over Strijklicht middeleeuws Sneek Waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSERADEEL AGENDA^ i 1 i Er is eens iets geweest konden rondwandelen Wij zouden vreemd opkijken als we er eens i- - en van Johanna Jacoba” verkocht Wie is het meest populair? I t 26 sept. 1 okt. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i Rctieperiode in Sneek: verklar“ volk°me” j 26 sept. 1 okt. 121e jaargang no. 76 Donderdag 22 sept. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zondagmiddag opnieuw bijzondere dienst in baptistenkerk Verkoop i middenstandswoning B*"irn Hei Snee kat Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Kaatspartij in Amerika Nationale Reclasseringsdag 1966 J L SNEEKER NIEUWSBLAD H. H. Oppenhuizerweg bedrijven gebeurt cieel geopend. en wind. AMICITIA THEATER deur WAT ER VERDER TE DOEN IS dienen, verloren der I 4 Redacteur H. A. de Boei Telefoon 4091 DIJKSTADJE AAN DE MIDDELZEE be en Gisteravond zou de finale verkoop plaatsvinden van de middenstandswo ning Hugo de Grootstraat 7 te Sneek, beschreven op f 23.812,Inmiddels is echter het huis c.a. uit de hand ver kocht. verklaren dat hij trouwbaar, eerlijk, evenwichtig toegewijd is? Het komt hierop neer: we hebben een voorschot van vertrouwen no- Sommige mensen schrikken reeds dig. En de reclassering vraagt niets Een storm van protest ging er op toen John Lennon, een van de ver maarde Beatles onlangs in een inter view verklaarde, dat hun populariteit groter was dan die van Jezus en het christendom. Verschillende radiostati ons, in het bijzonder in het zuiden van de Verenigde Staten en in Zuid-Afri ka, gingen dadelijk tot tegenaktie over en weigerden de platen van de Beatles te spelen. Hoewel de storm van protest en ver ontwaardiging sindsdien wel wat ge luwd is ook al omdat Lennon in een nadere verklaring zijn bedoelingen nader toelichtte blijft toch de vraag in hoeverre zij gelijk hadden. Is hun populariteit werkelijk groter dan die van Jezus en het christendom? Over deze vraag en vragen welke daarmee samenhangen spreekt de plaatselijke baptistenpredikant, ds. J. van Dam a.s. zondagmiddag in een bijzondere dienst, die om 5 uur in het kerkgebouw in de Willem Lodewijkstraat alhier wordt gehouden. Muzikale medewerking zal worden verleend door de christelijke muziek vereniging „Harmonie” te Sneek. Op Labor Day, 5 september j.l. hield de Friese vereniging „Untspanning troch Ynspanning” in de Amerikaanse stad Haledon (N.J.) een kaatspartij, waaraan werd deelgenomen door 18 spelers. De eerste prijs werd gewonnen door het partuur Gerrit Visser (Mantgum, nu in Canada), Gerrit Dijkstra (Sex- bierum) en G. de Lange (Little Falls, N.J.). De tweede prijs was voor het trio Gerrit Jan Dijkstra (Sexbierum), Leeuw Zijlstra (Witmarsum) en Jan Dijkstra (Sexbierum). Het partuur Haye Kooyenga (Arum), Charlie van der Wal (Leeuwarden) en Peter Mey er (Dronrijp) won de derde prijs. De wedstrijd tussen Canada, met de kaatsers Gerrit Visser, Jan van Eems (Witmarsum) en invaller Jan Dijkstra (Mantgum), en Paterson N.J. werd door Canada gewonnen. De voorzitter van de UTY, de heer Gerrit Jan Dijkstra, sprak na afloop een hartelijk woordje tot de aanwezi gen. De heer Peter Dreyer (Harlingen) reikte met een toepasselijk woordje aan de winnaars de prijzen uit. Met een dansje werd deze 73ste, jaarlijkse kaatspartij besloten. ment uit de stedelijke geschiedenis. Sneek anno 1916 zou ons wellicht nog zo vreemd niet aandoen en zelfs een blij herkennen van inmiddels verdwe nen, vaak dierbare plekjes meebrengen. Sneek anno 1866 stelde ons al voor grotere moeilijkheden en verrassingen, al behoefden wij ook dan nog niet naar de weg te vragen. Maar nog eens een eeuw terug? Er zouden dan al heel weinig herkennings punten meer over blijven met al die grachten en grachtjes, reeds lang tot stegen en straten gedempt, de over het algemeen zo lage huizen met punt- of trapgeveltjes, de hoge bolwerken met hun land- en waterpoorten. Toch, St. Maartenskerk en Stadhuis stonden er toen al, vrijwel net als nu en konden ons als oriënteringspunten helpen. f Bij het einde van zomer 1966, die wat het weer betreft over het j algemeen wat is tegengevallen. Het lijkt er nu meer op, dat de 4 zomer in plaats van de herfst pas begint. De mensen op de foto t hebben ons prachtige Wilhelminapark met zijn vele bloemen, tfraaie vijvers en volière opgezocht om er nog even te genieten {van het warme nazomerzonnetje. Het kan nu nog, morgen is het herfst. Volgens de kalender dan. Laten we hopen, dat de natuur tzich daar niets van aantrekt. zand. De plaats waar dit was kan men vandaag meteen terugvinden wegens de vreemde verspringing van de gevel- wand halfweg het Schaapmarktplein en de eerste brug over het Grootzand. Tussen de huizen en erven door valt het verloop van het grachtje duidelijk op. Achter het pand van de Erven Joh. W. Meijer heet een binnenplaats zelfs nog altijd ,,’t Haventsje”. Op de 17de- eeuwse vogelvluchtkaarten van Sneek staat het grachtje trouwens als zoda nig aangegeven, althans ten dele. De huidige Havenstraat houdt met de naam de herinnering vast aan een an der grachtje, dat eveneens vanuit het Grootzand tot achter de huizen af boog en onder meer naar de achter zijde van het complex provenierswo- ningen van het St. Anthonygasthuis leidde aan de Oude Koemarkt. Gemiddeld wordt ieder woonhuis na een eeuw of afgebroken, dan wel gron dig verbouwd. De drie panden aan het Leeuwenburg, waarvan zo even spra ke was, ondergingen dit lot uiteraard eveneens, zij het dat de voorgevels het onderhand bijna twee eeuwen hebben uitgehouden! Hier en daar vindt men in de daken en balken hout verwerkt, dat kennelijk ook al in het voorgaande huis dienst had gedaan. Min of meer pasklaar gemaakt, herkent men hier een oude eiken moerbint, daar kapspo- ren of krommers, uit zulk ijzerhard ei kenhout gehakt, dat zij nog best een eeuw of twee, drie meekonden. Aar dig was bovendien ook de geheel be tegelde kelder-keuken, achter in het pand, waarin voorheen de zaak van de heer Meinen gevestigd was. Mochten de huizen van onze voor ouders niet van zovele gemakken zijn voorzien, welke wij vanzelfsprekend zijn gaan vinden, gezellig waren zij zeer zeker wel. Vandaar wij zo graag antieke gebouwen ook van binnen be kijken en daar vinden wat wij in on ze moderne behuizingen zo vaak mis sen. verscfujnl MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi vooi administratie en redaktle GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Schijnt er al een eeuwigheid te liggen tussen het Sneek uit onze dagen en dat van een eeuw geleden, hoeveel te meer geldt dat niet voor nog ver achter ons liggende tijdperken, waaruit tastbare herinne ringen schaars zijn dan wel geheel ontbreken, zo dat wij aangewezen blijven op archiefstukken, bodemvondsten of een enkel schilderij, prent, tekening en wat dies meer zij. Maar al te veel wat wij over Sneek’s oudere en oudste historie weten of menen te weten is gebaseerd op historisch dan wel oudheidkundig detectivc-werk, meer of min der door verbeeldingskracht gekleurd. Hoe vreemd zouden wij opkijken indien het ons mogclijk werd gemaakt eens een uurtje in Sneek rond te wandelen op een willekeurig gekozen mo- Advertentiepnjs 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De leerlingen van het Johannes Bo- germanlyceum die uit Joure komen kregen vanmorgen om elf uur voor verkeerspolitie niet dag de rest van de dag vrij, zodat ze vanmiddag nog de 500ste Jouster Merk konden bezoeken. Donderdag 22 sept. ’s avonds 7.45 uur Kynologenclub Sneek en Omstr. Res taurant „Onder de Linden”. Geluids film „Van hond tot hond”. Zaterdag 24 sept. Kon. Zeilver. Sneek’ Zeilwedstrijden voor leden en jeugd leden. Eerste start 14.30 uur. Zondag 25 sept. Sluitingswedstrijd SZC voor leden. Start 13 uur voor z de starttoren. Zondag 25 sept. Dancing Boermans Bolsward: Muziek Mandi and the Valliants. Dinsdag 27 sept. Abonnementsconcert Frysk Orkest in Amicitia te Sneek. Dirigent Alfred Salten. Soliste An nette de la Bije, sopraan. Aanvang ’s avonds 8 uur. De meeste autobezitters geven er Bij de onlangs gereedgekomen baan- In de Scherhemstraat staat al splitsing in rijksweg 43 is ten be- enkele dagen een caravan. Achter hoeve van de mensen die hun da- het raampje ziet men een jonge gelijks werk op het industrieterrein dame. Zij zit daar ’s morgens, hebben een bushalte gekomen. Maar ’s middags en ’s avonds op haar de winter komt aan en nu is door stoel en staart naar buiten. Onder verschillende reizigers de wens ge- de blikken van passerende mannen uit, dat er bij de bushalte een abri blijft zij ijskoud, er kan geen lachje komt. Een abri is een schuilhuisje, af, zij verroert zich zelfs niet. Toch dat beschutting biedt tegen regen is dat helemaal geen wonder, want nadere beschouwing leert, dat de dame geen echte dame is, maar een knap aangeklede etalagepop. Achter twee huizenblokken in de Piekezijlstraat (Lemmerwegwijk- west) hebben de ontwerpers van Vorige week kwam in deze rubriek het plan destijds parkeerplaatsen ge- de aanleg van de tennisbaan bij het creëerd. Blijkbaar hadden zij een nieuwe sportterrein in Tuindorp ter vooruitziende blik. Het aantal auto’s sprake. De mannen van de Kon. en de behoefte aan parkeerruimte Ned. Heidemij., die de baan aan neemt immers hand over hand toe. leggen, kregen begin deze week een Maar in de praktijk wordt er tot zeer onaangename „verrassing” te nu toe weinig gebruik van gemaakt, verwerken, ’s Morgens bij aankomst Dc er op de baan, die reeds geheel geëga- 4 de voorkeur aan de wagen voor de liseerd was, bleek, dat een viertal f -L-r te hebben, sommigen zelfs personen op bromfietsen de baan vlak voor de deur in het gazon. Nu finaal had verwoest. Nadat de baan- maakt het ook weinig uit waar de aanleggers hun woede hadden be- auto staat zo lang niemand er last dwongen, begonnen zij opnieuw te van heeft. Maar wel kan hieruit egaliseren. Inmiddels is alles weer de conclusie worden getrokken, dat piekfijn in orde en ligt de baan men in plaats van deze parkeer- veilig binnen het prikkeldraad, plaatsen beter de straten zelf iets Hopelijk kunnen die elementen, die breder had kunnen maken. Wan- uit verveling niet weten wat ze neer het op den duur al te vol moeten doen, nu met hun (laffe) wordt zou een wachtverbod voor handen van dergelijke projekten af- één weghelft al uitkomst kunnen blijven, geven. De afbraak van drie panden aan het Leeuwenburg - gelukkig bleven de ge vels gespaard - bracht dezer dagen een oudheidkundige verrassing mee. Bekend was algemeen, dat Leeuwen burg zijn naam dankte aan de gelijk namige stins, in de 16e eeuw bewoond door Lou Donia, voorheen vermoede lijk Bocke Harinxma, welke stond ter hoogte van het Amicitiatheater. De oostelijke zijmuur van het thans ge deeltelijk gesloopte pand, eertijds be woond door tandarts Van Dijk en tot voor vijftig jaar door de arts Risselada, bleek namelijk te zijn opgetrokken uit bijzonder grote kloostermoppen van een formaat, in de 12de er 13de eeuw in Friesland gebezigd! Het moet dus wel een zeer gegoed man zijn geweest, die zich zeven eeuwen geleden kon veroorloven zulk een kostbaar pand te doen optrekken. Was het een land jonker, dan wel een koopman? Wij zul len het wel nooit te weten komen. Op de eerste verdieping van dit pand merkten wij dichtgemetselde, smalle vensters op. Hieruit valt af te leiden, dat het huis aan deze zijde eenmaal vrij stond, of hoog boven de naastlig- ger uitrees. Misschien vond men ook hier wel een „haventsje”, dat eeuwen geleden reeds moet zijn gedempt om plaats te maken voor een steeg, dan wel een nieuwe huissteê. ,,’T HAVENTSJE” Achter de huizen aan deze zijde van Leeuwenburg liep in ieder geval een grachtje, dat uitkwam in het Groot- Reddeloos zouden wij ons naar alle ker straten, al verrees de meest belang- waarschijnlijkheid toch wel verdwaald rijke, de Gruytersma-Stins, aan de OUDHEIDKUNDIGE VERRASSING voelen indien wij nu ineens maar twee Marktstraat, of drie eeuwen tegelijk oversprongen en ons verbeeldden „thuis” te zijn in het middeleeuwse Sneek, toen de Harinxma’s hier de wet voorschre ven en de graven van Holland dan wel de hertogen van Gelre of Saksen de grote boemannen waren voor het Frie se volk, om over het Groningse gevaar maar te zwijgen! ’T WATER HAD DE OVERHAND Houten, met riet bedekte huizen was het al wat de Sneker klok sloeg. Brand betekende een voortdurende bedrei ging, die de ondergang van de gehele stad kon veroorzaken. Verkeer per as had in Sneek niets te betekenen. De spaarzame modderwegen waren tot de Hemdijken beperkt en het was veel gemakkelijker zich van vaartuigen te bedienen. Binnen de Sneker vesten had het water ook al de overhand. Niet al leen waren grachten als Grootzand, Kleinzand en Suupmarkt veel breder dan nu, zodat er slechts een smal voet pad tussen de huizen en de waterkant overschoot, maar er waren nog zoveel wateren meer. Zo bijvoorbeeld de Sin gel, Gedempte Potterzijlen en Gedemp te Folie, eenmaal Sneek’s oostelijke stadsgracht voordat de latere stads grachten gegraven werden teneinde de buurten langs het Kleinzand, de Oosterdijk, de Singel en het Hoogend mede te kunnen insluiten en beveili gen. Ook aan de westkant was de stad op deze wijze al eens uitgelegd. Hier had oudtijds de Oude Koemarkt de stadsgracht uitgemaakt, uitkomende op de ringgracht, welke lange tijd ge leden eens de Sneker St. Maartenskerk omsloot. Weinigen zullen ook weten, dat de Marktstraat door demping ont stond, evenals de Peperstraat en het Schaapmarktplein, eenmaal een kolk achter de voormalige Neltjeszijl. Langs de (gedempte) Neltjeshaven stroomde het water vanaf het Groot zand door de sluis - naast het pand van Jamin - achter het stadhuis langs naar de stadsgracht, de stadsgracht vervolgens kruisende naar de Frane- kervaart. In het Bolwerk lag tot voor een halve eeuw nog een stenen brug, ook weer Neltjeszijl geheten, waarlangs het water zijn doorgang vond. Het is duidelijk, dat al deze onderbrekingen en kunstwerken er oorspronkelijk niet waren en het Grootzand de natuurlijke voortzetting vormde van de Woud- vaart, om op zijn beurt weer op te gaan in de Franekervaart. Alle natuur lijke stromen tussen de voormalige Middelzee en het merengebied, op de grens waarvan Sneek als een dijkstadje ontstond. Deze dijk valt gemakkelijk te her kennen. Hij liep ter hoogte van de hui dige Oosterdijk, Wijde- en Nauwe Burgstraat, Peperstraat (Noordzijde van de bebouwing), Marktstraat (Idem), Nauwe- en Wijde Noorderhor- ne, Parkstraat, Oude Dijk en Hemdijk. Behalve ter hoogte van het Schaap marktplein, lag er nog een sluis in de Potterzijlen, terwijl de bruggen over de Ooster- en Noorderpoort eveneens konden worden afgesloten, zodra hoge waterstanden dit noodzakelijk maak ten. Intussen telde Sneek nog een menig te kleinere wateren meer, de zoge naamde „haventjes”. Veelal waren dit oude landsloten, die men gemakshal ve in stand had gehouden ter wille van de waterafvoer, riolering of het vrachtvervoer. Met paard en wagen kon men in Sneek lang niet overal terecht, met bootjes vrijwel steeds. Er waren zelfs huizen, die met hun voor gevels uit het water oprezen, zoals langs de Potterzijlen-westzijde. Vele Sneker stegen zijn voorheen vaartjes geweest, zo niet alle, behalve de Gali- gastraat en andere buurten in de on middellijke omgeving van het Oud Kerkhof met zijn terpachtige karakter. Stenen woonhuizen zijn geruime tijd uitzondering in Sneek geweest en vrij wel beperkt gebleven tot de residen ties van enige aanzienlijke geslach ten, gelijk dat der Galiga’s, waaraan de Galigastraat herinnert. Hun huis stond op de hoek van deze straat en Leeuwenburg. Bij voorkeur stonden deze aanzienlijke huizen met stinsach- tige allures op de hoeken van de Sne- Het bij alle Ulsters bekende bootje de „Johanna Jacoba”, eigenaar de heer P. Sijbesma, is verkocht en ligt nu in Limmen (N.-H.). Het is aangekocht door de heer A. W. Krom aldaar, hou der van een benzinestation. De nieuwe bestemming van deze voormalige reisgelegenheid naar Sneek zal zijn voor recreatieve doeleinden. Het haventje is er leeg van gewor den. De heer Sijbesma heeft de boot dinsdag zelf naar Limmen gevaren. Ongetwijfeld zullen de Ulsters af en toe het gemak dat ze zo nu en dan van de Johanna Jacoba hadden mis sen en ook Sinterklaas zal straks vreemd opzien als zijn geliefde ver voermiddel verdwenen is. Het zou een enorme chaos worden J en (ook) nacht paraat was. Dat is in derdaad een feit. Ook wordt zij ge acht een voorbeeld te zijn voor an dere weggebruikers. Dat dit niet altijd het geval is zagen wij dins dag. Niet minder dan zes politie- Vorige week maakten wij reeds personenbusjes stonden namelijk melding van de oecumenische con- geparkeerd op de afrij strook naar tactdag, die op 1 oktober a.s. in de de oude Oppenhuizerweg, bij lunch- Ichthuskerk wordt gehouden. Er room Fritsma. De dienaars der zijn al aardig wat aanmeldingen van openbare orde en veiligheid zaten deelnemers binnengekomen, maar rustig een kopje koffie te drinken Donderdag 22 sept. t.e.m. zondag 25 sept. en woensdag 28 sept. 8 uur en zondagmiddag tevens 5 uur film: Sex a la minuut. Zondagmiddag 25 sept. 2.30 uur film: Agent der Apachen. Woensdag 28 sept. 2.30 uur film: Het teken van Zorro. 4 bij het woord reclassering. meer of minder van ons, dar dat f Dat zijn immers de lui, die fat- we ook aan anderen zullen geven. I 4 soenlijke mensen weer met boeven Het gaat hier niet over beroepscri- f willen opschepen. Ze kijken wel minelen, maar over mensen, die in f i uit, ze nemen geen risico. En ze een onbewaakt ogenblik het even- f weten je een heel verhaal te vertel- wicht hebben verloren en uit de 1 len over de slappe rechtspraak, boot zijn gevallen. Die schrijven we f waardoor bankovervallen en moor- toch niet af? 1 i den aan de orde van de dag zijn. Om op die reclassering terug te J Als je dat allemaal door de vingers komen; dat is niet zomaar een vrij- I 4 zou zien, wat voor wereld kreeg je blijvend clubje van lieden die lief- j J dan? hebberen in filantropie. Het is een i Ter geruststelling van dezulken: de orgaan van onze samenleving, dat t 1 reclassering wil helemaal niets door er op gericht is die samenleving ge- I j de vingers zien. Misdrijf moet wor- zond te maken. Dat heeft met sen- J J den gestraft. Niet alleen bij de no- timentaliteit of halfzachtigheid niets l toire zware jongens van het vak, uit te staan; het is even zakelijk als J t maar ook bij degene die, hoewel hij menselijk. Maar we kunnen deze 4 j altijd een fatsoenlijk man was, zich mensen niet laten werken in een t i eens door drift liet vervoeren of luchtledig. Ook zij hebben ons voor- 4 I door nood verleiden. Ook hij moet schot van vertrouwen nodig, tast- t worden gestraft. baar gemaakt allereerst in de bij- i 4 Maar alle straf heeft zijn maat, drage die wij voor hun werk, het r J En als die straf is geboet, dan moet werk dat zij voor ons doen, beschik- i 4 het ook uit zijn. De man die, als de baar stellen. Zij zijn onze portiers I J gevangenisdeuren zich weer heb- die de weer opnieuw aangekomenen 4 ben geopend om hem uit te laten, ontvangen en hun plaats aanwijzen. I 1 en die met zijn ogen staat te knip- Zij moeten, en ze doen dat uit onze f peren tegen het licht der vrijheid, naam, de eens gestraften duidelijk moet een groet en een hand heb- maken dat de zaak hiermee wat ons i I ben. Dat wil de reclassering zijn, betreft uit is, en dat ze er niet meer Ze wil hem weer stevig op zijn be- op zullen worden aangekeken. En nen zetten en hem helpen om zijn ons willen ze ook iets duidelijk ma- plaats in de samenleving terug te ken: hoe noodzakelijk dit is, zowel vinden. uit maatschappelijk als uit mense- Natuurlijk, daar zijn verenigingen lijk oogpunt, dat de verbittering J voor. Reclasseringsinstellingen van wordt weggenomen, en dat er geen diverse godsdienstige of humanitai- energie en goede wil, die onze sa- i re richting. En daar is een nationaal menleving kan dienen, verloren bureau voor. Dat is organisatorisch gaat. allemaal wel in orde. Maar deze in- Dan vergeten we van beide kan stellingen hebben nog te worstelen ten, dat er „iets” geweest is. Als we met bergen van misverstand. „Er is het onthouden en vastspijkeren, is eens iets met die man geweest...” dat de beste manier om te zorgen weet men zich te herinneren. Hij dat er weer „iets’ ’komt. J; heeft gezeten. Hij deugt niet, of in We hebben nu een goede kans om elk geval niet helemaal, want men op de nationale reclasseringsdag te noemt geen koe bont of er is wel een tonen dat, wanneer we tegen dis- -■ vlekje aan - enfin, onze nationale criminatie in de verte zijn, we dat spreekwoordenschat is vol van die recht ontlenen aan de mate van zelfgenoegzame achterdocht, vol ook menselijke solidariteit, die we ten van de overtuiging van eigen vlek- opzichte van onze eigen landgeno- keloosheid. Maar wie, die iets van ^en zonder terughouding weten s zichzelf heeft begrepen, durft ei- waar te maken. I genlijk met de hand op het hart FEDDE SCHURER Bij Van der Heem is een lofwaardig het aantal Snekers kon wel groter, initiatief genomen. De onderne- Iedereen, die de toenadering tussen mingsraad heeft voorgesteld dat de kerken ter harte gaat, is wel- iedere medewerker aan het bedrijf kom. Men kan zich opgeven bij. met ingang van oktober elke week J. de Jong, Willem Lodewijkstraat één cent laat staan voor het Ko- 7, Sneek. ningin Wilhelminafonds. Reeds en kele jaren voert dit fonds propa ganda in bedrijven om wekelijks die ene cent te bestemmen voor de be- nieuwe fabriek van Werkspoor strijding van een van de ernstigste aan he Kamerlingh Onnesstraat (in ziekten die er bestaat, kanker. In dustrieterrein Oppenhuizerweg) heel wat bedrijven gebeurt dit wordt zaterdagmorgen 8 oktober reeds en in 1964 werd op deze ma- door burgemeester Rasterhoff offi- nier zelfs f438.000 bijeengebracht. J «Lu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1