NA AANDRANG VANUI1 RAAD trokken advies B en w in aan m en w van een i Voorstel b stichten Advies geen medewerking te geven aan Stichting kleuterschool in Stadsfenne struikelblok J tot het sporthal Waterpoort- krabbels WYMBRITSERADEEL IJLST van en Mulo-examens j Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, t RHBS en RMS v. M. 46 Donderdag 9 juni 1966 I 4 121ste jaargang nr - Het Sneekar Nieuwsblad is een jDe uitvoering van de baansplitsing in rijksweg 43, ter hoogte van t i het industrieterrein, is al een eind op weg naar haar voltooiing. J j Op het ogenblik is men bezig met het aanbrengen van de betonnen f I afscheidingen, waarvan u op de foto een gedeelte ziet. De ruimte t binnen deze afscheidingen zal worden opgevuld door een groen- i J strook. Verder is men momenteel bezig met het zg „pielwurk”, t zoals de bestrating van de op- en afrijstroken, bushaltes en het j aanbrengen van de verkeersgeleiders. Op de banen zelf komen nog I j twee asfaltlagen. De dag voor Hemelvaartsdag werd het fietspad f weer opengesteld voor het verkeer. Aangezien men niet op het J schema achter is, hoopt men het wegverkeer nog voor de bouwvak- f j vakantie over beide banen te kunnen leiden. f gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kr IRREËEL „Ik zou willen dat manier geen stap de heer f Totaal f 1.100.000 EXPLOITATIE KOSTEN INDELING voor de eens bezoekers De heer Baarda beet in deze discus sie het spits af. Hij betreurde, dat het tweede gedeelte van het advies niet positief was. Volgens hem werd er een principebesluit van de raad gevraagd. Redacteur H. A. de Bóer Telefoon 4091 schoolbestuur wel aanlokkelijk, de argumenten van b. en w. be- Sneek moet worden toegekend, recht vaardigt naar de mening van b. en w beschikking over een deel der midde len, die door het rijk ter verbetering van de infrastruktuur aan de gemeen te ter beschikking zijn gesteld. B. en w. zijn tot de volgende finan- cieringsopzet gekomen: 200.000 200.000 50.000 25.000 25.000 75.000 25.000 500.000 I t 9 Ook zal een aantal leden van de bemannig kennis maken met onze eigen Friese vloot, althans een deel daarvan in de vorm van het Sneker skütsje. Er wordt zelfs gelegenheid gegeven er mee te varen. Mocht het op het water ooit te gevaarlijk worden, dan is er altijd nog een schuilplaats: onze nieuwe BB-com- mandopost. Daarom wordt de be manning in de gelegenheid gesteld (in groepen van maximaal 20) deze zaterdagmiddag eens te bezichti gen. In de Black-Boys-Bode lezen wij, dat de training van de voetballers van Black Boys voorlopig wordt stopgezet. Ook heeft ’t bestuur be- Aanstaande zaterdagavond is er in de Meerpaal een ontmoetingsavond sloten dit jaar 'geen Zilveren-doel- toernooi te organiseren. Uitkering fonds infrastruk tuur Bijdrage geblokkeerde saldi Bijdrage Ned. Sportfederatie - Bijdrage KNVB Andere bijdragen Renteloos voorschot Ned. Sportfederatie Renteloos voorschot KNVB - Geldlening lijke vergoeding zal moeten worden gevraagd. De inkomsten, hieruit’voort vloeiende, zijn voorlopig geraamd op f 10.000,per jaar. Te zijner tijd zal een tarief voor het gebruik van de sporthal door derden moeten worden vastgesteld. Het jaarlijks exploitatietekort is blij kens de exploitatiebegroting op een bedrag van f 28.750,geraamd, welk bedrag uit de gewone middelen zal moeten worden verkregen. Voor wat hoort wat, heeft het ge meentebestuur kennelijk gedacht. De bemanning wordt dan ook gast vrij ontvangen en een rondrit aan geboden langs de bezienswaardig heden van Sneek, waarbij o.a. een bezoek aan het Fries Scheepvaart museum op het programma staa*. Zonder optreden van de Snitser Skotsploech zou het programma niet volledig zijn en daarom gebeurt dit morgenavond in het stadhuis. voor de mannen van de marine. Een bandje zal de sfeer verhogen en misschien zal de marine ook iets ten beste geven. Zorg dat je er bij komt. Dinsdag slaagden te Heerenveen voor diploma A de dames A. R. Faber, W. S. Gaastra, J. Hoekstra, Y. de Jong, J. T. Cornells, S. M. Kleizen, J. Baarda, T. J. Bandstra, E. Koop- mans, H. J. Nienhuis, en de heren J. de Jong, C. A. Hofstra, P. Lauten- bach, J. Dijkstra, Th. D. Joustra, M. van der Berg en L. B. Fijlstra, allen te Sneek. gelegd op de ontwikkeling in de Stads fenne, waar b. en w. uit concluderen, dat de kleuterschool niet urgent is. Ook het schoolbestuur is van mening, dat de school niet op korte termijn ge realiseerd kan worden. Maar het is in het verleden meermalen gebleken, dat de scholenbouw geen gelijke tred houdt met de bevolkingstoename. In de toekomst zal de scholensector steeds meer de aandacht vragen en daarom moeten nu reeds scholen worden ge pland. Op grond van de aantallen leerlin gen op de verschillende kleuterscholen zou volgens spreker wel plaats zijn voor een kleuterschool in de Stadsfen ne. Bij het bekijken van de zaak in haar totaliteit zou men tot de slotsom komen, dat dan voor alle vijf chris telijke kleuterscholen (2 ;n de Noor- derhoek, 1 op ’t Eiland, 1 in de Bloem- straat en 1 in de Stadsfenne) het mi nium aantal leerlingen aanwezig was. De heer Berkhout zei: „Ik kom er niet uit”. Hij vond het vreemd, dat de christelijke fracties tegen het advies waren van het college, in welk colle ge twee wethouders uit die fracties zitten. Hoe komt het, dat het schoolbe stuur een andere prognose stelt dan het gemeentebestuur? Wat heerst hier, aldus de heer Beikhout. De kosten, die met de uitvoering van het gehele plan zullen zijn ge moeid, worden, inclusief de kosten van inrichting van de sporthal, geraamd op f 1.100.000,—. Door de Nederlandse Sportfederatie en de Kon. Ned. Voetbalbond is als te gemoetkoming in deze kosten een fi nanciële bijdrage toegezegd. De Neder landse Sportfederatie zal een bijdrage van f 125.000,verlenen, waarvan een bedrag van f 50.000,a fonds perdu en f 75.000,als renteloos voorschot. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft de aanvankelijke toezegging, om de ver wezenlijking van het plan te steunen met een bijdrage a fonds perdu van f25.000,en een renteloos voorschot tot hetzelfde bedrag, gehandhaafd. De grote betekenis, welke aan het tot stand komen van een sporthal in Het laatste punt van de agenda, een advies van b. en w. betreffende een tweetal aanvragen van het bestuur van de veren, voor Christelijk School onderwijs te Sneek om medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuter- onderwijswet, vormde voor de Sneker gemeenteraad gisteravond het struikel blok. Na in een redelijk tempo de agenda tot zover te hebben afgewerkt, waarbij alle voorstellen zonder hoofdelijke stemming werden aanvaard, kwamen de tongen goed los over dit dertiende punt. Voorwaar een ongeluks getal, want het was al half elf toen men er eindelijk uit was (de vergadering was om kwart over zeven begonnen). De oplossing was zeer simpel, de kool en de geit werden gespaard, het punt werd gewoon van de agenda af- gevoerd. Maar daarvoor was er heel wat gezegd, de gemoederen werden zo nu en dan een beetje verhit en de vergadering werd tot tweemaal toe geschorst voor onderling beraad. Nu eerst het voorstel. De sporthal zal bestaan uit verschei dene ruimten, waarvan de voornaamste is de sportzaal, groot 22 x 42,42 meter, met een vrije hoogte van 7,07 meter. Deze sportzaal kan door middel van een verschuifbare wand in twee ge lijke ruimten worden verdeeld. Op deze wijze kan de sportzaal voor het gymnastiekonderwijs optimaal worden benut. Voor de sportzaal is na rijp beraad en na een beoordeling van wat elders gemaakt is, een vloerkonstruk- tie gekozen bestaande uit een gewa pend betonnen draagvloer, een veer krachtige tussenvloer van kurkment en een dekvloer van Walton (een soort linoleum). Gebleken is, dat een dergelijke vloer het beste aan de te Op basis van deze financieringsop- zet is een exploitatiebegroting samen gesteld, waarbij als belangrijkste ba ten zijn te noemen de uitkeringen in gevolge de Hoger-onderwijswet en de Financiële Verhoudingswet, waarover reeds het een en ander werd opge merkt. De op grond van de Hoger- onderwijswet te ontvangen vergoe ding zal worden berekend over een bedrag van f 285.000,zijnde het be drag dat ten behoeve van de bouw van een gewoon gymnastieklokaal voor bedoelde kostenvergoeding normaliter zou kunnen worden aanvaard. De ver goeding zal omvatten: a. gedurende veertig jaar de som, die jaarlijks nodig zou zijn voor rente en aflossing van een tot vorenbedoeld be drag aangegaan geldlening in veertig gelijke jaarlijkse annuïteiten bij een rentevoet, vastgesteld door de minister van onderwijs en wetenschappen in overeenstemming met de minister van financiën; b. jaarlijks een door de minister van onderwijs en wetenschappen vast te stellen percentage van het vorenbe doelde bedrag. B. en w. hebben inmiddels aan de staatssecretaris van onderwijs en we- Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0S150 - 3005 (kleuter) stoelen en banken. Wanneer er in het advies gesteld wordt, dat er geen enkele zekerheid bestaat over het aantal kleuters, dan wil ik er op wij zen, dat er in het voorstel tot het stichten van een sporthal ook sprake is van een verwachting, zonder bewijs, aldus spreker. Hij geloofde dat de raad het advies niet kan en mag op volgen. De voorzitter meende, dat er enkele erge misverstanden heerster, bij som mige raadsleden. Het gaat noch om een principebesluit noch om een urgentie- verklaring. Ook over de "planning was men het met het schoolbestuur eens, b. en w. hebben zelfs dit bestuur ge animeerd grond te kopen. Bovendien, als het schoolbestuur kan aantonen, dat er een bepaald aantal leerlingen is, dan moet de raad het verzoek inwil ligen. Er moet een leerlingenlijst wor den overgelegd met de handtekeningen van de ouders. In enkele gevallen is dit niet nodig, nl. als men kan aan tonen, dat er in de toekomst wel leer lingen zullen zijn. De raad heeft slechts tot taak in overeenstemming met de wet de aanvraag al of niet in te willigen. B. en w. vinden, dat deze aanvraag om geld uit de gemeentekas voorbarig is. „Wij zijn overtuigd, dat we hierin gelijk hebben, het gaat ge woon om toepassing van de wet, al dus de voorzitter. Van het bestuur van de Vereniging Hij vond dat er teveel nadruk werd voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek was een tweetal vragen ingeko men om overeenkomstig artikel 50 van de Kleuteronderwijswet gelden be schikbaar te stellen voor: a. de stich ting van een tweede kleuterschool in de Noorderhoek; b. de stichting van een kleuterschool in de Stadsfenne. De scholen zouden beide twee werkloka len bevatten en plaats moeten bieden aan 47 kleuters. De in de Noorderhoek woonachtige kleuters, waarvoor christelijk kleuter onderwijs wordt verlangd zijn momen teel gehuisvest in de Prinses Margriet- kleuterschool aan de Bloemstraat en het als dépendance van deze school ingerichte Advendo-gebouw aan de Korte Vreugde. Het aantal kleuters, dat deze school bezoekt en dat bij de opening ongeveer 70 bedroeg, is in de loop der jaren gestegen tot 188. Mo menteel zijn in verband hiermee reeds 5 leidsters aan de school werkzaam, ter wijl het gebouw bestemd is voor een 3-klassige school. Met het oog op de sterke stadsuitbreiding in de Noorder hoek besloot de raad in 1964 reeds tot het verlenen van medewerking voor het stichten van een christelijke kleu terschool in dit stadsdeel. Tot op he den kon de bouw van deze school nog niet worden gerealiseerd. Nadien is de uitbreiding van de Noorderhoek geleidelijk verder voortgeschreden. In de loop van dit jaar en in de eerstko mende jaren zal in deze stadswijk nog een groot aantal woningen gereed ko men. Deze ontwikkeling wettigt de ver wachting dat in de Noorderhoek in de nabije toekomst zeker plaats zal zijn voor twee christelijke kleuterscholen. Anders ligt de zaak ten aanzien van de stichting van een kleuterschool in de Stadsfenne. Met de woningbouw in dit stadsdeel is eerst onlangs een aan vang gemaakt. Omtrent dc vraag welk aantal kleuters in de eerstvolgende jaren uit deze wijk voor het bezoeken van een van de Vereniging voor Chris telijk Schoolonderwijs uitgaande kleu terschool in aanmerking zal komen en de ontwikkeling van dit aantal in de toekomst, bestaat op dit ogenblik geen enkele zekerheid. Hierbij komt nog, dat de christelijke kleuterschool op het Eiland voldoende plaatsruimte biedt om zo nodig een aantal leerlingen uit de Stadsfenne op te vangen. B. en w. merkten hierbij nog op, dat als het in 1964 genomen en thans voor gestelde besluit tot medewerking zal zijn gerealiseerd het schoolbestuur zal beschikken over ruimte voor 720 leer lingen. Het aantal leerlingen van de bestaande kleuterscholen bedraagt thans 555. B. en w. adviseerden de raad dan ook de gevraagde medewerking met betrekking tot de tweede kleuterschool in de Noorderhoek te verlenen en de aanvraag om een kleuterschool in de Stadsfenne af te wijzen. PRINCIPEBESLUIT Geslaagd voor het eindexamen hbs A: W. de Haan, W. H. A. Klein Nagel - voort, J. Kuipers, R. Liemburg, W. R. van der Meulen, xA. A. Oppenhuizen, xW. Schuil, W. P. Sterk, allen uit Sneek; H. Wierda, Hemelum; xG. Hornstra, Lutkewierum; xM. S. Hans ma, Makkum; H. Castelein, Nijhuizum; G. de Groot, Rauwerd. x zijn meisjes. ZEKERHEID De heer Zeilstra stak zijn vertrouwen in het schoolbestuur niet onder de eens aan. Hij was ervan overtuigd, dat de school bevolkt zou worden. Hij vroeg of het aantal kleuters nu de doorslag moest geven of dat het de financiën waren. De heer B. de Vries gaf hem ant woord. Het aantal leerlingen was het kardinale punt. Verder vond hij, dat wanneer uit deze zaak een beroep voort zou vloeien, een beslissing van hogere instanties wel eens in het na deel van Sneek kon zijn. NIET WACHTEN De heer Boomsma vond, dat men niet moest wachten met het stichten van scholen tot de Stadsfenne is vol gebouwd. De voorzitter antwoordde, dat dit met dit advies niets te maken had. De heer Baarda toonde met behulp van cijfers aan, dat er eigenlijk 75 kleuters teveel zijn op de scholen met het oog op de ruimte. De voorzitter antwoordde in tweede instantie, dat men toch naar de feiten moet zien. Op grond van het bouwplan heeft men een prognose van het te ver wachten aantal leerlingen gemaakt. Verder gaat het alleen om het toepas sen van de wet. Wethouder Baaijens merkte nog op, dat het gaat om de werkelijke aantal len leerlingen van dit ogenblik. Hij waarschuwde tegen een situatie waar bij men in beroep gaat, omdat dan zeker vertraging optreedt. Wethouder Blok zei. dat hij eigen lijk tegen de hele onderwijswetgeving was. Maar we moeten ons toch aan de voorwaarden houden, aldus spr. De heer De Blauw vroeg naar de exacte consequenties als de medewer king wel wordt verleend. De voorzit ter antwoordde, dat het schoolbestuur dan aanspraken op de gemeente kan doen gelden. Het schoolbestuur kan noodvoorzieningen treffen ten laste van de gemeente. Als het advies werd on gevolgd zou de zaak worden v.itgesteld. VOORSTEL BAARDA De heer Baarda stelde daarop voor het advies wat punt a betreft op te volgen en punt b aan te ’-ouden, opdat b. en w. nog eens met het schoolbe stuur in overleg konden treden. De voorzitter antwoordde, dat dit regle mentair niet was toegestaan. Het werd duidelijk, dat het kritieke stadium was bereikt. De heer Bergsma had schor sing gevraagd en de fracties trokken zich, nadat de voorzitter de vergade ring een ogenblik had geschorst, te rug voor beraad „in de wandelgangen”. Toen de vergadering was hervat her haalde de heer Bgprda zijn voorstel. Hij drong aan op hervatting van het over leg, want anders zou vast een van beide partijen, het gemeentebestuur of het schoolbestuur, in beroep gaan. Zijn voorstel vond steun bij de andere frac ties. De voorzitter schorste hierop de vergadering nogmaals en ditmaal wa ren het b. en w„ die zich moesten be raden. Het resultaat was tenslotte, dat het voorstel van de agenda werd af gevoerd en dat de voorzitter toezegde, dat er nog weer overleg rr.r het school bestuur zou plaatsvinden. stellen eisen voldoet en met name geen geluidshinder geeft. Bij de keuze van de materialen voor het plafond en de verschuifbare wand is speciaal aan dacht besteed aan de nodige geluids- absorptie. De kunstverhchting van de sporthal is nog een onderwerp van overleg en studie. De toegang tot de sporthal is aan de Almastraat gepro- jekteerd. Via een tochtportaal kan men in een ruime hal komen, waarin de concierge-loge een centrale plaats heeft. Bezoekers zullen via de trap naar de tribune worden geleid, waar zitplaatsen voor plm. 300 toeschouwers zullen zijn. Onder de tribune bevinden zich vier kleedruimten, twee was- en doucheruimten, twee lerarenvertrek ken, een massagelokaal en vier we’s. Het plan omvat voorts een kantine met een keuken, terwijl de gang achter de tribune ook nog beperkte gelegen heid tot verpozing zal bieden. Midden op de tribune is een reportagecabine geplaatst. Voor de bezoekers zijn een heren en een damestoilet elk met drie we’s nabij de tribune geprojecteerd. In een lage aanbouw aan de zijde van de Almastraat is de centrale-verwar- mingsruimte en een ruime toestellen berging ondergebracht. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post t 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad In de vergadering van de gemeente raad kwam gisteravond o.a. een voor stel van b. en w. aan de orde be treffende de nieuwe sporthal, waarvan de aanbesteding reeds heeft plaats ge had. In 1963 reeds werd voor het uit werken van een definitief plan voor het stichten van een sporthal een kre diet van f 30.000,beschikbaar ge steld. Voor het gebruik van deze sporthal door het Magister-Alvinusgymnasium zal aanspraak kunnen worden gemaakt op een vergoeding ingevolge de Ho ger-onderwijswet en voor het gebruik door de lagere scholen kan een uit kering ingevolge de Financiële Ver houdingswet worden verkregen. Aan de architekt, de heer C. Cas pers te ’s-Gravenhage, werd opgedra gen een definitief plan voor de bouw van een sporthal op een terrein ge legen aan de Almastraat, hoek Van Giffenstraat, te ontwerpen. Dit plan, dat herhaaldelijk is gewijzigd, is na uit voerig overleg met verschillende in stanties, onlangs gereed gekomen. Tot nog toe kon de bouw van een sporthal niet ter hand worden geno men, omdat daarvoor de zg. rijksgoed- keuring ontbrak. Deze in 1963 aange vraagde goedkeuring is kortgeleden verleend. Het oplaten van ballonnetjes door de kinderen van de zondagsschool waarover wij reeds eerder schre- ven in deze rubriek, is wel een groot succes geworden. Verscheide ne kinderen kregen het kaartje, dat aan de ballon was bevestigd, terug met een brief uit Duitsland, zelfs uit Oost-Duitsland. Onder hen is ook nog Marjan Dijkstra (5) uit de Piekezijlstraat. Haar ballon werd gevonden in de buurt van Nord heim. dagen is dan ook een druk laatste tijd nogal programma opgesteld. Morgenoch- bekeurd omdat ze hun fiets onbe- - - -s heerd op het trottoir lieten staan. 5 en 6 van de lagere scholen de Nu heeft de eigenaar er wat op Wij ontvingen de laatste .Meertros, (het orgaan van de Meerpaal-socië- teit> van dit seizoen. Voor de vol gende jaargang staan er grote plan nen op stapel, zo lezen wij in dit nummer, waarin een zwanezang wordt gezongen door het oude be stuur. We zijn benieuwd wat voor plannen het zijn. Voor zomerrecreatie gaat de Meer paal met ingang van maandagavond 4 juli iedeie avond van 8 tot circa 11 uur open, behalve zaterdags avonds. Dit duurt tot het einde van de Sneekweek. tend zullen de kinderen uit klas 5 en 6 van de lagere scholen de Nu heeft de eigenaar schepen mogen bezichtigen, terwijl gevonden: hij heeft ’n aanta' fiets- zaterdag en zondag het publiek dit sloten aan de muur gehangen kan doen, in de middaguren (van die bezoekers die geen slot op hun 2 tot 4). fiets hebben. SNEEKER NIEUWSBLAD tenschappen verzocht het bedrag, waarover de vergoeding zal worden berekend, te verhogen. Zoals uit een destijds ingesteld on derzoek is gebleken, zal de sporthal in een grote behoefte, voor zoveel het gebruik door sportverenigingen betreft, voorzien, aangezien de hal in het bij zonder geschikt zal zijn voor de beoe fening van alle binnensporten. Het is duidelijk, dat voor het medegebruik door de sportverenigingen een rede- Zoals reeds eerder vermeld zullen de beide patrouillevaartuigen van de marine, die vanmiddag aan de Pampuskade afmeerden, Hr. Ms. „Bulgia” en Hr. Ms. „Hadda”, tot maandagmorgen in onze stad blij ven. Vanmiddag maakten de com- ende stortplaats enigszins te mandanten hun opwachting bij de kleinen. Over het vuilnis op het burgemeester en de burgemeester nieuwe industrieterrein wordt t.z.t. bracht een tegenbezoek aan boord zand gespoten, waardoor de vuilig- van de „Bulgia”. beid daar straks geheel verdwenen zal zijn. De beide marineschepen zijn hier om propaganda te maken voor de Bij de koffiebar „De Witte Kat” in Koninklijke Marine. Voor de ko- de Kruizebroederstraat werden mende Er zijn op het ogenblik mensen, die denken dat Sneek er een vuilnis- i belt bij krijgt. Op het uitbreidings- t gebied van het industrieterrein (aan de zuidzijde van Van der Heem) wordt namelijk af val ge- X stort, dat afkomstig is van de gro- f te belt van de Woudvaart. Dit ge- beurt om deze dagelijks snel groei- t ver- i Wethouder Baaijens trachtte in een uitvoerig betoog de CH- en AR-frac- ties te overtuigen. In alle gevallen waarin in het verleden medewerking werd gevraagd werd deze steeds ver leend. „Welke school is er te laat ge bouwd omdat b. en w. talmden?” zo vroeg hij. Als deze aanvrage aanvaard zou worden, zou dit irreëel zijn. We zouden ons ook uit beleidsoogpunt be lachelijk maken, aldus de wethouder, die verder nog zei, dat hij het wan trouwen in de „rechtse” fracties niet leuk vond. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat de toeneming van het aantal kleuters per jaar door het ge meentebestuur’ op 45 en door het schoolbestuur op 100 was geraamd. De heer Van Dijk vond de visie van het - - - - maar ter. De heer Baarda: u dat aantoont.” De heer Van Dijk: „U wilt toch niet dat ik de argumenten van de voorzit ter en de wethouder ga herhalen?” En zo werd de discussie steeds ver warder. Het werd duidelijk dat men op deze manier geen stap verder kwam. In tweede instantie viel Zeilstra zijn fractiegenoot Baaijens nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1