van Gerrit de Jong eerste Sneker koning van de P,C. Aantal deelnemers aan Sneekweek groter dan vorig jaar Lijstaanvoerder A.R. in Ijlst opnieuw in ’t ongelijk gesteld I 1 Partuur Gerrit Langerak verrassend tweede IJLST WYMBRITSERADEEL de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan en van Kettingbotsing op ’t Hoogend r.l <1x^1 121e jaargang no. 62 Jongen verdacht van diefstal Bijzondere zitting Gedeputeerde Staten 16 m2-streepklasse spant de kroon J Donderdag 4 augustus 1966 Ook binnen bebouwde kom afstand bewaren Hulde aan collectanten voor Anjercollecte Ijlst Ds. J. A. R. Terlet 85 jaar t 4 De. kortste weg tussen twee punten is een rechte lijn. Deze meet- kundige stelling toegepast voor de beide steden Sneek en IJlst ilevert de nieuwe weg SneekIJlst op, die eind september klaar izal zijn. Het gaat niet helemaal op, want de nieuwe weg loopt naast ide spoorlijn en twee kortste verbindingen kan niet. Maar voor wie \de trein laat rijden en per auto of fiets de bijna drie kilometer vanaf de Waterpoortstad aflegt om bij de „kypmantsjes” te komen biedt de nieuwe weg een fraai gezicht op de Geeuw. Dit water Jkomt hier en daar tot vrij dicht aan de weg, hetgeen ongetwijfeld nieuwe perspectieven opent voor de sportvissers. Links van de 16,20 meter brede asfaltweg en door een bermstrook daarvan ge- t scheiden treft men een drie meter breed fietspad aan, rechts loopt ide spoorlijn, door een brede strook grond van de weg gescheiden. j Onderweg rijdt men over één brugje, nl. over de Oude Rijn. De tweg zal ongetwijfeld' in een behoefte voorzien van de mensen, die {nu nog gebruik moeten maken van de gevaarlijke bochtige Hem- J dijk. en - - - w&IMI DERDE OMLOOP TWEEDE OMLOOP PRIMA KAATSEN j hulp Duursema Ten behoeve van de kampeerders week de secretaris van de Sneker lukkig duurde de storing maar kort. citeitsvoorziening. in Oppenhuizen of Op het ogenblik zijn er reeds in totaal 675 inschrijvingen geboekt voor de komende Sneekweek. Dit betekent opnieuw een aanzienlijke winst vergele ken bij vorig jaar, toen er 627 schepen van start gingen. Evenals verleden jaar zal de 16 m2-sireepklasse waarschijnlijk weer in vier groepen worden verdeeld. In deze klasse zijn de meeste deelnemers, nl. 93 (tegen 83 vorig jaar). Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Gerrit Halbesma de bal over de boven lijn sloeg. Finnjollen 50 (42), Schakelklasse 52 (34), Spankerklasse 25 (18), Flying Junior-klasse 39 (35), Soloklasse 19 (18), OK-jollenklasse 38 (38), Stern- klasse A en B 58 (42), Vaurienklasse 36 (25), Larkenklasse 2 (10), Jeugd- klasse (Pluis) 7 (10), Flitsklasse 38 (42) en tenslotte Friese jachten e.d. tot nu toe 11 Tjotters. ren. werd hartelijk bedankt gastvrijheid. De voorzitter Sneek voör 1 sen li ter lijk weg. SNEEKER NIEUWSBLAD De gemeentepolitie van Sneek heeft de 16-jarige W. G. B. uit Sonnega aan gehouden. De jongen wordt ervan ver dacht op 30 juli j.l. een b± omfiets te hebben gestolen, eigendom van L. P. te Sneek. Op de camping bij de jachthaven is het niet bijster druk. Toch ver- keren de kampeerders in een be- voorrechte positie. Op sommige 1 campings elders in de provincie werd de toestand begin deze week onhoudbaar tengevolge van de he- vige regens. Op verschillende plaat- spoelden de mensen haast let- De heer W. Attema te Ijlst is op nieuw in de belangstelling gekomen, naar aanleiding van het bezwaarschrift tegen het besluit van de raad d.d. 12 juli j.l. om hem niet toe te laten tot de nieuw gekozen raad. Hij kon niet worden toegelaten, omdat hij zijn ge loofsbrief niet tijdig had ingeleverd ter secretarie. In openbare vergade ring van G.S. heeft deze zaak afge lopen dinsdag gediend. De heer Attema ontkende niet, dat hij persoonlijk zonder fouten was, maar meende dat ook het stembureau, in dit geval b. en w. van Ijlst, in ge breke was gebleven door hem niet tijdig te waarschuwen. Bovendien had de burgemeester hem bij de inleve- Het lukte niet, want de heer W. G. Adema was met zes andere leden van de SWU in wat wij zouden noemen het „Mekka der wande laars”: Nijmegen. Zonder noemens- waardige moeilijkheden hebben ze alle zeven de Vierdaagse uitgelo pen. Voor de heer Adema was het de vijfde maal. De andere stoere lopers zijn (alfabetisch): J. Bos (tweede maal), J. M. Hoekstra (derde maal), J. Jillings (voor het _4-\<i -R/r tz_i_ /-i:_ j tatie zelfs al voor de 14e keer ver- strieterrein Tjeerdema c.s. startten als favoriet tegen het jeugdige trio Volbeda. Maar deze middag bleek duidelijk dat deze jonge kaatsers zich niet zonder meer de kaas van het brood laten eten. Het boterde niet in het perk Heeg-Cuperus, terwijl aan de andere kant de jonge Harlinger Halbesma rijn plaats als voorinse goed schoon wist te houden. Op 5-4 en 6-2 passeerde Kramer de kaats en haalde hiermee voor zijn par tuur de overwinning binnen. Het partuur De Groot beschikte ogenschijnlijk over een grotere routi ne en slagkracht, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat hun jongere te genstanders zich dapper hebben ge weerd en zich van de faam van het trio De Groot weinig hebben aange trokken. Op de stand 22 poedelde De grootste stijging in aantal deel nemers treft men echter in de Scha kelklasse, nl. nu 52 tegen 34 vorig jaar. Maar ook de toename in de Stern- en Vaurienklasse, resp. 58 tegen 42 en 36 tegen 25, mag er wezen. In de Vrijheidsklasse een lichte achteruit gang, nl. van 84 naar 75. Het aantal Larken is teleurstellend: 2 tegen vorig jaar 10. De meeste klassen tonen geen groot verschil met vorig jaar. Verdeeld over de diverse klassen is de aangifte tot nu toe als volgt (tussen haakjes de aantallen van vorig jaar)Regenboog- klasse 16 (16), 30 m2-klasse 9 (12), 22 m2-klasse 14 (16), Pampusklasse 16 (17), Valkenklasse A en B 50 (46), Flying Dutchman 8 (10), Topklasse 16 (22), 16 m2-streepklasse A en B 93 (83), Vrijheidsklasse A en B 75 (84), De partij van de dag speelden de parturen Okkinga, Santema en v. d. Heide tegen Van Seijst, Velstra en Halbesma. Het trio Van Seijst nam een 3-1 voorsprong doch zag later te gen 4-3 achterstand aan. Het werd ge lijk op 4-3 en 6-6 door een buitenslag van Okkinga, maar op 4-4 en 6-0 zag het er goed uit voor zijn partuur. Doch door enorm sterk uitslagspel van Vel stra kwamen de partijen op 4-4 en 6-6, waarna takticus Santema kwaad uit sloeg. De partijen vochten als terriers en een buitenslag van Van Seijst op 5-4 en 6-6 bracht voor beide trio’s vijf eersten aan de telegraaf. Johan Halbesma legde op 4-2 met een boven slag de basis voor de overwinning, wel ke op 5-5 en 6-4 een feit werd, toen Santema opnieuw kwaad uitsloeg. De onlangs gehouden Anjer-collecte, georganiseerd door „Concordia” (per praam), heeft in IJlst 120,25 opge bracht. Dit niet onaardig bedrag is bijeengebracht door de ijverige collec tanten, die geen deur oversloegen en geen steeg vergaten. Elk jaar opnieuw stellen enige dames-leden van „Eupho- nia” zich voor dit werk beschikbaar. Deze keer liepen ook twee dames van „Meiinoar len” mee. Een goed patroon van de onderlinge samenwerking. Van Seijst c.s. speelden tegen De Groot een beste partij. Als we deze gaan analyseren dan is het winnende partuur toch wel door het oog van de naald gekropen. Eetst op 2-1 en 6-6 maakte Van Seijst een kostbare fout door bij een grote kaats buiten te slaan, zodat het dus i.p.v. 3-1 voor Van Seijst 2-2 werd. Even later gaf Tam me Velstra door drie buitenslagen bij na een eerst weg. Het werd toch 5-5, maar de eindsprint waarin Tamme Velstra bij zijn partuur al het zware werk moest doen was toch voor De Groot c.s., hoewel de uitslagbal waar mee Talsma op 5-5 en 6-4 de kaats passeerde voor hetzelfde geld kwaad had kunnen zijn. Hotse Schuil, Westra en Ysbrandi kregen de overwinning van Scheep stra, Klaas van Wieren en Sikkema niet cadeau. Er werd fel en uitstekend gekaatst en op 5-4 en 6-6 was hog van alles mogelijk. Toen belandde een op- slagbal van de overigens deze middag Het kanspartuur De Groot, De Jong en Talsma maakte tegen Meijer, Sool- sma en De Vries geen misstap en ze gevierde op 5-1 en 6-4 door het pas seren van de kaats door Gerrit de Jong. Scheepstra, Klaas van Wieren en Sikkema bevochten een moeizame overwinning op het partuur, waarin de koning van vorig jaar Hein Zijlstra zat, Robert van Wieren en Sjoerd Hee- ringa. Lange tijd had het trio Zijlstra de beste papieren in handen en het nam zelfs een 5-3 voorsprong. Scheep stra c.s. werkten hun achterstand weg en op 5-5 en 6-4 retouneerde Klaas tot in het perk. Hotse Schuil, Westra en Ysbrandi moesten tegen Pier de Groot, Jaap Visser en Piet de Groot ook een 4-3 achterstand wegwerken eer zij als triomfaters het veld tonden verlaten. Dit gebeurde op 5-4 en 6-4, toen de overigens deze middag „poerbest” op slaande Pierke de Groot voor sloeg. Tamminga, Jos van Wieren en Gerrit Langerak, die naar later zou blijken voor de verrassing van dit kaatstoer- nooi zorgderi, waren op papier de min deren van Vlietstra, Mulder en Kooi- best opslaande Scheepstra buiten de lijnen. De laatste partij uit deze om loop, die tussen Tamminga c.s. en Monsma, verliep eenzijdig. Maakte Gerrit Dijkstra vorige week een goede come back nu was hij de verliezer voor zijn partuur. Op 5-2 en 6-6 plaat ste Tamminga een zitbal. stra. Het pakte anders uit, hoewel op 4-3 en 6-6 Vlietstra c.s. de aanslui ting misten door voor te slaan. Daar door werd het 5-3 voor het trio Tam minga en deze speler haalde met een zitbal op 5-3 en 6-4 de winst voor zijn partuur binnen. D. v. d. Weide, Koopal er A. de Jong speelden tegen Monsma, Dijkstra en Hiemstra een spannende partij. Het werd vijf eersten gelijk, maar hierna namen Monsma c.s. resoluut afstand van hun opponenten die in de beslis sende eindfase slechts twee punten aan de telegraaf kregen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advertentieprijs 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 14,— per hall jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het was duidelijk dat Volbeda c.s. het Rienk de Groot c.s. niet moeilijk kon maken. Alleen in de be ginfase kon men van gelijkwaardige parturen spreken, daarna domineerde het trio De Groot op alle fronten en kwam de zege geen enkele maal in ge vaar. Op 5-2 en 6-6 bleef Halbesma in gebreke de kaats te passeren en was het partuur van de Sneker Gerrit de Jong de eerste finalist. Wie had kunnen denken dat Hotse Schuil, Johan Westra en Piet Ysbrandi drie gerenommeerde eerste klas- sers het van Tamminga, Jos van Wieren en Gerrit Langerak zouden verliezen? En toch gebeurde het. In een partij die door het ruim 10.000 koppige publiek van het begin tot het einde intens werd meebeleefd. Hotse kwam eerst 4-3, daarna 5-4 voor, maar dat was tegen de vechtlustige tegenstanders niet voldoende. Het laat ste eerst haalde Gerrit Langerak alleen door eerst als tweede opslager drie zit- ballen te plaatsen en daarna op wer kelijk fraaie wijze de middelmatige kaats te passeren. Hoe dit partuur la ter in de eindstrijd aan het kortste einde trok, heeft u in de* aanhef kun nen lezen. Uitslag: 1. Rienk de Groot (Leeuwar den), Gerrit de Jong (Sneek) en Dirk Talsma (Weidum); 2. Jan Tamminga (Jellum), Jos van Wieren (Marssum), Gerrit Langerak (Sneek); 3. Hotse Schuil (Harlingen), Piet Ysbrandi (Sneek) en Johan Westra (Leeuwar den); 4. Henk Volbeda (Leeuwarden), G. Halbesma (Harlingen), Hen Kra mer (Franeker). De eerste en tweede prijswinnaars: I van links naar rechts Gerrit de I Jong, Rienk de Groot, Dirk Talsma; I P. de Boer scheidsrechter; Gerrit Langerak, Jan Tamminga en Jos I van Wieren. Het zag er woensdagmorgen somber uit in Franeker. De weergoden zaten in eerste instantie deze belangrijkste kaatspartij van het seizoen dwars en zelfs zag het even ernaar uit dat voor het eerst in de geschie denis de P.C. zou worden afgelast vanwege het weer. Om andere zaken was van 1853 af de wedstrijd viermaal niet gespeeld t.w. in 1855 (pokken), 1866 (cholera) en in de oorlogsjaren ’43 en ’44. Bij de aanvang van de finale stonden er twee dingen vast, namelijk dat aan de rijke geschiedenis van koningen er één zou worden toege voegd, die dan volgend jaar op het op de direktietent geschilderd bord zal prijken, en verder dat er evenals vorig jaar opnieuw een Sneker bij het prijswinnend partuur zou zitten. De eindstrijd welke omstreeks kwart over zes begon bracht nl. de volgende partijen binnen de lijnen: Rienk de Groot (reeds tweemaal winnaar), Gerrit de Jong uit Sneek en Dirk Talsma, tegen Jan Tamminga, Jos van Wieren en Gerrit Lan gerak. zeggen. Op 5-4 en 6-4 bleef Seerden in gebreke de kaats te passeren en kon zijn partuur de kleedkamer opzoeken. Een meer spannende dan fraaie partij kaatsten Anema, Tuinman en Tamme v. d. Berg tegen Volbeda. Halbesma en Kramer. Het laatste partuur, allen de butanten op de P.C., won uiteindelijk Rienk enkele malen aan de opslag en op 5-3 en 6-6, toen de jonge Harlinger hun tegenstanders buitten dit voor- TT-”-J‘ -J~ - treffelijk uit, wat in een 3-2 voor sprong voor Tamminga c.s. resulteer de. Maar het partuur De Groot was allerminst uit het lood geslagen. Ze herstelden zich bijzonder snel en zon der een tegenpunt liepen ze door tot 4-3. In principe was toen de beslissing al gevallen. Wel werd de stand op nieuw gelijk (4-4), maar hierna was het dan ook afgelopen. Een buitenslag van Tamminga op 4-4 en 6-2 bracht vijf eersten voör De Groot c.s. aan de hang en de fraaie hercules op 5-4 en 6-2 van Gerrit de Jong zal ongetwij feld hebben bijgedragen tot het feit dat hij de hoogste onderscheiding in de nationale kaatswereld mee naar huis kon nemen, nl. de in 1883 door baron van Harinxma thoe Sloo- ten aan de P.C. geschonken konings- bal. Hiermee kwam de overwinning terecht bij het partuur dat door vele insiders als de grote kanshebber was getipt. t commissie moent ontvangen van Sneker zakenlieden en particulie- z° kan het gebeuren, dat jongens rpn Ook do epmppntf>liike overheid naar jongens fluiten, omdat ze van de een afstand geen onderscheid tus sen meisjes en jongens meer kun- nen zien. Zondag 31 juli 1.1. is onze oud-stad- genoot, ds. J. A. Terlet uit Amster dam, emeritus predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk vijfentach tig jaar geworden. Johannes Arnoldus Rudolf Terlet werd op 31 juli 1881 te Heerenveen ge boren. Nadat de heer Terlet in 1913 was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 16 november van datzelfde jaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Noord Scharwoude. In 1917 verwissel de de jubilaris deze gemeente met die van Koedijk, vanwaar hij op 30 sep tember van datzelfde jaar naar die van Drempt vertrok. In zijn vierde gemeente, Sneek, waar hij op 7 de cember 1920 intrede had gedaan, werd hem in verband met zijn benoeming tot predikant bij de Protestantse Kerk in het voormalig Nederlands Indië met ingang van 20 juni 1927 eervolle ont heffing uit het ambt van predikant met de bevoegdheden van een emeritus predikant verleend. Ds. Terlet is in Indonesië werk zaam geweest, eerst ongeveer twee jaar te Semarang, daarna ongeveer vier jaar te Soerabaja en na zijn Europees verlof in 1933 nog ongeveer twee jaar te Fort de Koek, waar hem met ingang van 1 juni 1936 eervol ont slag werd verleend. Nadat ds. Terlet na zijn terugkeer in Nederland zich weer beroepbaar had gesteld in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 5 mei 1946 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Hilvarenbeek. Op 27 november 1949 verwisselde de jublilaris deze gemeente met die van Limmen, welke hij heeft gediend tot 1 oktober 1951, toen hem op zeven tig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Gisteravond raakten vijf auto’s be trokken bij een kettingbotsing op het Hoogend. Gelukkig was er alleen ma teriële schade. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Het ongeval gebeurde toen de auto, bestuurd door H. B. te Grouw, moest stoppen achter een auto, die stilstond voor de voetgangersoversteekplaats. Achter hem reed D. H. uit Putters- hoek. Deze had niet gauw genoeg in de gaten dat hij moest stoppen en bots te tegen H. B. Daarachter reden nog twee auto’s, bestuurd door G. B. uit Balk en B. L. v. d. K. uit Sneek. Zij konden evenmin hun wagen tijdig tot stilstand brengen en botsten tegen hun voorgangers. Afstand bewaren binnen de bebouwde kom blijkt dus zeker geen overbodige luxe. ring van zijn eerste papieren op zijn vraag of het in orde was, een beves tigend antwoord gegeven. Burgemeester Cazemier beriep zich op zijn vraag aan de betrokken amb tenaar, de heer Dull, of alles in orde was, beter gezegd: of alles in de map zat, waarop eveneens een bevesti gend antwoord was gevolgd. Beide antwoorden waren op ’t ogen blik waarop ze gegeven werden, cor rect. Toch ontbrak de geloofsbrief van de heer Attema op het moment, dat de raad moest beslissen. En zo kwam deze sneeuwbal aan het rollen. G.S. hebben echter beslist ten nadele van de heer Attema. Deze heeft nu nog een laatste kans bij de kroon. j nieuwe weg SneekIjlst. De grond macht. 4 moet daarna geëgaliseerd worden, J ingezaaid, afgepaald enz. Een ge- deelte van het fietspad moet nog geasfalteerd worden. In totaal heeft men echter een vertraging van on geveer 70 onwerkbare uren, voor namelijk tengevolge van water overlast, sinds april vorig jaar met het werk werd begonnen. Bij Ijlst, waar de weg aansluit op de Stads laan, isz men ook nog bezig. Deze laatste weken wordt er nog hard gewerkt. Hoewel het werk aan de nieuwe weg, dat wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf fa. E- in Gieten, gebeurt onder toezicht en van de dienst gemeentewerken en ook de gemeenten financieel bij- dragen, is het een provinciale weg. °°k een kampwinkel, Er bestaan zelfs plannen om hem verschillende J'"' door te trekken tot Koudum. Als kopen. i dat doorgaat zal Sneek nog beter 4 haar verzorgende functie voor de hele Zuidwesthoek van F kunnen uitoefenen. EERSTE OMLOOP Dertién minuten over elf sloeg Tjeer dema de eerste bal op. De P.C. was van start gegaan en naar later zou blij ken een aantrekkelijke wedstrijd waarin het spel bij vlagen tot grote hoogte rees. Tjeerdema, Heeg en Ku- peres zagen al spoedig tegen een 4-1 achterstand aan. Hun tegenstanders Kolthof, Seerden en Tempel maakten daarna enkele kostbare fouten, die hun duur kwamen te staan. Vooral op 4-1 en 6-6 had Tempel de vijf eersten in handen. Hij faalde echter volkomen in het perk, waardoor de stand 42 werd. Naarmate het herstel bij Tjeer dema c.s. intrad kon men juist het te gengestelde van hun tegenstanders uciiucvc vuil uc naiupcci uci o ~n de watersporters die er hun boot meren staat nu op het terrein J van de camping bij de jachthaven waar men 'I benodigdheden kan van de Tevergeefs probeerden wij vorige Even leek het dinsdagmiddag een UZPPlf rlo cnoratoric xrnn rlö SJno Lrnv -ii’"“ i~“chaos te zullen worden toen de niepakkjn te krijgen, verkeerslichten op het kruispunt 1 b— w n Oosterdljk.Ged Pol.Wijde Burg- straat-Ged. Poortez. uitgingen. Ge- <1 lukkig duurde de storing maar kort. Bij het PEB dacht men, dat deze verband hield met een omzetting 1’ op een nieuwe kabel, waardoor er eerder op de dag ook al een kleine storing was geweest in de elektri- eerst), mej. M. Kok (die deze pres- Automobilisten, die op het indu- I tatie zelfs al voor de 14e keer ver- strieterrein of in Oppenhuizen .1 richtte), S. Nijdam (7e maal) en moeten zijn, kunnen geen gebruik J Tj. de Vries (8e maal). Mej. G. maken van de oude Oppenhuizer- Praanstra, die als verzorgster mee weg in verband met wérkzaamhe- J was, kreeg de fraaie verzorgings- den aan deze weg. Zij kunnen nu medaille aangeboden. De heren gebruik maken van het nieuwe J Adema, Hoekstra en Nijdam liepen kruispunt in rijksweg 43. Op het ogenblik worden met be- de marsen in het dienstverband van van bulldozers en draglines de Vrijwillige Nationale Reserve 4 nog bergen grond verzet langs de Friesland van de Koninklijke Land- Ook de gemeentelijke overheid naar jongens fluiten, omdat i iii1-4. vqqi’ c1'' afstand ffpon nndprsrht Friesland Er zijn op het ogenblik nogal wat toeristen in onze stad. Onder hen zijn opvallend veel buitenlanders. I Met het buiige weer van de laatste dagen lokt een verblijf op het wa- 1 commissie ter hen niet aan en daarom zoeken het s'kütsjësilen, de heer begrijpelijkerwijs hun vertier 1 D. v. d. Werf, sprak vorige week in de stad. Sommigen lopen er uit- vrijdagavond bij de prijsuitreiking zonderlijk gekleed bij. Wij nuchtere in de tuin van het stadhuis zijn Friezen, die toch langzamerhand dank uit voor de bijdragen, die de wal wat gewend zijn, kijken er commissie mocht ontvangen van soms nog wat vreemd tegen aan. i 'j 7.r\ Iror» nnt rfanonran rlnf mnefane k sen meisjes en jongens meer kun- S% - V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1