Overdekt instruktiebad in zilver Eremedaille voor S.Z.C. trof het bijzonder met haar toertocht Kerk- en recreatieschip ,0e Boei’, resultaat van unieke samenwerking J. de Wilde Burgemeester de Hooppark Straten in Noorderhoek krijgen namen van oud-Fr iese schrijvers IJLST WYMBRITSERADEEL en van in Veertig jaar penningmeester van 40-jarige „D.E.L. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121ste jaargang no. 53 Maandag 4 juli 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wat kunnen wi j doen voor de zeilers op *t Sneekermeer? Verkoop woonhuis in Sneek Geslaagd en benoemd „Oafke Bcnnemoa" Bromfietser keek niet goed uit I Geslaagd Verdacht van diefstal „DROOG ACHTER DE OREN” Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD er VORM VAN BASSIN 1. 4. 210.000.— Totaal f 835.000.— blijkt, Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De jaarlijkse toertocht van de Snea ker Zeilclub heeft het gisteren bijzon der goed getroffen met het weer. Aan gelokt door dit prachtige zomerweer telde de tocht 25 deelnemende sche pen, zowel zeil- als motorboten. De wind liet vrijwel verstek gaan, waar door 'ook de zeilboten op motorkracht voeren. En daar de schepen volop be mand waren namen er aan deze tocht zo’n honderd personen deel. Er wordt derhalve op gerekend, dat van particuliere zijde tot een bedrag van f 41.750,- in de stichtingskosten zal worden bijgedragen. Voorts ach ten b. en w. het gerechtvaardigd, dat voor dit doel een bedrag van f 165.000.- a fonds perdu uit het fonds tot ver betering van de infrastructuur wordt geput, waarna in de financiering van het resterende gedeelte ad f 210.000.- door het aangaan van een geldlening zal moeten worden voorzien. Uit de exploitatiebegroting Vrijdagavond werd in „Onder de Linden” te Sneek het burgerwoonhuis Ubbo Emmiusstraat 40 verkocht door notaris mr. K. H. Mulder te Langweer. Koper werd de heer D. Zijlstra te Oost- hem voor f 13.300.-. De beschrijvings- som was f 9.800.-. UNIEK IN NEDERLAND Geslaagd te Rotterdam voor de nij- verheidsakte N.B. (Timmeren) en be noemd tot leraar aan de R.K. Tech nische School te Arnhem onze stadge noot de heer R. Draisma. sti- als 2. 3. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post t 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad dering, aldus de voorzitter werd una niem besloten tot de oprichting. NOESTE ARBEID Het beheer wordt gevoerd door de heer en mevrouw S. v. d. Schoot, die aan boord wonen. Schipper is de heer A. Raadsveld. De exploitatie wordt ge voerd door de Stichting Kerk- en Re creatieschip Sneek, waarin vertegen woordigers zitten van de hervormde kerk, de gereformeerde kerk, de doops gezinde gemeente, de baptistengemeen te en de rooms-katholieke kerk. Ruim zes jaar geleden werd - op ini tiatief van de hervormde kerk in Sneek, maar reeds direkt interkerke- jongeman, die „nauwelijks droog ach ter de oren was”, zo ging hij verder, doelend op de heer De Wilde. De vereniging heeft groei gekregen en zal die blijven krijgen, wanneer er per sonen als De Wilde zijn. En ’t was niet alleen DEL waar hij zich voor inspan de, ook door ’t werk voor het zieken fonds toonde hij zijn verantwoorde lijkheid voor de medemens, aldus de burgemeester. Hij spelde hem vervol gens de onderscheiding op uit naam der Sneker gemeenschap. De jubilaris sprak een woord van dank. Hij zei gelukkig te zijn met het bestuur, dat hij in de loop der jaren naast zich heeft gehad en dat hem altijd spontane medewerking verleen de. Voor de toekomst zei de heer De Wilde: We zijn er nog niet. Er blijft nog veel te doen om bij te blijven. Hij hoopte zich nog wel enkele jaren voor DEL te kunnen inspannen. De voorzitter bood namens het ge hele bestuur gelukwensen aan. Hij zei, dat de jubilaris het nu zo lang zamerhand maar wat rustiger moest aandoen. De vereniging meende hier aan te kunnen meewerken, aldus de voorzitter. Hij bood de heer De Wilde daarop een fraaie rookfauteuil aan. Van de bestuursleden prees de heer Tj. P. van der Werf het werk van de heer De Wilde. Hij sprak de wens uit, dat de jubilaris nog enkele jaren in het bestuur zitting kan en wil ne men. ’s Avonds recipieerden beide jubi larissen (de heer De Wilde en de ver eniging) en talrijke personen kwamen gelukwensen aanbieden. u veel aan de weg timmert, niet omdat u veel reclame maakt. Alleen door het vele „stille” werk, dat u in dienst van de Sneker gemeenschap heeft gedaan. Wij zijn u daarvoor veel dank verschuldigd. En ik kan u dan ook meedelen, dat ik u uit naam der koningin de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, mag uitreiken”. Dit zei burgemeester L. Rasterhoff donderdagmiddag in Aere Perennius tegen de heer J. de Wilde, die veertig jaar geleden bjj de oprichting, het pen ningmeesterschap op zich nam van de begrafenisvereniging „Draagt Elkanders Lasten”. In het Groninger programma van de RONO, dat wordt uitgezonden op 14 juli, kan men luisteren naar een her uitzending van het hoorspel „Oafke Bennemoa”, geschreven door Jozef Cohen. Dit hoorspel is eerder uitge zonden in 1953. De regie was in han den van Gijs Stappershoef. Ten slotte merken b. en w. nog het volgende op. Er is de laatste tijd een ontwikkeling gaande om voor bassins van instructiebaden afmetingen te kie zen van bv 25 x 10 meter. Ook in het zeer recente rapport van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk en de Provinciale Planologische Dienst over zweminrichtingen worden deze afmetingen aanbevolen. Vergeleken met het aan de raad voorgelegde plan, waarin het bassin een L-vorm krijgt, heeft een bassin van 25 x 10 meter slechts voordelen als dit van een ver stelbare bodem wordt voorzien. De ervaringen hiermede in het buitenland zijn volgens inlichtingen niet onver deeld gunstig. Thans zullen ook in ons land proeven op dit gebied worden genomen. B. en w. zijn voornemens de ontwikkeling van dit experiment nauwlettend gade te slaan en in het daarvoor meest geëigend stadium te overwegen of er aanleiding bestaat het oorspronkelijke plan te herzien en dan opnieuw ter tafel te brengen. Tenein de vertraging in de behandeling bij de verschillende instanties van het thans gereed liggend plan te voorko men, achten b. en w. het dringend ge wenst dit plan thans reeds aanhangig te maken. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur botste in Oppenhuizen de bromfietser W. v. d. L. uit Oppenhuizen tegen een personenauto, bestuurd door F. L. uit Heerenveen. Niemand werd gelukkig gewond, maar de bromfiets werd zwaar en de auto licht beschadigd. Het ongeval gebeurde toen V. d. L. komen de uit de uitrit naar zijn woning, links af de weg opreed zonder voldoende uit te kijken. Tijdens een korte bijeenkomst van het bestuur werd dit feit en het veer- tigjubileum van „DEL” herdacht. Voorzitter T. Postma noemde dit een bijzonder ogenblik, want ruim veertig jaar geleden, om precies te zijn op 29 april 1926, werd ook in Aere Peren nius, een vergadering gehouden van de Werkmansvereniging en Patrimo nium. De bedoeling hiervan was te komen tot de oprichting van een be grafenisvereniging. Tot die tijd werd een begrafenis verricht door een par ticuliere onderneming. De kosten be droegen toen al zo’n f 100,en in be paalde kringen was het moeilijk, vaak onmogelijk een dergelijk bedrag bij een te krijgen. Dat gebeurde dan meestal met behulp van diaconie en sociale zorg. Op die bewuste verga- ke autoriteiten uitgenodigd. De heer Jongejans deelde mee, dat dj colleges van b. en w. van Sneek en Wymbritseradeel bericht van verhin dering hadden gezonden. Hun aanwe zigheid was elders nodig. Het schip is nog niet helemaal klaar. Voor het personeel zullen nog enkele slaapkamertjes worden gebouwd. Maar dat is het enige wat nog moet gebeu ren. „De Boei” is verdpr klaar om lig plaats te kiezen bij het Kolmeersland (starteiland) in het Sneekermeer. Het blijft daar de rest van de zomer lig gen ten gerieve van de talrijke water sporters op het meer. Zondags is het kerkschip, dan zullen er gedurènde de maanden juni, juli en augustus ’s mor gen om 8 uur kerkdiensten voor rooms katholieken en om half tien voor pro testanten worden gehouden. Door de week is het recreatieschip, dan kun nen er kleine maaltijden worden ge nuttigd, er kunnen consumpties wor den gekocht en als het onverhoopt gaat regenen of men is nat geworden bij het zeilen, dan is er gelegenheid om zich te warmen en de natte kleding te la ten opdrogen. tocht verbonden. Zo konden de dames gedurende het eerste deel van de tocht volop puzzelen, doordat zij tien vra gen kregen voorgeschoteld, de water sport, zowel de natuur betreffende. De formulieren moesten in Joure worden ingeleverd. De stuurlieden mochten in Oude- schouw een lot trekken met de juiste vaartijd ofwel het juiste uur van aan komst. Bij de dames gingen de prijzen naar: 1. mej. J. Blaauw, 2. mej. Sj. Hendrik- sma; 3. mevr. Henstra. Troostprijzen naar mevr. V. d. Feer, mevr. Werkho- ven-van Dijk, mevr. Oppenhuizen en mevr. Hendriksma. Bij de heren werden prijswinnaars: 1. V. Jorna, 2. H. Rinia, 3. J. de Jong, 4. J. de Boer, 5. B. Hendriksma. Prestatieprijzen werden toegekend aan de heren J. Brenninkmeijer en V. Jorna voor het feit dat zij het pres teerden met hun motorboten de twee deelnemende regenbogen door de vaak modderige slootjes te slepen, wat be paald geen sinecure was. Uiteindelijk was de prijzenpot bij zonder groot, want tenslotte ging ieder een tevreden met een aandenken aan deze tocht naar huis. De organisatie van de tocht was in handen van de heren C. W. Schaap en H. Röfekamp, op kritieke momenten geassisteerd door de heer P. Olij. „U heeft in Sneek een bepaalde plaats ingenomen. Niet omdat Versciyjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Bij besluit van de raad van 8 april 1959, werd aan de straat gelegen ten noorden van de Worp Tjaardastraat de naam gegeven van Edo Jongama- straat. Een gedeelte van deze straat ligt in het verlengde van de Jancko Douwamastraat. Nu door de voort schrijdende bebouwing de J. Douwa mastraat wordt doorgetrokken achten b. en w. het gewenst de gehele straat deze naam te geven. Verder zouden zij de in het verlengde van de Napjus- straat aangelegde straat ook de naam Napjusstraat willen geven. B. en w. stellen de raad voor hiertoe te beslui ten en als nieuwe namen in te voe ren: Spitaal, Suffridusstraat, Kempius- straat, Gabbemastraat, Corneliusstraat en Furmerusstraat. Om klokslag tien uur werd het start sein gegeven bij de „boompjes” in de Houkesloot. De regenboog „Swan” met de SZC-vlag in top voer voorop, ten einde de deelnemers de route te wij zen. Deze liep via het Kruiswater, het Sneeker Meer, de Goëngarijpster Poe len en de Noorderoudeweg door de sluis bij Joure naar Joure zelf waar een geanimeerde koffiepauze werd ge houden. Vandaar vertrok de vloot bin nendoor naar Goëngarijp en via het sluisje naar de Goëngarijpster Poel, Zoutepoel en Sneeker Meer naar Ter- horne. De brug in Terhorne liet de vloot ongehinderd passeren en toen ging het via de Meinesloot op Akkrum aan. Ook de brug aldaar leverde geen moeilijkheden op en via de Boorn voer men op Oudeschouw aan, waar de tocht ontbonden werd en de prijzen werden uitgereikt. Want er waren ook deze keer enkele attrakties aan de Te Amsterdam slaagde voor de akte M.O. Lich. Opvoeding onze vroegere stadgenote mej. B. L. v. d. Kooi. Zij is als lerares benoemd aan de Chr. HBS en MMS te Waalwijk. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het pro- paedeutisch examen geneeskunde de heer F. Speerstra te MIst. Morgenavond half negen is er raadsvergadering. Behalve de reeds gepubliceerde voorstellen komen daar onderstaande voorstellen aan de orde. Het belangrijkste is ongetwijfeld het voorstel tot het stichten van een overdekt instructiebad vlakbij het bestaande openluchtbad in het Burgemeester De Hooppark. De totale kosten van dit project worden geraamd op f 835.000.-. Wij hebben ons reeds geruime tijd onledig gehouden met het voorberei den van een plan voor een overdekt instruktiebad, zo schrijven b. en w. in hun voorstel aan de raad. Daarme de handelden wij ook in overeenstem ming met het advies, dat de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft uitgebracht met betrekking tot de behoefte aan accommodatie ten dienste van de lichamelijke opvoeding en de sport in deze gemeente. Daar in wordt over de behoefte aan zwem- gelegenheid behalve op de noodzake lijkheid tot uitbreiding van het open luchtbad, gewezen op de noodzaak, dat in Sneek, gezien als onderwijscentrum de schoolgaande kinderen op een zo intensief mogelijke wijze moeten kun nen leren zwemmen. Een overdekt instructiebad, aldus dit advies, is dan ook te beschouwen als een noodzake lijke voorziening en het ware zo te re aliseren, dat ook in deze accomodatie door anderen en door zwemverenigin gen gezwommen kan worden, daar er in die kringen behoefte bestaat om ook in de wintermaanden het zwemmen te beoefenen. Zaterdagmorgen was er voor een aantal genodigden gelegenheid een kijk je te nemen in het verbouwde pleziervaartuig „Toerist I”, dat als kerk- en recreatieschip een nieuwe naam heeft gekregen: „De Boei”. De bezichtiging van het schip had een semi-officieel tintje, zoals de voorzitter van de „Stichting Kerk- en Recreatieschip Sneek”, de heer H. B. Jongejans, in een kort toespraakje opmerkte. Er waren dan ook veel kerkelijke en burgerlij- dat het voor het schoolinstructie- zwemmen in rekening te brengen be drag is becijferd op f 0.803 per leer- ling-lesuur. Dit bedrag komt b. en w. aanvaardbaar voor. Zij vestigen echter uitdrukkelijk de aandacht op dat deze vergoeding voornamelijk uit de gemeentekassen bekostigd zal moe ten worden. Aangenomen kan worden, dat voor deze gemeente de begroting deswege met een bedrag van rond f 40.000.- belast zal worden, waarvoor, voorzover de huidige gewone inkom sten zullen moeten worden aange boord. OMLIGGENDE GEMEENTEN Evenals dat thans reeds met het openluchtbad het geval is, dient naar de mening van b. en w. een te stich ten instructiebad met het oog op de centrumfunktie dezer gemeente ook* dienstbaar gemaakt te worden aan het' zwemonderricht aan kinderen uit om liggende gemeenten. De stichting van een instructiebad verbetert ook het leefklimaat van on ze als primaire ontwikkelingskern aangewezen gemeente. Nadat getracht is eerst elders een geschikte plaats voor zodanig bad te vinden is na am pele overweging daarvoor gekozen een terrein in het Burgemeester De Hooppark in de onmiddellijke nabij heid van het uit te breiden bestaande openluchtbad. Daardoor is in bepaal de opzichten een combinatie met dit zwembad mogelijk. Het aantrekkelijke daarvan is dat het personeel aan bei de inrichtingen dienstbaar gemaakt kan worden en de gelegenheid ontstaat beide baden gelijktijdig te exploiteren. Daarom is aan het Bouw- en Water bouwkundig Ingenieurs- en Advies bureau N.V. te Rotterdam opdracht verstrekt een tweetal schetsplannen voor de bouw van een instructiebad te ontwerpen. Omtrent deze schetsplan nen is het oordeel gevraagd van het adviesorgaan voor bad- en zwemin richtingen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de inspecteur van de Volksgezondheid. Onder toe zending van de door deze instanties uitgebrachte adviezen is vervolgens aan de ontwerper opdracht gegeven een plan voor aanbesteding gereed te maken. Uit het inmiddels gereed gekomen plan blijkt, dat het behalve de nood zakelijke accommodatie aan douche- kleed- en dienstruimte, een bassin om vat, waarvan de diepte oploopt van 45 cm tot 2 meter en waarin het mo gelijk is een tweetal banen uit te zet ten ter breedte van elk 8 meter en met een lengte van respektievelijk 14 meter en 17 meter. FINANCIERING Zoals int de hierbij overgelegde in vesteringsbegroting blijkt zal met de uitvoering van het plan naar raming een bedrag van f 835.000.gemoeid zijn. Om voor toekenning van een rijks- „De Frisiorum antiquitate en origine” en „De scriptoribus Frisiae”. 2. Bernardus Gerbrandi Furmerus, geboren 20 oktober 1542 en overleden 6 augustus 1616 te Leeuwarden. In zijn jeugd was hij leerling van Suffridus Petrus, die hij in 1597 opvolgde als landshistorieschrijver. In deze funktie verdedigt hij zijn leermeester o.a. te gen Ubbo Emmius, maar is geen slaafs navolger. Zelfs wijkt hij i: veel van diens historische inzichten af. Als ijve rig verzamelaar van historische bron nen drukt hij wel Suffridus’ sporen. Furmerus verzorgde een uitgave van Beka en Heda (1612); deze editie was reeds voorbereid door Suffridus Pe trus. Door de politie van Sneek werd za terdag de 36-jarige chauffeur F. L. te Sneek aangehouden op verdenking van diefstal van goederen uit een Sne ker expeditiebedrijf. Hij zal voor de officier van justitie te Leeuwarden worden geleid. De bouw van de simplexwoningen in de Noorderhoek is thans zover gevorderd, dat de tijd dringt, dat aan de in dit stadsdeel geprojecteerde straten namen worden gegeven. B. en w. achten het in overeenstem ming met de naamgeving van de in de Noorderhoek gelegen straten, ook aan deze straten de namen te verbinden van oud-Friese historie- schryvers. Voor de naamgeving van de aangelegde of nog aan te leg gen straten hebben zij de keuze laten vallen op de namen van de vol gende oud-Friese schrijvers. 1. Suffridus Petrus, geboren 15 juni 1527 te Leeuwarden, overleden 23 ja nuari 1597 te Keulen. Deze geschied schrijver bestudeerde in Leuven voor al de klassieke oudheid en hield als privaat-docent lezingen over Griekse en Latijnse auteurs. Reeds in 1557 werd hij professor in de oude talen te Erfurt en in 1562 werd hij benoemd tot secretaris en bibliothecaris van Granvelle. Tijdens zijn verblijf in Friesland van 1567-1570 verzamelde hij tal van his torische gegevens en documenten. In 1577 werd hij benoemd to< hoogleraar in Keulen, waar hij zijn werkzaamhe den tot zijn dood bleef voortzetten. Zijn werk is van grote veelzijdigheid en omvang en behandelt wijsgerige, klassieke, juridische, theologische en historische onderwerpen. Zijn bemoeiingen met de Friese ge schiedenis waren voor gedeputeerde staten van Friesland aanleiding hem op 28 oktober 1590 te benoemen tot of ficieel landgeschiedschrijver. Zijn wer ken over de Friese geschiedenis heten: Na veel noeste arbeid, zo ging hij verder, kon men op 28 juni tijdens een vergadering van de commissie meedelen, dat er reeds een 250 tot 260 personen lid waren geworden. Vier dagen later kwam de eerste officiële ledenvergadering. Hierop werd o.a. vastgesteld dat de geboortedatum van de vereniging 1 juli 1926 was. Het doel van de vereniging was om elkaar in nood te dienen en te helpen, om moeilijkheden samen te dragen. Dit komt in de naam ook zeer goed tot uiting, aldus de heer Postma. Hij vergeleek de toestand van veertig jaar terug met die van nu en constateerde, dat er zeer veel is veranderd. DE „MOTOR” Maar bovenal, zo vervolgde hij, zijn wij veel dank verschuldigd aan die mensen, die hebben meegeholpen. En in ’t bijzonder natuurlijk de heer De Wilde. Hij was in het begin de „mo tor” en veertig jaar lang is hij actief blijven draaien. Burgemeester Rasterhoff bood al lereerst zijn gelukwensen aan, mede namens het gemeentebestuur. Er is in de loop der jaren veel veranderd, al dus de burgemeester. Aanvankelijk kende men bij een overlijden de bu- replicht. Het was een ongeschreven wet om elkaar te helpen. Maar de af braak is in de vorige eeuw begon nen. Men begon de bureplicht veel minder als een zedelijke plicht te be schouwen en de moeilijkheden ble ven dan ook niet uit. Het opleggen van straf bij het weigeren van bure plicht bleek niet voldoende te helpen en men ging zich toen op de over heid beroepen. Wat eerst een rechtse overtuiging was geweest sloeg nu om in een verordening der overheid, al dus de burgemeester. Maar tenslotte, zo vervolgde hij, bleek toch de verbondenheid in de be volking, zij het in andere vorm. Het betrof niet meer een kleine groep, een buurt, maar een veel bredere kring. Dat in Sneek het initiatief voor een oprichting door arbeidersvereni gingen werd genomen, is niet zo ver wonderlijk, omdat de verbondenheid in die kringen het sterkst is, aldus burgemeester Rasterhoff. Een der initiatiefnemers was een lijk van opzet - met het kerkschip be gonnen. De eerste dienst, die door de televisie werd uitgezonden, werd ge houden in hetzelfde schip. Dit schip kon men begin van dit jaar aanko pen, waarna begonnen werd met de verbouwing. Iedere kerk, die een dienst houdt, doet dit onder eigen verantwoorde lijkheid. Deze samenwerkin tussen de kerken is uniek in Nederland. Want het doel is: de zich recreërende mens te dienen. Wat kunnen wij doen voor de zeilers op het Sneekermeer? is de vraag die de initiatiefnemers zich stel den. De heer Jongejans toonde zich dank baar voor de medewerking van de burgerij. Overal waar men kwam werd steeds spontaan hulp verleend. De ver bouwing werd in korte tijd uitgevoerd door de fa. J. Boomsmaf ijzerwerk), de fa. Johs. v. d. Meulen Zn. (hout werk), Schumacher’s meubel- en tim merfabriek (bar, deuren), fa. F. J. de Groot Boersma (geheel nieuwe elek trische leidingen alsmede sanitair) en fa. Geertsma Zn. (schilderwerk). Zij hebben alle eer behaald met hun werk. DE KERK EERST De heer Jongejans verte’de, dat iii de naam kerk- en recreatieschip tot uitdrukking komt dat de kerk eerst komt. Maar direkt daarop komt de re creatie. Ongetwijfeld zijn beide aan elkaar verwant. Voorop het schip staat de naam: „De Boei”. Daarbij kan men denken aan verschillende boeien, een lichtboei, reddingsboei, (iemand in de zaal noemde nog ‘en brulboei). Als het schip op een lichtboei koerst, dan is dat een teken, dat het wel goed gaat, het schip vaart. Maar zodra er sprake is van een reddingsboei is het niet zo best. Nu is het wat de finan ciën betreft nog niet goed in orde en er is dan ook een reddingsboei nodig. We houden ons zeer aanbevolen voor financiële steun, aldus de heer Jon gejans. Wat één en ander gekost heeft? De heer Jongejans laat zich hier liever niet over uit. „Het schip is in het ge loof gebouwd”, is het antwoord. Het schip, dat 30 meter lang is en 5 meter breed is, heeft een zaal van 24 meter. Er is een bad, keuken, slaap kamer voor de beheerder, er zijn toi letten en er is een bibliotheek. Er is radio en televisie aan boord en men kan er alerlei spelen beoefenen, zoals dammen, schaken enz. Tijdens kerk diensten kunnen er ca. 300 personen een plaats vinden. Van het dek heeft men een prachtig uitzicht op de om geving. Normaal kunnen hier zo’n 40 mensen zitten. Het schip wordt aan gedreven door een 90 pk dieselmotor. 3. Andreas Cornells, afkomstig uit Staveren, overleden te Harlingen in 1589. Een bijzonder en ontwikkeld man, die zijn vrije tijd wijdde aan let terkundige arbeid; hij was organist te Harlingen. Hij heeft de Latijnse kroniek over Friesland van Solco For- teman (760), welke voortgezet was door Ocko Scharlensis (970) en later ver taald en vervolgd door Johannes Vlie- terp (1300), gebruikt en uitgegeven: „Cronike ende warachtige beschrijvin- ghe van Vrieslant (1597)”. 4. Cornelis Kempius, geboren om streeks 1520 en overleden in oktober 1589 te Dokkum. Deze geschiedschrij ver studeerde te Keulen, waar hij „Ma gister artium” werd. Was in Groningen werkzaam als raadsman van bisschop Knijff (1568). Hij speelde een rol bij het verraad van Rennenberg (1580). Was als ijverig katholiek, dienaar van de Spaanse koning. Wegens zijn „enorme feiten” als inquisiteur en pro curator fisci wekte hij de verontwaar diging van de Ommelanders Rengers en Eppens op. Hij schreef: „De origine, situ etc. Frisiae”, uitgegeven te Keu len in 1588. Het bevat een beschrijving van de zeden en gewoonten der Frie zen en is een cultuurbeschrijving zo als de humanistische strijd meer heeft voortgebracht. 5. Simon Abbes Gabbema, geboren in oktober 1628 en overleden in 1688 te Leeuwarden. Hij was geschied- en letterkundige en studeerde aan ver schillende universiteiten in de Neder landen. Hij hield zich echter meer met letterkundige - o.a .het ’-itgeven van klassieke auteurs - dan met zijn rechts kundige studiën bezig. Men had een hoge dunk van hem en hij werd dan ook in 1659 benoemd tot historieschrij ver van Friesland. Hij had veel be langstelling voor de Friese taal c muleerde Gysbert Japiks. Ook landsgeschiedschrijver had hij een goe de naam, maar als verzamelaar en uit- -gever van historiestukken staat hij ho ger dan als geschiedschrijver. 6. Spitaal komt van het Latijnse woord Hospitale en heeft de betekenis van ziekenhuis, gesticht en later ook van klooster. In het voorstel, betrek king hebbende op het geven van na men aan een aantal wijken en straten in het uitbreidingsplan Stadsfenne, werd er melding van gemaakt, dat het klooster der Johanniters, het Johan niters Hospitaal, gebouwd was op een terp, welke in 1828 werd afgegra ven en ingericht werd tot algemene begraafplaats. Dit klooster - een com manderij van de geestelijke ridderorde der Johanniters - (Hospitaalridders) - werd omstreeks 1300 gesticht. In 1572 is het klooster afgebroken daar jnen vreesde, dat de Spanjaarden er zich in zouden vestigen. Napjus schrijft hiervan: „Men vond goed, om het Hoispitaalderklooster af- tebreken, waartoe eenige timmerbazen door de Magistraat derwaarts gezon den waren. Dit kunstig gebouw werd alzoo gesloopt. De puin tot versterking der stad gebezigt en het overige aan de burgers prijs gelaten. Om zich we gens deze bedrijven te regtvaardigen, berigtte de regering der stad aan den Prior van dit klooster, die te Leeuwar den zich bevond, dat zij den besten van de stad en voordeel van het kloos ter zulks hadden laten doen, doch dat bijzondere eigendommen, in goede be waring waren gesteld, en door hem terug geëischt konden worden”. B. en w. hebben gemeend in dit ge bied - de Hospitalerpolder - waar eeu wen geleden de kloosterlingen van het Johanniters Hospitaal onder meer de watervoorziening regelden, aan één der straten (wijken) de naam Spitaal te verbinden. subsidie overeenkomstig de regeling bijzondere investeringssubsidies in de ontwikkelings- en probleemgebieden ten bedrage van 50% van dit bedrag is f 417.500.- in aanmerking te komen, is het nodig dat bij het via de Plan- commissie Friesland daartoe in te die nen verzoek, gunstige adviezen worden overgelegd van het adviesorgaan voor bad- en zweminrichtingen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid. Het volledige financieringsplan luidt, rekening houdende met het hiervoor vermelde subsidiebedrag, als volgt: Rijkssubsidie: 50% van f 835.000.— is f 417.500.— Bijdragen particulieren 41.750. Gemeente Sneek a fonds perdu uit het fonds tot verbetering van de infra structuur 165.750. 30-jarige 616% -geld lening

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1