanten bij zonder gewaardeerd en vormde een dui delijk bewijs, dat ook het stadsbestuur met veel belangstellingen de verrichtin gen van het Stedelijke volgt. Dit werd nog eens onderstreept door de toespraak van burgemeester Rasterhoff op de in Loenen gehouden generale repetitie, waar bij hjj het korps veel succes toewenste. De burgemeester liet het echter niet bjj goede woorden alleen. Namens het gemeentebestuur overhandigde hjj voor zitter Hordijk een enveloppe met inhoud als waardering voor de geleverde presta ties en als stimulans voor de toekomst. Tongersdei 17 maert: Demonstraesje Heakanon troch de Agrarische Unie, Snits, by de hear H. R. Huitema to Jutryp. Bigjin 1.30 üre. Maandag 14 maart Alg. Ledenvergade ring Vereniging „Hulp in Nood” in café rest. „Onder de Linden”. Aanvang 8 uur. In de werkplaats van schilders- en spuitbedrijf T. J. Kuipers aan de Oppen- huizerweg in Sneek ontstond gistermor gen omstreeks half twaalf een begin van brand in een spuitkabine. De brand kon met enkele emmers water worden ge- b’ust. De schade bleef daardoor gering. De brand is vermoedeljjk ontstaan na het opsteken van een sigaret. Een na- smeulende lucifer deed de rest in de kabine, waarin zeer brandbare resten van synthetische verf waren. De brand weer, die wel was gealarmeerd, behoefde geen dienst te doen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Van de gelegenheid om vragen te stel len werd druk gebruik gemaakt. Ver schillende sprekers vonden het bedrag wel wat hoog, vooral voor mensen, die slechts van hun AOW moeten rondkomen, laar één der bestuursleden, zelf AOW-er, zei hierop: „Dan maar een borreltsje minder, en een sigaret, en naar buiten”. Op de vraag of de beroepsvissers straks met de zegen in de domeinwateren mochten vissen was het antwoord, dat dit tot 1968 mogeljjk is. „Maar alles kan ook niet in één keer”, aldus de secreta ris. Hjj zei, dat de beroepsvisserjj een gunstige invloed hééft op de visstand. Op een desbetreffende vraag werd uit de zaal opgemerkt, dat de beroepsvis sers ongeveer f 50.000,zullen moeten bijdragen. De secretaris deed ook nog even het verschil tussen een gewone en een specia le hengel uit de doeken. Dat verschil zit vooral in het aas. Bjj de speciale hengel mag levend aas worden gebruikt (kleine visjes). Poeren mag men bjj de nieuwe regeling niet. De vragensteller repli ceerde tot grote hilariteit: „Nou, dan mut ’t maar weer stikum”. „We binne toch eigenlijk wurmkevissers”, merkte nog een ander op, die het bedrag te hoog vond. De voorzitter antwoordde, dat men altjjd nog bljjft onder het bedrag, dat men bjj andere verenigingen betaalt. Voor AOW-ers is een regeling moge- Ijjk, als ze even overleg plegen met het bestuur. De voorzitter vergeleek dit met het recht, dat men nu heeft op bijstand volgens de Algemene-bjjstandwet. Tenslotte gingen de aanwezigen onder applaus akkoord met de bestuursvoor stellen. ke opgave was tenslotte: hoofdprijs: Dirk Hoekstra (J. Hoomanstraat)le prjjs: Henk Schraa; 2e mej. T. de Haan: 3e J. de Vries; 4e S. v. d. Veen en 5e Harry Schraa. De oudste deelnemer, die om zjjn leeftijd ook ’n prjjsje kreeg was dhr. J. de Vries (Stadslaan), de jongste die om zijn jeugd evenmin met lege han den naar huis werd gestuurd was Willem Njjdam. De fraaie prjjzen waren beschik baar gesteld door de heer Joh. Ruiter (Sparwinkelier) en de Oranjevereniging. Ondanks het minder gunstige weer was jong IJlst goed vertegenwoordigd. ’s Avonds was er gelegenheid tot dan sen in het Mienskipshüs. Daarvoor was veel belangstelling. Zaterdag 12 maart werd in Apeldoorn een clubmatch van stabjj- en wetterhou- nen gehouden, waaraan ook enkele leden van de Kynologenclub Sneek en Omstre ken deelnamen. De stabjj-reu Gerrolt van de heer De Haan te Wirdum behaalde „uitmuntend”, evenals de stabjj-teef Rik- sta van de heer De Jong te Wirdum. De laatste hond werd tevens uitgeroepen als de beste van de match. De reu Gjerrit fan ’t Hounehiem van mevr. J. v. d. Meer-Zjjlstra te Leeuwar den kreeg de kwalificatie ,goed” en de teef Sietske fan ’e Greidhoek (dezelfde eigenaresse) „zeer goed”. In de kampioensklasse kwam de teef Henny fan ’t Hounehiem van de heer L. Rjjkeljjkhuizen te Ureterp op de derde plaats. Als beste Friese hond werd door de keurmeesters aangewezen „De wette c- houn Frisia" van de heer Jansen te Axel. De bovenzaal van café-restaurant Leeuwen was vrijdagavond stampvol met hengelaars uit Sneek en omgeving, die waren samengekomen om het plan te bespreken tot verkrijging van vergunningen voor het vissen met de speciale hengel of met twee hengels in de domeinwateren in Friesland. De bijeenkomst was belegd door het bestuur van de hengelsportvereniging „De Vriendschap” in Sneek, maar het was een openbare vergadering en er waren opvallend veel niet-leden. Ook het bestuur van de zustervereniging „De Baars” was aanwezig. Alleen leden komen in aanmerking voor zo’n vergunning. Zij moeten daarvoor dan ook f 12,— per jaar contributie betalen. Aan het einde van de vergadering gaven 13 van de 20 niet-leden, die een speciale presentielijst konden tekenen, zich op als lid. Zaterdagmiddag om half vier vond de heer J. de Wit, vertegenwoordiger, wonende in de Graaf Adolfstraat alhier, het eerste kievitsei in de gemeente Sneek. Het ei werd gevonden tussen de Eeuwigelaan en de Noorderhoek, onge veer op de grens van de gemeente. Concordia verzamelde zich met de drumband (gedeeltelijk) op de overklui zing en maakte een rondgang door oud en nieuw IJlst. En daarna kregen televisie en radio de eer, het werd stil op de stra ten. ’s Middags was er voor de kinderen een film-middag in het Mienskipshüs. Er was belangstelling van de jeugd in over vloed. Helaas beantwoordde de film niet aan de gekoesterde verwachting. De rij pere jeugd meldde zich ’s middags bjj de box van YVC om deel te nemen aan dc knobbel-tocht, welke tocht uitging van de Oranjevereniging, maar uitgewerkt was door YVC. In deze tocht kwam het aan op kennis ter plaatse, oriëntatie, op merkelijkheid en helderheid. Ongeveer 35 dames en heren toonden belangstelling, meest Ijlster jongemen- sen. De uitslag van deze niet gemakkeljj-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1