Waterpoort-krabbels Sneker raad voor stichting kleuterschool in de Noorderhoek A Koningin stuurde beppe Pruiksma gelukstelegram op 105de verjaardag I Rumoerige vergadering aandeelhouders Sneeker Jachthaven halverwege geschorst Raad i i van v Beheer verliet de zaal van t WYM BRITS ER A DEEL IJLST en I 1 g»; I. Bergsma en J. R. Visser kandidaten P.v.d.A. voor wethouder Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Donderdag 23 juni 1966 50 s Hl 'S >1 A Grote belangstelling op receptie 5 Toertocht S.Z.C. Tamboers, Trompetters en Pijpers Advendo haalden vijf prijzen uit Amersfoort 121ste jaargang nr Fries Regen boogteam samengesteld Nacht wedstrijd Regenbogen Hel Sneeker Nieuwsblad is een Plantinga weer vrij Gysbert Japicx vanuit Witmarsum op bezoek in Bolsward gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD RB' - 5 SNEEKER NIEUWSBLAD ONDUIDELIJK KARDINALE PUNT VUILNISBELT Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4093 een van over en De fractie van de Partij van de Ar beid in Sneek heeft voor het wethou derschap kandidaat gesneld de heren I. Bergsma en J. R. Visser. Thans zijn de heren H. W. Fijlstra cn J. Lichthart wethouder voor deze partij. Door het hoogste aantal punten van het gehele concours te halen kreeg het Trompetterskorps van Advendo boven dien de wisselprijs, welke in 1965 door het gemeentebestuur van Sneek be schikbaar was gesteld, en toen ook reeds door het Trompetterskorps was veroverd. Aan het concours namen 17 ensembles deel, waarvan één het Trom petterskorps van Advendo wel zeer dicht op de hielen zat. Dat was Juliana uit Amersfoort met een totaal punten- aantal van 155, tegen Alvendo 156. Be stuur en leden kunnen op een zeer ge slaagde dag terugzien. Nader vernemen wij, dat de nieuw gekozen leden van de raad van beheer de heren P. Kroon en Th. Wieringa hun funktie ter beschikking hebben gesteld, teneinde het houden van een algemene vergadering mogelijk te ma ken. Deze vergadering wordt gehouden op vrijdag 8 juli a.s., ’s avonds 8 uur in café-rest. „Onder de Linden”. 4 i Men moest eerst wat op adem ko men, alvorens de „echte” algemene vergadering van aandeelhouders kon worden geopend. Voorzitter P. O. Re vet begon met een woord van dank uit te spreken voor het vertrouwen in de raad van beheer. Éen extra com pliment kreeg de heer Vrolijk, die, zo zei de voorzitter, het schip drijven de had weten te houden. Vervolgens werden de vorig jaar overleden aan deelhouders dr. W. J. Roberts, P. B. van Ham, M. D. Ringnalda en de in watersportkringen zeer bekende voor zitter van de KZVS, de heer B. G. de Vries, herdacht. De toertocht van de SZC voor motor en zeilboten, die oorspronkelijk op Pinkstermaandag zou worden gehou den, is nu vastgesteld op zondag 3 juli aanstaande. De organisatoren hebben een route uitgezet, die o.a. leidt naar Joure, Ak- krum en Terhorne. Op de Terkaplester Poelen zullen enkele attracties plaats vinden. Men hoopt op veel belangstel ling voor deze tocht. De heer P. Olij opende de discussie door mee te delen, dat hij het niet eens was met de tekst op de convoca ties. Deze luidde herverkiezing van de vijf afgetreden leden van de raad van beheer. De heer B. Olij had liever gezien dat er verkiezing had gestaan. Het werd er zo langzamerhand niet duidelijker op. Uit verschillende hoe ken van de goed gevulde zaal van hotel „De Wijnberg” kwamen voorstel len, suggesties, opmerkingen, vragen etc., allemaal betrekking hebbende op de verkiezing. Wat was er nu precies aan de hand? Tot de dag der vergadering had de raad van beheer haar funktie vervuld. Daarna trad het vijftal af. Zo was dus de eigenaardige situatie ontstaan, dat er een vergadering was, zonder een raad van beheer. In dat geval neemt de executeur (tijdelijk) de plaats in van de raad van beheer. De heer Vro lijk had nu deze vergadering uitge schreven met het éne reeds genoemde punt. Na bijna ’n uur te hebben gediscus sieerd, waarbij alles vaak nog gecom pliceerder werd gemaakt dan het al was, kwam men tot de slotsom: ver kiezing van het gehele oude bestuur. Er werd gestemd en de uitslag was dat dit met een grote meerderheid werd gekozen. De heer Vrolijk sloot daarop de bijeenkomst. ALGEMENE VERGADERING in de raad van beheer. De heren J. D. van der Molen en Th. van der Werf stelden zich namelijk niet herkiesbaar. Bestuurskandidaten waren de heren E. de Jong en T. Wieringa. Maar toen kwamen de moeilijkheden. Enkele aan deelhouders noemden het onrechtvaar dig deze twee kandidaten op te drin gen, waarop de voorzitter antwoordde, dat er van te voren geen tegenkandi daten waren gesteld. Mr. Van der Werf vond echter, dat „van te voren” be tekende „vóór de stemming” en er dus alsnog kandidaten konden worden gesteld. Onder heftige discussie werd daarna uit de vergadering kandidaat gesteld de heer P. Kroon. Na lang beraad besloot men tot stemming over te gaan. Maar sommi gen waren van mening, dat er twee tegenkandidaten moesten zijn, waarop de heer D. van der Werf (toen de stemming al aan de gang was) ook nog kandidaat werd gesteld. De situatie werd erg gespannen. De Op het zaterdag j.l. te Amersfoort gehouden concours van de Unie van Chr. Tamboers- en Pijperkorpsen, Trompetterkorpsen en Tamboerkorp- sen wist Advendo beslag te leggen op liefst vijf prijzen, n.l. een le prijs voor het Senioren Trompetterskorps in de Superieure Afdeling cn een le, twee 2e en een 3e prijs voor de Jong- eu Jeugd korpsen in resp. de afd. Uitmuntend heid en de 3e afd. Men was toen aangekomen bij' punt 11 (naar later zou blijken het kardi nale punt): verkiezing van twee leden Lemmerweg nog niet helemaal naar wens met de nieuwe machine, die men enkele weken op proef heeft. Dat is overigens geen wonderwant zoals vaak met een nieuwigheid moeten de kinder ziekten eerst overwonnen worden en dient men eerst met de machine vertrouwd te raken. In Limburg, waar ze reeds ge ruime tijd in bedrijf zijn, bereikt men er zeer goede resultaten mee. Wilt u enkele cijfers? Op een binnenwerk verwerkte men in een dag 4.000 stenen (Waal-formaat), terwijl men met gewoon t metselwerk hooguit tot 1.300 per dag kan komen. Het Friese Regenboogteam is voor de komende Kaagweek en de Sneekweek samengesteld. Het bestaat evenals vo rig jaar uit de volgende zeilers: 14, Flamingo van H. de Vries: 43 Swan, H. Röfekamp; 45, Hendriks van M. Op penhuizen; 72, Algri van J. Alberda en 74, Tempo van J. de Wilde. Het kantoor van een krant doet vaak dienst als informatiebureau. Een telefoontje van buiten de stad met de vraag: „Hoe laat begint de Waterpoort-partij?” is heel gewoon. Ook wil men elk jaar gaarne in lichtingen over het skütsjesilen. Ter informatie geven wij daarom hier nog even de plaatsen en de data van dit Friese zeilfestijn: za- terdag 16 juli: Grouw; maandag 18 Het nachtzeilen van de Vrijheids- juli: Eernewoude; dinsdag 19 juli: klasse is zaterdag wegens het slech- Drachten-Veenhoop; woensdag 20 te weer uitgesteld tot een nader te juli: Terhorne-Heerenveen; donder- bepalen datum. ’t Nieuwe sportterreinencomplex in dag 21 juli: Langweer; vrijdag 22 de Noorderhoek is zo goed als ge- juli is een rustdag; zaterdag 23 juli: reed. Het hoofdterrein, waarop dan Makkum; maandag 25 juli: Stave- het eerste, tweede en la-elftal van ren; dinsdag 26 juli is wederom Black Boys zullen spelen, zal in een rustdag; woensdag 27 juli: De september in gebruik worden geno- Fluessen; donderdag 28 juli: Lem- men. Het andere terrein wordt la- mer en vrijdag 29 juli tenslotte in ter, waarschijnlijk begin volgend Sneek. jaar, vrij gegeven. De Friese Regenboogzeilers houden in de nacht van zaterdag op zondag een wedstrijd. De start vindt om 10 uur plaats bij de oude helling, hoek Zo- merrak. De finish is bij de starttoren. De hoofdprijs is een wisselprijs, de Poelman-cup, beschikbaar gesteld door de oud-Sneker, Frits Poelman, die in Neeuw-Zeeland woont. In de maandagavond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Sneek de aanvraag behandeld van het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs alhier om medewerking te verlenen voor de stichting van een kleuterschool in de Noorderhoek. Zoals wij maandag reeds berichtten, had het bestuur van genoemde vereniging in een aan de raad gericht schrijven medegedeeld dat het zijn aanvraag om medewerking voor de bouw van een kleuterschool in de Stadsfenne introk, waardoor het daarop betrekking heb bend gedeelte van het advies van b. en w. als vervallen kon worden be schouwd. Het lukt dit jaar niet erg best met de vergaderingen van de NV Sneeker Jachthaven. Eind mei had de raad van beheer de algemene vergadering van aandeelhouders uitgeschreven, doch deze kon officieel niet doorgaan, aan gezien de convocaties te laat waren verzonden. Die bijeenkomst zou men een generale repetitie kunnen noemen. Dinsdagavond werd de slotuitvocring gegeven. Dat had het kunnen worden, maar het resulteerde in een drama in twee bedrijven. Want alvorens de gewone vergadering kon worden ge opend, moest eerst nog een buitengewone bijeenkomst worden gehouden, omdat er geen raad van beheer meer was. De vijf afgetredenen werden evenwel weer achter de tafel gekozen (om eerst alleen deze vergadering te leiden), maar aangekomen bij punt elf van de agenda (bestuursverkiezing) begon de ellende. Onenigheid over de gekozen kandidaten leidde er toe, dat de drie overgebleven leden van de raad van beheer, de heren P. O. Revet,, E. Wierstra en H. A. Heldoorn, aftraden en de zaal verlieten. De NV Sneeker Jachthaven zat weer in een bestuurskrisis. Gysbert Japicx om drie uur in oude rijtuigen de stad binnen rijden om op de tentoonstelling Bohanza kennis te nemen van wat er van oud Bolsward en vooral van het zakenleven in de stad van vandaag te zien is. Het ten- toonstellingsbestuur heeft alle op schriften en teksten tweetalig doen aanbrengen en hoopt dat er geen ge schillen over de vroegere en de huidige Friese spelling zullen ontstaan. Na af loop zal Gysbert Japicx vertoeven bij het stadhuis dat eens door zijn vader Japic Gysberts werd ontworpen. Ten slotte zal hij langs de Martinikerk rij den en daar wellicht met een blik van herkenning het Gysbert Japicxmonu- ment aanschouwen. De heer Berkhout sprak er zijn te leurstelling over uit, dat niet eerder overeenstemming was bereikt. De zaak had dan een veel vlotter verloop ge kregen. Ook de heer Baarda was van mening, dat uit de raad het verzoek was ge komen om nader overleg te plegen. En dat is nu gebeurd. De wederzijdse standpunten zijn toegelicht. De afvoe ring van het advies van de agenda had tot doel een compromis te berei ken en uit het terugtrekken van de aanvraag voor een kleuterschool in de Stadsfenne Het begon om half acht al erg on gewoon. Achter de groene tafel, waar normaliter de raad van beheer zit, hadden nu alleen plaats genomen de heren H. Vrolijk, als executeur en J. F. May als tijdelijk secretaris. De heer Vrolijk opende deze zogenaamde bui tengewone algemene vergadering en zei, dat dit de eerste en naar hij hoop te tevens laatste keer zou zijn, dat hij in zijn funktie moest optreden. Onze oud-stadgenoot Klaas Plantin ga, die negenentwintig jaar geleden deserteerde uit het Vreemdelingenle gioen en die deze week iv Frankrijk werd gearresteerd, is weer vrij. De krijgsraad in Marseille stelde hem dinsdagavond na een kort verhoor voorlopig op vrije voeten, in afwach ting van de zitting waarin zijn zaak zal worden behandeld. De krijgsraad wilde de vijftigjarige man niet langer vasthouden omdat de normen die in 1937 voor desertie uit het legioen golden, nu nog nauwelijks kunnen worden aangelegd. Wanneer de zaak wordt behandeld zal de krijgsraad vermoedelijk niet verder gaan dan Klaas Plantinga officieel uit de dienst te ontslaan. Het feest begon ’s morgens vroeg al. Kinderen van de kleuterschool brach ten beppe, die in de deur stond, op de stoep een aubade. De post bezorgde tal van gelukstelegrammen, waaronder naast die van de koningin ook één van de commissaris der koningir in Fries land, mr. Linthorst Homan. 's Avonds was er in het gebouw van de geref. kerk receptie. Hier waren o.a. aanwezig het gemeentebestuur van Workum, burgemeester Cazemier van Ijlst en de oud-burgemeester van die stad, de heer J. C. Cavaljc. Het Ulster muziekkorps was present, het zang koor van Workum-Heidenschap, de dokters en de dominees. Het lag in de bedoeling tot half zes te recipiëren, maar vanwege het grote bezoek ging men door tot tien uur. Maar toen was het ook echt gebeurd. Thuisgekomen werd natuurlijk direkt het bed nog niet opgezocht. Men moest eerst wat op adem komen en nog :ven napraten. Beppe die 's avonds nog op de televisie kwam (ook de RONO besteedde aan dacht aan haar verjaardag) zei de vol gende morgen: „It wie mcai, mar ik soe it hjoed net graech oerdwaen wolle!” Uit het jaarverslag, dat werd voor gelezen door secretaris E. Wierstra bleek, dat men in 1965 verschillende aktiviteiten had kunnen ontplooien. Het aantal schepen nam zowel in kwantiteit als in kwaliteit toe. Door het slechte weer waren er veel boten die langer dan veertien dagen in de haven bleven. Toch is het zot, aldus de secretaris, dat de grootte der in komsten afhankelijk is van het weer. De gasten waren over het algemeen wel tevreden. In het gastenboek had den 365 personen getekend, onder wie een flink aantal buitenlanders. In 1964 was het aantal handtekeningen 411. Er werden weer talrijke vernieuwin- Een merkwaardig gezelschap zal dinsdag 28 juni Bolsward binnentrek ken. Gysbert Japicx in hoogst eigen persoon met in zijn gevolg Tsjaard van Aylva, grietman van Wonseradeel en enige figuren uit zijn werk, name lijk Godsfreon, Winering en Egge. Het gezelschap zal over de oude weg van Witmarsum trekken naar de Han zestad Bolsward, die nu nog centrum voor, maar eertijds ook bestuurszetel van de grietenij was. In Bolsward zal gen verricht aan de schiphuizen. De ingang werd verbeterd, evenals het rijwielpad. Ook werden een vlagge- mast en bloembakken geplaatst. Vorig jaar werd voor het eerst, en met suc ces, tolgeld geheven voor staanplaat sen van tenten. De heer Wierstra eindigde zijn ver slag met de mededeling, dat er ge ruchten gaan over de aanwezigheid van een enorme grote snoek in de kolk en uit de verhalen worden de afmetingen steeds groter. Mr. A. van der Werf adviseerde hem aandeelhou der te maken De balans vermeldde een totaalbe- bedrag van f59.926,71, waarin verliessaldo over vorige jaren f 17.989,03 en een verliessaldo i 1965 van f 8.430,84. De verlies- winstrekening vermeldde aan inkom sten een bedrag van f 27.089,62, terwijl de uitgaven f 35.520,46 bedroegen. De raad van beheer legde de vergadering een begroting voor over het jaar 1966, die sloot met een bedrag van f31.239,11. De post onderhoud is hier op aanmerkelijk kleiner dan vorig jaar, maar dit komt doordat reeds in 1965 een aantal voor dit jaar geplande vernieuwingen zijn uitgevoerd. Uit de zaal werd er op aangedron gen de schiphuizen 1 tot en met 14 in plaats van in 1969 reeds nu te bou wen. De toestand is momenteel zeer slecht, terwijl het nu misschien nog goedkoper kan. DIVERSE BENOEMINGEN De heer Zeilstra vroeg of het in trekken is gebeurd om andere redenen dan die welke indertijd zijn aange voerd. In de brief spreekt het school bestuur van bepaalde redenen. Zo niet, is het dan juist dat door b. en w. drang is uitgeoefend op de vereniging om de aanvraag in te trekken. De voorzitter antwoordde dat hij hier niets van begreep. Het advies is in dertijd op verzoek van de raad van de agenda afgevoerd om nogmaals met het schoolbestuur overleg te kunnen plegen. Hij wist bovendien niet wat het schoolbestuur met „bepaalde re denen” bedoelde. basis voor een nieuwe impasse was ge schapen. En deze kwam inderdaad. De uitslag van de stemming luidde nl.: E. de Jong 18 stemmen, T. Wieringa 23,» P. Kroon 21 en D. van der Werf 15. Aangezien 20 stemmen nodig wa ren voor de meerderheid, waren de heren Kroon en Wieringa dus geko zen. Hierop verklaarde voorzitter Revet dat de drie nog zittende leden in de raad van beheer de gang van zaken zo achten, dat zij menen te moeten aftreden. En de daad bij het woord voegend verlieten zij onder scherpe uitlatingen uit de zaal het vergader lokaal. Het pas gekozen bestuurslid de heer Kroon schorste daarna de vergadering en deelde mee, dat er een nieuwe bij eenkomst zal worden uitgeschreven. De NV zat weer midden in de be- stuurs-troubles. Verscluj.nl MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 I Nu we toch aan het inlichten Het andere nieuwe sportpark dat in de Sneekweek wordt gehouden van Sneek aangelegd wordt, het Zuider- 13 tot en met 18 augustus, sportpark bij de nieuwe ulo-school is nog niet zover, maar toch begint er al enige tekening in te komen. Zaterdag 25 juni houdt de speeltuin vereniging „De Lemmerweg” in de Geeuw een viswedstrijd voor jon- De tuiniers in Sneek kunnen in de gens en meisjes van 12 tot 16 jaar. volkstuintjes aan de Noorderhoek Verzamelen om half twee ’s middags hun hart ophalen. Rondom het nieu- bij garage Rinnert de Jager aan de we sportveld staan reeds tuinhuis- Lemmerweg. Er zijn prijzen voor jes. Het voorschrift om de tuintjes de meeste en de grootste vis. Deze en tuinhuisjes zo netjes mogelijk te vereniging ontplooit een flinke ak- houden wordt over het algemeen tiviteit, want donderdag 30 juni a.s. goed nageleefd. organiseert zij een dobbel wedstrijd voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Start: ’s Avonds kwart voor zeven bij de openbare lagere school (noodschool) Lemmerweg-westzij- de. Ook in deze wedstrijd zijn flin ke prijzen te verdienen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak: (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs i 4,— per hall jaar. Franko p. post t 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Wat een dag, wat een dag! Heel Workum was dinsdag uit zijn gewone doen. Maar dot was geen wonder, want het gebeurt zelden, dat men een 105-jarige j als inwoner heeft. Het woonhuis van de familie Pruiksma veranderde in de loon van de dag in een echte bloemenwinkel. Het was een komen en gaan en de receptie, die ’s avonds tot tien uur duurde werd door een paar honderd personen bezocht. Van koningin Juliana ontving beppe Pruiksma een geluks telegram. I Het moet steeds sneller. Deze metselmachine wordt gebruikt door onderaannemer Postma van Noordbergum op een der bouw- werken van aannemingsmij. Friso n.v. alhier, aan de Lemmer- weg-westzijde De machine maakt de specie, die daarna door een J compressor naar een reservoir wordt geperst. In dit geval was f dat op een hoge steiger. Vanuit het reservoir wordt de specie J vervolgens door een compressor naar de plaats van bestemming j geperst, waar iemand de substantie met de slang op de laag I aanbrengt, waarna een metselaar de rest doet. Het gaat aan de Nog meer goed nieuws voor de sportliefhebbers in Sneek. Gisteren is men begonnen met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van de sporthal hoek Alma- straat-Van Giffenstraat. Over veer- i tien dagen hoopt men de eerste De verkeersomleiding in verband f paal in de grond te slaan. De nieu- met de werkzaamheden aan de Lem- 1 we straat tussen de Almastraat en merbrug heeft vrij veel schade aan- de Kanaalstraat is reeds voor de gericht aan enkele meest oude stra- t helft gereed. ten. In de Willem de Zwijgerstraat t waren gasleidingen gesprongen die j men thans bezig is te repareren. Een tijdrovend werkje want er wor den niet alleen leidingen, maar ook verbindingen aangelegd. Ook aan de Prinsengracht is men doende de straat in zijn oude vorm t te brengen. De straat was verzakt i en de stenen waren tot op de trot- toirs geschoven. Na afhandeling van de agenda stel de de heer Metz een vraag over de rookontwikkeling en de stank afkom stig van de vuilnisbelt op het terrein van de gemeentelijke reinigingsdienst. Volgens spreker was het bij de brand in de vuilnisbelt zowel aan de Lem merweg als aan de Rijksweg niet uit te houden. Hij vroeg of h:erin ook ver andering kan worden gebracht. Wethouder Baayens antwoordde dat de brand op die bewuste zondag door onbekende oorzaak was ontstaan. Vóór het donker was, was de zaak echter al geblust. Niettemin blijft het een probleem, aangezien de verbrandings oven lang niet de hoeveelheid vuilnis kan verteren d e Sneek produceert. Door de langdurige warmte gaat het af val gisten, waardoor eer vreselijke stank ontstaat. De voorzitter sloot hierop de ver gadering, die een kwartier had ge- bljjkt dat de vereniging duurd. bereid was tot overleg. De raad verklaarde zich daarna zonder verdere diskussie akkoord met het advies van b. en w. om medewer king te verlenen voor de bouw van een kleuterschool in de Noorderhoek. - In de kascommissie werd de heer Attema vervangen door de heer Slob. Mr. E. R. Zweep werd in de plaats ge kozen van de heer Vrolijk. Als ver tegenwoordiger van de aandeelhou ders in de commissie toewijzing van schiphuizen werd de heer B. Brinksma aangewezen. Van de lening 1959 wer den de volgende nummers uitgeloot: 87, 73, 142, 85, 19, 13, 5, 58, 130, 94, 99, 90. 4» KÏwt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1