Goede kwaliteit Medewerking voor 40 woningwetwoningen op Paasveetentoonstelling Ir. M. Flach - oud-Sneker - promoveerde aan Landbouwhogeschool Wapeningen Waterpoort- krabbels 1 i I I t IJLST WYM BRITS ER A DEEL Oproep tot actie r ^*1 en van RAADSVOORSTELLEN WYMBRITSERADEEL Jongerein fan Fryslan bout in bernetobüs yn Tanzania SNEEK KRIJGT MIDGET-GOLFBAAN 1 l Grotere belangstelling van publiek Veel prijzen voor H. Anema. Bolsward Sneek in NGRV-programma „INTERLAND” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Boazum bitocht Gysbert Japicx t t 121e jaargang no. 26 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD een verbindingsweg van de Almastraat langs het gymnasium m i f z» z» T 7" zv «v» zJz»^»zi oo c» <7 z> n rivn n n n 'i'n n Nog dit voorjaar gereed Aan het einde van de Kanaalstraat liggen grote bergen zand. Deze zijn niet bestemd voor de nieuwe weg SneekIJlst, maar voor 30 april tegen Belgische stad leper Donderdag 31 maart 1966 Het Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en naar die nieuwe weg. Van deze weg is de aardebaan in grote trekken klaar; men is nu bezig met het afwerken van de baan en eind april hoopt de aannemersmaatschappij „De Hondsrug” uit Gieten een begin te maken met de asfdltconstructie. Deze maat schappij maakt de hele weg, en het verbindingsweg get je, uiter aard onder supervisie van de gemeente. Men verwacht dat de hele weg in augustus klaar is. - GEEN ROODBONTE b.v. te De twee kampioenskoeien met in het midden de eigenaar, de heer H. Anema VERKOOP BOUWTERREINEN In 1965 is aan de heer Tj. Piso te Heeg 'een bouwterrein verkocht aan de Schat ting aldaar. Naderhand is het bouwplan van de heer Piso in die zin gewijzigd, dat hij thans een bungalow aan de Kerksloot zal bouwen. In verband hiermee kan het betreffende raadsbesluit worden ingetrok ken. De heer S. M. de Boer te Heeg is voornemens nabij de Schatting een woning te bouwen en wil daartoe van de gemeen te een bouwterreintje kopen. De heer S. Sijpersma te Scharnegou- tum heeft het plan nabij de viersprong Vanwege het feit dat Scharnegou- tum de jeugd op cultureel gebied weinig heeft te bieden, heeft ze haar greep op die groep volledig verloren. De zich niet met sport bezighoudende verenigingen hebben weinig meer te betekenen. Vele dorpsfestiviteiten doen bij de jeugd niet de behoefte ontstaan daarbij tegenwoordig te zijn, ’t Is duidelijk dat in Scharnegoutum de jeugd bijna geen wensen en verlangens ziet bevredigd, die ze heeft aangaan de de „ontspanning”. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 me- ZÜ voor Gisteren promoveerde aan de Land bouwhogeschool tot doctor in de land bouwkunde ir. M. Flach op het proef schrift „Nutmeg cultivation and its sex problem”. Promotoren waren prof. dr. ir. J. D. Ferwerda, hoogleraar in de tropi- deze keer erg laat. Oorzaak: Griep”. Wij vragen ons af wie er nu eigen lijk de griep had. Eindelijk begint het weer wat zach ter te worden. En dat mag ook wel, want morgen is het april. Afgelopen week verzocht een abonnee reeds hem IN HET „Kontaktorgaan van de korf balvereniging „SVS” te Scharnegoutum” van februari lazen wij de volgende harte- kreet: De aanvankelijke toewijzing bedroeg, zoals bekend, 22 woningwetwoningen. In dien een keuzeplan wordt gebouwd, wordt dit contingent verhoogd met 25%. Bij het opmaken van de plannen zijn b. en w. in verband hiermee uitgegaan van 40 wo ningwetwoningen, hetgeen dus méér is dan op grond van de toewijzing kan wor den becijferd. Zeer waarschijnlijk zal machtiging tot gunning van deze 40 woningwetwoningen worden gegeven. Daarom doen b. en w. thans het voorstel aan de raad om de woningstichting overeenkomstig haar ver zoek de nodige financiële medewerking etc. voor de bouw van dit aantal wonin gen te geven. Wat het woningtype be treft, merken zij op, dat het bouwplan 40 woningen 1966 van dezelfde constructie en indeling is als de woningen van het contingent 1965. Ook nu weer berust de architectuur bij H. Kluiwstra te Heeren- veen. Op Koninginnedag zal de laatse fase van het t.v.-duel „Interland” van de NCRV worden uitgezonden. Onze stad zal dan in het krijt treden tegen de Bel gische stad leper in West-Vlaanderen (plm. 15 km van de Franse grens en ruim 30 km van Nieuwpoort). Het zal een directe uitzending worden. SNEEKER NIEUWSBLAD In verband met het aan Wymbritsera- j in dit dorp een woning te bouwen en wil eveneens daartoe van de gemeente de no dige bouwgrond kopen., B. en w. stellen de raad voor tot deze drie verkopen over te gaan. GRONDAANKOOP OUDEGA In 1965 werd een perceel grond te Oudega (W.) aangekocht, teneinde daar mee een grondruil aan te gaan met mevr. A. Stegenga, ter verkrijging van bouwterrein. Deze transactie had plaats onder voorwaarde, dat hierop de goed keuring werd verkregen van het Sane- ringsfonds. Toen deze goedkeuring niet kon worden verleend, zijn de onderhande- lingen met genoemde eigenares voortge zet, met als resultaat, dat, zonder dat direkt andere grond als compensatie wordt geleverd, een oppervlakte grond kan worden aangekocht ter grootte van ongeveer 24510 m2, geheel gelegen bin nen het onlangs vastgestelde bestem mingsplan on daarin aangewezen voor woningbouw én toekomstige bebouwing. Met de eigenares kon tot overeenstem ming worden gekomen. De schaarste aan bouwterrein in Oudega zal daardoor bin nenkort zijn opgeheven. B. en w. stellen de raad voor tot deze aankoop over te gaan. je vroeg... maar misschien is het een winkels. Door de politie is procesver- eierzoek-vakantie. baal opgemaakt. Het was alles kwaliteit wat de klok sloeg op de vijftiende Paasveetentoonstel ling, die dinsdagmorgen werd gehouden op het veemarktterrein. De aanvoer was vrijwel gelijk aan die van vorig jaar, in totaal ca. 60 dieren, terwijl de publieke belangstelling ditmaal, ondanks de stevige „noordwester”, groter was. Ofschoon er weinig handel in de dure dikbillen werd bedreven, kon dit niet wegnemen, dat de show een succes werd. Grote winnaar was de heer Harmen Anema te Bolsward, die maar liefst twee kampioenstitels en vele eerste prjjzen in de wacht sleepte. De initiatiefnemer is zelf een verwoed midget-golfspeler en met het oog op de talrijke toeristen, die elk jaar Sneek be zoeken, vond hjj het wel aantrekkelijk een dergeljjke baan aan te laten leggen. De baan krijgt het formaat van een internationale wedstrijdbaan, waarvan er in ons land zo’n zestig stuks in totaal zijn (o.a. in Appelscha). Er zal naar worden gestreefd begin mei de baan voor het publiek open te stellen. GRONDAANKOOP BLAUWHUIS In 1964 is aan het bestuur van de Stich ting R.K.-scholen te Blauwhuis medewer king toegezegd voor de bouw van een nieuwe kleuterschool aldaar. Deze school is gepland op het binnenterreintje, schuin tegenover de nieuwe boerenleenbank al daar. Het zuidelijkste deel van dit ter- reintje is reeds eigendom van de ge meente. Enige tijd geleden werd contact opgenomen met de eigenaar van het ach terliggende perceel, de heer Tj. Witte- veen te Blauwhuis. Na onderhandelingen is deze bereid gevonden een deel van dit perceel ter grootte van ongeveer 1200 m2 aan de gemeente te verkopen. Hij behoudt dan nog in eigendom een gedeelte ter grootte van ongeveer 415 m2, met daarop een hok. In de overeengekomen koopsom is be grepen een schadeloosstelling, wegens het onttrekken van een gedeelte grond aan het woon- en winkelhuis en het hok, terwijl deze is verhoogd met een beëindi- gingspremie. B. en w. stellen de raad voor tot deze aankoop over te gaan. Sawn Jongereinorganisaesjes yn Frys lan hawwe bisletten om meielkoar in ak sje op tou to setten foar in bernetohüs yn Tanzania. Dizze sawn organisaesjes bin- ne: Bond van Geref. Jeugd Verenigingen, Boun fan Kristlik Fryske Jongerein, Christelijk Jongeren Verbond, Friese Doopsgezinde Jongeren Bond, De Jonger ein, Kristlik Fryske Plattelans Jongerein en de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Cen trale. In verband met het aan Wymbritsera-j deel voor 1966 toegewezen contingent van woningwetwoningen hebben b. en w. zich in verbinding gesteld met het bestuur van de woningstichting in deze gemeen te, inzake de verdeling van dit contin gent over de verschillende dorpen. Als leidraad voor deze verdeling heeft mede gediend een door de woliingcommissie overgelegde lijst van woningzoekenden. De woningen zullen als volgt worden verdeeld: Blauwhuis 4, Njjland 6, IJs- brechtum 8, Oppenhuizen 6 en Woudsend 16. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Justerjoun is op stylfolle wize bitocht, dat Gysbert Japicx 300 jier forlyn for- stoarn is. Yn gearwurking mei de Al- gemiene Kommisje fan de Kultuerrie Baerderadicl hat de Doarpsmienskip Boa zum dizze joun organisearre. Under it spyljen fan 17-ieuwske klave- simbelmuzyk begoun Gysbert Japicx seis yn ’t kerseljocht mei in weromsjoch op syn< libben en hwat sünt syn dea foroare is, om to bistluten mei it foardragen fan in part üt syn „Fryske Tsjerne”. Oan de han fan dia’s joech juffer G. Miedema fan it Hearrenfean in oersjoch fan Gysbert syn libben en wurk, mei spe- siae.1 omtinken oan it Fryske 17-ieuwske libben en de fornaemste Friezen üt dy tiid. Nel it skoft waerd ien fan de fornaem ste foardrachten fan Gysbert „Sjolle Kreamer en Oepke” opfierd troch in pear spilers üt ’e karploech fan Baerde- radiel. It twadde part fan de dialêsing waerd bisletten mei it sjongen fan it Gysbert Japicxliet: „Wolkom freugde fan ’e wrald”. Yn it skoft koe men in ütstalling bisjen fan ütjeften en stüdsjes oer it wurk fan de dichter en fan 17-ieuwske ütjeften op it gebiet fan ireligy, histoarje, genees- en hielkunst üt it bisit fan dokter Mie dema. It wie in tige „goeie” joun. sche landbouwplantenteelt, en prof. dr. R. Prakken, hoogleraar in de erfelijk heidsleer, aan de Landbouwhogeschool. Dr. Flaeh heeft in de zes jaar, die hij in West-Nieuw-Guinea als landbouwcon- sulent werkte, onder meer een studie ge maakt van de nootmuskaatcultuur, om de Papoea’s die hieruit inkomen ver wierven behulpzaam te zijn. Het belang- ZWARTBONT Niet afgewisseld: IA 4- kampioen, 1B, IC en een eerste prijs voor de heer H. Anema te Bolsward; een eerste prijs werd verder gewonnen door de heer J. van Wallenstein te Putten. Afgewisseld: IA J. de Vries, Stegger- da; IB A. Bergsma, Pingjum; IC Terp- De NCRV oogst met deze spetaculaire uitzendingen veel succes. Dit wordt de zevende wedstrijd. De zesde zal a.s. za terdagavond worden uitgezonden. Dan zal Hoogezand-Sappemeer de eer van Nederland tegen België moeten verdedi gen. Over wat er op 30 april in Sneek gaat gebeuren kon men vanmorgen bij de NCRV nog weinig zeggen. Eerst moet Hoogezand-Sappemeer zijn geweest. Maar er zal een raad van tien worden samengesteld onder voorzitterschap van burgemeester Rasterhoff. Verder rekent men op de medewerking van de bevol king. De punten, die Sneek in de wacht sleept, tellen mee in het totaal en het kan dus van onze stad afhangen of Ne derland het uiteindeljjk van België zal winnen. ROODBONT Niet afgewisseld: IA kampioen, 1B en IC H. Anema te Bolsward; tweede prijzen werden gewonnen door J. van Wallenstein (2) te Putten en P. Stien- stra, Sneek. Afgewisseld: IA H. Anema. Dikbillen: idem. Guste koeien (niet afgewisseld)IA, 1B en een eerste prijs voor H. Anema; IC J. Hofmeester, Sneek. Ossen: IA en IC P. G. Wierdsma Lemmer; IB J. van Wallenstein. Stieren: IA en IB J. Hofmeester. Groepsprpzen: IA en IB H. Anema; IC J. van Wallenstein; groepsprijs kal veren mevrouw De Haan. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De jury bestond uit de heren P. den Hartog, H. J. A. Bakker en J. K. Jon ker, allen te Amsterdam, H. Efdé te Leeuwarden, R. Blom te Workum en on ze stadgenoot P. Stienstra. Voorzitter van de marktcommissie was evenals vo rig jaar de heer H. Abma. Op initiatief van onze stadgenoot de heer J. Russchen, exploitant van de snackbar op de Jousterkade, zal op het campingterrein bij de nieuwe jachtha ven aan het einde van de Sytsingawier- sterleane een midget-golfbaan verschij nen. Binnenkort zal met de aanleg wor den begonnen, die ongeveer een maand in beslag gaat nemen. KALVEREN Zowel in de rubriek Zwartbonten als Roodbonten werd het kampioenschap be haald door de heer H. Anema, terwijl hij bovendien de publieksprijs, een wissel- bord, veroverde. Vorig jaar ging deze prjjs naar de heer J. Hofmeester te Sneek. Deze eist nu in dé rubriek Stieren weer de hoogste eer voor zich op. Roodbonte kalveren waren niet aanwe zig, als gevolg van de exportbepalingen. Deze houden in,dat kalveren, die op tentoonstellingen zijn geweest, niet ge ëxporteerd mogen worden. Van de zwartbonte kalveren ging de kampioensprijs naar een kalf van vrouw De Haan te Donkerbroek, veroverde tevens de groepsprijs kalveren. De volledige uitslagen luiden: Kalveren: IA 4- kampioen mevrouw de.(taan, Donkerbroek; IB L. Boon stra, De Wilp; IC mevr, de Haan. De schrijver gaat zo nog een tijdje door, waarbij hij de mensen, die het voor het zeggen hebben, verwijt, dat ze niet met hun tijd méégaan.* Hij besluit met de vraag: Waarom is het juist in Scharne goutum zo’n „dooie boel”? Deze vraagstelling lijkt mij niet hele maal juist. De schrijver zal dit ook wel niet zo bedoeld hebben. Het is nl. geen probleem „juist in Scharnegoutum”, het is in andere dorpen precies hetzelfde. En wie mocht denken dat het in de grotere plaatsen en steden bruist van culturele activiteit, komt eveneens bedrogen uit. Wanneer de schrijver stelt, dat Schar negoutum de jeugd weinig heeft te bie den, zal hij bedoelen: de inwoners van Scharnegoutum. Daar is hij dan zelf ook bij. Dat verschillende verenigingen weinig meer betekenen, komt omdat doel en/of programma niet aantrekkelijk ge noeg zijn om de mensen te bewegen lid te worden. Als de dorpsfestiviteiten niet interessant zijn, volgt daaruit, dat men ze beter achterwege had kunnen laten. Het is allemaal niet karakteristiek voor Scharnegoutum, het komt overal voor. Ongetwijfeld speelt de invloed van de t.v. hier ook een grote rol. De schrijver gaat dan uit van de ver onderstelling, dat de jeugd bepaalde wen sen en verlangens heeft. Maar helaas, die ziet ze bijna niet bevredigd. Als de jeugd om die hele verzameling jonge men sen, allemaal verschillend, allen op weg naar de volwassenheid, dan toch maar met één woord aan te duiden wensen en verlangens heeft aangaande de „ontspan ning”, kan men die toch met elkaar be praten. Kenmerkend voor de jeugd is im mers het contact, de ontmoeting met leeftijdsgenoten. Als er een gelegenheid is voor die ontmoeting is men al een heel eind in de goede richting. Zijn er vol doende jongeren, dan vormt zich a.h.w. vanzelf een club. Zijn die er niet in Scharnegoutum, ja, dan houdt alles op. Ook het probleem aangaande de „ont spanning” voor de jeugd. Zijn ze er wel, dan hoeft het geen „dooie boel” te zijn’ Maar dat is een zaak van de jeugd. De B. Aan de bestrating van het Kleinzand I wordt de laatste hand gelegd. Er t wordt naar gestreefd de zaak voor j Pasen klaar te krijgen. De werkzaam- 5 heden aan de Suupmarkt vorderen gestaag en de Waterpoort wij schre- T ven het vorige week al prijkt weer in haar oude luister. Geleidelijk on- J dergaat onze stad een vernieuwing. J Helaas staan er nog teveel oude krot- ten langs de hoofdwegen: de Singel J In de laatste „Black Boys Bode” Een jeugdige lezer uit Ysbrechtum lazen wij: „Onze Black Boys Bode is belde ons dinsdagmorgen op. Hij zag een ooievaar in het land. Wjj nemen aan, dat het dè ooievaar is geweest, die hier de winter heeft doorgebracht. Vanavond zijn er twee raadsverga deringen in onze stad: Sneek en Wym- britseradeel. Wymbritseradeel begint om half acht, Sneek om kwart over acht. Toch kan het voor het Sneker raadslid H. de Blauw nog een pro bleem worden. Deze verkeert nl. in de unieke positie tevens gemeente ambtenaar te zijn, zij het lin een ande re gemeente, nl. Wymbritseradeel. Daar notuleert hij gewoonlijk de raadsvergaderingen. Maar misschien heeft men in Wymbritseradeel van avond de zaak in drie kwartier beke ken, zodat de heer De Blauw nog op tijd in Sneek kan zijn. De laatste weken werden in Sneek de krant veertien dagen toe te sturen weer enkele huisvrouwen (en -vaders) 1 naar zijn vakantie-adres. Wel een beet- betrapt op diefstal van goederen uit 4 I i It bernetohüs is foar suster Tryntsje Beimers, dy’t op ’t heden mei forlof yn Frenslan is, mar fan ’t simmer wer ófset nei har post Tatante yn Tanzania. Yn Tatante is nou ek al in bernetohüs mar dat is fierstento lyts. It hüs is or- nearre foar bern hwaens mem by de ber- te komt to forstjerren. Meastal bitsjut de dea fan de mem ek de dea fan it berte bern, om’t dizze memleaze bern net it .roede iten krije. Suster Beimers nimt dizze heal-wees- kes op yn har to-hüs, mar it komt skielk sa fier, dat der bern wegere wurde moatte; it hüs wurdt to lyts en jild foar ütwreiding is der net. Dêrom hat de jongerein fan Fryslan bisletten om suster Trytsje Beimers oan it nedige jild to helpen. Der moat yn elts gefal f 20.000,komme. Komt der mear, dan kin dat jild ek skoan brükt wurde, hwant it hospitaeltsje en de polyklinyk moatte ek nedich ünder hannen. De provinsiale bistjüren fan de boppe- neamde forienings hawwe har pleatselike forienings oanskreaun om yn’e mande mei oaren yn safolle mooglik plakken it ien as ’t oar to organisearjen om oan jild to kommen. It is to hoopjen, dat dit ien- niedich oparbeidzjen fan de Fryske jon gerein fortuten hawwe sil. De jongerein seis twifelt der net oan. It sintrael adres foar de aksje is: „Komité Tryntsje Beimers”, Keatsebuor. ren 4, Easterbierrum. Bydragen, ek fan harren, dy’t net mear ta de jongerein rekkene wurde, kinne stoarten wurde op gironümmer 811542 fan’e Koop. Süvel- bank to Ljouwert. die de specerijen nootmuskaat en foelie levert, is wel, dat iedere aanplant voor de helft uit mannelijke en voor de helft uit vrouwelijke bomen bestaat, waarvan alleen de vrouweljjke de zaden en dus de nootmuskaat en foelie leveren. Hij komt tot de interessante conclusie, dat het vermoedelijk mogelijk is om jon ge nootmuskaatbomen te „seksen”, even als bij kuikens kan worden gedaan. De door hem ontwikkelde methode moet met een micriscoop aan stukjes wortel van een jonge plant worden uitgevoerd en berust op eigenschappen van de dra gers der erfelijkheid, de chromosomen. Men zou zo nieuwe aanolanten van vrou welijke bomen kunnen aanleggen met de voor de bestuiving noodzakelijke manne lijke bomen regelmatig verspreid over de aanplant. De nootmuskaatcultuur zou daardoor veel efficiënter worden. Bovendien deed dr. Flach de weten schappelijk zeer interessante ontdekking, dat nootmuskaat een primitief chromo soom bezit. In zijr in het Engels geschre- en proefschrift wordt de belangrijke Ne derlandse literatuur over nootmuskaat voor Engels sprekenden toegankelijk ge maakt. Dr. Flach werd op 31 augustus 1927 te Sneek geboren. Na de HBS te Leeuwar den te hebben doorlopen, studeerde hij aan de Landbouwhogeschool. Hij beëin digde zijn studie in 1957, waarna hij land- bouwconsulent in Nieuw-Guinea werd. Na de overdracht aan Indonesië trad hij in dienst van de Landbouwhogeschool. Hjj is wetenschappelijk ambtenaar op de af deling tropische plantenteelt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1