nieuwe Waterpoort -krabbels en Visser m chr. lagere school 1 Burgemeester opent nieuwe Heeg Baarda, Bergsma Drie nieuwe wethouders IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ne| Sneelcar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van „HEEG KAN WEER MEEDOEN" Voorstel P. de Vries: drie Lp.v. vier wethouders, verworpen Eerste vergadering nieuwe raad J 121e jaargang no. 72 Donderdag 8 sept. 1966 DRI1FHOUTS NIEUWSBLAD 1 I Hervormd en gereformeerd vonden elkaar NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Deze IJzeren Hein heeft de bewoners aan Graaf Adolf straat enr Oppenhuizerweg de afgelopen week heel wat narigheid bezorgd.' Met zijn zware vuist (1500 kilo massief ijzer) beukte hij op het^ betonnen wegdek van rijksweg 43, hetgeen een heidens kabaal t veroorzaakte. Waarom dat vandalisme? De toezichthoudende man-i nen van Rijkswaterstaat vertelden het ons als volgt: het wegdekt van rijksweg 43 zal worden voorzien van een asfaltlaag, en welt over het trajekt Oppenhuizerweg (Sneek) tot de Horsébrug (Utt-f wellingerga)De opritten van de „Hoge Brug” blijven ongewijzigd.! De huidige breedte van de weg is ruim 6 meter, plus aan beide zijden een halve meter zogenaamde slipstrook. Een rijksweg moetf tegenwoordig tenminste 7,25 m breed zijn. De betonplaten blijven* liggen voor ondergrond, maar zij moeten wel allemaal „gebeuld”^ worden om de spanningen uit het beton te krijgen. Het gehelet karwei, waarvan de kosten op zo’n 4 ton worden geschat zal onge-t veer negen maanden duren. Als het tijdens de winter wat behoor~\ lijk weer is, hoopt men derhalve in de loop van mei 1967 klaar te! zijn. Het werk wordt uitgevoerd door firma U. Douma uit Sneek. EUWSBLAD SNEEKE INSTALLATIE BEHOEFTE AAN DUIDELIJKHEID i Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 twee nl. dankbaar gebruik van een royale gang met tegeltjes. Behalve de vier lokalen is er een bestuurska mer, die tevens dienst doet als dok terskamer. De toiletgedeelten zijn keu rig uitgevoerd met witte tegeltjes. In de lokalen treft men modern meubi lair aan. Uiteraard is er centrale ver warming, welke werd geleverd door Feenstra N.V. in Heerenveen. WOORDEN VAN DANK Een woord van dank aan het ge- „Met de hartelijke wens, dat dit schoolgebouw tot in lengte van jaren dienstbaar mag zijn aan het onderwijs en de opvoeding van de Heeger jeugd verklaar ik deze school voor geopend”. Met deze woor den en het omdraaien van de sleutel in de toegangsdeur verrichtte burgemeester Van Hout van Wijmbritseradeel gistermiddag in Heeg de officiële opening van de nieuwe christelijke lagere school. Deze is in de plaats gekomen van de oude school aan de Weinsleat. Er zijn vier lokalen en er is plaats voor ca. 150 leerlingen. Op het ogenblik zijn er 108. Het nieuwe gebouw, dat in april reeds in gebruik werd ge nomen, staat in het uitbreidingsplan achter de gereformeerde kerk. Voordat de opening plaatsvond kon de voorzitter van de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs (CNS), de heer F. A. Schoenmaker („dokter Schoenmaker” voor de Hege- mers), een aantal genodigden welkom heten in de consistoriekamer van de gereformeerde kerk. Deze plaats was gekozen omdat het vlakbij de school is. De school evenwel is het tastbare resultaat van een fusie tussen her vormde en gereformeerde schoolver enigingen in Heeg. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, niemand in het bijzonder, zo als hij zelf zei. Hij deelde mee, dat zowel de inspecteur als de oud-inspec- teur'van het l.o. verhinderd waren te komen. Wat er aan vooraf is gegaan gaat in betekenis ver uit boven deze nieuwe school, nl. dat de beide schoolvereni gingen elkaar enkele jaren geleden vonden. Dat men in 1961 overeenstem ming bereikte over een fusie dient met gulden letters in de geschiedenis van het christelijk onderwijs in Heeg te worden vermeld, aldus de burgemees ter. Hij had gelezen, dat Heeg 400 jaar geleden reeds een schoot bezat. Het hele dorp mag zich gelukkig prij zen met deze bekroning op moeizame arbeid. Een bekroning, die in totaal 3% ton’heeft gekost. De burgemeester wenste het bestuur tenslotte Gods ze gen toe. Als inspecteur bij het CNS en ook als directeur van de Sneker kweek- meentebestuur is op zijn plaats, aldus spreker. Hij had zich af gevraagd van wie de school eigenlijk is, omdat het schoolbestuur zoveel subsidie kreeg. Het is een moeizame weg via inspectie en gemeente naar het ministerie. Deze weg is lang en kronkelig, aldus spre ker, maar zoals we op onze wegen de ANWB-wegenwacht kennen, zo heeft de gemeente ons hier de weg gewe zen. Hij herinnerde aan de prettige besprekingen. Ook dank aan archi tectenbureau Van der Zee, Beyert en Alting te Bolsward, vertegenwoordigd door de heer Alting. Met dit bureau bestaan reeds jaren goede relaties. Dankzij architect en aannemer C. v. d. Meer en Zn. te Oudega (H.O.) kon er verantwoord gebouwd worden. Het be stuur is vol lof over de afwerking. Dank ook aan het hoofd der school, de heer Th. Pietersma, en het andere de Vries namens de KVP-fraktie, dat er door de PCG-fraktie van te voren met de andere frakties over deze zaak was overlegd. Op 25 augustus was er een vergadering geweest van de oude en de nieuweraad. De KVP-fraktie had er toen op aangedrongen slechts drie wethouders te benoemen. Na af loop van de vergadering was men nog niet besloten en daarom wilde de heer De Vries hier dit voorstel herhalen. Drie wethouders zouden volgens hem economisch wenselijk en voldoende zijn. Hij kon zich niet voorstellen dat de twee grootste frakties de verant woordelijkheid voor een vierde wet houder zouden willen aanvaarden. Naamgenoot B. de Vries - de enige die ter gelegenheid van de verjaardag van prins Claus (vermoedelijk) een oranje strikje op de borst had - trad op als fraktievoorzitter van de PCG. Het bleek, dat deze fraktie zich met hetzelfde probleem bezig had gehou den. Maar de PCG wilde van haar versterkte positie in de raad geen ge bruik maken om het aantal wethouders met één te verminderen. Zij vindt het billijk, dat de verdeling van de wet- houderszetels blijft zoals die was, d.w.z. twee dus uit de PCG en twee uit de PvdA. De PCG-fraktie is van mening, dat 4 wethouders voldoende nuttige ak- tiviteit kunnen ontplooien in onze steeds groeiende stad. Want er is nog veel werk, op het terrein van sport, recreatie, cultuur, maatschappelijk werk, volkshuisvesting. De heer De Vries verzocht het college dan ook de raad in de volgende vergadering mee te delen tot welke werk- en funktie- verdeling het college is gekomen. Ook is de PCG-fraktie van mening, dat alle raadsleden aan het commissiewerk moeten deelnemen, ook de communist Meijer. De heer Bosma (VVD) verklaarde zich achter het voorstel van J. P. de Vries. Met 15-2 werd dit voorstel daar op door de raad verworpen. STEMMING de raadsvergaderingen Ook de verslaggevers kunnen maar op één plaats tege- In het jaarverslag over 1965 van lijk zijn. VerscTujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm By kontrak! (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad personeel. De voorzitter was tenslotte blij, dat ook vroegere onderwijzers van de school, vertegenwoordigers van naburige scholen en last but not least de geestelijkheid in de personen van pastgor Baartman, ds. Schenk en ds. Griffioen, waren gekomen. PvdA WIL GRAAG 2 MENSEN IN COMMISSIE De raad ging vervolgens over tot de benoeming van een aantal commissies. Maar eerst vroeg de heer De Blauw om in de commissie gemeentelijk be jaardencentrum „Nij Nazareth” in plaats van de heer K. Zeilstra (PCG) te benoemen mevr. W. Unema-Ehl- hardt (PvdA). Dat zou dan naast de heer Fijlstra de tweede kandidaat zijn voor deze commissie. Als motief voor deze wens van de PvdA-fraktie noemde sprekerreden: Berkhout, Gerrits en De Blauw. SNEL KLAAR De school werd in bijzonder snel tempo gebouwd. Januari 1965 werd met de bouw begonnen en in april van dit jaar werd de school reeds in gebruik genomen. Het gezelschap kwam nogmaals bij een in de consistorie. Daar werd door verscheidene sprekers het woord ge voerd. De eerste was burgemeester Van Hout. De burgemeester noemde het een historische dag voor Heeg en omstreken. Het schoolgebouw is bij zonder fraai, aldus spreker,, waar al len, die er aan gewerkt hebben eer mee leggen. Het komt de status van het dorp ten goede. We kunnen nu zeggen: Heeg kan weer meedoen wat betreft de accommodatie aan scholen. Vergeleken met de oude school is men van de vloer op de zolder gestapt en niemand zal wel heimwee hebben. HISTORISCH FEIT het feit, dat de bevolking van Nij Na zareth grotendeels op de PvdA zou zijn georienteerd. Populair gezegd, het is de klantenkring van de PvdA. Daar om zou men ook graag wat meer te zeggen willen hebben en dit in de commissie tot uitdrukking zien. Het ex-raadslid mevr. Sipkens, die zich op dit terrein zeer verdienstelijk heeft gemaakt, had er ook voor gepleit mevr. Unema als haar opvolgster aan te wijzen. Tenslotte noemde spreker de deskundigheid van de beer Fijlstra op dit gebied. De voorzitter merkte op, dat uit breiding van de commissie alleen zou kunnen na wijziging van het raadsbe sluit. De heer B. de Vries vond, dat deze raadscommissies b. en w. bijstaan in hun taak. Het was voor hem daarom de vraag of deze commissie wel zou moeten worden uitgebreid. De motive ring van de heer De Blauw noemde hij wonderlijk. Hij vond, dat men niet over „klantenkring” moet praten, maar moet kijken naar de deskundigheid van de commissieleden. De heer De Blauw was het er niet mee eens. De heer Fijlstra is deskun dig, mevr. Unema zou ingewerkt kun nen worden door mevr. Sipkens. De heer B. de Vries verklaarde, dat zijn fraktie het op prijs zou stellen dat de heer Zeilstra werd gekozen. De daaropvolgende stemming kan worden beschouwd als de eerste krachtmeting tussen de nieuwe PCG en de PvdA. De laatste delfde het on derspit. De heer Zeilstra kreeg 10 stemmen, mevr. Unema 8. In één stemming benoemde de raad achtereenvolgens een aantal commis sies. In de commissie strafverordenin gen werden gekozen: V. d. Akker, Van Dijk en Berkhout. In de commissie ge- meentereiniging de heren Nienhuis, Lichthart en Meijer. In de commissie openbare werken de heren De Blauw, Gerrits en Bosma. In de commissie ge meentelijke woningbouw mevr. Une ma, mevr. De Graaf en de heer J. P. de Vries. In de commissie gemeente bedrijven de heren Zeilstra, Lichthart en Berkhout. In de commissie reclame- verordening V. d. Akker, De Blauw en J. P. de Vries. In de (omstreden) commissie gemeentelijk bejaardencen trum ,Nij Nazareth’ mevr. De Graaff en de heren Fijlstra, Zeilstra en Berk hout. In de commissie gemeentelijk verzorgingshuis „Cruycebrcedershof” de heren Fijlstra, B. de Vries, Nienhuis en Meijer. In de commissie onderzoe ken begrotingen en rekeningen de he ren B. de Vries (voorz.), Fijlstra en Bosma. In de commissie georganiseerd overleg de heren B. de Vries, J. P. de Vries en Lichthart; plaatsvervangende Aan het begin van de vergadering werden alle raadsleden opnieuw of voor het eerst beëdigd. De heren Berg sma en Berkhout waren afwezig. De publieke tribune was bij wijze van uit zondering helemaal bezet. De leden van de PCG-fraktie, de KVP-fraktie en de éénmansfraktie van de VVD legden de eed af: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig”. De belofte, „Dat verklaar en beloof ik”, werd afgelegd door alle PvdA-leden en de éénmansfraktie van de CPN. Niet minder dan acht nieuwe gezichten (5 PCG, 1 CPN, 1 VVD en 1 PvdA) waren achter de groene tafel te zien. Het aantal vrouwen in de raad is nu met één uitgebreid. Nadat de eed of belofte was afge legd in handen van de voorzitter, ging deze over tot de installatie van de nieuw-benoemde raadsleden. De bur gemeester wenste de raadsleden geluk met hun benoeming tot raadslid. Hij wees op twee elementen: het vertrou wen, dat de kiezers in de raad stellen en de gelegenheid, die de leden krij gen om te werken voor de gemeen schap. Zij hebben een opdracht van de kiezers meegekregen: mede de stad besturen, zoals de burgers het graag wensen. Er zijn echter verschillende moge lijkheden om een soort kortsluiting te doen ontstaan. De raadsleden zullen wel gauw tot de ontdekking komen, dat het overheidsbestuur een „tech nisch en ingewikkeld bedrijf” is. Het besturen is nauw verweven met de re- geringspolitiek. De gemeente is gebon den aan hogere organen. Perfektionis- tische regelingen kunnen verlammend werken. Dat kan bij sommigen een ge voel van onbehagen geven en twijfel aan de democratische beginselen. Men moet ook de gemeentepolitiek niet beschouwen als een politiek be drijf. Het woord politiek heeft voor sommigen een minderwaardige klank. „Ten onrechte”, aldus de voorzitter, „de politiek is een edel bedrijf, want wie aan politiek doet stelt zich in dienst van de gemeenschap. Daarom moet de eis worden gesteld, dat er openheid en openhartigheid wordt be tracht. De kiezer heeft een scherpe intuïtie, die „Wahrheit und Dichtung” snel onderkent”, aldus spreker. De burgemeester vroeg zich vervol gens af of de kiezer wel voldoende in zicht heeft in de eisen van het staats burgerschap. Hij dacht in dit verband aan de laatste verkiezingen. De scho len hebben hier een grote taak: de be tekenis aan de kinderen uitleggen van het parlementaire stelsel, de plichten en rechten van het staatsburgerschap, de inhoud van het begrip democratie. „Aan dit voor de ontwikkeling van de democratie zo belangrijke element kan men in de toekomst niet straffeloos voorbij gaan”, aldus spreker. Het dienen van de belangen van de gemeente Sneek is een taak, die de raadsleden onderling verbindt. Ze hebben dan ook de plicht tot hechte samenwerking. De voorzitter hoopte dat zij zullen zoeken naar wat bindt en niet naar wat scheidt. COLLECTIEVE BEHOEFTEN Hij wees er op, dat we in een inte ressante tijd leven; alles verandert, er is een revolutie in de levenspatronen. De collectieve behoeften eisen steeds meer aandacht. Hierin heeft de plaat selijke gemeenschap grote taken. Al zijn deze taken interessant, toch is de situatie zorgelijk. De ontwikkelingen in de industrie eisen grote investerin gen. Maar de toenemende individuele behoeften maken, dat de besparingen de investeringen niet kunnen bijhou den, waardoor er een grote spanning in de economie ontstaat. De investe ringen moeten nu worden afgeremd, er is een schaarste op de kapitaalmarkt en de rentevoet is ongekend hoog. Ook op de gemeentelijke activiteiten geeft dit een druk, waarvan we de omvang en de betekenis nog niet kunnen over zien, aldus spreker. Maar eigenlijk hebben we na de oor log nog geen enkele periode gekend waarin er niet iets was. Telkens weer hebben de Nederlandse gemeenten hun taak verstaan. Daarom toonde de voor zitter toch vertrouwen in de toekomst. Want het woord gemeente i- maar een fictie. Daarachter staat de mens met zijn noden en behoeften. DRIE WETHOUDERS VOLDOENDE Voor de stemming over de wethou- dersbenoeming betoogde de heer J. P. makem Er is school sprak de heer S. Akkerman. Hij maakte het personeel van de school een compliment omdat dit zonder mor ren de slechte toestand in de oude school had geaccepteerd. Hij hoopte, dat met de vernieuwing van de scho len de arbeid aan die scholen niet zou achterblijven. Hij vond het jammer, dat er geen handenarbeid-ruimte in de school is. Maar misschien dat dit door offervaardigheid van de bevol king nog eens bereikt kon worden. De architect, de heer Alting, bood mede namens de aannemer zijn felici taties aan en overhandigde een en veloppe met inhoud. NOG MEER SPREKERS Namens het r.k. school- en kerkbe stuur sprak pastoor Baartman. Hij noemde het schoolgebouw een middel om tot het doel te geraken. „Zij die anderen hebben onderwezen, zullen eens als sterren schitteren aan het fir mament”, zo besloot de pastoor zijn toespraakje. Het r.k. hoofd der school, de heer B. Hielkema, was blij met de prettige samenwerking. „Ik hoop dat de fusie dóórgaat”, aldus spreker. Het oud-hoofd van de hervormde school, de heer W. ten Hoeve te Har- degarijp, was verheugd over de voor uitgang in Heeg. De heer S. de Groot, oud-hoofd van de gereformeerde school hield een gloedvolle rede, waarin dankbaarheid tot uiting kwam. Hij ging uitvoerig in op de geschiedenis en wees er op, dat het in het onderwijs gaat om het dienen. Ds. Schenk, gereformeerd predikant, was dankbaar voor het oecumenisch besef, dat hier is getoond. Hij hoopte, dat het zo ook met de kerken zou gaan. Ds. Griffioen, hervormd predikant, vond dat we in een boeiende tijd leven, die een uitdaging inhoudt aan kerk en school. Het belangrijkste is dat de mensen terugkeren naar het Woord van God. De voorzitter bedankte tenslotte de schoolschoonmaker, die alles keurig in orde had gemaakt. Onze stad heeft een gedeeltelijk nieuw dagelijks bestuur gekregen. Dinsdagavond koos de gemeenteraad, die voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeenkwam, vier wethouders. Wethouder Baaijens werd herkozen, terwijl de drie andere wethouderszctels zullen worden bezet door de heren Baarda, Bergsma en Visser. Vlak voor de stem ming, die het karakter van een formaliteit droeg, daar het kennelijk achter de schermen reeds een uitgemaakte zaak was wie er wethou der zou worden, probeerde de heer J. P. de Vries de raad over te halen het aantal wethouderszetels met één te verminderen. Van de 17 aan wezige raadsleden bleken er bij de stemming over dit voorstel slechts twee achter te staan, zodat het werd afgewezen. „Het zou passen op deze dag een soort feestrede te houden”, aldus de voor zitter. Maar hij wilde slechts even de toestand in de oude school memoreren en vergelijken met die in de nieuwe. Vervolgens noemde hij een aantal ken merkende verschijnselen van deze tijd; gebrek aan offervaardigheid, afwezig heid van de meeste leden op leden vergaderingen van de school, de privé- consumptie die hoogtij viert en de gezagsverhoudingen. Zelfs het gezag van de ouders over hun kinderen is vaak een probleem geworden. Tegen over gezag staat vrijheid, aldus spre ker, maar vrijheid zonder gezag zou tot chaos leiden. Het probleem van de school is vaak behoefte aan duidelijk heid. Na de opening was er gelegenheid een kijkje te nemen in de prachtige school, die mooi aan de rand van het dorp ligt, zodat men uitziet op de lan derijen. Rond school en tegelplein ko men nog gazons. Deze waren juist in gezaaid. Op het tegelplein vielen di rect al een aantal banken op. Leerlin gen en onderwijzers zullen hier vast kade is momenteel in uitvoering en de heer Postma met het diplo- ma. -5. Voor de stemming begon stelde de heer B. de Vries als kandidaat voor in de vacature Blok de heer Baaijens (PCG). Deze werd daarop gekozen met 15 stemmen. De heer De Blauw (PvdA) stelde namens zijn fraktie voor om in de vacature Fijlstra de heer Bergsma te kiezen. De heer Bergsma kreeg 17 stemmen (hij was zelf niet aanwezig). In de vacature-Baaijens werd door de heer B. de Vries voorgesteld de heer Baarda te kiezen. Deze kreeg 15 stem men. Tenslotte stelde de heer De Blauw voor in de vacature Lichthart de heer Visser te kiezen. Deze kreeg 14 stemmen van de 17. De voorzitter bedankte hierna de wethouders Fijlstra en Lichthart voor alles wat ze voor de gemeente hebben gedaan. Hij hoopte, dat ze prettige her inneringen aan deze periode mogen hebben. Aan de Groene Dijk huizen enorme het Carnegie Heidenfonds worden zwermen mussen in het onkruid en twee Sneker politiemannen ge- gebladerte aan de kant van de weg. noemd onder degenen die een on- Zij vliegen af en toe over de weg derscheiding kregen. Het zijn de en dinsdag lagen er vijf dode mus- 44-jarige hoofdagent van politie B. sen bij elkaar op het wegdek. Zij Liemburg, die in oktober 1964 bij waren waarschijnlijk overreden door een brand in onze stad moedige een auto. Voor de bewoners van de pogingen deed een kind te redden, bungalows langs de Groene Dijk en hoofdagent H. Postma, die, toen t is het evenmin prettig, want de de vlammen even luwden, even- vogels zitten ook in de tuinen, met eens de ladder naar het brandende J alle narigheid vandien. huis opging. Het Fonds onderscheid- de voor deze reddingspoging de heer J De herbestrating van de Ulster- Liemburg met de bronzen medaille t kade is momenteel in uitvoering Ho hoor Pnotmo mot hot Hinir>_ i genomen. En dat werd ook wel tijd, t want de weg zat vol met gaten. j Voor personeel en leerkrachten Evenals vorige week werden de af- van de pas geopende detailhandels- gelopen dinsdag in Sneek J vakschool in het gebouw, waar tot raadsvergaderingen gehouden, voor kort de Pier de Boerstichting van de gemeenten Sneek en Wym- verblijf hield, zal dit een welkome britseradeel. Voor sommigen schept i verbetering betekenen. dit het probleem, dat ze nu moeten J kiezen waar naar toe te gaan, zp- i Ook in onze stad is de benzine-oor- als de heer De Blauw, die voor de log begonnen. Nu er een z.g. witte PvdA in de Sneker raad zit, maar 4 pomp bij is gekomen hebben de tevens als ambtenaar van de ge- benzinepomp-houders grote borden meente Wymbritseradeel daar ge- J langs de weg geplaatst, waarop zij woonlijk hun prijsverlagingen bekendmaken, meemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1