Ijlster raad van 1 Beëdiging en installatie nieuw-benoemde raadsleden Buitengewoon Concert Frysk Orkest Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Heerenveen (met amateurbemann ing) het snelst bij de skutsjes nam afscheid drie raadsleden IJLST WYMBRITSERADEEL van en Ernstig ongeval in Uitwellingerga De heren Wassenaar en Jansma kregen eremedaille in goud AGENDA J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 71 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD P. Jorritsma overleden Dinsdagavond raadsvergadering Sneek Verrassend vioolspel 4 Maandag 5 september 1966 Harde wind vergde veel van stuurmanskunst Sociëteit Ouden van Dagen „Met elkaar een'' Mooglikheden op it gebiet fan de Fryske kultucr Dinsdag 6 september raadsvergadering Ijlst •“’■'■"ILL— Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Orgelbespeling in de Grote Kerk van Emmy Verhey en Christian Bor Benoeming vier wethouders AFSCHEID RONDVRAAG strook finish. HEERENVEEN WINNAAR Het comité. MIDDAGRACE Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4093 SNEEKER NIEUWSBLAD scheiding, de ere-medaille verbonden aan de Orde van is het voor 1966 vastgestelde maxi- mum-krediet ontoereikend om aan de betalingsverplichtingen van de ge meente te kunnen voldoen. Gelet op van de vlottende schuld der gemeente achten zij het gewenst het maximum-krediet voor de resterende duur van dit jaar te ver hogen tot f 4.000.000, van drie leden van de raad, de heren Wassenaar, Jansma en Nooigedagt. De voorzitter sprak ieder afzonderlijk toe. Hij memoreerde dat de heer Wassenaar het langst lid van de raad is geweest en van die vele jaren was hij van ’41- ’62 wethouder der gemeente. In de oorlogsjaren heeft de heer Wassenaar het tijdens het onderduiken van bur gemeester Langman, niet gemakkelijk gehad. Na 1945 zijn er grote verande ringen gekomen en heeft het bestuur een heel ander gezicht gekregen. Veel zelfstandigheid is verloren gegaan en Ijlst moest vaak met een zeer krappe beurs werken. Desondanks is er toch veel tot stand gekomen. Dit heeft de heer Wassenaar allemaal meegemaakt. U hebt, zo ging de voorzitter verder, de gemeente steeds naar beste krach ten gediend. Wij zijn u dan ook voor dat vele werk veel dank verschuldigd. Het verheugde spreker bijzonder dat het H.M. de Koningin behaagd had, de heer Wassenaar zijn toewijding te vereren met de eremadaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hierna speldde de burgemees ter de heer Wassenaar de onderschei ding op de jas, wat vergezeld ging van een applaus van de raad en de aanwe zigen. Vervolgens richtte de voorzit ter het woord tot de heer Jansma. Ook u, aldus de voorzitter, bent steeds ak- tief geweest voor de gemeenschap. In het college lagen de verhoudingen bij zonder goed. IJlst heeft geprofiteerd van een veelzijdig man. U bent thans 13 jaar raadslid geweest waarvan de laatste vier jaar wethouder. Bovendien hebt u vele jaren deel uitgemaakt van het college van kerkvoorgden en nota belen der Ned. Herv. gemeente alhier. U hebt u verdienstelijk gemaakt in het agrarische vlak voor de Friese Mij. en het Fries Paardenstamboek. U hebt verschillende keren als jury-lid gefun geerd op veekeuringen en concoursen van tuigpaarden, terwijl de Coöp. Boe renleenbank tevens van uw financiële inzichten gaarne gebruik maakte. Ook verder hebt u zich bijzonder verdien stelijk gemaakt voor IJlst en wijde omgeving. H.M. de Koningin heeft u daarom begiftigd met dezelfde onder in goud, Oranje De heer Wassenaar vroeg naar een schrijven van de bewoners van Nije- zijl. De voorzitter antwoordde dat dit straks aan de beurt komt. Ook infor meerde de heer Wassenaar naar de klok, waarover in de vorige raadsver gadering is gezegd dat er een deskun dige zou komen om de zaak na te kij ken. Inderdaad, aldus de voorzitter, die deskundige is er geweest en heeft geconstateerd dat het uurwerk nog prima is. Met betrekkelijk geringe moeite kan de klok weer in orde wor den gemaakt. Dat leed is gauvz geleden. De heer Frankena was van oordeel dat nu de OL school is verbeterd, ook de grote kastanjeboom op het plein der school gerooid moet worden. Het antwoord luidde bevestigend. Verder vroeg hij naar de bouw van de 47 wo ningen en 8 bejaardenwoningen, mede in verband met een plan van een Ijl ster aannemer hier omtrent. De voorzitter antwoordde dat deze zaak' in kannen en kruiken is. Het is mosterd na de maaltijd. Wat de molen „de Rat” betreft, hierop antwoordde de voorzitter, dat er een gunstig advies is ontvangen over de restauratie, maar de molens malen langzaam. De heer Zijsling vroeg of de grote hoeveelheid opgehoopte grond aan de Stadslaan niet geslecht kan worden. De voorzit ter zei dat de gemeente nog niet be schikt over het terrein tussen de be doelde grond en de spoorweg. Dit zit vast op ’n partikulier, die ’n gedeelte hiervan zou kopen om er een benzine station op te bouwen. Deze partikulier is nu de termijn gesteld van 15 sep tember a.s. om dan te beslissen. Er is dus uitzicht. De heer De Vrijer vroeg naar de bouw van het zgn. gashokje. De voor zitter antwoordde dat dit wacht op de beslissing van voornoemde particulier. De heer Stienstra vroeg waar de gas leiding komt te liggen. Hem is ter ore gekomen, dat ze niet langs de nieuwe weg komt. De voorzitter antwoordde dat dit inderdaad zo is. Een hoge druk- leiding moet minstens 40 meter uit de as van de weg liggen, de gasleiding komt ten noorden van de spoorweg, dwars door de landerijen. Hiermede waren de stukken van deze vergade ring afgehandeld en volgde het laatste punt: Aan de „mededelingen”, welke ove rigens geen bespreking uitlokten, was door b. en w. een op schrift gestelde mededeling toegevoegd, welke door de voorzitter werd voorgelezen. In deze mededeling zetten b. en w. de gang van zaken rond het „geval At- tema” uiteen, waarop één der raads leden met een vraag in haakte. De voorzitter wilde deze zaak echter niet in openbare discussie brengen. Wilde men toch discussie, dan zou hij de ver gadering schorsen. De vragensteller antwoordde hierop bevestigend, waar na de raad in besloten zitting ging. Na heropening kwam de toelating van de heer J. J. de Vries als raadslid aan de orde. De heren Stienstra en Franke na werden door de voorzitter benoemd in de commissie voor het nazien van de geloofsbrieven met de daarbij be horende stukken. Opnieuw werd de vergadering geschorst. Na heropening bracht de heer Stienstra verslag uit van de bevindingen der commissie. Deze waren positief uitgevallen, waar na tot de toelating van de heer De Vries werd besloten. Vervolgens werd door de heer De Vrijer verslag uitgebracht omtrent het door hem en de heer Stienstra ver richte onderzoek en controle der re keningen betreffende het dienstjaar 1963 van de instelling voor sociale zorg, het woningbedrijf en de algemene dienst der gemeente. Met een paar opmerkingen van ondergeschikt belang van woordvoerder De Vrijer, stelde de voorzitter voor tot voorlopige vast stelling te besluiten, waarmee de raad akkoord ging. De stormachtige wind en de bij tijd en wijle neerplensende regen hebben niet kunnen verhinderen dat het skütsjesilen voor amateurbemanningen, dat zaterdag in Woudsend op het Heegermeer werd gehouden, een zeer geslaagd zeilcvenement is geworden. Dit was voor het grootste deel te danken aan de perfecte organisatie van de Zeilver. Woudsend. Er werden twee wedstrijden gezeild. De eerste start op zaterdagmorgen was een uur verlaat, doordat het Lemster skütsje nog niet was gearriveerd. Donderdag j.l. gaf het Frysk Orkest o.l.v. dirigent Alfred Salten een extra concert. De grote zaal van „Amicitia” was volledig bezet en velen moesten wegens plaatsgebrek teleurgesteld wor den. Deze overgrote belangstelling gold wel in hoofdzaak de beide solisten van de avond, de 17-jarige Emmy Verhey en de 16-jarige Christian Bor, die grote bekendheid kregen door hun deelnemen aan het Tschaikofski-con- cours te Moskou in juni j.l., alwaar Emmy Verhey zich als een der jongste deelnemers tot de prijswinnaars mocht rekenen. Zowel vóór als na de pauze hebben zij de aanwezigen met hun technisch zowel als muzikaal op zeer hoog peil staand spel verrast. Met Mendelssohn’s Symphonic no 3 in a kl. terts werd dit eerste con cert in het voor ons liggende seizoen geopend. Aanleiding tot het schrijven Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t per halt jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad ’s Middags twee uur klonk het start schot voor de tweede race ditmaal over zes ronden, waarvan er tijdens de wedstrijd vanwege de slechte weers omstandigheden twee werden afgetrok ken. Siete Meeter had ditmaal de beste start, maar achtereenvolgens gin gen Heerenveen, de Südwesthoek en de Sneker Pan hem voorbij. Het Hee- renveenster skütsje nam hierna met veel machtsvertoon een flinke voor sprong en stond deze ook niet meer af. De Sneker Pan zakte steeds ver der terug en zou uiteindelijk als ze vende finishen. De Südwesthoek dat prima voer bereikte een resultaat dat het dit jaar in de veertiendaagse zeil- marathon niet heeft bereikt, nl. een tweede plaats. Siete Meeter werd der de en het Leeuwarder skütsje vierde, gevolgd door Woudsend dat een enigs zins teleurstellende wedstrijd zeilde. Hierna kwamen resp. Lemmer, Sneek, Eernewoude, Drachten, Philips en het met de burgemeester ambtshalve als voorzitter, te laten vervallen. Het col lege is nl. van mening, dat aan een door hen ontworpen strafverordening, ook zonder de raadpleging van deze commissie, door de raad in zijn geheel, alsvorens tot vaststelling wordt over gegaan, voldoende aandacht wordt be steed. De verplichting tot het instellen van deze commissie is vervallen omdat bij de inwerkingtreding van de Wet van 9 juli 1964 tot wijziging van de bepalingen van de gemeentewet met betrekking tot de commissies, artikel 197 der gemeentewet is ingetrokken. T.a.v. van de commissie van bijstand voor sociale zorg merken b. en w. op, dat deze in verband met inwerkingtre ding van de Algemene Bijstandswet en de hieruit voortvloeiende opheffing van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg, met ingang van 1 januari 1965 reeds is vervallen. Door een samenloop van omstandig heden heeft de vakantie een week lan ger geduurd dan het voornemen was. We starten nu donderdag weer.. Brengt vrienden en vriendinnen mee, ook hier geldt het gezegde „hoe meer zielen, hoe meer vreugd”. A propos, we zijn vandaag al weer begonnen met de kaartmiddag. Tot donderdag dus, met frisse moed en veel levenslust. Dinsdagavond kwart over zeven ver gadert de raad der gemeente Sneek. In deze vergadering worden de nieuw benoemde raadsleden beëdigd en ge ïnstalleerd en voorts vier wethouders de huidige stand voor de tijd van vier jaar benoemd. Bovendien worden in deze vergadering de leden gekozen in de diverse com missies. Verder bevat de agenda een voorstel tot verhoging van het gezamenlijk maximum van de bij wijze van reke- ning-courant en door middel van kas geldleningen in 1966 op te nemen gel den. Dit gezamenlijk maximum van door de gemeente in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en bij wijze van kasgeld leningen op te nemen gelden is voor 1966 bij raadsbesluit van 28 december 1965 bepaald op f 2.800.000,Dit be drag werd afgestemd op 25% van het budget van de gewone dienst van de gemeentebegroting 1965. In verband met de huidige moeilijk heden bij het aantrekken van vaste financieringsmiddelen is het niet mo gelijk tijdig tot consolidatie van een deel van de vlottende schuld der ge meente over te gaan, zo zeggen b. en w. in hun voorstel. Als gevolg hiervan Lyk as oare jierren hat de Fryske Kultuerried in wike as hwat lyn in mapke forskine litten mei losse blêd- den, dy’t in oersjoch biede fan de mooglikheden op it gebiet fan toaniel, muzyk, byldzjende ekspresje, folks- douns ensfh., dy’t der yn Fryslan bin- ne. Der is in blêd mei de adressen fan gemeentlike kulturele rieden en kom- misjes yn Fryslan en der sit in opjef- teformulier yn, dat men stjüre kin nei de Fryske Kultuerried of de Amateur- toanielskoalle, Kunstsintrum Prinse- tün yn Ljouwert. Hwa ’t bilang hat by in kursus yn toaniel (grimeare, dékor, regy, pantomime), foardracht, muzyk (korpsmuzikanten, operette en „musi cal”), byldzjende ekspresje, folksdouns (bigjinners sawol as lieders, berne- dounsjen), ütstallings, folks- en gea- leargongen of Fryske kursussen ensfh., kin op dit adres alle ynljochtings krije, dy’t men hawwe wol. VERKOOP BOUWTERREIN De Vereniging voor Christelijk Na tionaal Onderwijs te Heeg is voorne mens een nieuwe woning voor het hoofd der school te bouwen, waarbij de keuze is gevallen op een hoekper- ceel aan de Schatting, direkt ten noor den van de woning, bewoond door de heer K. Jansma. De vereniging ver zoekt dit terrein, groot ongeveer 740 m2 te mogen aankopen. Verder heeft de heer A. J. Groene- veld te Scharnegoutum onlangs een woning gebouwd. Thans wil hij het bij behorende erf iets uitbreiden door als nog een strook grond van ongeveer 30 m2 aan te kopen. Van de heer J. van der Kuur te Op penhuizen is een soortgelijk verzoek ontvangen betreffende een strook grond van ongeveer 105 m2. Met deze verkopingen gaan b. en w. gaarne akkoord en zij stellen voor hier toe over te gaan. AANKOOP PERCEEL GROND BIJ VOORMALIGE HERV. SCHOOL HEEG VerscniJni MAANDAG* en DONDERDAGS Kanfooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Op 87-jarige leeftijd is vrijdag 2 september alhier overleden de heer P. Jorritsma. De jongeren zullen hem niet kennen, maar de ouderen, vooral zij die vroeger zwemonderricht hebben gehad in de oude zweminrichting bij de Bolswarderweg, des te beter. De heer Jorritsma was nl. vele jaren bad meester in die inrichting. Ook heeft de hoer Jorritsma na de oprichting van het nieuwe zwembad in het Bur gemeester De Hooppark nog een jaar dezelfde funktie bekleed in dit bad. De raadsvergadering die vrijdagavond in IJlst is gehouden, droeg een bij zonder karakter. Er werd namelijk afscheid genomen van de heren J. Was senaar, JM. Jansma en drs. J. Nooitgedagt. De dames van alle raadsleden waren ook uitgenodigd, terwijl tevens de publieke tribune door enige belang stellenden was bezet. Op dinsdag 6 september a.s. ’s avonds 19.30 uur komt de Ulster raad in haar nieuwe samenstelling in openbare ver gadering bijeen. Na opening vindt de beëdiging plaats van de nieuw geko zen raadsleden. Daarna volgt de be noeming van twee wethouders. AMICITIA THEATER Maandag 5 t.e.m. woensdag 7 septem ber iedere avond 8 uur film: Mary Poppins. WAT ER VERDER TE DOEN IS Dinsdag 6 september: Aanvang schaak- avonden schaakclub „Sneek” in zaal Leeuwen. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 6 september: Vergadering van de raad van de gemeente Wymbrit seradeel in het gemeentehuis. Aan vang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 9 september ’s avonds 8 uur toe als leden zitting hadden de heren Orgelconcert in de Grote Kerk door A. Osinga, G. Miedema en Tj. Brouwer,1 Dirk S. Donker. ter een tijd van beginnen en eindigen. Met belangstelling heb ik steeds dit werk gedaan, zo ging de heer Jansma verder, ook het andere werk op ander gebied. Aan het wethouderschap zit veel werk verbonden, i’r ben blij dat ik daaraan mocht meedoen. Hij dankte tenslotte voor de hartelijke ontvangst die hem altijd op de secretarie te beurt viel en de burgemeester voor zijn vlot te omgang. Ook wethouder Nooitge dagt dankte hij voor zijn collegialiteit. U was een goed en zeer bekwaam wet houder voor de gemeente. Met de wens dat de nieuwe raad die besluiten mag nemen, die voor IJlst het beste zijn, besloot hij zijn toespraak. Wethouder Nooitgedagt memoreerde ook in het kort de voorbij gegane 13 jaren. Onze naam, aldus de spreker, en IJlst, zijn met elkaar vergroeid. In het bedrijf is het maken van winst de zweepslag, in een kleine gemeente is het van veel belang wie aan het hoofd staat en dan gaat het niet om de eigen eer, maar om het gemeentebelang. Hij hoopte dat de burgemeester op dezelf de energieke wijze zal voortgaan en dat IJlst met de tijd mee zal groeien. Hij dankte op zijn beurt de heer Jan sma als collega-wethouder en stelde dat de vriendschap hiermede niet op houdt. Met de beste wensen voor bur gemeester en de raad hoopte hij nog mee te leven in het gemeentelijk werk plan. De voorzitter dankte de heren voor wat er gezegd is en de goede wensen. De raadsleden spraken daarna nog stuk voor stuk de vertrekkende leden toe. Ook zij roemden de goede verhou dingen in de raad. De voorzitter sloot vervolgens de openbare vergadering. Na de sluiting voerden nog de heren Doevendans (pers), W. Walinga (oud-raadslid) en de heer Ronner (secretarie) het woord. Ook in hun toespraken wisselden feli citatie, dank en goede wensen elkaar af. Uit de twee wedstrijden kwam Hee renveen uiteindelijk als winnaar te voorschijn. Weliswaar had zij hetzelfde aantal punten als Siete Meeter, maar de laatste race, die door Heerenveen werd gewonnen telde zwaarder daar er een groter aantal ronden moest worden gezeild. Het totale klassement zag er als volgt uit: 1. Heerenveen 3,9 pnt.; 2. Siete Meeter 3,9 pnt.; 3. Woudsend 7 pnt.; 4. ZWH 8 pnt.; 5. Leeuwarden 9 pnt.; 6. Sneek 11 pnt.; 7. Lemmer 14 pnt.; 8. Drachten 16 pnt.; 9. Eernewoude 18 pnt.; 10. Philips 20 pnt.; 11. Langweer 22 pnt. PRIJSUITREIKING Nu het gebouw van de -oormalige Hervormde school te Heeg aan zijn oorspronkelijke bestemming van lage re school is onttrokken, gaat ingevolge de bepalingen van de Lager-Onder- wijswet de eigendom hiervan over aan de gemeente. De schoolvereniging is behalve het nu naar de gemeente overgaande ge bouw met erf nog eigenares van het toegangspad en het achterliggende perceel. Hoewel dit perceel gedeeltelijk bij het schoolplein is getrokken, ver krijgt de gemeente hiervan niet de ei gendom op gelijke wijze als dit met het schoolgebouw het geval is. Dit zou ook overigens minder juist zijn, omdat het zuidelijke deel v :.n het onderhavi ge perceel als tuin niet direkt deel uit maakt van het schoolterrein. Niettemin is het voor de gemeente van betekenis, dat dit perceel bij het schoolgebouw blijft behoren, omdat de achterliggende grond de bruikbaarheid van het geheel verhoogt, zulks in ver band met welke toekomstige bestem ming ook, die een en ander zal verkrij gen. De schoolvereniging is bereid dit per ceel. groot totaal 854 m2, aan de ge meente te verkopen, waarbij overeen stemming is bereikt omtrent de naar de mening van b. en w. voor beide partijen redelijke prijs van f 2.50 per m2, of rond f 2150.-. Zij stellen voor tot deze aankoop over te gaan. RAADSCOMMISSIES Voorts stellen b. en w. de raad voor de commissie van voorbereiding voor de strafverordeningen, waarin tot nu Nassau, welke onderscheiding ik u gaarne op uw jas speld. Opnieuw ap plaus in de raadzaal. Vervolgens sprak de burgemeester de heer Nooitgedagt toe. Bij uw ver trek, aldus de burgemeester, was het niet uw leeftijd die u daartoe noopte, maar zijn het uw drukke werkzaam heden die het niet langer toelaten dat u het wethouderschap der gemeente waarneemt. Wethouder zijn vraagt steeds meer tijd. Het is een verlies voor IJlst, dat u heengaat. Met ken nis en ervaring hebt u de gemeente ge diend. Ook u hebt 13 jaar zitting ge had in de raad en in die jaren is er veel tot stand gekomen, ook mede door uw toedoen. Vooral voor de nieuwe weg IJlst-Sneek, thans bijna gereed, hebt u zich bijzonder ingezet. Tot uw eer moet gezegd worden dat u steeds uw bedrijf en de gemeente hebt we ten te scheiden. Uw kennis als econoom heeft voor IJlst zeker voordelen op geleverd. Uw omgang in het college en ik meen ook te mogen vaststellen, met de raad, was altijd prettig. Uw woord was immer van dien aard, dat er naar geluisterd werd. Namens de gemeente IJlst dank ik u allen heel hartelijk voor uw arbeid en wens u Gods zegen in de toekomst. De bur gemeester bood de dames van de drie scheidende raadsleden een bloemetje aan en de heren een kist sigaren. Na een korte pauze, waarin traktaties werden rondgediend, sprak eerste de heer Wassenaar zijn dank uit aan H.M. de Koningin voor de onderscheiding, welke hem te beurt is gevallen. Hij verklaarde er erg blij mee te zijn. Spreker ging daarna in het kort zijn 30-jarige loopbaan na als raadslid, waarin hij vijf burgemeesters heeft meegemaakt, van wie hij twee mocht installeren, burgemeester Oppedijk en burgemeester Cavaljé. Het deed hem goed dat in IJlst zo veel tot stand is gekomen. Met dankbaarheid in het hart dat hem zo veel is geschonken om aan dit alles te hebben mogen me de te werken, denkt hij ook even terug aan de velen, met wie h.j vergaderd heeft en die er thans niet meer zijn. Spreker heeft 60 jaar in IJlst gewoond en is, hoewel geen geboren - toch Ul ster geworden. Hij hoopte dat het de burgemeester gegeven mag worden nog veel voor IJlst te doen. U bent hier de rechte man op de rechte plaats. U houdt het roer recht, zo besloot hij zijn toespraak. De heer Jansma daarna het woord nemend, zeide geweldig verrast te zijn door de gebeurtenissen van deze avond. Ook hij bracht dank aan H.M. de Konigin voor de hem toegekende onderscheiding. „Een aid kater wol noch wol graech een striikje oer de rêch ha”, zo ging hij verder. Er is ech- Om precies half twaalf gingen de Donia-skütsje van Langweer door de elf skütsjes van start voor de twee te zeilen ronden. De Gerben van Manen uit Heerenveen met G. Elstrodt aan het roer had de beste start, gevolgd door het skütsje van Siete Meeter (deze voer zelf ook mee) en Woudsend, waarop dr. Verbeek van Warns als schipper voer. Tussen dit drietal ont spon zich een spannende strijd. De harde wind vergde veel van de stuur manskunst. Het Südwesthoekskütsje dreigde om te slaan, maar gelukkig sloeg de balans in de goede richting door. Bij het ronden van de eerste boei in de tweede ronde nam Wouds end een voorsprong en behield deze tot vlak voor de finish. Het skütsje van Siete Meeter, dat Heerenveen reeds gepasseerd was, slaagde erin Woudsend op de streep te kloppen. Derde werd Heerenveen, gevolgd door de Sneker Pan met D. v. d. Werf aan het roer. Hierna volgde in gesloten formatie de rest van het veld. ’s Avonds werd in het dorpshuis in Woudsend een diner gehouden, dat ge volgd werd door de prijsuitreiking. De schipper van het Heerenveenster skütsje ontving uit handen van de heren L. Rijnja en B. Westerhof van de Zeilver. Woudsend, een mooie wis- selbeker, een kleine beker en draag- medailles voor de bemanning. Siete Meeter ontving een wisselbeker voor de overwinning van ’s morgens en kreeg bovendien een lauwertak voor de mooiste start. Verder kreeg de be manning van alle deelnemende sküt sjes luxe voorwerpen en de stuurman en fokkenist een medaille, aangebo den door de Winkehersver. Woudsend. De heer P. Amsterdam uit Sneek, die de leiding had bij de start, kreeg een fruitmand aangeboden, evenals de vrouw van schipper Klaas van der Meulen en de heer Rijpkema die be langeloos zijn land beschikbaar had gesteld. Na de prijsuitreiking voerde burgemeester J. van Hout nog even het woord en daarna werd overgegaan tot het vertonen van twee films over het skütsjesilen. Tot slot van deze prachtige dag kon er nog naar harte lust worden gedanst. Zaterdagmorgen vond bij oprui mingswerkzaamheden op het terrein van het recreatiebedrijf „Twellegea” te Uitwellingerga, waar onlangs een brand heeft gewoed, een ernstig ongeval plaats. De heer Plantinga uit Sneek, die de afgebrande houtresten met auto’s afvoert, was boven in het be drijf met een kruiwagen bezig de rommel naar beneden te gooien. Hij raakte hierbij op een gegeven moment zijn evenwicht kwijt en viel van plm. acht meter hoogte door een gat in de zolder op de betonnen vloer. Met ern stige kneuzingen werd het slachtoffer met een ziekenauto naar het Sint An tones Ziekenhuis in Sneek vervoerd. Op vrijdag 9 september a.s. ’s avonds 8 uur geeft de organist Dirk S. Don ker een orgelconcert in de Grote Kerk. Ditjs het zesde of laatste zomer con cert georganiseerd door het plaatselijke orgelcomité „Pro Organo”. De concertgever heeft een zeer in teressant programma opgesteld van werken uit de barok, de romantiek en van eigentijdse componisten. Het ver meldt respektievelijk: J. S. Bach, Prae- ludium en Fuga in G. gr. terts, een briljant werk, en van dezelfde com ponist het Andante uit diens derde triosonate; Cesar Franck, het tweede koraal; Louis Vièrne (organist Notre Dame te Parijs) uit diens eerste orgel- symphonie: Fuga en Pastorale; Henri Gagnebin, een van de meest op de voorgrond tredende hedendaagse com ponisten, trio over de melodie van Psalm 6. Besloten wordt met variaties en fuga over het Valeriuslied „Waer dat men sich al keerd of wend” van de Nederlandse componist Dr. Willem Mudde. Voor dit concert zal ongetwij feld weer veel belangstelling bestaan. van dit werk waren indrukken van een reis door Schotland. Twaalf jaar heeft de componist aan dit opus ge werkt. De sfeer van het Schotse land vinden we terug in deze kostelijke muziek, waarin Mendelssohn o.a. aan volks-liedjes ontleende motieven heeft verwerkt, in het scherzo g.v. de me lodie van „Charley is my darling”. Onder Saltens beproefde leiding wist het Frysk Orkest de schone en zinrijke kleurrijkdom en transpirantie van dit omvangrijke werk in al hun facetten te doen schitteren. De hierna volgende uitvoering van J. S. Bach’s „Concerto a due violini principali” werd het hoogtepunt in dit concert. Emmy Verhey en Christian Bor droegen de solo-partijen voor. De met spanning luisterende zaal werd ge confronteerd met vioolspel dat zoals reeds gezegd technisch feilloos was en muzikaal op zeer hoog peil stond. Be geleid door een kleine strijkersgroep met basso-continuo (met Jacoba Kue- ter-Zwager aan het clavecimbel) viel Bach’s beroemde opus een schone weergave ten deel. Er volgde een enthousiast applaus. Voor de solisten was er voorts e$n bloemetje. Na de lange pauze solieerde Bor in Beethoven’s Romance in G voor viool en orkest en Emmy Verhey in de Romance in F. Twee lyrische werk jes met een intieme inslag. Wat de beide solisten ook hierin presteerden verdient inderdaad bewondering. Het orkest begeleidde correct en stijlvol. Met Tschaikofski’s Ouverture-fantasie Romeo en Juliette, gecomponeerd in 1869 en geïnspireerd op Shakespeare’s treurspel en waarin vooral de blazers een belangrijk aandeel hebben, werd dit concert besloten. De bewering dat dit stuk tot ’s meesters onbelangrijke werken behoort is zeer zeker onjuist. Hij stijgt ver boven het middelmatige uit en de vorm der ouverture waarin de drie hoofd-themata zijn verwerkt verraad een zekere originaliteit. Kos telijke melodieën schijft hij en zijn in strumentatie is vol verrassende effec ten en rijk gekleurd. We zouden het, gehoord Salten’s interpretatie, een symphonisch gedicht willen noemen. Het kreeg een perfecte weergave. Het volgende concert van het Frysk Orkest vindt plaats op dinsdag 27 sep tember a.s. Als soliste zal dan de be gaafde sopraan-zangeres Annette de la Bye optreden in werken van Mozart en Handel. Moge in „Amicitia” dan wederom geen plaats onbezet blijven. JWB

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1