van Voorbereidingen voor T.V. spelInterland’ zijn in volle gang Oud verzekeringsbedrijf heeft eerste computer van Noor d-Neder land fc «Woudsend» 150 jaar 2, Waterpoort- krabbels I t van nu Het bedrijf' in het verleden Het bedrijf Belangrijke „papierverwerkende industrie’ IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en Arend Algra overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ■■I11 'I 1 ""’ll HSIS 121e jaargang no. 32 Verkoop boerenhuizinge Een kijkje in de ruimte waar de computer staat. Op de voorgrond Het fraaie oude pand, direct over de brug, zoals de Woudsenders het kennen. Vandaar heeft men een riant uitzicht over het water. de centrale eenheid, het hart van de installatie, op de achtergrond drie tape-kasten. Dit aantal kan desgewenst worden vergroot. Donderdag 21 april 1966 Raad van Tien grotendeel 3 samengesteld Hei Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerkelijke verkiezing; Opbrengst collecte Deze vier Turken zijn op het ogenblik werkzaam in het bedrijf van Erven Feenstra. Ze komen alle vier uit het district Konya, ongeveer twee- a driehonderd kilometer ten zuiden van de hoofd stad Ankara. De mannen, resp. 42, 40, 33 en 27 jaar oud, zijn gehuwd en hebben ook alle vier kinderen. Zij hebben slechts één vrouw. (Zoals bekend mogen Mohammedanen meer dan één vrouw hebben.) Een week of vier geleden zijn ze gekomen en door de Nederlandse arbeiders prettig ontvangen. Ze zijn nog wat vreemd en moeten zich echt nog aanpassen aan de volkomen andere leefwijze in ons land. Met het werk lukt het aardig. Maar de communicatie vormt een probleem, want ze kennen geen Nederlands. Door middel van gebarentaal en een Turks woorden boekje komt men echter een heel eind. De vier mannen hebben onderdak gevonden in een oude woning aan de Oppenhuizerweg. I l S.d® Wb COMPUTER GEEN U.A. 1 navordering worden geheven een 60 JAAR DIRECTEUR Vorige week berichtten wij in deze rubriek, dat het Wilhelminapark er zo keurig by lag. Het andere park, dat onze stad ryk is, nl. het Burge meester De Hoop Park, ziet er echter even netjes uit. Ook hier is men druk bezig om de paartjes, die dit park plegen te bezoeken een mooi uitzicht te geven. Vanmorgen omstreeks 10 uur raakte op de Prins Hendrikkade ter hoogte van de fa. Hempenius een tankauto van de heer R. Zylstra in brand. De motor vatte plotseling vlam en in korte tyd stond de cabine in volle gloed. Door snel ingrepen was men het vuur spoedig met schuimblussers me'ester. De schade is gering. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 I A Dageiy'ks passeren hier auto’s, bussen, vrachtwagens, etc., welke kenneiyk op weg zyn naar rijksweg 43, zo schryft ons een lezeres in de J. W. Frisostraat. Doch 90 procent van deze voertuigen komt terecht bü gemeente- reiniging en woonwagenkamp. Ver makelijk, maar ook ergerlyk, zoals velen, vooral buitenlanders terugko men. Met gezichten van „dit is dan zeker de voorstad van Sneek”. Zou het niet mogeiyk en ook wenseiyk zyn aan het begin van genoemde weg een bord „doodlopende weg” te plaatsen?, zo vraagt zy. Vooral nu het toeristen seizoen aanbreekt. Een paar weken geleden reden een vrachtauto (Hema), een grote tankwagen (Dinteloord) en last but not least een bus met leden van het Scapino-ballet verkeerd. ma en dochter Hillie samen de moe dereend met haar kroost een flink eind buiten de stad gebracht. rus was echter een slecht jaar. Er moest toen van 2,— per 1000,—, daar in dat jaar de brandschade byna even hoog was als in de eerste 25 jaren in totaal. in Amerika. Met een speciaal charter- vliegtuig van de KLM werden de onder delen overgebracht. Als men de computer zou kopen zou deze meer dan een miljoen kosten. Maar de ontwikkelingen op het terrein van de elektronica zyn zo storm achtig, dat op het moment, dat men iets koopt, het vaak al weer verouderd is. Waar het gaat om zulke grote bedragen brengt dit risico’s mét zich mee. Daar om heeft men in Woudsend de computer in bruikleen. Hoe werkt dit apparaat nu? Eenvou dig met behulp van ponskaarten. Al iykt het er wel eens op, dat een computer de onmogeiykste dingen kan, toch is dit nog niet zo eenvoudig, want het biyft een ma chine, die slechts doet wat de mens wil dat hy doet. Vervolg op voorpag. 2e blad Het steeds zwaarder wordende ver keer en de afgelopen winter hebben geen goed gedaan aan de straten en op verschillende plaatsen in de stad zyn de straatmakers druk bezig. O.a. op de Geeuwkade, Woudvaartskade en Martiniplein. „Uiterst verbaasd een Sneker krant te ontvangen. Nog meer verwonderd over het berichtje van mün a.s. „jier- dei”." Dit schryft ons de heer C. Dokkum te Amsterdam naar aanlei ding van het bericht in onze krant van vorige week donderdag, waarin wy meldden, dat de heer Dokkum, die grote bekendheid kreeg als diri gent van talryke orkesten, waaronder het Concertgebouworkest, op 25 april a.s. 90 jaar hoopt te worden. „Edoch”, zo schryft hy, „myn bedoeling was: geen ruchtbaarheid. Ik wil nog geen man van het verleden zyn.” Een be- wys van de grote vitaliteit van de 90- jarige. Vanmorgen bereikte ons de droeve ty- ding, dat gisteravond tegen elf uur in het Diaconessenhuis in Leeuwarden Arend Hendrik Algra is overleden, ’s Za terdags voor Pasen werd hy zeer ernstig gewond by een auto-ongeluk in de buurt van Noordbergum en zyn toestand werd de laatste dagen zienderogen slechter. De heer Algra, die werd geboren in Erica (Drenthe), werd 38 jaar. Hy was als journalist zeer gezien in de provincie en ver daarbuiten. In 1950 trad hy in dienst bij het Friesch Dagblad. De laat ste tyd was hy daar sportredakteur en chef van de provincie-redaktie. Hy werd eveneens zeer bekend door zün medewer king aan de radiokrant van de NCRV. In Sneek is de heer Algra in het begin van zün journalistieke loopbaan enige tyd houder geweest van het bykantoor van het Friesch Dagblad. Arend Algra werd in de kring van zyn collega’s zeer gewaardeerd om zyn grote harteiykheid en gevoel voor humor. Moge God zyn vrouw en kinderen ster ken in deze moeilijke dagen. De huisvrouwen zulen dit voorjaar heel wat afmopperen. Het weer bleef tot nu toe triest, zodat menigeen de lust om tot de schoonmaak over te gaan werd ontnomen. Toch zyn er al enkelen geweest, die de stoute schoe nen aantrokken en de matrassen enz. uit het raam hebben gehangen. Toch heeft men sinds enkele maanden iets spectaculairs in het bedrijf. Geen wonder, dat men hier enorm trots op is, want het is de eerste in Noord-Neder- land, deze computer. Het woord computer heeft voor tal van bedryven een welhaast magische klank gekregen. Maar er zullen nog velen zyn, die geen idee hebben wat het precies is. Wy zullen u niet vermoeien met een in gewikkeld verhaal over bouw en werking, doch volstaan met op te merken, dat in de installatie gebruik wordt gemaakt van de elektronica. Dat is ook de reden, dat de uiterst fyne apparatuur byzonder ge voelig is voor klimaatschommelingen. In Woudsend staat de computer daarom in een ruimte met „aireonditionering”, d.w.z. dat de temperatuur en de vochtig heidsgraad constant worden gehouden. Een aparte installatie, genaamd „weather maker” (letterlijk weer-maker), draagt hier zorg voor. De computer is er één van Burroughs SNEEKER NIEUWSBLAD Het jaar 1876 is in de geschiedenis van de maatschappü belangryk om twee re- denenr De eerste is, dat de stichter Age Hylkes Tromp overleed. Zestig jaar was hy directeur geweest. De tweede reden is, dat in dat jaar de eerste jaarverga dering buiten Friesland werd gehouden en wel in Groningen. De tweede grote figuur in het bestaan van de maatschap py, W. A. Tromp, hield toen een rede. In 1862 werd de bepaling 75% van de getaxeerde waarde te kunnen verzekeren verruimd tot 90%. De reglementen wer den van tyd tot tyd herzien en aangepast aan de tyd. Omstreeks 1910 kon men zeg gen, dat de maatschappy nationale be tekenis had gekregen. Een net van cor respondenten had zich over het hele land uitgespreid. Het jaar 1932 werd het zwartste jaar in de geschiedenis. De rode haan was in die dagen schor van het kraaien. De omslag bedroeg 3,40 per 1000,verzekerd kapitaal. In 1934 besloot men daarom qen nieuw reserve fonds te stichten. In 1936 konden bepaal de verzekeringen tegen een vaste premie worden afgesloten. Een belangryk besluit. Na de tweede wereldoorlog ging de uitbreiding in snel tempo verder. In 1950 werd een naamloze vennootschap overgenomen door de Onderlinge en deze kreeg de naam „N.V. Verzekeringsmaat- schappy Holland-Woudsend”. Bü deze maatschappy zyn de medische variaver- zekeringen ondergebrac'ït. De voorbereidingen voor het televisie spel „Interland” dat op 30 april a.s. in Sneek zal worden gespeeld, zijn in volle gang. Zowel in leper als in Sneek zullen drie Belgische en Nederlandse wedstrijd- ploegen elkaar bekampen. Het werk comité heeft een aantal geschikte per sonen kunnen vinden, die de ploegen zul len selecteren en coachen. Deze ploeg leiders zijn druk bezig uit diverse ver enigingen mensen te recruteren die ge schikt zijn vau de ploegen deel uit te maken. By de familie Douma aan de Ooster- kade zyn reeds in één van hun eende- korven kuikentjes uitgebroed. Daar deze kleine, diertjes in de stadsgrach ten meestal spoedig een prooi van roofdieren worden, hebben mevr. Dou- By een jubileum past een terugblik op het ryke verleden. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de maatschap py heeft drs. G. Bakker te IJsbrechtum een gedenkboek samengesteld. Hieraan ontlenen wy, dat de preciese oprichtings datum niet bekend is, maar aangenomen wordt, dat de maatschappy tussen 1 januari en 2 maart 1916 werd geboren. Volgens het verhaal in de boerdery van Hylke W. Visser te Ypecolsga, maar waarschynlyker is dat de oprichting plaatsvond in de dorpsherberg „Het Heeren Logement”. Hier werd de maat schappy op 1 mei 1816 „geconstitueerd” met 64 aandelen en een verzekerd ka pitaal van ƒ140.631, Tot boekhouder werd gekozen A. H. Tromp te Woudsend. Hy zou in onze tyd directeur worden genoemd. Hy stam de uit een redersgeslacht. Onze stadgenoot L Smid aan het Grootzand werd tydens de Paasdagen tamelyk ernstig gewond by een auto- t ongeluk by Ermelo. Hy werd daar in een ziekenhuis opgenomen. De buurt zorgt nu, dat mevrouw Smid haar man kan bezoeken door driemaal per week een auto beschikbaar te stellen. Onze krant van vandaag is een by- zondere krant. Er wordt nl. aandacht geschonken aan ni’et minder dan vier jubilea. Om met de oudste te begin nen is daar in de eerste plaats een artikel over de 150 jaar oude verze- keringsmaatschappy „Woudsend”. Vervolgens een verslag van een by- eenkomst naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van Van der Plaats in Bolsward. Hoewel deze zaak eigen lek buiten ons rayon ligt bestaan er sterke bindingen met Sneek, vandaar dat wy hieraan aandacht schenken. In volgorde van leeftyd komt dan de AR kiesvereniging „De Vree Fries”, die maandag haar 100-jarig bestaan vierde. Tenslotte een artikel naar aan leiding van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Zondagsschool-Ver- eeniging, dat voor Nyiand byzondere betekenis krygt. De maatschappy heeft zich de laatste jaren enorm ontwikkeld. Thans wordt het gehele apparaat, dat alle administratie ve rompslomp, die aan verzekeringen nu eenmaal vastzitten, steeds meer geauto matiseerd. Het is geen spectaculair bedryf in die zin, dat men rokende schoorstenen of dreunende machines op zyn weg ontmoet. Het meest spectaculaire tot nu toe was het verkeer met de buitenwereld: Onge veer 1000 poststukken per dag en gemid deld elke minuut een telefoongesprek. Dit ontlokte "an de heer A. H. Tromp, een der directeuren, de opmerking, dat het haast een papierverwerkende industrie genoemd Kan worden. Samen met de heren P. K. van Andrin ga en D. A. W. van der Burgt vormt de heer Tromp de directie. Van de 280 werknemers werken er In Woudsend 200 Er zyn 38 inspecteurs en rond 1800 as surantie-tussenpersonen, onder wie zich velen bevinden, die al van geslacht op geslacht met „Woudsend” in relatie staan. Nog enkele cyfers: in het eerste boek jaar bedroegen de premie-inkomsten Dan erger ik me, en met my veel buren, zo schryft zy, over het vele vieze hondenvuil, wat wy dagelyks voor onze huizen aantreffen. Als men ramen wil zemen moet een ritmische uitvoering gedaan worden, wil men niet in de bulten trappen. Kinderen komen van buiten met de viezigheid aan hun schoenen en lopen rustig het hele huis er onder. En dan het vieze werk om 3 tot 4 keer per week met veger en blik de uitwerpselen van „geliefde dieren” op te mogen ruimen. Men kan toch evengoed zyn hond langs de goot leiden? Of anders een stuk groen gaan zoeken, waar een ander zich niet ergert. By de gehouden verkiezing van de ned. herv. gemeente te Oudega (W) werd tot jeugdouderling gekozen de heer H. Ste genga en tot diaken de heer S. Joh. Reyenga. De Simavi-collecte heeft in Oudega (W), Idzega en Sandfirden ƒ76,88 opge bracht. In de NCRV-gids voor radio en tele visie staat een aardig artikel over Sneek naar aanleiding van de komen de interland-wedstryd tussen Sneek en leper. De voorbereidingen hier voor zyn inmiddels in volle gang. Verschynt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktle GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Met niet minder dan 280 werknemers is de „Onderlinge Brandwaar- borg-maatschappij van Woudsend U.A.” ongetwijfeld het grootste be drijf in zijn soort in de Zuidwesthoek van Friesland. Geen wonder, dat heel wat jongens en meisjes na het behalen van het mulo-diploma hun weg vinden naar het kantoor van de maatschappij in Woudsend. Daarom is de onderlinge als het ware vastgenageld in Woudsend, al speelt de historjsche verbondenheid met het dorp vanzelfsprekend eveneens een heel grote rol. De directie ziet geen enkele noodzaak waarom men het bedrijf zou verplaatsen naar de stad (Leeuwarden of Sneek) en de Friese Zuidwesthoek kan daar alleen maar verheugd over zijn. Want Woudsend is dan ook in tegenstelling tot verscheidene andere dorpen in Friesland, de laatste jaren in inwonertal gegroeid. De totale kosten by de oprichting van de maatschappy bedroegen 91 gulden en 5 stuivers. Een ieder die zyn huis of boerdery wilde verzekeren, liet dit taxeren en 75% van de waarde werd beschouwd als „aandeel”. He<t totale aan delenkapitaal van de maatschappy was de reserve en iedere deelgenoot stond dus met zyn aandeel borg voor de uit betaling by eventuele brandschade. Uit gesloten Aansprakelykheid (u.a.) was er toen nog niet by. Het is duidelyk dat enkele grote branden voor de’deelgeno ten een financiële ramp zou hebben be tekend. Gelukkig gebeurde dit niet en zo kon de maatschappij rustig groeien. Het jaar 1824 was een belangryk jaar voor de maatschappy (toen bestond zy dus acht jaar), omdat toen de eerste brandscha de werd uitbetaald. De boerdery van Simke Pieters Witsma in Tjalhuizum werd door de bliksem getroffen. Maar er brak geen brand uit. Dat stelde het be stuur voor een groot probleem, aan gezien in het reglement alleen werd ge sproken over brandschade. Na langdurige discussie besloot men een onderzoek in te stellen en tenslotte werd het bedrag van de schade vastgesteld op 26,30. Witsma kreeg 19,73, zy'nde 75%.De eerste echte grote brand kwam het jaar daarop, in 1825. De maatschappy ontwikkelde zich tig en groeide voorspoedig. 1848 Advertentieprijs: 15 cent per mm By kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprys 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Scheepvaartmuseum, A. C. Vermast, le raar kweekschool, M. Baayens, wethou der. By de samenstelling van de raad is rekening gehouden met de terreinen, waarop de vragen liggen. Dit zyn Neder landse geschiedenis (1), Belgische ge schiedenis (1), Nederlandstalige litera tuur (2), muziek (2) en wiskunde (2), terwyl tenslotte twee vragen op een on bekend blyvend terrein zullen liggen. De raad van tien zal over een grote achter ban beschikken, waarvoor vele deskun digen op verschillend gebied overal in den lande zullen worden gevraagd zich op de dag van de uitzending beschikbaar te houden. Daarnaast zal iedere kyker die de wedstryd volgt en het antwoord op een bepaalde vraag meent te weten, dit telefonisch kunnen melden (05150 - 4241). Gerekend wordt op de medewer king van de gehele bevolking. Het is niet alleen hiervoor dat de mede werking van de burgery zal worden in geroepen. Ook voor de bevolkingsvraag is dit het geval. Hoewel deze tot het tydstip van de wedstryd een verrassing bly'ft is wel bekend dat er iets verza meld zal moeten worden en dat van het verzamelde iets artistieks zal moeten worden gemaakt. Het is de bedoeling dat de te verzamelen goederen op verschil lende punten in de stad byeen gebracht kunnen worden en vandaar naar het plein zullen worden vervoerd. Al met al is de voorbereiding in volle gang en wordt getracht zo sterk moge- lyk naar voren te komen om voor de Belgen een waardig tegenstander te zyn. Aangezien de juiste opdrachten eerst enkele dagen geleden door de spelleiding van de NCRV bekend zyn gemaakt zyn en de tyd van voorbereiding zeer kort is, is het helaas niet mogelyk geweest, zoals de bedoeling was, aan de vorming van de ploegen een uitgebreide selectie vooraf te doen gaan en alle in aanmer king komende verenigingen daarin te be trekken. Nu nog maar ruim een week ons van de dag van de wedstryd scheidt moet met grote spoed worden gehan deld. De raad van tien, die verschillende vragen zal moeten beantwoorden, is in middels grotendeels samengesteld. Onder voorzitterschap van burgemeester Ras- terhoff zullen daarin o.a. zitting hebben de heren dr. A. S. Wadman, literator- conrector gymnasium, R. J. Sipkens, oud- inspecteur l.o„ M. J. Frouws, leraar ly ceum, mr. dr. K. de Vries, directeur Fryske Akademy te Leeuwarden, drs. H. Halbertsma, conservator Fries 214,—, voor dit jaar worden ze ge raamd op 11,7 miljoen. Samen met die van N.V. Holland-Woudsend zal dat on geveer 18 miljoen zyn. Gisteravond werd in restaurant Van der Wal door notaris P. veddema finaal verkocht de voormalige boerenhuizinge met grote schuur aan de Badhuis gracht. Het geheel werd gekocht door make laar J. Blok te Sneek voor nader te noemen lastgever voor 39.151,De beschryvingssom was 29.101, t t t I I lTlïr-tW- A «wok

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1