Staveren en Siete in I Lodewijk Meeter op de f luessen de snelste loven doen we het niet maar je kunt nooit weten! Morgen Indianenoptocht door Sneek als sluitstuk meisjes- en jongensstad F* Eerste Eriesche Zeil school bestaat deze maand 25 jaar i I 1 5 van en geen voorrang l WYMBRITSERA DEEL IJLST Inbraak op ’t Eiland Fietser verleende Bromfietser met duo-passagier in Hommerts aangereden Jongen uit welpenkamp ontvoerd I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, gtei Donderdag 28 juli 1966 121e jaargang no.60 F Zeeverkenners in Mirns Benoemd i Prinses Christina was in Oppenhuizen-Uitwellinsierga Heinze Bakker in dienst bij RONO Dit is Piet de bonte lijster, het „huisdier van de familie Wester - hof aan de Nolensstraat. Ruim drie weken geleden kwam een buur man met het diertje bij de familie aandragen. Het vogeltje was uit het nest gevallen en de kans, dat het in leven zou blijven was P.C. voor RONO Vloot in die tijd uitgebreid van 6 tot 15 schepen Beide personen been gebroken Ds. Becht, vroeger te Oos- terwierum naar Terheijde Ds. Ph. M. Becht zal zondag a.s. af scheid nemen van de hervormde ge meente van Zaamslag in Zeeuws- Vlaanderen en op zondag 7 augustus worden bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Terheijde aan Zee (classis Delft). Ds. Becht is Van 1938 tot 1946 predikant geweest in Oosterwierum in de classis Sneek. Eend met kattepult gedood Scooter in Leyesloot geduwd Zeilwedstrijden in Heeg t zeer klein. Maar mevrouw Westerhof ontfermde zich over de jonge spruit op dat moment zo’n drie a vier weken oud of schoon ook zij weinig hoop had. Zij zocht wormen en die waren voldoende om Piet zo heeft mevrouw Westerhof de vogel ge noemd in leven te houden en hem weer geheel te doen opknap pen. Piet huppelt en vliegt het grootste gedeelte van de dag door de woonkamer, zit dan eens op de canapé, dan weer op de schoor steenmantel of de tafel, ’s Nachts moet hij in de kooi. Nog steeds gaat mevrouw Westerhof er op uit om lekkere wormen te zoeken; niet omdat Piet niet genoeg heeft aan vogelvoedsel uit de winkel, maar gewoon omdat hij pieren zo heerlijk vindt. Het dier kan zich zelf nog niet redden in de natuur en daarom heeft zijn „bazin” f besloten komende winter nog maar voor hem te zorgen. „Je raakt j echt aan hem gehecht. Natuurlijk doet hij wel eens wat, maar daar is een keukenrol altijd nog goed voor!”, aldus mevrouw Westerhof, terwijl ze hem met een theelepeltje wat water geeft. WÓ BF SNEEKER NIEUWSBLAD TRIOMPH VOOR SIETE MEETER De LES-INDELING P. Bonnema uit wegwijk (westzijde). In het begin de pampus NAAR T OP Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Benoemd als leraar aan de Grafi sche school te Rotterdam onze stad genoot de heer L. Samplonius. is een Klaas Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht kwam mëj. M.S. alhier, op de fiets uit de Maria Louisestraat de Op- penhuizerweg oprijden. Daarbij ver leende zij geen voorrang aan een mo tor, bestuurd door J.H.B. Het gevolg was een botsing. De motorrijder kwam met de schrik vrij, maar mej. S. werd gewond. Op doktersadvies werd ze voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De motor vloog door een ruit van de Flexafabrieken. Motor en fiets werden beschadigd. hij. „Maar ja daar kun je weinig tegen doen!” A Wie mocht menen, dat de bomen in de Jachthavenstraat ten prooi vallen aan een bomenziekte, die kunnen wij geruststellen: het zijn platanen. De vreemde lichte plek ken' op de stam zijn het gevolg van het feit, dat daar de bast is afge vallen om plaats te maken voor nieuwe. Bij platanen is dit een nor maal verschijnsel. Midden in de oorlog, in 1941, werd de EFZ door een drietal verwoede zeilliefhebbers opgericht, nl. de heren T. Kasemier, G. Wuring en H. Stam. De school was de eerste tien jaren ge vestigd in het „Paviljoen” bij het Snee- kermeer. Met zes boten werden de eerste twee jaren alleen weekeindcur- sussen gegeven. De leerlingen kwamen dan zaterdagmiddag en gingen de an dere avond weer weg. Het volgende weekeinde kwamen de leerlingen dan terug, maar, aldus de heer Stam, dan wisten ze er al niets meer van wat ze een week geleden hadden geleerd... Vorige week is prinses Christina enkele dagen met vakantie geweest in Oppenhuizen-Uitwellingerga. Met een groep meisjes nam zij deel aan een studentenkamp. Zij was een van de leidsters. Maandag arriveerde het gezelschap op de boerderij van de heer Nauta, woensdag ging men naar de boerderij van de Ned. Chr. Studenten Vereni ging. Donderdagmorgen in alle vroeg te vertrok men weer. van Terwisga probeerde om Rintsje Ritsma te pakken, wat hem niet gelukte. In het algemeen klassement kleine verschuiving gekomen, van der Meulen heeft de tweede plaats overgenomen van Ritsma, die nu der de staat. Ulbe Zwaga heeft zijn kansen voorgoed verspeeld door dinsdag niet te starten. Of Klaas van der Meulen van Terwisga nog zal passeren? Ge- Ruim tien jaar heeft de EFZ in het Paviljoen gedraaid. Toen kwam hierin een andere exploitant en verhuisde men naar ’t Op, naar de boerderij van de heer Bootsma. De heer Stam, die alleen verder ging, huurde ver volgens een terrein, dat naast de boer derij lag en waar de zeilschool tegen woordig is gevestigd. In die 25 jaar is de EFZ uitgegroeid tot een vloot van 15 schepen: 16 m2-boten voor begin ners en kielj achten. Ondanks deze verheugende groei is de heer Stam niet zo enthousiast over de mentaliteit van de leerlingen (de goede natuurlijk daargelaten!). „Vroe ger leerde men in één week, waar men nu twee voor nodig heeft”, zo zegt De inbraak werd maandag ontdekt. De daders hebben zich toegang ver schaft tot het terrein door een hang slot, waarmee het hek werd afgeslo ten, te vernielen. Behalve in het pak huis werd een bezoek gebracht aan het kantoor, waar een postzegelbakje werd ontvreemd. Hierin zat voor ongeveer f 8,aan postzegels. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De heer Heinze Bakker is in dienst getreden van de RONO te Groningen in de vacature, die ontstond na het vertrek van Jan Derk Gerritsen naar de KRO. De nieuwe RONO-medewerker is op 2 maart 1942 te Gorredijk geboren. Hij volgde het lyceum te Drachten en stu deerde daarna enige jaren economie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De heer Bakker is vanaf 1960 reeds in losse dienst voor de RONO werk zaam op het gebied van reportages, documentaires, actualiteiten en klank beelden. In het afgelopen weekeinde is, naar wij eerst nu vernemen, een inbraak gepleegd in een lompenpakhuis op het z.g. Eiland. Er wordt een hoeveelheid afval-lood cn aluminium vermist. De stand is thans: 1. Siep van Ter wisga, Heerenveen 22,8 pnt.; 2. Klaas van der Meulen, Woudsend 30,9 pnt.; 3. Rintsje Ritsma, Lemmer 31,4 pnt.; 4. Ulbe Zwaga, Grouw 35,8 pnt; 5. Siete Meeter wisselde met zijn broer van plaats en heeft nu 42,9 pnt.; 6. Lodewijk Meeter, Langweer 43,9 pnt.; 7. Sietse Brouwer, Leeuwarden 57,5 pnt.; 8. Jan van Akker, Sneek 63 pnt.; 9. Douwe Visser, Staveren 63 pnt.; 10. Hylke de Vries, Eernewoude 76 pnt.; 11. Teake Brouwer, Philips-Drachten 78 pnt.; 12. Hattum Hoekstra, Drachten 83 pnt. Morgen is het de laatste dag van het hun dank te betuigen gaan morgen- veertieh dagen lange bestaan van de meisjes- en jongensstad Dank zij de medewerking van vele Sneker ingeze tenen, zowel particulieren als bedrij ven en overheid was het deze zomer weer mogelijk dit evenement voor de jeugd te organiseren. En om hiervoor Woensdag 3 augustus zendt de RONO tussen 19.30 en 20.00 uur een repor tage uit van het jaarlijkse kaatsfestijn, de P.C., te Franeker. Het was geen indrukwekkend schouwspel wat zich op de voormalige Zuiderzee afspeelde. Toch was de ver rassing, waarvoor Lodewijk Meeter zorgde, er niet minder groot om. Bij de eerste boei had hij met de „Frys- lan” een voorsprong op Klaas van der Meulen en Siep van Terwisga, die een felle strijd leverden om de tweede en derde plaats, die uiteindelijk met en kele bootlengten door de Gerben van Manen werd gewonnen. Na Klaas van der Meulen ging Rintsje Ritsma door de finish gevolgd door Siete Meeter, Jan van Akker en Teake Brouwer. Succes Ook dit jaar is de meisjes- en jon gensstad weer een succes geworden. Naast de vele goede gaven van parti culieren en zakenlieden en een sub sidie van de gemeente, was dit moge lijk door de spontane hulp van de ruim twintig jongens en meisjes, die een week of veertien dagen als leiders en leidsters hebben gefungeerd. Vorige week vrijdag is er een boot tocht gehouden naar Grouw met de Toerist III. De terugreis werd nog even onderbroken om op het Kolmeersland enkele spelletjes te doen. Vandaag zijn een aantal groepen met een bus naar Gaasterland. Gisteren moest de politie van de jeugdstad serieus optreden om de rust te handhaven. Er was namelijk een groep van zo'n 15 oudere jongens, die de stad wilde binnendringen. Geluk kig kon dit worden voorkomen, dank zij het optreden van de leiding en de stedelijke politie Op 1 juli j.l. was er in de Friese zeilwereld een bijzonder jubileum, dat echter stilzwijgend en geheel onopgemerkt is voorbijgegaan. Dat kon ook bijna niet anders, want er is geen feest, receptie of iets van dien aard ge houden. De jubilaris was de Eerste Friesche Zeilschool aan de oude Oppen- huizerweg bij Sneek. Deze school bestond op voornoemde datum precies 25 jaar. Eigenaar en hoofdinstructeur is de heer H. Stam, die ons het een en ander over dit opleidingsinstituut voor zeilers uit de doeken deed. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Wat zijn sommige mensen toch on verdraagzaam. Zo gebeurde het, Dinsdagmiddag omstreeks half vier werd de 45-jarige A.K. uit Balk op zijn bromfiets in Hommerts aangere den door ’n personenauto bestuurd door de heer K.v.d.H. uit Sneek. De brom fietser, die op de ventweg reed, en zijn 9-jarige duopassagier M.W. kwa men te vallen en liepen beide een beenbreuk op. K. kwam uit de richting Lemmer. Ter hoogte van zuivelhuis Hoekstra kwam v.d.H. uit de uitrit en reed K. aan de linkerzijde aan. Beide gewon den werden naar het St. Antoniuszie- kenhuis in Sneek vervoerd. middag om half vier alle inwoners van de jeugdstad een Indianenoptocht door Sne'ek houden. Zij worden hierbij voorafgegaan door drumband Vero nica. De route is als volgt: IJsbaanterrein - Kapelstraat - Schoolstraat - Ged. Pol - Singel - Grootzand (oostzijde) - Nauwe Burgstraat - Kruizebroederstr. - Marktstraat. Hier zal de groep op het stadhuis ontvangen worden, waarna er voor het bordes een'lied gezongen en een Indianendans uitgevoerd zal wor den. Vervolgens gaat de optocht via de Dr Boumaweg - Kerkhoflaan - Goeman Borgesiuslaan terug naar de ijsbaan. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktle GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Vorige week werd er een jongen van negen jaar uit de kampeer boerderij van de heer Witteveen in Mirns ontvoerd. Een groep welpen van de „Greate Pier”-zeeverkenners uit Sneek verbleef in de boerde rij. Onder leiding van de assistent- leiders gingen de jongens een nach telijke wandeling maken. Bij hun terugkeer ontdekten ze, dat er een jongen weg was. De negenjarige Steven de Jong mocht van de akela niet mee, om dat hij straf had. Toen alle jongens het bos in waren, werd de akela weggeroepen. Toen deze terugkeer de, ontdekte hij, dat de jongen met slaapzak en al weggehaald was. Ogenblikkelijk werd er een speur tocht ingezet en na intens zoeken werden de boosdoeners gevonden, door de jongens overmeesterd en vastgebonden. De boeven werden naar de boerderij gebracht en ver hoord. De jongens werden getrakteerd op havermout. Het spel, dat voor het gevoel van de jongens net wer kelijkheid was, werd bedacht door de akela met zijn helpers. Twee in Duitsland werkende jongens wil den graag optreden als boef. De volgende dag hebben de jon gens met de boeven kennis mo gen maken. De welpen zullen on getwijfeld lang nagepraat hebben van dit zo bijzonder goed geslaagde kamp. Op iedere lesboot zitten vier leer lingen met een instructeur. Iedere dag start men om kwart voor negen en men blijft tot 12 uur op het water. Om half twee gaat het weer los- tot ongeveer 5 uur. Een aktieve leerling kan in drie weken het officieel door de ANWB erkende A-diploma behalen. Vroeger waren de instrukteurs schip pers van de grote rivieren, thans zijn dat veel oud-leerlingen. De school is tot half september geopend. Dan wor den de schepen opgeborgen en alle flink opgeknapt. Ook wordt dan het in terieur van de school schoongemaakt en geverfd, zodat er voor de heer Stam en de zijnen gedurende de ge hele herfst en winter volop werk aan de winkel is. De leerlingen meest scholieren komen uit alle delen van ons land en het buitenland. Zo komen er veel Belgen, Engelsen, Zwitsers en Duit sers. Ieder seizoen zit de school prak tisch vol. Uit alles blijkt wel, dat de Eerste Friesche Zeilschool tevens eerste in Nederland! een belangrijke plaats in de zeilwereld inneemt. Met de heer Stam hopen we dan maar, dat het de komende jaren net zo mag gaan als de afgelopen 25 jaar. Wedstrijden Tenslotte nog enkele resultaten van wedstrijden, die in de loop van de week zijn gehouden. De volksspelen zijn gewonnen door de groep Man chester United (jongens) met 424 pun ten. Van de meisjesgroepen waren de Weiland Brigadiers met 327 punten de hoogste. De lijnbalcompetitie is ge ëindigd met een eerste plaats voor de meisjesgroep De Olijke Tien. Bij het rolschaatsen werd Akkie Pasma eerste, gevolgd door Teun Doe- vendans op de tweede plaats. Wiebe de Wit behaalde met acht vissen de> eerste prijs in de visioedstrijd. Hein Bos werd hier tweede. Vanmorgen werd de fi nale gespeeld van de voetbalcompeti tie. Winnaar werd na het nemen van strafschoppen groep De Valken. Hier in speelde o.a. mee de (sportieve) bur gemeester. De leiding werd deze week nog ver sterkt met een vijftal studenten van de gereformeerde kademie voor So ciale en Culturele Arbeid, de „Nijen- burgh” te Baarn. Onder leiding van deze drie meisjes en twee jongens, die een week praktijk moesten doen, is er o.m. enthousiast gevolksdanst. Drie zestienjarige jongens uit Ven lo, die gisteren een dagtrip naar de Friese meren zouden maken, kwamen op de Zwette terecht. Hier begonnen de knapen met een kattepult te schie ten op eenden. Eén hiervan werd ge dood. Een Sneker jongen, eveneens zestien jaar, zag het evenwel en deed aangifte bij de politie. Deze kon nog bijtijds de illegale schutters in de kraag grijpen en proces-verbaal op- 1. mej. O. Schaafsma te Heeg; 2. Th. Speerstra te Heeg; 3. S. Soeters te Heemstede. Scherpe jachten: 1. Klotsmeyer, W. de Jong te Sneek; 2. Donald Duck, C. Marinus te Amsterdam; 3. Flash, J. Houwaard te Katwijk. Schouwen: 1. Tjitske, A. de Jong te Sneek; 2. H. F. Bloemhof te Amster dam. Tjotters: 1. Aventür, P. Groenhof te Heidenschap; 2. Wearlamke, T. Rus ting Jeugdherberg te Heeg; 3. Wilster, B. van Klinken Jeugdherberg te Heeg. De tweede wedstrijd wordt gehou den op zaterdag 6 augustus a.s. Heegermeer. Er waren 34 deelnemers. Kajuitjachten: 1. ’t Waarschip, G. J. Steehouwer te Sneek; 2. Luvo, Jj P. Drost te Utrecht. 16 m2: Dinsdagmiddag reed de heer C.K. uit Amsterdam op zijn scooter in de richting Joure, toen ter hoogte van de Leyesloot de motor defect raakte. K. plaatste deze tegen de brugmuur. Gis teren kwam hij terug om de scooter te repareren, maar het bleek, dat deze was verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en vond vanmorgen de scooter in de Leyesloot. Naar de da- der(s) wordt nog een onderzoek in gesteld. Uitslag van de zeilwedstrijden, ge organiseerd door de Gasten-Ontspan- nings-Commissie van de VVV te Heeg, gehouden op zaterdag 23 juli j.l. op Het skütsjesilen 1966 nadert zijn einde. Vandaag nog in Lemmer en mor gen de laatste race op het Sneekermeer. De beslissing zal waarschijnlijk in de laatste wedstrijd vallen, maar het begint er weer aardig op te lijken, dat Siep van Terwisga voor de vierde achtereenvolgende keer met de erepalm gaat strijken. De wedstrijd die maandag op het Usselmeer bij Staveren zou worden gehouden werd wegens de te sterke wind naar de dinsdag verscho ven, maar op die dag verschenen er maar zeven skütsjes aan de start. De vijf anderen, onder wie Ulbe Zwaga, die toen nog kanshebber was, Douwe Visser, Sietse Brouwer, Hylke de Vries en Hattum Hoekstra, vertrouwden het weer niet en bleven aan de wal de wedstrijd gadeslaan. Geen moment heeft Siete Meeter woensdag zijn eerste plaats, die hij bij de start al had veroverd afgestaan. Zijn positie is praktisch geen enkel moment in gevaar geweest. Siep van Terwisga verspeelde zijn tweede plaats, doordat hij een boei miste, waardoor drie skütsjes hem wisten te De Sneker regenboogzeilers H. ting. Daarop wordt nog steeds met Röfekamp en H. de Vries bewaren koeieletters reclame gemaakt voor aan de zeilwedstrijden in Lemmer een bepaalde politieke partij. De minder prettige herinneringen. Bei- mensen die de schutting op deze den liepen een gescheurd zeil op. wijze hebben beschilderd, zouden Door een windvlaag vloog de boeg- nu ook maar moeten zorgen, dat de f spriet van een botter dwars door zaak weer netjes wordt. het achtelijk van het zeil van de Swan, waarna door de wind het zeil van beneden tot boven scheur- f de. De regenboog van De Vries en Vakantievreugde in de Lemmer- z dc pampus van P. Bonnema uit wegwijk (westzijde). In het begin Lemmer raakten met de zalingen van de Scherwolderhemstraat, te- in elkaar, wat voor beide schepen genover de Katzijlstraat, verrees ’n rampzalige gevolgen had. Het zeil klein houten gebouwtje. „Clubhuis van de regenboog scheurde en de DJO” staat er met grote letters op. - mast van de pampus spleet? Met een Door Jongens Opgericht betekent politieboot werden beide schepen dat. Het hokje werd gemaakt van met de masten in elkaar naar de oude planken, die daar in de buurt J wal gesleept. Ook hier speelde een in overvloed aanwezig zijn. Gister- windvlaag de zeilers parten. middag waren de jongens druk be- zig hun vakantiehuisje op te schil- deren. Het gebeurt de laatste tijd nogal eens, dat ’s avonds de vlag, die de hele dag voor een zaak hangt te wapperen, niet wordt binnenge haald. De volgende dag moet het dundoek immers toch weer uit. Af- gezien van het gebrek aan eerbied i voor de vlag geeft dit ook het risi- co, dat onbekenden er zich meester T van maken. Dit gebeurde de afgelo- t pen nacht met de vlag van een Sne- f ker zakenman. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een der meest gefotografeerde ob- jat een man gisteren in schelden jecten in onze stad is ongetwijfeld en tieren uitbarstte toen hij be de Waterpoort. De laatste weken merkte, dat er een paar kinderen vooral worden er door binnen- en Op zjjn ]an(j waren. Toegegeven ook J buitenlandse toeristen heel wat kleine kinderen moeten Ieren, dat i kiekjes gemaakt. Sinds gisteravond ze nlet Zomaar op andermans erf J branden nu ook de schijnwerpers, of land kunnen lopen, maar hier -j die de Waterpoort in een zee van viel niets te bederven. Het gras licht doen baden. Tot eind augustus heeft meer te lijden van de scha- i (na de Sneek-week) zal het histo- pepoten dan van de kindervoetjes. I rische bouwwerk elke avond in floodlight staan, evenals de Mar- 1 tinitoren. Ook in verschillende win- j kelstraten heeft men de feestver- De kranten beleven thans hun t lichting aangelegd. „komkommertijd”. Er worden géén vergaderingen gehouden, want de meeste mensen zijn immers met va kantie. Weinig nieuws dus en een Aan de Lemmerweg tegenover de rustige tijd, zowel voor de ver- IJlsterkade staat ’n houten schut- slaggevers als voor de lezers. passeren. Klaas van der Meulen voer nu op de tweede plaats met in zijn kielzog „Ddarp Grou”. Ook Rintsje Ritsma lag nog voor het Heerenvener skütsje. Tijdens de zesde ronde streef de Ulbe Zwaga Klaas van der Meulen in het kruisrak voorbij, terwijl Siep echter I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1