van J. P. de I Meindersma nam afscheid ’t ulo-onderwijs De heer E. Westerdijk zei de fabriek van Nooitgedagt vaarwel geef mij die muur rus toonde 50 jaar bij Tonnema verantwoordelijkheids- en plichtsbesef .Maestro’ Postma zei: LI kankerde wel eens, maar dan over t gebouw IJLST WYMBRITSERADEEL en 46 jaar had hij plezier in het werk EEN HALVE EEUW BI] DEZELFDE BAAS Circus Boltini komt 12 oktober in Sneek S.S.U. liet 29ste schip te water Vijfenderlig jaar in Sneek Marokkaan ernstig gewond bij ongeval met gasbuis 12-jarig meisje in Sijbrandaburen verongelukt Door de jeugd, voor de jeugd in Meerpaal Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 79 Maandag 3 oktober 1966 In r" avond tegen ongeval plaats. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „Het is toch eigenlijk niets bijzonders, dat ik hier vijftig jaar heb gewerkt.. Ik heb slechts mijn plicht gedaan”, zo sprak de heer J. P. de Vries aan het slot van een feestelijke bijeenkomst, die vrijdag middag te zijner ere werd gehouden omdat men het bij Tonnema N.V. wel iets bijzonders vónd. Op 15 juli was het precies 50 jaar geleden, dat de heer De Vries als 14-jarige bij het bedrijf in dienst trad. In een feestelijk versierde flessen-plakband-afdeling van de fabriek bood het personeel hem nu een daverend programma aan. Tentoonstelling Recreana ook in 1967 Woonhuis Terzool beschreven Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT - SNEEKER NIEUWSBLAD ff als ZICH INGEZET VOOR HELE STAD De heer H. de Boer, directeur van de rijks-hbs, (links) biedt de heer Mein dersma een cadeau aan. Zes en veertig jaar (ruim) heeft hij het brood voor zijn gezin verdiend op de fabriek van Nooitgedagt. Daarvoor werkte hij op een helling hier in IJlst, waar hij destijds een oog verloor. In de fabriekskantine werd vrijdagmid dag afscheid van hem genomen, om de eenvoudige reden dat hij de vijfen zestig te pakken heeft. De heer A. Nooitgedacht, een der direkteuren, sprak hem namens de di- rektie toe en noemde hem een „wrot- ter, een wroemer, een werker”. Het is één van de oude stempel, die nu weer weg gaat, aldus de heer Nooitgedagt, een man die je overal voor kon span heer J. Deenik, chef van de drops-af- deling „Politici beloven veel, maar er komt vaak weinig van terecht”, aldus spreker. Maar met de jubilaris was het precies het tegenovergestelde. Als ca deau kreeg deze nog een f1 ts-appa- raat voor zijn fototoestel. Compleet met bolhoedje en snorren marcheerde daarop „Sir John’s Brass band” naar binnen en bracht enkele vrolijke marsen ten gehore. Een van de vorige jubilarissen, de heer Y. v. d. Werf, hield als laatste een toespraak en daarna volgde een dankwoord van de jubilaris. Hij was eigenlijk bestormd door vele gedachten, maar vond, dat het vooral deze dag een feest uit dankbaarheid was. Dankbaar was hij jegens God, dankbaar aan de medewerkers in het bedrijf, zijn gezin en last but not least de directie. Een luid applaus was het slot van deze huldiging. Namens de naaste medewerkers van de heer Westerdijk sprak de heer Th. de Jong. Deze overhandigde als aan denken een nieuwe wekker, want langslapen is er tóch niet bi. voor deze onrustige broeder. Ook de heer Kui pers voerde het woord. De heer Wes terdijk bedankte allen voor alles en daarmee stond er een punt achter zijn werk, dat hij zo lang ijverig en opge wekt gedaan heeft. dan veertig dienstjaren heeft de heer Meindersma, waarvan 35 jaar in Sneek. Dan laat men voetstappen achter. Hij wilde iets wezen voor de leerlingen. En zij zagen hem vooral als de man die met hen meeleefde. Velen kwamen om raad en er is nu nog contact. „Dank voor alles wat u in deze periode hebt gedaan, maar ook voor wat u naast uw funktie als onderwijzer deed, zoals het organiseren van tentoonstellingen, diverse aktiviteiten voor de jeugd”. Tenslotte dank voor de twintigjarige samenwerking met het gemeente bestuur. De voorzitter van de oudercommis- Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag op de werf van de Sne- ker Scheepsbouwunie aan de Valk straat een 840 ton metend motorrijn- schip te water gelaten. De „Sawi", zo als het schip werd gedoopt, is het 29- ste schip, dat de SSU in de loop van in Sneek De huisorde van Tonnema wordt de jubilaris op de revers van de jas ge speld door de directeur drs. N. G. de Vries. nen en die altijd opgewekt het werk aanvaardde. Westerdijk had plezier in het werken, vandaar ook, dat hy er nooit tegen op zag of tegensputterde. Hij was óók nog een van de weinigen, die graag een draadje tabak achter z’n kiezen had, het verdwijnen van het be wuste potje onder de werkbank zal de direktie echter geen tranen kosten. De jonge direkteur hoopte, dat Wes terdijk het nu voortaan wa kalm zal opnemen en nog een mooie tijd, samen met zijn vrouw, tegemoet zal gaan. In de eerstvolgende feestavond van het fabriekspersoneel zal er officieel af scheid worden genomen. langrijker dan lesgeven. Na de bevrij- ding volgde de benoeming in Sneek. Ondanks all^ moeilijkheden in de ou de school kon hij toch terugzien op een prettige tijd. Tot slot ging de heer Meindersma even in op de mooie, maar ook moeilijke taak van de on derwijzer. Tot ieders verrassing overhandigde de heer Brouwer daarna een geluids band met alle toespraken van deze avond. De heer De Vries moest zelf zijn weg zien te vinden en daar kunnen de jongeren van thans een voorbeeld aan nemen. Jarenlang was hij ook voor zitter van de afdeling van zijn vak bond en sinds geruime tijd is hij raads lid van Sneek voor de KVP. Hij zet zich in voor het belang van de hele stad. Op 15 juli had hij uit handen van de president-commissaris reeds een groot cadeau ontvangen, maar ook op deze dag wilde men nogmaals uiting geven aan de waardering voor de heer De Vries. Deze mocht daarop een his torische plattegrond van Sneek, zijn stad, in ontvangst nemen. Het gehele personeel kreeg hierna gelegenheid de jubilaris de hand te drukken. Als eersten de andere dra gers van de medaille van Tonnema. Het was een programma in Engelse stijl, onder het motto „Festival of Bri- tian”. Bij een vorige jubileumviering was het Frans geweest. De leiding van het programma berustte bij de beer A. Gerbrands. De president-directeur van Tonne ma, drs. N. G. de Vries, sprak als eers te de jubilaris toe. Hij herinnerde er aan, dat deze al de zesde in de rij van jubilarissen is en speldde hem daarop de medaille van de huisorde van Ton nema (met daarop een King-plantje) op de revers. De aanwezigen zongen het „lang zal hij leven”, dat met een luidkeels driewerf hoera werd onder streept. Het was eert vreugdevol mo ment. IN 50 JAAR VEEL VERANDERD De directeur merkte op, dat de af deling waar men zich bevond omge toverd was in een toffees- en caramel- afdeling, getuige de decors en versie ringen. De heer De Vries is nl. chef van de afdeling toffees en caramel, die in de oude fabriek aan het Kleinzand is gehuisvest. Hij heeft tevens de lei ding van de algemene dienst aan het Kleinzand. „Jan de Vries is een bij zondere kracht”, aldus spreker. Wij denken meer aan het heden en staan er niet bij stil wat het betekent vijf tig jaar in één bedrijf te zijn. Er is in die periode veel veranderd, ook in het leven van de mensen en wij kunnen ons maar moeilijk verplaatsen naar 1916, toen de eerste v’ereldoorlog Verschijnt MAANDAGSS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktle GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 uitstekend. De heer Sipkens besloot zijn humoristische speech met de heer Meindersma een langdurige en prettige levensavond toe te wensen. MEN LAAT VOETSTAPPEN ACHTER Inmiddels arriveerde burgemeester Rasterhoff en deze kreeg meteen het woord. „We zijn niet blij dat u weg gaat”, aldus de burgemeester. We be treuren het, dat u niet meer in de ge legenheid bent dat „mysterieuze beest”, de Mammoetwet, mee te maken. Meer De circa 10 meter brede muurschil dering in de sociëteitszaal van de Meerpaal is behalve uit aritstiek oog punt ook op een andere manier een knappe prestatie. Vorige week vrijdag avond was de muur nog wit en kaal, zaterdagavond kon het resultaat van het zwoegen van de 17-jarige Fokke Postma en zijn assistent Jan Goesten (een jaar jonger) aan de jeugdige be zoekers van de Meerpaal worden ge toond. De beide jongens waren ’s avonds om 7 uur begonnen. De volgende mor gen om half tien was de laatste, hand gelegd aan het werk. Bijna in één ruk hadden ze doorgewerkt, slechts af en toe was er even gepauzeerd. De schildering stelt een haven voor, maar geen bepaalde haven. De vele grote zeeschepen en hoge kranen ma ken duidelijk dat het in ieder geval niet de haven van Sneek is. Het is zui ver fantasie. Het idee houdt verband met de naam „Meerpaal”, de schilde ring is uitgevoerd in donkere tinten, af en toe neigend naar zwart. De oran je lucht steekt daar aardig bij af. Ds. Van der Waal hield zaterdag avond een toespraakje, waarmee hij de muurschildering min of meer feestelijk onthulde. Op 1 oktober is het nieuwe seizoen begonnen, het derde seizoen, want het is straks in januari drie jaar geleden dat de Meerpaal van de grond kwam. We zijn blij met de grote toe loop van leden, aldus dominee. Zodra iets gewoon begint te worden is, het niet mooi meer. De sociëteitsruimte was tamelijk saai en toen heeft het be stuur gezegd: daar moeten we iets aan doen. Men wilde beneden graag een intieme ruimte met een bar. Twee wanden werden daarop van een kleur tje voorzien, maar men vond de ene muur nog zo wit. Toen zei „maestro” Fokke Postma: geef mij die muur, ’s Nachts om twee uur was de politie nog wezen kijken. Maar z:’ werd ge trakteerd op een kopje koffie en ver trok weer. „Voor de Sneker politie niets dan lof”, aldus ds. Van der Waal. Daarop werd een driewerf hoera uit gebracht op de jonge kunstenaars. Op de zolder van de Meerpaal was een ruimte waar men kon knutselen. Het bestuur nam samen met enkele vrijwilligers deze zolder onder han den. Er is uren gewerkt en er is dan ook iets heel bijzonders uit ontstaan: P3H (Paal-drie-hoog). De jongelui hebben hier geheel op eigen intiatief zonder enige inmenging van ouderen een ruimte geschapen met sfeer. Deze sfeer wordt bereikt door een aantal aan het plafond opgehangen visnetten, een serie flessen en de verlichting. Het is nog niet helemaal wat men zich er van heeft voorgesteld, maar dat komt wel. De sociëteitsvoorzitter, Erik van Del- den, kon deze gezellige ruimte met een toepasselijk woordje zaterdagavond openstellen, nadat ds Van der Waal had opgewekt er voor te zorgen dat de vrijheid die de jeugd hier heeft in goede banen zou blijven. Ook in 1967 komt er een Recreana- tentoonstelling in de Frieslandhal in Leeuwarden. De expositie zal gehouden worden van zaterdag 1 tot en met woensdag 5 april. Dit voorjaar trok deze tentoonstel ling voor recreatie in de breedste zin van het woord, bijna 15.000 bezoekers. De Stichting verwacht, dat het aantal exposanten (in 1966: 6C) het volgend jaar nog veel groter zal ziin. Bijna al le deelnemers van dit jaar hebben al voorlopig gereserveerd voor Recreana ’67. De expositie zal van de grote Frieslandhal dan ook veel meer ruimte vergen dan de eerste maal. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad komt hem geen verkeerd woord over de lippen. Het slotwoord was aan de heer Meindersma. Hij bedankte de sprekers voor hun móóie woorden en cadeaus. „Het was echt teveel”, aldus spreker. Hij gaf een korte terugblik op zijn loopbaan. In 1923 begon deze in Twel- lo. Daar bleef hij zes jaar en vertrok toen naar Sneek. Het was een hele sprong. Maar het hoofd van de school, de heer De Wit, had hem met raad en daad bijgestaan. In 1943 ging hij naar Deventer. Het was een grotere school en hij heeft het er niet gemakkelijk gehad. Maar na een jaar werd de school gebombardeerd. „Gelukkig”, aldus spreker, „want toen konden wij ons geheel aan het fourageren wijden”. Tenslotte wat het eten in ^ie tijd be- De bijeenkomst stond onder leiding van het nieuwe hoofd van de R. J. Sip- kensschool, de heer B. Brouwer. Deze kon onder andere in zijn openings woord welkom heten wethouder M. Baaijens, de inspekteur var. het ulo, de heer A. Petersen, de oud-inspekteur van het lo, naar wie de school genoemd is, de heer R. J. Sipkens, het bestuur van de oudercommissie en vele ande ren. De burgemeester zou wat later komen. De heer Petersen opende de rij van sprekers. Hij herinnerde er aan, dat hij pas per 1 januari was gekomen en de heer Meindersma dus niet had mee gemaakt. Toch namens het rijksschool- toezicht hartelijk dank. Het was de in spekteur gebleken, dat ’t de heer Mein dersma zwaar viel om afstand te doen van zijn werk. Hij wenste hem nog een goede tijd toe. Een tijd, die voortaan onafhankelijk van een les rooster kon worden ingedeeld. De heer Sipkens merkte op, dat de heer Meindersma op de dag af 35 jaar bij het Sneker onderwijs was geweest 20 jaar als hoofd en 15 jaar als onder wijzer. „Als hoofd was u een rots in de branding”, aldus spreker. „U bleef rustig temidden der woedende golven. Maar die golven gingen hooit erg hoog. U kankerde wel eens, maar dan ging het altijd over het gebouw”. Ondanks de last, die het gebouw aan de Oude Koemarkt gaf, waren de resultaten toch Donderdagavond vond i café Brink- sma in Terzool de provisionele verko ping plaats door notaris O. C. Th. Nau- ta te Roordahuizum van het woonhuis met schuur Terzool nr. 31, groot 1.80 are. Het hoogste bod was f 6199,- en kwam van de heer J. Vonc te Rau- werd. Woensdag 12 oktober komt circus Boltini één dag naar Sneek. Er zullen dan twee voorstellingen worden gege ven. Zoals bekend maakt het circus een tournee door 180 gemeenten. Uniek in Europa is dat het elke dag een mid dag- en avondvoorstelling geeft, steeds ergens anders. Dit is alleen mogelijk omdat het hele transport van het enor me circus ’s nachts over de weg ge schiedt. Dit transport, alsmede het op bouwen en afbreken, is tevoren op de minuut gepland. Voor de verschillen de werkzaamheden zijn speciale ploe gen samengesteld. Na afloop v/ordt bv. het hele circusterrein door eigen reini gingsdienst schoongemaakt en gerepa reerd. De nieuwe tent, een reusachtige vier- master, biedt plaats aan 5500 mensen. De circuskaravaan bestaat uit 150 wa gens. Het nieuwe hydraullische mas- tenstelsel, waarmee de tent is uitge voerd, is uniek in de circuswereld. Het geeft een enorme tijds- en werkbespa- ring. Het personeel bestaat in totaal uit 235 man, van elf verschillende na tionaliteiten. De direktie wordt ge voerd door Toni (44) en Dicky Boltini. I woedde. sie, de heer Stenekes, noemde de heer Meindersma „in goed pedagooch en in freon fan de learlingen”. Namens de ouders bood hij een windscherm en een boekenbon aan. De heer H. de Boer, direkteur van de rijks-hbs, hield een zeer persoon lijke toespraak. Als men twintig jaar overburen is ontmoet men elkaar vaak. Spreker ging uitvoerig in op de sa menwerking, die er tussen beiden be stond als er leerligen van de ulo naar de hbs gingen. Hij hoopte, dat de op- leidingsklas er mocht blijven. De heer Meindersma nam altijd een eerlijk standpunt in, hij stelde het kind cen traal bij zijn adviezen. Uit dank voor deze samenwerking, die uitgroeide tot vriendschap, bood de heer De Boer een werk over schilderskunst aan. Master Keulen die it yn it Frysk en hy joech earst it presintsje oer( in boek oer Hagenbeek), hwant „dan hoecht men dér net mear oan to tin ken”. Hy wie de aldste fan de kolle- ga’s by it iepenbier ünderwiis, dat sa- dwaende. De hear Meindersma hie jimmeroan soarch foar de deade din gen, mar mear noch foar alles hwat libbet. Hjoed hie hy dan syn léste offisiéle gong makke troch dit hüs en tonei soe hy altyd tiid hawwe foar skilderjen, autoride en farre, binam- men foar it léste. Mei de winsk, dat hy dat noch folie jierren dwaen mocht bi- sleat de hear Keulen syn lyryske ta- spraek. „As in oar üntdekt hwat wy weardich binne, is dat faeks hwat pynlik. Dérom hald ik my stil oer jo kwaliteiten. Mar it soe oars in lyts kunstkc wêze”, aldus „master” B. F. Keulen bij het afscheid van zijn collega, de heer W. Meindersma. Deze zag zich onlangs om gezondheidsredenen gedwongen ontslag te vragen, hetgeen hem eervol werd verleend. Donderdagavond was er in de kantine van de R. J. Sipkensschool een afscheidsbijeenkomst, waar de heer Meindersma door verscheidene prominente personen waarderend werd toegesproken en een aantal fraaie cadeaus mocht ontvangen. De heer Keulen kon het echter toch niet laten en merkte op, dat de heer Meindersma, die in totaal 35 jaar het onderwijs in Sneek heeft gediend, „moarns nei skoalle de earste en jouns de léste wie”. In dat ene zinnetje werd de plichts betrachting van het hoofd van de openbare ulo-school duidelijk uitgedrukt. Er is in IJlst geen mens die Evert Geerts Westerdijk niet kent en er is óók niemand in IJlst, die kwaad van hem spreekt. Dat komt omdat deze Westerdijk altijd voor iedereen klaar stond en nóg staat, als iemand een be roep op hem doet. Licht werk, zwaar werk, mooi werk, beroerd werk, het doet er niet toe, Westerdijk pakt het aan! En hij weet waar hij zich be vindt; als hij ergens druk bezig is, kom hem dan niet voor de voeten, want dan waait er wat. Maar als hij een boom rooit in de tuin van de dominee De heer H. Gjaltema feliciteerde na mens allen zowel jubilaris als directie, want „de liefde kan niet van één kant komen”. Zijn korte toespraak werd be sloten met een driewerf hoera. Een groepje van zes meisjes en vier mannen kwam zingend de zaal bin nen marcheren, feestelijk gekleed. Er volgden enkele liederen, de heer De Vries kreeg nog meer cadeaus en de groep een dankbaar applaus. MAN VAN DE DAAD Namens de andere chefs sprak de De heei De Vries is in 1902 geboren. Toen hij bij Tonnema kwam werkten er 18 mensen (nu 180) en hij was de 19e. Sindsdien heeft hij in allerlei af delingen gewerkt. Weldra, blonk hij uit ii) verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbetrachting. In 1929 trouwde hij en dat was een belangrijk moment in zijn leven. Zijn vrouw en kinderen kunnen nu trots op hem zijn. Dat het feest in Engelse stijl was vond zijn oorzaak in de Engelse namen in deze branche. Deze hebben te ma ken met de goede naam, die de Engel se suikerwerkindustrie van oudsher heeft. haar tien-jarige vestiging van de helling liet glijden. De „Sawi” is 64.50 meter lang en heeft een breedte van 7.50 meter. De hoogte bedraagt 2.60 meter. Het zal worden uitgerust met een 380 pk Ca terpillarmotor, afkomstig van de Di- mo. Het schip, waarvoor in maart van dit jaar de kiel werd gelegd, zal de internationale binnenwateren bevaren. De SSU, onder direktie van de heer A. van Nuchteren, heeft de „Sawi” gebouwd in opdracht van de heer H. S. Knol uit Rotterdam. De heer G. Knol, een broer van de eigenaar, doop te het schip, waarna het vlot in de Houkesloot gleed. Direkt na de tewa terlating werd de kiel gelegd voor een schip van hetzelfde type, echter 4 me ter korter. „CAMERA OBSCURA” Namens het personeel sprak laatste de heer Brouwer. Hij dacht dat het juister zou zijn geweest als dit af scheid was gehouden in het gebouw aan de Oude Koemarkt. In de tien ja- ren dat hij met de heer Meindersma had samengewerkt waren er nooit strubbelingen geweest. Hij was geen hoofd, dat op alle slakken zout legde. De heer Brouwer bood een grote uit gave aan van de „Camera Obscura”, alsmede een schemerlamp. Zaterdagmiddag raakte de 39-jarige Marokkaanse gastarbeider M. A. B. on der Scharnegoutum met zijn linker arm bekneld onder een stuk van de in aanbouw zijnde pijpleiding van de Gasunie. Het gebeurde toen de buis zou worden gelegd. De man werd naar het Ziekenhuis in Sneek vervoerd, maar de arm was dusdanig verwond, dat hij geamputeerd moest worden. Sijbrandaburen vond donderdag- i zeven uur een tragisch De 12-jarige Jeltje Bosma, dochter van de heer A. Bos ma, opzichter bij het watërschap „De Sneeker Oudvaart”, kwam hierbij om het leven. Het meisje stond op de brug in haar woonplaats te kijken naar haar vader, die met een speedboot in de vaart voer. Toen de boot onder de brug doorging, liep zij snel naar de andere kant en lette daarbij niet op het verkeer. Een auto, bestuurd door de heer E. A. uit Poppingawier, naderde juist op dat moment en schepte haar. Het meisje bleek in het ziekenhuis een schedelba- sisfractuur en wonden aan de benen te hebben opgelopen. In de loop van de avond bezweek zij aan haar verwon dingen. Het gezin telt nog een zoontje van negen jaar. De verslagenheid in het dorp is groot.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1