over A I Lnieke tentoonstelli ng koffie en thee in Bolsward 4. Waterpoort-krabbelt en 1 i wordt zaterdag heropend Vernieuwde zaak C WYMBRITSERADEEL IJLST en van t Fiat contra betonmolen o 1 de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Engelse piloten hadden f,oppeppertje” nodig en zo ontstond Irish cotfee Climax in jubileumjaar voor 125-jarige Van der Plaats 121e jaargang no 74 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Frysk programma bigjint moarntojoun earder t Collecte Koningin Wilhelminafonds .-•J I i gecombineerde uHgeve ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Het Sneekar Nieuwsblad is een Donderdag 15 sept. 1966 Niemand kreeg letsel Nevobo afd. Sneek houdt bliksemloterij Een voor de sportliefhebbers verheugend feit is dat het Zuider- tsportpark al aardig gestalte begint te krijgen. Aan de Koningin tWilhelminastraat is vooraan een fraaie vijver aangelegd. Daarnaast komen tennisbanen. Dinsdag was men bezig met het strooien van u Igravel. Hierachter komen de voetbalvelden, die echter nog lange Xtijd moeten liggen voordat ze in gebruik kunnen worden genomen. fAZs alles straks klaar is zal nu ook het sportveldencomplex in jde Noorderhoek in gebruik is genomen de accommodatie voor de sport in onze stad aanzienlijk zijn verbeterd. g Hij naar sing bij het enkele nog slechts Er staan nu geannuleerd of niet verlengd. zijnde van De 4 luidswagen. Bij het nieuwe Black Boys-sport- Redacteui H. A. de Boer Telefoon 4091 VOORNAME PLAATS VOOR KOFFIE EN THEE Dit is het interieur van het winkeltje van A. Veen en Zn. uit Sneek, dat uit het Openluchtmuseum te Arnhem naar Bolsward werd overgebracht voor de koffie- en theetentoonstelling. nieuwe en ge- per van de - ■&S./het begin van de „Ja- )e koffieplant, die Am- Lodewijk XIV zond, werd van Met een ander in aanbouw zijnd gebouw, dat eveneens var veel be lang is voor de opvoeding van de Sneker jeugd, nl. de sporthal aan de Almastraat, is men nog niet zover. Maar hier is dan ook pas mee be gonnen. Aan het verzoek van de Volks- tuindersvereniging Nut en Genoe gen om de tuinhuisjes in de Noor- derhoek toch een nette aanblik te men Sytstrastraat schiet al aardig uere steaen van ons land heett men op. Men is thans bezig met de af- een,bepaalde zone, waarbinnen een werking van de school. De openingsceremonie werd op zeer toepasselijke wijze verricht. De staats secretaris werd daarvoor bijgestaan door enkele lieftallige meisjes, drie af komstig uit koffieproducerende landen, nl. Brazilië, Columbia en Oost-Afrika (de dochter van de ambassadeur van Tanzania) en drie uit theeproduceren- de landen, nl. India, Indonesië en Ja pan. Zij maakten ten aanschouwe van de gasten een kopje thee klaar voor mevrouw en een kopje koffie voor de heer Bakker. Daarmee werd de een heid van beide produkten in één be drijf uitgebeeld. Vervolg zie pag 2, links onderaan pend. Aan een goede ventilatie is even eens aandacht geschonken. De gevel werd gerestaureerd door de heer Van Bavel uit Sneek. Hij slaagde er voortreffelijk in vooral de hoeken, waai’ voorheen deuren zaten, bij te werken. Op de luifel komt nog de bekende neonverlichting. C. en A., eigenlijk N.V. Algemene Confectiehandel van C. A. Brennink- meijer, heeft 33 vestigingen in ons land en bovendien nog in het buiten land. De bakermat van de onderneming is Sneek, waar in 1841 de gebroeders Clemens en August, twee zg. „wonder- poepen” uit Westfalen, begonnen met een handel in textiel. Zij waren toen al 2 ct. goedkoper dan de andere han delaars. wachtverbod geldt. Dit wachtver- bod geldt niet voor mensen, die in het bezit zijn van een z.g. parkeer- schijf, hun auto parkeren binnen de op de weg getekende blauwe stre pen en de wagen daar niet langer laten staan dan de tijd, die op bor den is aangegeven (in Leeuwarden lVz uur). Op de parkeerschijf - ver krijgbaar tegen betaling van één kwartje - moeten zij hun tijd van aankomst in de auto achterlaten. kan i of ze anderhalf heerR. Stavorinus van de afdeling reklame, sales-promotion en public relations van C. en A. en de heer B. H. M. Hendrikse van de bouwkundige afdeling waren daarvoor speciaal naar Sneek gekomen. het beste is voor de band, nl. middellijk stoppen. Temidden de verkeersdrukte werd toen het reservewiel tevoorschijn gehaald en weldra kon de man zijn weg ver volgen. De staatssecretaris merkte in zijn re de op, dat het gezelligheidsleven zich in ons land afspeelt bij het gezamen lijk drinken van een kopje koffie of thee. Hij herinnerde zich de tijd in Bolsward, waar hij geboren en getogen is, als een prettige tijd en wenste Van der Plaats geluk met dit opmerkelijke jubileum. Volkert van der Plaats heeft ongetwijfeld een goede neus gehad, niet alleen voor het keuren van thee, maar ook voor de mogelijkheden, die de handel bood. Spreker ging uitvoe rig in op de historische betekenis van koffie en thee. De N.V. Van der Plaats behoort volgens hem tot tien groot ste koffiebranderijen van ons land. Ook onder de theepakkerijen neemt zij een prominente plaats in. Deze expositie stelt de betekenis van koffie en thee op originele wijze in het licht. De invoersaldi bedragen in de laat- De Fryske ütstjüring fan de RONO begjint freedtojoun syn ütstjüring sa’n 10 menuten earder, dus om likernóch fiif oer healwei sawnen, yn forban mei it feit dat it harkspul „In doarp wol bi- stean” langer duorret as de normale ütstjüring fan 75 menuten. Dit hark spul is forline jier ek ütstjürd, mar doe yn ’e foarm fan in radiostrip, dy’t 9 kear partjses fan dit iepenloftspul hearre liet. Nou binne dy stikken wer achterinoar set en is „In doarp wol bistean” fan Piter Terpstra op ien joun to biharkjen. Verscnjjnt MAANDAGi en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Staatssecretaris drs. J. Bakker (van Economische Zaken), oud-Bolswarder, heeft maandag de tentoonstelling „Koffie en thee - een eeuwenoud genot”, die ter gelegenheid van het jubileumjaar van de 125-jarige koffiebranderij en theehandel Van der Plaats N.V. in het Bolswarder stadhuis wordt ge houden, geopend. Deze unieke tentoonstelling, die de bezoeker een aantal indrukken biedt van wat er allemaal komt kijken voor men zijn kopje koffie of thee kan genieten, sluit aan op de zo succesvolle „Koffyplaets” die al 18.000 bezoekers trok. Kan men in deze gelegenheid koffie gebruiken, uit verschei dene melanges samengesteld en op verschillende wijzen gezet, de tentoon stelling wil de bezoekers onder meer laten zien hoe de koffie- of theestruik er uit ziet. Van alles is er te bezichtigen: van koffieboon tot koffietafel en van theeblad tot theecomplet. Er zijn verscheidene maquettes en talrijke foto's. Men maakt kennis met ceremonieën en oude gebruiken, b.v. uit China en Japan. Oude boeken, waarin sprake is van „aftreksel van zwarte boontjes” leren iets over de geschiedenis en er is een bijzondere verzameling koffie- en theepotten en -kopjes. SNEEKER NIEUWSBLAD cultuur en handel en industrie, ging in het kort even in op de geschie denis sinds Volkert van der Plaats zich in 1841 in Bolsward vestigde als thee handelaar. In 1926 werd door het aan trekken van de gebroeders Visser uit Sneek het artikel koffie ook in de ver koop genomen. Vanaf die tijd ging het duidelijk crescendo. ste jaren voor ongebrande koffie middeld zo’n 250 miljoen gulden jaar, voor thee 36 miljoen. De totale omzet steeg van 297 miljoen in 1962 tot 430 miljoen in 1965, een stijging dus van 45% in drie jaar. De export bleef de laatste jaren op een relatief vrij constant peil, nl. 65% van de omzet. Vergeleken met andere dranken ne men koffie en thee een zeer voorname plaats in. Was in 1954 het koffiever- bruik per hoofd van de bevolking 2,6 kg per jaar, in 1965 was dit 6,9 kg. Een toeneming van 165%. Dat de tentoonstelling in het stadhuis wordt gehouden is een duidelijk bewijs van het belang dat Bolsward aan deze industrie hecht. Een goede verstand houding tussen gemeentebestuur en in dustrie is de noodzakelijke basis voor een succesvolle ontplooiing van indus trie en gemeente. Het ongeval gebeurde toen de vracht auto moest afremmen voor een stil staande bulldozer, die in verband met werkzaamheden aan de weg daar stond. De wagen slipte en kwam daar door op de linker weghelft, waar uit tegengestelde richting de heer V. na derde, die tegen de vrachtauto botste. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handeLsadvertenües) lager. Abonnementsprijs 14,— per balt jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vanmorgen gebeurde er in Hom- merts een aanrijding tussen een vracht auto met betonmolen, bestuurd door S. W. te Jutrijp, en een Fiat, be stuurd door IJ. V. te Tirns. De laatste auto werd flink beschadigd, maar nie mand liep letsel op. vergadering van de Sneker raad is enkele malen het woord blauwe zone gevallen. Wij vermoeden, dat tussen een en ander wel verband bestaat. A.s. zaterdag wordt het totaal vernieuwde en gemoderniseerde modehuis van C en A officieel heropend. De werkzaamheden hebben bijna een jaar ge duurd. Vorig jaar oktober is men er mee begonnen. Uiterlijk is er aan het voormalige Hooghuis in de Kruizebroederstraat niet zoveel veranderd. De prachtige oude gevel is zoveel mogelijk intakt gelaten, behalve de etalage- ruimte. Van binnen werd de zaak echter flink aangepakt, terwijl de ver koopruimte zelfs met een goede 250 m2 werd uitgebreid. Alles met de bedoe ling de koper zo goed en plezierig mogelijk te bedienen. Tijdens een korte persconferentie werd er dinsdag een en ander verteld over deze eerste verbouwing sinds C. en A. Brenninkmeijer in 1940 in dit pand trok, waar voorheen de firma Carl Stockmann was gevestigd. Ten behoeve van het trainings- en materiaalfonds zal de afd. Sneek van de Nederlandse Volleybal Bond dins dag 27, woensdag 28 en donderdag 29 september ’s avonds een grote bliksem loterij op touw zetten met een schat aan geldprijzen en waardevolle voor werpen. Voor de eerste maal in haar geschie denis doet de afd. Sneek een beroep op de burgerij. Zij rekent er op, dat deze het in haar gestelde vertrouwen niet zal beschamen. Voor de afd. Sneek is de opbrengst van deze loterij van eminent belang, daar zij hiermee één van de beste trainers van Nederland naar Sneek wil halen, die het grote ar senaal van jonge, talentvolle spelers en speelsters een gerichte training zal kunnen geven, wat uiteindelijk tot spelverbetering zal leiden. Hierdoor zal het volleybal voor het publiek at- traktiever worden, voor zover dit het nog niet is. De leden van de diverse clubs zul len deur-aan-deur de 6000 loten aan de man (of vrouw) proberen te bren gen, dit alles met behulp van een ge- Vorige week kreeg een kleine ®en controlerende politieman Fiat midden op het kruinpunt Oos- ^an ln een oogopslag "ien t terdijk-Prins Hendrikkade een lek- eventueel de tijd ke band. De bestuurder deed wat uur overschrijden. on- van Het grote voordeel van een blau we zone is, dat de langparkeerders gedwongen worden elders een plek je voor hun wagen te zoeken, zodat er voor de kortparkeerders meer Morgenvroeg om elf uur zullen de ruimte komt. Een nadeel is, dat het deelnemers aan de Ronde van het wel eens moeilijk is om binnen de IJsselmeer op het Sneker stadhuis voorgeschreven tijd weer bij de auto worden ontvangen. te zijn. verkeer in goede banen werd geleid, patiënten en een groepje kinderen uit Workum ?al iets aanbieden. Ook de Welfare-afdeling van het Roode Kruis in Sneek zal iets aanbieden. Vorige week kreeg een zwaait, en garderobe. alsmede sanitair ondergingen uitbrei ding. De vloerbedekking is geluiddem- Behalve dat de verkoopruimte werd vergroot kwam er ook meer dienst ruimte bij. De etalages werden aan gepast aan moderne "indingen. Er kwam een nieuwe vloer in en de ver lichting werd vernieu d. Kortom, het hele huis kreeg een goede beurt. Eerst werd de achterbouw gerealiseerd, ter wijl in april de voorpui onderhanden werd genomen. In augustus was het in terieur aan de beurt. Door op deze manier te werken kon de verkoop normaal doorgaan, al was het wel eens moeilijk. Het aantal paskamers is nu 28. Alles is belangrijk ruimer geworden, vooral de kinderafdeling, die een brede door loop naar achteren heeft gekregen. Voor meisjes en jongens zijn aparte paskamertjes. De afdeling trouwjapon nen, die tijdelijk werd opgeheven, komt nu in' alle glorie terug. Aan dienst ruimte heeft men nu een leskamer, een nieuwe kantine voor het ca. 25 man tellende personeel, waar bedrijfs leider V. J. Bekema de scepter over een nieuwe dames- Kantoor en atelier, Het is vooral een didactische ten toonstelling. Nederland speelt in de ge schiedenis van de koffiecultuur een grote rol. In 1616 bracht Pieter v. d. Broecke met sukses de eerste koffie- struik van Mocha (Mokka) naar ons land. De tijd van de Oost-Indische Compagnie vj va-koffie”. zl sterdam naar de stamplajht van de meeste koffie in de Franse *koloniën. De afdeling koffiepotten en dergelij- w^ajfonder de Friese een speciale plaats innemen, werd geleend uit het museum Princessehof en het Fries Museum, beide te Leeuwarden, en het Openluchtmuseum te Arnhem. Uit dit museum werd de hele uitzet van het oude "koffie- en theewinkeltje van A. Veen en Zn. uit Sneek, dat dateert uit het midden van de vorige eeuw en tot 1952 in onze stad in gebruik was, naar Bolsward overgebraebt. De inrichting van de tentoonstelling werd verzorgd door het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam. De bezoekers worden ontvangen door gastvrouw Verti Dixon. PROMINENTE GASTEN Het was maandag niet alleen voor Van der Plaats een belangrijke dag, ook de inwoners van Bolsward be leven de feestelijkheden rond het ju bileum sterk mee. Geen wonder, dat de oude Hanzestad een feestelijke aan blik bood vanwege de vlaggen en de feestverlichting, die ondanks een warm nazomerzonnetj e nog brandde. Zelfs Sneek deelt een beetje mee in de vreugde. Er zijn immers historische banden met het bedrijf, terwijl de heer J. M. Slob, een der beide direkteuren, onze stad als woonplaats heeft, evenals de adjunkt-direkteur de heer J. M. Visser. Er waren enkele zeer prominente gasten behalve de staatssecretaris en zijn vrouw, zoals onze commissaris der koningin, mr. Linthorst Homan, mr. Okma, gedeputeerde, burgemeester Mulder van Bolsward, de ambassadeur van Tanzania, de heer Ngaiza en con suls en vice-consuls uit een aantal kof fie- en thee-producerende landen (Brazilië, Columbia, Indonesië en In dia). Ook de oud-burgemeesters van Bolsward, de heren Geukers en Bruin- sma, waren gekomen. In totaal woon- „z den ongeveer 120 mensen de openings ceremonie bij. Aan de persmensen werd ’s morgens van te voren een overzicht gegeven van wat er zou gebeuren. De heer Slob ver telde daar alvast een en ander over koffie en thee. Hoe Irish coffee ont stond. In de oorlog kwamen de Engelse piloten na een raid op Duitsland in de vroege morgen moe op hun basis aan. Zij hadden, aldus de heer Slob, echt een „oppeppertje” nodig. Toen kwam de kok op het idee om ze noch koffie, noch whisky, maar een mengsel van beide te geven. Later zouden de gasten kennismaken met deze Irish coffee. Voor wie het evenwel te sterk is is er in de Koffy plaets ook de echte Friese „kofje mei brune klüntsjes”. (De heer E. S. de Jong moest er aan te pas komen om de niet-Friese journalisten te leren hoe men dit schrijft). De gasten verzamelden zich in de raadszaal, terwijl buiten de staatsse cretaris werd opgewacht door de dochter van de heer Slob, de 10-jarige Ytje. Zij bood de excellentie bloemen aan. Toen allen een plaatsje hadden gevonden sprak burgemeester J. M. A. Mulder een woord van welkom. Hij noemde de tentoonstelling een culture le manifestatie. Bij uitzondering had het gemeentebestuur daarom het stad huis beschikbaar gesteld. HET GROEIENDE BEDRIJF Direkteur Y. B. «Heeres bracht de groeten over van zijn vader, die door ziekte verhinderd was. Deze, de thans 77-jarige J. Heeres, beter bekend als „de koopman” stuwde het bedrijf om hoog toen hij het in 1913 overnam ha de dood van Simon van der Plaats, zoon van de oprichter. Deze tentoonstelling is vooral een manifestatie van handel. Het is zin vol, aldus de heer Heeres, dat deze tentoonstelling zo vlak na de Gijsbert Japiks-tentoonstelling in het fraaie stadhuis wordt gehouden als symbool van het evenwichtig samengaan van Het parkeerprobleem begint in - geven, is al aardig gehoor gegeven. onze binnenstad steeds zwaarder te Er staan nu nog slechts enkele wegen. Maar gelukkig heeft het de boosdoeners tussen en deze zullen aandacht van het gemeentebestuur. ook wel bijdraaien om niet de kans Inmiddels is er door de mannen van te lopen dat het huurkontrakt, wordt gemeentepolitie een soort inven- taris opgemaakt van de beschik- bare parkeerruimte cn van de au to’s die er staan. Bij de gemeentepo- J xxc o-x> men n^et °P de zaak voor- t park was de gemeente deze week uitlopen. Maar op de begrotings- bezig met het plaatsen van een kassa. Hoewel er op het bijveld voorlopig nog niet wordt gevoet bald, zijn ook hier de doelpalen al geplaatst. De verbouwing werd uitgevoerd door aannemingsbedrijf N.V. Friso” te Sneek volgens de plannen van archi- tektenbureau G. A. Heldoorn N.V. te Leeuwarden. Adviseur voor de con- strukties: Ingenieursbureau „Fries land” te Leeuwarden. Adviseur voor de installaties: Adviesbureau „Ir. N. Kloots” te Utrecht. Binnenhuisarchi- tekt: N.V. Michels Installatiemagazij- nen te Amsterdam. De centrale ver warming werd aangelegd door Gebr. v. Eyck van Heslinga’s Technisch Bu reau te Leeuwarden, de elektrische in stallatie door Technisch Bureau De Boer te Sneek, de natuursteen-vloeren door firma W. Oostdam, Den Haag, de interieurbetimmering door N.V. Michels, Amsterdam en J. G. Ver meulen, Utrecht, Schildersbedrijf Van der Werf te Sneek voerde als onder aannemer van Friso het schilderwerk uit. De in aanbouw zijnde nieuwe Wat is eigelijk een blauwe zone? Gysbert Japiksschool aan de Har- In Leeuwarden evenals in an- Sytstrastraat schiet al aardig dere steden van ons land heeft men De collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds heeft in Sneek een bedrag opgebracht van f 4918,63. Dit mooie resultaat is mede te danken aan de collectanten, die ze ker een woord van dank toekomt. Het verkeer op rijksweg 43 werd De „Henri Dunant” van het Ned. dinsdag omgeleid via de oude Op- Roode Kruis komt morgen penhuizerweg en Lorentzstraat van- Sneek. Aan boord bevinden zich af lunchroom Fritsma tot de split- o.m. vier Snekers en twee mensen sing bij het industrieterrein. Dit uit Wymbritseradeel. Van half acht i.v.m. het aanbrengen van een laag tot half negen is er gelegenheid voor e asfalt. Twee mannen met rode sein- bezoek. De Snitser Skotsploech zal vlaggen zorgden er voor, dat het enkele dansen uitvoeren voor de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1