bibliotheek heeft Openbare leeszaal en achter de rug roerig jaar voor groter Belangstelling voor dit zeilevenement wordt steeds I Boerderij „De Domp” behouden dankzij snel optreden Sneker Brandweer *1 I1 IJLST WYMBRITSERADEEL f l t Waterpoort-krabbels I 4 l u i Ditmaal starten klassen vier Oud-voorzitter G. v. d. Meiden benoemd tot erelid Zaterdag IJsselmeerrace en van Bemanning opleiden voor wedstrijdzeilen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t t 121ste jaargang nr 48 Donderdag 16 juni 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uniek experiment Koe door bliksem gedood Benoemd 700.000 bloemgroeten in 1965 verzonden Nederlander zegt het met bloemen ,.Kokkeldocdeldendy” yn iepenlofttheater lo Beetstersweach Koe door hemelvuur getroffen R.K. Mulo-exaniens Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Finale veiling Zeilwedstrijd op de Geeuw bij Ijlst Grote partij hooi door rook en bluswater verloren Eindexamen Magister Alvinus- Gymnasium Sneek BÉ WSSI SNEEKER NIEUWSBLAD JAARVERSLAG FINANCIëN PLANNEN De opleiding wordt uitgesteld wanneer RIJKSSUBSIDIE een recreatieverblijf. o weer de bekende VEEL SCHADE FAMILIE THUIS Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Direkteur A. Tilstra lichtte vervol gens de plannen van de OLB toe. Flamingo van H. de Vries, Swan van H. H. Röfekamp, Hendrika van M. Oppenhuizen, Algri van J. Alberda, Waterrot II van mr. A. v. d. Werf, Tempo van J. de Wilde e” Coppelstock van M. Cnossen. In de pampusklasse komen uit: Sja- lom van H. Donker, Stern van mr. W. Hoekstra, Joure; Ljip van P. de Jong, Sneon 25 juny, de jouns om 20.30 sil yn it iepenlofttheater to Beetster- sweach de foarste iepenbiere foarstel- ling wêze fan „Kokkeldoedeldendy” (Hwa leau ’t oan de hoane) it for- neamde stik fan Sean O’ Casey, in lersk toanielskriuwer. De Fryske oer setting is fan Tiny Mulder, en Jef van der Heyden is dit jier wer de regisseur. Tijdens het hevige onweer van zon dagmiddag werd een koe van veehou der A. v. d. Schoot te Oudega (W.) dodelijk door het hemelvuur getrof fen. Tot leraar AVO en Engels aan de Chr. Detailhandelsvakschool te Sneek is per 1 september a.s. benoemd de heer J. C. Eibers te Hengelo (O.). I Het vuur greep snel om zich heen. Via de zoldering en het plafond kwam het in de linker voorkamer, die ge heel uitbrandde. Het vuur vond verder een weg in het riet dat'onder de dak pannen zat. Het zeer snelle optreden van de Sneker brandweer voorkwam evenwel, dat de grote schuur in de vlammen opging. Gisteravond werd in de jeugdbibliotheek de algemene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Voorzitter was de heer P. de Boer, die de hamer had overgenomen van de heer G. van der Meulen, die in september afscheid nam. Voor het bijna 40-jarig bestuurslidmaatschap van de heer Van der Meulen was het bestuur hem zeer erkentelijk en met algemene stemmen ging de vergadering er mee akkoord hem te benoemen tot erelid. king met ingang van dit jaar door deze dienst geschiedt. De IJsselmeerrace StaverenEnkhuizen v.v., georganiseerd door de afde ling Friesland van de Nederlandse Regenboogclub in samenwerking met de Sneeker Zeil Club en de Watersportvereniging Almère te Enkhuizen, vindt dit jaar plaats op a.s. zaterdag met als uitwijkdatum zondag 19 juni. Het wordt de zevende achtereenvolgende maal dat deze race wordt gehouden. De animo is ditmaal bijzonder groot, want niet minder dan 25 schepen, verdeeld óver vier klassen nemen aan dit jaarlijkse evenement deel. De brandweer begon bij aankomst ogenblikkelijk het vuur in de schuur te bestrijden. Daarin slaagde zij na enige tijd en omstreeks half twee kon het sein .brand meester’ worden gege ven. Het nablussen (vooral in het steeds weer oplaaiende vuur in het riet) nam echter nog geruime tijd in beslag. De Vrijheidsklasse Organisatie wil Sneker zeilers, die nog niet eerder lid van een bemanning zijn geweest, in de gelegenheid stellen kennis te ma ken met de verschillende facetten van het wedstrijdzeilen, o.m. het voeren van de spinnaker en het trapezewerk. De eerste oefening vindt plaats zon dagmiddag 19 juni a.s. *s namiddags 1 uur bij het Paviljoen, waar verschil lende schepen klaar liggen. Een en an der is kosteloos. Men kan zich hiervoor (met spoed) opgeven bij de heer Joop Kluitenberg, Reeds aan het eind van vorig jaar Kapelstraat 46, Sneek, waarna mede- werden inleidende besprekingen ge- deling over de verzamelplaats volgt, voerd over de oprichting van een wis- - selbibliotheek, t.b.v. de bejaardente- de windkracht 7 of meer is. In Leeuwarden slaagden voor het r.k. mulo-examen A de dames: B. C. M. Bosman, E. M. Ypma, C. F. Damhuis en de heren T. A. Hoekstra, M. A. J. Kruis allen te Sneek. Voor het diploma B: de heer M. G. v. d. Meer, Poppingawier. Te Goëngamieden is zondag tijdens het hevige onweer een koe van vee houder S. J. Gerbrandij ^oor de blik sem gedood. het bluswater vrijwelverloren. De Nijland, H. J. Jongsma te Goënga, Th. G. Rijpma te Blauwhuis en G. Terpstra te Hijlaard. Afgewezen 1 kandidaat. Voorts veilde notaris Feddema de zelfde avond provisioneel het burger- woonhuis met erf, gedeelte steeg en verder toebehoren, aan de Napjus- straat 30 te Sneek en de percelen wei en hooiland aan de Woudvaart onder Oppenhuizen, samen groot 9.39.10 ha. Het pand werd door de heer W. Oppe- dijk te Westhem beschreven op een bedrag van f 14.567,en de percelen wei- en hooiland door de heer H. Schrale te Ysbrechtum op f 38.999, huizen, rusthuizen en ziekenhuizen. In september hoopt men met onge veer 800 boeken te starten. Verder is er een verbouwingsplan naar de gemeente verzonden. Dat plan heeft betrekking op de bovenverdie ping van de bibliotheek. Uitbreiding van de werkruimte en het magazijn t.b.v. de centrale school- en wissel- bibliotheek en het verkrijgen van een ruimte waar de aktiviteiten van mej. Hoogland (voorlezen en creatief werk voor de jeugd) konden plaats vinden, bleken noodzakelijk. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat in ver band met de rayonering van het di recteurschap dhr. Tilstra in september zal worden opgevolgd door mej. G. Reehoorn. Mej. Reehoorn, die reeds vanaf ’57 in ’t bibliotheekwezen zit, is adjunct-directrice van de Centrale Bibliotheekdienst in Friesland te Leeu warden. Door het vertrek van de heren Jel- gersma en Van der Meulen waren er twee vakante plaatsen in het bestuur, terwijl er tevens aanvulling van het bestuur wenselijk was. Doordat de OLB kontakten had gelegd met o.a. de r.k. bibliotheek in Sneek (een zg. volksbibliotheek) stelde het bestuur voor om een katholiek lid te kiezen. Het werd mevr. P. C. G. M. v. d. Bos-Wiegman. In de vakature Van der Meulen werd gekozen de heer J. de Jong, leraar aan de kweekschool en in de vakature Jelgersma werd be noemd drs. G. Bakker te IJsbrechtum. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Notaris P. Feddema alhier veilde gisteravond in café-rest. „Onder de Linden” finaal de voormalige boeren- huizinge met schuur, hokken, erf en verder toebehoren aan de Wester singel 22 te Sneek. Na samenvoeging met perceel 2, het woonhuis met erf en verder toebehoren Westersingel 23, werd koper de heer Marten Reen te Sneek voor f 14.802,Geboden werd voor perceel 1 f 13.000,en voor per ceel 2 f 1.801,Koper van de woning le Frittemahovenstraat 2 werd de heer Ties de Jong te Sneek voor f 951, (bod f950,van een perceel hooi land aan de Witte Brekken en aan de Broeresloot onder Oppenhuizen, groot 1.84.00 ha, de nv Aannemingsmij. v.h. fa. C. de Ruiter te Amsterdam voor f5.401,(bod f5.400,en van het woonhuis met erf aan de Looxma- straat 42 de heren U. A. Faber en D. van der Meulen, beiden te Sneek, voor f 5.105,(bod f 5.105, PROV. VEILING Op het x moment dat de brand uit brak was het gezin Beetsma thuis. Het zou juist aan tafel gaan. De he’er Beetsma rook een brandlucht en ging op onderzoek uit. In de schuur zag hij een enorme rookontwikkeling en hij alarmeerde direkt de brandweer. Deze was spoedig met groot materieel ter plaatse. Toch kon niet worden verhinderd, dat de voorkamer geheel uitbrandde, terwijl ook veel huisraad in de vlammen opging. De Nederlander mag dan nuchter heten, hij gebruikt anders per jaar heel wat bloemen om zijn gevoelens te vertolken! Dit blijkt wel uit het feit, dat wij elkaar binnen ’s lands grenzen vorig jaar 669.430 bloemengroeten via Fleürop-Interflora hebben gezonden, voor een waarde van 8 miljoen „fleur- in” (de verrekeneenheid van deze bloemistenorganisatie, waarde 80 cent). In Europees verband neemt Neder land met dit respectabel aantal een derde plaats in na de Duitsers en de Zweden. Per 1000 inwoners besteedden wij vorig jaar plm. 50 gulden om via Fleurop van onze welgemeende gevoe lens te doen blijken. Hiermee be zetten we een vijfde plaats, na de Zweden, Denen, Duitsers en Noren. Waarbij wel moet worden aangetekend dat de bloemen in het buitenland vaak aanmerkelijk duurder zijn dan bij ons. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handetsad verten ties) lager. Abonnementsprijs t4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Weer, wind en deelname waren za terdag j.l. van dien aard, dat de zeil wedstrijd die een week eerder moest worden afgelast, nu kon doorgaan. De blauwe bootjes van „Verolme” in IJlst goed bekend vormden een klasse apart, terwijl er verder nog een gemengde klasse was. In de eerste groep werd de prijs gewonnen door de heer L. Reinalda. Ook verleden jaar kwam hij als prijs winnaar uit de strijd. Als de heer Rei nalda nog één keer winnaar wordt komt hij in het definitieve bezit van de wis^elbeker. De tweede prijs was voor de heer Blauw er de derde voor de heer Koopmans uit Snoek. In de gemengde klasse werd win naar onze stadgenoot de heer R. Snij der, die de eerste prijs wist te ver overen met zijn zelf-gebouwde Sneker jol. Hulde! De 2e prijs in deze klasse was voor de heer IJselstein die deze keer het roer hanteerde in de „Hobby”, een bootje eigendom van „De Uitkijk”. Als bijzonderheid vermelden we nog dat gebleken is dat de ijzeren blauwe bootjes van „De Uitkijk”, gerekend over drie ronden een betere tijd wis ten te maken dan de schepen uit de gemengde klasse, waaronder toch een 16 m2’er, een Sneker jol en zeilbootjes van het type „Valk”. Zoals wij in het nummer van maandag nog konden melden, brak maandag middag omstreeks kwart voor een brand uit in de kapitale boerderij De Domp, die momenteel wordt bewoond door de familie Ki. Beetsma. De plaats, die dateert uit het jaar 1885, werd vorig jaar aangekocht door de gemeente van de stichting Old Burger Weeshuis. De vermoedelijke oorzaak is het afbranden van verf op de gootlijst, waardoor vuur onder de pannen is gekomen. Uit het jaarverslag bleek, dat 1965 voor de vereniging een roerig jaar is geweest. De lasten stegen ver boven de gemeentelijke minimum subsidies. Dit had drie oorzaken: de verbouwing van de huisvesting in ’64 en de daardoor hoge huurprijs, die aan de gemeente betaald moet wor den; de snel stijgende salarispost (on danks inkrimping van het aantal per soneelsleden) en een hoge post boek aanschaf, die nodig was om de bij zonder slechte staat van het boeken bezit te verbeteren. Een raadsbesluit was nodig om de tekorten over de ja- ren tot en met 1964 en het dreigende tekort over 1965 te dekken. BEDRIJFSRESULTATEN De exploitatierekening over 1965, met een totaal bedrag van f 86.464,03, wijst een tekort aan van f 10.778,34. Dit is ruim f 18.000,beneden de be groting. De baten bestaan voor onge veer driekwart uit subsidies. Penning meester U. de Bruin wer dop advies van de kascommissie décharge ver leend. De balans sloot met een bedrag van f 66.155,74. BESTUURSVERKIEZING In twee jaar is het ledenaantal ver dubbeld. Dit bedroeg op 31 december van het vorig jaar 4.354. Hierbij zijn inbegrepen 2.400 jeugdleden. Dit le denaantal is relatief een der hoogsten in ons land. Het aantal uitleningen werd bijna verdubbeld. Gemiddeld leest iedere inwoner van Sneek zo’n zeven boeken per jaar via de biblio theek. Een groot aantal boeken werd ver wijderd en gedeeltelijk aangeboden aan de Provinciale Bibliotheek te Leeu warden. Een ander gedeelte werd an tiquarisch van de hand gedaan. Er werden in totaal 1.614 nieuwe boeken ingewerkt, waarvan 201 ten geschen ke waren ontvangen. Het boekenbezit bestond uit 15.212 stuks, een kleine kwantitatieve achteruitgang vergele ken bij 1964. Hier tegenover stond een sterke groei van het aantal uitlenin gen, nl. tot 154.468, waarvan 11.275 van de Centrale Schoolbibliotheek. Het aantal leeszaalbezoekers bedroeg in 1965 20.938, dat is ruim 3.000 meer dan in het jaar daarvoor. In het jaarverslag werd verder ge memoreerd het overlijden van direc trice mej. P. A. Atsma op 22 septem ber. Samen met de heer G. van der Meulen, die in september afscheid nam na een 40-jarig bestuurslidmaat schap, nam ook penningmeester S. Jelgersma om gezondheidsredenen af scheid. Het bestuur leed een groot verlies door het overlijden van de heer J. Schijfsma, terwijl mevrouw G. Schreuder-Haentjes wegens vertrek bedankte. Het personeel van de gemeenterei- I niging komt soms voor vreemde Wedstrijdzeilers sukkelen vaak met t karweitjes te staan. Zo ook woens- het probleem „fokkenist”. De Vrij- i dagmorgen, toen een drietal van heidszeilers willen hier verandering J deze dienst een vlot uit de Wip in brengen door liefhebbers van ’t J takelde. Het „vaartuig”, dat daar zeilen deze materie bij te brengen, i vermoedelijk door jongelui te water Hiertoe stellen zij boter beschik- is gelaten, lag ook niet bepaald in baar. Bijzonderheden kan men in een passende omgeving. een bericht in dit blad vinden. In het eind van het verslagjaar werd bekend, dat de bibliotheek de beschik king zou krijgen over een bijzonder c-subsidie van het rijk. Dit betekent een verdubbeling van het normale rijkssubsidie gedurende drie jaren. Daarna neemt het subsidie met 10 pet per jaar af. Met ingang van het dienstjaar 1965 werd de financiële administratie op gedragen aan de Centrale Bibliotheek dienst in Friesland, terwijl ook de boekaankoop inclusief de boekverwer- Bij het opnemen van de schgde bleek, dat het gezin Beetsma eigen lijk alleen nog maar kan wonen in de keuken. De andere vertrekken zijn onbewoonbaar als gevolg van het vele bluswater. Ook ging een grote hoe veelheid pas gewonnen hooi door het vuur, de enorme rookontwikkeling en .J- 1 - 1 1. ***a*X***A^ AM A*A I X A schade, die in de tienduizenden gul dens loopt, wordt door verzekering gedekt. Dit kunstwerk is een schepping van parkwachter G. Schuurmans J van het Wilhelminapark. Hij noemde het: „Paard in doodsangst” en inderdaad, als men er goed naar kijkt kan men er een steige- rend paard in zien. Toch was het „scheppen” van de heer Schuur- t mans maar betrekkelijk, aangezien de natuur hem een heel eind op weg hielp. Het is namelijk de kruin van een treuriep, die in I het park stond, maar als gevolg van de iepziekte is doodgegaan. t Na hier en daar wat te hebben gezaagd en met staaldraadjes een en ander te hebben bevestigd, plaatste hij het op de stan- I daard voor zijn huis, waar voordien een zonnewijzer stond. Na enkele ogenblikken het „geval” aandachtig te hebben bekeken zeggen wij met de heer Schuurmans: levensecht! i In de volière in het Wilhelmina- Ook de Regenboogclub is aktief. park hebben enkele dagen geleden Zaterdag wordt weer de bekende J vier kalkoentjes het levenslicht ge- IJsselmeerrace van Staveren naar zien. Het waren drie witte en een Enkhuizen en terug gehouden. De J blauwe. Een kip had welwillend deelname wordt elk jaar groter, j de eieren uitgebroed. Op het ogen- want deze keer nemen niet minder t blik zijn nog vier kippen met een- dan vier klassen aan deze wedstrijd J zelfde karwei bezig deel. Geslaagd voor A: mej. R. J. van der Wal te Oppenhuizen en de heren J. G. Dijkstra te Langweer, Th. W. Kramer te Joure. Geslaagd voor B: mej. R. Th. Rinsma te Oosterend en de heren J. Frankena te Oosterlittens, W. J. Hoogwater te Ook in onze stad hebben vele in- Het aantal gasten van de jeugd- woners last gehad van het water, herberg „Wigledam” stijgt iedere dat in de nacht van zaterdag op week. Vanaf januari zijn er zo’n zondag bij bakken vol naar bene- 1.600 gasten geweest, maar de echte den kwam. Wij hoorden tenminste drukte begint nu pas te komen, van een geval aan de Oude Koe- Worden er momenteel zeilcursus- markt, waar een zaak helemaal sen gehouden met kleine groepjes, blank stond. voor volgende week staat een groep van dertig personen ingeschreven en de week daarop zelfs één van zeventig. Dat automobilisten er goed aan In de Regenboogklasse zijn dit de Smelleken van A. M. Sustring en Vrij- heid van D. de Haan. In de 22 m2 klasse komen uit: Favor van v. Drooge uit Warga, Aquila van H. A. J. Goederroed, Ferwerd, Strüser van Th. Pasma, Sneek, Nauphilas van van Rappard uit Zwolle er Longe Vity van A. A. Bouwes uit Leeuwarden. In de Regina-klasse, die voor het eerst deelneemt, staan ingeschreven: Cirrus van W. B. v. d. Bles uit Grouw, Brandal II van F. Braaksma, Leeuwar den, Sunne van P. Gerritse, Zwolle, Joshua Slocum van D. Hagenbeek, Leeuwarden, Twirre van C. H. A. Maaskant, Groningen, Reidhin van H. Nijdam, Leeuwarden, Avrora van S. R. Roodhof, Leeuwarden, Frisian Girl van M. Rutgers, Leeuwarden, Seepaert van H. Seckel uit Almelo en Fransina van K. S. Wiersma, Leeuwarden. Er zijn prachtige prijzen beschik baar, terwijl alle deelnemers ook de bemanningsleden, een herinnerings- vaantje ontvangen. De start is om 9 uur des morgens vanuit de haven van Staveren. Enkele uren later wordt in Enkhuizen ge finisht, waarna opnieuw wordt ge start voor de terugreis naar Staveren, waar men omstreek 5 a 6 uur in de middag hoopt te arriveren. De prijsuit reiking vindt na afloop plaats in hotel de Vrouwe van Staveren. De vloot ver trekt reeds vrijdagmiddag naar Stave ren. De KNZHRM en de Rijkspolitie te water hebben weer de nodige me dewerking toegezegd. J doen steeds op het achteropkomen- 0 de verkeer te letten, wanneer zij het portier openen, werd dinsdag- Gasten zullen er ongetwijfeld ook morgen weer eens op de Ged. Pol komen op het kerkschip Sneeker- bewezen. De chauffeur van een per- meer. Toch zullen zij nog even ge- sonenauto was even onoplettend, duld moeten hebben, aangezien de waardoor het portier klem raakte verbouwing van de boot iets meer met een aanhangwagen van een tijd vergt dan was gepland. Hier- tractor. Met veel schade aan de door kunnen er op 19 en 26 juni deur, die zelfs niet meer dicht wil- geen diensten worden gehouden. De de, kon de automobilist zijn ver- eerste kerkdienst op het Sneeker- voermiddel naar de garage bren- meer is nu op 3 juli a.s. Door de gen. week zal het schip dienst doen als 1 A-'•.-JSfëS.-A - 4. w X t ■v- BS||j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1