Raad voor sport en recreatie heet Waterpoort -krabbels tussen Scharnesou t u m en Sijbrandaburen i hangijzer voor Sneker gemeenteraad „Pijpleidi ng-circu s” IJLST WYM BRITS E RA DEEL i van 5 i Na emotionele vergadering werd besloten voorstel aan te houden 11 en w Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 54 Donderdag 7 juli 1966 DR1JFHOUTS NIEUWSBLAD Hl l 5 i 1 Gasbuizen van Groningen Geslaagd Bondsconcours voor chr. muziekkorpsen in Bolsward Het Sneelur Nieuwsblad is een - Bromfietser verleende geen vrije doorgang aan auto Dagelijks worden automobilisten in Sneek geconfronteerd met het parkeerprobleem. Inderdaad een probleem. Het waterverkeer heeft eveneens te kampen met gebrek aan „parkeerruimte”. De twee Sneker jachthavens kunnen alle vaartuigen lang niet her bergen. De gemeente is nu, om in deze situatie verbetering te brengen, met een mooi parkeerplan tevoorschijn gekomen. De uit voering hiervan is reeds in volle gang en de eerste fase wordt deze week voltooid. Wat omvat dat plan? In de eerste plaats wordt een X aanlegsteiger gebouwd langs het Zomerrok. De lengte van die steiger is 125 meter: van hoek Jousterkade tot aan de Flexafa- Ibrieken. De aanlegplaats, waar uitsluitend schepen mogen „par- keren”, die korter zijn dan 12 meter, komt deze week gereed. Nu t reeds liggen er boten gemeerd (zie foto). De volgende fase zal zijn: rvan het braakliggend terrein aan het Zomerrok (ter hoogte van fde nieuwe steiger) een parkeerplaats voor auto’s te maken. Er f moeten nog enkele woningen worden afgebroken en de voltooiing Ikan dan ook niet eerder dan volgend jaar worden verwacht. Het werk wordt uitgevoerd door GSW. Het is er nog steeds niet door. Evenmin als vorig jaar, toen dit voor stel bij een deel van de raad overwegende bezwaren opriep, lukte het het college van b. en w. dinsdagavond de gemeenteraad te overtuigen van de noodzaak van een gemeentelijke raad voor sport en recreatie. Ook nu was een deel van de raad van mening, dat men in Sneek ge noeg heeft aan de bestaande sportraad. Verschillende leden toonden zich teleurgesteld over het feit, dat het college met de direct betrok kenen geen overleg zou hebben gepleegd. De voorzitter zowel als wet houder Baaijens betoogden, dat het hier in hoofdzaak gaat om een eerste stap, een fundament, waarop op verschillende manieren verder kan worden gebouwd. Het gaat er verder om met deze gemeentelijke raad het probleem van de ongeorganiseerde jeugd aan te pakken. Tenslotte stelde de heer De Blauw voor de zaak nog eens goed te bekijken, zo mogelijk overleg te plegen met de betrokkenen en dan met een voorstel te komen, waarin het resultaat van dit overleg, als mede de suggesties van deze vergadering zouden zijn verwerkt. Daar op werd besloten het voorstel aan te houden tot een volgende verga dering. Oud-stadgenoot dr. T. P. Sevensma overleden a Viswedstrijd in Ijlst gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ■w naar N-Holland SNEEKER NIEUWSBLAD FEL TEGEN .•J *^*^*2?* LACHERTJE ROMEINSE BRUGGEN ZES GROEPEN Z’ Deze i I- J «mhUI Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het „circus” bestaat uit zes ploegen, die op grote afstand van elkaar ver schillende werkzaamheden uitvoeren: een groep koplopers, die het land af bakent, de teeltlaag verwijdert en op zij legt. Deze equipe is nu bij Blauw- eerst met de besturen van verenigin gen had gepraat. De heer De Blauw vroeg of het be zwaarlijk was om het voorstel aan te houden en alsnog informaties in te winnen en dat deze met wat er bespro ken was in een voorstel te verwerken. Overzicht van de laswerkzaam- heden op een weiland onder Sij brandaburen. MEER EENSTEMMIGHEID BEREIKEN 4 t t 5-Z; Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal exa men in de juridische faculteit de heer Tj. van der Velde te Sneek. Het komt praktisch niet voor, dat een lasser wegens ziekte absent is. „Dat bewaren we voor thuis”. Toch gebeurde het enkele weken geleden, dat een Spaanse lasser aan een acuut ontstoken blindedarm in Heerenveen moest worden geopereerd. Een paar dagen later liep hij reeds in de tuin en na tien dagen lag hij al weer onder de buizen te lassen. De trein moet blij ven rijden Een jongeman, die om slaapplaats voor de nacht zocht, wekte gister avond de argwaan van de politie. Toen de knaap aan de tand‘werd gevoeld kwam de aap uit de mouw. Het bleek de 14-jarige R.L. te zijn en hij kwam helemaal, lopend en liftend, uit Heemskerk. De jongen was van huis weggelopen. De ouders werden snel gewaarschuwd en L. werd op transport gesteld. Gisteren en vandaag werd in Bols ward het jaarlijkse muziekconcours gehouden van de Oude Bond van chr. harmonie- en fanfarekorpsen in Fries land. Gisteren behaalde de muziekvere- snel, maar met de grootste accuratesse door het puikje van Europa’s las- serscorps uitgevoerd. In april van dit jaar werd in Zuid- laren gestart met dit enorme karwei: de aanleg van een gasleiding dwars door onze provincie naar Hindeloopen. Hier zal de leiding worden gekoppeld aan de leiding, die door het Ijsselmeer naar Medemblik loopt. Gepland was in oktober gereed te komen, maar het is niet erg waarschijnlijk, dat dit zal lukken. ^4;, In het juni-nummer van Vanellus, het maandblad van de B.F.V.W., schrijft dr. J. P. Otto een interes sant artikel over de waterspreeuw, een in onze streken zeldzame vo gel, die zijn kostje opscharrelt door op de bodem van kleine stromende riviertjes en beekjes insektenlar- ven op te pikken. Deze water spreeuw werd onlangs door onze stadgenoot W. Brouwer gezien aan de oever van het Koevorder Meer. Gisteravond omstreeks 8 uur vond in Nijland een botsing plaats tussen een bromfiets en een personenauto. De bromfietser, S. H. uit Nijland, moest met een gebroken been in het zieken huis worden opgenomen. Het ongeval gebeurde toen deze jon geman, komende uit de richting Bols ward, een rechts van de weg gepar keerde auto voorbij wilde gaan, terwijl op hetzelfde moment de auto, bestuurd door K. de G. uit Sneek, -it tegemoet komende richting naderde. H. week toen naar links uit en kwam op de rechtervoorkant van de auto, werd min of meer beschadigd. De voorzitter antwoordde, dat naar mate de sportbeoefening toeneemt en de behoefte aan goede outillage om- vangrijker wordt b. en w. steeds meer behoefte hebben aan een orgaan, dat hun van advies kan dienen. Dit is iets anders dan de bestaande sportraad, omdat er een bepaalde inspraak van overheidswege nodig is. B. en w. vin den een stichting niet de meest wen selijke vorm, liever zou men een com missie hebben. Over de wijze waarop deze commissie wordt benoemd zou nader kontakt met diverse verenigin gen kunnen worden opgenomen. Het gaat er nu om of de raad van mening is, dat er een leemte is en dat er een in stantie nodig is om b. en w. van advies te dienen. Dat is een basis voor verde re ontwikkeling. Als men het voorstel niet emotioneel bekijkt, maar naar het zuivere belang van de sport en de re creatie ziet, dan is het een aanvaard baar voorstel, aldus de voorzitter. Er wordt niemand tekort gedaan, er wordt niets afgebroken. Wethouder Baaijens dacht dat de bezwaren hoofdzakelijk gericht waren, tegen de vast te stellen verordening op de raad voor sport en recreatie. Het jeugdprobleem heeft het college van b. en w. verontrust. Dit probleem komt Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) Lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post t 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad een ander voorstel komen. De heer Baarda vond, dat er aan de problematiek van de ongeorgani seerde jeugd (ongrijpbare jeugd) iets gedaan moet worden. Hij vond het ad vies van de culturele raad wel positief, maar hij kon toch ook een heel eind gaan in de richting, die de heer Van Dijk wilde. IN BELANG VAN SPORT huis. Vervolgens de groep, die de pij pen op hun plaats legt, dan de eerste lassers, de finish-Iassers, de pijpleg- gers en tenslotte de grondafwerkers. De laatsten zijn momenteel in de om geving van Bakkeveen. Een bijzondere taak bij het projekt heeft de firma De Bpo uit Hoofddorp. Deze moet namelijk 'alle machines (en dat zijn er heel wat!) van brandstof (benzine en gasolie) voorzien. Een unieke verzorgende equipe, daar er in ons land geen anderen zijn, die der mate zijn gespecialiseerd. Met de GMC- tankwagens, die op het depot in Hee- renveen-zuid worden gevuld, door kruist men de voor vrachtwagens vaak onbegaanbare terreinen. Vervolgens worden de stalen kolos sen aan elkaar gelast door een keur korps van lassers, voornamelijk Fran sen en Spanjaarden. Zij zijn het hoofd zakelijk die het tempo van de „gas- trein” bepalen. Fouten worden altijd ontdekt, aangezien alle lassen röntge- nologisch worden getest. Toch werken de lassers zeer snel, ook al omdat bij ’n voorsprong op het schema vette pre mies worden verdiend. Dezer dagen overleed te Hilversum op 86-jarige leeftijd onze oud-stadge noot, de heer T. P. Sevensma. Hij door liep het Sneker gymnasium en pro moveerde later tot doctor in de theo logie en staatswetenschappen. Dr. Sevensma heeft grote bekend heid verkregen in bibliotheekkringen. Hij bekleedde o.a. het ambt van biblio thecaris van de Volkenbond te Ge nève en van de universiteiten van Amsterdam en Leiden. niging Excelsior uit Scharnegoutum met 166 punten een eerste prijs met lof van de jury in de ere-afdeling fan fare. Met dit puntenaantal was Excel sior het hoogst van deze dag. Verdere uitslagen zijn: Marswed strijd: klasse midden-zwaar Nijland 57% p., 2e prijs; drumbandwedstrijd: le afdeling, Excelsior, Scharnegoutum 121% p., 2e prijs. Fanfare, le afdeling: Excelsior, Nij land, dir. S. Wijbenga, 150 p., le prijs; Concordia, Gauw, dir. W. Falkena, 153 p., le prijs. Super-ere-afdeling: Harmonie, Sneek, dir. H. Bakker, 156 p., le prijs. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Het grote internationale „gaspijpleidingcircus” is op het ogenblik „op toernee” door Friesland. Var. Bakkeveen tot Blauwhuis treden de „arties ten” dagelijks op. Maar het spektacula.irste nummer wordt momenteel ge bracht tussen Scharnegoutum en Sijbrandaburen. Temidden van de rustig grazende zwartbonte koeien zijn de lassers bezig de Engelse buizen, met een doorsnede van zo’n 90 cm. aan elkaar te „lijmen”. Met een vijftal gi gantische, zich op rupsbanden voortbewegende lasmachines wordt dit werk Zaterdag 9 juli a.s. organiseert YVC evenals vorige keren weer een vis wedstrijd voor de Ulster schoolkin deren. Het begint om half negen en de wedstrijd wordt gehouden aan de Geeuwkade. Verzamelplaats bij de boerderij van de heer G. v. d. Kooy. De inleg is f 0.25 per deelnemer (-ster). Verschillende prijzen worden beschikbaar gesteld, bovendien wordt elke hengelaar(-ster) getrakteerd. binnen de bestaande sportraad niet naar voren. Het gaat om adviezen aan de gemeenteraad en aan b. en w. Hier ligt het basisgegeven en er is nog alle gelegenheid om wijziging te brengen in de uiteindelijke vorm. Ook de naam kan nog rustig worden gewijzigd. Het gaat om de ongeorganiseerde jeugd. De in te stellen raad zal het gemeentebe stuur moeten adviseren bij de beste ding van een klein bedrag om dit pro bleem op te lossen. De voorzitter legde uit waarom een commissie een betere vorm is dan een stichting. De heer Van Dijk was de eerste, die het woord kreeg over deze materie. Hij vond het college van b. en w. een slechte verliezer, want volgens hem wilde het met dit voorstel niet anders dan het vorig jaar verworpen voorstel er toch doordrukken. Waarom niet 2 maanden gewacht en aan de nieuwe raad voorgelegd? De suggestie van de Culturele Raad om de doelstelling van de in te stellen raad ruimer te maken, waarbij werd gedacht aan recreatie en vrijetijdsbesteding, werd door de heer Van Dijk een lachertje genoemd. De uitspraken van de Culturele Raad, die fundamenteel zijn voor de organisatie van het gehele Sneker sportleven, noemde hij „niet slechts baarlijke, maar ook gevaarlijke nonsens”. Hij deed vervolgens een aanval op wet houder Baaijens, enkele voor de be staande sportraad minder vleiende op merkingen van de wethouder cite rend, die volgens spreker niet juist waren. Dat met de direkt betrokkenen geen overleg is gepleegd getuigde vol gens hem van een regentenmentaliteit. RAPPORT NSF De voorbereidingen voor jongens- en meisjesstad, die van maandag 18 tot en met vrijdag 29 juli wordt ge houden, zijn in volle gang. Kinde ren, die zich nog willen opgeven, moeten het geld bij de aanmelding voldoen. Dan wordt hun een toe gangsbewijs toegezonden. Jongelui die als leider of leidster willen op treden kunnen zich aanmelden aan de Jeugdhaven, Rienck Bockema- kade 2, of bij mevr. Hoffmann, Nij- landerhemstraat 7. In tegenstelling tot vorig jaar krijgen zij een ver goeding van f 10,per week als tegemoetkoming, daar sommigen er vakantiewerk voor laten liggen. Ook mensen die één of twee dagen per week beschikbaar hebben zijn welkom. Na 10 juli kunnen de kin deren zich uitsluitend opgeven bij mevr. Hoffmann. A.s. dinsdagavond 7 uur is de eerstvolgende vergade ring van leiders en leidsters in de Jeugdhaven. Spreker citeerde het rapport van de Nederlandse Sport Federatie (NSF), achter welk rapport de sportraad zich beeft gesteld. Volgens dit rapport zou de beste organisatievorm een zelf standige sportraad zijn. Door de NSF wordt de Sneker sportraad zelfs wel als voorbeeld gesteld. Naast de zelf standige sportraad zou dan volgens het rapport een zelfstandige sportstichting kunnen komen, een door de gemeente lijke overheid in het leven te roepen instituut ten behoeve van de aanleg en bouw van sportaccommodaties, het onderhoud en beheer daarvan, met vertegenwoordiging uit de zelfstandi ge sportraad. De heer Van Dijk gaf het college in overweging kennis te nemen van dit deskundigenrapport. Spreker noemde vervolgens een aan tal instellingen en personen, die niet zijn geraadpleegd omtrent de recrea tie, zoals VVV, Sneker Jeugd Actie en de Meerpaal, die onder de bezie lende leiding van ds. Van der Waal baanbrekend werk verricht. Dat deze laatste deskundige niet is geraadpleegd noemde de heer Van Dijk zonder meer een blunder. Hij hoopte tenslotte, dat de raad het voorstel van b. en w. zou verwerpen. De heer J. P. de Vries betreurde het, dat er geen overleg is gepleegd met de bestaande sportraad. De wens hiertoe had hij vorig jaar ook al geuit. Ove rigens was zijn standpunt nog hetzelf de. De heer B. de Vries sloot zich hier bij aan. Was het niet beter geweest een voorbereidingscommissie in te stel len, zoals ook bij de instelling van de culturele raad het geval was geweest? Als de raad het voorstel aan zou ne men zou hij graag zien, dat men bij VVV, SJA, Sportraad e.d. naar ge schikte personen voor de nieuwe raad zou vragen. Dan zou de samenstelling van deze raad aan haaf doel beant woorden. De heer. Van der Werf vroeg of het niet mogelijk was, dat b. en w. het voorstel zouden terugnemen en met In onze krant van maandag maak ten wij melding van het gereedko men van het kerk- en recreatie- schip „De Boei”, dat inmiddels lig plaats heeft gekozen bij het start- eiland in het Sneekermeer. Er schijnt nu bij sommige waterspor ters een misverstand te zijn om trent het doel van dit schip. De interkerkelijke commissie heeft ons verzocht er uitdrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat iedereen welkom is. Men hoeft niet per sé tot een bepaalde kerk te behoren. Het is met het sportterrein in de Noorderhoek nog een ietwat duistere zaak. Het toezicht op de nieuwe velden schijnt onvoldoende te zijn, waardoor de jeugd in de gelegenheid was er te voetballen, tenten op te slaan en zich er uit te leven. In de laatste Black-Boys- Bode wordt over deze wantoestan den geklaagd en de schrijver be sluit met de hoop, dat de gemeen telijke autoriteiten spoedig maatre gelen zullen nemen, opdat Black- Boys een veld ter beschikking krijgt voor de nieuwe competitie begint. Om het parcours toch nog enigszins begaanbaar te maken, moeten soms allerlei bruggen en dammen worden aangelegd. Zo passerden we in de wei landen tussen Scharnegoutum en Sij brandaburen enkele zogenaamde Ro meinse bruggen: een lading boomstam men en -takken worden in de sloot gedeponeerd, zand erover en tenslotte stevige rijblokken en klaar is kees. Dat het wel eens misgaat als er een zware machine van enkele tonnen overtrekt is niet verwonderlijk. Vo rige week gebeurde het nog in Tirns, waar een dragline halverwege een dergelijke overgang in het water zak te. Het vergde dagen om het gevaar te weer op het droge te krijgen. De pijpleiding komt overal even diep onder de grond te liggen. Als men dus onder een sloot door moet komen de buizen ten opzichte van het land die per te liggen. Hiervoor worden de sta len buizen met een 'peciale machine tot een hoek van 140 graden gebogen. Dit buigen gebeurt koud. KEURKORPS :-x L De heer Van Dijk wilde dit wel aan vaarden en in plaats van een stichting van een sportcommissie spreken. Maar hij zag niet in dat het beter werd. Hij bleef fel tegen het voorstel en hand haafde zijn beweringen, dat er sprake is van een regentenmentaliteit bij het college. De heer Zeilstra liet het woord pres sie vallen. De commissie voor de li chamelijke opvoeding vond hij een in stituut, dat zichzelf heeft overleefd, maar toch wilde hij enkele kantteke ningen plaatsen. Is de gemeentelijke sportraad hetzelfde als de bestaande sportraad? Ik geloof het niet, aldus spreker, die hierna Abel Herzberg ci teerde, die gezegd heeft, dat de reden, dat de Joden in Israël geslaagd zijn is, dat ze geen deskundige hadden. Vol gens de heer Zeilstra zou men in de nieuwe raad dan ook enkele nietdes- kundigen, bv. een gewone huisvrouw, moeten opnemen. „Gelukkig zijn b. en w. niet met deskundigen in overleg getreden”, aldus spreker. Hij geloofde dat men eventuele concurrentie buiten beschouwing moest laten. De heer B. de Vries vroeg zich ook af wat er aan het voorstel mankeert. Volgens hem was het doel goed. Recre atie en sport hebben verschillende raakpunten. Het instellen van één raad voor alles achtte hij de meest juiste oplossing. Hij stelde dan ook voor het voorstel te aanvaarden. De heer Lampe wilde liever van een recreatieraad zonder meer spreken. Het woord sportraad werkt immers nog als een rooie lap op een stier, bo vendien is recreatie ruimer. Hij merk te op, dat men voor de negen tot twaalf mensen, die de raad zullen vormen automatisch bij de bestaande sportraad terecht komt. Daarom is het volgens hem onbegrijpelijk dat deze sportraad is gepasseerd. De heer J. P. de Vries merkte op, dat het doel is iets tot stand te bren gen dat de leefbaarheid bevordert. Ge- organiseerden en ongeorganiseerden hebben elkaar nodig; zonder samen werking zal het niet gaan. Het was daarom beter geweest als het college De actie voor het Vaandelfonds van de Kaatsvereniging Sneek is bijna ten einde. De zegeltjesactie is bij zonder goed geslaagd. Nu wordén de laatste restjes nog aan de man gebracht. Maarde kosten van een vaandel met bijbehoren zijn groter dan aanvankelijk was ge dacht, zodat giften nog altijd wel kom zijn (giro 824797 t.n.v. A. Dijk stra, Troelstrakade 17, Sneek, met vermelding: Vaandelfonds). Een aardige geste was, dat het afde- lingspartuur J. Rienstra, A. Boot- sma, P. Schuil (2e klas) de vergoe ding, die het ontving van f 5,per persoon voor de Waterpoortpartij, aan het Vaandelfonds schonk. De voorzitter wilde nog eens elk verwijt, dat b. en w. trachten de raad te overrompelen en het voorstel er door te drukken van de hand wijzen. Ook ligt het niet in de bedoeling de bestaande sportraad aan de kant te zetten. Daar blijft in de toekomst be hoefte aan bestaan. Maar daarnaast is iets anders nodig; hiervoor willen b. en w. de grondslag leggen. In de toekomst kan men dan in een bepaalde richting koersen. Hij kon zich niet voorstellen, dat er bezwaar tegen zou bestaan met dit experiment te begin nen. Maar als er meer eenstemmig heid zou worden bereikt dan zijn b. en w. bereid het voorstel aan te hou den, aldus de voorzitter. De heer Van der Werf vroeg of het niet mogelijk was de bestaande sport raad uit te breiden. Hij steunde het voorstel van De Blauw. De heer Baarda geloofde, dat de ge meentelijke raad er wel moet komen, omdat er een leemte is. De heer Van Dijk was er ook wel voor het voorstel aan te houden. Hij zou het zelfs liever door de nieuwe raad zien behandeld. Die paar maan den kunnen er nog wel bij, vond hij. De voorzitter had het liever in de oude raad. Hij stelde voor het voor stel dan maar aan te houden. Hier mee ging de raad akkoord. ■<kSZ' A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1