Fel debat over bouw van nieuwe woningen Waterpoort- krabbels 1 j 11 Engelse jongens maakten filmopnamen in Sneek I 1 Lange drukke vergadering Ijlster raad en van Onzekerheid over geloofsbrieven nieuw raadslid IJLST WYMBRITSER A DEEL en van Gecompliceerd ongeval onder Jutrijp t In samenwerking met leerlingen M.S.M. in I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Woensdag 13 juli 1966 121e jaargang no. 56 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Meisje stal geld Trekker uitgebrand i Geen persoonlijke ongelukken Ongewenste invasie Hei Sneekar Nieuwsblad is een maar 2 auto's „total loss" gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD KAMERSTUKKEN V NIEUW SC HIP HU IS WONINGBOUW AANKOOP GROND i hoogte van het industrieterrein na- „PROGRESSIVE-SCHOOL’’ TEVREDEN FILM VAN EEN FILM Redacteur H. A. de Boer Telefoon *091 deel, gezien het feit, dat de garantie- uitkering hoger is dan vorenbedoelde verfijningsuitkering en eerstbedoelde) uitkering te beginnen met 1966 telkens met 1/5 deel wordt verlaagd. De correspondentie begon op gang te komen en de eerste vraag van de producers was om voor 30 figuranten te zorgen. Later veranderde dat en De leerlingen zijn hoofdzakelijk af komstig uit de gewone arbeiderskrin gen en kunnen zich door hun sociale omstandigheden niet permitteren gro te reizen te ondernemen. Maar doordat de PMS inschreef op een festival van schoolfilms kreeg zij een subsidie. Op deze manier bleek het mogelijk een filmreis naar het continent te maken. Paul England, een van de ’’masters of arts” van de school, was vijf jaar gele den geruime tijd op de volkshoge school Allardsoog in Bakkeveen. Dat was toen een succes en nu wilde hij met de filmgroep voor de tweede maal naar die omgeving. Via de Nederland se ambassade in Londen kwam men aan het adres van de MSM in Sneek. Men zei in Londen, dat het een ’’pro gressive-school” zou zijn en de keus was dan ook snel gemaakt. moesten Setske Beek uit IJsbrechtum en Sonja de Vries uit Sneek een hoofd rol vervullen. Er werd snel ingestu deerd, aangezien het script, dat uit 218 shots bestond (welke overigens niet allemaal zijn gemaakt), pas een week van tevoren aankwam. Het meisje, dat zaterdag werd aange houden wegens diefstal van 100 bij een bejaarde dame in Sneek, blijkt eveneens geld te hebben ontvreemd bij een bejaard echtpaar. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De heer A. Roukema te Schamegou- tum kreeg dezer dagen plotseling een invasie van ongeveer 20 eenden in zijn moestuin. In een mum van tijd was de moes tuin afgestroopt. Enkele sprietjes van met de 45, waarin Oppenhuizen over het Ijsselmeer vanuit Staveren, terwijl de overige regenbogen vanuit Mak- kum over het IJsselmeer worden gesleept. Tot de deelnemers, die hun geluk in de Kaagweek beproe ven, behoort ook onze stadgenoot Onno Zweep. Hij gaat langs de weg en vertrekt zaterdag met zijn Vrij heid op een trailer. twee weken onrustig zijn van de spanning. Tot op vrijdag 29 juli op Inmiddels kan men al weer aardig merken, dat onze Waterpoortstad zeilcentrum bij uitstek is. Vooral 7- - -Op te lopen. Er zijn i weer veel bui- de sperzieboontjes koolplanten bleven over. Het was een totale vernieling van een met zorg op gekweekte groentetuin. Zou het ook op de weg van de vogelbescherming lig gen om cursussen aan de eenden te geven omtrent eerbiediging van an dermans goed? geen moeilijkheden ko- A.s. zaterdag begint in Grouw het reuzen Het verhaal is bedacht door een Griekse leerling, wiens vader diplo maat is op Cyprus. Het gaat over het maken van een film, dus eigenlijk is het een film in een film. De titel van de film, die in de film wordt opgeno men is ’’Follow those boots”, terwijl de gehele produktie is getiteld ’’Walk in the water if you can.” De voorzitter wees de heren Stien- stra en Frankena aan om de geloofs brieven van de nieuw benoemde leden te onderzoeken en schorste zolang de vergadering. Bij monde van de heer Frankena werd na heropening van de vergadering meegedeeld, dat de stuk ken van zes raadsleden in orde wa ren, van één echter, de heer Attema, ontbrak de kennisgeving van benoeming tot lid van de raad, welke kennisgeving voor 8 juli jl. aan de raad moest zijn teruggezonden. Bij overschrijding van die datum wordt geacht, dat de plaats op de eerste dag na afloop (9 juli) opnieuw is openge vallen. De voorzitter schorste opnieuw de vergadering om op de secretarie na te snuffelen of het genoemde stuk dat als „geloofsbrief” dient, daar soms lag, echter zonder resultaat. Na heropening stelde de voorzitter voor dit punt naar het slot van de vergadering te ver schuiven. Getracht zou worden met de ambtenaar, die speciaal met deze ma terie belast is, kontakt te krijgen. Aldus werd in eerste instantie be sloten. Het was dinsdagavond 7 uur toen de raad bijelkaar kwam om de molen „De Rat” te bezichtigen. Een geweldig bouwwerk met veel ruimte van bin nen. Een gedeelte er van wordt momenteel gebruikt als slaapplaats en een ander deel als instructiewerkplaats voor de zeilsport, een en ander in direkt verband met de tijdelijke bewoners van de Baltic. Voor dat echter de molen in de staat is waarin hij behoort te zijn en in welke toestand de raad dit bouwwerk ook graag wil brengen, zal er nog heel veel aan moeten gebeuren, m.a.w. zal er nog behoorlijk geld aan te pas komen. Van F. Hokwerda te Halfweg werd een perceel grond aangekocht, groot plm. 0.87.92 ha., ingaande 4 maart 1967, koopprijs f 1.- per m2, totaalprijs f 8.792. De Vereniging voor Chr. Onderwijs vraagt vergoeding te mogen ontvan gen voor een vak-onderwijzeres voor de nuttige handwerken, gedurende 3 klokuren per week, met ingang van het nieuwe cursusjaar. De heer Frankena meende te weten, dat voor kort een onderwijzeres aan de school is benoemd en vroeg of het daarom nodig is een aparte vakonder- wijzeres alsvoren bedoeld te benoe men. De voorzitter zegde toe hierover in lichtingen te zullen inwinnen. Over lj£t zwemonderricht in school verband werd niet lang gediscussieerd. De raad wacht of tot b. en w. met een nieuw voorstel komen. Een wijziging van de verordening op de keuring van waren in de ge meente IJlst ging vlot onder de hamer door. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-’8005 Vier van de vijf auto’s reden in een file in de richting Sneek. Plotseling remden de voorste wagens af door tot nu toe onbekende oorzaak. Vermoede lijk reed daardoor dc vrachtwagen, be stuurd door F. J. Z. uit Westerbork tegen de voor hem rijdende vrachtwa gen, die werd bestuurd door E. H. te Beilen. Daarvóór reden enkele perso nenauto’s. De auto van E. H. botste te gen de auto van de heer H. G. B. te Zutphen. Deze auto raakte in de sloot en werd geheel vernield. Vervolgens vloog dezelfde vrachtauto nog tegen een personenauto bestuurd door mevr. G. T. te Follega. Haar wagen liep ta melijk veel schade op. De vrachtauto haalde daarna naar links uit en kwam in botsing met een tegenligger, een personenauto bestuurd door mej. J. B. uit Pingjum. Haar wagen werd totaal vernield. Ook de andere vrachtauto liep veel schade op. Alle wagens bleken te zijn verze kerd. Waardoor de file moest afrem men wordt nog onderzocht door de rijkspolitie van de groep Wymbritsera- deel. Er was veel verkeer op de weg (marktdag in Sneek) en dit verkeer ondervond geruime tijd hinder van de enorme ravage. Houdt uw stad schoon! Dit zou het motto kunnen zijn voor een bijzon dere actie om er nog eens op te wij zen (hetgeen in deze rubriek al meermalen is gebeurd), dat men geen rommel op straat of in de gracht gooit, maar in de daarvoor bestemde vuilnisbakken. Het is een zaak van algemeen belang. Mis schien is het goed er op te wijzen, De Regenboogzeilers zijn weer dat men zelfs een bekeuring kan op weg naar de Kaagweek om daar krijgen als men rommel op straat de Friese kleuren te verdedigen, gooit of in de gracht. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handels advertenties) lager. Abonnementsprijs f per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Gistermorgen gebeurde omstreeks kwart voor tien ter hoogte van de Kerksloot onder Jutrijp op de rijksweg naar Lemmer een zeer gecompliceerd ongeval, waarbij in totaal vijf auto’s, twee vracht- en drie personenwagens, waren betrokken. Twee personenauto’s werden totaal vernield, total loss dus, dc andere min of meer beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De bouw van 47 woningwetwonin gen en 8 bejaardenwoningen leverde echter veel discussie op. B. en w. stel den voor de 47 woningwetwoningen op de tot nu toe gebruikelijke wijze door de gemeente zelf te doen bouwen en de 8 bejaardenwoningen door de inmiddels opgerichte woningbouwver- ening „IJlst” op een aanvankelijk ver zoek van het bestuur van de vereni ging om het gehele bouwplan van 47 woningwetwoningen en 8 bejaarden woningen te mogen realiseren, zo ver volgden b. en w., hebben wij gemeend afwijzend te moeten beschikken, om dat de statuten der bouwvereniging te veel beperkingen in zich hebben. Bo vendien heeft het bestuur van deze vereniging, voorheen „Patrimonium”, in het verleden niet aangetoond, dat zij de nodige capaciteiten in zich had en in staat was de nodige initiatieven te ontwikkelen. Voorts was het be stuur van deze vereniging te eenzijdig van samenstelling. Overleg met dit bestuur heeft ge leid tot een uitdrukkelijke schriftelijke toezegging, dat in de eerst volgende algemene ledenvergadering o.m. zal worden voorgesteld haar bestuur een bredere basis te geven, door daarin ook op te nemen leden van de Doops gezinde en de Hervormde kerk. Om trent wijziging van de statuten vindt eveneens overleg plaats. Het inmid dels gevormde college van commissa rissen bestaat uit een lid van de Herv., de Geref. en de Doopsgez. Kerk. In het overleg is van de zijde van b. en w. uitdrukkelijk gesteld, dat het voor de toekomstige, door de bouwvereniging te realiseren plannen zeer gewenst is, dat aanvulling en wijziging van het bestuur tevens moet betekenen, dat hier een grotere aktiviteit van uit gaat en dat kan worden verwacht, dat op verantwoorde wijze de nodige initia tieven zullen worden ontwikkeld. De heer Frankena kon zich niet met dit alles direkt verenigen. Hii ont dekte in het schrijven van b. en w. een zeker gebrek aan vertrouwen in de vereniging. De gedachte had bij hem postgevat, dat deze 8 bejaardenwonin gen als proefkonijn worden gebruikt. Dat wilde hij beslist afkeuren. Boven dien is de vereniging nog niets, het hangt allemaal nog als los zand aan elkaar en de raad moet maar beslissen over de bouw van 8 woningen, deze al of niet af te staan aan een vereni ging, die op dit moment nog niet in het minst meetelt..De raad moet zaken doen met iemand of iets, die of dat er nog niet is. Dat kan eenvoudig niet, zo stelde hij. De heren Zijsling en De Vrijer dach ten er net zo over. De voorzitter en ook wethouder Nooitgedagt verdedigden de vereni ging. Zij meenden, dat he* bestaan van en het bouwen door een bouwvereni ging verschillende voordelen biedt. De Gistermorgen tegen half twaalf vloog een op de Lemmerweg rijdende tractor van het loon- en transportbe drijf Holtrop uit Oudehaske, bestuurd door de 20-jarige E. V. ,ter hoogte van het „Sneek”-terrein plotseling in brand. Vermoedelijk was een slip van de zeildoek-bekleding van de kabine in aanraking geweest met de uitlaat. De brandweer bluste het vuur. De chauf feur liep geen letsel op. Een wijziging van de verordening straatbelasting houdt in, dat deze be lasting, welke thans 15% van de be lastbare opbrengst wegens gebouwde eigendommen en 7,5% wegens onge bouwde eigendommen is, wordt Ver hoogd tot resp. 20 en 10%. Dit mede in verband met het begrotingstekort voor 1966. Datum van ingang der ver hoging is 1 januari 1967. De raad was algemeen van gevoelen, dat hij voor een voldongen feit werd geplaatst, maar was overigens niet erg gelukkig met dit voorstel. Met het oog op de toekomst accepteerde de raad deze onsmakelijke pil. De hondenbelasting zal worden ver hoogd voor een luxe hond van f 10.- per jaar op f 20.- en een bedrijfshond van f 5.- op f 15.- per jaar. Bij het niet nakomen van de bestaande meldings plicht zal de aanslag verdubbeld wor den. Aldus werd besloten met alge mene stemmen. De begrotingswijzigingen 1966 wer den door de voorzitter nader toege licht. Het besluit voorlonige verfij- ningsuitkering kleinere stedelijke ge meenten verhoogt de algemene uitke ring voor onze gemeente r.*et f 64.019.45 per jaar, terwijl de garantie-uitkering met een overeenkomstig bedrag wordt verlaagd. Alleen op langere termijn bezien heeft dit voor IJlst direkt voor- Om half acht opende de voorzitter de vergadering, de notulen lokten geen bespreking uit, de ingekomen stukken evenmin. Bij de mededelingen werd enige aandacht geschonken aan de thans ontstane vrijheid van de con- junctuurreserves. Een bedrag van f 37.000.komt hierdoor vrij voor de gemeente, die er een bepaalde bestem ming aan kan geven, passend in het financiële beleid van de gemeente. TOELATING NIEUWGEKOZEN RAADSLEDEN De aankoop van ’t perceel Galama- gracht 50 van P. Hoomans, koopprijs f 3.000.-, is in verband met de reali sering van de weg IJlst-straatweg Lemmer noodzakelijk. De heer Frankena vindt deze prijs niet laag als men het geheel beziet, maar stelde daar tegenover, dat de gemeente het moet gebruiken. Daar over dus verder niet. Hij vroeg hoe ver het met de realisering van deze weg nu precies gevorderd is. De voorzitter antwoordde, dat de CTD een post op de begroting voor deze weg heeft uitgetrokken. Met de provincie zit het ook goed, maar met Prov. Waterstaat sch,'"t het nog. Ver der moet er nog met verschillende ei genaren van het land, dat voor deze weg nodig is, gesproken worden. Dit zal echter binnenkort plaats vinden. We behoeven echt niet pessimistisch te zijn, uitzonderingen daar gelaten. De uitmonding van de weg komt be slist daar, de woningen van P. Hoo mans en Walinga worden spoedig op geruimd. VERHOGING STRAAT- EN HONDENBELASTING Het afgelopen weekeinde zyn in onze stad filmopnamen gemaakt dooi- leerlingen van de Peckham Manor School Film Unit te Londen. Dit gebeurde in „cooperation” met de leerlingen van de 3e, 4e en 5e klas der Sncker MSM. Er werd gefilmd rond en in het hbs-gebouw, op het terrein achter houthandel Ter Horst, by de Waterpoort en in het gebouw van dansschool Vergonet, dat juist een opknapbeurt krijgt. Het wordt een 16 mm-kleurenproduktie en de jongens hebben beloofd het eindresultaat volgend jaar in Sneek te vertonen. De Peckham Manor School is een middelbare school, enigszins in de vorm zoals wij die straks krijgen door de invoering van de Mammoetwet. Het is een groot instituut met allerlei rich tingen: techniek, landbouw, wiskunde, enz. De groep, die naar ons land kwam is van de kunstafdeling, in het bijzon der van de film-unit. De groep, die niet had durven hopen dat ze ooit nog eens in Nederland zou zijn was dik tevreden over de opna men in Sneek. De gehele équipe trok maandag vanuit Workum per boot naar de Afsluitdijk, waar het slot van de film wordt opgenomen. Tenslotte gaan ze nog naar Hoorn, Enkhuizen en Amsterdam. „Dit is een mooie manier om de jeugd bezig te houden, terwijl men te gelijkertijd scheppend werk doet en in direkt kontakt komt met de mensen”, aldus Mr. Moore, een der leiders. Alle Snekers, die hebben meegewerkt, ont vingen ter herinnering een door de jongens zelf ontworpen èn gedrukte dankbetuiging. En wie weet mis schien zit er voor de meiskes nog een trip naar Engeland in. Het volgende punt was de bouw van een schiphuis aan de Geeuw. B. en w. stelden voor dit schiphuis te bouwen in de houtkolk bij de molen „De Rat”, lengte 30 meter en verdeeld in 6 vak ken van 4.80 m. x 8 m. De totale kos ten zullen zijn: het uitbaggeren van de kolk f 1.450.-. De bouw van het schiphuis f 18.500.-. Architectenhono rarium en toezicht f 2.056.-. Onvoor zien f 994.-. Samen f 23.000.-. Voorstel exploitatie: afschrijving en rente f 1.937.64. Onderhoud f 150. Be lastingen en verzekeringen f50.-. On voorzien f 142.36. Totale jaarlijkse kos ten dus ƒ2.316.-. Huurbedrag per half vak, een ruimte van 8 x 2,40 me ter f 200.- per jaar. De voorzitter lichtte toe, dat de be hoefte aan schiphuisruimte in IJlst dringend is. Het gebouw zal vóór de winter klaar zijn, gegadigden kunnen zich ten gemeentehuize melden. De huur is niet hoog. De heer De Vrijer herinnerde aan (Zie voor vervolg pagina 2) De houten watermolen aan de Oppenhuizerweg, juist voorbij het industrieterrein, wordt momenteel gerestaureerd. De wieken zijn nu van de as verwijderd om door de bekende molenmaker A. de Roos uit Leeuwarden te worden opgeknapt. De molen,, een van het „spinnekop”-type, is ’t eigendom van de oud-dir. van Lankhorst TouWfabrieken N.V., de heer R. A. van der Sluis. Ongeveer 50 jaar geleden werd de tot die tijd particuliere molen overgenomen door het pas opgerichte waterschap. In 1947 heeft hij voor het laatst dienst gedaan. Ongeveer zes jaar geleden werd de molen t aangekocht door de heer Van der Sluis. In 1945 is er nog een nieu- we as in geplaatst, die uit ongeveer 1 m3 eikehout bestaat. Tegen- woordig dient de molen, evenals het „spinnekopke” aan het prin- j ses Margrietkanaal (ook in het bezit van de heer Van der Sluis) alleen nog voor versiering in het landschap. Op de foto de molen aan de Oppenhuizerweg A De baansplitsing in rijksweg 43 ter Alberda met de 72 en Van der Ven hoogte van het industrieterrein na- met dc 15, J dert haar voltooiing. Het verkeer zeilt, maken de oversteek wordt momenteel over de westelijke t rijbaan geleid, zodat op de andere t baan de witte lijnen, driehoeken j e.d. geschilderd kunnen worden. 1 Men hoopt vóór de bouwvakvakan- J tie beide rijbanen open te stellen, j In de loop van volgend jaar moet dan nog een laatste laag asfalt wor- J den aangebracht. J Indien er i men met de financiering zal in aan- jaarlijkse skütsjesilen. Elf sluiting op bovengenoemd projekt van het water zullen elkaar dan de rijksweg vanaf oude Oppenhui- weer bestrijden en Friesland zal zerweg tot het prinses Margriet- kanaal worden voorzien van een as- _r_.o. faltlaag. Het huidige betonnen (gol- het Sneekermeer de laatste wed- vend) wegdek moet dan eerst wor- strijd zal zijn gezeild. V den verbrijzeld. Maar het hangt dus J allemaal nog af van de beslissingen in Den Haag. J U1J UllSieK. is. VOL V Vorige week donderdag is er in de als het weer zich minder leent cp J gemeenteraad nogal wat te doen het water te zijp, ziet men overal in i geweest over enkele nieuwe straat- de stad groepjes jongelui, gestoken namen in de Noorderhoek. Het wa- in kleurige plastic kleding. Op de ren namen van oud-Friese schrij- camping bij de jachthaven begint i vers, echter niet steeds even bekend, het aardig aan te ’n Naam die bij de jongere garde evenals vorige jaren f waarschijnlijk evenmin erg bekend tenlanders. t is is die van de Sneker schrijver i Ivans. Hij wordt beschouwd als de f schepper van de Nederlandse detec- j tiveroman. Honderd jaar geleden, op 20 juni 1866, werd hij als! Jacob van Schevichaven geboren. Onder I de schuilnaam Ivans verschenen tal van boeken van zijn hand. Hij over- i leed in 1934. Misschien dat we hier t nog eens een Ivansstraat krijgen verhoudingen liggen er anders dan de verhouding huurder-gemeente. De heer Frankena ontkende niet, dat een bouwvereniging belangrijk is, maar hij wilde als raadslid geen zaken doen met een bestuur, dat er nog niet is, maar dat nog gekozen moet worden. Die stemming hebben wij niet in de hand, aldus spreker. De heer Stienstra, waarnemend voorzitter van de vereniging, zei dat binnenkort een ledenvergadering zal plaats vinden, in welke vergadering het nieuwe bestuur zal worden geko zen. De heer Frankena zei, dat hij het de heer Stienstra kwalijk nam, dat hij niet heeft door gehad, dat die verga dering vóór deze raadsvergadering had moeten plaatshebben. De heren Zijsling en De Vrijer dach ten er net zo over. Er ontspon zich een lange en vrij felle discussie tussen ge noemde drie raadsleden en de voorzit ter, wethouder Nooitgedagt en de heer Stienstra. Tenslotte kwam de heer Frankena met het voorstel om èn de 47 woning wetwoningen èn de 8 be jaar den wonin gen door de gemeente te laten bou wen. De heren Zijsling en De Vrijer ondersteunden dit voorstel. Het werd na stemming echter verworpen met 3 voor en 4 tegen. en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1