Waterpoort- krabbelt Ernstige hooi broei Restauratie van het bordes voor ’t stadhuis gaat f17.000 kosten Stralende hardzeildag met helaas te weinig wind Ijlst f Ir IJLST WYMBRITSERADEEL en van in Fries Regenboogteam op retour D. de Haan in Pampusklasse veruit de sterkste Man aangereden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1“ 121e jaargang no. 66 Donderdag 18 aug. 1966 sl Grafiek Friese kunstenaars in Balk 1 wat minder mensen dan vorig jaar. Sommigen hadden de laar- zen meegenomen, want op het Kolmeersland is de grond nogal drassig. Bij het haventje was het ook druk met boten en de winkel deed goede zaken. Geen beroep aangetekend Rumoerige jongelui kregen in Sneek geen kans toemuajs Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 SNEEKER NIEUWSBLAD De beide zeilverenigingen laten het Sneekermeer te komen. De Finnjollen A en Valken A in de begint Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 SMIT ONGENAAKBAAR IN FD Door het meezeilen var twee Duit sers is de Flying Dutchmanklasse dit jaar internationaal. Maar van de acht deelnemers in deze klasse is B. Smit uit Giethoorn ongenaakbaar. Evenals in de twee voorgaande wedstrijden was hij ook gisteren weer veruit de snelste en de hoofdprijs kan hem niet meer ontgaan. Tweede werd Kraak uit Jou- re, terwijl de Duitser Theunissen als derde eindigde. Grote spanning heerst er in de Flits- klasse B. Adriaan Slob had aanvanke- commissieleden, controleurs, enz. naar 1 strijd. blik helde de boot wat over. Toen men doorging met laden werd dit erger en plotseling verdween de hele de zaak onder de golven. Een kraanwagen heeft geruime tijd werk gehad de praam weer boven A land: kip aan ’t spit. In een tentje stond een grote „kippenbrader”, waaraan dagelijks tientallen kip petjes tot een lekkernij werden ge- Verscnjjnt MAANDAGS te DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zo rustig als op het moment dat deze foto werd genomen was het gisteren niet bij en op het motorpontje van de ja. Plan ting, dat de mensen, die per auto of fiets bij het Sneekermeer arriveren, naar het starteiland brengt. Het was er de hele dag een drukte van belang, al waren er in totaal misschien Mensen, mensen, wat was het gisteren op Hardzeildag heerlijk toe ven op en rond het Sneekermeer. De zon stond aan een wolkenloze hemel en brandde er lustig op los. De honderden mensen op het Kol- meersland liepen gekleed in weinig textiel en sommigen namen, als het te warm werd, af en toe een duik in het toch niet zó frisse water van het meer. De belangstelling was groot en het was een gezellige boel rond de starttoren. Voor de wedstrijdzeilers haperde er echter wel iets. De zuidoostelijke wind was zeer zwak en het scheen evenals tijdens de openingswedstrijden van zaterdag een complete drijfpartij te worden. Gelukkig kwam er in de loop van de middag een flink „koeltje” opzetten, zodat de wedstrijden, ook al omdat de baan na de eerste starts was ingekort, toch nog op een redelijk tijdstip waren afge lopen. Jan Stroosma, Cor Wassenaar en Jean ne Bieruma Costing. Eveneens zal er werk te bezichtigen zijn van de Balk- ster kunstenaar D. K. Koopmans. De collectie zal aangevuld worden met gouaches uit de provinciale collecte. Bij deze tentoonstelling wordt even eens, d.m.v. fotomateriaal en gereed- schappen, getoond hoe een grafisch grafiek van Friese kunstenaars, o.w. kunstwerk tot stand komt. Het spits werd gisteren weer afgebe ten door de Regenboog-teamzeilers van Holland en Friesland. En evenals dins dag stond Friesland weer machteloos tegenover het Hollandse geweld. Het werd weer een dubbele overwinning voor de westerlingen. Bouw van Wijk won de race met een straatlengte voor sprong op Johnny Hofland. Gezien de rehultaten tot nog toe in de Sneek week en die tijdens de wedstrijden op de Kaag, wijst alles er op, dat het Frie se regenboogteam niet meer tegen de tegenstanders is opgewassen. Kort na de start zag het er nog niet zo slecht voor de Friezen uit. Röfe- kamp (F) rondde het eerst de boei in Gossepalen, gevolgd door Hofland (H), Alberda (F), De Goederen (H) en De Wilde (F). Favoriet Van Wijk lag daar in achtste positie. Doch de 37 zette een succesvolle achtervolging in en bij de voorlaatste boei had Van Wijk reeds een enorme voorsprong. Hij finishte tenslotte zeker vijf minuten eerder dan Hofland (2) en Röfekamp (3). Vierde werd Alberda, terwijl ook de vijfde plaats voor een Fries was, n.l. De Wil de. Achter De Wilde volgde De Goede ren, 22 minuten na Alberda en veertig minuten later ging Bakker (H) door de finish. Tol werd achtste en Oppenhuizen negende. H. de Vries kwam tenslotte ruim een uur na de winnaar over de lijn Het resultaat was dat Holland 31.1 pnt kreeg tegen Friesland 24. Na twee dagen heeft Holland nu 62.2 pnt tegen Friesland 48. doen verrichten, waar dat nodig was. Mede-agrariërs toonden zich solidair met hun bedreigde collega en gewa pend met splitleb en vork begaven ze zich naar de gevaarlijke plek, die de mogelijkheid in zich verborg een waar brandpunt te kunnen worden. Met energie werd er gewerkt, hitte golven begonnen te stijgen, zweetdrop pels begonnen te rollen, de hooi- kleur begon te verdonkeren, de be langstelling begon aan te groeien. De haard hield zich schuil in een hoek van de berg, geheel onderaan. Maar in vlot tempo rolden de ver koolde hopen hooi naar buiten, waar ze direkt werden opgepikt door de, pakjespers van de firma Stienstra en' Van der Wal, terwijl andere rappe handen weer klaar stonden de pakjes op te stapelen, zó dat ze gemakkelijk konden worden afgedekt tegen regen en wind. Tegen het middaguur was men de grond genaderd en daarmee de broei de baas. Volgens de hooi-deskundigen en die waren er heel wat viel de kwaliteit van het hooi genoeg mee en bleef dus de schade voor de heer Zijs- ling beperkt. De brandspuit rukte weer in, de stoere werkers kregen vrijaf, de nieuwsgierigen verspreidden zich, de rust keerde terug. Het ingestelde onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat een spoedige restauratie noodzakelijk is. Uit het oogpunt van behoud van monumen- se A I uitmaken wie met de hoofdprijs naar huis gaat. Ofschoon Jaap gisteren winnaar werd, heeft Joop, die tweede werd, de beste kansen. Th. de Haan uit Sneek zeilt in deze klasse zeer con stant. Evenals de twee voorgaande wedstrijden eindigde hij gisteren op de vierde plaats. Theo Aukema uit Sneek deed uitste kend werk in de Topklasse. Hij ging namelijk als winnaar over de lijn vóór hoofdprijskanshebber Piet van der Zwaag uit Joure, die tweede werd. Theo moest in de vorige wedstrijden genoegen nemen met een vierde plaats. D. DE HAAN OPPERMACHTIG In de Pampusklasse bewees onze stadgenoot D. de Haan zijn capacitei ten door als eerste de lijn te passeren. De hoofdprijs ligt nu voor het grijpen. De Valken A zorgden voor een mooie strijd. Favoriet voor de hoofdprijs is Ulbe de Vries uit Grouw. Hij werd gis teren winnaar. De enige, die hem theo retisch nog kan bedreigen is zijn plaatsgenoot A. Wester, die vierde werd. Winnaar in de Finnjollen werd de Amsterdammer D. de Ruyter. J. B. Gros uit Léeuwarden, die vijfde werd heeft echter de beste papieren. De noordelijke kampioen G. P. van Wie ren uit Nijhuizum komt niet erg over tuigend voor de dag. Hij eindigde op de vierde plaats. In de Vrijheidsklasse A kwam Cees de Haas jr. uit Breukelen door zijn ze ge van gisteren heel dicht bij de hoofd prijs. Rienk Alberda, die tweemaal winnaar werd, maar gisteren niet in de prijzen viel, kan echter nog voor een verrassing zorgen. Onze stadgenoot J. P. Eringa finishte met geringe achter stand op de winnaar als tweede, derde was T. Hattem uit Amsterdam, vierde de Gebr. Kraayenhagen uit Meppel en vijfde onze stadgenoo£ Sj. Jaasma, die voor het eerst in de A-klas uitkomt. PECH VOOR DE WILDE Als er gisteren iemand teleurgesteld kon zijn, was dat Jack de Wilde in de regenboogklasse. In de open wedstrijd leidde hij tot de op twee na laatste boei met zeker een honderd meter voor sprong. Na het ronden van de gijp- boei in de Heerenzijl kwam hij finaal „dood” te liggen en in een mum van tijd waren Hofland en Van Wijk hem gepasseerd. Hofland kon zijn rivaal in het voordewindse rak naar de eind streep niet houden en moest met de tweede plaats genoegen nemen. Van Wijk dus winnaar en ook zeker van de hoofdprijs. Derde werd De Wilde, vier de Bakker en vijfde Alberda. en caravans en er lagen veel bo- komenHopenlijk is er dan elek- ten. Zelfs in het weiland aan de triciteit op het eiland,want het ag- overkant van de gekampeerd. Het bordesfront voor het stadhuis, vervaardigd van zandsteen, begint zeer ernstige gebreken te vertonen. Gebleken is, dat zich verzakking van het gehele bordes voordoet en dat het zandsteen beeldhouwwerk ernstige scheurvorming vertoont. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in een onvoldoende fundering, waardoor het vrij zware bordesfront gevaarlijk be gint over te hellen naar de straatkant. De hierbij optredende spanningen manifesteren zich door losscheuring van de hardstenen trappen. Voorts zijn de ijzeren ankers en doken waarmee de fraaie natuursteenstukken, waaruit het front is opgebouwd, zijn verankerd, gaan roesten en daardoor oorzaak geworden van een ernstige destructie van het beeldhouwwerk. ten van geschiedenis en kunst is het van groot belang, dat het uit 1745 da terende bordes voor verder verval wordt behoed. Door de dienst van gemeentewerken is een plan voor de te verrichten res tauratiewerkzaamheden ontworpen. Dit plan omvat het afbreken van de frontmuur en het maken van een nieuwe onderbouw, bestaande uit een paalfundering, waarover een balk van gewapend beton ter ondersteuning van de frontmuur en de treden van de bordestrappen en het bordes. Hierna zal het beeldhouwwerk worden her steld en de frontmuur opnieuw opge steld, waarbij verankering in brons dient te worden toegepast. De totale kosten van deze werkzaamheden kun nen worden geraamd op f 17.000.-. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft zich op verzoek bereid verklaard een sub sidieverlening in de restauratiekos ten in overweging te nemen. Aange nomen mag worden, dat het rijkssub- sidie, op basis van de .Algemene re gelen voor het aanvragen van rijks- subsidie ten behoeve der instandhou ding van monumenten van geschiede nis en kunst’ 40% van de kosten zal bedragen. Op grond van de in het verleden in soortgelijke gevallen op gedane ervaringen is voorts de ver wachting gewettigd dat een provin ciale bijdrage ten bedrage van 15% van de kosten zal worden verleend. Een verzoek daartoe werd reeds bij het provinciaal bestuur ingediend. Van het geraamde bedrag ad. f 17.000 zal op deze wijze uiteindelijk f 7.650.- ten laste van de gemeente blijven. lijk de beste papieren, maar doordat hij gisteren niet in de prijzen viel en kon- kurrent U. C. Huber uit Groningen op de tweede plaats eindigde, is de strijd nog geheel open. Ook de winnaar van gisteren, F. D. Postma uit Sneek, be hoort tot de kanshebbers. In de Vrijheidsklasse B II is de hoofd prijswinnaar al bekend, nl. R. Dekker uit Wormerveer. Hij kwam in alle wed strijden als overwinnaar uit de bus. In de Flitsklasse A heeft B. v. d. Pal uit Grouw de beste kansen. Hij eindigde gisteren op de vijfde plaats. Winnaar in deze klas werd Dijkstra uit Schel- lingwoude, vóór de Snekers Jan Gees ten, Piet Ubbink en Herman van Del- den. R. E. Wester uit Grouw stelde in de Ö.K Jollenklasse de hoofdprijs veilig door als tweede achter G. H. Pabbru- wee uit Sneek, die met zijn overwin ning in dit sterke veld een uitstekende prestatie leverde, te eindigen Wester won de vorige drie races. In de 30 m2 klasse zijn drie serieuze gegadigden voor de hoofdprijs, n.l. T. Geveke uit Leeuwarden die gisteren winnaar werd, J. P. Adema, eveneens uit de hoofdstad, die tweede werd en de Kampenaar H. Geveke, die als derde finishte. Het kan hier dus nog span nend toegaan. Dank zij zijn zege in de 22 m2 klasse kan de hoofdprijs H. A. J. Goedemoed uit Ferwerd praktisch niet meer ont gaan. Rademakers uit Heerenveen ein digde verrassend op de tweede plaats. De gebroeders Jaap en Joop Helder uit Paterswolde gaan in de 16 m2 klas- Zondagavond constateerde de vee houder H. Zijsling, aan de Eegracht in Ijlst een scherpe broeilucht in zijn tot de nok gevulde hooiberg. Daar zijn zogenaamde .blazer’ we gens een motordefect de laatste drie weken buiten werking gesteld was, voelde hij zich niet op zijn gemak en riep de hulp in van de hooi-controleur de heer P. Meindertsma. Laatstge noemde ontdekte een thermometer stand van 85 graden en vastberaden als altijd, trof hij direkt maatregelen en waarschuwde de verzekering. Inmiddels was het nacht geworden en men besloot het daglicht af te wachten, met dien verstande, dat ’s nachts het echtpaar Zijsling een oogje in ’t zeil zou houden. Maandagmorgen evenwel moest er ingegrepen worden. Uitgebreide maat regelen werden genomen, in verband met de gevaarlijke ligging van het pand. Brandmeester S. O. de Vries was niet te bereiken, had z’n week end nog niet beëindigd, maar ’t hin derde ook al weer niets, wethouder Jansma wist hoe ’t moest. Hij liet de kleine brandspuit zó ver in gereed heid brengen, dat een enkele handom draai van spuitdeskundige G. Muize- laar voldoende was om honderden li ters Ee-water vuurdovend werk te In de afgelopen nacht werd op de Prins Hendrikkade vlakbij de Ooster- poortsbrug een man aangereden. Het is de 49-jarige E. D. uit Burgwerd. Hij liep een lichte hersenschudding op. Het gebeurde omstreeks 2 uur. De man stak de weg over en kreeg een tik van een passerende auto, waardoor hij kwam te vallen. Op doktersadvies keerde hij naar huis terug. Tegen de automobilist werd proces-verbaal op gemaakt. De heer Attema te IJlst heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht om binnen 14 dagen na de uitspraak van Ged. Staten van Friesland in beroep te gaan bij de kroon. G.S. hadden be slist, dat zijn kandidatuur voor de gemeenteraad verviel in verband met het niet tijdig insturen van zijn ge loofsbrief. Daarmee is aan deze af faire een einde gekomen. Hoewel jongelui de laatste nachten in Sneek probeerden de boel een beetje op stelten te zetten, is het desondanks volgens de gemeentepolitie betrekkelijk rustig gegaan tijdens de Sneek-week. Er werden geen vernielingen aange richt en van ernstige ordeverstoring was geen sprake. Ook in de afgelopen nacht werd het af en toe wat rumoerig, maar de druk temakers werden met zachte drang door de politie verspreid. De rust keer de betrekklijk snel weer. voor van de Kolk liggen. Gistermorgen vertrokken de bo ten uit de jachthavens en vanaf de kaden in de stad onder meer dan gewone belangstelling. Heel wat Snekers hadden immers een 1 dag en het was prachtig weer, het Eiland had zich zelfs flink wat publiek verzameld om naar de bo ten (en hun bemanning) te kijken. Een vorm van bermtoerisme, in dit - - -- - - geval zou men van wal-toerisme het starteiland de zaak opgevrohj kt kunnen spreken. door het Stedehjk Muziekcorps Ook de watertoeristen konden hiervan genieten, daar de muzi kanten op de Waterwacht een tocht over het Sneekermeer maakten. Voor de inwendige mens was er Vanaf woensdag 24 tot en met 27 augustus tijdens de feestweek in Balk, zal in het gemeentehuis een tentoonstelling worden gehouden van Bij een der jachten aan de le Oosterkade hadden zich extra veel mensen verzameld om te kijken naar een der passagiers. Het was een aapje, dat voor vermaak zorg- dit' ”jaar~ een nieuwtje op het ei- de door heen en weer te springen j - - - - - en grimassen te trekken. Op de camping was het bijzon- maakt. Ook de honden vinden, dat der druk. Er stonden veel tenten deze tent volgend jaar terug moet en caravans en er lagen veel bo- komenHopenlijk is er dan elek- Öudvaart werd gregaat maakt zo’n hele dag wel wat veel lawaai. ’s Avonds was het gezellig druk - leggen onder de wal van het Kol- punten fraai verlicht is. ,De, „Sne- Het Sneker skütsje is prachtig geïllumineerd. Van de gelegenheid werd door -11; ge- den met zand en grind, bestemd maa^t. om reclame te maken op het voor een boerderij in de omgeving Sneekermeer. Een Chinese jonk van de stad Op een gegeven ogen- deed dat voor een bepaalde fris- Lx 1.1 Im J X 4-*x^y\4- TT.nr 'l orsn drank. Een sigarettenmaatschap pij showde met een echte amfi- bie-auto. Leden van de wedstrijdcommis- water =te krijgen. De lading bleef sie zijn ook maar mensen. Zij kun- het grootste deel op de bodem nen zich dus vergissen en zo per ongeluk iets verkeerds doen. Zo gebeurde het maandagmiddag bij de start van de Regenbogen (een volkomen correcte start), dat een der wedstrijdcommissarissen op de toren tegen de bel voor een valse start stootte. Enkele zeilers keer- v7ite den daarop terug, verspeelden hun Op goede positie en gingen vervolgens toch maar weer achter de rest aan. Traditiegetrouw werd gisteren op door het Stedelijk Muziekcorps. Ook de watertoeristen hiervan genieten, daar de De beide zeilverenigingen laten Heel wat van deze waterspor- in de Sneekweek boten varen voor ters hadden niet veel haast om op eden, vuixvx vieux s, pers het Sneekermeer te komen. Zoals het Kolmeersland. Zon- vaak bij dergelijke festiviteiten zijn dagmorgen vertrok een groep bij er mensen, die er alleen maar bij harde tot stormachtige wind om zijn om de gezelligheid en de druk- weer „aan de slag te gaan”. Bij het te. Voor het eigenlijke zeilfeest starteiland aangekomen kregen de hebben passagiers echter tot hun verba- ling. Ook zing te horen, dat de schipper het zjjn niet verantwoord achtte aan wal te t gaan vanwege de harde wind. Te- of ergens in het riet te liggen zon- r'U - -- zien hoe op de plaats van bestem ming te komen. Hoe groot was ech ter hun verbazing toen de mensen ’s middags dezelfde boot zagen aan- in de stad, die op verschillende leggen onder de wal van het Kol- punten fraai verlicht is. De „Sne- meersland. Terwijl de wind nog iets ker Pan” aan de Jousterkade trok was aangéwakkerd. Ra raveel belangstelling. In de Kolk lag dinsdagmorgen een praam. Deze zou worden gela- ver’SchiUendeVi zaken ‘“gebruik jx j j, bestemd voor een boerderij in de omgeving eigenlijke zeilfeest ze nauwelijks belangstel- aan het Sneekermeer _.,_i er die er de voorkeur aan geven de hele dag op de camping rug naar Sneek. Men moest maar nebaden. <s- K f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1