Onvoldoende waarborgen voor gemeente Onder restricties akkoord met plannen van minister Burgemeester Rasterhoff opende midget-golfbaan „De Jachthaven” Waterpoort-krabbelt 3 L B. EN W. SNEEK ADVISEREN RAAD: IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121ste jaargang nr 42 Donderdag 26 mei 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 5 9 Diefstal van draad Fraai sukses voor Chr. Naast recreatie- ook officiële wedstrijdbaal! Gem. koor „Excelsior" Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en a SNEEKER NIEUWSBLAD wedstrijd eikaars concurrenten, thans broederlijk naast elkaar. GEEN EVENWICHT de WONINGSITUATIE IN SNEEK HOGE RENTE het Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Hierbij zijn uiteraard de hiervoor vermelde woningen ten getale van 198 buiten beschouwing gelaten. Om in deze (vrij nauwkeurig) bere kende behoefte te voorzien zullen tot 1 januari 1970 moeten worden ge bouwd 783 plus 1130 woningen is 1913 woningen of naar boven afgerond, re in de nacht van dinsdag op woens dag werden van het erf van een boer derij in Ysbrechtum vier rollen koper draad ontvreemd, in totaal ongeveer 250 kg. Het draad was bestemd voor de bovenleiding van het elektriciteits net en zo lang op het erf neergelegd. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. De situatie in Sneek is niet zo als de minister suggereert, nl. dat er in 1967 een redelijke mate van evenwicht BESTE KEUZE Na de officiële daad van de burge meester memoreerde deze nog even de moeilijkheden, die men heeft ge had om een geschikt terrein te vinden. Men heeft verschillende stukken grond op het oog gehad, maar is toch tot de voor de rond de Want camping Zandstormen komen in ons gewest gelukkig haast niet voor. Maar een enkele keer kan het gebeuren, dat verkiezingen ook het orkest Snitsmixers optrad. Het de vensterbanken met een zand bedekt. grote t waar Op het eergisteren gehouden zang- concours in de Harmonie te Leeuwar den, uitgeschreven door de Chr. Bond van Zangverenigingen in Friesland, wist het Chr. Gem. Koor „Excelsior” alhier, onder leiding van haar dirigent de heer J. R. Blanksma van Witmar- sum, in de super-ere-afdeling met een ruim puntental een eerste prijs te be halen. Zowel voor dirigent als koor een werkelijk schitterend sukses. „Het weer is te mooi”. Dit was de conclusie van de heer W. Baarda, toen hij dinsdagavond de bijna lege zaal van Ons Gebouw binnentrad. De PCG hield daar een politieke Burgemeester L. Rasterhoff heeft dinsdagmorgen in aanwezigheid van een aantal genodigden en belangstellenden officieel de Sneker midget-golfbaan voor het publiek opengesteld. Hij deed dit door met een bijna sublieme stick- slag de eerste hindernis te nemen. De nieuwe baan, „De Jachthaven” ge naamd, ligt op het campingterrein bij de jachthaven „De Domp” en is naast recreatiebaan tevens officiële wedstrijdbaan. Door deze opening is het aantal golfbanen in ons land gekomen op 65. In Friesland treft men ze o.a. aan in Appelscha en Rijs. conclusie gekomen, dat het terrein, waarop de baan nu is aangelegd, de beste keuze zou zijn. De burgemeester noemde de baan belangrijk recreatie in Sneek, die zich jachthaven heeft toegespitst, naast een jachthaven met treft men in de nabijheid een zwem bad, een tennisbaan en een groot park aan. Hij prees tenslotte het doorzet tingsvermogen en de volharding van de heer Russchen, waardoor deze baan tot stand kon komen. Hij hoopte, dat de baan mag bijdragen tot een grotere leefbaarheid doordat de recreatiemo gelijkheden in Sneek zijn vergroot. Namens de VVV in Sneek bood de heer G. v. d. Pijpekamp zijn geluk wensen aan. Hij stelde het zeer op prijs, dat er een baan is gekomen, want het was al verscheidene malen voorgevallen dat vreemdelingen op ’t inlichtingenkantoor naar midget-golf hadden gevraagd. Hij wenste de heer Russchen veel succes. Na het officiële gedeelte konden de aanwezigen kennismaken met midget golf, door het zelf te spelen. Op het terrein, dat omheind is door een fraai houten hek, heeft de heer Russchen naar een tekening van de heer G. Doevendans een houten accommodatie gebouwd, waarin frisdranken en ijs verkrijgbaar zijn. Technisch bureau De Boer aan de Oosterdijk zorgde voor de elektrische installatie. Over het al gemeen kan gezegd worden, dat -de midget-golfbaan van de heer Russchen niet alleen in een recreatieve behoefte voorziet, maar bovendien een gezellig ontspanningsoord voor menige Sneker zal worden. De huishoudbeurs „In Holland staat een huis” is weer voorbij. Er zijn ongeveer 10.000 mensen geweest; minder dan aanvankelijk werd ver wacht. Dit komt vooral door het geringe bezoek overdag, ’s avonds was er aanzienlijk meer drukte. Over het algemeen zijn de organi satoren niet ontevreden. De heer Hirschfeld, directeur van Orbeto, het bureau, dat de beurs in samen werking met de Vereniging van Sneker Zakenlieden heeft georgani seerd, achtte een herhaling zeker mogelijk. Het waaide zo hard, dat de tent aan de Frieswijkstraat, de huishoudbeurs „In Holland staat een huis” in werd gehouden, zowat de lucht in ging. Gelukkig bleef het Volgende week mogen we weer stemmen. De oproepingskaarten zijn reeds verzonden. Mocht men onver hoopt geen oproep hebben ontvan gen, dan kan men zich dinsdag op het stadhuis vervoegen, waar dan getracht zal worden de fout te her stellen. Dat het een voorrecht is te kunnen stemmen, daar staan we doorgaans nauwelijks bij stil. Maar er zijn nog landen waar men eerst einde loos debatteert of er al of niet vrije verkiezingen kunnen worden gehouden. kening houdende met enige reserve, 2000 woningen. Op dit ogenblik zijn in aanbouw c.q. in voorbereiding (en nog niet toege wezen) in de woningwetsector 506 woningen, in de premiesector 130 woningen; in de vrije sector 177 woningen, totaal 813 woningen. Blijft 1187 woningen. Te verwachten toewijzingen voor de jaren 1967, 1968 en 1969 op basis van de tot nog toe ontvangen contin genten 408 woningen. Reeds bij voorschot opgenomen ten behoeve van de in aanbouw zijnde woningen 142 woningen, over: 266 wo ningen. In de premie- en vrije sector zullen dus tot 1970 moeten worden gebouwd 921 woningen. In deze sectoren werden in de laatste jaren mede als gevolg van de be perkte contingentering gemiddeld 150 woningen gebouwd. Uit de hiervoor opgenomen en op de feitelijke situatie afgestemde becij feringen blijkt, dat het antwoord op het ministerieel voorstel zich toespitst op de vraag of de particuliere bouw nijverheid in de premie- en de vrije sector bereid en in staat is in de eerst volgende jaren in het benodigde be langrijke aantal woningen te voor zien. De door de minister in uitzicht ge stelde grotere vrijheid op het gebied van het bouwbeleid ten aanzien van woningen door particulieren, omvat tende de sector particuliere huur- en eigen woningen met rijkssteun als mede de bouw in de ongesubsidieerde sector, geeft waarborgen, dat met het verkrijgen van rijksgoedkeuringen geen moeilijkheden zullen worden on dervonden. Ook de bouwcapaciteit is in voldoende mate aanwezig om de ge stelde opgaaf te vervullen. De heer W. G. Reinders te Lochem, directeur van het Internationaal Mid- get-golf Sportverbond, sprak na het welkomstwoord van de eigenaar en initiatiefnemer, de heer J. Russchen, enkele woorden over het midget-golf. Hij noemde deze sport een moderne vorm van aktieve recreatie. In enkele jaren heeft de midget-golfsport aan zienlijk aan populariteit gewonnen. Blijkbaar spreekt het de mensen wel aan. Dit is vooral te danken aan twee belangrijke factoren, nl. dat midget golf een spel is, maar dat er boven dien een wedstrijdelement in lig); op gesloten, aldus de heer Reinders. VOLKSSPORT „Door het woord „golf” denkt men wel eens, dat het een spel is uitslui tend voor de zg. „upper-ten”, maar dit is beslist niet waar”, zo ging hij ver der. „Midget-golf is wel nauw geas socieerd met het „grote” golfspel, maar het is een echte volkssport”, zo besloot de heer Reinders. Na een woord van dank te hebben gebracht aan het gemeentebestuur sprak hij de wens uit, dat de baan een succes mag worden. Om half negen deed de heer M. Baaijens op de PCG-instuif voorstel met z’n allen naar de open- bare vergadering van de PvdA te De heren J. Jillings, D. van der 'I Veen, Tj. de Vries, G. Ykema en mevr. Kok uit Lemmer, donatrice 3 van de Sneker Wandel Unie hebben de 21ste Elfstedenwandel- tocht met succes volbracht. Ze vol- brachten de tocht zonder noemens- waardige moeilijkheden. De 16-ja- rige D. van der Veen uit de Giek- straat was de jongste deelnemer van de 168 wandelaars, die de 225 km lange tocht volbrachten. De verontrustende situatie op de ka pitaalmarkt zal de mogelijkheid echter moeten bieden op zo ruime schaal wo ningen te bouwen. Maar ook als er voor de aannemers voldoende finan cieringsmiddelen beschikbaar komen dan nog zal het bedrijfsleven slechts bereid zijn het risico van de bouw te nemen als de vraag op het gebied van de premiebouw en de vrije-sectorwo- ningen voldoende Zal zijn. Op dit ogen blik is de hoge rentestand voor het verkrijgen van deze vraag een belem merende factor. De hoge rente remt Slechts met inachtneming van deze deze restricties menen wij in de ge geven omstandigheden de voorgestelde wijzigingen in het woningbeleid te kunnen aanvaarden. Zou het niet mo gelijk zijn te waarborgen, dat de ge meente deze wapens worden verstrekt om tijdig te grote spanningen bij de woningvoorziening te voorkomen, dan wensen wij de verantwoordelijkheid voor de maatregelen, welke de minis ter in overweging heeft genomen op dit ogenblik niet te aanvaarden. Al dus b. en w. in hun uitvoerig advies aan de raad. Uit de brief van de minister aan de gemeenten blijkt, dat voor invoering van de liberalisatie van het woning bouwbeleid wordt gedacht aan het gebied van de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland en Lim burg. Kort weergegeven beoogt de be windsman gebieden waar in de loop van 1967 een redelijke mate van even wicht op de woningmarkt is te ver wachten, de volgende maatregelen te nemen: 1. Invoering van grotere vrijheid op het gebied van het bouwbeleid. 2. Invoering van een grotere vrijheid op het gebied van het huurbeleid. 3. Buiten werking stellen van Woonruimtewet 1947. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 gaan, die tegelijkertijd in hotel Ha- nenburg werd gehouden. De socia- listen mogen hier ook komen, wij willen alle kanten wel op”, aldus de heer Baaijens. Het „voorstel” werd verworpen Het zeil van het Sneker skutsje, de „Sneker Pan”, heeft een goede - beurt gekregen. Om het te laten tanen moest men helemaal naar s Woudsend. Dit tanen gebeurt om het zeil weerbestendig te maken. Volgens sommigen bovendien om het rekken tegen te gaan. Vroeger werd eikenschors gekookt in een grote bak. Het zeil kwam in de warme taan en als de juiste bruine kleur was bereikt werd het te drogen gehangen in de zon. Tegenwoordig legt men het zeil uit op het gras, waarna met de stokdweil en schrobber de taan in het zeil wordt gebracht. Links op het zeil de heer N. Eekma, de baas van de tanerij, in het midden de schipper van de Sneker Pan, Jan van Akker, daarachter de heer Silvius uit Woudsend en rechts de schipper van het Woudsend-skütsje, Klaas van der Meulen. In de bij het losslaan van een stuk zeil- dak. Met vereende krachten kon het gevaar worden bezworen en ’sa- vonds was er van de ravage die de wind had aangericht niets meer te zien. Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor de minister van Volkshuisvesting te berichten, dat hij de door de minis ter voorgestelde regeling betreffende een grotere vrijheid op het ge bied van den contingentering, lossere vormen van huurprysbeheersing en huurbescherming en geleidelijke intrekking van de Woonruimte wet 1947 voor de gemeente aanvaardbaar acht onder bepaalde restric ties. Deze restricties zijn: 1. dat zekerheid moet bestaan dat de bouw van woningwetwoningen tot 1970 onverminderd zal kunnen doorgaan; 2. dat, indien de particuliere bouwnijverheid in gebreke blijft onvol doende in de behoefte aan huurwoningen in de premie- en vrije sector te voorzien, de gemeente tot de bouw van premiewoningen zal kunnen overgaan; 3. dat er zodanige maatregelen worden genomen dat de mogelijkheid van ’’doorstroming” ter ontruiming van woningwetwoningen is ver zekerd. De traditionele SZC-toertocht op Pinkstermaandag gaat niet door. Het is echter geen afstel, want het ligt wel in de bedoeling deze tocht binnenkort te houden. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt hand elsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar, Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Als êr van de kant van de vrij- heidszeilers voldoende belangstel ling voor is, wil de V.K.O. ook dit jaar, en wel in de nacht van 18 op 19 juni, een nachtwedstrijd op het Snekermeer houden. Een „nachtcommissie”, bestaande uit de heren H. Niemendal, D. Oranje en G. de Vries, is bezig deze wedstrijd te organiseren. De start is dan des avonds 9 uur aan de le Oosterkade. De heer M. van der Werf is ver zocht met zijn nieuwe salonboot ligplaats te kiezen aan het start- eiland, zodat er na afloop een ge zellig samenzijn kan plaats hebben. de bouw door particulieren af en be ïnvloedt de huren van woningen met of zonder rijkspremie in ongunstige zin. Daar komt dan nog een element met een beperkende werking bij. De kwali teitsverschillen met woningwetwonin gen zijn niet zo groot, dat zjj het grote huurverschil tussen deze catego rieën woningen rechtvaardigen. Uit de hiervoor opgenomen bereke ning blijkt, dat bijna 50 procent van de woningbehoefte tot 1970 moet wor den opgevangen door bouw in premie- en vrije sector. Gelet op de samenstelling van de Sneker bevolking zal een groot deel van de woningzoekenden niet in staat zijn de hogere huur van deze nieuw bouw op te brengen doch zijn aange wezen op de woningwetwoningen. Het probleem, dat de minister de gemeente voorlegt, kan dan ook niet los worden gezien van het vraagstuk van de „doorstroming”. De door de minister voorgestane politiek van liberalisatie van het woningbeleid is naar de me ning van b. en w. alleen door te voe ren als er voor het verkrijgen van de vereiste doorstroming een afdoende oplossing wordt gevonden. Alleen dan is er een voldoende vraag op de markt van de premie- en vrije-sector- woningen te verwachten en zal de particuliere bouwnijverheid daarmee op bevredigende wijze tot ontwikkeling komen. Naar onze overtuiging zal de door stroming slechts kunnen worden be werkstelligd door dwingende maatre gelen, die kunnen bestaan of uit een huurverhoging van de woningwetwo ningen voor bepaalde categorieën van de bevolking, die in staat zijn een groter deel van hun inkomen aan huur te besteden of door een mogelijkheid tot huuropzegging te scheppen. Het laatste zal alleen verantwoord zijn, in dien daartegenover een redelijk aan bod van andere duurdere wonin gen staat. Om nog even bij het wandelen te blijven, de Sneker Wandel Unie behaalde zaterdag bij de 10e URBI- I wandeltocht te Rauwerd voor de derde maal de wisselbeker, die door de burgemeesters ter beschikking I was gesteld voor de beste groep van de mars. De beker is nu defini- tief eigendom van de Sneker Wan- del Unie. De twee voorgaande jaren werd de mars te Oudeschouw Oldeboorn gehouden. B. en w. hebben nagegaan hoe de feitelijke toestand op dit moment in Sneek is: Het aantal ingeschreven woningzoe kenden bedraagt thans 1.074, nl. uit Sneek 788 en 286 van buiten Sneek. Hiervan bezitten geen woning in Sneek: de ingeschrevenen van buiten Sneek 286; ingeschrevenen uit Sneek (jongelui, inwonenden, een aantal bewoners van woonschepen) 221; van de ingeschrevenen uit Sneek be wonen 78 gezinnen een slechte wo ning, die niet meer voor uitgifte in aanmerking komt 78; Niet alle bewoners van voor onbe- woonbaarverklaring in aanmerking ko mende woningen staan als woning zoekenden ingeschreven. De lijst van op zeer korte termijn voor onbewoon- baarverklaring in aanmerking komen de woningen telt nog 243 panden, waaraan thans 33 behoren te worden toegevoegd. In de hiervoor ópgeno- men rubriek zijn daarvan reeds mee geteld 78, blijft 198. Totale woningbe hoefte 783. Rekening houdende met de toene ming der bevolking en de vorming van gezinnen van in Sneek wonende jongelieden beide op basis van de cijfers der laatste jaren kan de vol gende prognose worden gemaakt van de woningbehoefte tot 1970. Deze pe riode is als uitgangspunt genomen omdat er naar de mening van b. en w. naar moet worden gestreefd het wo- ningprobleem vóór 1 januari 1970 vol ledig op te lossen. In het jaar wordt verwacht dat de behoefte door toeneming van de be volking en gezinsvorming 240 wonin gen zal zijn. De vermindering door on- bewoonbaarverklaring wordt ge schat op 20, zodat de behoefte in dit jaar waarschijnlijk 260 is. Voor 1967 zijn deze cijfers resp. 250, 25, 275; voor 1968: 260, 30, 290; voor 1969: 270, 35, 305. Totaal 1020, 110 is 1130. De heer M. van der Werf heeft voorlopig de strijd ter verkrijging van het certificaat A voor zijn boot „Toerist III’ gestaakt. Dit certifi caat zou hem toestaan op het Ijssel meer te varen. Met het certificaat B, dat hij nu heeft, mag hij de Friese meren en kanalen bevaren. In het najaar zal de heer Van der Werf opnieuw proberen in aanmer king te komen voor certificaat A. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Zon- dagsschool-Vereeniging werden za terdag ballonnetjes opgelaten door kinderen van de zondagsschool van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Doopsgezinde en Baptistenge- meent? en het Leger des Heils in Sneek. De zesjarige Willy Bakker uit de Pier Heemstrastraat kreeg het kaartje van haar ballon terug gestuurd helemaal uit Göttingen, niet zo ver van Hannover. Er was een briefje bij in het Duits, waar in stond, dat de ballon zondag was gevonden. instuif, waar behalve praktisch alle kandidaten voor de gemeenteraads- de I’ optrad. Het pu- J bliek liet het aanvankelijk lelijk zit- ten, maar later op de avond kwamen toch nog een paar een kijkje ne- ‘l men. het stormt zonder dat dit met buien gepaard gaat. Zo waande men zich maandag in sommige gedeelten van onze stad in de Sahara vanwege de enorme zandwolken. In sommige 1 straten, zoals de Katzijlstraat en Morrahemstraat, vormden zich he- le duinen in de voortuintjes en op J de trottoirs. In de huizen werden laag op de woningmarkt kan worden ver wacht. Wij zijn ons bewust, zo schrij ven b. en w., dat op een zeker ogen blik tot opheffing van bestaande wet telijke regelingen ter verkrijging van een grotere vrijheid op het gebied van het bouw-, het huur- en het woon- ruimtebeleid in hun onderling ver band, moet worden besloten en dat daaraan onmiskenbaar voordelen zijn verbonden. Ook beseffen wij, dat een overgang van de huidige situatie naar een normale toestand steeds met bepaalde spanningen gepaard zal gaan. Een voordeel van de door de minister voorgestelde regeling is, dat zij be oogt de beperkende maatregelen gelei delijk op te heffen en dat de eerste fase van het plan bestaat uit het vrij geven van de woningbouw. Aannemende dat er op kan worden gerekend, dat de toewijzing van bouw volume voor de woningwetbouw op het huidige peil blijft gehandhaafd, zal zoals uit bovenstaande uiteen zetting blijkt het welslagen van de door de minister voorgenomen opera tie afhangen van de vraag of van par ticuliere zijde voldoende in de be hoefte aan premie- en vrije-sectorwo- ningen van goede kwaliteit tegen aan vaardbare voorwaarden beschikbaar dan zal de opzet mislukken. Er ont staat dan een zodanige spanning op de woningmarkt, dat een onaanvaard bare situatie ontstaat, namelijk ener zijds een toenemende woningnood en anderzijds een ontoereikende bevoegd heid van de gemeentelijke overheid om nood te lenigen waar dit het hoogst nodig is. Er zijn onvoldoende waarborgen in ’s ministers voorstel, die het mogelijk maken het ontstaan van de geschetste situatie te vermijden. De aktiviteit, die de gemeente kan ontplooien is beperkt tot de bouw van woningwet woningen en daarvan is het aantal niet voor verhoging vatbaar, terwijl de bouw van premiewoningen haar niet is toegestaan. Op deze wankele basis is het moei lijk met de voorgestelde regeling in zee te gaan. De gemeente heeft in de loop der jaren de verantwoordelijk heid aanvaard voor een goede huisves ting van de bevolking. Deze aangele genheid is tot een gemeentelijke taak geworden, waarbij aan de gemeente lijke bestuursorganen verschillende bevoegdheden en middelen ten dienste staan, zoals onbewoonbaarverklaring, verdeling van woonruimte inclusief woningvordering en bouw van wonin gen. Na het ontnemen aan de gemeen te van bepaalde bevoegdheden blijft de op haar schouders rustende ver antwoordelijkheid onverminderd be staan. In het voorstel van de minister ontbreekt de aanwijzing van de midde len, die de gemeente in staat stellen, onafhankelijk van anderen, de span ningen, die mogelijk zullen ontstaan, op te heffen. en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1