Sneker zeilmarathon had Joh. Alberda nieuwe schipper in de Orde van de Sneker Pan Organisatoren ondervonden: niets is zo veranderlijk als liet weer Recreatieschap Sneekermeer opgericht geen gelukkig begin SNEEK-WEEK 19 6 6 IJLST WYMBRITSERADEEL en van Sneek-week officieel door burgemeester geopend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, <3 121e jaargang no. 65 Maandag 15 augustus OKIJFHOUTS NIEUWSBLAD I 1966 - w 1- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uügave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en w PROTEST GROTE KLASSE DERDE JACHTHAVEN' RECREATIESCHAP Jeugdklasse (Pluis) Redacteur H. A. de Boei Telefoon 4093 derde plaats en Ulbe de Vries, even eens uit Grouw, eindigde tegen de ver wachting in als vierde. Men vraagt zich wel eens af: „what’s SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdagmorgen is met het luiden van het klokje in het stadhuis de 31ste Sneek-week begonnen. Vrijdagavond vond in de raadzaal de officiële opening plaats van dit jaarlijkse grote zeilfestijn. Dit gebeur de door burgemeester Kasterhoff, die in zijn rede een aantal optimis tische geluiden liet horen, al kon hij het niet laten ook even de slechte toestand waarin het paviljoen verkeert te memoreren. Gelukkig w’ordt er iets aan gedaan, maar blijkbaar „moet bet eerst slechter worden voor het beter wordt”, aldus spreker. Het ging er bij de opening fees telijk toe, al was het drukkend warm. Hoogtepunt was de traditionele benoeming van een schipper in de Orde van de Sneker Pan. Tot veler verrassing, niet het minst van de man zelf, werd dit de heer Johannes Alberda, 55 jaar, bekend Regenboogzeiler (vorig jaar kampioen), voor zitter van de Regenboogclub in Friesland. Burgemeester Rasterhoff begon met ter. Staande werd hierop een ogenblik stilte in acht genomen ter nagedachte nis aan de heer De Vries. G. Klooster uit Enkhuizen (1372)E. v. d. Zee. Sneek (1176) en R. J. de Bruyn uit Zoetermeer (1255)drie deelnemers uit de Vrijheidsklasse B II, na de start op weg naar de boei in Gossepalen. de talrijke genodigden welkom te he ten, in het bijzonder gedeputeerde mr. D. H. Okma, die „incognito” aanwezig was, de gemeentebesturen van Wym- britseradeel en Doniawerstal, de be sturen van de beide zeilverenigingen (Koninklijke Zeilvereniging Sneek en Sneker Zeilclub) en tenslotte ook de politie, speciaal de waterpolitie. De Sneek-week zal dit jaar in een minder spectaculaire sfeer worden ge houden dan vorig jaar ter-gelegenheid van de 150ste Hardzeildag; nu zal het accent meer vallen op de watersport en niet op de historie. Maar de herin neringen aan vorig jaar zijn heel pret tig. De eendracht van de Snekers werd duidelijk getoond. Toch is er een schaduw over het ge heel gevallen. Bij de eerste opening na dit tragische gebeuren past het ons de heer J. B. G. de Vries, in leven voor zitter van de KZVS, te gedenken. Hij overleed op 30 september 1965. Wij missen hem en merken de lege plaats op. Zijn vriendelijke persoonlijkheid zocht hetgeen ons vereni"* meer dan wat ons scheidt, aldus de burgemees- Ook het landschap ondergaat een gedaanteverandering. Er komen nieu we en betere wegen en fietspaden in het ruilverkavelingsgebied „Sneeker Oudvaart”. Niet alleen aan de land bouw, maar ook aan de recreatie wordt aandacht geschonken. Een en ander gaat niet zonder financiële offers. Ook de activiteit van de Marrekrite verdient vermelding. Spreker noemde de medewerking aan de beschoeiing van een gedeelte van het starteiland. Het materiaal ligt reeds klaar en er zal spoedig mee worden begonnen. Verder noemde hij de aankoop van gronden langs het Kruiswater en op het Schareiland, in samenwerking met SZC. digde op de tweede plaats en Tj. Geve- ke uit Leeuwarden werd derde. In de 16 m2 klasse B I werd de hoogste eer behaald door de Grouwster zeiler S. Pijlman. Na hem kwamen J. Stenger uit Groningen en zijn stadge noot J. van Zeilen resp. als tweede en derde over de lijn. Y. Jonker uit Leeu warden legde beslag op de vierde plaats, terwijl de vijfde prijs voor W. F. de Bruin uit Haren was. in a name”. Maar kennelijk speelt de naam bij het zeilen een rol, want in de Finnjollenklasse A werd de Amster dammer D. de Ruyter in zijn boot Zo merweelde winnaar. Op de tweede plaats eindigde G. L. Wc rtman uit Groningen, terwijl P. Keijzer uit de hoofdstad, derde werd. W. Morsman, Enschede, legde beslag op de vierde plaats en B. H. Wiegers uit Hengelo kwam als vijfde door. In de Vrijheidsklasse A ging Rienk Alberda met gering verschil voor de winnaar van de Kaagweek Th. H. Stas uit Krimpen a.d. IJssel over de win- lijn. T. Hattem, Amsterdam, was derde, de gebroeders Kraaijenhagen uit Mep- pel vierde en R. Bouma uit Grouw vijfde. De race in de 16 m2 klasse A II werd verrassend gewonnen door R. de Jong uit Wolvega. Hij finishte voor J. W. Jansen uit Terhorne, die tweede werd, en P. J. Bergsma uit Zwolle. W. v. d. Wijk uit Utrecht ging als vierde over de lijn, gevolgd door S. Krikke uit Heerenveen. In de Regenboogklasse eiste Bouw van Wijk uit Woubrugge de hoogste eer voor zich op, hoewel het er lange tijd naar uitzag dat ir. G. A. Bakker hiermee zou gaan strijken. Deze moest echter genoegen nemen met de tweede plaats. De Sneker regenboogzeilers brachten het er niet slecht af. T. Zwart eindigde nl. als derde, J. de Wilde als vierde en H. Röfekamp als vijfde. In de Flying Dutchmanklasse gingen acht schepen van start, twee minder dan vorig jaar. G. Kraak uit Joure deed knap werk door als eerste over de lijn te gaan. Na hem kwamen op de tweede en derde plaats, respektievelijk W. de Jong uit Enkhuizen en H. v. d. Pol jr. van Monnikendam. De Vaurienklasse telde niet minder dan 36 deelnemers, elf meer dan vorig jaar. Uit dit grote veld kwam R. Swart uit Koog aan de Zaan als winnaar te voorschijn, op de tweede plaats gevolgd door D. de Groot uit Vlissingen. De Deventenaar E. ter Wal werd 3e en de gebr. Gerding uit Den Helder kwam als vierde door. M. van Rijssen uit Deven ter tenslotte werd 5e. In de Sternklasse A dreef F. Bartels uit Heiloo als eerste binnen, voor crack P. J. Oly uit Wormerveer. De Amsterdammer D. Rous eindigde op de derde plaats, zijn stadgenoot M. Berk hout werd vierde en Fr. Kaufmann uit Almelo vijfde. In de Flitsklasse A toonde B. v. d. Pal hit Grouw met zijn nieuwe Flipper zich weer eens heer en meester. D. Dijkstra uit Schellingwoude die de laatste tijd uitstekende successen boekt was tweede, vóór J. Tuinhout uit Leeuwarden (3), R. A. Wester, Grouw (4) en R. A. Kamphuis uit Groningen. In de O.K. Jollenklasse bewees de Grouwster R. E. Wester weer zijn klas se door als eerste over de eindstreep te gaan. Na hem kwamen resp. als 2e en 3e binnen J. W. Martens uit Leeu warden en J. K. Vrijling eveneens uit Grouw. Op de vierde plaats eindigde de Amsterdammer F. Lachotzki, terwijl onze stadgenoot G. H. Pabruwee de eervolle vijfde plaats bezette. De wedstrijd in de Flying Junior- klasse A leverde een zege op voor A. H. Siepman van der Berg uit Amster dam. Óp de tweede plaats volgden de gebr. Van Ravesteyn uit Rotterdam. De 3e, 4e en 5e plaats waren voor de Amsterdammers G. de Vries Lentsch, P. Kramer en N. G. Cortlever. In de Schakelklasse A was de le prijs voor G. J. Akkerman uit Steenwijk. Na hem kwamen S, T. O. Schurink uit Grouw en M. Nijhoff, Hengelo (.O) door. W. Olthuis uit Zutphen „zeilde” zich naar de vierde plaats, terwijl W. van Bergen uit Har- degarijp verdienstelijk vijfde werd. Evenals in de vorige Sneek-Week werd de eerste wedstrijd in de 30 m2 klasse gewonnen door J. P. Adema uit Leeuwarden. Ook de Geveke’s zeilden weer goed. H. Geveke uit Kampen ein- VersctUjnl MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 8005 De definitieve uitslag van de Vrij heidsklasse B I leverde enige vertra ging op, aangezien er door een aantal deelnemers in deze klasse een protest tegen de wedstrijdcommissie was inge diend over de wijze van finishen. Toen de route was ingekort dachten enkele zeilers te moeten finishen door de fi nishlijn, doch de wedstrijdcommissie besliste dat alleen de schepen, die de doorgaande route zeilden gekwalifi ceerd zouden worden. De jury stelde de commissie in het gelijk. De race in deze klasse werd gewonnen door de gebr. Van Drooge uit Warga. Op de tweede plaats kwam H. C. de Wijn uit Zaandijk. Derde werd H. M. Gemser uit Velp en vierde H. B. Steensma uit IJlst. De vijfde plaats was voor P. H. de Wit uit Koog aan de Zaan. In de 22 m2 klasse ging H. A. J. Goedemoed uit Ferwerd als eerste over de eindstreep. Na hem volgde de com missaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. H. R. Schaap uit Deersum kwam op de derde plaats, terwijl de Sneker Th. Pasma goede vierde werd. De eerste plaatsen in de Valkenklas se B waren niet voor de Friese deel nemers weggelegd. Eerste werd K. R. Beks uit Hilversum met op de tweede plaats R. Th. Kleynkamp uit Breuke- lerveen. De Rotterdammer J. Hulsker werd vierde. H. Rijpkema uit Sneek was de beste Fries. Hij finishte als vierde, vóór E. J. Habekotté uit Leeu warden. Van de 24 deelnemers in de Finn jollenklasse bleek O. van Heusden uit Breukelen de snelste. De Almeloër H. Gierveld eindigde op de tweede plaats en de Lemster J. Visser kwam op de derde plaats. J. W. Hoekstra uit Em- meloord legde beslag op de vierde plaats en D. Schreuder uit Badhoeve- dorp op de vijfde. Evenals vorig jaar werd de eerste wedstrijd in de Spankerklasse gewon nen door de Arnhemmer J. Hamminga. In deze klasse waren zeven deelnemers meer dan in ’65. De tweede prijs kwam toe aan A. Wolthuis uit Wildervank. B. Brinksma uit Deventer eindigde op de derde plaats en vierde werd J. Lem- stra uit Groningen. Diens stadgenoot A. H. Ruiter werd vijfde. De race in de 16 m2 A I werd weer geheel beheerst door de familie Helder. Joop uit Paterswolde werd winnaar, diens zoon uit Haren tweede en de broer van Joop, Jaap, derde. A. H. P. Graatsma, Sneek, werd eervol vierde. J. W. Alkema uit Oosterhogebrug moest genoegen nemen met een vijfde plaats. Van de zestien deelnemers in de Topklasse kwam de Hilversumer J. A. van Hellemond als eerste over de streep. Hij werd op de voet gevolgd door M. Krekt uit Lemmer. P. van der Zwaag uit Joure werd derde, de Sne ker Theo Aukema vierde en de noor delijke kampioen, Huub de Blinde uit Heerenveen, vijfde. De strijd in de Pampusklasse werd een Sneker aangelegenheid. Winnaar werd D. de Haan, gevolgd door H. Donker en P. de Jong. R. van Asten uit Helmond moest op deze eerste dag genoegen nemen met de vierde plaats. In de Valkenklisse legde A. Wester uit Grouw beslag op de eerste prijs, met op de tweede plaats J. P. Huges uit Deinum. J. v. d. Smit finishte op de Tenslotte herinnerde hij aan de vele inspanningen, die de afgelopen weken belangeloos door de organisatoren zijn verricht. Hij hoopte op sportiviteit en kameraadschap in de komende week. Dank aan de besturen van de beide zeilverenigingen voor het organiseren van de wedstrijden. Het gemeentebe stuur leeft met u mee en wil daaraan uiting geven, aldus spreker. Hij over handigde de voorzitters van de beide zeilverenigingen een envelop met in houd. Met de wens „Goede vaart en veel succes!” verklaarde hij tenslotte de Sneekweek 1966 voor geopend. NIEUWE SCHIPPER Toen was 't ogenblik voor de benoe ming van de nieuwe Sneker-Panschip- per aangebroken. Dit gebeurt door ’t gemeentebestuur, op voordracht van de beide zeilverenigingen.’ De burgemees ter bracht de verdiensten van de heer Alberda in herinnering. Deze Sneker in hart en nieren zeilt reeds van jongs- af aan. Hij is bekend en gevreesd bij zijn concurrenten, aldus spreker. Hij heeft veel gedaan voor de zeilsport, vooral als Regenboogzeiler in de Hol- land-Friesland teamwedstrijden. Met de wens, dat de heer Alberda nog vele jaren de glorie van Friesland in de Holland-Friesland-wedstrijden mag verdedigen reikte de burgemeester de oorkonde en het insigne aan de ver raste heer Alberda uit. Hij merkte op, dat de Orde van de Sneker Pan is ingesteld om diegenen te eren, die veel hebben gedaan voor de zeilsport, in het bijzonder voor de Sneek-week. Tot nu toe was er de voorwaarde aan verbonden, dat de nieuwe schipper gedurende de Sneek week met de Pan in de top van de mast moest varen. Om te voorkomen dat hij zou zeggen „ik heb geen pan” kreeg de nieuwe schipper een prach tige koperen koekepan aangeboden. De volgende verplichting van de nieuwe schipper zou zijn het diner samen met zijn mede-schippers bij te wonen. De heer Alberda is al de derde Re genboogzeiler, die Schipper in de Orde van de Sneker Pan is geworden. Hij is viermaal Nederlands kampioen in de Regenboogklasse geweest. De noorde lijke titel werd zesmaal door hem ver overd. De nieuwe schipper werd ge lukgewenst met zijn onderscheiding Zie verder pagina twee 2e kolom onderaan Advertentieprijs: 15 cent per mm Bü kontrak! (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De burgemeester memoreerde de plannen met betrekking tot de derde jachthaven. Inmiddels is hiervoor een schetsontwerp gereedgekomen en in verband met subsidie aan hogere in stanties voorgelegd. Want alleen met steun is dit plan uitvoerbaar. Deze derde haven zal plaats bieden aan 700 schepen. De vakantiespreiding heeft dit jaar geen ongunstige invloed gehad op de Sneek-week. Spreker roemde het initiatief van de Regenboogclub, die volgend jaar 50 jaar bestaat, om ter gelegenheid van dit jubileum een gedenkboek uit te ge ven. De burgemeester merkte vervolgens op, dat de besprekingen met de ge meente Wymbritseradeel over een toe komstig recreatieschap Sneekermeer in een ver gevorderd stadium zijn, In be ginsel is overeenstemming bereikt over het gebied waarover het schap zeggen schap krijgt op basis van fifty-fifty. Ook over de kosten en de overdracht van eigendom is men het eens. De fi nanciële consequenties worden thans bekeken. Binnen afzienbare tijd zal het statuut verschijnen. Maar de activiteiten aan het Snee kermeer behoeven hier niet op te wachten. Na een lange tijd van voor bereidingen is nu aan de Potten als onderdeel van het grote plan het eerste project gereed. In de toekomst zal er ongetwijfeld een geheel nieuw beeld ontstaan. Spreker wenste het gemeen tebestuur van Wymbritseradeel geluk met wat hier tot stand kwam. De Sneek-week heeft in de loop van haar bestaan wel alle weertypes meegemaakt, die in de zomermaanden kunnen voorkomen. Maar een verandering van het weer, zoals die van de afgelopen zaterdag op zon dag plaatsvond zal niet vaak zijn voorgekomen. Toen zaterdagmorgen om tien minuten voor tien de zeven scheepjes in de Jeugdklasse (Pluis) als eersten in deze 31ste zeilmarathon van start gingen heerste er een soort tropisch klimaat. Het was warm, zeer warm zelfs en de mensen die in een motorboot op het water waren, konden zich geen beter weer wensen. Sommigen dachten zelfs dat deze Sneek-week wel eens een week kon worden van door de zon verbrande armen, benen en ruggen. Dit gold speciaal voor de zeilers. Maar het onmisbare voor het zeilen: namelijk wind ontbrak in de middag van deze eerste dag. Het Sneekermeer lag cr toen als een spiegel in de groene weilan den bij en de zeilers waren uren op het water. Om dit laatste te illustre ren: de Flitsklasse B ging om 10.05 uur van start, de eerste finishte om 3.10 uur! Maar desondanks zorgden de honderden witte zeilen voor een fleurig schouwspel. Even leek het er op dat er geen schip over de finishlijn zou ko men. Het was volkomen bladstil. Maar omstreeks kwart over zes kwam er verandering. Er kwamen donkere wolken aan de lucht en wat heel be langrijk was, er kwam wind. Zo kon den in korte tijd de tientallen zeilers, die tussen de laatste boei en de finish lagen te dobberen, afgetoeterd worden. De zwarte wolken kwamen snel .nader bij en het duurde niet lang of er vie len al een paar regendruppels. In de loop van de avond en nacht verander de het weer radikaal. Gistermorgen, toen de eerste zeilers al weer op weg waren naar het meer, stormde het, met windkrachten variërend van 7 tot 9. Het werd snel duidelijk dat er niet ge start kon worden. Er was te véél wind! Tot half één heeft de wedstrijdcom missie gewacht, maar toen de meteo rologen op de vliegbasis te Leeuwar den eerder toeneming dan afzwakking van de wind voorspelden, kon zij niet anders doen dan de wedstrijden af te gelasten. De mensen op het drassige starteiland vertrokken en konden al leen maar hopen, dat het de komende Sneek-Week-dagen beter zou zijn. Zoals gezegd hadden de wedstrijden van zaterdag meer het karakter van een drijfpartij dan van een zeilwed strijd. In de Jeugdklasse (Pluis) kwam Kees Teer uit Wormerveer als eerste over de lijn. Tweede werd L. D. Boom van Akersloot, gevolgd door de Bever- wijker J. F. Henneman, die deide werd. Er zeilden in deze klas geen Friezen mee. U. C. Huber uit Groningen eiste in de Flitsklasse B de eerste plaats voor zich op. Uit het veld van 19 deelne mers kwam A. Slob uit Sneek als tweede binnen, gevolgd door J. Broer uit Grouw (3). De Snekers P. Douma en F. D. Postma werden resp. als vier de en vijfde „afgeschoten”. In de O. K.-Jollenklasse B werd nummer één H. J. E. Resink uit Alme lo. S. B. Eizinga uit Grouw werd twee de en mej. M. A. Gros uit Leeuwarden eindigde op de derde plaats. Haar stad genote mej. A. Geveke volgde op de vierde plaats, terwijl A. Appelo uit Zwartsluis vijfde werd. In de Soloklasse bezette G. A. Muijs- son uit Breukelerveen de eerste plaats gevolgd door B. Elzenaar uit Amers foort. Als derde ging door de finish H. J. Swieringa uit Nw. Loosdrecht. Tj. Boersma, Amsterdam en B. Pasman, Santpoort, kwamen respektievelijk als 4e en 5e binnen. De favorieten in de Sternklasse B waren zaterdag de snelsten. Tj. J. J. de Vries uit Meppel eindigde op de eerste plaats met achter zich J. Moojen uit Enkhuizen, die dus 2e werd. H. Ha mers uit Breda werd 3e, A. G. Th. Ha- blé uit Den Haag 4e en P. van Dok jr., Zaandijk 5e. Het aantal deelnemers in de 16m2 klasse is zo groot, dat er niet minder dan vier klassen van deze schepen zijn. In de 16 m2 B II kwam J. Haveman uit St. Nicolaasga als eerste door, ge volgd door H. Groen uit Hoogkerk en Tj. Bos, Gorredijk, J. Ch. Filet uit Ulft bezette de vierde plaats en vijfde was I. A. van der Veen uit Den Haag. In de Vrijheidsklasse B II waren van de 25 deelnemers zes afkomstig uit Sneek. Zij wisten echter geen belang rijke plaatsen te bezetten. Winnaar werd R. Dekker, Wormerveer, op de tweede plaats kwam F. J. Mulder uit Groningen. H. Nijenhuis uit Akersloot finishte als 3e voor de eerste Sneker G. de Vries. E. Smit uit Hoogezand werd 5e. Winnaar in de Schakelklasse B werd A. Stam uit Oppenhuizen. Hij eindigde vóór L. de Boer uit Steenwijk (2), R. v. d. Bron, Den Haag (3) en A. Nauta, Roordahuizum (4). Op de 5e plaats volgde R. Houwink uit Meppel. In de Flying Juniorklasse B was de eerste plaats voor H. Wiegers uit Hen gelo (O.). Op de 2e plaats volgde R. Lanting uit Ede en derde werd D. Held jr., Oegstgeest. L. v. d. Bosch, Veenen- daal, kwam als vierde deer en C. J. v. de Driest uit Ambt-Delden werd vijfde. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1