al nu man Vietcong mag niet zegevieren in Zuid-Vietnam Nieuwe fabriek Werkspoor zaterdag geopend Waternood veroorzaakte last en schade bij Sneker bedrijven Personeelsbezetting bijnn honderd van IJLST WYMBRITSER ADEEL en Ernstige aanrijding liep tamelijk goed af Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 81 DRtJFHOUTS NIEUWSBLAD op aardasnet in Oppenhuizcn- Ontslag bij Nooitgedagt Tweede Kamerlid Walburg tijdens ARJOS-bijeenkomst: in IJlst Uintnnna mao nipt 7P<rAVlAr AR Veel flauwe vis in de grachten Het Sneeknr Nieuwsblad is een gecombineerde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Eerste aansluiting Uitwellingerga In bocht van de weg geslipt Maandag 10 oktober 1966 ra»; - NIEUWE FASE overeen- VERDRIETIG Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 .De nieuwe fabriek van Werkspoor aan de Kamerlingh Onnesstraat in Sneek. AANVANKELIJK VERZORGINGSKARAKTER Amerika heeft herhaaldelijk gezegd: kom aan de conferentietafel, zonder voorwaarden en georganiseerd door de Verenigde Naties, zo vervolgde majoor Walburg. Hij zei: „Het is verdrietig, dat AGRESSIE een officieel stuk agressie niet door De crisisperiode bracht opnieuw een terugval, terwijl er na de oorlog een nieuwe fase intrad van grote opleving en expansie van de Sneker bedrijven. Men kwam nu nog meer op de inter nationale markt dan voorheen en hoe wel het woningtekort remmend werk te, nam de omvang der bedrijven toe en met name gold dit voor de metaal bedrijven. Deze expansie, aldus spr., schiep echter grote kapitaalbehoeften in verband met de aanschaf van mo derne, maar zeer kostbare hulpmidde len. Vandaar, dat in deze laatste fase een neiging tot samenwerking, tot fu sering en vorming van belangenge meenschappen is ontstaan. Dat houdt in: nieuwe impulsen en nieuwe expan siemogelijkheden. Wij zitten, aldus de burgemeester, nog midden in deze ont wikkeling. Gedwongen door de span ningen op de arbeidsmarkt in het wes ten des lands, heeft de regering maat regelen getroffen, waardoor vestigin gen van industrieën in het noorden (ook in Sneek) bevorderd of liever bespoedigd werd. Wij worden met deze ontwikkeling geconfronteerd door de opening van deze fabriek. Zie verder voorpag.t weede blad Gisteren en vandaag komen er in de stadsgrachten veel flauwe vissen voor. De jeugd was gistermiddag bij de Kolk druk bezig met schepnetten partijtjes te verschalken. Ook de meeuwen deden zich tegoed aan de soms vlak aan de oppervlakte drijvende vis. Vermoedelijk is de oorzaak het stille weer van de laatste dagen, waardoor er te weinig doorstroming is. Door in dustrie, riolering enz. is het water erg verontreinigd. Als het dan blijft „han gen” kan de normale bacteriologische zuivering het plaatselijke teveel aan kwade stoffen niet aan. Sneek, Oppenhuizen en Uitwellinger- ga zijn vrijdag vanaf ongeveer half ne gen tot ’s avonds half zeven voor een groot gedeelte verstoken geweest van leidingwater. Dit kwam door een lek in de toevoerleiding van Spannenburg naar de Sneker watertoren. Het lek ontstond bij de Kerksloot tussen Sneek en Jutrijv tengevolge van de slappe bo dem. Door het zware wegverkeer was de grond onder een koppeling verzakt. De directie van de Kon. Fabriek J. Nooitgedagt en Zn. N.V. heeft vrijdag negen man personeel ontslag aange zegd. Er werken nu nog 141 man. Het betreft vooral de schaatsenafdeling, waar overproduktie deze afvloeiing noodzakelijk maakte. Zoals bekend maakt men schaatsen, houten speelgoed en gereedschappen. De laatste jaren hield de af zet van schaatsen geen gelijke tred met de pro- duktie. Ook is men bezig met verbete ring van de efficiëntie. Het komt vaker voor dat er in het herfstseizoen, als de schaatsen voor de komende winter klaar zijn, enig seizoenpersoneel moet worden ontslagen. Omdat wanneer er arbeiders vertrokken de laatste tijd geen nieuwe voor in de plaats kwamen is het personeelsbestand teruggelopen. Maar desondanks blijft Nooitgedagt de grootste industrie van IJlst. De ontslagen zijn geregeld in overleg met de vakbonden. Bij de heer H. Schraa :n Uitwellin gerga werd vanmorgen de eerste aan sluiting gemaakt op het aardgasnet. Vorige week werden -eeds de binnen leidingen in de huizen aangelegd. De aardgasbuis komt vanaf Sneek. De bewoners van de beide dorpen hadden de aansluiting pas in novem ber verwacht, maar mede door het fraaie weer van de laatste dagen is men aardig voor op het schema. Bijna alle huizen worden aangesloten, maar er zijn ook die nog geen aansluiting krijgen. Zaterdagavond raakte op de weg Hommerts-Heeg de heer Ter. V. uit Heerenveen met zijn auto in een flau we bocht van de weg in een slip. De wagen kwam in de berm terecht en vervolgens in de sloot. De bestuurder liep geen verwondingen op, maar de auto werd zwaar beschadigd. VersorujDl MAANDAG* en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 SOOS Met een simpele handbeweging stelde burgemeester Rasterhoff zater dagmorgen ongeveer 12 uur een aantal machines in werking, waarmee de officiële opening van de nieuwe fabriek van Werkspoor een feit was. Of eigenlijk is dat niet helemaal juist. Het is namelijk niet een vestiging van Werkspoor alleen, maar van de Verenigde Machinefabrieken, waar in Stork-Hengelo en Werkspoor-Amsterdam een belangengemeenschap vormen. Voor de buitenstaander spreekt dat echter allemaal niet zo en is alleen de naam „Werkspoor”’ ingeburgerd en ook al reeds een vertrouwd begrip geworden in Sneek en omgeving. Deze officiële ope ning vond zaterdag plaats in de cantinc van het met vlaggen versierde gebouw’, waarbij veel autoriteiten aanwezig waren. Naast het voltallig college van b. en w„ korpschef Kooistra, en secretaris Koster, was de directie van Stork-Hengelo en Werkspoor-Amsterdam vertegenwoor digd, benevens vele andere genodigden. Voordat burgemeester Rasterhoff de openingsplechtigheid verrichtte, had i de directeur van Werkspoor-Amster- j dam N.V., de heer ir. E. E. van Rhede van der Kloot, in zijn toespraak de i redenen samengevat, die hadden ge- 1 leid tot het besluit om de schoepfa- i briek van Amsterdam naar Sneek over te plaatsen. i WAAROM JUIST SNEEK? Spreker voerde vijf redenen aan voor deze overplaatsing. Ten eerste is Sneek een middelgrote plaats, die fungeert als streekcentrum; ten twee de zijn er goede en vele onderwijsin stellingen (LTS en Middelbare scho len), in de derde plaats staat er in Sneek een kwalitatief goed personeels bestand van behoorlijke omvang ter beschikking; ten vierde lijkt er in de toekomst met het gemeentebestuur van Sneek een goede samenwerking ge waarborgd en tenslotte is Sneek een ontwikkelingskern, hetgeen een rijks- subsidie mogelijk maakt bij de vesti ging van nieuwe industrie. Bovendien bleek, dat er een betrekkelijk nieuwe zgn. Burmaniahal in gebruik kon wor den genomen. Nadat dan ook een aan tal andere plaatsen (o.m. Hoorn, Kam pen, Winschoten en Heerenveen) op hun mogelijkheden waren onderzocht, viel, gezien het vorenstaande, de keus tenslotte op Sneek. Er zullen nu, aldus de heer van Rheden, voortaan twee gebouwen van belang zijn in Sneek, en wel de in 1613 gebouwde Waterpoort (als tast baar bewijs van het trotse verleden) en de nieuwe schoepfabriek (als sym bool voor de toekomst). Er moest in het begin wel enige schroom overwon nen worden om naar Friesland te trekken, waar de bevolking immers, volgens Melis Stoke, „ruw, wild pri mitief en onbeschaafd” zou zijn. Het tegendeel is waar gebleken, want géén van die eigenschappen hebben wij kun nen waarnemen, aldus spr., integen deel: de Friezen bleken trouw en vrij heidslievend te zijn. Het gezegde: „Met Friese trouw en Hollandse dukaten komt men ver” zal dan ook in de toe komst zeker van toepassing zijn. MET VIJF MAN BEGONNEN Op 5 maart 1962, zo vervolgde de direkteur van Werkspoor-Amsterdam, werd in de Burmaniahal met de pro- duktie begonnen, aanvankelijk met vijf man, doch aan het eind van dat zelfde jaar reeds met 45 man. Binnen twee jaar had men al met ruimtege brek te kampen, zodat de gedachte post vatte om in Sneek over te stap pen naar een geheel nieuwe vestiging, en wel op het nieuwe industrieterrein. Op 17 juni 1965 werd de eerste van de 400 palen in de grond geslagen voor hal en kantoorgebouw, die vandaag dus worden geopend. Het totale bebouwde „We leven in een door de zonde gebroken wereld. En moeten we dat nu maar over ons heen laten gaan en zeggen: het einde komt toch, dat staat in de bijbel? Neen, we moeten zeer beslist strijd voeren tegen de zonde, dat Het gemeentelijk waterleidingbedrijf waarschuwde snel de industrieën en het ziekenhuis. Daardoor was het mo gelijk voorraden op te sparen in tanks. In de loop van de morgen werd de wa terleiding aangesloten op die van de LWGL bij Scharnegoutum en uit de richting Bolsward. Maar de druk op deze leidingen was zo klein, dat alleen complex beslaat 3000 m2, terwijl er nog een optie is op een tweede stuk grond, eveneens groot 3000 m2. In januari 1966, vond de tweede en thans definitieve verhuizing plaats. Momen teel werken er bij Werkspoor-Sneek een kleine 100 man. Na dank te hebben gebracht aan architect G. W. Goodijk, die het ge bouw ontwierp, de fa. P. Boomsma (voor het bouwkundig gedeelte), de fr. H. Rijpkema (staalconstructie) en het gemeentebestuur van Sneek voor de goede samenwerking, bracht spre ker hulde aan de heer G. van Empel, bedrijfsleider en „werker van het eer ste uur” en verder aan alle medewer kers, die vanuit Amsterdam hun bes te krachten hadden gegeven om deze vestiging tot een succes te maken. Vervolgens zette de heer Van Rhede de aktiviteiten van deze schoepfabriek, de enige in ons land .uiteen, waarna hij tenslotte de goede samenwerking in de ondernemingsraad, de florerende personeelsvereniging en het door vrij willigers enthousiast opgezette perso neelsorgaan memoreerde. De sfeer in de fabriek is uitstekend, zodat de me dewerker zich als mens gewaardeerd weet, aldus spr., en wij durven dan ook .vol vertrouwen de toekomst tege moet te gaan. Burgemeester Rasterhoff wilde in zijn gelukwensen aan de directie van Werkspoor eigenlijk de gehele Sne ker gemeenschap betrekken, omdat in het kader van het ontwikkelingsplan de vestiging van deze nieuwe fabriek een verdere uitbouw betekent van de me taalindustrie. De industrie in Sneek heeft in een aantal fasen een grote ontwikkeling doorgemaakt, waarbij het karakter geheel is veranderd. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko p. post t 5,— per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vanouds lag in Sneek het accent op het vorzorgingskarakter in de agrari sche sector voor stad en omgeving. Er heerste in onze stad altijd grote be drijvigheid, welke de centrumfunktie van Sneek accentueerde: Sneek is nooit een „dode” stad geweest. Het feit dat er zo weinig monumenten be waard zijn gebleven, bewijst dat ten overvloede. De technische ontwikke ling heeft het echter noodzakelijk ge maakt tot andere methoden over te gaan. Het afzetgebied werd te beperkt en men moest elders zijn heil zoeken, wat ten eerste uitbreiding van de be staande bedrijven en ten tweede weg trekken van andere bedrijven tot ge volg had. Veel bedrijven in het westen van het land hadden hun oorsprong in Sneek, zodat, met een variant op wat de heer Van Rhede zojuist zei, met evenveel recht gezegd kan worden: „Met Friese ducaten komt men ver”. De volgende fase toonde een omscha keling van de aanwezige industrieën. Het verzorgingskarakter verdween gro tendeels en men trachtte nu vaste voet te krijgen op de nationale en in ternationale markt. VRAGEN Na de pauze werden verschillende vragen en opmerkingen gesteld. Vraag: Waarom heeft Nederland wel vrijwilligers naar Korea gestuurd en niet naar Vietnam? Antw. Amerika zou dat niet willen. Amerika wil alleen maar gerespek- teerd worden! Een ander stelde de vraag of het zuid-Vietnamese volk of de regering van zuid-Vietnam om Amerikaanse troepeg heeft gevraagd. Antw.: Het bewind, waar niet veel goeds van was te zeggen, heeft om Amerikaanse troepen gevraagd. Verder merkte de vragensteller op, dat de heer Walburg de Vietcong nogal vij andelijk heeft afgeschilderd; Maar, zo luidde het antwoord, de infiltraties komen van de communistische noord- Vietnamezen. Hij voegde er aan toe: „Als het huidige bewind in zuid-Viet nam communistisch wordt, zullen we onze handen er af moeten houden. Op dat ogenblik betrad vragenstel ler nummer drie het podium. Of eigen lijk geen vragensteller. Hij vond na melijk het betoog van de heer Wal burg ongenuanceerd, zelfs ietwat de magogisch. Hij zei: Na ’54 is het aris tocratische bewind in zuid-Vietnam blijven zitten. Die „regering” had goe de betrekkingen met het Westen. Van af dat jaar (’54 dus) had de onderlaag van de bevolking niets meer te zeggen, zowel in noord- als zuid-Vietnam. Hierop ontketende het noorden een geurillastrijd, waarna zuid-Vietnam om hulp vroeg. De heer Walburg trachtte nogmaals duidelijk te maken, dat men zich niet aan het verdrag van Genève had ge houden en dat de agressie uit het noorden kwam. Hierop repliceerde de ander: Maar er zaten geen wettige ver tegenwoordigers aan de conferentieta fel. Walburg: Het zuid-Vietnamese le ger komt achter de regering in aktie om agressie de kop in te drukken. Het debat kreeg een levendig ka rakter. De spreker uit de zaal wierp de heer Walburg voor de voeten: Maar er is geen zuid-Vietnamees leger. Er zitten 300.000 Amerikaanse soldaten. De majoor was echter van mening, dat het leger van zuid-Vietnam uit enkele honderdduizenden bestond. In de zaal werd gezegd: „We moe ten dus koste wat kost het communisme stuiten, al maken we dan verdomd vuile handen, zoals in iedere oorlog trouwens.” De heer Walburg begon hierop aan de hand van bijbelteksten te antwoor den en wees op Rom. 13 (Eert de overheid, red.). De ander verwees de heer Walburg naar 1 Cor. 13 (De liefde, red.). Een laatste vraag: Wat is het beste voor het Vietnamese volk? De heer Walburg: De agressie tegengaan van de Vietcong De discussie werd er niet duidelijker op en de voorzitter van de ARJOS deed er dan ook goed aan de bijeenkomst te sluiten. Het is een moedig initiatief geweest van deze jonge vereniging om aan dit knellende vraagstuk aandacht te besteden, ofschoon het waarschijn lijk boeiender zou zijn geweest als men een politicus van pro- en contra Ame rika zou hebben laten discussiëren. Deze woorden werden donderdag avond uitgesproken door de heer Tj. Walburg uit Sint-Annaparochie, van beroep majoor in het Nederlandse le ger, sinds 1963 lid van de Tweede Ka mer voor de AR-partij. Hij sprak op een bijeenkomst van de jongeren or ganisatie in Sneek van de ARP (AR JOS). Het onderwerp leek zeer boei end te zijn: Amerika uit Vietnam? Of schoon de majoor aan het begin van zijn praatje reeds had gezegd, dat het een moeilijk onderwerp was, wilde hij toch dat vraagteken achter die zin vandaan halen. Er waren zo’n twintig belangstellen den naar Aere Perennius gekomen. Me rendeels AR-jongeren. De heer Wal burg begon met het ontstaan te vertel len van die afschuwelijke oorlog, zoals hij het noemde. Het begon in 1954 op de Conferentie van Genève. Een aantal Aziatische landen, alsmede Engeland, Frankrijk, Rusland en Amerika waren hier bijeen om de Vietnamse kwestie te regelen. Er werd, aldus de majoor, besloten om de 17e breedtegraad als tijdelijke grens te maken. Ieder moest een kant op en op de grens zou een gedemilitariseerde zone komen, onder controle van de VN. Helaas, zo ging de majoor verder, is van die overeenkomst niets terecht ge komen. Dat is jammer. Duizenden jon ge zuid-Vietnamezen werden in noord- Vietnam gehouden, terwijl noord-Viet- namezen naar zuid-Vietnam werden gehaald om daar opgeleid te worden tot communistisch agent voor noord- Vietnam. Onder de naam Vietcong be gonnen zij een guerillastrijd en oefen den zij terreur uit. Wel noemde de heer Walburg het bewind in zuid- Vietnam een schromelijke zaak. „Het was niet veel goeds, een ouderwets de spotisme. Ook het huidige bewind van Ky is niet zo best voor land en volk”, aldus spreker. Hij wilde met aantonen, dat de zuid-Vietnam, maar door noord-Viet- nam is begonnen. Want in dat stuk staat, dat tijdens het 3e congres van de communistische partij in noord- Vietnam een resolutie werd aangeno men tot omverwerping van de rege ring in zuid-Vietnam en daar een com munistische regering te vormen. Zuid- Vietnam stelde zich hier natuurlijk te gen te weer. „En dan begint het,” zo ging hij verder. „Zuid-Vietnam vraagt om hulp in het westen. Amerika stuurt 200 (zogenaamde) adviseurs. Dat was in ’61. De guerillastrijd gaat door. De regering van zuid-Vietnam ziet aan komen, dat ze de zaak niet aan kan en vraagt weer aan het westen om mili taire hulp. Dan zendt Amerika niet alleen wapens, doch ook troepen. En nu is er nog steeds die afschuwelijke oorlog aan de gang. Waar ligt de schuld,” zo vroeg de spreker zich af. Bij noord-Vietnam, meende hij. Want in juni ’62 deed de internationale con trolecommissie een strenge uitspraak: wapens e.d. werden uit noord-Vietnam naar het zuiden gezonden. Deze daden zijn een schending van de komst van Genève. Vanmorgen gebeurde er op de rijks weg onder Nijland een ernstige aanrij ding, die echter tamelijk »oed afliep. Twee personen, mej. G. D. uit Witmar- sum en de heer P. de B. uit Bolsward, moesten met verwondingen naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd. He gebeurde toen een auto, bestuurd door A. J. V. uit Nijverdal uit een file, die op dat moment snelheid minderde, naar links uitweek. Op de linkerweg- helft kwam hij daardoor nagenoeg frontaal in botsing met de wagen van de heer De B. De heer V. liep schaafwonden op, evenals een mede-reiziger. Mej. D., die bij de heer De B. in de auto zat, kreeg verwondingen aan het hoofd. Ook klaagde zij over haar schouder. De heer De B. liep verwondingen op aan zijn neus en een knie. De beide wagens werden „total loss”. op de benedenverdiepingen een beetje water uit de kranen kwam. Verschillende tankwagens werden naar het ziekenhuis gestuurd, onder andere een wagen van de Condens met 11.000 liter. Verschillende industrieën werden ernstig gedupeerd. Bij Erven Feenstra moest men de produktie sta ken, waardoor ook op enkele bouw werken het betonstorten stil kwam te liggen. De fabriek van Tonnema kon maar op halve kracht draaien. Bij de zuivelfabriek Normandia kreeg r..en schade aan de stoomketels. Bij Lank- horst Touwfabrieken werd de kleine spuit van de brandweer ingeschakeld. Deze pompte water uit de Prinsen gracht naar de fabriek, waar het werd gebruikt om de vezels nat te houden. Toch werden de industrieën vrij ern- tig gedupeerd. Donderdag was het de grote dag voor de bekende Hegemer schaatscrack Ymkje Speerstra en de winkelierszoon Douwe Smit uit Abbega. Als man en vrouw traden zij ‘s middags uit het gemeentehuis van Wymbritseradeel naar buiten. En natuurlijk was een groot aantal leden van de Preamke- skouwers gewapend met dc „Noren" aanwezig om voor hun clubgenote en bestuurslid, met haar echtgenoot, een erehaag te vormen. is een bijbelse boodschap. Het is mooi, dat de overheid een „zwaard mag hanteren om kleine, maar óók grote moordenaars te kunnen straffen. dit steeds door noord-Vietnam wordt afgewezen.” Noord-Vietnam stelt na melijk: eerst troepen terug, en dat is een moeilijk punt. Want zuid-Vietnam moet (door de aanwezigheid van die troepen) kunnen zeggen: ik heb een vuist. Zouden de Amerikanen nu ver trekken, dan wordt het zoiets als de verscheurende wolf tegenover het lam!”, aldus spreker. „Het zuid-Vietnamese leger”, zo ver volgde hij, „heeft een verdedigende vorm. Wel worden er door de Ameri kanen bombardementen uitgevoerd, maar dat kan niet anders! Men zal de strategische bolwerken in noord-Viet nam moeten bestrijden. Het is te erg om over te praten, maar het is de werkelijkheid. Helaas worden ook wel eens eigen troepen onder vuur geno men, maar dat komt in de beste le gers voor Dit laatste lichtte hij in uitgebreide zin toe met ervaringen in Indonesië. Het standpunt van de Nederlandse regering is: wij zullen (indien moge lijk) helpen beide partijen aan de conferentietafel te krijgen, zonder voorwaarden. Majoor Walburg verklaarde tenslot te het niet eens te zijn met degenen die zeggen dat de Amerikaanse troepen terug moeten uit zuid-Vietnam. Dat zou betekenen dat de Vietcong daar oppermachtig zou worden. En de Viet cong mag niet zegevieren in zuid- Vietnam! SNEEKER NIEUWSBLAD V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1