Bij ’t Sneekermeer wordt Waterpoort -krabbels een nieuw meer gegraven Sneker raad in half uur door agenda 1 I IJLST DE SNEEKER OUDVAART EH 1 i i Gedeputeerde Gerbrandy maakte officieel begin met ruilverkaveling I t Yn it bilang [an de minsken dy’t hjir wenje’ en I Meester Doodkorte overleden Openstelling nieuwe weg IJlst-Sneek 20 oktober Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 121e jaargang no. 78 Donderdag 29 sept. 1966 Westerdijk nimt ófskie E. fan Nooitgedagt 4 .TTaj Ds. D. Hokwerda overleden Ds. Douwe Hokwerda, hervormd pre dikant in de gemeente Noordhorn c.a. is na een half jaar ziek te zijn ge weest in het ziekenhuis van Groningen overleden. Hij was bijna 65 jaar. Twee verkeersongevallen in Hommerts Walinga overleden buurt (aan de Woudvaartskade) werd afgebroken, kwam daar Het bouwsel op deze foto lijkt op het eerste gezicht geen i architektonisch meesterwerk. Zelfs een rommelige boel, zult u zeggen. Maar bekijkt u het eens van een andere kant. Toen J enkele jaren geleden een groot gedeelte van de Van der Hey- r buurt (aan de Woudvaartskade) werd afgebroken, kwam daar r J een groot terrein braak te liggen. Een ideale speelweide voor j J de jeugd. Overal lag afbraakhout, dat uitstekend materiaal f bleek te zijn voor de jongens uit de buurt. Met enthousiasme en creativiteit werden de latten en planken aan elkaar gespij- t t kerd en gebonden. Het resultaat was een groot bouwwerk, dat i gedoopt werd in „Fort America”, een naam die reeds van ver op j een groot bord te zien is. Niets is vergeten, zelfs het café en de t f „GéVanGenis” niet.' Het SneeUr Nieuwsblad is een secembineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD >W,V*«W«*4»**»*>»»*-*»V#«********»**‘'“>‘'**<,'‘*V'*‘>^‘**‘****^ BEMALING Onbewust onderstreepten zij de WOONGERIEF I. KUIPERS tweede plaats. Bij de veertig verenigingen, l een Redacteur H. A. <ie Boei Telefoon 4091 ♦- J voor L-- - - - stakel is, meer dan ooi* gewenst. t By it ófskie fan de hear E. Wes- terdijk fan Nooitgedagt op freed 30 septimber fanwegen syn leef- tiid. De voorzitter dacht dat deze klacht wat overdreven was. Waarop de heer De Vries repliceerde: Vindt u een half jaar overdreven? De voorzitter ant woordde dat hij dat niet kon nagaan. Tenslotte stelde de heer Bosma een vraag naar aanleiding van het voorstel om voor een bedrag van een half mil joen een garantié te verlenen. Hij vroeg welk risico de gemeente zou lo pen. De voorzitter antwoordde, dat er in elke garantie een zeker risico zit. Dat is meestal zuiver theoretisch, zoals ook in dit geval. „Pas als de N.V. Intercommunaal Gasbedrijf Westergo in gebreke blijft rente en aflossing te betalen treedt de gemeente op”, aldus de burgemeester. As ynfetter op it magazyn Sa sette hy syn libben dér yn Mar ik forhelje dat hjir frij Dér hearde doe fan alles by Oan hüzen brekke of der oan bouwe Swiere putsjes, tige sjouwe Peallen slaen. skiphüs grave Moast it hurd, dan koe Evert drave Koe er immen helpe, mei in goede daed Hy wie oeral en altyd paraet Fiifentweintich jier snein" de klokken liede Hwer 't de tsjerkeried him for hierde En like lang ek poester trape Hy bigoun al as in oar noch gappe En by Psalm of Gesang Nea to koart en nea to 'ang Hy wie soms al üt it bankje wei Foardat dümny amen sei En by Nooitgedagt, dat is wier Evert wie altyd yn ’t spier Ik siz it mei myn fol forstan Hja ha oan jo in goeden hawn Sa kinne wy jo en stelle fêst Nim nou mar in bytsje rest Net mear safolle foaroerstean Hwant dat hindert jo yn ’t gean En wy winskje jo en de frou nou ta Meije jimm’ noch folie sounens ha! In Utrecht werd dinsdag een de- gege- ven door 23 jeugdige bloembinders uit het hele land. Ook onze stadge note Jannie Veenstra deed aan deze door Fleurop-Interflora Nederland Een groepje jongens van een jaar georganiseerde demonstratie mee. Maandagmiddag is aan een hartaan val de heer J. H. Doodkorte alhier overleden. Het gebeurde op het station in Zwolle, toen meester Doodkorte, zoals hij bij vele Snekers bekend is, op weg was naar Sneek. De overledene was in onze stad een bekende persoonlijkheid. Hij was hoofd van de r.k. jongensschool, hoofd van de gemeentelijke handelsavondschool, organist in de St. Martinuskerk en di rigent van het r.k. kerkkoor. Tot 1960 had hij ieder jaar de leiding bij de aubada van schoolkinderen op de Marktstraat op Koninginnedag. Ten slotte verzorgde hij de administratie van de parochie. De heer Doodkorte, die op 20 juli 1894 is geboren, werd na het behalen van de onderwijzersakte in 1913 be noemd tot onderwijzer in Heino. In 1914 ging hij naar Steggeröa, waar hij in 1924 hoofd werd. Van 1921 tot 1924 was hij leraar aan de Rijksnormaal lessen te Steenwijk. Op 1 oktober 1934 werd hij hoofd van de r.k. jongens school te Sneek en op 28 augustus 1959 nam hij afscheid van deze school in verband met de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit af scheid ontving hij een pauselijke on derscheiding, nl. het erekruis Pro Ec clesia et Pontifice. zijn b. en w. tot dit voorstel besloten. De heer De Vries zou dit soort za ken in het vervolg toch graag in de commissie hebben. Verder vroeg hij of er dan omtrent die huuropslag geen regeling getroffen had kunnen worden. De voorzitter antwoordde dat dit uit gesloten was. De heer De Vries had nog een klacht. Sommige bewoners zouden volgens hem bij dergelijke verbeteringen aan hun woning wel een half jaar in de rommel zitten. Zou dat niet anders kunnen. Advertentleprus: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad v erten ties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post t 5.— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad en nijverheidsschool beschikbaar te stellen maar vreemd. Zij wilde overi gens niet op de zaak vooruitlopen (het schrijven werd in handen gesteld van b. en w. om advies), maar vroeg zich af of het op de weg van de gemeente ligt om voor scholen boeken te kopen, waar deze zelf niet om gevraagd heb ben. Het tientje zou nl. worden besteed aan Friese boeken. Ds. Hokwerda werd op 8 mei 1901 in Itens geboren. Zijn vader, ds. O. Hokwerda, stond van 1923 tot 1930 in Gaastmeer en overleed in Sneek. Zijn schoonvader, wijlen ds. C. Kroon, stond van 1921 tot 1932 in Woudsend. Zelf was hij leerling van het gymnasium in Sneek. In 1927 werd hij bevestigd in zijn eerste gemeente, nl. Kothen. De begrafenis vindt a.s. zaterdag plaats in Noordhorn. In de rouw dienst, die om 2 uur begint, zal ds. J. Kroon uit Spaarndam voorgaan. het Gauwsterzijl dan wel de bouw van een nieuw gemaal ter plaatse is van groot belang voor de ruilverkave ling. Het moet dan ook een van de eerste uit te voeren werken worden. Het is daarom van belang dat de bouw plaats voor materiaalaanvoerend ver keer bereikbaar wordt. In verband hiermede is voorrang verleend aan de verbetering van de weg over de Groe ne Dijk van de Paviljoenweg naar het gemaal. Het ingenieursbureau „Oran jewoud” is momenteel met deze wer ken bezig. De werkzaamheden vorde ren goed. Het is de bedoeling nog geen gesloten verharding op deze weg aan te leggen, maar voorlopig te volstaan met een cunet van slakkenzand, waar over ook zwaar verkeer zeer goed mo gelijk is. De plaatselijke commissie, die bij haar arbeid een bijzonder prettige mede werking ondervindt van verschillende ambtelijke instanties, zoals de Cultuur technische Dienst, het bureau Ruil verkaveling van het Kadaster, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, het Staatsbosbeheer, de Provinciale Water staat en de Provinciale Planologische Dienst, heeft intussen ook de tracees van verschillende ..an te leggen en te verbeteren wegen vastgesteld. De be langrijkste weg hiervan is wel die, wel ke leidt van Sneek naar Irnsum, een 5 meter brede weg, die tussen de weg door de Lege Geaën en het Sneeker meer komt te lópen. Een bestek voor de aanleg van ongeveer 32 kilometer we gen is in voorbereiding. De plaatselijke commissie hoopt, dat dit bestek bin nen enkele maanden kan worden aan besteed. (Zie vervolg pag. 2) Maandag gebeurden er in Hommerts twee ongevallen, die gelukkig nog ta melijk goed afliepen. Een auto, bestuurd door J. de R. uit Leeuwarden, reed in de richting Lem mer en wilde op een gegeven moment linksaf slaan. Juist op dat moment werd hij ingehaald door een wagen, bestuurd door A. J. B. uit Arnhem. Er ontstond een aanrijding, die enige schade, doch geen persoonlijk letsel tot gevolg had. Op de ventweg wilde de 11-jarige T. J. uit Jutrijp met zijn fiets draaien. Daarbij kwam hij in botsinr met een bromfietsster, mevr. A. de J.-de L. uit Heeg. De jongen liep enige ontvellin gen op, de fiets werd beschadigd. Gedeputeerde Gerbrandy hijst de vlag bij het nieuwe kantoor van ingenieurs bureau „Oranjewoud”. Gisteren is alhier op de leeftijd van 64 jaar overleden de heer S. G. Wa linga. De overledene ger.oot behalve als architekt ook bekendheid door zijn aktiviteiten op kerkelijk en maatschap pelijk terrein. Zo is hij zes jaar voor zitter geweest van de kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente in Sneek. Sinds 1947 was hij bestuurslid van de Krite Snits. Voor de decors bij toneel voorstellingen gaf hij vaak adviezen. Van de afdeling Sneek van de Ver eniging voor Veilig Verkeer was hij voorzitter. Verscnunl MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Een punt dat eveneens bijzondere aandacht van de plaatselijke commis sie heeft gevraagd is de hoofdbemaling van het gebied. Het gemaal „De Domp” van het waterschap „De Sneeker Oud- vaart” zal vervallen, omdat het mid den in het uitbreidingsplan var Sneek staat. De bemaling van het gebied van „De Domp” zal geconcentreerd worden in het gemaal bij het Gauwsterzijl. In opdracht van de plaatselijke commis sie heeft het ingenieursbureau „Oran jewoud” twee alternatieve oplossingen voor dit probleem uitgewerkt, de re constructie van het bestaande gemaal bij het Gauwsterzijl en de bouw van een geheel nieuw gemaal ook aan het Gauwsterzijl. Binnenkort zal uit deze alternatieven een keuze worden ge daan. Waarschijnlijk komt er een nieuw gemaal. De reconstructie van het gemaal bij verbetering van land, boerderijbouw enz. Ook aan de recreatie in dit mooie gebied aan het Sneekermeer is aan dacht geschonken. En dit alles, aldus de heer Miedema, „yn it bilang fan de minsken dy’t hjir wenje”. Spreker ging uitvoerig in op een aantal onder delen van de ruilverkaveling, die een gebied omvat van in totaal ca. 5700 ha. Er wonen ongeveer 110n gezinnen, waarvan er zo’n 300 een veehouderij bedrijf uitoefenen. de ruilverkaveling „De Sneeker Oudvaart”, waar mee dinsdagmorgen officieel een begin werd ge maakt door de heer H. M. Gerbrandy, lid van Gede puteerde Statep van Friesland. Toch is dit kunstma tige meer niet het eerste doel van de ruilverkave- lingscommissie, maar het gevolg van de behoefte om ter plaatse het zand te winnen, dat nodig is voor de aanleg van nieuwe wegen. Er zit daar n.l. op ’n diepte van V/f a 2 m. een voor dit doel zeer geschikte zand laag. De Groene Dijk zal tot Gauwsterzijl berijdbaar worden gemaakt. Het eerste gedeelte krijgt een breedte van 5 m., voorbij Gauwsterzijl naar Irnsum wordt dit 3 m. Nadat de plaatselijke commissie voor j ander: nieuwe wegen en waterlopen, de ruilverkaveling „De Sneeker Oud vaart” op 29 december 1965 door de heer Gerbrandy was geïnstalleerd, is een van de eerste punten van studie geweest waar het zand moest wordep verkregen, nodig voor de aanleg van de 66 kilometer nieuwe en te verbete- reh wegen in de ruilverkaveling. Aan de N.V. Ingenieursbureau voor Cultuurtechnische Werken „Oranje woud”, die intussen was aangewezen als uitvoerend lichaam voor de ruil verkaveling, werd opdracht gegeven te onderzoeken of de benodigde hoe veelheid zand (200.000 m3) te verkrij gen was in de buurt van het pavil joen, waar geologische gegevens op de aanwezigheid van zand duidden. Deze zandlaag zit tot op 15 meter diep, maar al dat zand heeft men niet nodig. Voor het eerste bestek is 150 tot 170 m3 zand nodig. De zandwinning omvat drie fasen: 1. de bovengrond 1 wordt er afgegraven en op de omlig gende landen gebracht; de plas wordt ontgrond, d.w.z. men haalt naar be hoefte zand; 3. het recreatieterrein wordt aangelegd in samenwerking met de gemeente. Het terrein is nogal dras sig en daarom is er nu al een ringdijk aangelegd om het geheel. Ook ligt er een spoor met kipwagentjes en loco’s voor het geval de grond voor vracht auto’s niet meer berijdbaar is. De plaatselijke commissie heeft zich bezig gehouden met de vraag welke bestemming zou kunnen worden ge- gevefi aan de plas, die door de zand winning ontstaat. Zij heeft daarbij ge dacht aan de dagrecreatie, waarin in t het aangrenzende Pottenplan niet is voorzien. In zijn opdracht beeft „Oran jewoud” daarvoor een ontwerp ge maakt, dat is aangeboden aan het ge meentebestuur van Wymbritseradeel. Indien dit zich met het ontwerp kan verenigingen en de financiering kan worden verzekerd, kan e’’ een dagre- creatie-centrum ontstaan met een be- gincapaciteit van 10.000 bezoekers, eventueel te vergroten *ot 20.000. DRUKTE IN RAUWERD( Het officiële begin van de uitvoering van de ruilverkaveling werd dinsdag morgen bijgewoond door tal van be langstellenden. Zij werden in het raad huis van Rauwerderhem welkom ge heten door burgemeester J. van den. Bent. Deze herinnerde er aan, dat de commissaris der koningin elf jaar ge leden reeds had voorspeld (bij de intre de van de burgemeester), dat er in dit gebied vele veranderingen zouden ko men. Hij wenste de plaatselijke com missie veel sterkte en wijsheid toe en droeg vervolgens de leiding over aan de voorzitter van deze commissie, de heer G. Miedema uit Gauw. De heer Miedema toonde zich na mens de commissie dankbaar voor de grote belangstelling. Hij was blij, dat het gemeentebestuur de raadzaal be schikbaar had gesteld. Ook roemde hij de goede samenwerking tussen de be trokken gemeenten: Rauwerderhem, Wymbritseradeel, Idaarderadeel. Van meet af aan is de bevolking men taal voorbereid op deze ruilverkave ling. Er werden discussiegroepen ge vormd, welke huisbijeenkomsten hiel den, en zo werd een staf van mede werkers gekweekt. Als sluitstuk van de voorbereidende werkzaamheden kwam de stemming en dat was een mooi moment: van het aantal van 988 stemgerechtigden stemden er slechts 90 tegen. De totale kosten van deze ruilverka veling bedragen ca. 21 miljoen gulden. Daarvan moet ca. 4,6 miljoen door het blok worden betaald. Maar voor dat geld gebeurt er dan ook het een en Zoals te verwachten was leverde de raadsvergadering, die dinsdagavond werd gehouden, weinig nieuws op. Het was dan ook nog geen kwart voor acht toen de voorzitter de vergadering, die kwart over zeven was begonnen, sloot met de opmerking, dat de leden nog tiaar het concert van het Frysk Orkest konden gaan. De voorstellen van b. en w. lever den geen enkele moeilijkheid voor de raad, die op de heren Berkhout en Meijer na voltallig was. Beiden waren wegens ziekte verhinderd. De heer Bergsma legde in handen van burge meester Rasterhoff de eed af. De bur gemeester wenste hem geluk met zijn herstel. De heer B. de Vries maakte een op merking over de verdeling van de wet- houdersfuncties. Hij toonde begrip voor het feit, dat het college tot nu nog niet voltallig was en zou graag in de vol gende vergadering geïnformeerd wor den over deze aangelegenheid. Mevr. Unema vond het schrijven van de Kristlike Folksbibleteek met het verzoek jaarlijks een tientje voor iede re in de gemeente gevestigde lagere- voor het snelverkeer een waar ob- In de hoek die gevormd wordt door Groene Dijk en Paviljoensweg wordt op het ogenblik langs het Sneekermeer een nieuw meer gegraven, dat een oppervlakte krijgt van niet minder dan 11 ha. Het nieuwe meer krijgt ook een verbinding met het gro te meer en daarover komt dan een idyllisch brugge tje voor voetgangers. Trouwens, rondom de plas ko men zonneweiden, een strand van 3 ha, parkeer ruimte (4 ha) en een passende beplanting, zodat er een gebied ontstaat van zo'n 30 ha, dat in de toe komst (over een jaar of tien) grote perspectieven biedt voor de recreatie. De plas krijgt een diepte van 3 a 4 meter. Een en ander vormt een onderdeel van De dag waarnaar door heel veel Ul sters met verlangen wordt uitgezien, komt nu toch beslist dichtbij, 20 okto ber a.s. wordt de nieuwe weg van IJlst naar Sneek officieel geopend. De drie burgemeesters, resp. van IJlst, Wijmbritseradeel ca Sneek, zul len gezamenlijk een bord, dat nu de toegang tot de weg nog verbiedt en ter hoogte van de boerderij van de heer Nauta staat, omgraven en daarmee de weg vrijgeven aan het publiek. Een en ander zal in de avond ge beuren. Muziekkorpsen uit alle drie gemeenten zullen het geheel een fees telijk tintje geven, de schooljeugd zal gevraagd worden om als fakkeldragers dienst te doen, ’s Avonds is er een receptie in het Mienskipshüs, terwijl er ook een vuurwerk wordt afgestoken. De heer J. P. de Vries merkte naar aanleiding van het voorstel tot het aanbrengen van zachtboardplafonds in een aantal woningen op, dat, al werd dan het woongerief verhoogd, hij het beter had gevonden, dat deze zaak in de commissie gemeentelijke woning bouw eerst was besproken. Tenslotte is die commissie daarvoor. Hij vroeg zich ook af waarom het achterkamertje er niet bij was. De voorzitter antwoordde, dat ach ter dit voorstel spoed gezet moest worden in verband met subsidiëring en wat het tweede punt betreft is er overleg geweest met de bewoners. Enerzijds om de kosten niet hoger te maken, anderzijds om de huuropslag 4 en/ceie 'jareib yebeaeib een yiuuu --~a naar drie eenden, die in de gracht de reed toen tegen de achterkant zwommen, van de eerste. Er was lichte mate- bezigheid. riële schade. Toch ondervond het drukke verkeer enige stagnatie. Op t zulke ogenblikken is een rondweg die v bedrag van f 236.500 a t groep de eerste prijs met 228 pun- foncis perdu uitgekeerd krijgen uit Rnvondion Iruzsm hpf district. j_ -„i. a J in het algemeen klassement op de enigjng „Sneek”. nen wedstrijden gehouden voor rijkspo- onderwijzers moeten worden litiemannen uit de drie noordelijke leerd eerbied te hebben voor I provincies. Het district Heerenveen, leven. t waaronder ook de groep Wijmbrit- i seradeel valt, kwam h;er met uit- t stekende resultaten uit de bus. Bij £- het karabijnschieten behaalde deze jn to'taai i ten. Bovendien kwam het district de spOrttoto is ook 4? voetbalver- t Het bestuur van de NSF (Ned. Sport Federatie) J heeft dejze vereniging een bedrag van f 5500.- beschikbaar gesteld J Onze stadgenoot'de heer W. Fran- voor de verbetering van de kleed- J kena heeft een gravure gekregen kamergêlegenheid. van de Jouster toren, '>mdat het de 72ste keer was. dat hij vandaag voor een week de Jouster Merk bezocht. Een respektabel aantal keren, maar monstrati' bloemschikkunst er was er zelfs één, die er voor de 82ste keer kwam. f Gistermiddag om een uur of vier of twaalf hield zich gistermorgen I botsten twee vrachtauto’s tegen el- omstreeks half negen op het Klein- t kaar vlak voor de spoorwegover- zand ter hoogte van f ere Peren- x gang. Het gebeurde toen de voorste nius onledig met steentjes te gooien J plotseling moest remmen. De twee- naar drie eenden, die in de gracht de reed toen tegen de achterkant zwommen. Voorwaar geen sportieve J van de eerste. Er was lichte mate- bezigheid. I riële schade. Toch ondervond het drukke verkeer enige stagnatie. Op i i zulke ogenblikken is een rondweg Onbewust onderstreepten zij de om de stad, die nu in rijksweg 43 zin van een dierendag. Die wordt J a.s. dinsdag 4 oktober weer gehou- f den. Het is goed om er elk jaar even J bij stil te staan, dat een levend dier 4 als medeschepsel van de mensen J Maandag werden op de schietba- recht heeft op een goede behande- in de Noorderhoek weer schiet- ling. De jeugd zal door ouders en ge- het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1