van Afscheid mr. B. M. Keulen kantonrechter te Sneek Woudsend kreeg officieel Age Hylkes 1 rompstrjitte 15O-jarige „Woudsend” maakte er een knal-feest en van Zorg besteden aan motivering vonnissen Drukke receptie in Leeuwarden, daverendshow-programma in Sneek IJLST WYMBRITSERA DEEL Fietser onder auto op rijksweg 43 Jongetje verdronken op Sneekermeer VW-busje over de kop I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 23 mei 1966 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Wymbritseradeel eert stichter verzekeringsmaatschappij 4 w blLr i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 121ste jaargang nr. 41 'Z z SNEEKER NIEUWSBLAD ALS SNEKER FRIESE KLOK WERKGELEGENHEID dorp EERBIEDWAARDIG FRIES GEDICHT GROTE EER De heer W. Kuindersma uit Joure I Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 end haar relaties tot ver over de gren zen heeft, aldus de burgemeester, be perkte men zich vroeger tot de brand verzekering in de grietenij Wymbritse- radeel. Daarom wilde hij de betekenis van de maatschappij projecteren tegen de achtergrond van de lokale gemeen schap. Men kan er zich over verbazen, dat de zetel van het bedrijf in Wouds- end blijft gevestigd. Maar, aldus spre ker, het dorp is er u dankbaar voor, en het gemeentebestuur niet minder. De burgemeester herinnerde aan het Het was druk op de feestavond van de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij. Een kijkje in de overvolle foyer. Gistermiddag is op het Sneekermeer bij Terhorne de 12-jarige H. Krikke uit Leeuwarden verdronken. Hij was met een andere jongen, eveneens uit Leeuwarden, gaan kanoën. Beide jon gens konden zwemmen. Door de harde wind sloeg de kano om. De andere jongen kon zich zwemmend in veilig heid stellen. Bij het oversteken van rijksweg 43 op het kruispunt van de weg Nijland Wolsum met rijksweg 43 kwam vrij dagavond omstreeks 8 uur de 20-jar. J. Z. uit Bolsward onder een auto, die werd bestuur door een zekere P. P. uit Wieringerwaard. De heer Z. zou met de fiets oversteken. Nadat de kinderen onder daverend applaus de naam hadden onthuld, sprak de heer A. H. Tromp, een der direc teuren, nog een kort dankwoord. Hij beschouwde het als een grote eer, de naam Age Hylkes Tromp op deze wijze met het dorp Woudsend verbonden te zien. Hij prees de prettige samenwerking met het gemeentebestuur en bracht dank voor het initiatief van b. en w. Na eerst op het verkeer te hebben gewacht, dacht hij op een gegeven ogenblik dat de weg vrij was. Hij stak over, maar werd gegrepen door de auto. Met een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis in Sheek ver voerd. De auto werd beschadigd, de fiets totaal vernield. Burgemeester Van Hout van Wym- britseradeel herinnerde aan wat de heer W. A. Tromp in 1876 op de eerste jaarvergadering buiten Friesland, in Groningen, had gezegd: „Liever dan met het eertijds ons in te laten en op het veld der gissingen zonder betrouw baren gids rond te dolen, slaan wü het oog op haar tegenwoordige gesteld heid”. Hoewel de maatschappij Wouds- de huisvesting van het personeel door een niet gering aantal woningen in de vrije sector te laten bouwen. Door een vorstelijke gift van f 100.000,toen reeds gekoppeld aan het komende ju bileum, kon het dorpshuis van Wouds end een der fraaiste en grootste van Friesland worden. U hebt zich her- dènkend op de toekomst bezonnen en u aangepast, aldus burgemeester Van Hout. Hij herinnerde aan de woorden van Thorbecke: „Blijvende hetgeen wij zijn worden wij voorbijgegaan”. Het is duidelijk, dat de maatschappij Wouds end haar tijd heeft verstaan, daar er van de 300 computers in Nederland ook één in Woudsend staat. In deze maatschappij van toenemende risico’s is de maatschappij Woudsend van gro te betekenis. Tot slot overhandigde de burgemeester, die vergezeld was van de beide wethouders en de seretaris, als cadeau van de gemeente Wymbrit- seradeel een voorzittershamer met een klein zilveren wapentje van de ge meente. In Amicitia was ’s avonds een feest avond voor het personeel van de bin nen- en buitendienst, alsmede een aantal genodigden, onder wie het col lege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel. In een gloedvol betoog herinnerde dhr. M. Kouwenhoven, voorzitter van de personeelsvereniging, aan de af gelopen honderdvijftig jaar. Voortaan zouden Woudsend en de „onzichtbare vorst” de tijd samengaan en daarom bood hij namens het gezamenlijke per- merkte op, dat de maatschappij steeds doelbewust streeft het beste te bren gen. Zij is eerlijk en ronduit. Hij bood namens Kuindersma’s Assurantiebe- drijf een prachtige grootmodel stoel- tjesklok aan met op de wijzerplaat een ets van de boerderij „De Eerste ling” te Ypecolsga. Namens de Stichting Dorpshuis en de Vereniging Dorpsbelangen sprak de heer B. Okma te Woudsend. Hij wees nog eens op het belang van de maat schappij voor het dorp Woudsend en bood enkele reprodukties aan. Jhr. Van Sminia sprak een kort dankwoord en de heer Tromp sloot de bijeenkomst met te herinneren aan de verdiensten van zijn twee voorgangers, de heren H. A. Tromp en K. S. van Andringa, die hij persoonlijk heeft meegemaakt. Hij was blij, dat zijn moeder en mevrouw Van Andringa aanwezig waren. „Woudsend” is, wat zij al anderhalve eeuw geweest is en in de toekomst ook zal blijven: jong en krachtig, solide en vooruitstrevend in een eigen stijl, ten dienste van haar assurantie-tussenpersonen en haar ver zekerden. Deze doelstelling zullen wij nimmer uit het oog verliezen, aldus de heer Tromp. Voorafgegaan door de dorpsfanfare stellenden vanuit het dorpshuis „De vertrok om half elf het gezelschap ge- Driuwpolle” naar de versierde straat, nodigden en een grote schare belang- die in een nieuw gedeelte van het dorp ligt. Alvorens tot de onthulling over te gaan sprak burgemeester Van Hout een kort woord over de geschiedenis van de maatschappij en het Woudsend. soneel van binnen- en buitendienst een antieke Friese klok aan. Deze klok is tussen de 150 en 200 jaar oud, maar volgens deskundigen gaat hij nog min stens 150 jaar mee. Een daverend ap plaus volgde op de aanbieding van de klok. De heer Tromp merkte op, dat hij zo langzamerhand een beetje confuus werd van alle goeds. Maar de klok zal een ereplaats krijgen. „Met volle vaart de ruimte in” was de titel van de ANOVA-musical, die de aanwezigen drie uren lang zou we ten te boeien. Aan dit programma, dat onder leiding stond van Frans van Dusschoten en René van Vooren, werk ten mee Conny v. d. Bos, Bozena Gra- bowska, Mitzy Tieland, R. Tober, The Blue Dolls, Ad Engel, Carmen y Rafael de Lara, Gino en Gina Maneili, Sem Nijveen, Benny Behr, André van Duin, Fred Kaps, Rexis, het orkest Tony Bakkenes, The Beale Street Jazz Band, trio Jos Carpay en Dick Schallies. Pro ducer was Frans van Klingeren. Het was een programma dat klonk als een klok. De 9-jarige Hylke Tromp, zoontje van de directeur, declameerde vervol gens een Fries gedicht. Samen met de andere „kleine Trompjes” bood hij een miniatuurgarage met de inscriptie „18161966” en een fles wijn aan. De aanwezigen zongen hierna spontaan ’t Frysk Folksliet. Namens alle assurantie-tussenperso nen sprak de heer Tj. de Roos uit Ureterp. Hij ging uitvoerig in op de geschiedenis van de maatschappij en wees op de goede naam, die „Wouds end” alom in den lande heeft. Veel assurantiebedrijven in Friesland zijn ontstaan uit een corres pondentschap van Woudsend. Hij toon de de eerste reclameplaat en bood deze aan als geschenk. Ook richtte hij zich speciaal tot mevr. Van Andringa en mevrouw Tromp. Namens de tussen personen bood hij tenslotte een smeed ijzeren kunstwerk, voorstellende de beschermende hand van „Woudsend”, aan. Dit is gemaakt door de kunstenaar Ebel in Kortenhoef. Van een ander versiering kon hij alleen nog maar de tekening laten zien. STOELTJESKLOK De vier jongste telgen uit het geslacht Tromp, Saskia en Hylke Tromp en Gonneke en Mieke van Andringa, onthulden donderdagmorgen onder grote belangstelling de eerste officiële straatnaam te Woudsend: de Age Hylkes Trompstrjitte. Onder het toeziend oog van burgemeester J. van Hout trokken de vier kinderen ieder aan een gekleurd lint, waardoor de gemeentevlag omhoog ging en de straatnaam tevoorschijn kwam. Op deze wijze bracht de gemeente Wymbritseradeel een posthuum eerbetoon aan de stichter van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij van Woudsend U.A. In de nacht van donderdag op vrij dag raakte op de weg LemmerSneek onder Jutrijp een VW-busje, bestuurd door J. W. J. P. uit Sneek over de kop. Er zaten een man of tien in het busje, doch slechts twee werden licht gewond. Het busje werd totaal ver nield. t Het ongeval gebeurde omstreeks 1 uur. De bestuurder had gedimd voor een tegenligger. Toen hij zijn groot licht weer ontstak, zag hij plotseling voor zich de contouren van een andere auto, waarvan de bestuurder verklaar de langzaam te hebben gereden we gens een defect aan de auto. Het busje zwenkte naar links, slipte, raakte een boom en schoot naar rechts, waar nog een boom werd geraakt. Tenslotte bleef het met de wielen omhoog liggen. Het mag een wonder heten, dat de in zittenden, die van een volleybaltoer nooi terugkeerden, er zo goed af kwa men. een bepaalde Duitse stad hoorde don deren, toen ik hoorde, dat mr. Keulen wegging”, aldus spreker. Mej. mr. A. L. G. Rosier uit Leeu warden, griffier en kantonrechter- plaatsvervanger, toonde zich zeer er kentelijk voor de goede samenwerking. Zij merkte op, dat mr. Keulen het wat het gebouw betreft vast veel beter krijgt in Haarlem. Als lid van de Pachtkamer, waar mr. Keulen ambtshalve voorzitter van was, sprak de heer H. Wind. Hij wens te mr. Keulen alle goeds en Gods ze gen toe in Haarlem. Mr. Cornells begon met enkele ge deelten voor te lezen uit het werk van een Frans rechtsgeleerde. Hij merkte vervolgens op, dat deze tijd wordt ge kenmerkt door rebellie, zowel van de jeugd als op het terrein van de gods dienst. Religieuze waarden worden thans anders verstaan. Maar, aldus mr. Cornells, er zijn natuurlijk waarhe den die niet veranderen en waar de serieuze en gelovige mens voortdurend naar blijft zoeken. De magistraat zal bij gewichtige beslissingen steun kun nen vinden in deze blijvende waar den. Het is maar én stap van de de rechtsstaat naar de machtsstaat. De rechter zal bovenal de rechtsstaat die nen. Mr. Keulen heeft blijk gegeven van een gedegen rechtskennis alsmede lief de voor het ambt. Hij heeft onder de mensen in Friesland, die het feodale tijdperk nooit gekend hebben, zegen rijk werk verricht, aldus mr. Cornells. Hij hoopte, dat mr. Keulen ook in Haarlem voldoening zou vinden. JONGSTE IN NEDERLAND Mr. H. Niemeijer, substituut-officier van justitie te Leeuwarden, sprak na mens het openbaar ministerie. Hij merkte op, dat mr. Keulen de jongste man in Nederland is, die tot dit ambt werd geroepen. En zonder te sollici teren. Hij vroeg zich vervolgens af of het wel doelmatig is om een kanton rechter, die nog maar pas hier is (sinds 1962) en die het arrondissement zo goed kent, naar een andere plaats te laten gaan. „Het was of ik het in Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Hij noemde het voor beide een ge denkwaardige dag, die prachtig paste in het kader van de feestelijkheden rond het 150-jarig bestaan van de maatschappij, die alleen al om haar leeftijd eerbiedwaardig is te noemen. In 1816 heeft de heer A. H. Tromp op 20-jarige leeftijd vol vertrouwen de maatschappij opgericht. Woudsend was in die tijd een levendig dorp, als een spin in een web van waterwegen, aldus de burgemeester. In het begin van de negentiende eeuw vertoonde het dorp zelfs een stadsbeeld, voorna melijk door de grote bedrijvigheid, die voortsproot uit zijn gunstige ligging. Maar niet alleen door de ligging, zo ging de burgemeester verder, ook door de mensen. Het geslacht Tromp heeft daar een groot aandeel in gehad. Met het einde van de Franse over heersing was ook een einde gekomen aan de bloeitijd van Woudsend. De waarborgmaatschappij bleef echter be staan. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De viering van het honderdvijftigjarig bestaan van de Onderlinge Brandwaarborg-maatschappü van Woudsend U.A. zal ongetwijfeld op velen een onvergetelijke indruk hebben gemaakt. Op drie plaatsen in de provincie Friesland was het vorige week woensdag feest: in Woudsend, waar ’s morgens de naam Age Hylkes Trompstrjitte werd onthuld, in Leeuwarden, waar ’s middags een receptie werd gehou den, en in Sneek, waar de dag werd besloten met een grandioos show- programma, dat zelfs in de meest letterlijke zin een knal-feest werd, toen van het balkon in Amicitia ballonnetjes werden neergelaten, die kapotgeprikt werden door de mensen in de zaal. Het was reeds mid dernacht geweest toen het feest eindigde met het spontaan zingen van het Frysk Folksliet. IN LEEUWARDEN Het podium van de Harmonie in Leeuwarden leek net een bloementuin. Achter een tafel zaten commissarissen en directie van de maatschappij, ter wijl de president-commissaris, jhr. W. J. van Sminia uit Amsterdam, samen met de heer P. K. van Andringa, een van de drie directeuren, de felicita ties van de talrijke gasten in ontvangst namen. Natuurlijk waren ook de beide andere directeuren, de heren A. H. Tromp en D. A. W. van der Burgt, - aanwezig om de gasten te ontvangen. aandeel, dat de maatschappij heeft in Behalve jhr. Van Sminia waren de volgende commissarissen aanwezig: jhr. J. de Jonge van Zwijnsbergèn uit Beetsterzwaag, mr. K. T. Dorama uit Groningen en dr. M. H. Tromp uit Ut recht. Jhr. J. Rutgers van Rozenburg was wegens ziekte verhinderd. Een strijkje zorgde voor feestelijke muziek en intussen stroomde de zaal vol. Naar schatting hebben ca. 1200 mensen van de gelegenheid gebruik gemaakt. Langs de wand had men een soort tentoonstelling ingericht, die een indruk gaf van de ontwikkeling van de maatschappij vanaf het begin. Daar stonden ook de portretten van de op richter, Age Hylkes Tromp, en zijn echtgenote. Gedeputeerde J. L. Hoogland, waar nemend commissaris der koningin, was de eerste, die het woord voerde. Hij zei, dat het provinciaal bestuur na de oorlog getracht heeft de werkloosheid in te perken en dit vooral door de industrialisatie te bevorderen. Bij dit werk ziet men alsmaar uit naar nieuwe werkgelegenheid, aldus de heer Hoog land, en het gevaar is groot, dat men voorbijziet aan wat men heeft. Dat het provinciaal bestuur zich te weinig heeft bemoeid met „Woudsend” te Woudsend is niet goed. Maar het is wel goed, dat wij dit belangrijke feit van het 150-jarig bestaan herdenken, aldus spreker. Hij vergeleek de maat schappij van toen met de situatie van nu. Er is een enorme groei geweest. Maar het beginsel is onveranderd. Dat beginsel is: elkanders lasten dragen. „Als bestuurder van deze provincie ben ik bijzonder blij, dat deze onderneming -zelfstandige in Woudsend is gevestigd. Zij is een belangrijke bijdrage tot de welvaart van ons gewest”, zo besloot de heer Hoogland zijn rede. DANKBAAR DORP - r Woensdagmorgen nam mr. B. M. Keulen in een plechtige zitting in het gerechtsgebouw afscheid als kanton rechter van Sneek. Hij wordt nu kan tonrechter in Haarlem. De bijeen komst, die werd bijgewoond door de kantonrechters van Beetsterzwaag en Heerenveen, mr. K. J. van Douwen en mr. F. H. van der Brink, wethouder M. Baaijens namens het gemeentebe stuur van Sneek, notarissen uit Sneek en omgeving, politie en anderen, die (ambtshalve) met de rechter in aan raking komen, werd gepresideerd door mr. J. H. Cornelis, kantonrechter- plaatsvervanger. Mr. H. H. J. van Bottenburg sprak namens de balie (de advocaten). Hij had gezocht naar niet-waarderende woorden, maar ze niet kunnen vinden. Hij was blij, dat mr. Keulen ook als Sneker was opgetreden en deel had genomen aan het maatschappelijke le ven. Notaris B. Tuinstra sprak namens de notarissen zijn erkentelijkheid uit en deurwaarder J. van der Woude uit Dokkum namens zijn collega F. W. E. Baerveldt, die verhinderd was. Mr. Van der Brink, kantonrechter te Heerenveen, herinnerde aan de pret tige samenwerking en wethouder Baaijens aan de wijsheid die mr. Keu len steeds heeft betoond en waar de uitvoerende macht in Sneek blij mee is. ,,’tGaat zo goed, wie is eigenlijk de scheidsrechter?” Dit gezegde was op mr. Keulen van toepassing. De wet houder noemde het een schande, dat men in dit gebouw moest wonen. Namens de Welzijnsstichting Gaast- meer feliciteerde ds. J. W. Bruinsma mr. Keulen met zijn promotie. Tenslotte sprak mr. Keulen een dankwoord. Hij zei, dat er veel pret tige contacten waren geweest in Sneek. Ook met het openbaar ministerie was steeds een goede verstandhouding ge weest. Bijna zou hij zeggen met ple zier gewerkt te hebben. „Maar”, al dus spreker, „je legt niet met plezier straffen op.” Hij achtte het van groot belang, dat aan de motivering van de vonnissen de uiterste zorg wordt besteed, vooral bij verkeersovertredingen. Het gaat niet alleen om de straf, maar ook om de overtreder er op te wijzen waarom hij fout was. i S;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1