Causerie over opvolging en zaakoverdracht voor Sneker Zakenlieden Ouderavond John Kennedy-groep Ned. Padvinders afd. Sneek Tentoonstelling van beelden en schilderijen Uitstekende uitvoering van jubilerende tamboers-, trompetters- en pijperskorpsen „Advendo” Ledenvergadering Groene Kruis Oosthem-Abbega Filmavond Kon. Zeilvereniging „Sneek” trok grote belangstelling IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Pro o[ contra 121e jaargang no. 23 Maandag 21 maart 1966 Kempenaar te water Jaarvergadering C.P.B. Friese ooievaars vanavond op de t.v. Finales noordelijke bokskampioenschappen in Sneek Muziek- en zanguitvoering in Gauw zeer geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD P.v.d.A. kandidaten voor gemeenteraadsverkiezing Twaalf leden kregen gouden speld voor meer dan tien jaar lidmaatschap Voorzitter H. Waltje nam afscheid als voorzitter „Leven met beeldende kunst” SNEEKER NIEUWSBLAD OPRICHTING NIEUWE LYRA HET PROGRAMMA De aanwezigen konden nog eens op- Zo’n Nederlansk, in te D.E. die aan de Rotte in nog kleiner atelier werkte, De B. H. N.-A. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het seniorencorps begon het tweede ge deelte met enkele werken in de klassieke Het bestuur van het Noordelijk dis trict van de Ned. Boksbond heeft de organisatie van de finalepartijen voor de Noordelijke kampioenschappen 1966 toe gewezen aan de Sneker Boksvereniging Sportclub „Friesland”. king had ondervonden van de gemeente, politie en vele watersporters, derdagavond had hij de laatste hand gelegd aan de film. Haibertsma aan voor het archief van het Scheepvaartmuseum op voorwaarde dat hij hem nog eens mocht draaien. Hierna was er voor de aanwezigen nog gelegenheid te dansen op muziek van het duo Riphagen-Bok, Een zeer ge slaagde avond. Alvorens met het tweede deel van het programma werd begonnen, kwam de heer U. A. Faber nog met een ver rassing. „Als iemand jubileert”, aldus de beschermheer, „is het de gewoonte een geschenk aan te bieden. Ik wil daar in niet achterblijven en ook iets aanbie den, wat uiteraard in het muzikale vlak ligt”. Hierop werd een nieuwe lyra te voorschijn gehaald. De spits van het jubileum-programma werd donderdagavond afgebeten door „Jeugd-Advendo”, dat op een aardige wij ze liet zien hoe het (soms) op de les toe gaat. Vier fluitistes van Jong-Advendo gaven met pianobegeleiding van Jaap Wiersma een fluitsolo, die als gevolg van een iets onzuivere stemming niet geheel uit de verf kwam. Jeugd-Advendo als dansorkest, de fluitistes van Jong-Adven- In het t.v.-onderdeel Ooievaar-Lepe- laar, vanavond om half tien over Neder land 2, wordt ook aandacht geschonken aan onze Friese ooievaars. In deze film zal de heer G. Bosch een toelichting ge ven wat betreft Friesland. Slechts zes weken na de opening van de vorige tentoonstelling verzamelden zich zaterdagmiddag j.l. weer een groot aantal genodigden in de hal van het stad huis, waar burgemeester Rasterhoff andermaal de openingsrede uitsprak bij de expositie van werken, die grotendeels in het bezit zijn van dokter H. L. Straat in Tietjerk. Vrijdagavond jl. werd de eerste ou deravond van deze nog tamelijk jonge padvindersgroep gehouden. De bijeen komst vond plaats in de „Wig Wam”, hun troephuis aan de IJlsterkade. Bijna alle ouders hadden gehoor gegeven aan de oproep van de leiding om deze troep- avond bij te wonen. Om half acht opende de groepsleider de heer T. Meester deze avond. Ver kenners hesen de vlag en lazen de PV- wet. Thema voor deze avond was het artikel „Een Padvinder zet door”. Er werden enkele leuke spelen gedaan waarin ook de ouders werden betrokken. Helaas moesten zij het loodje leggen bü een wedstrijd tegen hun zoons. Daarna kwamen de patrouilles in aktie. Er werd hun een opdracht verstrekt om buiten op het terrein een tafelvuur te pionieren, vuur te maken en een pan soep te koken. Deze opdracht werd met een hoeraatje ontvangen, en vol enthou siasme togen verkenners aan het werk om zich er van te kwijten. In een donderdagavond in het Piter Jelles Hüs gehouden huishoudelijke ver gadering van de afdeling Sneek van de Partij van de Arbeid is de definitieve lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen opgemaakt. Zij ziet er als volgt uit: 1. H. W. Fijlstra; 2. Tj. Lichthart; 3. I. Bergsma; 4. J. R. Visser; 5. W. van Dijk; 6. H. de Blaauw; 7. mevr. Une- ma-Ehlhardt; 8. J. Jonkers; 9. J. Klui- tenberg; 10. M. Steegstra; 11. mevr. Kuperus-Vonk; 12. E. Geertsma; 13. J. Boerstra; 14. H. Röfekamp; 15. H. S. Molenaar; 16. B. Bok; 17. F. D. Hollan der; 18. A. Veenstra. Vrijdagmiddag is op de scheepswerf van de Sneker Scheepsbouw Unie op het eiland alhier het motorrijnschip „Hor tense Dorine”, een zgn. Kempenaar, te water gelaten. Het schip was gebouwd in opdracht van de heer L. Kallen te Maasbracht en mevrouw A. Kallen-Verlaan verricht te de doopplechtigheid. Het schip is 6014 meter lang, 7% meter breed en 2.60 meter diep en heeft een laadvermo gen van 800 ton. Deze scheepswerf kan de eerste tijd nog vooruit. Direct is de kiel gelegd voor nog een Kempenaar en daarna moet er nog één worden gebouwd. Voor de tewaterlating van de „Hortense Do rine” bestond veel belangstelling. Ter gelegenheid van zijn 20-jarig jubileum, hield het tamboers-, trompetters- en pijperscorps „Advendo” donderdagavond in het Amicitia-theater een gala- uitvoering. Tijdens deze voorstelling werd voorzitter D. v. d. Werf als eerste in de Advendo-geschiedenis de gouden Advendo-speid op de revers gevestigt door beschermheer U. Faber. Dit als blijk va n waardering voor het vele werk, dat hij meer dan tien jaar voor de vereniging heeft gedaan. Na hem werden aan nog elf leden, die langer dan tien jaar lid zijn, deze speld uitgereikt. Voorzitter Van der Werf opende de avond met het lezen van Romeinen 8. In zijn openigstoespraak zei hij teleur gesteld te zijn door de geringe belang stelling, maar dat hij daarnaast dank baar was, dat deze uitvoering kan wor den gehouden. Een woord van welkom richtte hij in het bijzonder tot een aantal genodigden, onder wie wethouder M. Baaijens, beschermheer U. A. Faber, de voorzitter van de „Stichting Advendo” de heer De Boer, het erelid Van der Werf en hoofdinstructeur S. Egberts uit As sen. Vrijdagavond was er een gezamenlijke muziek- en zanguitvoering in het Ge bouw te Gauw, door de chr. Muziekver. „Concordia” en de chr. Zangver. „Lytse Krêft”. De opkomst was wel heel bevre digend te noemen, en dat is voor de beide verenigingen weer bemoedigend. Er wordt soms wel geklaagd over de belangstelling voor een dergelijk optre den, maar daar hebben wü in de „Lege Geaën” gelukkig niet over te klagen. Het muzikale optreden van beide ver enigingen werd zeer gewaardeerd, in het bijzonder het gezamenlijk spel „Ambrosi- aanse Lofzang”. Voor afwisseling zorgden de heer Dijk stra en mej. Ans v. d. Bosch uit Sjjbran- daburen met accordeonmuziek en de slagwerker Jappie Dotinga. Dit optreden werd bijzonder op prijs gesteld. Om de gemaakte onkosten te dekken werd een verloting gehouden, waarvoor de prijzen gratis beschikbaar werden gesteld door middenstand en industrie. De leiding berustte bij de heren J. Yp- ma en P. Zeilstra. „Concordia” en „Lytse Krêft” kunnen op een geslaagde avond terugzien. Zij gaan in vertrouwen de toekomst tege moet. De Sportclub heeft deze wedstrijden gepland op zaterdag 16 april in Ons Ge bouw. Het ligt in de bedoeling rond de 7 finalepartijen zoveel mogeljjk Noorde lijke boksers in de ring te brengen. Men hoopt voor de Leeuwarder zwaarge- wichtkampioen van Nederland 1965 Lol- le van Houten de nieuwe kampioen 1966 die nog niet bekend is uit te nodigen. Daarnaast vragen de partijen tussen de Frisia-bokser Henk Hof, Drachten en de Winschoter comingman V. d. Sluis en de finale zwaargewicht tussen de Sport- clubbokser Henk Duursma (Joure) en de Groninger G. Waterman bijzondere aan dacht. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Deze vergadering werd door bijzon dere omstandigheden dit jaar weer in Oosthem gehouden. De voorzitter de heer H. Waltje van Njjezijl opende met gebed en heette de aanwezigen, onder wie nogal enkele dames waren, harte lijk welkom. De notulen en het jaarver slag werden door de sekretaris gelezen en daarna goedgekeurd. Het verslag van de penningmeester was niet zo rooskleu rig. Hoewel hij had getracht de eindjes aan elkaar te knopen, was er een na delig saldo van f 1129.27. zelfstandige weg de hoogte die hij thans bereikt heeft, is gegaan. Hjj laat ons niet allereerst het uiterlijk waarneembare zien, maar wil zichtbaar maken wat daar achter is. Bregman werd gekarakteriseerd door dr. Straat als een man, die zou willen schilderen alles wat is geweest, is en wat zal komen. Ook Bregman zoekt naar wat niet zichtbaar is. Bij hem wordt een boom gevormd door het gefluit van de vogel. Hij droomt van het paradijs, van het wonder. Hij schept zich een eigen werkelijkheid, waarin hij zijn wensen en dromen kan uitleven. Hij heeft het ver langen naar een avontuur en is daarbij bezield door angst voor de werkelijkheid. Nadat dr. Straat een gedicht van Breg man voorgelezen heeft, eindigt hij met de woorden: „De kunstenaars hebben mij veel geluk gebracht”. Hierna was gelegenheid het tentoonge stelde werk'te bezichtigen. Van Benner hangt hier over het algemeen vroeg werk. De schilder was zelf verrast ze weer eens te zien! De gouaches zijn meest blijmoedig van tint en met krach- ‘j tige toets geschilderd. Het is prettig om, het latere werk van Benner kennend, de- 1 zelfde elementen in dit vroege werk te herkennen. Zijn onderwerpen hebben hier nog wel een veel duidelijker relatie met de natuur dan tegenwoordig. Bregman uit zich artistiek op verschil lende wijzen. Er hangen van hem schil derijen, maar er zijn ook etsen, collages, gedichten en metaalplastieken. Al noemt 1 hjj zich amateur, zijn werk heeft beslist geen amateuristische inslag. Technisch is het ook zeer knap opgebouwd, en de o zo moeilijke etstechniek beheerst hjj 1 uitstekend. Zijn schilderijen zijn prachtig afgewogen v n kleur en tonaliteit. Bjj aankoop van werk door particulieren is de rijkssubsidieregeling van toepassing. De expositie „Leven met beeldende kunst” is tot en met 6 april te bezichti gen. Zij is elke dag geopend van 912, van 1417 en van 19.3021 uur, ’s zater- 1 dags van 1417 uur en ’s zondags geslo ten. Een bezoek is voor ieder zeer aan te 1 bevelen. stijl. De Varianta Polka Mazurka van de heren Egberts (die ook dirigeerde) en Smits, was qua zuiverheid en harmonie zeer goed; bij de andere nummers waren de inzetten niet altijd feilloos. Tijdens de ze serie trad voor de tweede maal de heer Mosselaar op, nu als zanger. Mede door de goed uitgevoerde begeleiding werd het Wolga-lied van Franz Léhar een grandioos succes. Na een aantal werken uit het Spaans- Zuidamerikaanse repertoire, werd de avond besloten met enkele eigentijdse werken, waaronder dixieland en swing. Hieruit bleek, dat de moderne stukken ook Advendo goed liggen. Over het ge heel genomen kan Advendo op eer. tot in de puntjes verzorgde lustrumviering te rug zien. De heer Meester vertelde iets uit z’n eigen verkennerstijd en over het ont staan van deze nieuwe John Kennedy- groep. Het enthousiasme van de jon gens over hun p.v.-aktiviteiten werkte zo stimulerend, dat de groep werd uitge,- breid van een 4-tal knapen tot plm. 15 jongens. Zelfs een van de ouders kwam uit eigen beweging en aanvaardde een leiders funktie. Ook buitenstaanders bleken begrip te hebben. Het onderdak-probleem vond steun bij de stichting „De Blokhut", waar de groep tjjdeljjk enkele maanden was gehuisvest. Nu kan de groep over een eigen „Wig-Wam” beschikken. De verkenners ontplooien zelf veel aktiviteit. Er zijn weinig absenten en er wordt veel initiatief getoond bij werk stukken zoals kapstok, p.v.-wet op leer, wandversiering, alles ,doe het zelf” voor hun troephuis. Dit alles en ook de deelname aan verschillende kampen hebben ertoe bijgedragen, dat deze der de padvindersgroep van de NPV hier in Sneek zeer zeker reden van bestaan heeft. Thans is het van belang, dat uit de ouders een zgn. groepskommissie een aktief aandeel krijgt. Om moreel en financieel het pv-werk te steunen, tot verlichting van de taak van de leiding. Het bleek, dat de ouders enthousiast wa ren. Zij betuigden hun bijval aan het plan om gezamenlijk iets te doen. Drie vlammende tafelvuurtjes kregen nu de belangstelling van pa’s en ma’s, die vol interesse de aktiviteiten van de jongens gadesloegen. Een kort binnen kampvuurprogramma volgde met zang en enkele schetsjes, al les verzorgd door de jongens zelf. Ook de soep (zonder peuk) viel goed in de smaak en lokte applaus uit. Om ongeveer half tien werd de vlag gestreken en daarmee werd deze goede geslaagde avond gesloten. Bjj de John Kennedygroep kunnen nog jongens welp of verkenner worden ge plaatst, leeftijden resp. 8-11 jaar en 11-16 jaar. Inlichtingen bij de leiders: T. Meester, J. van Nassaustraat 69 en L. Reitsma, Maria Louisestraat 14. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad do op Concours en het Jeugdkamp „Sin en Wille”, waaraan de fluitistes ook mee werkten, waren op enkele schoonheids foutjes na uitstekende nummers. Dit kan niet geheel gezegd worden van het Hoornconcert van Mozart, dat uitge voerd werd door A. Mosselaar, met be geleiding van Jaap Wiersma. Het samen spel liet nogal te wensen over en vooral de pianopartij werd t-ehnisch niet vlek keloos uitgevoerd. Jong-Advendo als Ma trozenband was een succes. Door het heldere spel en de fraaie kostumering was het een genoegen hiernaar te luiste ren en te kijken. Ter ere van de twaalf .verdienstelijken’ brachten de twee jeugdbands een tap toe. Vrjjdag hield de Ver. van Sneker Za kenlieden een bijeenkomst in restaurant S. v. d. Wal, onder voorzitterschap van de heer A. Jansen. Als spreker voor de ze avond was uitgenodigd de heer J. W- v. d. Vijver, juridisch-fiscale medewer ker voor zaakoverdrachten van de Eer ste Nederlandsche” te Den Haag. Nadat de voorzitter alle aanwezigen bij de opening gewezen had op het be lang van deze lezing vanwege de vele problemen die er vaak zijn bij een even tuele opvolging of overdracht van be drijven, gaf hij het woord aan de heer Van de Vijver. Deze schetste in een warm betoog de fiscale en juridische as pekten bij bedrijfsopvolging en over dracht van bedrijven, waarin hij advi seerde om met zoons of dochters, die bij hun vader in de zaak werken, zodra zij daartoe in staat zijn, een venn. on der firma aan te gaan om de volgende redenen a. in de meeste gevallen een directe belastingbesparing (t.w. I.B.) kan wor den bereikt; b. dé financiële konsekwen- ties van hét uittreden of overlijden van de vader voor de voortzetting van het bedrijf dan reeds kunnen worden gere geld, waardoor deze voortzetting finan cieel zeker wordt gesteld; c. in de toe komst belastingbesparing (t.w. over- drachts- of overlijdenswinstbelasting en successierecht) wordt verkregen. Om deze zaken zo goed mogelijk te regelen is volgens spreker nodig: le. een goede verhouding tussen firmanten: 2e. een deugdelijk firmacontract, waarin alle van belang zijnde omstandigheden worden vastgelegd; 3e. van tijd tot tijd dit firmacontract aanpassen aan de even tuele gewijzigde omstandigheden. Voorts zette spreker uiteen, dat niet alleen het overlijden van de man, maar ook van de echtgenote, fiscale- en dus financiële consequenties tengevolge heeft nl. de te betalen overlijdenswinstbelas ting - 20% - van de stille reserves en goodwill. Verder noemde spreker nog de vele mogelijkheden om een zaak te verkopen aan eigen kinderen of aan derden. Na de pauze werd op verzoek van de aanwezigen ook nog in vogelvlucht uit eengezet, wanneer het de voorkeur ver dient een eenmanszaak of firma om te zetten in een nv. Diverse faktoren kun nen hierbij een rol spelen, o.a. a. juri dische motieven, z.a. beperking aanspra kelijkheid; b. commerciële motieven, z.a. betere presentatie van bepaalde be drijven als NV; c. fiscale overwegingen, De belangstelling voor de filmavond van de Koninklijke Zeilvereniging .Sneek’ was vrijdagavond zo groot, dat voorzitter dr. J. W. v. d. Zijpp in zijn wel komstwoord terecht de uitdrukking „als haringen in een ton” gebruikte. De hoofdschotel van het filmprogramma was de film over de 15Oste hardzeildag, gemaakt door onze stadgenoot de heer G. H. Vrolijk, die vooraf zijn rolprent nog even toelichtte en o.m. vertelde dat hij bij het maken ervan veel medewer- -Don- Namens het gemeentebestuur en de Culturele Raad werden alle aanwezigen welkom geheten. Burgemeester Rasterhoff accentueerde voorts het bijzondere van deze tentoon stelling, daar deze voor het eerst in Sneek grotendeels samengesteld is uit werken uit de verzameling van één man. Hjj stelde het zeer op prijs, dat de heren Benner en Bregman aanwezig waren. De heer Bregman, die in het dagelijks leven een prozaïsch beroep uitoefent, was door dr. Straat overgehaald om met zijn werk aanwezig te zijn. Spreker kon kort zijn met zijn inleiding, omdat dr. Straat be reid was een toelichting te geven. Van een beoordeling wilde hij zich onthouden en zich zeker niet in de voetsporen be geven van zijn ambtgenoot uit Gorin-' chem, die zich hiermee nogal een slechte naam bezorgd heeft. Volgens burgemees ter Rasterhoff moet de overheid aan kunstenaars en kunstgenieters een grote vrijheid toekennen en zeker niet als cen sor optreden. Tenslotte sprak hij de verwachting üit, dat deze tentoonstelling evenals de vorige veel bezoek zou trekken, en bood hij dr. Straat en de heer Bregman het boekje: „150 jaar Hardzeildag” aan. Hierna was het woord aan dr. Straat, die begon met op te merken, dat, toen de heer Sipkens hem vroeg deze expo sitie te organiseren, hij deze opdracht met aarzeling aanvaardde. Na 1959 is zijn verzameling dermate geslonken, dat geen volledig overzicht van wat hij be zat meer mogelijk is. Overigens vond hij de tentoonstellingsruimte voor een vooruitstrevende stad als Sneek veel te klein. Behalve enkele oude schilderijen van Chabot, is er werk van Benner en Breg man, die volgens dr. Straat werk van bijzondere kwaliteit maakt. Dat heeft nog te weinig bekendheid gekregen. Ver der zijn nog drie beelden opgesteld van andere kunstenaars en heeft hij, als „waarmerk” een schilderijtje van eigen hand hier aan toegevoegd. Vervolgens gaf hii een levensschets van Chabot, die hij beschreef als een kleine,' bescheiden man, Rotterdam in een klein huisje woonde en m een maar een grote geestelijke inhoud gaf. Hjj was een man met een sterk verant woordelijkheidsbesef, die grote, drama tische doeken schilderde. Hij schilderde mensen: de arme, de moede, de afgetob de mens, de verjaagden, de vluchtelin gen, de mensen in hun arbeid. Hjj schiep figuren met monumentaliteit en zijn landschappen hebben een visionnaire kracht. Chabot overleed in 1949. Benner werd door dr. Straat beschre ven als een innerlijk schouwend mens, die zich in zjjn werk boven het alledaagse verheft. Hij is een teruggetrokken fi guur, met een veel minder tragische le venskijk dan b.v. Chabot had. Hij heeft een grote belangstelling voor de natuur, ook voor het meest nietige daarin. Ben ner is een gedrevene, die langs een eigen, z.a. belasting besparing, geruisloze om zetting, of een mogelijke opschorting van de belastingheffing. Door de aanwezigen werden vele vra gen aan de spreker gesteld. Het is ui teraard, aldus de heer V. d. Vijver, ge zien de zeer vele problemen die zich bjj bedrijfsopvolging en overdracht van be drijven kunnen voordoen en het grote ar senaal van oplossingen dat daarvoor ter beschikking is, ónmogelijk in een of meerdere lezingen dit geheel te over zien. Het enige juiste advies is dan ook: laat uw problemen door een deskundige onderzoeken en oplossen. Tot slot dankte de voorzitter spreker voor de zeer leerzame causerie en de aanwezigen voor hun komst. nieuw genieten van deze onvergefelijke gebeurtenis. Van de prachtige ronde- en platbodemjachten en natuurlijk niet te vergeten het fraaie statenjacht. schouwspel zal men niet gauw weer op het Snekermeer te zien krijgen. Het weer werkte die dagen ook wel erg mee. De heer Vrolijk verdient stellig alle lof voor zijn prachtige film. Vooraf had de heer V. d. Burgt, even eens een amateurfilmer, zijn flim „Men sen bezig”, inhoudende filmimpressies uit het dagelijks leven, vertoond en de heer Vrolijk een veertien jaar oud filmpje „Wonderolie”. Het waren leuke films en zij kregen beide dan ook een welverdiend applaus. Tijdens een kleine pauze na dit voorprogramma sprak de heer H. Haibertsma, conservator van het Fries Scheepvaartmuseum over de Hardzeildag en het admiraalzeilen zoals dat 150 jaar geleden toeging. Na het vertonen van de hoofdflim bood de heer Vrolijk de film aan de heer Donderdag jl. hield de CPB haar jaar vergadering in de bovenzaal van Aere Perennius. De presidente merkte in haar openingswoord op dat dit de zestiende jaarvergadering van de afd. Sneek was. Het kind van toen telde 13 leden, de tiener van nu 179, natuurlijk zijn we daar heel bljj mee, aldus de presidente. We zijn ook heel blij dat onze leden over het algemeen bereid zjjn aktief mee te doen aan het werk van de plattelands vrouwen, soms door het meewerken aan een programma, of door het bren gen van bezoeken bij geboorten, jubilea en zieken. Wel wekte de presidente op toch vooral trouw de maandelijkse ver gaderingen te bezoeken, ook als we den ken, dat het ons niet zal interesseren. We proberen voor „elk wat wils' brengen, zei de pres. Nadat de secretaresse en de penning- meesteresse hun jaarverslagen hadden gelezen, vertelde mevr. Talsma nog iets over het werk van de ruilverkave- lingscommissie. Daarna traden dertien dames uit Sneek voor het voetlicht. Ze namen ons mee voor een tochtje langs onze elf Friese steden, 2 leden in Fries costuum verzorgden de proloog. In de pauze werden loten verkocht ten bate van de eigen afdeling, waarvoor de leden royaal prijsjes beschikbaar hadden gesteld. De bestuursverkiezing bracht mevr. Gerbrandy als presidente en mevr. Schrale, met algemene stemmen weer op hun plaats terug. Beiden namen de be noeming weer aan. Als dank bracht de zaal een spontaan applaus. Zes dames uit Nijland hielden vervol gens een „modeshow met fouten”, waar aan een wedstrijd verbonden was. De drie meest deskundigen kregen een prijs je, maar alle leden hebben genoten van deze vermakelijke show. De volgende vergadering is vastgesteld op 14 april. Spreekster is dan mevr. De Graaff-Nauta. Onderwerp ,,De vrouw en de politiek”. Zuster Westera van Nijland bracht ver slag uit over haar werk, o.a. over de bezoeken die zij het afgelopen jaar weer had afgelegd, en het houden van de ver schillende bureaus. De voorzitter bracht haar dank voor het vele werk. Uit het verslag van de penningmeester over dit onderdeel bleek dat ook dit werk een na delig saldo van f 1649.41 had opgeleverd. Als bestuurslid werd met algemene stemmen herkozen de heer Sj. v. d. Veen van Oosthem, terwijl in de plaats van de heer Waltje, die wegens vergevor derde leeftijd bedankte, werd gekozen mevr. W. Posthuma-Attema van Nije- zjjl. Als spreekster op deze avond was uitgenodigd zustér Van der Sloot van Leeuwarden, die tevens de film „Er dreigt gevaar” zou vertonen. Jammer genoeg kon deze vertoning wegens technische moeilijkheden niet doorgaan. De causerie ging voornamelijk over het gevaar dat onze kleuters bedreigt. Er gebeuren verschrikkelijk veel ongeval len en bij ieder ongeluk krijgt het gezin DE HEAR J. H. Doodkorte skreau yn üs krante fan tongersdei in ynstjürd stikje. It giet him allegear hwat to fier mei dy Fryske tael, it moat net malder wurde. Hwerüt hy de konklüzje lukt as soe ik my foar myn pro-Frysk skamje is my in riedsel. Ik hie yn dat gefal myn stikje net yn ’t Frysk skreaun. Faeks is de winsk hjir de heit fan syn tin- zen west. Ik wol dan ek efkes düdlik stelle, dat ik tichter by de saneamde „trochdriuwers” stean as by de hear Doodkorte en dér hoech ik my net foar to skamjen, tocht ik. Lykwols kinne wy inoar de han jaen, hwant ik hald likefolle fan de Neder- lanske tael as de hear Doodkorte. Ik soe him ütnoegje wolle om ris op de mulo- of middelskoallen to sjen nei de praktyk fan it ünderwiis. Lit üs ris de sifers bisjen fan de learlingen fan sa- mar in klasse. Dy rinne ütinoar fan by- gelyks 3 oant 9 op ien fak, siz Ingelsk. Nou soe it hielendal net frjemd wêze as de learling, dy’t in 3 hat op Ingelsk, in 9 hat op wiskunde of oarsom. Fraech: is de learling, dy’t in 3 hat op Ingelsk, Fransk of Dütsk ofNederlansk, in stakkerd? Ik soe der net al to swier oan tille wolle, lyk as de hear Doodkorte wol docht. As ien fan üs bern wurk yn ’t suden fynt en hy kin noch net sa goed oerwei mei it Nederlansk, dan leart dat gau genóch, hwant hy moat wol. En it is gjin skande as men heart wer ’t er weikomt. Dat heart men oan de Grinzer, oan de Limburger en oan de Amster dammer krekt likegoed. Mar yn Fryslan moatte dizze „stak kerds” net twongen wurde Nederlansk to praten. It leit mear foar de han dat de tritich persint „net-Frysk-sprekkende Friezen” op syn minst bisiket it to for- stean. Dat sil de iene dan wer makli- ker ófgean as de oare. Der binne dy’t it seis tige goed praten leare. Hwat it brüken fan de tael oanbilan- get sille de „trochdriuwers” der om tinke moatte, dat hjir ek wol minsken efkes komme üt oare provinsjes en dat dy it Frysk net forsteane. Op strjitte en yn winkels kin men net oan ien syn noas sjen oft er in oprjuchte Fries, in net- Frysk-sprekkende Fries of ien üt in oare provinsje is. Dèrom nimt men faek it wisse foar it ünwisse en praet Neder lansk. Foaral yn de stêdden is dat o sa sterk en faeks is dat de reden dat it Frysk dér yn ’e minderheit is en it stêdsfrysk üntstien. Ek dit - en dan kom ik hwerom op myn earstc stikje - is in natuerlike Ontwikkeling. Hwa ’t Stêds frysk prate wol, dy docht dat mar. Dérom hoecht it eins hielendal net in kwesje fan pro of contra to wezen. De Friezen bine allinne mar ryker mei harren twa talen yn Fryslan. Oer de Tsjonger skeakelje hja daliks oer op „Nederlands”, al giet dat net sa mak lik. Mar boppe de Tsjonger wol men graech lykbirjochtiging fan it Frysk neist it Nederlansk. Is dat nou tofolle frege? een geestelijke inzinking. Men moet de kinderen wel op tijd loslaten, opdat zij op tijd hun evenwicht leren krijgen. Een typisch verschijnsel is dat meer jongens dan meisjes een ongeluk krijgen. Ook dient veel aandacht te worden besteed aan het speelgoed van de kinderen en moet men steeds nagaan of er in huis ook iets is dat gevaar kan opleveren voor de jeugd, bijv, met elektrische ap paraten. Aangeraden werd de kinderen zo jong mogelijk zwemmen te laten le ren, omdat er veel verdrinkingsgeval- len zijn. De kinderen nemen vele voor beelden van de ouders over wat be treft de opvoeding in het verkeer. Deze is in Friesland nog zeer slecht. Vooral op het platteland moeten de kinderen vroegtijdig en goed op de hoogte worden gebracht van de gevaren van het ver keer. De vragen naat aanleiding van deze causerie werden door zuster Van der Sloot op prettige wijze beantwoord en na afloop bracht de voorzitter haar hartelijk dank voor haar boeiende cau serie. De heer Waltje die bijna vijftig jaar lid geweest is van het Groene Kruis, waarvan bijna 25 jaar bestuurslid, werd dank gebracht voor het vele werk en de goede leiding. De scheidende voorzitter bracht dank voor het vertrou wen dat hem in de afgelopen periode geschonken was. Hjj wekte op om het werk van het Groene Kruis steeds trouw te blijven, het gaat immers om ons aller gezondheid. Het was een interessante en leerzame avond, die door de heer V. d. Veen met dankgebed werd gesloten. Onder leiding van de heer J. Klaibeda, voorzitter van de chr. gymnastiekvereni ging „Advendo”, werd 16 maart 1946 met veel geestdrift een tamboers- en pijpers corps opgericht. Er was kort daarvoor een bazar gehouden, die een batig saldo opleverde van 3.000,Van dit bedrag werden de eerste instrumenten aange schaft. Maar net als bij andere vereni gingen in oprichting kreeg ook „Adven do” de bekende kinderziekten te door staan. Meningsverschillen in het bestuur bedreigden de vereniging zelfs met de ondergang, maar door het volhouden van slechts enkelen bleef het korps bestaan. Tien jaar na de oprichting werd het doorzetten van deze mensen beloond met de oprichting van een jeugdcorps ge naamd „Jong-Advendo”. De groei ging door en vijf jaar geleden werd een derde korps in het leven geroepen: „Jeugd- Advendo”. Het seniorencorps speelt thans in de superieure afdeling, terwijl „Jong- Advendo” de eerste afdeling ruimschoots heeft gehaald.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1