V rjl Sneker raad bij tropische warmte op excursie s] Bulgia’ enHadda’ waren in Sneek I Veel sprekers op kam pioen sreceptie HJSC en van Instructieve schoolreis vanmorgen gestart Stad breidt zich naar alle kanten uit ld IJLST WYMBRITSERADEEL Brand in boerderij „De Domp” Officieel Orgaan Wedstrijd Midget Golf in Sneek? de gemeenten SNEEK, 121ste jaargang nr 47j Maandag 13 juni 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd u- Het Sneekar Nieuwsblad is een Goodwillreisje van de Marine W gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en - SNEEKER NIEUWSBLAD l 1 rijden. bouwd KAMPEERTERREIN ONTVANGST IN HET STADHUIS De bemanningen van de beide pa- nl. uur Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 EERSTE COMMANDOPOST IN FRIESLAND Vanzelfsprekend stond ook een be zoek aan de onlangs geopende manege DEMONSTRATIE WATER POORTERS Deze foto werd genomen tijdens de bezichtiging van de woningen in de Noorderhoek II. Nagewuifd door ouders en familiele den zijn vanmorgen plm. 150 leerlingen van de hoogste klasse van de vijf open bare scholen in Sneek en die van IJs- brechtum in drie grote autobussen van het Reisbureau Wabo Friso te Wolvega vertrokken naar Heemskerk. Het hoofd van de Bescherming Bur gerbevolking kring Sneek, de heer D. de Vries, had voor deze uiteenzetting de gasten verwelkomd en daarbij ge wezen op het feit, dat dit de eerste commandopost in Friesland is. De bouwkosten bedragen f 600.000,wel ke door het Rijk, aangevuld met het oude saldo van de Kringraad, gedragen worden. De gemeente heeft hierin geen cent betaald, al zal zij wel in de exploi tatiekosten moeten bijdragen. Er zijn nu 2300 noodwachters (van wie 700 vrijwillig) die, als dat nodig mocht zijn, ingezet zullen worden om hulp aan de bevolking te bieden, zowel in oorlogs- als vredestijd. Hopelijk komt het nooit zo ver, al dus burgemeester Rasterhoff in zijn dankwoord, en ik kan mij heel goed de weerstand van velen tegen deze or ganisatie indenken. Toch meen ik, dat wij tekort zouden schieten, als wij deze voorzorgsmaatregelen niet zouden ne men. Laten wij echter hopen, dat het weggegooid geld zal zijn! SPORTVELDEN NOORDERHOEK Of men het nu als een soort „wapenschouw” wil opvatten, dan wel als een afscheidsgebaar aan de huidige raad, of wellicht wel beide, feit is in ieder geval, dat de door het gemeentebestuur georganiseerde excursie, waar bij verschillende objecten in onze stad werden bezichtigd, in alle opzichten bijzonder geslaagd genoemd kan worden. Niet alleen, dat het zonder meer plezierig was, de uitbreiding van de stad eens bewust te gaan zien, het was bovendien ook interessant en leerzaam voor de raadsleden om van het resul taat van hun vroeger genomen beslissingen kennis te kunnen nemen. Slechts onderbroken door een, overigens voortreffelijke, lunch in De Wijnberg, zijn de vroede vaderen van 10 uur tot ongeveer 5 uur in touw geweest om het niet minder dan tien punten tellende programma af te werken. Dat daarbij menig zweetdruppeltje is gevallen, lag echter beslist niet aan de organisatie (een aanvankelijk opgelopen achterstand op het tijdschema werd gedurende de tocht weer volledig weggewerkt), maar was doodgewoon het gevolg van de voor onze begrippen tropische temperatuur, die echter de activiteiten van de deelnemers op geen enkele wijze ongunstig kon beïnvloeden, al bleef bij vele raadsleden uiteraard het verlangen naar een koele plek bestaan. spoorlijn). Een keurige, ruime woning met ondermeer 4 slaapkamers en een grote zolder, waarvan de huur onge veer 115,per maand za1 bedragen. Om even een beeld te geven van de grote uitbreiding van onze stad van deze woningen worden er liefst 358 ge- eeuwen, toen onze voorvaderen door de smalle raampjes een naderende vij and konden waarnemen, in de „ge welven” onder de nieuwe brug toonde het mechanisme met de enorme rade ren duidelijk aan, dat wij nu in een geheel andere tijd leven. Maar hoe verschillend van sfeer ook, beide pro jecten kunnen representatief genoemd worden voor onze stad. fenslotte werd de uitbreiding Lem- merweg-Westzijde bezichtigd, waar een complex van 156 woningen wordt ge bouwd. Dit zijn zogenaamde galerij- woningen, voorzien van een garage, waarvan de huurprijs in de buurt van 26,per week ligt. En dit complex vormde dan het laatste bewijs voor de groei van Sneek, dat zich de laatste jaren naar alle kanten uitbreidt, een uitbreiding, die men zich zo dagelijks niet realiseert, maar die juist door een dergelijke excursie, weer eens extra de aandacht trekt. Er was heel wat aan deze Instructieve Schoolreis voorafgegaan, maar op het Martiniplein, waar de tocht begon, werd niet meer gedacht aan de boot tocht. De kinderen hadden een prach tige bustocht en verder vele attrakties in het vooruitzicht en wie denkt dan nog aan de teleurstelling van enkele weken geleden? Toch waren er ook deze keer enkele teleurgestelden. En kele leerlingen konden de reis niet meemaken, omdat zij toevallig vandaag toelatingsexamen voor het gymnasium moesten doen. Uitstel van dit examen was niet mogelijk, zoda* zij noodge dwongen thuis moesten blijven. Ook voor mevr. Bijsterbosch, die twintig jaar lang hoofd van de keuken is geweest, zal het een grote teleurstel ling zijn dat zij deze tocht, die haar laatste met de hinderen zou worden, niet kan meemaken. Door een ongeval met de fiets moet zij namelijk twee weken rust houden. Het oorspronkelijke programma van de bootreis is in grote trekken niet veranderd. Het is misschien nog voor uitbreiding vatbaar, omdat men met de bus eerder op de plaats van be stemming is en er meer mogelijkheden met dit vervoermiddel zijn. Het doel van de reis was jeugdherberg „Assen burg” bij Heemskerk, van waaruit de kinderen o.a. naar Amsterdam (Artis, Tropenmuseum), Schiphol, Aalsmeer etc. gaan. Op dit ogenblik zijn de beide pa trouillevaartuigen van de Koninklijke marine, hr. ms. „Bulgia” en hr. ms. „Hadda”, alweer vertrokken. De sche pen brachten een goodwill-bezoek aan onze stad met als doel de bevolking kennis te laten maken met de marine en tevens de bemanning kennis te la ten maken met Sneek. Zij troffen het vrijdag direkt al met het weer en men zag spoedig na aan komst verschillende matrozen zich gauw naar het zwembad begeven. De schepen hadden een voorspoedige reis gehad vanaf Franeker. De 6 uur du rende tocht was vlot verlopen behou dens ’n klein incident. Enkele provo’s (zoals de commandant van de Bulgia ze noemde) gingen nl. met een klein bootje voor de schepen liggen en dwon gen ze zodoende te stoppen. (Of te overvaren, maar dat ging natuurlijk niet). De beide schepen komen van Den Helder en Vlissingen en maken nu dus een binnenlandse vlagvertoonreis. In Franeker was men bijzonder enthousi ast ontvangen en van de mogelijkheid tot bezichtiging van de schepen werd daar zeer veel gebruik gemaakt. De patrouillevaartuigen worden ge bezigd voor patrouillediensten langs de Noordzeekust en in de toegangswate- ren naar havens, reden en ankerplaat sen. In oorlogstijd kunnen zij tevens wofden gebezigd voor het begeleiden van kleine konvooien in de kustwate ren, alsmede ingeschakeld worden in de maritieme havenverdediging. OUD-NOORSE NAMEN Onze stadgenoot de heer J. Koop- mans heeft in Den Haag met gunstig gevolg een vakbekwaamheidsproef voor het reportagefotografisch bedrijf Hadda, hebben zich tijdens hun ver blijf in Sneek geenszins behoeven te vervelen. Er was een aantrekkelijk programma samengesteld en de gasten waren dan ook vol lof over de ont vangst. De reakties van het Sneker publiek op het marine-uniform waren volgens de matrozen aan de koele kant, maar wij geloven dat deze re akties eerder zijn ontlokt aan de be- zienswaardigheid-op-zich dan aan een antipathie jegens de mannen van de marine. Vrijdagmiddag werden de gas ten in de gelegenheid gesteld om het Fries Scheepvaartmuseum te bezoeken of om een tochtje met de Sneker Pan te maken. Dit laatste viel vooral erg in de smaak, mede doordat het weer zo voortreffelijk mee werkte. ’s Avonds werden de gasten in het stadhuis ontvangen door het gemeente bestuur. Daar burgemeester Rasterhoff verhinderd was werd het woord ge voerd door loco-burgemeester Blok. Deze zei onder meer dat de gemeente erg is ingenomen met het bezoek van de patrouillevaartuigen aan de Water- poortstad. Spreker noemde eveneens het belang dat de Nederlandse vloot heeft, niet alleen voor Nederland maar voor het hele wereldgebeuren. Namens de gasten sprak de commandant van de Bulgia, de heer C. A. H. van den Aardweg. Het is wel eens goed dat een stad als Sneek, die van nature al erg met het water is vertrouwd ook eens nader kennis maakt met een ander soort schepen. Hierna werden de inmiddels tran spirerende aanwezigen op een frisse dronk onthaald. Even voor negenen trad in de hal van het stadhuis de Snitser Skotsploech op, hetgeen door de gasten bijzonder werd geappreci eerd. Nadat op 24 mei burgemeester Ras terhoff op de bij de Nieuwe Jachtha ven gelegen Midget-golfbaan de eerste bal geslagen had, hebben reeds velen kennis gemaakt met deze voor Sneek nieuwe tak van sport. De bedoeling is dat op deze baan het voor een ieder mogelijk is deze sport als gezellige aktieve vrijetijdsbesteding te beoefe nen. Op andere banen wordt echter Midget-golf ook als wedstrijdsport ge speeld en de eigenaar van de baan, de heer Russchen, wil nu in Sneek ook de mogelijkheid openstellen om tot op richting van een vereniging te komen, die de Midget-golfsport in wedstrijd verband gaan beoefenen. Degenen, die hier serieuze belangstelling voor heb ben kunnen kontakt opnemen met en zich opgeven bij de heer Russchen, die van ’s morgens 10 uur tot ’s avonds 10 uur te bereiken is op de Midget- golfbaan.. Gedacht wordt om de leden van de nog op te richten vereniging de gele genheid te geven om 1 maal per week een avond te laten trainen. Daarnaast kunnen zowel onderlinge als clubwed- strijden gespeeld worden. Kontakten met andere banen (o.a. Appelscha) zijn reeds gelegd. Deze tak van sport biedt voor de se rieuze beoefenaar vele perspektieven. Zo is er in Appelscha al een club die in de landelijke kompetitie meedoet. Eén van haar leden wist zelfs bij de Europese kampioenschappen beslag te leggen op een eervolle vierde plaats bij de dames. Dit was een zeer goede prestatie, temeer daar zij voor de eer ste maal in dergelijke wedstrijden uit kwam. Men verwacht, dat dit ook binnen het bereik van stadgenoten zal liggen. Over de Monniksbrug werd daarna koers gezet naar de nieuwe sportvel den in de Noorderhoek. Er bestaat goe de hoop, dat deze sportvelden in de herfst, als de competitie begint, ge bruikt kunnen worden. Aldus de di- rekteur van gemeentewerken, de heer de Boer, die verder nog bijzonderhe den verstrekte over de bemaling, welke geschiedt door middel van een eigen bemalingsinstallatie, de drainage en de aanplanting. De grasmat ziet er goed uit, de beide velden voldoen volledig aan de door de KNVB voorgeschreven richtlijnen en er is een groot oefen terrein benevens een brede atletiek- strook. Alleen het punt verlichting is nog niet opgelost. Hierove- zal eerst nog wel eens gesproken moeten wor den. Wellicht een kluifje voor de nieu we raad? Zeer belangstellend waren de raadsleden ook naar de in aanbouw zijnde eengezinswoningen (Simplex systeembouw) met dakconstructie, die momenteel gebouwd worden in de Vanmiddag omstreeks 12.45 werd brand ontdekt in de boerderij „De Domp” aan de Groene Dijk, be woond door de familie K. Beetsma. Vóór de heer Beetsma werd deze plaats bewoond door de familie J. Zandstra. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat schilders in de woonkamer be zig waren met het afbranden van verf. De direkt gealarmeerde brandweer in Sneek was spoedig met groot mate rieel ter plaatse. Eerst leek de situatie door de richting van de wind en door het feit dat er riet onder de dakpan nen zat, niet erg gunstig, maar om streeks half twee vanmiddag, toen de blussingswerkzaamheden in volle gang waren, scheen de schade mee te zul len vallen. Men hoopte deze te be perken tot het woonhuis en de schuur etc. te kunnen redden, maar zekerheid hieromtrent was er bij het afdrukken van dit blad nog niet. Versctiynt MAANDAGb en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm B;j kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad op het programma. Het gezelschap, dat gastvrij werd ontvangen door de heer P. Dijkstra, kon vanuit het gezellige restaurant de verrichtingen gadeslaan van de Water Poorters, die met 16 rij ders een zeer geslaagde demonstratie gaven. Vooraf hadden vier jeugdige amazones hun niet gering i kwaliteiten getoond op het gebied van dressuur- rijden. Aan het nieuwe Zuidersportpark wordt hard gewerkt en ook dit sport veldencomplex zal straks ongetwijfeld een aanwinst voor Sneek betekenen. Een aanwinst betekent ook het indu strieterrein tussen de Oppenhuizerweg en de Rijksweg 43, waar inmiddels al enkele grote industrieën zijn gevestigd. De ophoging en verdere uitbreiding van dit terrein zijn in volle gang. CONTRAST Een groot contrast leverde het be zoek op aan de gerestaureerde Water poort en de nieuwe Lemmerbrüg. Waande men zich in de torens van onze aloude Waterpoort nog in vroeger Tot de patrouillevaartuigen van de z.g. „Balder”-klase behoren: hr. ms. Balder, hr. ms. Bulgia, hr. ms. Freyr, hr. ms. Hadda en hr. ms. Hefring. Ze zijn genoemd naar figuren uit de oud- Noorse mythologie. Zij dragen dezelfde namen als een viertal stoom-kanon- neerboten („Balder”, „Freyr”, „Had da” en „Hefring”), welke in de jaren 1878-1879 in dienst werden gesteld en belast met de rivierverdediging. De ze schepen hadden een standaard-wa- terverplaatsing van 270 ton. De patrouillevaartuigen werden in het kader van de wederzijdse hulpver lening aan Nederland geschonken. Zij werden gebouwd op de Rijkswerf in Den Helder. Na hun indienststelling in de jaren 1954-1955 werden ze gere geld om toerbeurten ter beschikking gesteld van de varende opleidingen, tevens als visserij-politiekruiser in de Zeeuwse wateren. Sommige namen deel aan de nationale jaarlijkse vlootwe- ken te Amsterdam en Rotterdam, als mede aan de jaarlijkse benelux-vloot- dagen. Voorts maken de in dienst zijn de schepen van deze klasse jaarlijks een binnenlandse vlagvertoonreis. TOEZICHT OP VISSERIJ Thans zijn Hr. Ms. „Bulgia” (com mandant: luitenant ter zee der 2e klas se oudste categorie C. A. H. van den Aardweg) en Hr. Ms. „Hadda (com mandant: luitenant ter zee der 2e klas se oudste categorie L. H. K. van Vuu- ren) onderweg. De „Hadda” staat ter beschikking van de '"aaropleidingen, terwijl de „Bulgia” belast is met het toezicht op het naleven van de visse- rijbepalingen in de Nederlandse terri toriale wateren tussen Hoek van Hol land en de Belgische grens. De schepen hebben een standaard- I waterverplaatsing van 149 ton; groot ste lengte 36,3 meter; grootste breedte 6,2 meter; gemiddelde diepgang 1.9 meter. Het machinevermogen is 1050 pk, de maximum snelheid 15,5 mijl. Bewapening: 1 mitrailleur van 40 mm; 3 mitrailleurs van 20 mm; 1 enkele mousetrap; 2 dieptebomrekken; 2 diep- tebomwerpers; er is behalve oefenmu nitie ook scherpe munitie aan boord. De bemanning bestaat uit 27 koppen. Via de fraai aangelegde noordoost- hoek, bereikte het gezelschap daarna de Jachthaven aan de Domp, waar de haven met botenhuizen, het kampeer terrein en de midget-golfbaan werden bezichtigd. Druk was het npg niet op de camping, maar gezien de ligging en de accommodatie lijkt het ons toe, dat zeer velen in de toekomst van de ze prachtige kampeergelegenheid ge bruik zullen maken. Met het keurig ingerichte toiletgebouw, dat aan alle eisen voldoet, kan dit kampeerterrein de toets der kritiek glansrijk door staan. In het lokaal van de N.H. Kerk te Ju trijp hield HJSC zaterdagavond ter ge legenheid van het behalen van het kampioenschap in de 4e klas KNVB za- terdagvoetbal een receptie. Voorzitter P. Koopmans voerde als eerste spreker het woord. Hij bracht hulde aan de spelers, trainer en reserves en zei, dat dit kampioenschap een overwinning was van de gehele bevolking van Hom- deze druk bezochte receptie. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer De Boer uit Workum, vertegenwoordi ger van de FVB en de heer Rijnja. De ze laatste bood namens de Culturele Raad Wymbritseradeel een bal aan. Voorzitter Koopmans bracht tenslotte dank aan alle aanwezigen. Aan dit verlangen kon ir de ochtend uren overigens al direkt worden vol daan, toen na een rondrit langs de uit breiding aan de Hemdijk, de nieuwe ondergrondse kring-commandopost van de BB werd bezichtigd. Een vernuftige luchtverversings- installatie zorgde daar voor een bijzonder aangename temperatuur. Een van de vele tech nische snufjes, zoals de heer P. M. Pluymers in zijn uiteenzetting opmerk te, want verder is hier een electrische aandrijving, een waterleidingbron (voor koeling en intern gebruik) een watertank voor consumptie en instal latie voor o.m. afvoer van het Vuile water aanwezig, zodat de leiding met de staf (totaal 54 man) in deze post, in tijd van nood, weken achterelkaar zullen kunnen doorwerken. Bestuur, trainer en spelers van het kampioenselftal. Eén speler, nl. M. Vellinga moest na het behalen van zijn trouillevaartuigen van de Koninklijke HBS-diploma, in militaire dienst en Marine, de Hr. Ms. Bulgia en Hr. Ms. kon het feest niet bijwonen. I merts-Jutrijp. HJSC kan altijd rekenen op de dorpsgenoten en iedereen leeft mee, aldus de voorzitter. Vervolgens sprak wethouder G. Ger- brandy namens het gemeentebestuur Wymbritseradeel. Dit heeft grote waar dering voor de prestaties van HJSC. Ook de unieke aanbieding van land door de kerkvoogden van Jutrijp voor een nieuw terrein was volgens de heer Gerbrandy een bewijs, dat dorpelingen en kerkvoogdij wilden meewerken. Wat dat nieuwe voetbalveld betreft, hij hoopte dat in deze zaak meer vaart achter de plannen kan worden gezet. Na een woord van dank van de voor zitter sprak de heer I. Berg, na namens de ijsclub. Ondanks de minder gunstige financiële positie van zijn vereniging stelde hij toch een mooie beker in het vooruitzicht. Namens de voetbalvereniging Heeg sprak de heer B. de Boer. Deze zag in de toekomst mooie derby’s zoals Heeg—HJSC en HJSC—ONS. Hij sprak de wens uit, dat HJSC met de bal die hij aanbood, volgend jaar een beslis singswedstrijd zou spelen tegen Heeg OUDSTE SUPPORTER De heer Tj. Jelsma, de oudste sup porter van HJSC (80 jaar), roemde het werk van trainer Haak. Conditie en spelinzicht waren volgens de heer Jelsma van groot belang. Hij bood de vereniging een enveloppe met inhoud aan. Namens de KNVB voerde de heer Veldkamp het woord. Hij sp ak duide lijke taal over de nieuwe competitie- indeling, die donderdag a.s. bekend zal worden. Het is mogelijk, dat Heeg, HJSC en ONS niet in dezelfde com petitie spelen, aldus de heer Veldkamp. Hij bood de kampioenen zijn geluk wensen aan. Nadat de heer P. Elsenga de vereni ging op humoristische wijze en op rijm had gefeliciteerd, kwam de heer S. Groeneveld als laatste in de lange rij van sprekers. Namens de supporters vereniging overhandigde hij trainer Haak een mooi cadeau, terwijl me vrouw Haak in de bloemetjes werd gezet. De spelers en reserves, alsmede de terreinknechten en grensrechters kre gen ieder een vaantje aangeboden. M. Noorderhoek (onmiddellijk achter de afgelegd. vï: 1 4 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1