veel na Sneek naar en Uitzending bracht duizenden Sneek in duizenden huiskamers Interland Sneek-Ieper spanning Belgische overwinning Belgen beschouwden de Interland als een belangrijke zaak I WYMBRITSERADEEL IJLST i tl C Fü i in de Snekers De belevenissen van leper van en in Officieel Orgaan Meisje verleende geen voorrang de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD jH I lllll H 12e jaargang no. 35 Maandag 2 mei 1966 Het Sneekar Nieuwsblad is een I i Li SNEEKER NIEUWSBLAD SPORTIEF COMPLETE BIBLIOTHEEK Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Achter de schermen werd druk gewerkt om de raad van tien van de nodige gegevens te voorzien. Een kijkje in de telefooncentrale in het stadhuis. De ploeg, die vrijdagmiddag naar leper vertrok, was vol goede moed. De mannen werden uitgeleide ge daan door burgemeester Raster hoff. grandioos”. Zij hebben daardoor deze „Interland” gewonnen. Het was aan alles te merken dat deze manifestatie voor burgemees ter Dahem van leper en de zijnen meer, ja veel meer, was dan gewoon een spel, waarin de knikkers maar bijzaak waren. Weken van tevoren werd de bevolking vanaf de kansels in de kerken en bij andere open bare gelegenheden er op geattendeerd zich volledig in te zetten voor het grootse gebeuren. De gelegenheid die hier door de NCRV en de Belgische Omroep geboden werd om goodwill te kweken en meer bekendheid te krijgen moest de leperse schepenen volledig worden benut. De geschiedenis leert namelijk dat leper al zo vaak de vuile was voor het Belgenland binnengehaald heeft en daarvoor te weinig waardering ondervond. De raad van tien dacht ingespan nen na en snuffelde in tal van dikke boeken, maar het mocht niet baten. burgemeesters, mr. Dehem Aubert van leper en Rasterhoff in „Snits” (zoals werd gezegd) wezen op het aanhalen en versterken van de banden tussen Snekers en leperlingen. Als voortzet ting van de eerste contacten nodigde de Sneker burgemeester zijn collega uit leper uit om op woensdag 17 augustus de Sneker hardzeildag mee te maken. Hij zou daar graag de „leperse katjes” welkom heten. Koninginnedag 1966 zal velen in Sneek en wijde onttrek nog lang heugen als de dag van de televisie. De andere gebeurtenissen kwamen er een klein beetje bij in de schaduw te staan. Tegen acht uur ’s avonds was er een enorme mensenmassa op het Martiniplein samengekomen om getuige te zijn van liet spektakelprogramma, dat onder de naam Interland door de Neder landse en Belgische televisie werd uitgezonden. De stemming was opperbest en men verdrong zich om niets te missen van de strijd, die zich nu eens in Sneek, dan weer in leper afspeelde. Rondom het plein stonden televisie toestellen opgesteld, zodat men ook kon zien hoe het er in leper toeging. Natuurlijk valt er van de Snekers ook veel goeds te vertellen, voor zover wij het „leper-gebeuren” kunnen' be oordelen. De „leper kattenmeppers moesten hun meerderen erkennen in de „Sneker klokkedieven”Zij werden dus op hun eigen speciale terrein ver slagen door de Sneker watersportjon- gens en handballers, die zich het best thuis voelden in de wankele bootjes en het privé zwembassin. Van hen willen we zonder de anderen te kort te doen de topscorers Erik van Delden en Wim Loots een compliment geven. Vijf van de zes te werpen katten werden door hen in het net gedeponeerd. Jammer was dat een donker wolkje deze Sneker overwinning overscha duwde. Tijdens de vooroefeningen op zaterdagmiddag gleed Gerrit Schuil zo ongelukkig van de glijbaan dat, hij een flinke smak maakte en naar het zie kenhuis gebracht moest worden. Men vreesde voor een lichte hersenschud ding. De terugtocht mocht Gerrit niet per bus maken. Een taxi, die de uit muntende NCRV-reisleider Van ’t Sant gecharterd had, stond hem voor de den na 29 april te wijzigen in „ze zijn terugreis ter beschikking. in de hoogte. De Nederlanders namen hun verlies sportief op. Het plein stroomde langzaam leeg. De muziek korpsen en drumbands verzamelden zich voor het stadhuis voor een laatste taptoe. In het stadhuis zag men leden van de raad van tien met stapels dik ke boeken sjouwen. Die hadden hun nut deze keer niet bewezen. Het stad huis stroomde vol met mensen, die op een of andere wijze hadden meege werkt aan het welslagen van de show, Nederlanders en Belgen. Het gemeen tebestuur bood hun een drankje aan en ondertussen praatte men nog wat na over de dingen van de dag. Op het Martiniplein was de brandweer nog een hele tijd bezig om het schuim uit het schuimbad weg te spoelen. Vijftien jongeren werden ingezet voor de communicatie, die nodig was voor de bevolkingsvraag. Negentig auto’s, verdeeld over negen sektoren, stonden gereed om alles zo snel moge lijk te doen verlopen. Door honderden raambiljetten met de slogan „Hand in hand voor Interland” werd de bevol king begeesterd zich in te zetten voor HUN grote kans bij de Belgische over heid. In alle winkelbedrijven, kappers zaken, café’s, sigarenwinkels enz. kre gen bezoekers bij het afscheid als laat ste nog mee „Denk aan Interland”. Het was alles groots opgezet. Groots ook waren de leperse kat en de leperse reuzen, die zaterdagavond het deelnemersdefilé vooraf gingen. Prachtig het koninklijk geüniformeer de muziekcorps en zeer lieftallig de „leperse katjes” (jongedames). Ook met dit laatste heeft leper een zeer goede beurt gemaakt. Geweldig was ook de supporting van de om leper lig gende dorpen .Met spandoeken waarop „Wij helpen leper”, gecompleteerd dooi- de naam van het dorp, kwamen zij in grote drommen hun favorieten aanmoedigen. Hij die beweert dat de Belgen rommelig zijn bij het organise ren van evenementen, dient zijn woor- SPANNENDE STRIJD In het begin ging het aardig gelijk op. Het was al gauw duidelijk, dat Snekers en leperlingen aan elkaar ge waagd waren en dat de strijd bijzonder spannend zou worden. Vooral het om hoog pompen van een plankier met fietspompjes was zeer spannend. Eerst moesten de mannen op een hobbel paard een traject afleggen en een bal lonnetje laten knappen. Na het wisse len werd deze wedstrijd een fiasco. Eerst kon men een ballon niet kapot krijgen, toen deugden enkele pompjes niet. De nederlaag van de Snekers lok te dan ook begrijpelijker wijze protest uit. Maar ja, de tijd draaide door. Na het z.g. katgooien (geen echte) in leper was de stand weer gelijk. In middels werd koortsachtig gewerkt aan de bevolkingsvraag. Auto’s reden af en aan. De padvinders waren zeer actief. Het moest een klapstuk van de show worden. Van alles werd aange sleept voor de stand en voor het moza ïek werden duizenden bloemen, voor namelijk narcissen en tulpen, gebracht. „Interland-Sneek-Ieper” stond er op het doek. Leerlingen van de l.t.s. flan keerden het geheel met enkele zelfge maakte bootjes. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 GRONINGERS Binnen de hekken op het plein had zich ook een deputatie opgesteld uit Hoogezand-Sappemeer. Ze hielden een doek omhoog met de volgende tekst: „Sappemeer en Hoogezand wensen Sneek en Dick van ’t Sand sukses in deze Interland”. Zoals bekend mocht Hoogezand in de zesde uitzending de Nederlandse eer met succes verdedigen tegen het Belgische Kortrijk. Helaas mocht deze morele steun van de Grun- negers, zoals later zou blijken, niet baten, maar het waS een sympathiek gebaar. Al met al was het vlak voor de uitzending nog zo rommelig op het plein, dat men zich afvroeg hoe dit ooit een vlot verloop zou hebben. Toch is dit juist het punt waarom men voor de organisatoren van dit televisiepro gramma de grootste bewondering mag hebben, want alles klopte precies. Er werd flink reclame gemaakt, vooral in de korte filmpjes over Sneek en leper. De Belgische deelnemers hadden van de Snekers een Friese koek gekregen. Maar namen van za ken werden niet genoemd. De beide Daarmee was een einde gekomen aan deze bijzondere Koninginnedag. De interland-wedstrijd, die in menig op zicht vrij wat sportiever was dan een interland-voetbalwedstrijd, waar men elkaar nog wel eens knock-out slaat, mag geslaagd worden genoemd. ’s Middags bij de generale repetitie, die de indruk van een echte uitzen ding wekte, ging het allemaal nogal rommelig toe, behalve in de telefoon centrale waar men rustig naar de avonturen van Swiebertje zat te kij ken.. Helpers van de raad van tien zag men koortsachtig bladeren in dik ke boeken. Op het plein werden de mensen gestoofd in de lentezon. Sneek won deze keer met 2521. Het was in de hele stad een drukte van belang en op Leeuwenburg hoor den wij zeggen: „Het lijkt de Kalver- straat wel”. UITGELATEN PUBLIEK Plotseling een stem van een televi- sieman door een luidspreker. Wat hij vertelde ging haast verloren in het oorverdovende gejuich van het uitge laten publiek. Want ’t was niet alleen feest, het was heerlijk weer en het was lente en er waren ook jongelui die meer belangstelling voor het an dere geslacht toonden dan voor wat er op het plein gebeurde. De stem vertelde op ietwat plech tige toon, hetgeen de lachlust van het publiek opwekte, dat er zesmaal een dergelijke televisieuitzending was ge weest, driemaal hadden de Nederlan ders, driemaal de Belgen gewonnen. De stand in deze competitie was 144 tegen 142 in het voordeel van Nederland. Vanavond zouden Sneek en leper dus, met de steun van de kijkers uit heel Nederland en België, de beslissende slag moeten leveren. Weer volgde een gejuich. „IEPER OP” Als laatste wedstrijd in Sneek het behangen tegen de wind in. Bijzonder moeilijk, want het waaide nogal wat. Maar toch nog een overwinning voor Sneek. De spanning werd voelbaar, wat zou de bevolkingsvraag opleveren en de constructiebouw in leper? He laas, het mocht niet zo zijn. Met 2824 won leper de strijd en daarbij won dus België ook de competitie met 2 punten verschil. De Belgen vlogen elkaar om de hals en hielden bordjes met leper op’ De raad van tien werd voorgesteld. Die had zich verzekerd van de steun van de provinciale bibliotheek in Leeuwarden en de Openbare in Sneek, terwijl men in de raadzaal een com plete bibliotheek bijeen had gebracht. Het zwaard van Greate Pier, waar vroeger ieder, die niet goed „büter, brea en griene tsiis, hwa dat net sizze kin is gjin oprjuchte Fries” kon zeg gen, een kopje kleiner mee werd ge maakt, had men erbij gesleept. Maar de strijd zou deze keer met vreedzame wapens worden gevoerd. „Zet ’m op, wij zullen ’t ook doen”, aldus een en thousiaste burgemeester Rasterhoff. De strijd verliep verder bijzonder spannend, maar onze raad van tien liet ’t ’n beetje zitten. De vragen en ook de bevolkingsvraag waren deze keer voor leper en Sneek precies gelijk. De be volkingsvraag luidde: een wandtapijt met levende bloemen te maken, waar in de idee Interland zou zijn te zien en verder een propagandastand in te rich ten. De meest parate kennis bij het fa miliespel had de familie Blom, maar daar bleven de Sneker overwinningen in leper bij beperkt. Heel hard is er geknokt door de roeiende boksers van de „Sportclub Friesland’’. Hun boot bereikte wel an derhalve meter voor de Belgen het eindpunt, maar de noodzakelijke K.O. op „het Hoofd vin Jut” bleef uit, om dat de hamer uit de handen van stuur man Duursma glipte. Coach Van Gor- kum wilde toch graag een Sneker knal horen en sloeg met zijn vuist het knal effect uit de finishpaal. Bij de steigerbouwers ging het niet zo rap (om een Belgische uitdrukking te gebruiken), dan ’s middags bij de generale repetitie. De electriciëns, bouwvakkers, de zeiler Rienk Alberda en de gymnasten Fokke de Bruin en Garry Schuurmans hebben onder aan voering van hun leider Joh. de Bruin, er hard voor geploeterd maar zoals ge zegd het vlotte niet zo best. Het leek wel of de onderdelen van de grote meccanodoos niet zo goed in elkaar pasten dan ’s middags. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad In en rond het stadhuis heerste vrij wel de gehele avond een rustige be drijvigheid- De grote raadzaal was in gericht als „Raadzaal der Wijzen” ter wijl in de kleine zaal beneden een batterij van 20 telefoons stond opge steld. Bovendien had men nog de be schikking over drie lijnen naar de bi bliotheek. Elke telefoon werd bediend door twee personen, die tevens het contact met de „wijzen” onderhielden. Ondanks deze uitgebreide voorzorgs maatregelen is de raad er echter niet in geslaagd de juiste antwoorden te geven. Om twintig over acht waren de man nen van de brandweer nog druk bezig met het maken van een schuimbad. Regisseurs draafden nerveus heen en weer, de beide Sneker muziekkorpsen, het Stedelijk Muziekkorps en de Har monie, en de drumbands Advendo en Veronica stonden klaar en felle schijn werpers gaven het geheel een vreemd aanzien. De 19-jarige verpleegster I. K. uit Sneek werd zaterdag licht gewond toen ze met de fiets werd aangereden door een bromfietser. Ze wilde afslaan en liet zo de door gang niet vrij voor de tegemoetkomen de bromfietser. Met de ambulance van de gemeentepolitie werd ze naar het ziekenhuis gebracht, doch het viel al lemaal wat mee en ze kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. Het omhoog pompen van het plankier draaide voor enkele Snekers uit op een schuimbad. Hier ziet men er kennelijk geen gat meer in.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1