Medewerking aan 2 nieuwe christelijke lagere scholen Waterpoort-krabbels B. EN W. ADVISEREN: en aan en jongensstad Burgemeester Rasterhoff opende meisjes- geen medewerking derde in Stadsfenne -l 1 tl I IJLST WYMBRITSERADEEL van in I i Ongeval onder Hommerts; twee auto's in sloot en de gemeenten SNEEK, Openstelling Sneker postkantoor Officieel Orgaan 121e jaargang no. 58 Donderdag 21 juli 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SP gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Kisten niet gereedschap vermist Geld ontvreemd uit Bestelhuis i Hei Sneekar Nieuwsblad is een Vaartuigen, die via de Woudvaart de stad binnenkomen of ver-f laten, passeren de Woudvaartbrug. Voor velen is dit een waar* obstakel, want wie door de brug moet dient eerst de brugwachter* op te zoeken. Waar men deze kan vinden staat op het bord aan del brug, de brugwachter verblijft bij de Lemmerwegbrug. Bij del Waterpoort staat er ter verduidelijking nog bij. Af gezien van de* mogelijkheid, dat mensen van buiten Sneek misschien geen flauwt idee hebben waar dat is, brengt deze gang van zaken meestal aan-i zienlijk tijdverlies met zich mee. Voor vakantiegangers niet zot erg, die hebben de tijd, maar voor de beroepsschippers erg lastig, t i SNEEKER NIEUWSBLAD OVERCAPACITEIT HOE IS DE SITUATIE? SUBSIDIE WEDSTRIJDEN Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 dan ook rondvaarten worden ge houden. Tegen Yvonne zei burgemeester Ras- terhoff, dat hij meisjes lastiger vond dan jongens. Maar de vrouwelijke in gezetenen van de stad waren het hier geenszins mee eens, want zij lieten een luid boe-geroep horen! De burgemeester besloot de korte in- stalleringsplechtigheid met een woord tot de bevolking. Hij vroeg vooral me dewerking te verlenen aan de leidende figuren, want zij kunnen niet alles. Gedurende het weekeinde werden uit een loods van een fabriek aan de Oppenhuizerweg in Sneek twee kisten met monteursgereedschap vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit kleding, die aan de kapstok hing in het Bestelhuis aan het Martiniplein, werd maandagmorgen een bedrag van ongeveer 500,ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in naar de OVERLEG HAD GEEN RESULTAAT derhoek (noord-oosthoek) voor inwil liging vatbaar is, zij het ook hier met de aantekening, dat indier de raad daartoe besluit, bij verwezenlijking van de plannen onder ogen zal moeten worden gezien of een temporisatie wat het aantal te stichten lokalen betreft, geboden is. Er zijn nogal wat mensen van bui ten de stad, die hier werken en in op kamers willen wonen. Volgens door b. en w. gemaakte be cijferingen zal, met inachtneming van de nu geplande stadsuitbreiding in dit gebied, dan nog behoefte bestaan aan 2 of 3 lokalen. Wanneer 'ansluitende bestemmingsplannen in deze stadsde len tot uitvoering komen, zal dit aan tal uiteraard stijgen. De behoefte aan uitbreiding van de lokaalruimte is dus aanwezig, zij ’t dat, wanneer een door de raad te verlenen medewerking wordt verwezenlijkt, b. en w. zich na der zulen beraden over de vraag of onmiddellijk tot de bouw van een zes- klassige school moet worden overge gaan of dat deze in eerste instantie een geringer aantal lokalen zal die nen te bevatten. Stil is het ook in het gebouw aan 4 de IJlsterkade, waar tot verleden Na de groepsindeling is men maan dag direkt begonnen met de voet- en volleybalcompetitie tussen de groepen. Vanmorgen werden in beide competi ties de finales gespeeld. De viswed strijd werd gisteren gewonnen door Follie Schuil, die maar liefst veertien vissen op de wal slingerde. De rol- schaatswedstrijd werd gewonnen door Mieke Nauta met op de tweede plaat# Mieke Zijlstra. Het schoonrijden le verde een eerste prijs op voor Thea Dijkstra. Tenslotte nog de tekenwed strijd. Hiervan was de uitslag: Jon gens: 1. Jos van der Meeren; 2. Siep de Boer; meisjes: 1. Carla Wagenma kers; 2. Thea Dijkstra. Hoewel het terrein door de regen er niet beter op geworden is en bijna iedereen op laarzen rondloopt, is de stemming prima. BEIDE ANDERE De beide andere aanvragen, betrek king hebbende op het noordelijk en oostelijk stadsdeel zouden b. en w. in onderling verband willen beschouwen. Het gebied, waar in korte tijd een ster ke uitbreiding kan worden verwacht is de zgn. Noorderhoek. Uitgaande van de in uitvoering eri in voorbereiding zijnde bouwplannen kan worden ver wacht dat over een aantal jaren voor dit gehele gebied, gerekend vanaf de Kerkhoflaan, behoefte zal bestaan aan naar schatting tien lokalen. Indien de aanvragen voor de school in de Lemmerwegwijk en die in de Noorderhoek worden ingewilligd zal, als de bouw is gerealiseerd, op basis van 6-klassige scholen, het schoolbe stuur de beschikking hebben over in totaal 53 lokalen (inclusief een han- denarbeidlokaal), terwijl er, zoals uit het vorenstaande blijkt, rekening hou dende met de hiervoor bedoelde stads uitbreidingen in de Lemmerwegwijk en de Noorderhoek, behoefte zal be staan aan ongeveer 48 lokalen. De conclusie is dus gewettigd, dat er bij inwilliging van de aanvragen betrekking hebbende op de scholen in de Lemmerwegwijk en de Noorder hoek na realisering daarvan voldoende mogelijkheden zullen bestaan om de leerlingen uit het zich wat de woning bouw betreft traag ontwikkelende ge bied van de Stadsfenne op te vangen. in de leerplichtige leeftijd vallende kinde ren, voor wie het schoolbestuur thans zgn. ouderverklaringen zou kunnen overleggen, zijn b. en w. van mening, dat de aanvrage om medewerking voor de stichting van een school in de Noor- Gisteravond omstreeks zes uur vond op de Hegemerdyk onder Hommerts een verkeersongeval plaats, waarbij twee auto’s waren betrokken. Of schoon de beide voertuigen in de naast de weg gelegen sloot terecht kwamen, deden zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voor. Uit de richting Heeg kwam een YW-busje, bestuurd door de heer T. van den B. uit Kollum. Ondanks het feit, dat er tegenliggers naderden, werd hij gepasseerd door een perso nenwagen, die werd bestuurd door de heer T.B. uit Heeg. B. moest te snel weer naar rechts, met het gevolg, dat de achterkant van de luxe auto de voorzijde van de VW raakte. Beide voertuigen kantelden en kwa men in de sloot terecht, de voorkant van de VW boven op de personen wagen. B. en zijn echtgenote werden niet gewond en konden op eigen kracht uit het water komen. De echt genote van de bestuurder van de VW, mevr. A. van den B. liep een hersen schudding op, evenals het elfjarige dochtertje. Na behandeling door de plaatselijke arts konden zij naar huis terugkeren. grootste en 18.00 uur. De PTT heeft besloten nog slechts in 250 plaatsen kantoren ’s zaterdags geopend te houden. Bij deze plaatsen, die een centrumfunktie vervullen, is ook Sneek. Als openstellingstijd zal 8.30 tot 11.30 gelden. De regel, dat op zaterdag alleen zegelverkoop en be handeling van spoedzaken mogelijk is, blijft gelden. Tegen betaling van f 0.50 zal men voortaan aan elk betalingsstuk „spoedkarakter” kunnen verlenen. Te gen betaling van datzelfde recht wordt het eveneens mogelijk aangetekende stukken en postpakketten te verzen den, gewone spaarbankhandelingen te verrichten enz. Expresse-zendingen worden echter niet extra belast. Een belangrijke eis, waaraan bij de in diening van ’n aanvraag om medewer king voor de stichting van een school moét worden voldaan, is wel de bepa ling van artikel 73, eerste lid, sub a, die overlegging vordert van een ver klaring, waaruit blijkt dat de school bij haar opening zal worden bezocht door een bepaald minimum-aantal leerlingen, afhankelijk van de tak van onderwijs en het aantal ingezetenen der gemeente. Voor de gemeente Sneek bedraagt dit aantal voor een school voor g.l.o. 50. De praktijk heeft zich zodanig ontwikkeld, dat als de hier bedoelde verklaring wordt beschouwd een van de handtekeningen van de ouders voorzien stuk, waarin deze ver klaren hun kinderen - die zoals uit de jurisprudentie blijkt op de vermoe delijke datum van de opening van de school leerplichtig moeten zijn - op de te stichten school te zullen plaatsen. In deze gemeente is bij het verle nen van medewerking voor de stich ting van een van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs uitgaande school voor g.l.o. in de Lemmerwegwijk destijds met een verklaring van het schoolbe stuur betreffende het aantal leerlin gen, dat de school bij haar opening zal bezoeken, genoegen genomen. Ook bij de thans ingediende aanvra gen is door het schoolbestuur volstaan met overlegging van een door hemzelf afgegeven verklaring, dat de op te richten scholen door het vereiste mi nimum-aantal leerligen zullen worden bezocht. Yvonne Werkman (m) en Piet Bakker (l) worden hier door burgemeester Rasterhoff geïnstalleerd als burgemeester van resp. meisjes- en jongensstad. Het was maandagmorgen bijzonder I druk op de ijsbaan aan de Leeuwar- derweg. Zo’n tweehonderd meisjes en jongens waren druk in de weer om het allerlaatste in orde te brengen. Het allerlaatste voor de zo langzamerhand traditioneel geworden meisjes- en jon gensstad. Burgemeester Rasterhoff kwam ’s middags om half twee voor de poort van de kraakheldere stad. Onder gejuich en applaus betrad hij het ter rein. De burgemeester knipte vervol gens een lint door, waarmee de jeugd- stad 1966 officieel was geopend. Na de bezichtiging van de stad, waar bij ook wethouder H. Fijlstra aanwezig was, volgde de installatie van de bur gemeesters van de meisjes- en jon gensstad. Staande op een podium hing burgemeester Rasterhoff Piet Bakker en Yvonne Werkman de keten van hun waardigheid om. Hij zei tegen Piet, dat er een zware taak op zijn schouders kwam te rusten. De burge meester moet alles regelen, want hij is de baas. Zijn eigen belangen moeten naar achteren worden geschoven, de belangen van de stad komen nu op de eerste plaats. De burgemeester gaf zijn „collega” de raad voor een goed poli tiekorps te zorgen. De pas geïnstal leerde burgervader zei hierop, dat hij bij eventuele relletjes hard zou optre den. Tenslotte zei burgemeester Ras terhoff, dat er behoefte was aan een goede reinigingsdienst, want er lagen in de stad nogal enkele „plakken....” BOE-GEROEP Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Dank zij de financiële medewerking van particulieren en bedrijven en een subsidie van de gemeente kon deze meisjes- en jongensstad worden ge organiseerd. Bovendien schonken vele bedrijven een bijdrage in natura. Ver heugend is, dat van de zijde der parti culieren meer geld is bijeengebracht dan vorig jaar. Het aantal „inwoners” is praktisch gelijk gebleven, namelijk 230. Hierbij zijn ook een paar „immigranten” uit Duitsland en zelfs Japan! Er zijn 22 leiders en leidsters, een aantal waar men bijzonder verheugd over is. De „huizen” bestaan weer uit tenten, waaronder drie grote ’egertenten van de vliegbasis. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Op grond van de door de raad vast gestelde bestemmingsplannen voor de Lemmerwegwijk en van de in dit ge bied in uitvoering en in voorbereiding zijnde plannen voor woningbouw, laat het zich aanzien, dat de zes-klassige school, met de bouw waarvan binnen kort zal worden begonnen, binnen af zienbare tijd niet in staat zal zijn alle leerlingen uit dit stadsdeel, voor wie bijzonder onderwijs als door de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs gegeven wordt Met ingang van 12 september 1966 zal de PTT de openstelling van de lo ketten aanpassen aan de verkeersom vang. De besteldienst ondergaat geen wijziging. De nieuwe regeling houdt in, dat de minimum-openstelling 2 uur per dag zal zijn, de eerste openstelling om 8.30 zal zijn, er enkele gemeenschapelijke openstellingsuren, nl. van 11.30-12.30 en van 14.00 tot 15.00 uur, komen en de sluitingstijd voor gelddiensten 15.00 uur wordt. Alle kantoren, behalve de Vorige week zagen wij in de gracht Op het keurmeesters-congres te aan het Hoogend een rubberbootje Oosterbeek werd onze stadgenoot met aanhangmotor, waarin drie de heer D. Volkers, de nestor van man. 7"_ i op te varen. Misschien was dit 4 evenals in Leeuwarden een o f proefvaart om te onderzoeken of in in” verband met zijn leeftijd (80 4 de toekomst wellicht rondvaarten jaar) de keurstok neergelegd, na Op grond van het vorenstaande stellen b. en w. voor aan de door het bestuur overgelegde verklaringen bij de aanvragen om medewerking voor de stichting van een school in de Lem merwegwijk en de Noorderhoek (noord-oosthoek) bewijskracht toe te kennen en deze aanvragen, die overi gens aan de wettelijke eisen voldoen, in te willigen. Wat de aanvrage be treffende de school in de Stadsfenne aangaat adviseren zij deze verklaring niet als een verklaring in de zin van artikel 73 van de Lager-onderwijswet 1920 aan te merken en de aanvraag wegens het niet voldoen aan de in het artikel omschreven vereisten af te wij zen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat omtrent de onderhavige aanvragen overleg is gepleegd met het schoolbe stuur en met de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek. Het overleg met het schoolbestuur heeft geen wijziging in diens stand punt gebracht, zodat het de ingediende aanvragen onverkort handhaaft; de inspecteur kan zich met de zienswijze van het college verenigen. In de vergadering van de Sneker gemeenteraad, die vanavond om kwart over zeven begint, komt een advies van b. en w. aan de orde betreffende een drietal aanvragen van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek om overeenkomstig artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs in de Lemmerwegwijk-westzijde, de Noorderhoek-noordoosthoek en de Stadsfenne. De scholen zouden elk 6 leslokalen moeten bevatten en plaatsruimte bieden aan 179 leerlingen. Na de aanvragen te hebben getoetst aan de wet komen b. en w. in een uitvoerig en goed geargu menteerd stuk tot het advies aan de raad om de gevraagde medewer king te verlenen voor de stichting van de scholen in Noorderhoek en Lemmerwegwijk, doch deze niet te verlenen voor de school in de Stadsfenne. Een daverend applaus volgde. De dag werd besloten met een aantal sport wedstrijden. WAT ZEGT DE WET? verlangd, op te vangen. Het systeem van de Lager-onderwijs wet 1920 is, zo schrijven b. en w., dat beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de stichting van bijzondere lagere srholen geschiedt volgens de in de wet neergelegde nor men. Artikel 73 van de wet somt een aantal formele eisen op, waaraan bij de indiening van aanvragen om me dewerking voor schoolstichting moet worden voldaan. Wordt aan deze ver eisten voldaan, dan moet de raad de gevraagde medewerking verlenen. Het treden in de beoordeling van de vraag of de stichting van een bijzondere la gere school wel wenselijk is komt de gemeenteraad niet toe. Zijn taak be staat uitsluitend in het toetsen van de aanvragen aan de wettelijke objectie ve normen. Het is stil op de „bouwplaatsen” ren wel in de smaak, getuige hun in de stad en in verschillende be- reactie in de opstelletjes, die na drijven. Vooral de spitsuren val- afloop werden gemaakt. Enkele wil len op door hun rust. Verder is het len wij u niet onthouden: „Het in de stad wel aardig druk met eten was heerlijk, zo’n heerlijk eten vakantiemensen. Nu maar hopen op heb ik nog nooit gehad”, schrijft mooi weer. een meisje. „Die meisjes van die Harlinger school, die waren goo- Stil is het ook in het gebouw aan «hem, want die brachten hun vuile de IJlsterkade, waar tot verleden borden bij ons in de afwasteil. Maar J week de Pier de Boerstichting in dat ging niet zo makkelijk, want a -a:i txf., Marjan is nipt P’pk. laat tp nat zpit „suciii - doen!” i in het meisje schrijft: „Bij de deur van de gebouw aan de IJlsterkade zal straks de chr. detailhandelsvak- school starten. Daartoe zal het eerst worden opgeknapt. zeer kleine, sluiten om Zou ook de aanvraag voor de zes- klassige school in de Stadsfenne wor den ingewilligd, dan zal het aantal beschikbare lokalen tot 59 stijgen, in verband waarmee een overcapaciteit van ruim tien lokalen zal ontstaan. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke situatie niet aanvaardbaar is te achten. De afstand tussen de grenzen der verschillende stadswijken en de ge bouwen van de van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs uitgaande scholen is zodanig, dat in geen enkel geval de in de wet aanvaarde norm van 4 km. worden overschreden, zodat ook in deze afstanden geen klemmend argu ment kan worden gevonden voor het bepleiten van de noodzaak van de stichting van een school in de Stads fenne. Ook op andere wijze kan worden aangetoond, dat de door het schoolbe stuur overgelegde verklaring betref fende het aantal leerlingen, dat de school in de Stadsfenne zal bezoeken de vereiste bewijskracht moet worden ontzegd. Zouden alle drie ingedien de aanvragen ingewilligd worden, dan zou, uitgaande van het bestaande aan tal scholen en de becijferde school- dichtheid van de van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs uitgaande scholen, ’n schoolcapaciteit ontstaan, die voldoen de is om bij een inwonertal van de gemeente van 34.000 huisvesting te bie den aan de kinderen waarvoor onder wijs wordt verlangd als door de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs gegeven. In het oog houdende, dat het inwonertal van deze gemeente momenteel ruim 24.000 bedraagt en de toeneming daar van over de laatste vijf jaren gemid deld ongeveer 575 bedroeg, is in het licht van het vorenstaande niet een zodanige ontwikkeling ':e verwachten, dat behalve voor de stichting van een tweede school in de Lemmerwegwijk en, naast de bestaande, van een school in de Noorderhoek (noord-oosthoek) medewerking zou moeten worden ver leend aan de stichting van een school in de Stadsfenne. WEL IN TOEKOMST Met het vorenstaande is uiteraard niet betoogd, dat in de verdere toe komst in de Stadsfenne geen behoefte aan een lagere school, uitgaande van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs zou bestaan. Wanneer de woningbouwakti- viteiten zich van de andere gebiedsde len van onze stad naar de Stadsfenne hebben verlegd en dit stadsdeel zome de het stadsdeel Noord-oosthoek tot volle ontplooiing komt, zal dit metter tijd zeker het geval kunnen zijn. Dat hiermede rekening wordt gehouden moge blijken uit het feit, dat reeds een terrein voor de bouw van een derge lijke school is gereserveerd. Rekening houdend met de Zondag a.s. zal door het IKOR in J de rubriek „reilen en zeilen” aan- lichtingen te verstrekken. dacht worden geschonken aan ons toch zou zij het op prijs stellen, J kerk- en recreatieschip „De Boei” als gezinnen, die eventueel een ka- I (’s morgens 8.15 uur). In de Sneek- mer hebben te verhuren (zo moge- 1 week zal de kerkdienst worden uit- lijk met keuken) even naar het r gezonden en wel op zondag 14 kantoor op het Martiniplein lie- l 4 augustus. pen. De VVV is u er dankbaar voor. J Voor bezoekers vanaf de wal is er 4 I goed nieuws. Het schip beéchikt Een aardige geste heeft het Ami- nu over een eigen overzet vanaf citia-theater gedaan tegenover de 4 i het haventje bij het paviljoen. Men toeristen in Sneek. Indien een gro- t moet dan een vlag omhoog halen, te groep bij slecht weer niet meer 4 waarna er een bootje komt om de weet waar zich te verpozen, kan ze t bezoekers over te zetten. eventjes naar het VVV-kantoor lo- 4 j pen, waar men ze dan doorstuurt t In „Zonnig Leven” troffen wij een naar het theater. De heren Miede- 4 i verslagje aan van de vierdaagse ma hebben in zulke gevallen na- t schoolreis naar Vlieland door de melijk het theater opengesteld en 4 i kinderen van de Meester Visser- toegezegd een film te zullen ver- t school. Deze reis viel bij de kinde- tonen. 4 Voor een juiste beoordeling van de onderwerpelijke aanvragen en de be antwoording van de daarbij rijzende vragen is het van belang de volgende feitelijke gegevens te vermelden be treffende de door de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs in stand gehouden scholen voor g.l.o. Momenteel bedraagt hun aantal 5, t.w.: 2 scholen aan het Oud Kerkhof, nl. de Jan van Nassauschool (7 loka len, waarvan 1 als handenarbeidlokaal ingericht; 7 leerkrachten, waarvan 1 gehuisvest in voormalige openbare ulo-school) en de Eben Haëzerschool (7 lokalen, 7 leerkrachten); 1 school aan de Bloemstraat, de Julianaschool (8 lokalen, 8 leerkrachten); 1 school aan de Eeltje Halbertsmastraat, de Groen van Prinstererschool (6 loka len, 6 leerkrachten, waarbij wordt op gemerkt dat door de raad in een van zijn laatste vergaderingen medewer king werd verleend voor het inrichten van de hal van deze school als zevende leslokaal); 1 school aan de Frederik Hendrikstraat, de Kon. Wilhelmina- school (7 lokalen, 7 leerkrachten); ter wijl in 1964 medewerking werd ver leend voor het stichten van een school voor g.l.o. in de Lemmerwegwijk, die 6 lokalen zal tellen en met de bouw waarvan binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. LEMMERWEGWIJK dader van deze vermoedelijke diefstal. aan' de’Oppenhuizerweg’en 1 aan de T .Tl ctovlr n de chr. gevestigd. Deze stichting is was gevestigd. Deze stichting is nu Marjan is niet gek, laat ze dat zelf verhuisd naar het industrieterrein maar doen: aldus Marjan. Een --_-I ~-l-.,£4-. TD.. jongensslaapzaaï was de w.c. Daar gingen we vaak heen. Ik hoefde er niet heen, maar dat was alleen maar om bij de jongens aan te klop pen”. Vorige week zagen wij in de gracht Qp het keurmeesters-congres aanhangmotor, waarin drie d_ .7. Zij probeerden het Grootzand de konijnen-keurmeesters, benoemd tot erelid van de Keurmeesters Vereniging. De heer Volkers heeft de toekomst wellicht rondvaarten jaar) .V. door de Sneker grachten kunnen deze ruim 55 jaar te hebben ge’han- worden gehouden? Sneek zou daar- teerd. door een attractie rijker worden voor de vele toeristen, die onze stad met een bezoek vereren. In Leeuwarden slaagde de proef bij- Sneek zonder goed en daar zullen straks Bijna wekelijks" komen er bij de i VVV vragen om adressen van ka- 1 merverhuurders. Niet voor enkele X weken, maar voor vast. Het is on- mogelijk voor de VVV hierover in- X -1 te verstrekken. Maar t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1