Start van WAT GAAT ER GEBEUREN MET PAVILJOEN AAN SNEKERMEER woensdag 18 maart christelijke jaar uitgesteld u.t.s. één „In Holland staat een huis” beoogt voorlichting publiek IJLST WYMBRITSERADEEL maar krachtig? en van 65 stands op huishoudelijke advies- en voorlichtingsbeurs MEDEDELING KORT Lemmerbrug wordt officieel geopend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 38 Donderdag 12 mei 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Benoemd Afscheid zuster Othilia Sint Antonius Ziekenhuis Eiertelling in vogelreservaat Hommerts Mr. B. M. Keulen benoemd tot kantonrechter in Haarlem Nog geen toestemming en geen ruimte De heer Van Houten praat met zijn vogeltjes. Het vogelcircus is een van de attracties van „In Hol land staat een huis”. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en tl i w SNEEKER NIEUWSBLAD TTTITTIJJHTTH!!! IIIIITIïIITITIïtïITIï Een kijkje in de ruime tentoonstel- VOGELCIRCUS DEMONSTRATIES STANDS Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 lingshallen, terwijl de standhou ders druk bezig zijn met de op bouw van hun stands. Benoemd tot dirigent van het chr mannenkoor „Edoza” te Sneek, de heer Wybren Valkema te Oudega (W.). Ter bestrijding van de lucht ver ontreiniging heeft de gemeente Rotter dam besloten aardgas te gebruiken voor de winning van elektrische ener gie. Hiervoor heeft het 1,8 miljard m3 aardgas nodig in de nieuwe elektrici teitscentrales, die in de komende ja- ren worden gebouwd. Op 9 juni van het vorig jaar ver loor het stuntteam Whisky Four twee van zijn vliegers tijdens demonstraties op de vliegbasis Woensdrecht. Vrijdag 24 juni a.s. zal het team weer voor de eerste maal optreden, nl. ter viering van het twintigjarig bestaan van het instr uktiesquadron van de jachtschooL Voor degenen, scheid van haar staat daartoe de De heer G. Hiemstra, oud-inwoner van Oudega (W.) thans woonachtig 'e Monster (bij Den Haag), slaagde voor het examen brigadier van politie. Het bestuur heeft nu in arren moede het besluit genomen om 1 september 1967 als streefdatum te beschouwen. Al zeer vroeg in het voorjaar lagen er kievitseieren in het kleine, doch dicht bevolkte vogelreservaat in Hom merts. Het eerste broed eieren zou dan ook geraapt worden, was het plan. Maar toen de daartoe bevoegde per sonen op onderzoek gingen, bleek dat de eieren al door onbevoegden (geen dorpsgenoten) waren geraapt. Nu, bij de laatste telling, liggen er 16 nesten met grutto-eieren, 4 met kievitseieren en 1 met snipeieren, in totaal 85 eieren. Ook werd een broe dende eend aangetroffen. Hoeveel eie ren deze heeft blijft echter een raadsel, want zij bleef rustig broeden. Reeds werden er jonge grutto’s ge signaleerd. Nadat Jacques Anquetil door de Belgische Wielerbond was gediskwali ficeerd, omdat hij zich niet aan een onderzoek naar doping wilde laten on derwerpen, zijn nu ook de Italiaan Dancelli en de Fransman Aimar gede- klasseerd wegens doping. De twee ren ners eindigden in de wedstrijd de Waalse Pijl op 29 april resp. als eerste en tweede. De Lemmerbrug, die reeds op 31 december van vorig jaar voor het ver keer werd opengesteld, zal morgen vroeg officieel worden geopend. Gisteren en vandaag werd de laatste hand gelegd aan het werk, dat in eind 1964 begon. De leuningen werden ge verfd en de laatste laag asfalt werd aangebracht. De brug ziet er nu keu rig uit, evenals de toevoerwegen. Bij koninklijk besluit van 4 mei jl. is benoemd tot kantonrechter te Haar lem mr. B. M. Keulen, thans kanton rechter alhier. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het nummer van don derdag 19 maart één dag eerder dus op Advertenties voor dit nummer kan men die dag uiterlijk tot 11 uur op geven aan ons bureau Gedempte Pol 6 of per telefoon 3005. Uitg. Sneeker Nieuwsblad. De onlangs aangekondigde start van de christelijke uitgebreid technische school, welke 1 september a.s. zou zijn, wordt een jaar uitgesteld. Hiervoor zijn twee redenen: 1. het koninklijk besluit, waarbij aan het bestuur van de Stichting UTS toestemming zou zijn verleend, is nog steeds niet afge komen; 2. als dit k.b. nu zou afkomen, dan heeft men nog geen plaats. Enkele agenten hebben gisteren de 29-jarige A. L. de Z„ die 4 mei jl. uit de psychiatrische inrichting te Fra- neker was ontsnapt, in Den Haag ge arresteerd. Enkele inwoners van Den Haag hadden de man van foto’s her kend en de politie ingelicht. Deze kon hem zonder verzet inrekenen. Zr. M. Othilia, sinds 1937 hoofd van de administratie, gaat het Sint Anto nius Ziekenhuis te Sneek deze maand verlaten. Zij zal in gelijke functie gaan werken in het ziekenhuis te Sengere- ma in Tanzania. Om een greep te doen uit wat er al lemaal komt: de Raiffeisenbank komt met een stand, evenals het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, het Bij- belhuis, de BB, het gemeentelijk gas bedrijf; deze stands zullen uitsluitend voorlichting geven. Een fabriek van stofzuigers komt met een nieuw soort stofzuiger, Philips demonstreert in sa menwerking met Minkema apparaten, er worden pannen gedemonstreerd, fa. Rijpkema komt met kachels, Slump met naaimochines, drogisterij De Vries met verbandtrommels, A. en O. (Balk) met kruidenierswaren, de gezamenlijke installateurs met verwarmingsappara tuur, centrale verwarming, fa. Donker met tuinaanleg, fa. Wielinga (D. v. d. Werf) met lederwaren, fa. Hiemstra met wasapparaten, fa. Bey met tinnic- produkten, Metz met dekens en kin derwagens, De Jong (Leeuwarden) met meubels, Troelstra met elektrische ap paratuur, reisbureau de ZWH met voorlichting over reizen, Metz met Luxaflex, Waco (Putten) met reini- gingsdoeken, Nico Silvius met wasau tomaten en koelkasten, Hoenson met tijd dringt en niets gedaan. Dan is er als bijzondere attractie het vogelcircus van de 69-jarige Klaas van Houten. Deze werkte reeds in 1938 met de heer Hirschveld samen. „Papa” Van Houten gaat heel natuurlijk met zijn parkieten en rijstvogeltjes om. Hij praat met ze en de diertjes luisteren. Met eindeloos geduld en veel liefde heeft hij het zover gebracht, dat ze op commando allerlei kunstjes uitha len, zoals in een trap klimmen, in een ledikantje liggen en pas opstaan als de wekker gaat en met speelgoedmotoren en -bootjes omgaan. De parkieten Jochem, Willem en Jopie klimmen op verzoek in een trap en weten zelfs het verschil tussen links en rechts. De heer Van Houten werkt al vanaf zijn achtste jaar met de vogeltjes. Zijn werk wordt zelfs erkend door de Ver eniging voor Dierenbescherming, die normaliter tegen dressuu’’ van dieren is. Er wordt heel wat gedaan voor de bezoeker van „In Holland staat een Huis”. Dat alles kost nogal wat. Daar om kan. men het niet zonder entree geld stellen. Volwossenen betalen 1,50 en kinderen tot 14 jaar 0,75. Daar is dan alles inbegrepen. Mr. Keulen werd bij koninklijk be sluit van 13 januari 1962 benoemd tot kantonrechter alhier in de vakature mr. H. H. Menalda. Hij was toen grif fier en tevens plaatsvervangend kan tonrechter bij de kantongerechten te Leeuwarden, Sneek en Heerenveen. Mr. Keulen neemt woensdag 18 mei ’s morgens half elf in het gerechtsge bouw afscheid als kantonrechter te Sneek. het goed is moet er elk jaar een on derhoudsbeurt worden uitgevoerd. Wat gaat er met het paviljoen ge beuren? Nu het watersportseizoen voor de deur staat, wordt dit een klemmende vraagt. Rondom in de wa- tersportcentra beschikt men over fraaie gelegenheden, waar het goed toeven is. Wij denken hier aan Lang weer, Grouw, Terhorne en Eernewou- de. Geen wonder, dat er in de verga deringen van de Sneeker Zeilclub en de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek” over de toestand van het paviljoen werd geklaagd. Zo langzamerhand spreekt men er in Sneek schande van, terwijl bezoekers van buiten Sneek liever naar elders gaan dan dat ze hun tenten bij het paviljoen opslaan. De Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vanzelfsprekend is dit een grote te leurstelling, want men had de zaak op tal van punten reeds voor elkaar, o.a. de benoeming van de heer A. Gerrits, thans directeur van de lts, tot direc teur. De begroting, waarop een post subsi die voor de stichting van een uts in Sneek was uitgetrokken, is aangeno men door de Tweede en Eerste Kamer. Men verwacht, dat het koninklijk be sluit elk ogenblik kan afkomen. Zon der dit k.b. kan men officieel niets beginnen. Wat de huisvesting betreft, men zou voor een jaar gebruik maken van de praktijklokalen van de lts. Voor de theorievakken is echter nog geen op lossing gevonden. De lts is voor haar eigen leerlingen al te klein. Bovendien is het niet toegestaan dat de theorie lessen al te zeer verspreid worden ge geven. De leerlingen, die zich verheugd hebben in september in Sneek naar de uts te kunnen gaan, zijn dus nu aan gewezen op Leeuwarden (of Drach ten). De heer Hirschfeld doet al bijna dertig jaar niet anders dan dit soort tentoonstellingen organiseren. Samen met de standbouwers van de fa. Groen- doorn uit Amsterdam en het elektro technisch bureau Hendriks uit Da len, dat zorgdraagt voor de (feest)ver lichting, trekt hij door het ganse land. De samenwerking met Groendoorn en Hendriks is bijzonder goed, aldus de heer Hirschveld. De mannen staan dag en nacht klaar. Gistermorgen was het aan de Fries wijkstraat nog een heksenketel. De standhouders waren druk bezig met het opbouwen van hun stands en in het kleine kantoortje van de beer Hirsch veld rinkelde de telefoon onophoude lijk. Vanavond zou alles klaar moe ten zijn. De tentoonstelling wordt royaal op gezet met brede tussenpaden langs de stands, zodat het een overzichtelijk ge heel wordt. De winkeliers zullen met tal van apparaten demonstraties ge ven. De importeurs of fabrikanten zul len hen daarbij helpen met vakkundige voorlichting. die persoonlijk af willen nemen, be- gelegenheid in het ziekenhuis op vrijdag 13 mei a.s. van 17.00—19.00 uur. nog steeds wordt er Morgenvroeg om half twaalf zal burgemeester Rasterhoff de huis houdelijke advies- en voorlichtingsbeurs „In Holland staat een huis”, die in nauwe samenwerking met de Vereniging van Sneker Zaken lieden door Orbeto (Organisatieburo voor Beurzen en Tentoonstellin gen) te Amsterdam wordt georganiseerd, op een bijzondere wijze openen. De grote organisator van deze beurs is de heer H. L. Hirsch feld, die samen met zijn zoon de standhouders adviseert hoe ze hun stand zo attractief mogelijk in kunnen richten. Aan dc Frieswijkstraat (vlakbij de Lemmerweg) staan de tentoonstellingshallen, die een totale oppervlakte hebben van ca. 2500 m2. Aan deze beurs nemen uitsluitend die importeurs en fabrikanten deel, waarvan de artikelen bij de winkeliers verkrijgbaar zijn. Dat betekent, dat er ook wel eens een zaak wordt geweigerd. Het accent valt op de voorlichting, maar ook kopen of bestellen is mogelijk. Daarom mag men wel stellen, dat zowel winkelier als publiek gebaat zijn bij deze beurs. kachels en vaatwasmachines, fa. An- driol met keukens, fa. Plas met snijma chines, Singer-naaimachines en koel kasten, Riedel-limonades, NBM (Lem mer), Normstahl met kanteldeuren, In- terflora Nederland met b’oemen, het Huis met de Notenbalk met muziek, Faber met rijwielen, fa. Blom met autoradio’s, fa. Meindersma met make- up, BTD Bolsward met wasmachines, Schuhmacher met winkelbetimmering, Roestvrijstaalindustrie met aanrechten en centrale verwarming e.d., Recla- Modern (Leeuwarden) met vulpennen en ballpoints. Minkema organiseert een grammofoonplatenquiz. Tenslotte is er een stand ten bate van het gehandi capte kind. Dan zijn er voor het pu bliek nog verschillende attracties. Er zullen modeshows worden gehouden, zowel voor dames als voor heren, resp. door Venekamp en Tromp. Daarbij zal ook iets worden verteld over de stof fen. In de restauratie-afdeling zullen artiesten, bekend van radio en t.v„ optreden, o.a. Gert en Hermien Tim mermans en het Victoria-kwartet. Elke honderdste bezoeker ontvangt een ca deautje. Over het Paviljoen aan het Sneekernieer wordt de laatste tijd nogal eens gesproken. En dat is geen wonder, want wie er een bezoek brengt, wrijft zich de ogen uit. Het Paviljoen verkeert in een verregaande staat van verwaarlozing. Verschillende ruiten zijn gesneuveld. Plan ken zijn losgeraakt en alles zit slecht in de verf. Vanaf het water is het haast niet meer te bereiken. Men kan althans niet meer aanleggcn aan de steiger, waarvan het betreden levensgevaarlijk is geworden. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat toeristen van bui ten Sneek doortrokken naar een an dere plaats, omdat ze de accommodatie aan het Sneekermeer onvoldoende vin den. Ook wanneer er zeilwedstrijden zijn blijkt het ontbreken van behoorlijke accommodatie een bijzonder belang rijke factor. Alom wordt er over ge klaagd. Het is niet van de laatste tijd, dat er kennelijk niets meer aan het pa viljoen gedaan wordt. Er is de laatste jaren wel meer over geschreven. Toch is dit eigenlijk onbegrijpelijk, omdat het op een prachtig plekje staat. Maar een houten gebouw is nu eenmaal zeer onderhevig aan weersinvloeden. Als De eigenaresse, de nv Exploitatie- Maatschappij Lemsterland, die het pa viljoen twee jaar geleden kocht, heeft wel plannen. Maar men wilde ons daarover niets vertellen. Zeker is in ieder geval, dat er binnen afzienbare tijd iets gaat gebeuren. Maar wat? Volgens geruchten wil men het pavij» joen verkopen en wordt zelfs een be drag van twee ton genoemd. Ook bij de gemeente Wymbritseradeel kon men ons nog niets hierover medede len. De eigenaar heeft hier een verant woordelijkheid tegenover het publiek. Het Sneekermeer is het mooiste zeil- water van Nederland en de Sneek week trekt jaarlijks honderden deel nemers. Daardoor heeft Sneek een naam op te houden en daarom is het te hopen dat aan de toestand zoals die nu is snel een einde komt. Opdat de watersportliefhebbers niet teleurge steld hun steven naar elders wenden. st? nwimm t M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1