Rienk Alberda boekte uitstekende herfstbeeld agendTJ en 0.” werkt aan haar tiende Waterpoortshow i’esultaten in de Vrijheidsklasse Cycloonbezoek gaf weerkaart te vroeg Dirk S. Donker besloot concertreeks van „Pro Organo” NATIONALE ZE1LKAMPIOENSCHAPPEN 4 IJLST WYMBRITSERADEEL en van Successen voor leden k.c. Sneek en Omstreken Schitterende lampion- optocht in IJlst Officieel Orgaan van de gemeenten S H E E K, 121e jaargang no. 73 Maandag 12 sept. 1966 ORDFHOlrtS NIEUWSBLAD 1 Gestolen auto Successen van Sneker I Internationale liondententoon stelling te Barneveld Frontale botsing tussen twee bromfietsers in beslag genomen Floralia-tenloonstelling Heeg speedbootbezitters Aanbeveling voor c kantonrechter te Sneek Damclub „De Wymerts” startte met competitie Romanpriisfraech 1966 fan de K.F.F.B. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD ZATERDAG WATERPOORTSHOW X zegging dat tijdens de show de dis- JWB. 1 Redacteur H. A. de boer Telefoon 4091 De beste hond van de tentoonstelling was de Kerry Blue Terrier Kerryglen’s Bonus of Trucote van mrs. Joseph W. Urmston te Breda. Uit Friesland na men meer dan 60 honden aan de ten toonstelling deel. Woensdag 14 sept. 8 uur film: Duel der hartstochten. AMICITIA THEATER 4 de kans op verschuivingen danig werd verkleind. en zeilden zich grandioos naar de eer ste twee plaatsen in het bijzonder ster ke vrjjheidsveld. J. K. de Boer aan vankelijk vijf, zakte jammer genoeg af naar de elfde plaats. In de Pampusklasse behaalde Donker een negende plaats. In de middagwedstrijd finishte Al berda als zesde, terwijl Rienk Alberda goed doorging en een derde plaats aan zijn eerste toevoegde. De gebr. Zweep en gebr. de Boer kwamen resp. als twaalfde en dertiende binnen. Pam- puszeiler Donker komt ook op dreef op dit voor hem vreemde terrein. Een zesde plaats is daar het bewijs van, maar er loopt nog een protest, zodat er nog verandering kan komen. trek van de slechtste wedstrijd is de stand als volgt: Regenboog: Namens de tentoonstellingscommis sie gaf de heer A. Schuurmans een overzicht van wat er reeds voor de show is gedaan en wat er in de komen de maanden nog gedaan zal moeten worden. Wanneer de voortekenen niet bedriegen zal ook deze show weer een succes worden. Negentien speciaalclubs hebben reeds voor de show ingeschre ven en een aantal prijzen toegezegd. Bovendien heeft men de medewer king van de NBKV gekregen en de toe- uitste- niet zo Pan De kynologenclubs van Apeldoorn, Brummen, Dieren en Zutfen hielden zaterdag een tentoonstelling met CAC en CACIB. Drieëndertig keurmeesters, onder wie 5 buitenlanders moest de 1010 honden beoordelen. Dat de kc Sneek en omstreken uitstekende hon den bezit, die heel goed kunnen kon- kurreren met geïmporteerde rassen, blijkt wel uit onderstaande kwalifica ties: De politie heeft donderdag in Sneek een auto in beslag genomen, die bleek te zijn gestolen in Apeldoorn. De auto kon onbeschadigd aan de eigenaar, de heer E. C. J. te Apeldoorn, worden teruggegeven. Vermoedelijk is de wa gen in Sneek terecht gekomen door joy-riding. Naar de dader(s) wordt een onderzoek ingesteld. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Ran tooi vooi administratie er. redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Maandag 11 sept. en dinsdag 13 sept. 8 uur film. Commando’s in de vuur linie. In de ochtendwedstrijden hebben de Friezen zich uitstekend hersteld van hun zwakke start, nl. in de Regenboog-, vrijheid- en valkenklasse (Wester) waren de eerste plaatsen voor hen. Lag B. v. Wijk aanvankelijk weer aan de kop van het tien schepen ^ellende Re- genboogveld, toch was het Alberda die met goed uitgekiende slagen de leiding in het kruisrak overnam en tenslotte met een prachtige voorsprong finishte. In de Vrijheidsklasse was het een Friese aangelegenheid. Rienk Alberda en Onno Zweep deden uitstekend werk FORSIERDE WEINEN, GONDELS ENSFH. De KFFB stelt ek dit jier wer prizen fan f 100 en f 50 biskikber foar for- sierde feest- of praelweinenf gondels, korso’s of losse ploegen of persoanen), dy t in titel fan of in fragmint üt in KFFB-ütjefte yn byld bringe. Foto’s fan sa’n wein, gondel, ensfh. moatte foar 1 oktober opstjürd wêze oan it adres fan de propagandalieding: E. S. de Jong, Hid Heroplantsoen 1, Boal- sert. Nei oanlieding fan dy foto’s sil in jury de wurkstikken bioardielje op originaliteit, ófwurking, ensfh. De fo to’s kriget men weromstjürd. Onder leiding van de heer J. Ruiter kwamen de leden van S en O vrijdag avond in hotel Hanenburg bijeen voor een bespreking van het winterpro- gramma. Dat er onder de konijnenfok kers en hoenderhouders de nodige akti- viteit bestaat ten aanzien van hun hobby, moge blijken uit de plannen die er voor de komende maanden zijn gemaakt en nader zullen worden uit gewerkt. Als voorloper van de Waterpoort show heeft men evenals vorige jaren weer een grote verloting op touw ge zet. In de vergadering werden de laat ste loten onder de leden uitgegeven. Als voorbeeld werd een lid genoemd die het heeft gepresteerd in een drie tal weken alleen 2000 loten aan de man te brengen. Donderdagavond 8 september zijn in Heeg weer de jaarvergadering en de Floralia-tentoonstelling gehouden. De presidente mej. Kortooms opende de vergadering met het laten zingen van het Floralia-lied en heette allen har telijk welkom. Het was een feestelijke aanblik al die mooie bloemen en bloemstukjes. Nadat de verslagen van de secretaresse en de penningmeeste- res waren voorgelezen en goedgekeurd, werd er een lekker kopje koffie ge schonken. Er volgde daarna een leuk letterspel, terwijl Ook een prachtige vaas met bloemen werd verloot. Ook kon men raden naar het tijd stip waarop 'n kaasje was gemaakt. Verder liet de presidente heel mooie dia’s zien. Maar ’t grote moment is toch altijd weer de bekendmaking van de prijzen. De uitslag was: 1. mevr. K. Grondsma-v. Ommen 51 p.; 2. mevr. Th. Visserman 50 p.; 3. mevr. A. Vis- ser-De Boer 49% p.; 4. mevr. L. Vlas- Stoker 47 p.; 5. mevr. R. Koopmans- Zwaga 46 p.; 6. mevr. Bakker-Attema 45 p.; 7. mevr. G. Grondsma-v. Schel- tinga 44 p.; 8. mevr. D. Gijssen-Mer- kus 42 p. Vrije planten: 1. mevr. A. v. Schel- tinga-Visser 52 p.; 2. mevr. P. Bak ker-Attema 50 p.; 3. mevr. Wiersma- v. Wijk 49% p.; 4. mevr. W. Buma- Cnossen 47 p.; 5. mevr. Sj. de Boer- De Groot 46 p. Bloemstukjes: 1. mevr. L. Arema- Hoeksma; 2. mevr. A. de Vliege-Wa- linga; 3. mevr. S. Kuiper-Vellinga; 4. mevr. A. v. Scheltinga-Visser. Hierna volgde de rondvraag, waar na de presidente deze gezellige avond sloot. KINDERFEEST VAN FLORALIA Dit had plaats op donderdagmiddag 1 september. De presidente mej. Kor tooms had de leiding in handen. Ze liet de kinderen leuke versjes zingen en vertoonde mooie dia’s. Ook werd de jeugd getracteerd op een ijsje en snoepjes. De uitslag van de kinder- tentoonstelling was: Jongens: 1. Hom me Bakker, 53 p.; 2. Jan Visserman 52% p.; 3. Henkie Haanstra 52 p.; 4. Rommert de jong 51 p.; 5. Jan v. Asma 49 p!; 6. Peter Flapper 48 p.; 7. Peter Miedema 47 p. Meisjes: 1. Gjetje Bakker 52 p.; 2. Dirkje Smit 51 p.; 3. Geertje Bijma 50% p.; 4. Hinke de Vries 49 p.; 5. Gjetje Attema 47 p.; 6. Paula Sme ding 45 p. 1. B. van Wijk 2202 pnt; 2. J. Hofland 1600 pnt; 3. J. Alberda 1503 pnt. Vrijheid: I. R. S. Alberda 2494 pnt; 2. J. J. H. Hellemans Jr. 2017 pnt; 3. C. de Haas Jr. 1892 pnt; 4. P. R. Ossendorp 1415 pnt; 5. O. A. Zweep 1114 pnt. De fam. Alberda heeft nog een uit stekende kans op twee nationale titels. Wij zijn bijzonder benieuwd hoe het volgende weekend afloopt. In de Valkenklasse bleven de Friese suksessen beperkt tot een eerste plaats van de Grouws ter Wester en een twee de van zijn dorpsgenoot U. de Vries. E. J. Hoppe leidt in deze klas met zeer gering verschil voor P. van Buren en J. Stenhuis. In de 16 m2 klasse gaat J. van der Kooy op kop, maar hij heeft geduchte konkurrentie van Joop Helder, die za terdag als eerste over de winlijn ging ïn het algemeen klasement met af- en zondag 2e en 4e was. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien vond op het rijwielpad langs rijksweg 43 ter hoogte van het indu strieterrein een frontale botsing plaats tussen twee bromfietsbestuurders. Bij dit ongeval waren betrokken de 29- jarige A. de R. uit Joure en de 16- jarige E. A. uit Sneek, en zijn even oude duopassagier W. J., eveneens uit Sneek. Alle drie werden op advies van dokter Ubbens naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. De R. kwam uit de richting Sneek, A, uit tegenovergestelde richting. Door de dichte mist merkten zij elkaar te laat op. De R. kon na te zijn behan deld in het ziekenhuis naar huis te rugkeren. J. liep verwondingen aan de knie op, alsmede schaafwonden. A. liep vermoedelijk een hersenschudding en verwondingen aan het rechter bo venbeen op. Ter afsluiting van het seizoen wer den zaterdag door de FBC op het Ber- gumermeer speedboatwedstrijden ge houden. Er werden drie heats geva ren. De uitslag was: CT klasse tot 500 cc: 1. J. Douma Gzn., totaal 1500 pnt.; 2. M. Nieuwland, Leeuwarden, totaal 1100 pnt.; 3. H. Niemendal, Leeuwarden, totaal 800 pnt. DT klasse tot 750 cc: 1. F. D. H. Braams, Leeuwarden, totaal 1200 pnt.; 2. R. v. d. Berg, Hallum, 1000 pnt.; 3. M. Bouma, Hengelo, 700 pnt. FT klasse tot 1000 cc: 1. Hugo ter Braake, Grouw, totaal 1400 pnt.; 2. Henk ter Braake, Grouw, totaal 1300 pnt.; 3. M. Kooistra, Leeuwarden, to taal 900 pnt. Henk ter Braake uit Grouw, lid van de Friese Buitenboordmotor Club, behaalde in het totale klassement van de internationale competitie voor de .Grote prijs van Nederland 1966’ het hoogste aantal punten en werd hier mee kampioen DT Nederland 1966. Onze stadgenoot J. van der Wey le verde ook een prima prestatie door (nog niet officieel) tweede te worden in het totaal klassement CT 1966. De FBC is waarschijnlijk de grootste aan gesloten club van zowel de NSC (Ne derlandse Speedboot Club) als van de NWB (Nederlandse Waterski Bond). Er wordt uitsluitend gevaren onder de reglementen van de UIM (Union In ternationale Motonautique). Ook heeft de FBC in 1966 van West-Europa de meeste evenementen aan races, ski ën stuntdemonstraties op haar naam staan. Zij heeft thans meer dan hon derd leden en een 70-tal boten. Haar leden nemen deel aan nationale en internationale wedstrijden o.a. de be roemde (of beruchte) ’Six Heures de Paris). NAZOMER De Engelse weerdienst is met zijn maandprogno- ses goed op dreef. Die ko men de laatste tijd goed uit. Tot omstreeks half september, zo werd mid den augustus al gesteld, zal het wisselvallig blijven met slechts korte perioden van zonnig en stabiel weer. Wij blijven hopen, dat sep tember ons in de tweede helft met een nazomerpe- riode gaat verrassen, want dat het nu al volop herfst zal blijven, al is de „r” van regen weer in de maand, dat verwachten wij toch niet. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad trictskeuring voor het Noorden mag worden gehouden. Ook de Nederlandse Hoenderbond heeft in deze zijn mede werking toegezegd. Het bestuur vroeg de leden om me dewerking wanneer een commissie een beroep op hen doet., De show wordt evenals de voorgaande jaren gehouden in „Ons Gebouw” aan de Westersin- gel en wel op 24-25-26 november a.s. WINTERPROGRAMMA In tegenstelling tot de aktiviteiten van de leden op fokkersgebied, heeft men vorig jaar met de ontspannings avond een minder geslaagde ervaring opgedaan. Door de veel te geringe be langstelling voor de toneelavond, kwam het bestuur nu met het voorstel deze winter geen toneelavond te hou den, maar een feestelijke vergadering waarvoor ook de dames van de leden zullen worden uitgenodigd. Een en an der had de goedkeuring van de leden en het voorstel werd aangenomen. TAFELKEURING Ter voorbereiding van de grote keu ringen op de landelijke tentoonstellin gen gaat S en O voor haar leden weel een tafelkeuring houden en wel op za terdag 24 september in café Sikkens aan de Lange Veemarktstraat alhier. Gezien de stijgende animo voor de ze keuring verwacht men ook dit jaar weer een groot aantal dieren op de ta fel. Traditiegetrouw stelde het bestuur verder voor ook dit jaar weer een reisje voor de leden te organiseren naar de tentoonstelling „Ornithophilia” te Utrecht. Staande de vergadering gaf zich direkt een aantal leden op voor deze reis, die op zaterdag 1 ok tober wordt gehouden. Ten aanzien van het inzenden naar tentoonstellingen door leden van S en O is besloten dat elk op eigen gelegen heid zijn dieren zal vervoeren. Na een geanimeerde rondvraag werd deze gezellige en gi ->d bezochte najaarsvergadering door de voorzitter gesloten. Voor de vakature van kantonrechter te Sneek is de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. J. W. Buitendijk te Utrecht; mr. J. I. van Dijke te ’s-Gravenhage en mejuf frouw mr. A. L. G. Rosier te Leeuwar den. Zoals bekend is de vakature ontstaan door de benoeming van mr. B. M. Keu len tot kantonrechter te Haarlem. New Fondlander: Cora van Rotana, eig. J. Idsinga Noorwolde, zeer goed; Afghaanse windhond: Harris van Klein Vossenburg, eig. J. Hoekstra, Noordwolde, uitmuntend; Rottweilers: Bento van Langedam, eig. J. R. Veen- land, Drachten, zeer goed; Sandor van Mas’ heerd, zelfde eigenaar, zeer goed; Duitse Herder: Erwin van de Elfste den, eig. J. van Tuinen, Leeuwarden, zeer goed; Icar van de Elfsteden, zelf de eigenaar, zeer goed; Fabiola van de Brekkenpolder, eig. J. Mulder, Noordwolde, zeer goed; Anita van de Wellehoek, eig. J. Dotinga, Bozum, goed; Centa von der Estherlager, eig. J. G. Haan, Waddinxveen, zeer goed: Engelse Setter: Charmaine fan de griene greiden, eig. mevr. Otto, Sneek, reserve kampioen; Gordon Setter: Ro land van de Skeperskamp, eig. H. Grunstra, Sneek, kampioen; Fria, eig. Vrijdagavond j.l. gaf onze stadge noot de heer Dirk S. Donker een or gelbespeling in de Grote Kerk. Met dit zesde of laatste kerkconcert werd de door het Sneker Orgelcomité „Pro Organo” georganiseerde serie zomer- avondconcerten besloten. De heer Donker begon met Joh. Seb. Bach’s Praeludium en Fuga in G. Dur, een groots orgelwerk, waarschijnlijk ontstaan in Bach’s Cöthense tijd, dat zijn definitieve vorm kreeg in de eer ste Leipziger jaren. Zowel het in de grondtoon heroische Praeludium, als de stralende fuga met zijn machtige Engführung werden briljant gespeeld. Voor zijn zoon Wilhelm Friedemann zou Bach de zes trio-sonaten hebben geschreven. Zij zijn in elk geval uit pedagogische overwegingen onstaan in de loop van een groot aantal jaren. Als bijzonderheid voorzag Bach bijna alle sonate-delen van een tempo-aan- duiding. Boven het door de heer Don ker knap gespeelde eerste deel van de derde sonate, noteerde hij Andante. Het tempo van dit deel lag tamelijk hoog en zou gerechtvaardigd zijn ge weest indien Bach „Allegro” had ge noteerd. De registerkeuze in dit stuk was bijzonder goed. kwam niet veel verder dan de Britse eilanden. BARRE ZOMER Inmiddels is de officiële zomer van 1966, berekend over juni, juli en augus tus, verleden tijd. In De Bilt slechts 10 zomerse da gen (boven 25° C) tegen 19 normaal en een tekort van 55 uren zonneschijn. Na de zeer warme en fraaie zomer van 1959 zijn alle zeven hierop volgende zomers, ook wat het aan tal uren zonneschijn be treft, onder normaal ge bleven. In een groot deel van midden, oost en zuid Nederland had men met meer dan 400 mm regen nimmer een zo natte zo mer waargenomen. Ook voor De Bilt was de 410 mm regen tegen 220 mm normaal een record. Landelijk wist de zomer van 1966 zich een derde plaats op de ranglijst van natste zomers sinds 1850 te verschaffen. Alleen de In de Regenboogklasse was het na tuurlijk B. van Wijk, die met een zach te draaierige wind altijd vooraan zit, de le wedstrijd op zijn naam wist te brengen. J. Alberda, onze enige noor delijke vertegenwoordiger, voer 1 kend. Lag hij aanvankelijk nl. best, toch presteerde de Sneker Schipper het om als vijfde te finishen. In de Vrijheidsklasse zeilde Rienk Alberda primes. Na een lange tijd ach ter C. de Hfüas uit Breukelen op de tweede vkdats gelegen te hebben was Rienk"hem in ’t laatste voordewindse rak even te snel af, nam de kop en stond deze niet meer af. De Haas werd tweede. Een teken aan de wand was dat in deze klasse vijf zeilers werden uitgesloten vanwe ge het niet voldoen van de juiste ma ten van giek en gaffel. Hieronder be vonden zich ook Onno Zweep en J. K. de Boer die rep. als achtste en twaalfde de lijn van aankomst passeerden. In de Pampusklasse kon onze stad genoot Donker niet op tegen het Hol landse geweld. Hij finishte als achtste. ZONDAG Zaterdagavond tegen acht uur liep de overkluizing in IJlst vol met groot en klein IJlst. Tientallen en nog eens tientallen kinderen, allen in het bezit van een lampion waarin een brandend kaarsje, de kleintjes aan de hand van vader en moeder, stelden zich op ach ter drumband en muziekcorps en maakten een rondgang, eerst door oud IJlst en daarna door de nieuwe wijken. Het weer kon niet beter, zacht en bladstil. Door middel van fel bran dende fakkels, gedragen door pubers van beiderlei kunnen, werden de mu zikanten in staat gesteld de muziek te lezen. Heel IJlst was op de been, het was gezellig. Concordia en drumband hebben hiermee rijkelijk vergoed wat de jeugd deze zomer aan het slot van haar schoolreisje was onthouden; de ruil kon wel uit voor de kinderen en ook voor het publiek. Hulde aan de initiatiefnemers. Deze optocht is zeker voor herhaling vatbaar. Op de „Romanpriisfraech 1966”, üt- skreaun troch de KFFB, binne 10 hanskriften ynkommen. As karmas- ters binne oanwiisd juffer J. Holke- ma to Raerd (Raerderhim) en de hea- ren G. v. d. Woude to Ljouwert en Sch. de Boer to Toppenhuzen. Der kinne 2 prizen takend wurde, in earste priis mei dêroan forboun in bi- drach fan f 2500 en in twadde priis mei dêroan forboun in bidrach fan f 2300. Dit jier kinne ek novellen of koartere forhalen bikroand wurde. It bidrach wurdt-dan neffens it tal siden leger steld. By takennen fan in priis hat de KFFB rjocht op earste ütjefte. De hanskriften fan romans, dy’t net foar in priis yn ’e bineaming .komme, mar dochs wol gaedlik binne om üt- jown to wurden, kinne oanhalden wur de tsjin in honorarium fan f 800.-. It bistjür haldt him it rjocht foar ien of beide prizen net ta to kennen as it wurk net oan de stelde easken fol- docht. Dit jier wie der gjin priisfraech foar it ynstjüren fan berneboeken. Nei alle gedachten sil dat oankommen jier wol wer it gefal wêze. Ynljochtings foar adspirant skriuwers binne to krij- en by de skriuwer fan de KFFB, de hear J. v. d. Goot, Gerard Terborch- strjitte 60, Ljouwert, tillefoan (05100)- 23494. Afgelopen weekend is op de Westeinder Plas een begin gemaakt met de na tionale kampioenswedstrijden in de Valken-, Regenboog-, Spanker-, Vrij heids-, 16 m2-, Pampus-, 12 m2-, Olympia jollen-, Schakel-, Stern-, Solo- en 12 voetsjollenklasse. Zaterdag werd er één wedstrijd gevaren en zondag twee. Jammer voor het wedstrijdcomité, maar vooral de wedstrijdzeilers, was dat tijdens de wedstrijden van zaterdag- en zondagmiddag de wind zo danig draaide dat de gehele Olympische baan bezeild werd en dat daardoor Was het vorige week bij de opening van het seizoen nog een aardigheid, deze week is de strijd in alle hevig heid ontbrand. Er wordt in twee klas sen gespeeld. De le klas wordt ge vormd door 12 spelers, terwijl in de 2e klas liefst 16 spelers uitkomen. Een lange competitie dus, maar de kop -is er af. In de le klas, die vrjj wat nieuwe gezichten telt, kon men goed merken, dat verschillende spelers zich nog moeten inspelen. Verrassingen bleven dan ook niet uit. R. Hoeksema bijvoor beeld deelde de buit met clubkampi oen H. Wittermans en met een beetje geluk had Hoeksema zelfs gewonnen. L. Bergsma en B. Bouma konden het juiste ritme ook nog niet vinden. Berg sma nam eerst een schijf voorsprong, doch door krampachtig spel kwam hij in ernstige moeilijkheden. Bouma pro fiteerde hier goed van en won. Sj. Wittermans verloor in korte tijd van Joh. Wittermans. Nieuweling S. Bouma kon het niet bolwerken tegen de geroutineerde W. Dijkstra, hoewel Bouma uitstekend partij gaf. R. Pan der, die debutant P. Dijkstra tegen over zich had, stuitte op hevige tegen stand. Met moeite sleepte Pander een puntenverdeling uit het vuur. TWEEDE KLASSERS In de 2e klas kon veteraan Th. Jel sma het niet bolwerken Vgen nieuwe ling S. Hoekstra. Ook het oudste lid A. Vriezenga kon geen winst boeken dat de tegen J. Jelsma. I. Osinga won zeer clubavonden bezoeken. zomers van 1894 met 333 en 1882 met 328 mm ble ven landelijk iets natter. BLIKSEMINSLAG Een ongeval, dat geluk kig goed afliep, maar dat misschien tot heden vrij uniek genoemd mag wor den tijdens onweer, deed zich vrijdagavond 2 sep tember voor in Middel- stum (Gr.) waar, zoals in zoveel plaatsen, de han- delsvereniging festivitei ten organiseerde. In een van de zalen speelde een bandje met o.a. een elek trische gitaar. Omstreeks negen uur passeerde een onweersbui met slagregen en enkele fikse bliksem- ontladingen. Daarbij werd het lichtnet getroffen van het pand waarin het band je speelde. De bliksem (niet de volle ontlading) kwam ook terecht in de leiding (snoer) van de elektrische gitaar, waar door de jongeman, die het instrument bespeelde, te gen de grond werd gesla gen. Het bleef voornamelijk bij de schrik, maar ver moedelijk is dit een zeer uniek geval. Tijdens het passeren van ee.r onweers bui zal men t” midden van de feeststemming aan deze mogelijkheid niet gauw denken. snel van W. van Netten. Th. Mulder behaalde de eerste winst ten koste van Sj. Visser. S. Piersma won verrassend van H. Rienstra. De gebroeders R. en G. Huitema gingen ook met de volle winst strijken. Eerstgenoemde won van H. Osinga en G. Huitema van A. Yn- tema. Yntema was na lange afwezig heid weer aanwezig. In verband met het grote aantal wedstrijden, rekent het bestuur er op, spelers zo veel mogelijk de (van onze weerkundige medewerker) De eerste week van sep tember die dikwijls vrij zonnig en zomers, kortom stabiel is te noemen, gaf dit jaar op de weerkaart een vroeg herfstbeeld te zien. Ook in de buitenlucht was dit te merken als ge volg van de ''uien, de vaak krachtige wind en het koe le karakter. Een tropische cycloon, door de Amerikaanse weerdienst „Foith” ge doopt, kwam na enige om zwervingen bo”en de Oce aan in de Westelijke lucht stroom terecht en was in het begin van de week als een zeer aktieve stormde- pressie boven de Oceaan te vinden met eer barometer stand van 958 milibair of 718 mm., hetgeen een herfstachtig beeld te zien gaf. Een uitloper van de cy cloon gaf ook bij ons wat regen maar het stormveld mevr. J. Rusticus, Drachten, zeer goed; Astra van de Skeperskamp, zelfde eig. reserve kampioen. Ierse Setter: Wen dy, eig. J. Hartkamp, Sneek, uitmun tend; Afke van Wolmerum, eig. W. van Gemert, Terschelling, uitmuntend; Pointers: Fieldstone’s Cito, eig. P. de Jong, Scharnegoutum, reservekampi- oen; Stabyhounen: Gerrolt, eig. B. de Haan. Wirdum, kampioen reu; Riksta, eig. M. de Jong, Wirdum, kampioen teef; Wetterhoun: Abe fan de Snitser- mar, eig. J. Kroon, Sneek, kampioen; Airedaile terriers: Wynadale Em blem of Wellendale, eig. G. H. Over diep, Balk, kampioen; Miterdale Mi grate of Wynadale, zelfde eig., zeer goed; Cocker Spaniels: Porkyn, eig. E. de Jong, Scharnegoutum, uitmun tend; Basje of Gregory’s Home, eig. mej. F. Vernimmen, Heerenveen, uit muntend; Burka of Gregory’s Home, zelfde eig., uitmuntend; Bernadette of Gregory’s Home, zelfde eig., uitmun tend; Franse bulldog: Rex, eig. mevr. H. J. Douma-Eyer, Leeuwarden, uit muntend. Aan het einde van zijn loopbaan componeerde Cesar Franck de „Trois Chorals”. Drie grote, onderling totaal verschillende variatie-werken, waar van het ten gehore gebrachte tweede koraal wel het meest ernstige karakter draagt. In het rijk gevarieerde eerste thema, komt na een fantasia-tussen- spel een tweede thema tot ontwikke ling, welke beide themata verder kunstvol met elkaar worden gecom bineerd en in rijke doorvoering tot een stralend slot schijnen te leiden, doch dat onverwacht al decrescende- rend in een ontroerend majeur slot fase pianissimo eindigt. Het Sneker orgel leent zich goed voor de weer gave van Franck’s orgelwerken. De heer Donker had een uitstekend re- gistratieplan ontworpen en kwam af gezien van het snelle tempo in de aangrijpende begin-variaties tot een fraai resultaat. Louis Vièrne, leerling van Cesar Franck en van 1900 tot 1937 organist aan de Parijse Notre Dame, dicteerde (hij was blind), geïnspireerd door het magistrale Cavaillé-Coll-orgel in deze kathedraal, een zestal orgelsympho- nieën. Uit de eerste symphonie speelde Donker de Fuga, een contrapuntisch meesterstuk en de Pastorale. De Fuga kreeg een zeer goede weergave. Het gebruik van de tremulant in de Pastorale kwam de schoonheid van dit, wat onrustig gespeelde stuk, niet ten goede. Het concert werd besloten met wer ken van twee tijdgenoten. Van de Zwitserse componist van protestantse kerkmuziek Henri Gagnebin een van diens vele orgel-bewerkingen van psalmmelodieën, n.l. Psaume 6, in een licht modern getinte trio-vorm en van de onlangs in Amerika gepromoveerde Nederlandse kerkmusicus Willem Mud- de de Variaties en Fuga over „Waer dat men sich al keerd of wend”, Va lerius’ „Loflied op den Hollander en den Zeeuw”, gecomponeerd in 1934 en opgedragen aan zijn leraar Jan Zwart, aan wiens orgelstijl het werk hier en daar herinneringen wekt. Het dorische karakter van de prachtige melodie vindt men in deze compositie nauwe lijks terug. Met uitzondering van de vijfde variatie, waar het register Ca rillon beter weg had kunnen blijven, zorgde de concertgever voor een weer gave welke zoveel mogelijk aan de intenties van de componist beant woordde. Technisch kreeg het uitge breide werk een gloedvolle vertolking. Het door „Pro Organo” met deze concertreeks beoogde doel, was be langstelling te wekken voor het orgel en de orgelcompositiekunst. Was het aantal geïnteresseerden aanvankelijk wat teleurstellend, in de loop van de reeks groeide de belangstelling, zo dat tenslotte kon worden geconsta teerd dat deze concerten inderdaad hebben bijgedragen tot de muziek-cul- tuur in onze stad. „Pro Organo” heeft zijn bestaansrecht bewezen en we ho pen dat het comité er in zal slagen ook het volgend jaar een reeks zo- merconcerten op te zetten, eventueel met ruimer medewerking van instru mentale en/of vocale solisten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1