Waterpoort -krabbels i.v.m. t I I Ijlster raad besloot grond te kopen ruilverkaveling Hommerts-Sneek f ,/WeesÉer’ Van der Molen waerd yn Skearnegoutum yn 7 sintsje setten r IJLST de herfoarmde skoalle 25 jier haed oan Wethouder of verslaggever i w en van Zijsling fusie christelijke scholen willen stimuleren zou Twee racefietsers botsten: beiden hersenschudding Achter zuivelfabriek in Oudega (W.) komt watersportbedrijf Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 121e jaargang no. 80 rijksweg 43) GRONDAANKOOP Donderdag 6 oktober 1966 Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aangezien het industrieterrein al flink vol begint te worden, is uitbreiding hiervan voor de verdere industrialisatie van Sneek noodzakelijk. Op het ogenblik is het maken van nieuwe industriegrond in volle gang aan de Oppenhuizerweg, ten zui den van de nieuwe fabriek van Werkspoor. Een zandzuiger van de fa. Krikke uit Heerenveen slurpt zand uit het Sneeker- meer en spuit dit op het hiervoor bestemde gebied, dat door een dijk is omgeven. De oppervlakte van het industrieterrein- in-wording bedraagt 150.000 m2, oftewel 15 hectare. De lengte is namelijk 700 meter (de afstand tussen Oppenhuizerweg en en de breedte 225 meter. Als het gehele terrein opgespoten is, zal er zo’n 200.000 m3 (200 miljoen liter) zand i uit het Sneekermeer zijn gezogen. Maar dan is het inmiddels t al herfst 1967. Op de foto de grote „Klaas Vaak”. - 1 schoolgaande jeugd en hun onder bovendien moet er dan in vijf nl. jaarvergadering en als het za- De B. i Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De skriuwer, de hear F. Bruinsma, joech doe in historysk oersjoch oer de tankber dat jo jo net altyd oan ’t boek je holden, mar üs dêrneist safolle oars learden”. Doe wie it wurd oan master Van der Molen. Hy foun dat der mar in bytsje learlingen yn Skearnegoutum bleaun wiene. De measten binne fuortgien. It haed-wêzen is noch net sa maklik, der is hiel hwat to dwaen. Tn haed moat seis in bytsje dokter wêze, hwant dy Hommerts. En bovendien met het oog op de toekomstige weg IJlst-Lemmer- weg. Het gaat er om, dat de gemeente dan in een sterkere positie is. Als land- eigenaresse heeft zij dan stemrecht. De heer Zijsling vond de prijs re delijk. Toch meende hij, dat men ook weer niet alsmaar land kan kopen. Er wordt dan al gauw gezegd: „Se koe ne wol ryk wêze”. De voorzitter merkte op, dat er op land niet behoeft te worden afgeschre ven. Bovendien kan er tot 1969, als er gestemd zal worden over de ruilver kaveling, of langer nog van alles mee gedaan worden. „Men kan er straks misschien de wethouders zien hooien”, merkte hij op. (Vervolg op pag 2, tweede blad) winsk. Hjirnei waerd it presintsje fan it bistjür en de leden oanbean. Dit wie in diaprojektor. „It ünderwiis kin der ek noch hwat oan hawwe”, sa sei de foarsitter. Mefrou Van der Molen krige blommen. Master syn réaksje: „It is geweldich!” FOAROANSTEAND MAN YN DOARPSMIENSK1P De aanvullende agenda bevatte het voorstel 'om in de vacature, ontstaan door het aftreden van wethouder Nooit- gedagt, in het bestuur van de Stich ting Streekmuziekschool voor Sneek, IJlst en Wymbritseradeel te benoemen wethouder Stienstra. Dit werd met al gemene stemmen aangenomen. In de vacature-Stienstra in de commissie ver deling woonruimte werd de heer Van der Brug benoemd. De gemeente was in de gelegenheid voor een redelijke prijs een stuk grond te kopen bij de Weinsloot. De voor zitter lichtte toe, dat al had de ge meente niet direct veel belang bij de grond (,,’t Is een uithoek”), deze aan koop van belang was in verband met de plannen voor de ruilverkaveling in het gebied van het waterschap Sneek- De gemeenteraad van IJlst (voltal lig) nam gisteravond in een min of meer spoedeisende vergadering zo als burgemeester Cazemier het noem de alle voorstellen van b. en w. zon der hoofdelijke stemming aan, terwijl er bovendien (bij het punt rondvraag) over verscheidene zaken, in het be lang van het stadje en zijn bewoners, werd gesproken. Burgemeester Van Hout van Wym- Tirns britseradeel wenst de heer en mevrouw spruts as ald-learling: „Wy binne tige Van der Molen geluk met het jubileum dan ook op niet overijld te werk te gaan en pas na een veelzijdige stu die een besluit te nemen. Hope lijk zal ons provinciaal bestuur de- ze gedachten ter harte nemen. 4 Volgende week worden de voorron- den gehouden van het toernooi om J; het Zilveren Schild ’66, i van de Friese Voetbalbond. Er wor den wedstrijden gespeeld in drie plaatsen: Sneek, Drachten en Hee- renveen. Uit onze stad doen mee de rijks-hbs, het christelijk lyceum en uitgaande I j Tf- Zaterdagmorgen hielden enkele leer- t lingen van Sneker openbare scholen J een demonstratie voor een vijfdaag- se schoolweek. Met ingang van 1 oktober moeten ze nl. weer op za terdagmorgen naar school, tot 1 mei. Van mei tot en met september heb- ben ze ’s zaterdags vrij gehad. Er De heer Gerrit Eden te Leeuwarden is gekozen tot voorzitter van de lan delijke bond von voetbalscheids- Aan het haventje achter de voor malige zuivelfabriek in Oudega (W.) is men op het ogenblik druk in de weer met de bouw van een grote loods. Deze wordt daar neergezet door de ge- 1 broeders G. en P. Bootsma uit Blauw huis, die op het terrein aan het haven tje een jachtwerf en verhuurbedrijf zullen gaan vestigen. Men hoopt voor het volgende seizoen de zaak in kan nen en kruiken te hebben. De heren Bootsma hebben in Blauw huis een timmerbedrijf.. Hierin ver vaardigen zij al meer dan zes jaar verschillende soorten zeilboten. Ge brek aan ruimte noopte hen naar een andere ruimte om te zien, terwijl het bedrijf bovendien niet aan het water lag. Daarom besloten de gebroeders hun bedrijf over te plaatsen naar het midden in het watergebied gelegen plak hawwe jo mei eare ynnommen”, Oudega (W.). - De te bouwen loods zal een vloer oppervlakte krijgen van ongeveer 350 m2. De heren Bootsma zijn voornemens hier houten zeil- en motorboten te bouwen. Zij beginnen met de kleinere boten, zoals vrijheid, top en zestien- kwadraat. In de loods kunnen verder nog zo’n zestig schepen in de grootte van b.m.-ers gedurende de winter wor den opgeborgen. Voor de watersportliefhebbers uit Oudega en omstreken betekent deze vestiging een enorme verbetering. Moesten zij voorheen met averij naar Heeg of Gaastmeer varen, volgend jaar kunnen zij dicht bij huis de zaak laten repareren. SNEEKER NIEUWSBLAD Boargemaster Van Hout bea üt namme fan it gemeentebistjür syn lok- winsken oan en tanke foar hwat mas ter Van der Molen buten de skoalle foar de doarpsmienskip dien hat. Hy hat dêryn in foaroansteand plak. „Dat tussen vrijdagmiddag en maandag- morgen liggen twee hele dagen, zo- dat het op maandag moeilijker I wordt de draad weer op te nemen i en bovendien moet er dan in vijf dagen evenveel gepresteerd worden I als tot nu toe in vijf-en-een-halve dag. sa spriek de boargemaster. Ek it kon- takt mei it gemeentebistjür wie altyd goed. Hwat hy docht foar de frijetiids- bisteging fan de jeugd, binammen it koerbaljen, fortsj innet de tank fan de oerheit. As der aenst nije strjitnammen komme, hat hy ek dêr in bilangryk oandiel yn hawn, om historyske nam- men to finen. „Mei God je segenje en it yn ’e takomst ek ta segen stelle”, sa sei de boargemaster. Der kaem doe in hiele rigel sprek- kers. Earst de hear Th. Runia, foar sitter fan de ófdieling Fryslan fan de Verniging voor CVO. Master Van der Molen is nammentlik ek bisjürslid fan dizze foriening- De hear Runia hold in pleit foar ien protestantske kristlike skoalleried. Ut namme fan de koerbalforiening S.V.S. spruts de hear E. O. Huistra. Master Van der Molen waerd yn 1963 frege oft er foarsitter wurde woe. „Hy draeft de hiele dei om de spylers by- inoar to krijen”, sa sei de hear Huistra, dy ’t üt namme fan de koerballers in projeksjeskerm oanbea. Twa ald-ünderwizers fan de skoalle, de hearren A. Boersma en A. Fahner, komt mar twa kear yn ’t jier. Dêrom nou yn in oar plak as ünderwizer, hol den togearre in humoristysk petear. Ut namme fan it grifformearde skoal - bistjür spruts de hear J. N. Blom. Hy bea in eksimplaer oan fan it boek fan Presser „De Ondergang”. Ald-foarsit- ter B. Bosma gyng noch efkes yn op de histoarje. Ids Veldhui’ üt Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak! (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Gisteravond omstreeks zeven uur kwamen op het fietspad langs de Leeu- warderweg, even voorbij de Groene Dijk, twee jongens op een race-fiets met elkaar in botsing. Beiden werden met vermoedelijk een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Het zijn de 17-jarige A. D. uit Sneek en de 21- jarige J. H. uit Leeuwarden. Hoe de botsing is ontstaan was vanmorgen nog niet bekend, omdat de jongens nog niet gehoord konden worden. De niéuwe wethouder van IJlst, te vens onze correspondent, de heer C. Frankena (CH) kreeg gisteravond op deze eerste vergadering van de nieuwe raad enkele zeer onaangename opmer kingen te horen. Nu is hij mans ge noeg om zichzelf te verdedigen, maar toch willen wij enkele kanttekeningen plaatsen. De opmerkingen van de heer Zijs ling (PvdA) raken in de eerste plaats de integriteit van de heer Frankena. Er werd hem nl. onomwonden het verwijt gemaakt, dat hij van zijn po sitie als wethouder misbruik zou heb ben gemaakt om zijn krant (ons eigen Sneeker Nieuwsblad) te bevoordelen boven andere bladen. In min of meer bedekte termen werd de heer Franke na te verstaan gegeven, dat hij er beter aan deed met schrijven op te houden. Allereerst de feiten. Vorige week vierde een gemeente-ambtenaar een jubileum. Dit werd in besloten kring gevierd. Burgemeester en wethouders waren daarbij aanwezig. De pers was niet uitgenodigd. Maandag kwam er in onze krant een verslag te staan onder de kop „De heer Ronner in IJlst ju bileerde”, geschreven door onze cor respondent. De vraag is nu: wat had de heer Frankena moeten doen? Hij heeft ge daan wat elke journalist in zo’n geval zou doen, ja zou moeten doen: een ver slag schrijven. Dat hij misbruik maak te van zijn positie als wethouder is onzin. Als wethouder behartigt hij im mers de belangen van de Ulster be volking. Als verslaggever behartigt hij eveneens de belangen van de Ulsters, nl. door hen, via onze krant, op de hoogte te houden van het nieuws in en om het „stedeke”. Botsen die be langen soms? Volgens sommigen zou er sprake zijn van discriminatie van andere bladen. Zij willen „gelijke monniken, gelijke kappen”. Maar had de heer Frankena ze soms moeten waarschuwen? Ons in ziens is dit een zaak van de organisa toren. De wethouder was gast en het lag niet op zijn weg de pers te waar schuwen. Had hij soms het nieuws moeten doorgeven naar die andere bladen. Ook dat is als correspondent van één krant niet zijn taak. Wij geloven, dat er niets op tegen is als een verslaggever wethouder wordt en het eerste ook blijft. Natuurlijk kun nen zich situaties voordoen, waarin pu bliciteit een zaak schade zou berok kenen. Wij geloven, dat de nieuwe wet houder zeer wel in staat is te beoor delen of er wel of niet iets in de krant moet. Wanneer aan de andere kant nieuws wat gebracht kan worden ook spoedig gebracht wordt kunnen wij ons als krant gelukkig prijzen met onze correspondent-wethouder. Als nieuws blad zijn wij er immers ten dienste van de lezers. Wij geloven, dat de angst, die sommigen hebben, dat de heer Fran kena misbruik van zijn positie zou maken, om onze krant te bevoordelen boven andere bladen, ongemotiveerd is. De foarsitter fan it skoalbistjür, de hear Th. de Boer üt Speers, lies in stikje üt de Bibel en spruts in koart ge bet üt. Hy hie him óffrege, sa sei er, op hokker wize dit jubileum it béste fierd wurde koe. Hjoed de dei is der net fol ie bilangstelling mear foar dit soarte fan jubilea, de minsken hawwe mear niget oan it bütengewoane. „De tsjinst fan eltse dei moat it óflizze tsjin it sükses”. Mar master, dy ’t it der net om to dwaen wie om huidige to wur- den, wie „yn it lytse trou”. Ik hoopje, dat jo tankber bjtinke meije, dat God jo 25 jier de krêft jown hat, en dat jo op deselde manear trochgean meije, sa sei de foarsitter. Hy hy spesiael in wurdsje fan wolkom foar boargemas ter Van Hout, dy’t der mei wethalder Miedema wie, it skoallebistjür fan de grifformearde skoalforiening dat op dizze manear wol foar de léste kear wolkom hjitten wurde koe, omt der mei yngong fan 1 jannewaris ’67 mar ien kristlike skoalle mear wêze sjl ald- ünderwizers fan de skoalle, personiel en de tsjerkerie. OERSJOCH OER 25 JIER Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 „Se ha my wol hwat folie yn ‘t sintsje setteri’, sei „meester" Johannes van der Molen tiisdeitojoun nei ófrin fan in gezellige gearkomste yn gebou „Elim" yn Skearnegoutum. Dizze gearkomste moast men sjen as in spontane huldi ging ta gelegenheit fan master syn jubileum. Op 1 oktober wie it namment lik krekt 25 jier Jyn, dat hy as haed fan de herfoarmde skoalle yn Skearne goutum bineamd waerd. Seis hie er der einliks gjin drokte fan hawwe wollen, overigens nadrukkelijk niet tegen de verbouwing te zijn, want voor de kin deren is het beste niet goed genoeg naar zijn mening. De voorzitter meende, dat dit niet op de weg van het gemeentebestuur ligt. De Grondwet garandeert immers vrijheid van onderwijs en daar heeft de gemeente zich aan te houden. De heer De Vrijer sloot zich bij Zijsling aan. Hij merkte op, dat er zo’n tienduizend gulden mee gemoeid is. Daarom voelde hij er veel voor een stimulans te geven tot samenvoeging van in ieder geval twee scholen. De voorzitter herinnerde er nog maals aan, dat de scholen gebruik ma ken van de mogelijkheden die de wet biedt. Het is trouwens de vraag of de gemeente na een fusie beter uit zou zijn. In het laatste nummer van „Vanel- lus” geeft dr. J. P. Otto een over zicht van de meningen pro en con tra het tweedammenplan naar Ame land en het Waddenplan. Hij wijst er op, dat afsluiting van een ge deelte van de Waddenzee tot gevolg De ooievaar, wij zouden haast zal hebben, dat een zeer belangrijke gen: de Sneker ooievaar, is de vis van de signaleerd. Tenminste, het is De heer Zijsling vroeg zich af naar aanleiding van het voorstel gelden be schikbaar te stellen voor de verbou wing van twee schoollokalen van de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs of er geen stappen moesten worden on dernomen om te komen tot een fusie. „Men kin elkoar wol tige goed fine by in wethaldersforkiezing, soe it hjir net kinne?” zo vroeg hij. Hij stelde moat er de bern wol yn ’e gaten halde. Ta bislüt spruts er de hope üt, dat er foar de „einspurt” krêft üntfange mocht. mar it bistjür woe dit net samar foarby gean litte. Dat sadwaende wiene der sa’n twahündert minsken kommen om efkes mei de jubilaris to füstkjen en to harkjen nei de taspraken, dy’t der holden waerden. ófroune 25 jier. Op 24 juny 1941 wie master Glastra van Loon opholden. Der wiene doe 87 sollisitanten. Op 1 oktober koe master Van der Molen bi- gjinne. De skoalle telde 78 learlingen en de trêdde learkrêft wie krekt oan- steld. It fak j (gymnastiek) stie ek noch mar krekt op it roaster. Yn dy oarlochtstiid ie it net maklik om in skoalle to bistjüren. Yn 1945 siet de foarsitter fan doe efter slot en grindel. Ek master hie syn plak yn it forset. Sa nou en dan moast er „in tiidsje rêst nimme”. Yn 1945 wiene der 106 learlingen. It wie it jier fan rouwe en blydskip. As in great skaed wie dêr de dea fan Pie ter van Loon, ünderwizer oan ’e skoal le. Hy waerd op 8 maert 1945 troch de Dütskers fusyleard. Op 2 desimber 9152 koe de nije skoal le iepene wurde. Der wiene 115 lear lingen. Dat roun noch op nei 124 en dêrnei sakke it. Yn 1959 moast men de fjirde learkrêft wer misse. Der hawwe forskate learkrêften west yr al dy jier- fen. Allinne it hantwurkünderwiis is dy 25 jier yn deselde hannen bleaun. Juffer T. Glastra van Loon koe forline jier it jubileum fiere. Büten de skoalle hat mastei- Van der Molen him ek tige ward: skoallesport- dagen (de medaljekast wie to lyts en de nije kast is ek al hast wer fol), for- kearslessen, bernefoardrachtkriich. As ünderwiisman is er by de tiid en de omgong mei it bistjür is altyd tige goed. Altyd helpt er mei om doarps- feesten en skoalreiskes to regeljen. De skoalle stiet op in goed peil hwat it ünderwiis oanbilanget; mar boppe al, de bern krije in goede geastlike foar- ming. De hear Bruinsma biluts ek mefrou Van der Molen yn syn tank. „Dat God jim noch lang spar je mei” wie syn J eveneens te gronde en daarmee het winterd. Zaterdagmorgen voedsel voor honderduizenden vo- vroegte stond hij op het gels. Er zijn belangen mee gemoeid, langs rijksweg 43 onder IJsbrech- I die niet alleen ons land raken, maar turn. Vorige week werd hij bij het t geheel West-Europa. Dr. Otto roept gymnasium gezien. i merweg” organiseert a.s. zaterdag het Magister Alvinusgymnasium. In een spelmiddag voor de jeugd van Sneek komen in actie het chr. ly- 4 tot en met 9 jaar. In verschillen- ceum, de Leeuwarden rijks-hbs, de 4 de spelletjes kunnen weer mooie Harlinger rijks-hbs en de christe- V prijzen worden behaald. Het begint lijke hbs uit Leeuwarden. J om 2 uur op het pleintje bij de 4 speeltuin, maar alleen kinderen van larlavt mriaon moorlnnri Olldprc De eigenaar van koffiebar Tipico aan de Nauwe Noorderhorne, Leo 4 Hasz, heeft het plan opgevat om J Sneker kunstenaars in de gelegen heid te stellen hun werk in Tipico te exposeren. Leo wil trachten iede re maand een andere tentoonstel- ler te krijgen. Momenteel hangen - er twee exposities. De bekende Leeu- 4 warder fotograaf Pieter Doele toont er een aantal jazzfoto’s, terwijl Jan van Tuinen een serie collages en tekeningen exposeert. Voor jonge Sneker kunstenaars (schilders, te kenaars, beeldhouwers enz.) een mooie kans het werk te tonen. 4 zitten aan deze zaak twee kanten: 1. nu haast iedereen een vrije zater- deijj^e bon(j von i dag heeft lijkt het billijk ook de rechters. Vroeger was hij lid van de f schoolgaande jeugd en hun onder- gneker voetbalvereniging „Black F wijzers die dag vrij te gunnen; 2. gOyS”_ Een mOoie benoeming. f prijzen worden behaald. Het begint lijke hbs uit Leeuwarden, om 2 uur op het pleintje bij de speeltuin, maar alleen kinderen van leden mogen meedoen. (Ouders kunnen zich nog opgeven als lid). Zaterdag over een week (de 15e) J zijn er behendigheidswedstrijden voor de jeugd van 10 tot en met 16 jaar. Zelfde tijd, zelfde plaats. De 4 avond daarvoor (14 okt.) gaan de ouders spelletjes doen. Dan is er J nl. jaarvergadering en als het za- kelijke gedeelte voorbij is is er kienen om kippen. zeg- weer ge- kraamkamer van de vis van de signaleerd. Tenminste, het is niet Noordzee verloren gaat. Een hele onwaarschijnlijk, dat het dezelfde gemeenschap van lagere dieren gaat is, die hier al tweemaal heeft over- in alle fietspad De speeltuinvereniging „De Lem- f „nv. i n M spelmiddag voor de jeugd van Sneek komen in actie het chr. ly-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1