Roode Kruis heeft bloeiende afdeling erin Jeugdherberg „Wigledam koeien eruit, jeugd Jonkmans Medaille voor voorzitter van Drukbezochte openbare les de christelijke l.t.s. harmonisatie tussen werk en ontspanning Symbool van IJLST WYMBRITSERADEEL en van Openbaar forum PJCR Hond hield moordpartij Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, w -L t 12e jaargang no. 3Z Maandag 9 mei 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aantal leden sterk toegenomen dankzij werfactie T' Geslaagd Politieke belangstelling kweken bij jongeren Veertig Francoises komen naar Sneek Hei Sneeker Nieuwsblad is een Woudsend krijgt A. H. Trompstraat Man overleden na val tegen gaskachel gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ■U SNEEKER NIEUWSBLAD MEDAILLE VOOR JONKMANS WELFARE BLOEMBEPLANTING IN PARKEN LEDENWERFACTIE BESTUURSVERKIEZING JEUGD TRAPPELT Nadat de burgemeester de opening van 82- Redacteur ti. A. de Boer Telefoon 4091 les viel in vier onderdelen praktijklessen, tekenlessen, te zetten neemt helaas af, aldus de burgemeester. Nadat secretaresse, mevrouw T. E. Gerritsma-Bruins, de notulen van de vorige vergadering had gelezen, deed zij enkele mededelingen over de boot tochten, hulp aan het buitenland en het 1Ó0-jarig bestaan van het Rode Kruis. Op 9 september zal de kring Groningen Sneek per boot aandoen, terwijl van 12 tot 17 september dé Friese boottocht zal worden gehouden. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Rode Kruis volgend jaar zal er in samenwerking met de gemeente in de Sneker parken een speciale bloembeplanting worden aan gebracht. Geslaagd aan de universiteit te Nij megen voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid, onze oud-stad- genoot, de heer A. M. Brenninkmey- Zowel meisjes als jongens zijn des avonds welkom in de jeugdherberg om samen een gezellige avond door te brengen. De presidente zal dia’s vertonen, terwijl het voor de Friese jongens en meisjes tevens een mooie gelegenheid is om het schoolfrans in de praktijk te brengen. Een groep van veertig Franse huis- houdscholieren zal donderdag 19 mei a.s. een bezoek aan Sneek brengen. De meisjes, die in leeftijd variëren van 14 tot 18 jaar, worden onderge bracht in de pas geopende jeugdher berg „Wigledam”. derwijs en ook in de theorielokalen werd gewerkt, hetzij met les in veilig verkeer, hetzij met natuurkundeproef- jes. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds drie eerste klassen (van 25) aan gemeld. Men verwacht, dat het er vier en misschien wel vijf klassen zullen worden. De meeste aanmeldin gen komen deze maand binnen. Tot ieders verrassing kwam er ’n echte koe naar buiten toen burge meester Rasterhoff de deur van Wigledam had geopend. Zij werd gevolgd door een geitje, dat geleid werd door Richard Lok (voor de koe). Achter de koe v.l.n.r. de waarnemend voorzitter P. O. Re vet, de burgemeester en drs. Van Dis, voorzitter van de Stichting NJHC. De vloer is ingelegd met tegels, ter wijl ook de verlichting, die op advies van de heer Revet is aangelegd, zeer geslaagd is. Boven zijn een aantal slaapzaaltjes ingericht met in totaal 126 stapelbedden. In de gang bevindt zich meer dan één deur als afschei ding tussen jonges- en meisjesgedeel te. Zeven kamertjes zijn z.g. wissel- kamertjes. Daardoor is ’t mogelijk als er b.v. veel jongens en minder meis jes zijn de ruimte voor de jongens gro ter te maken. Er zijn keurige toiletten gemaakt, compleet met douches. Alle deuren van de slaapkamers dragen namen van zeilklassen. Voor de zeilers liggen 17 zestienkwa- draat boten klaar. De leiding van de Zeilinstructie berust bij de heer H. de Jong. Het plaatselijk bestuur heeft zich vorig jaar veel inspanning getroost. En niet het minst de familie Lok, die nu ook een behoorlijke woning heeft gekregen. |M||| Het streven van de PJCR is vooral belangstelling kweken voor de poli tiek bij de jongeren. Men wil dit doen door verschillende leiders van poli tieke partijen te laten spreken, en vooral door te zijner tijd een jeugd- gemeenteraad in het leven te roepen. Alleen de jeugdgroepen van de vijf voornoemde partijen zijn ingeschakeld. Het dagelijks bestuur van de PJCR bestaat uit de heren Joop E. Kluiten - berg (voorzitter), Tammo de Vries (secretaris) en mejuffrouw Petra Ryp- kema (penningmeesteresse). Deze eerste avond zal men zich hoofdzakelijk bezighouden met de ge meentelijke problematiek. Alle jonge ren kunnen dit openbaar debat bij wonen, eventueel ook de iets oude ren. De afdeling Sneek van het Nederlandsche Roode Kruis is in alle opzichten een boeiende afdeling. Het aantal leden is sterk toegenomen dankzij een werfaktie, die nog steeds wordt voortgezet. Toch leed de afdeling ook een groot verlies in de persoon van penningmeester M. D. Ringnalda, die vorig jaar augustus kwam te overlijden. Ofschoon de jeugdafdeling in Workum flink op gang is gekomen, vindt deze in Sneek nog steeds weinig gehoor bij de jeugd. Het bestuur zal nu trachten de iets oudere jeugd in de schakelen voor het Jeugd-Rode-Kruis. In de nacht van donderdag op vrij dag hield een hond van een zekere W. in Sneek een ware rooftocht door de stad. Een aantal kleine kippen en tientallen konijnen werden doodgebe ten. De politie heeft het roofzuchtige dier doodgeschoten. Het betekent voor de eigenaar van de hond, die aan sprakelijk is, een belangrijke schade post. had verricht, hield hij een toespraak. Hij herinnerde aan het rijke verleden van de boerderij Wigledam. Jaren ge leden was deze afgebrand en het col lege van regenten van het Old Burger Weeshuis had toen een nieuwe boer derij naar Amerikaans model laten bouwen. De plaats bij de Houkesloot en de straks te graven insteekhaven is van groot belang voor de zeilcursussen. Toen men in 1931 een jeugdherberg aan de IJlsterkade wilde stichten, was de aankoop van het pand in de raad beslist geen hamerstuk. De raad had nogal wat bezwaren: jeugherbergen bevorderen het reizen en trekken van de jeugd op overmatige wijze; de uit huizigheid maakt de familiebanden losser; de verantwoordelijkheid berust bij de jeugdherbergouders; geestelijke bezwaren door de omgang van de jeugd met jongeren en ouderen van andere richting, zedelijke gevaren; ge varen als gevolg van het vrije verkeer tussen jongens en meisjes voor en na het verblijf in de jeugdherberg. De burgemeester trok een parallel met thans. Reeds in 1931 werd het zeilen ge noemd. Vorig jaar namen 450 mensen les in zeilen. Spreker geloofde dat het jeugdherbergwerk nog een belangrijke rol krijgt in de toekomst. Maar zonder de mensen, die bereid zijn zich in te zetten om dit mooie werk te doen, wordt het niks. En de bereidheid om zich voor het algemeen belang in gevoerd, terwijl er 513 maal bloed werd afgenomen. De leiding van deze dienst heeft nog steeds dr. L. Feen- stra. Het aantal helpers en helpsters van de kolonne liep terug van 16 tot 15. Op 1 januari van het vorig jaar telde de kolonne acht helpers en acht helpsters, terwijl deze aantallen per 1 januari 1966 respectievelijk negen en zes bedroegen. De commandant ver overde de zilveren medaille in de lan delijke competitie. Dit zei voorzitter dr. L. J. H. Rog- hair in zijn openingswoord van de al gemene vergadering van de afdeling Sneek van het Nederlandsche Roode Kruis, die vrijdagavond in hotel Ha nenburg werd gehouden. Hij memo reerde het heengaan van penning meester M. D. Ringnalda, die ruim veertien jaar deze functie had bekleed en die bijzonder veel voor de afdeling had gedaan. Ter nagedachtenis werd een ogenblik stilte in acht genomen. De voorzitter belichtte vervolgens het veelzijdige werk van het Rode Kruis, speciaal dat in Sneek. Veel lof had hij voor het welfare-werk, waar bij momenteel zo’n zestig vrijwillig sters zijn ingeschakeld. Ook de kolon ne, de filmdienst en de bloedtrans fusiedienst zijn bloeiende onderdelen, aldus voorzitter Roghair. De aftredende bestuursleden, mevr. Atsma-Bakker en de heer Rijpkema, werden bij acclamatie herkozen. Bei den namen de herbenoeming aan. Van het gebied Workum had mevrouw Stoel bedankt voor een functie in het bestuur. In haar plaats werd mevrouw Kruikemeier gekozen. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat het bestuur nog zoekt naar een penningmeester. Hiermee was aan het huishoudelijke gedeelte van deze ver gadering een einde gekomen. In de pauze deden de dames van het welfare-werk goede zaken met de zelf gemaakte goederen, waarna de film dienst van de afdeling een film ver toonde over een vakantieweek in Ter- horne voor minder-validen. Hierna hield dr. G. J. Ubbink een interessan te lezing over de heer S. J. Galama, die van 1831 tot 1858 in Sneek huis arts was en die o.a. een choleraepide- mie in Sneek heeft beschreven. Tot grote verrassing van iedereen, niet het minst van de heer Jonkmans zelf, deelde de burgemeester mee, dat de heer Jonkmans de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was toegekend als blijk van waardering voor de bijna 35 jaar, die hij aan dit werk heeft gewijd. Een daverend applaus volgde op deze woorden. De burgemeester speldde de heer Jonkmans, die zichtbaar onder de indruk was, het lintje op de borst en wees er op, dat hij deze onderschei ding vooral moest zien als een blijk van waardering van degenen die hem kennen. Staande zong men de heer Jonkmans „Lang zal hij leven” toe. De heer Jonkmans merkte heel nuchter op, dat hij wel dankbaar was, dat het werk deze erkenning vond, maar dat hij ’t niet alleen was geweest, doch samen met een homogeen be stuur had gewerkt. Hij vertelde, dat de historici nooit de naam Wigle had den gevonden. Persoonlijk had hij ge dacht, dat de naam Wigledam afkom stig kon zijn van wilgendam, omdat men vroeger wilgenhout gebruikte voor het maken van een dam. Bij de welfare-afdeling zijn momen teel 59 vrijwilligsters aangesloten. De ze tak van de afdeling kon de ge maakte kosten grotendeels zelf terug verdienen door de verkoop van de gemaakte goederen. Er werden onge veer 150 patiënten bezocht. Ofschoon er ruim 1.900 nieuwjaars kaarten waren uitgereikt, vindt het Jeugd-Rode-Kruis praktisch geen weerklank in Sneek. De oorzaak hier van is waarschijnlijk, dat de jeugd al veel om handen heeft. Ook de tele visie speelt hierbij geen onaanzien lijke rol. Het bestuur wil nu trachten een andere jeugdgroep aan te schrij ven, nl. die groep, die nogal een „kwade reuk” heeft. Er zijn evenwel nog geen stappen ondernomen. Nadat de voorzitter mevrouw Ger- ritsma dank had gebracht voor het vele werk dat zij voor de afdeling heeft gedaan (zij is ook penningmees teresse geweest), gaf hij een over zicht van de financiële toestand. De totale inkomsten over 1965 be droegen f32.607,waarvan aan con tributie f 7.558,aan kollekten een bedrag van f 8.579,en aan welfare- opbrengsten f 4.385,binnen kwam. Met de uitgaven was een bedrag ge moeid van f 27.832,waardoor het saldo derhalve over 1965 f 4.775, bedroeg. SPREKERS EN CADEAUS De heer Van Dis overhandigde hier na een wandbord aan de burgemees ter als dank voor de goede samen werking. De heer Revet wilde niet achter blijven en bood de heer Jonkmans eveneens een wandbord aan. De sleu tel werd officieel overgedragen aan de heer Lok en namens de NJHC kreeg „moeder” Lok een bloemetje. Dr. J. Oosterhuis uit Zaandam, vroe ger bestuurslid, hield een toespraakje, waarin hij herinneringen aan vroeger ophaalde. De heer K. Sikkema, die Friesland in het algemeen bestuur van de NJHC vertegenwoordigt, vond Wigledam aan de goede kant van de stad, nl. aan de kant van het water- sportgebied op zijn plaats. Dokter D. Ferwerda uit Heeg bood als buurman namens het plaatselijk bestuur in Heeg een scheepsbelletje aan en luid de daarmee een nieuw tijdperk in. „Heit” Piersma van de Heger jeugd herberg „It Beaken” bood een zelf gemaakt stenen beeldje aan, voorstel lende een dansend paartje. Dit met het oog op het volksdansen, dat ’s win ters veel wordt gedaan. De heer Re vet bood een fotoalbum aan. De heer P. Haitsma bood namens de EHBO- vereniging een verbandkoffer aan en de heer A. Jansen tenslotte namens de Sneker zakenlieden een schilderijtje, voorstellende het Sneker skütsje. De heer Revet deelde mee, dat de Rotary- club de aanschaf van de piano moge lijk had gemaakt. Technisch bureau Hiemstra had de verlichting aangelegd. Ook bedankte hij de volksdansgroep (in ny-Frysk kostuum) voor de mede werking. Hij hoopte tenslotte, dat de jeugdherberg meer het karakter van een cultureel centrum zou krijgen. Het gemeentebestuur van Wymbrit- seradeel heeft het voornemen om ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Onderlinge Brandwaarborg- maatschappij van Woudsend U.A. op 18 mei a.s. de stichter var de maat schappij, Age Hijlkes Tromp (over leden in 1876), te eren door een straat in Woudsend naar hem te noemen. De officiële naamgeving zal ’s morgens om half elf plaats vinden. Vrijdagmorgen vroeg viel de jarige T. v. d. Z. in de Kloosterstraat tegen een gaskachel aan. Met zware brandwonden op het bovenlichaam werd de oude man naar het zieken huis gebracht, waar hij epkele uren later overleed. Er zijn op het ogenblik 377 leer lingen. De school is eigenlijk al weer veel te klein. Daardoor is een gedeel te van de gang al langer dan een half jaar in gebruik als timmerwerkplaats. Ook is er een noodlokaal, waar elek trotechniek wordt gegeven. Behalve de eerste klassen waren al le klassen vrijdagavond van half ze ven tot half negen „aan het overwer ken”. Alles was volledig in bedrijf. De metaalbewerkers-in-spé waren druk bezig met hun werkstukken, evenals de toekomstige timmerlieden, die lieten zien hoe men een bouwstel- ling maakt. Metselen wordt de jon gens daar ook geleerd, want een tim merman moet ook kunnen metselen. De school beschikt over een aantal moderne machines op het gebied van machinale hout- of metaalbewerking. De heer Van Dis vond, dat de ver andering in de directe omgeving van Sneek, van landbouw naar industrie, hier wel heel reëel is. Maar te midden van deze industrialisatie vindt ook re creatie plaats. De keuze van deze plaats temidden van de industrie noemde hij het symbool van de har monisatie tussen werk en ontspanning. Hij bracht dank aan de heer G. J. de Boer, directeur van Gemeentewerken, onder wiens leiding de verbouwing was uitgevoerd. Aan de kleine ruitjes is nog goed te zien, dat men in een voormalige boerderij is. Daardoor bleef het landelijke karakter gehand haafd. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm B() kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De jeugdherberg „Wigledam” werd zaterdagmorgen op een bijzon der originele wijze door burgemeester Rasterhoff geopend. Onder gro te belangstelling van de vele genodigden, die er een groot gedeelte van hun vrije zaterdag aan opofferden, opende de burgemeester de deur, waardoor toen de veehouder Bootsma met een koe en de zes jarige Richard Lok, zoontje van de jeugdhcrbergvader K. Lok, par mantig met een geitje naar buiten stapten. „De koe er uit, de jeugd erin”, aldus de burgemeester. Een enthousiaste Lok zei het even anders; „Us mem der üt en heit der yn”. Even daarvoor had de burgemees ter de Sneker vlag en de voorzitter van de Stichting Nederlandse Jeugd herberg Centrale, drs. J. van Dis, de NJHC-vlag gehesen naast de rood-wit- blauwe vlag. Toen de vlaggen in top waren werd een driewerf hoera uit gebracht op „Wigledam” en verklaarde de burgemeester het gebouw voor ge opend, waarbij hij de drie vlaggen een symbool noemde van de verbroe dering tussen de jeugd, uit Sneek, uit heel Nederland, zelfs uit de hele we reld. Zoals wellicht bekend komen er ook veel buitenlandse jongeren. Reeds om elf uur, het tijdstip waar op de opening was aangekondigd, stroomde de ruime zaal waar zo’n tweehonderd mensen in kunnen, vol. De bezoekers kwamen meteen in de sfeer, waar de „jeugd van tegenwoor dig kennelijk van houdt, niet alleen vanwege de fraaie aankleding van de zaal, compleet met visnetten en zeil bootjes, maar ook door het lawaai, dat geproduceerd werd door dansorkest „de Snits Mixers”. Maar men nam de tijd en het was goed half twaalf toen waarnemend voorzitter P. O. Revet allen hartelijk welkom heette. In het bijzonder wer den het college van b. en w. (alle vier wethouders waren er) en bestuursle den van de NJHC begroet. De heer Revet vertelde, dat voorzitter B. Jonk mans zo ver hersteld was van zijn ziekte, dat hij deze blijde feestdag mee kon maken. Hij herinnerde aan de vruchtbare arbeid en de goede samen werking met gemeente en NJHC en gaf het woord aan de heer Van Dis. Deze zei, dat de jeugherberg in Sneek een goede dertig jaar geleden al was geopend. Dit gebouw was een vervanging van het oude aan de IJl sterkade, waar ontelbare voetstappen in zijn gezet. Jaren had men gezocht naar een betere behuizing. Dankzij de gemeente was men er bij de NJHC in geslaagd tenslotte dit gebouw, de boer derij „Wigledam”, te betrekken. INDUSTRIALISATIE EN RECREATIE Donderdagavond wordt in Aere Pe- rennius de eerste openbare forum avond gehouden, die op touw is gezet door de Politieke Jongeren Contact Raad te Sneek. Het voorzitterschap is in handen van burgemeester L. Ras terhoff, terwijl van de vijf grootste politieke partijen een voorman aan deze openbare discussie zal deelne men. belangstelling. klassers, die nu al aan hun examen zijn begonnen, vrijdagavond ook aan hun examenwerkstuk bezig waren. In het noodlokaal was een tentoon stelling ingericht. Van een totempaal, die de eersteklassers op de handen- arbeidles maakten, tot de moeilijkste werkstukken, bv. tandraderen, kon men hier uitgestald vinden. De jeugd kon plaatjes draaien en met knopjes en lampjes aangeven of ze het „top” of „flop” vonden. Het was er een gezellige drukte, niet het minst bij de inlichtingenstand. Daar konden ou ders van leerlingen of toekomstige leerlingen een en ander gewaar wor den over de mogelijkheden. Die mo gelijkheden waren ook aangegeven op enkele schema’s aan de wand. De situ atie zoals die nu is, met A-, B- en C-stroom, ook tot uitdrukking komend in het getuigschrift, en zoals het wordt als de mammoetwet in werking is. De gereedschapskist, die de jongens meekrijgen als ze van school gaan (en waar ze voor sparen), stond er, er hingen foto’s en er stonden enkele modellen van motoren. In het gymnastieklokaal konden de jongens naar hartelust sporten, boven werd een filmpje gedraaid over de vele mogelijkheden van technisch on- De ledenwerfactie, waarmee vorig jaar is gestart, heeft een opmerkelijke vergroting van de afdeling tot gevolg gehad, aldus mevrouw Gerritsma in haar jaarverslag over 1965. Het aan tal leden steeg nl. van 4.471 tot 5.664. Zij memoreerde verder het overlijden van penningmeester Ring nalda en het vertrek van het bestuurs lid mevrouw S. Oudeboom-Van der Meulen. Bij de bloedtransfusiedienst stonden 922 donoren ingeschreven. Er werden 876 keuringen en herkeuringen uit- Het heeft heel wat moeite gekost om alle grote partijen in de PJCR verenigd te krijgen. Maar enkele maanden geleden, toen de JOVD het vijftal completeerde, is de zaak rond gekomen en konden de verdere plan nen worden uitgewerkt. De raad be staat nu uit de volgende groeperin gen: ARJOS, CHJG, JOVD, KVP-jon- geren en PvdA-jongeren. JEUGD-GEMEENTERAAD Vorige zomer reeds kwamen de eer ste gasten, hoewel de zaak nog niet klaar was. In dat seizoen, van 1 sep tember 1964 tot 31 augustus 1965, steeg het aantal overnachtingen met 1500, vergeleken met het jaar daar voor, tot 8000. Het aantal cursisten voor het zeilen nam toe met 400. Op het ogenblik moeten er al weer mensen voor het zeilen worden teleurgesteld en de verwachting is, dat er wel 10 a 11 duizend overnachtingen geboekt zullen worden. De jeugd staat te trap pelen van ongeduld om de jeugdher berg in gebruik te nemen. VEEL BEZWAREN IN 1931 Voor de openbare les van de christe- i Die waren natuurlijk eveneens in be- lijke lagere technische school aan de drijf. Van Schouwenburgstraat bestond vrij- Een bijzonderheid is, dat de derde dagavond een grote I - Opvallend veel jongeren, grotendeels oud-leerlingen, bevonden zich onder de bezoekers, die een kijkje kwamen nemen in de school, waar ze wegwijs werden gemaakt door jongens met ’n gele band om de arm. De openbare uiteen: theorie lessen en een tentoonstelling werkstukken en leermiddelen. "X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1