huishoudbeurs en ca. voor Jubilarissen bij n.v. Tromp gehuldigd Meeste inschrijvers beneden begroting Lemmerbrug vrijdagmorgen geopend Sneek verzorgingscentrum 90.000 mensen IJLST W YM BRITS ER A DEEL van Vier medewerkers samen 170 jaar trouwe dienst en Aanbesteding Sporthal Misschien om de twee jaar tentoonstelling? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Hl 121e jaargang no. 39 Maandag 16 mei 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Man op straat overleden 5 h Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en H ot SNEEKER NIEUWSBLAD NOGMAALS LEMMERBRUG GEEN EINDPUNT DYNAMISCHE STAD WINKELIER OF INGENIEUR NODIG? OM DE TWEE JAAR UNICUM VEEL GESCHENKEN DANKWOORD JUBILARISSEN Dat een bedrijf op gezette tijden één van zijn medewerkers voor jarenlange trouwe dienst kan huldigen, is op zichzelf niet zo’n opzienbarend feit. Min der gewoon is het, als er liefst vier jubilarissen zijn, die samen zo’n slordige 170 jaar bij dezelfde firma hebben gewerkt. Dit nu was het geval bij de n.v. Tromp, waar de heer J. Wiersma 50 jaar en de heren W. Vogelvanger, A. de Vries en A. Eijgelaar ieder 40 jaar in dit groeiende en dynamische bedrijf hebben meegedraaid. Aanleiding genoeg voor directie en collega’s om aan dit heuglijke feit door het houden van een receptie een feestelük tintje te ver lenen. Met een doffe bons viel de Lemmerbrug vrijdagmorgen in het weg dek, nadat burgemeester Rasterhoff daartoe de nodige knoppen had ingedrukt, daarmee de elektromotor die voor de aandrijving zorgt in werking gesteld. Met deze handeling was de nieuwe brug officieel in gebruik. Nog voor de bomen omhoog gingen nam de Sneker jeugd de brug in bezit. De drumband Advcndo luisterde de gebeurtenis op met een vrolijke mars. De bewoners van Lemmerweg en Hoogend hadden de vlaggen uitgestoken en de warme lentezon zorgde ervoor, dat iedereen tevreden was. Zaal Piso was zaterdagmorgen nau welijks groot genoeg om alle belang stellenden te bergen, toen de jubila rissen met familie, onder daverend applaus, de ereplaatsen mochten in nemen, waar zij door een groot aantal 'sprekers met veel goede woorden wer den overladen. Het mag wel een unicum genoemd worden, om 170 jaar trouwe dienst op één dag te vieren, aldus de president- directeur der n.v., de heer Alb. Tromp, die mede namens zijn vader, de heer Hylke Tromp, de jubilarissen geluk wenste. Staande v.I.n.r. de jubilarissen A. de Vries, W. Vogelvanger, A. Eygelaar met burgemeester Rasterhoff. Zittend mevr. Vogelvanger, mevr. Wiersma, jubilaris J. Wiersma en mevr. Eyge laar. ning van de vrouw geschreven kan worden. Met het aanbieden van een prachtig gouden horloge werd de dank van de directie op waardige wijze tot uitdrukking gebracht. SLEUTELPOSITIE Eén van de hoogtepunten van deze huldiging vormde ongetwijfeld de uit reiking door burgemeester Rasterhoff van de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding aan de heren Eij - gelaar, Vogelvanger en De Vries werd verleend. De heer Wiersma, die 10 jaar langer bij de firma werkte, had deze onderscheiding al bij zijn 40-jarig ju bileum ontvangen. Sprekende over de betekenis van de ze onderscheiding, wees burgemeester Rasterhoff op de genegenheid en er kenning van werkgever en collega’s, De hal komt te staan op het terrein aan de Almastraat, hoek Van Giffen straat, dus tussen het Magister Alvi- vinus Gymnasium en de Geeuw. De afmetaingen van de sporthal worden 22 x 42,40 meter. De hal kan gesplitst worden in twee gymnastiekzalen van elk 22 x 21,20 meter. Verder komen er een gelegenheid voor het opbergen van de toestellen, douches, kleedkamers en een kantine. Er wordt een tribune in gebouwd, die plaats kan bieden aan 350 personen. De uitslag van de aanbesteding luidt: Perceel I: Het bouwen van de sport hal met bijbehorende ruimten: (begro ting: f562.274,—): NV Friso te Sneek f 506.800,Aannemersbedrijf Buwalda WAARDERING VAN NIJVERHEID EN HANDEL Vrijdagavond laat werd de 78-jarige P. Aukes uit Sneek in de Wijde Noor- derhorne door een hartaanval getrof fen. Dit had tot gevolg dat de man ter plaatse overleed. Perceel II: Glas- en verfwerken: Fa. Van der Meer en Kingma te Sneek f 36.747,Fa. Geertsma te Sneek voor f37.050,Fa. Sluyter te Sneek voor f39.000,I. Bergsma te Hommerts f39.150,Fa. Kooistra en Co., Sneek, f 41.000,Schildersbedr. Bakker te Mildam f42.223,—; Schildersbedr. Wa genmakers te Sneek voor f 45.380, Schildersbedrijf Lenis te Wolvega voor f 48.158,—. Vrijdagmorgen werd in het gerechts gebouw de Sneker sporthal in het o- penbaar aanbesteed. Opmerkelijk was, dat de meeste inschrijvers ver beneden de vastgestelde begroting bleven. Ge middeld bleef men tien procent onder de begroting. Hierdoor zal de gunning waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten en kan spoedig met de bouw worden begonnen. weest, heeft de hele ontwikkeling mee gemaakt en heeft zich goed kunnen aanpassen aan de nieuwe werkmetho den, aldus spreker, die deze jubilaris geen ereteken kon overhandigen, om dat deze de hoogste al in zijn bezit heeft. De overige „40-jarigen”, Vogel vanger, Eijgelaar en De Vries ontvin gen, naast een persoonlijke gelukwens, waarin ook de dames deelden, de gou den medaille van de maatschappij met het daarbij behorende ingelijste diplo ma. Na de opening daalde men af in de kelder, waar de aandrijfinstallatie staat opgesteld en waarin het contra gewicht van 50 ton kan draaien. Wanneer de brugwachter van plan is stelling te organiseren. De heer Jansen hoopte, dat er veel mensen zouden ko men. Ook de heer G. P. Tjallema, die na mens het departement Sneek van de Nederlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel sprak, roemde de ver diensten van de jubilarissen. De heer Wiersma, die een halve eeuw aan de n.v. Tromn verbonden is ce- De heer A. Jansen, voorzitter van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, stelde de vraag of deze tentoonstelling nodig is? Sneek heeft immers een winkelstand die er zijn mag. Hij noem de deze zelfs uniek in Nederland als men kijkt naar het aantal inwoners van Sneek. Men kan op alle mogelijke manieren terecht. Maar, aldus de heer Jansen, in deze tijd hebben we geen tijd. Er wordt van de mensen die een bedrijf hebben zoveel gevraagd, dat de voorlichting aan het publiek in de knel komt. Daarom heeft men deze beurs georganiseerd. Hier kan bet publiek voorlichting krijgen op allerhande ge bied. Hier heeft men de tijd voor u, aldus spreker. centrum voor een bevolking van tach tig- a negentigduizend. Van de mid denstander wordt veel aanpassing ge ëist, ook aan de koopgewoonten van het publiek. In dit kader past de ten toonstelling „In Holland staat een huis”. De belangstelling voor Sneek wordt erdoor gestimuleerd. De opzet van de beurs waarborgt een goede be langstelling, aldus de burgemeester. De organisatoren van de beurs heb ben goede hoop, dat het een succes wordt. Men noemde zelfs voorzichtig een aantal van 20.000 bezoekers. Voor hen staan er meer dan 65 stands. Er zijn verschillenden attracties, o.a. elke middag en avond modeshow voor da mes en heren. De openingstijden zijn: 13.30 tot 17.00 uur en- 19.00 tot 23.00 uur. De organisatoren zijn van plan te polsen hoe men in Sneek en omgeving denkt over een tentoonstelling als de ze. Als het publiek er net zo over denkt als wij, dan heeft het zin, aldus de heer Jansen. Als het goed gaat zou men er zelfs over kunnen denken om de twee jaar een dergelijke tentoon- Maar deze brug is geen eindpunt, aldus spreker, er moet nog veel ge beuren. In de eerste noemde hij de toekomstige ringweg of gordelweg, waarvoor de plannen klaar liggen en waarmee op korte termijn zal worden begonnen. Dit wordt geen rijksweg, maar een gemeentelijk project. De bur gemeester hoopte, dat de gemeente de financiën zou krijgen voor dit miljoe nenproject. De weg, die van de baan- verdubbeling in rijksweg 43 naar de Bolswarderweg zal lopen, krijgt nog een aantal lastige kruisingen, zeals Woudvaart, Lemmerweg, Geeuw en spoorlijn met de nieuwe en oude weg Sneek-IJlst. te Schettens f 510.500,Fa. Draaisma te Makkum f519.900,NV v.h. fa. P. Offringa te Waskemeer f 521.800, Fa. G. de Haan en Zn. te Garijp voor f 547.500,Fa. Wiersma te IJlst voor f548.000,—; P. C. J. ter Beek te Al melo voor f 555.000,G. Heeringa en Zn., te Witmarsum idem; Fa. Gebr. Noppert te Ouwsterhaule idem; U. H. Brink en Zn. te Leeuwarden f 558.300; K. v. d. Meer te Warga f 560.000,— H. C. Geveke te Leeuwarden f 562.500; H. de Vries NV te Emmeloord voor f 567.380,J. R. de Dood te Sneek f 584.892,CV J. Veenstra te Schui- lenburg f592.450,CV Halbertsma te Leeuwarden f 610.000,G. Rabius te Leeuwarden voor f611.500, De heer Wiersma, die mede namens zijn jubilerende collega’s sprak, ging ook nog even terug in het verleden, waarbij hij o.m. het overlijden van enkele collega’s memoreerde. Wij ma ken vaak veel plannen, aldus spreker, in zijn gevoelvol slotwoord, maar ei genlijk mogen wij toch nergens op rekenen, want de mens wikt maar God welke hier achter staan. Zij heeft waar de, omdat mensen uit uw omgeving uiting hebben willen geven aan hun erkentelijkheid en dankbaarheid en u hulde willen brengen voor uw ijver en plichtsbetrachting. Het is daarom ook van belang om bij zo’n jubileum even stil te staan en terug te zien, om daarna weer vooruit te kijken, aldus spreker. Het zijn niet allemaal toevallige omstandigheden, waardoor u zolang bij dezelfde werk gever bent gebleven. Bijna een mensenleeftijd heeft zich in deze periode afgespeeld. U is als het ware terecht gekomen in een stroom, soms met stroomversnellingen, soms afgedreven, misschien eens vastgeraakt in de oevers en daarna weer meegeno men naar het punt van vandaag. Grote en kleine gebeurtenissen hebben zich dienstbaar gemaakt aan de vorming van de mens. Want, zo vervolgde de burgemeester, dat is toch ook de op dracht, die men in het leven meekrijgt, nl. om mens te worden. Toen u in dienst trad, hebt u zich geen voorstelling kunnen maken, hoe de ontwikkeling op sociaal en tech nisch gebied er over 40 jaar zou uit zien. Het is een ontwikkeling, die niet te stuiten is, maar in versneld tempo zal doorgaan en de moeilijkheid daar bij zal zijn om het geslacht, dat na ons komt, duidelijk te maken, in wel ke periode (waarin werkloosheid, oor log, angst, vrees en opgang zijn ge weest) wij geleefd hebben. U zult daarbij moeten aanvaarden, dat zij zich deze omstandigheden moeilijk meer kunnen indenken. Na ook de dames in de hulde te heb ben betrokken, besloot de burgemees ter zijn toespraak met de NV Tromp te feliciteren. Want het is toch ook uw verdienste, aldus spreker, dat u werk nemers in dienst hebt, die zo lang bij u gebleven zijn. Nadat de tentoonstelling was ge opend werden de verschillende stands bezichtigd. De heer Hirsch- feld (links) vertelde burgemeester Rasterhoff tal van bijzonderheden. Burgemeester Rasterhoff bracht de tentoonstelling in verband met de nieuwe pas geopende Lemmerbrug, die een belangrijke verbinding is voor het verkeer. De brug is tot stand ge komen door een nauwe samenwerking tussen gemeente en rijk. Als straks de brug bij Zwolsehoek (tussen NOP en O.-Flevoland) klaar is en men vanuit het westen via de IJsselmeerpolders snel naar Friesland kan komen, zal de Lemmerbrug een nog belangrijker functie hebben. De burgemeester bracht dank aan de rijkswaterstaat, de fa. Hubert en aannemer De Vries. Een loopbaan van 40 of 50 jaar bij dezelfde firma komt niet zo vaak meer voor. De veranderde instelling van de jeugd, die veel gemakkelijker dan vroeger van betrekking verandert, is hier ook debet aan. En daarom is dit een bijzonder feit, waarin vooral de trouw aan het bedrijf tot uitdrukking komt. Zich vervolgens tot elke jubilaris afzonderlijk richtende, schetste spre ker de heer Wiersma als een uiterst vakbekwaam man, die op lofwaardige wijze het huidige tempo kan bijhou den. Hij heeft de gehele opbouw van de zaak meegemaakt en is altijd op gewekt, wat natuurlijk mede op reke- de brug omhoog te laten gaan begint er in de kelder een bel te rinkelen. Dit is een waarschuwing aan de men sen in de kelder. Ook is er een bevei liging, die maakt dat de brug niet omhoog kan als de lichten niet op rood staan en de bomen neer. Vervolgens ging men naar de hallen aan de Fries wijkstraat, waar de bur gemeester de huishoudbeurs „In Hol land staat een huis” zou openen. Over de brug zelf en de moeilijkhe den, die er sinds september 1964 alle maal zijn geweest hebben wij reeds meermalen geschreven. Wij mogen volstaan met te zeggen dat de brug een sieraad is voor onze stad, niet te ver gelijken met de oude draaibrug van voorheen. Brugwachter H. Tichelaar kan er trots op zijn, niet het minst op zijn fraaie huisje. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertenüeprtjs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer H. L. Hirschfeld, de direc teur van Orbeto, merkte op, dat de .winkelier vandaag wel honderdvoudig ingenieur moet zijn om de klant vol ledig te kunnen voorlichten over wer king en gebruik van de apparaten die hij verkoopt. Daarom worden deze beurzen, waarvan er dit jaar door Or beto reeds enkele zijn georganiseerd, gehouden Wat er allemaal te zien is hebben wij donderdag reeds gemeld. De mees te standhouders hebben kosten nog moeite gespaard om er iets moois van te maken. Op allerhande gebied wordt men uitvoerig voorgelicht. De heer Minkema vertoonde de ampex-opname van de t.v.-interland toen het gezel schap arriveerde, zodat de burgemees ter zichzelf kon zien en horen. Er zijn verder bijzonder leuke dingen bij, zo als b.v. een gouden haard. Al met al zeer de moeite waard een kijkje te ne men. En toen brak de stroom van geschen ken eerst recht los. Van het gezamen lijk personeel ontving de heer Wier sma een cheque en de heer A. de Vries een barometer. Beide heren wer den toegesproken door de heer M. van der Veen. De heer Vogelvanger werd in een gloedvol betoog gehuldigd door zijn collega J. Feenstra, die bovendien een drietal boeken en een schemerlamp aanbood, terwijl „de man, die nooit te laat is gekomen”, de heer Eijgelaar, door collega Flapper, die ook de lei ding had op deze receptie, figuurlijk in het zonnetje werd gezet. Letterlijk trouwens ook, getuige de twee fraaie tuinstoelen, die zijp goede woorden vergezelde. Dat de dames rijkelijk met bloemen werden bedeeld, spreekt welhaast van zelf. Dat „mijnheer Frans” tenslotte nog een kort woord tot de jubilarissen richtte, werd wel in bijzondere mate op prijs gesteld. Ik ben blij, aldus de heer F. Tromp, dat ik dit allemaal heb kunnen meemaken. Na nog een duik in de historie te hebben gedaan, bracht hij dank aan allen, die deze dag tot een feest hadden gemaakt. De heer Vogelvanger bezet een sleu telpositie, aldus de heer Tromp, door geheel alleen de expeditie te verzor gen. Een bijzonder zwaar werk, waar bij tientallen tonnen goederen door zijn handen gaan. Zijn reuze geheugen verleent hem daarbij bijzonder goede diensten. De altijd opgewekte en kwieke heer Eijgelaar heeft eigenlijk geen afge bakende functie, zo vervolgde spreker, maar waar hulp nodig is, wordt hij heen gestuurd, of dat nu op kantoor, in het magazijn of als vertegenwoor diger is. Hij kan alles en heeft zich als een zeer betrouwbare medewerker doen kennen, vooral ook op financieel gebied. De vierde jubilaris, de heer De Vries, had de zeer moeilijke taak om de onlangs overleden magazijnchef v. d. Wal op te volgen. De wijze, waarop hij dit tracht te doen, verdient aller waardering, aldus de heer Tromp, die verder nog wees op het feit, dat de jubilaris een grote steun is geweest voor zijn ouders. Voor z’n schoonzuster en voor de echtgenoten van de andere drie jubilarissen waren prachtige boe ketten bloemen, terwijl de vier feest varkens zelf een enveloppe met in houd uit handen van de heer Tromp mochten ontvangen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Om precies elf uur ging de brug, die reeds sinds 1 januari onofficieel in gebruik was, omhoog. De burgemees ter, die vergezeld was van de wethou ders Baaijens en Lichthart, en een aantal genodigden, onder wie de „bruggebouwers”, aannemer J. J. de Vries uit Kolderwolde, thans te Sneek, mensen van fa. Hubert, die de eigen lijke brug maakten, gemeentewerken en rijkswaterstaat reden in auto’s nog één keer de omlegroute door het Sperkhem. Daarna begaf het gezel schap zich in het brugwachtershuisje. BEVEILIGING De tentoonstelling „In Holland staat een huis” werd op unieke wijze ge opend door burgemeester Rasterhoff. Nadat hij zijn toespraak beëindigd had begaf de burgemeester zich naar de ingang van de restauratiezaal in de tentoonstellingshallen. Op een gegeven ogenblik draaide een kanteldeur door middel van een elektronisch oog om hoog bij de nadering van de burge meester. Daarmee was de beurs ge opend en werden de verschillende stands bezichtigd. De burgemeester ging uitvoerig in op de dynamische ontwikkeling van Sneek, waar de gemeente per jaar zo’n tien a dertien miljoen gulden in in vesteert. Sedert de oorlog heeft Sneek al bijna 4.000 woningen gebouwd. 5 pet van de woningen is in enkele jaren van gasverwarming voorzien. Dat is een prestatie van industrie en handel. Om nog enkele grepen xe doen: er zijn sportvelden in uitvoering, de nieuwe sporthal is aanbesteed,, er zijn plannen voor een nieuw zwembad, er komt een nieuw industrieterrein. In deze ontwik keling neemt de middenstand een cen trale plaats in. AANPASSING WINKELIER Sneek is ingestcld als verzorgings- «as*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1