en w Wedstrijdzeïlers hebben de uitnodiging voor de Sneek-Week reeds ontvangen vandaag Verslag sectievergaderingen antwoord b en w (II) G. P. Jouwsma, 70 jaar, geridderd Goede openlucht-uitvoer ing van TGP ■Si Waterpoort-krabbels I I en Onderzoek gemeentebegroting IJLST WYMBRITSERADEEL van Kraamkliniek op hoog niveau van N Ongeval op zandzuiger in Heegermeer „De Zuidwesthoek” had veel brandschade in 1965 I Officieel Orgaan 20 jaar wethouder van Wymbritseradeel 1 de gemeenten SNEEK, Vrouwenverenigingen van Jutrijp-Hommerts waren dagje uit j dffiOr k! 121ste jaargang nr 52 Donderdag 30 juni 1966 DRIJFHOtHS NIEUWSBLAD Finale verkoop woonhuis Sneek en weilanden Oppenhuizen Parturen voor jongens-kaatspartij kaatsver. Sneek’’ I Antiekhandels proberen steeds door iets bijzonders aan de ge vel de aandacht van het publiek te trekken. De heer Kammin- ga heeft dit, zoals de foto laat zien, wel op bijzondere wijze gedaan in zijn zaak in de Peperstraat 1. Het pand dateert, zo als in de gevel staat, uit 1794. - Het Sneeker Nieuwsblad is een Bedrijfsongeval bij N.V. Blanco - gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Hl t W -f SNEEKER NIEUWSBLAD ECONOMIE ONDERWIJS Op een desbetreffende vraag werd ■■MBS Redacteur H. A. de Boei Telefoon 4091 Er wordt alle dagen in de volgende klassen gezeild: 1. Regenboogklasse, 2. 30 m2 klasse, 3. 22 m2 klasse, 4. Pam- pusklasse, 5. Valkklasse A en B, 6. Flying Dutchmanklasse, 7. Topklasse, 8. 16 m2 Streepklasse A en B, 9. Vrij- heidsklasse A en B, 10. Finnjollen A en B, 11 Schakelklasse A en B, 12 Span- kerklasse, 13. Flying Juniorklasse A en B, 14 Soloklasse, 15. O.K. jollen- klasse A en B, 16. Sternklasse A en B, 17. Vaurienklasse, 18. Larken, 19 jeugd- klasse (Pluis), 20. Flitsklasse A en B. Op de eerste dag is er bovendien nog een onderlinge wedstrijd van SZC- leden in de gemengde klasse. Verder worden er op zondag 14 en maandag 15 augustus groepswedstrijden gehou den tussen groepen uit Holland, Over- Naar wij menen iets vroeger dan anders hebben vrijwel alle wedstrijd- zeilers in ons land weer de uitnodiging ontvangen voor de Sneek-week, die dit jaar van zaterdag 13 tot en met donderdag 18 augustus wordt gehouden. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 12 augustus in het stadhuis, waar traditiegetrouw de nieuwe Schipper in de Orde van de Sneeker Pan wordt bekend gemaakt. Tevens is er die avond voor de deelnemers een balavond in de foyer van Amicitia. t de structuur van de grond en de af zetmogelijkheid hebben b. en w. zich nog geen mening kunnen vormen. In het eerste nummer van de her- vérschenen „V.D.H.-tje”, het or gaan van Van der Heem, lazen wij, dat er nog wordt gestudeerd over wat het meeste geschikt is voor Sneek wanneet op wat langere ter mijn wordt overgeschakeld op an dere artikelen. Ernstig in aanmer king komen werkzaamheden en ar tikelen uit de electrische huishou- boogklasse is een wandbord als extra hoofdprijs uitgeloofd en tevens als be- manningsprijs twee wandborden, aan geboden door de Nederlandse Vereni ging van Regenboogzeilers. Op zon dag en woensdag ontvangen de beman ningen van jachten, die een eerste prijs I Wegens plaatsgebrek moest een ge deelte van het verslag van de sectie vergaderingen met antwoorden van burgemeester en wethouders, dat wij in onze krant van maandag publiceer den, blijven staan tot vandaag. WALMEREN De sombere toekomstverwachtingen ten aanzien van de industrialisatie door een der leden werden niet door b. en w. gedeeld. De toeneming van het aan tal arbeidsplaatsen is bevredigend. De samenwerking in de industriali- satieraad der Friese kernen is niet on bevredigend. Bij het samenstellen van de begro ting van de algemene dienst is abusie velijk de raming van f 5.500.-, die de gemeentelijke sociale dienst moet be talen voor de huisvesting in een ge- meentegebouw, achterwege gebleven. Bij wijziging zal dit bedrag alsnog worden opgenomen. Op een desbetreffende vraag werd meegedeeld dat, indien tot verdere op trekking van de inkomsten der ge meente uit belastingheffing moet wor den overgegaan, ook aandacht aan verhoging van de hondenbelasting zal worden besteed. Gisteravond vond in café Onder de Linden de finale verkoop plaats van het burgerwoonhuis Napjusstraat 30 te Sneek en enkele percelen wei- en hooiland onder Oppenhuizen. Deze verkoop gebeurde dool- notaris P. Fed- dema te Sneek. Het woonhuis werd gekocht door H. Teernstra te Sneek voor f 14.568,De beschrijvingssom was f 14.567,De percelen weiland, samen groot 9.39.10 ha, werden gekocht door de gemeente Sneek voor f 46.000,De beschrij vingssom was f 38.999,Dit bod werd 31 maal verhoogd. Het kan in de dierenwereld soms vreemd toegaan. Ook hier vinden we types, die net andersom doen, dan men gewoonlijk van ze ver wacht. Een voorbeeld hiervan is de grijze poes van de familie W. Nieu wenhuis aan de Woudvaart. Onge veer een maand geleden bracht poes drie welgeschapen poezekinderen ter wereld. Dit gebeurde in een schuur, in een hoekje op de zolder waar geen mens bij kon komen. Maar poes wel en zij vond, dat haar kroost daar lekker veilig zat. Als mevrouw Nieuwenhuis haar riep om te komen eten, klauterde poes door een gat, klom op het dak, liep over de nok van het schuurdak, vervolgens over een schutting, die naar de dakgoot van het woonhuis loopt, dan door de goot en tenslotte sprong ze naar beneden. Zelfs de harde wind weerhield haar er niet van de reis door de „lucht” te ma ken. Toen de kinderen groot waren heeft moeder ze in de „kraag” ge grepen en naar de begane grond getransporteerd, hetgeen ook al geen gemakkelijk karwei was. De kraamkliniek op hoog niveau is nu weer gesloten en moeder poes heeft zich weer in het aardse leven ge stort. A ijssel, Groningen, Gelderland en Fries land, terwijl dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 augustus weer de Holland-Friesland teamwedstrijden op het programma staan. Voor de groeps wedstrijden in de 16 m2 k asse worden de groepen door de klasse-organisatie van de 16 m2 klasse samengesteld, terwijl de deelnemers voor de team wedstrijd in de Regenboogklasse wór den aangewezen door de besturen van de KZR „De Kaag” en de KZV „Sneek”. In de andere klassen worden op 16, 17 en 18 augustus alleen dan groeps- of teamwedstrijden gehouden, wanneer de betreffende klasse-organi- saties dit verzoeken. In alle klassen worden hoofd- enoj wisselprijzen verzeild. In de Regen- winnen een bemannlngsprijs.' Wanneer de leden van het college op een dag als deze bij elkaar komen, worden in de regel geen toespraken gehouden, aldus de burgemeester, ook wil men niet over gemeentezaken pra ten, al slaagt dat niet altijd. Maar van daag bereikt de wethouder de leeftijd der sterken en als hij het mag beleven, dat hij zijn 71ste verjaardag viert, dan is hij geen wethouder meer. „Hwant jo mienden jo net wer biskik- ber stelle to moatten. Wy kinne dat bislüt billik je, al hiene wy graech wol len dat jo noch hwat oanbleaun wie- ne”, aldus spreker. Hij wees op de verdienstei. van de heer Jouwsma, die op 24 november 1945 in de tijdelijke raad kwam en reeds in september 1946 wethouder werd. Al die jaren heeft hij het be lang van de gemeente cd'end. Min stens één keer per week was hij op het gemeentehuis. Ongeveer 20 jaar is hij voorzitter van de commissie ver deling woonruimte. Als zodanig kreeg hij veel kritiek, maar hii liet er zich niet door weerhouden. Sociaal voe lend als hij is zit hij ook in de com missie sociaal werk. Verder was hij provisor (toezichthouder) van het Geertruidleen. Ook op andere terrei nen, vooral voor de kerk, was de heer De 29-jarige G.S. uit Oppenhuizen, die onderhoudsmonteur is bij de N.V. Blanco in de K. Onnesstraat, is gis termorgen tijdens werkzaamheden vrij ernstig gewond aan zijn linker dijbeen. S. was bezig met het repareren van een schuurmachine. Hij had het appa raat op de knie, zonder de stroom te hebben uitgeschakeld. Door onbekende oorzaak begon de machine te draaien, met het gevolg, dat S. een grote wond opliep aan zijn dijbeen. Na in het St. Antoniusziekenhuis te zijn behan deld, kon hij naar huis terug keren. de onderscheiding, kreeg opgespeld. De burgemeester, die vergezeld was van de heren Gerbrandy en J. v. d. Wal, directeur van Gemeentewerken, merkte op, dat de heer Jouwsma „min of mear Frysksinnich oanlein is, en dêrom doch ik it mar vn de Fryske tael”. Dat het een bijzondere dag voor de familie Jouwsma is, werd nog ge accentueerd door de vlaggen in het dorp, zelfs op de toren aldus spreker. (Die vlaggen wapperden overigens i vanwege de feestelijkheden, die van- daag en morgen in „Top en Twel” worden gehouden). Advertentieprijs 15 cent per mm Bj) kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post t 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Er werd gewezen op de slechte toe stand waarin de walmuur langs de Rienck Bockemakade verkeert. B. en w. antwoorden, dat het plan voor ver nieuwing gereed ligt. Maar door finan- cieringsmoeilijkheden kan er nog niets worden gedaan. Op een vraag of er langs de Woud vaart geen gelegenheid voor het aan leggen van zeilscheepjes gemaakt kan worden werd geantwoord, dat deze vaart ter hoogte van de Woudvaarts- kade vrij smal is en in het belang van de scheepvaart niet toelaatbaar is de vaarmogelijkheid nog meer te beper ken. Geklaagd werd over de verontreini ging van de grachten. Het tegengaan van dit euvel is door politioneel optre den echter uiterst moeilijk. Het ligt voorts in de bedoeling de stadsgrach ten als z.g. werkobject voor handar beiders, werkzaam in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling, te doen uitbaggeren. Daarbij zal aan de gracht langs de Eenheid en de Kerk- hofslaan (een lid noemde de Eenheid een „open riool”) voorrang worden verleend. Dat het in de juni-maand koud kan zijn ervoeren gisteravond de gymnas ten van TGP tijdens de openluchtuit voering in het sportpark aan de Leeu- warderweg. Maar ondanks de stevige noordwester was een vrij groot aantal toeschouwers naar het terrein geko men. En daar zullen de meesten geen spijt van hebben gehad, want het ge- bodene was over het algemeen van goed gehalte. Om zeven uur gingen de turners en turnsters, voorafgegaan door het trom- melkorps der vereniging, van start voor een optocht door de stad. Vanaf de gymnastiekzaal aan de Westersingel naar de Marktstraat, Kruizebroeder- straat en via Oosterdijk naar het sport park. Hier heette de voorzitter de heer G. Geertsma allen bartelijk welkom, in was het weer niet al te bes‘. De mees te tijd werd binnenshuis (in de bus) doorgebracht. Om 13.00 uur zat iedereen in hotel Tivoli aan tafel voor het diner, ’s Mid dags werd de Heilige-Landstichting aangedaan en in 'Groesbeek werd de Canadese erebegraafplaats bezocht. Op de terugreis werd in IJsselmuiden nog maals aangestoken, daarna ging het richting NOP en weer op Jutrijp-Hom- merts aan, waar toch ondanks de re gen en het sombere weer, op een goede dag terug kon worden gezien. het bijzonder wethouder M. Baayens, die namens het gemeentebestuur aan wezig was, en verder de ere-leden, leden van verdienste, en de EHBO. Hij was verheugd, dat er ondanks de kou nog zovelen aanwezig waren. De voor zitter sprak verder de hoop uit dat een dergelijke uitvoering bij minder gun stig weer in de toekomst in de sport hal kan worden gegeven. Na de vaandelgroet werd het pro gramma verder afgewerkt onder lei ding van de heer Houtman. Geopend werd met een knap uitgevoerde vrije oefening van alle turners en turnsters. Het verdere programma bestond uit zeven oefeningen, n.l. kastspringen he ren, evenwichtsbalk dames, knotso - fening meisjes, vrije oefening jongens, brug ongelijk dames, lange mat dames en heren en als sluitstuk een hoepel- oefening door de dames. Vrijwel alle nummers werden goed uitgevoerd. Tot zeer goede prestaties kwamen de da mes op de evenwichtsbalk en de br a ongelijk. Om negen uur was het gehele pro gramma afgewerkt en gingen de be zoekers voldaan, maar „met ’t kipefel op armen en benen” naar huis. geantwoord, dat er geen uitzicht is, dat de plannen tot stichting van een nieuw gebouw voor de l.t.s. aan de Klooster straat binnen korte tijd gerealiseerd worden. Er werd gevraagd of b. en w. ook getracht hebben met het bestuur van de chr. u.t.s. tot overeenstemming te komen deze school om te zetten in een z.g. compromis-school. B. en w. hebben echter geen voornemens in deze rich ting. Een lid zou de militaire tehuizen een bijdrage uit de gemeentekas willen verstrekken, doch b. en w. menen, dat hier geen taak voor de gemeente ligt, maar dat deze tehuizen een zaak zijn van het rijk, en kerkelijke en particu liere instanties. Enige leden pleitten voor een lande lijke regeling voor subsidiëring van muziekverenigingen. B. en w. zijn ech ter van mening, dat dan onvoldoende rekening wordt gehouden met plaatse lijke situaties. B. en w. willen t.z.t. het bestuur van de streekmuziekschool voorstellen de Gysbert Japiksschool dienstbaar te maken aan het door de school te ge ven onderwijs. De vraag werd gesteld of er ook met een kwekerij voor glascultuur zou kun nen worden begonnen, voor mensen die niet geschikt zijn voor GCW-werk. B. en w. vinden de investeringen per man echter nogal hoog. Gelet op het potentieel van de arbeidskrachten, Woensdagmorgen om ongeveer 11 uur vond er op de zuiger, die in het Heegermeer aan het verbreden van het stroomkanaal voor het nieuwe ge maal in Staveren werkt, een ongeval plaats, waarbij de heer ^ony Eigelaar wonende in de 2e Badhuisbuurt te Sneek, het slachtoffer werd. Bij het vastzetten van een bak raakte hij met een voet bekneld in het touw tussen de bolders. Er werd hier bij een stuk van zijn voet tot boven de enkel afgedrukt. Per sleepboot werd hij van de mid den in de meer werkende zuiger, naar Woudsend gebracht, waar dokter Teu- nisse eerste hulp verleende en toen met de per mobilofoon reeds gc -aarschuw- de ambulance naar het Sint Antonius ziekenhuis vervoerd. Wethouder G. P. Jouwsma van Wymbritseradeel viert vandaag zijn zeven tigste verjaardag. Vanmorgen waren een twintigtal familieleden daarom bij- elkaar gekomen in gebouw „De Lantearne” achter de Gereformeerde Kerk in Oppenhuizen, de woonplaats van de jubilaris. Vanzelfsprekend kwamen burgemeester J. van Hout en wethouder G. M. Gerbrandy hun medecollege- lid gelukwensen, zoals gewoonte is als één van hen jarig is. De burgemees ter had evenwel een bijzondere verrassing: de heer Jouwsma is bij Konink lijk Besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het desbetref fende schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken werd door de bur gemeester voorgelezen, waarna de wethouder de versierselen, behorende bij De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „De Zuidwesthoek” te Sneek, lid van de Friese OTOS-com- binatie, hield haar 62e jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling brandverzekering toenam met 9% tot f430 miljoen. De afdeling bedrijfsverzekering steeg tot rond f 4,7 miljoen, terwijl de afdeling stormverzekering toenam tot bijna f 19,5 miljoen. De brandschade was 1,74 cent per mille. Er werden 644 nieuwe polissen afgegeven. De varia-portefeuille nam toe met 34% en bedroeg ultimo 1965 f 183.000,—. Na de fiscaal toegestane afschrijvingen kon een klein batig sal do aan het reservefonds worden toege voegd. Dit bedraagt thans een bedrag van ruim f 250.000, Bij de bestuursverkiezingen werden de heren H. S. Henstra te Koudum, XF. F. de Jong te Sneek en H. Dijkstra te Balk herkozen. Tot lid van de fi nanciële commissie werd gekozen de Coöperatieve Zuivelfabriek te Wor- kum. Toen dinsdagmorgen het 41ste lid van de vrouwenvereniging Criterio en Wees een zegen in de autobus stapte, was het weer er niet naar om er op uit te trekken. Maar nadat mevr. Vel- linga-ten Boom allen welkom had ge heten en de chauffeur een wakend oog en een vaste hand had toegewenst ging het toch vol goede moed richting Lemmer, Kampen en Epe. Er werd koffie gedronken in de „Ossenstal”. Van hier ging de reis verder over Apeldoorn naar Arnhem via Berg en Dal, waar gewandeld kon worden. Het Tivolipark werd bezichtigd en ook daar Jouwsma steeds actief. Met onderbre- „Ik soe sa trochgean kinne”, aldus kingen in totaal zo’n dertig jaar de burgemeester, „al dy dingen hat de ouderling, lid van de generale synode hear Jouwsma dien fanüt leauwe”. van de gereformeerde keri en op het Toen de burgemeester zijn toespraak ogenblik nog lid van de commissie had beëindigd overhandigde de heer van de synode. Verder is de jubilaris Gerbrandy een prachtig bloemstuk, voorzitter van de coöp. grasdrogerij Daarna sprak de zoon van de jubilaris „Pasveer” te Loënga. P. Jouwsma, zijn vader toe. Aan de jongenskaatspartij die a.s. zaterdag 2 juli door de kaatsvereni- ging „Sneek” in het Sportpark wordt gehouden nemen de volgende 26 par turen deel: Oosterend, Peins, Dron- rijp, Bolsward (2), Oudebildtzijl, Har lingen (5), Pingjum, St. Jac. Paro chie, St. Anna Parochie, Franeker (4), Menaldum. Marssum, Sneek, Tzum, Baard, Oosterlittens, Roorda- huizum, Warga. Het Kerkschip is voor zijn taak ge- aan het opknappen, te -wijl een ge reed. Zaterdagmorgen is het aan de deelte van het Kaatsland vorige Pampuskade van 10.3 tot 11.30 week gereed kwam. Ook op de uur voor genodigden te bezichtigen Lemmerweg zelf is men bezig en en daarna van 11.30 tot 1 uur voor dat was eveneens wel nodig. Maar belangstellenden. He.t zal ligplaats zolang zware zandauto’s nog af en kiezen aan het Kolmeersland, waar aan rijden blijft men aan de gang, het alle service zal verlenen aan zeilers en andere watersporters. Men kan er koffie, thee, limonade enz. krijgen en het is zelfs mogelijk in de keuken eten klaar te maken. Ook is er een droogkamer, waar de zeilers hun kleren kunnen drogen, en een bibliotheek, waar de bezoe kers zich met een boek kunnen ver pozen. U ziet, er is aan alles ge dacht Vooral nu er na bet uitval len van het paviljoen helemaal geen accommodatie ran het meer delïjkë sector."De"directie zaTteachZ is, betekent het Keikschip voor ve- ten directe personeelsbezetting le watersportliefhebbers een uit- te handhaven. Wat de indirecte be komst. zetting betreft zal zo nodig dezelfde procedure worden gevolgd als in Den Haag, nl allereerst onderzoe- Hedenavond wordt in een bijzon- ken of in het Philips-concern plaat- dere samenkomst in het Piter Jel- sing mogelijk is om daarna bij be- leshüs aan het Kleinzand afscheid vriende relaties contacten te leg- genomen van mevrouw Bijster- gen. bosch, die twintig jaar hoofd van de keuken is geweest bij de jaar lijkse instructieve schoolreizen voor leerlingen van openbare lagere scholen. Tijdens de laatste reis kon dit niet gebeuren, omdat mevr. Bijsterbosch deze niet kon meemaken vanwege een haar overkomen ongeval met de fiets. In „Rostra Gymnasii Snecani”, het schoolblad van het Magister Alvi- nus-gymnasium, lezen wij onder het kopje „Afscheid met voorbehoud”, dat dit nummer van Rostra het laatste wel eens kan zijn als er geen wonder gebeurt. Oorzaak: ge brek aan spontane medewerking bij de leerlingen. „Er was gewoon te weinig enthousiasme voor”, aldus De bewoners van het verste ge- de schrijver van dit sombere arti- deelte van de Lemmerwegwijk-west keltje. Met hem hopen wij nu maar zullen wel blij zijn, '•at er een op een wonder, want het zou jam- begin is gemaakt met de herbestra- mer zijn, dat dit schoolblad na een ting van enkele weggedeelten. Nu bestaan van tien jaar zou verdwij- is men de Scherwolderhemstraat nen. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1