I t Sneekweek begint voortaan op eerste zaterdag van augustus In verband met de vroege schoolvakanties Sneker openbaar onderwijs doet niet mee aan landelijke actie kinderzegels Uitbreiding van het Fries Scheepvaart Museum Waterpoort-krabbels WYMBRITSERADEEL IJLST t 1 van X Veranderingen op het Kleinzand en t 5 WW 1 Officieel Orgaan s;yv de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 82 Donderdag 13 okt. 1966 I gr - te te Hei Sneekar Nieuwsblad is een bijtijds geblust Brandje aan Geeuwkade Priisfraech „Us Frysk Berneboek” Panden met rijke historie gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r.. t X SNEEKER NIEUWSBLAD gesteld op 17 december a.s. I Redacteur H. A. rie Boei telefoon *093 Het Fries Scheepvaart Museum kon de gelegenheid niet verzuimen Klein- zand no. 14 in handen te krijgen toen het metterwoon werd ontruimd door de heer K. Edel, de dierenarts. Aan vankelijk waren geen gelden aanwezig het pand bij het museum te trekken, zodat het, faut de mieux, opnieuw De familie van Maanen, die hier po seerde ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest in 1898 In het Kunstcentrum Prinsentuin in Leeuwarden exposeert van 21 no vember tot en met 10 december on ze stadgenote Cobi Doevendans. fan it papier biskreaun wêze en under motto foar ien maeije 1967 stjürd wur- de oan de skriuwster fan de Stifting: Frou W. Dijkstra-Talsma, Troelstrawei 146, Ljouwert. Forline jier koe gjin ien fan de ynstjürde hanskriften de priis fan 500 goune helje. Wol waerd fan de Stifting in wurdearringspriis fan 250 goune takend oan de skriuwster „Poai fan de Poaskepólle” üt Enschede foar har hanskrift „Doarmers”, wylst de hear J. van Halen fan Drachten foar syn hanskrift „Beits je en Bonts je” in selde bidrach tastjürd krige. i wordt betreden. De serre, keuken en bijkeuken zijn reeds afgebroken om plaats te maken voor een omgaande galerij, welke aansluit op de tuinzaal achter het pand no. 12, reeds drie ja- ren geleden gereedgekomen. Vervolg op pag. 2 2e blad seum als herboren kan worden her opend. Mede om financiële redenen wordt aan het uitwendige van het pand weinig gedaan, doch inwendig zoveel te meer. Toch speelt het bestuur met de gedachte de voorgevel nog eens door een fraaiere afsluiting te vervan gen. Temeer, omdat pand no. 14 geen afzonderlijke ingang meer zal behoe ven, noch een eigen trapportaal. Het is namelijk de bedoeling dat pand no. 14, ook wat de verdiepingen betreft, van uit het huidige museumpand, no. 12, ren, afdeling Sneek, kontakt heeft gezocht met de k.c. om weer een bespreking te houden van niet-ras- honden. Als streefdatum wordt za- termiddag 29 oktober genoemd, maar hierover zullen t.z.t. nadere bijzonderheden bekend worden ge maakt. Op het kruispunt Parkstraat-Dr. Boumaweg is het op de spits uren dikwijls een chaotische toestand. Voor het verkeer, dat van de Dr. Boumaweg komt is het soms totaal onmogelijk de Park straat op te rijden, omdat dit een voorrangsweg is. Vorige week is de gemeentepolitie daarom weer begonnen ’s avonds tijdens de ergste drukte, tussen kwart voor en kwart over vijf, het verkeer te regelen. De afgelopen zomer gebeurde dit ook reeds. Voor de bussen, die van het station komen en die op tijd moeten rijden, is deze maatregel zeer van belang. Een rondweg om Sneek wordt met de dag noodzakelijker, omdat het verkeer op rijks weg 43 steeds toeneemt. Volgend jaar zal de Sneek-W eek be ginnen op zaterdag 5 augustus in plaats van op de eerste zaterdag na de twee de dinsdag in de maand augustus. Vol gens deze traditionele bepaling zou het begin zaterdag 12 augustus moeten zijn. De week begint nu dus eerder. De reden voor deze vervroeging houdt verband met de vroeger ingaande en dus ook eindigende schoolvakanties. De Sneek-Week moet het immers in hoofdzaak van de jeugd, vooral van de middelbare scholen, hebben. Het Sneek- Week-comité moet hier wel rekening mee houden. Ook over de samenstelling van de commissie, die het geld tcewijst, is men niet tevreden. Daar zitten alleen ver tegenwoordigers van b- bijzonder on derwijs in, zegt de heer De Vries. Deze commissie bestaat, aldus het bestuur, uit kapelaan Nieuwenhuizen voor het katholiek onderwijs, de heer Lodder voor het K.O.F. (een neutraal fonds, dat o.a. de hervormde internaten in Limburg beheert) en de heren Broeze er Roosjen voor het protestants chris telijk onderwijs. Waar, zo vraagt het bestuur, was de vertegenwoordiger van het openbaar schippersonderwijs? Tot nu toe staat het besluit van de Sneker hoofden op zichzelf. De Stich ting voor het Kind betreurt de gang van zaken in onze stad. Een woord voerder van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels in Den Haag heeft verklaard, dat de hervormde in ternaten het eerst met hun aanvraag om gelden kwamen. Een onpartijdige commissie zal de aanvragen beoorde len en het bedrag vaststellen, dat wordt toegekend, aldus deze woord voerder. Ook in Amsterdam schijnt men v'pt al te enthousiast te zijn met de actie. Daar heeft men meer bezwa ren tegen het lopen van de kinderen langs de deuren. Maandagmiddag omstreeks half zes raakte op een schip in de Geeuw een zuurstoffles, die werd gebruikt bij snij- werkzaamheden, in brand. De ijlings gewaarschuwde brandweer behoefde geen dienst te doen, omdat men de fles in het water wist te schoppen, waar door het vuur werd gedoofd. Indieh dit niet gelukt was, had de fles kunnen exploderen, hetgeen fatale gevolgen gehad zou kunnen hebben. De vervroeging is nog niet helemaal definitief. Er moet nl. nog goedkeu ring worden verkregen van het Cen traal Bureau voor de Watersport in Amsterdam. Dit in verband met de wedstrijddata voor de Holland-week. In principe heeft men bij dit bureau geen bezwaar, zodat verwacht mag worden dat de officiële goedkeuring ook wel zal volgen. Een tweede punt van onzekerheid betreft de kermis. Het ligt voor de hand, dat ook de kermis en eventuele andere feestelijkheden die aan de Sneek-Week zijn verbonden, eveneens worden vervroegd. Maar daarover be slist het gemeentebestuur. De voorzitter van SZC, notaris E. K. Hoekstra, deelde ons desgevraagd mee, dat men de opening van de Sneek- Week voortaan ieder jaar in principe op de eerste zaterdag van augustus wil stellen. „Willen we het goede peil van de Sneek-Week handhaven, dan moeten we rekening houden met de vakanties van de jeugd; daar moeten we ’t van hebben”, aldus notaris Hoekstra. de Katzijlstraat en het J (Lemmerwegwijk-West) een terreintje braak. Als om te versciujnl MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Nadat er in onze krant van maandag reeds een ingezonden stuk had ge staan, waarin het bestuur van Volks onderwijs te Sneek betwijfelde of het juist is, dat vorig jaar een bedrag van f 250.000,werd bestemd voor schip- persinterrititen (totale opbrengst 4Vi miljoen gulden, aldus het stuk), werd besloten de kinderen nie* op pad te sturen voor de verkoop van kinder postzegels. De hoofden van vijf open bare scholen hebben de bestelbiljetten teruggestuurd. Het hoofd van de Sneker schippers school, de heer K. de Vries, heeft de andere bestuursleden van Volksonder wijs er op gewezen, dat er met de ver deling van de opbrengst van de actie iets niet pluis zou zijn. Het gaat hem niet om het principe van de actie, maar hij vindt, dat het geld ten goede moet komen aan gebrekkige en niet aan ge zonde kinderen. De actie van het be stuur van Volksonderwijs moet wor den beschouwd als een waarschuwing. Zij kan landelijke gevolgen hebben. Waarom alleen geld naar de christe lijke internaten? zegt de heer De Vries. AJs er bij een school een internaat wordt gebouwd, is dat een christelijke, de openbare scholen kunnen geen in ternaat krijgen. Advertentieprijs 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertentlesJ lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdag aanstaande gaat het Ste- delijk Muziekkorps naar Groningen j^jjwiel Toer Unie, waar ruim vijf entwintig clubs bij zijn aangeslo ten. Ek fan ’t jier skriuwt de „Stifting Us Frysk Berneboek” wer in priisfraech üt foar oarspronkelike, Fryske berne- boeken. De priis foar it béste hanskrift, as dit foar ütjefte yn oanmerking komt, is f iifhündert goune.’ Yn dy priis is it honorarium fan de skriuwer net bigrepen. De Stifting haldt it rjocht fan ütjefte foar de earste twa jier. Hanskriften moatte oan ien kant Het gebeurt niet vaak, dat er tegelijk drie steigers voor de huizen aan één kant van een gracht te Sneek staan en dan nog wel met zulke hoop volle bedoelingen! Pand Kleinzand 42 ondergaat een grondige schilder- beurt. Pand Kleinzand 22-24 wordt gerestaureerd. Pand Kleinzand 14 wordt inwendig verbouwd. Graag hadden wij geschreven, dat alle drie gevels werden gerestaureerd, zoals in vorige jaren reeds geschiedde met de nrs. 12, 36 en 60 maar dit zat er, helaas, niet in, hoewel pand no. 42 zich daartoe bijzonder zou hebben geleend. Het Fries Scheepvaart Museum heeft daartoe trouwens ook wel pogingen in het werk gesteld, maar in dit pand is nu eenmaal een grossierdery in rijwielonderdelen gevestigd, hetgeen uiteraard afbreuk doet aan het oorspronkelijke karakter. Niettemin, wij verheugen ons er toch over, dat de gevel geen gevaar loopt en onderhouden wordt. moest worden bewoond. Nadat ook de volgende bewoner, dr. P. Greep, elders huisvesting gevonden had en het pand wederom leeg kwam te staan, kon het museum niet langer talmen en besloot tot een ingrijpende verbouwing. Het hiermee gemoeide bedrag werd door het museum geleend, nadat rijk, pro vincie en gemeente verhoogde subsi dies hadden toegezegd tot dekking van de aflossing en rente. Het O.B.W. te Sneek werd bereid gevonden de ver eiste sommen, die een aanzienlijk to taal belopen, voor te schieten, overwe gende dat de stad Sneek bij een be hoorlijk ingericht museum grote be langen heeft. De verbouwing is intussen in volle gang, opdat komend voorjaar het mu- De restauratie van Kleinzand 22-24 heeft heel wat voeten in de aarde ge had en het behoud van de deerlijk on derkomen gevel hing aan een zijden draad nadat het achterhuis was afge broken om plaats te maken voor een kerkzaal van een gereformeerd kerk genootschap. Wat een verlies zou het slopen van deze gevel niet voor het al gehele aanzicht van het Kleinzand heb ben betekend! Het Fries Scheepvaart Museum had er ook om deze redenen alle belang bij, afbraak te voorkomen en droeg dan ook haar vermogen bij in de pogingen om tot een restauratie te geraken. In betere dagen werd het pand Kleinzand 22-24 in zijn geheel bewoond door de familie Hesseling, een oud wijnkopersgeslacht, dat tot de meest vooraanstaande van Sneek be hoorde en zich een dergelijk vorstelijk grachtenhuis, bestaande uit voorhuis, binnenplaats, achterhuis en zijdelings uitgebouwde, geheel betegelde keuken met tuinkamer, wel kon veroorloven! Pand no. 42 was trouwens weinig kleiner en diende de Ned. herv. kerk oudtijds tot pastorie. De afstand tussen voordeur en keuken was zelfs zo groot, dat de dienstbode zich op de fiets naar de bel placht te begeven. In een tijd, wel te verstaan, toen er nog geen brommers waren. En dan pand no. 14! Een bouwkun dig monstrum, waarmee het Fries Scheepvaart Museum eigenlijk wat in de maag zit. Veel beter was het ge weest indien dit museum in de gele genheid was geweest het belendende pand aan de andere zijde, Kleinzand no. 10, tot 1920 bewoond door de fa milie Halbertsma en nadien ingericht tot zetel van „Aere Perennius”, te ver werven, maar dit heeft niet zo mogen zijn. Dit is immers een veel fraaier pand met zijn antieke lijstgevel. KLEINZAND 14 WORD'r VERBOUWD om daar deel te nemen aan het fe- t deratieve concours. Er hebben voor f dit concours 20 korpsen ingeschre- J ven, waarbij ook de grote rivaal van Sneek: nl. Winterswijk. Aldus meldt de Notenkraker, het maand- Tussen c f blad van het Stedelijke. De jaar- Kaatsland J lijkse uitvoering van het korps zal ügt in verband met de vroege Pasen iaten zien, dat onze stad aan hoog- volgend jaar op 30 januari worden bouw gaat doen (even verder is gehouden. De solisten-avond is vast- een 27 m hoge flat in aanbouw) is de jeugd aan het timmeren gesla gen. Het resultaat: een hut met een naar schatting vier meter hoge uit kijktoren. Het pand Kleinzand 14, dat in 1906 is afgebroken J In het mededelingenblad van de k.c. t Sneek en omstreken staat, dat de Ned. ver. tot bescherming van die- 4 Circusdirekteur Toni Boltini heeft Van twee Sneker scholen ontvingen f een goede slag gedaan door twee wij een schoolblad, van het Johan- j populaire tienersterren in zijn cir- nes Bogermanlyceum en de chris- cus te laten optreden. Gisteravond telijke l.t.s. Beide blaadjes zien er J na de voorstelling was er een ware keurig verzorgd uit. C.t.s.-contact t belegering voor de wagen van The heeft een nieuwe jas gekregen: een t Jumping Pop-ins. Honderden jon- kleurig omslag met een fraaie foto 4 geren wilden handtekeningen, ook van de school. J van Johnny en Rob. Maar laatst- J genoemde was naarde rustige sfeer van de Hindelooper Kamer ge- I vlucht. Hier babbelden we enige tijd gezellig met hem over het cir- cusleven. „Hoe het mij bevalt? Fan- 4 tastisch! Het is een ontzettend druk j leven, want 35 weken lang iedere i dag twee voorstellingen. Maar ik heb werkelijk tijdens mijn carrière J nog nooit zo mooi gewerkt”, aldus 4 Rob de Nijs. Even later spurtte hij Vorige week is de rijwieltoerclub f het duister in, op weg naar Lem- nRaRy” opgericht. Goed nieuws dus t mer. voor de toer-fietsers, die tot nu toe waren aangewezen op Hardegarijp, waar de actieve toerfietsclub Frisia zetelt. De nieuwe club heeft aan sluiting verzocht bij de Nederlandse In „De Wip”, orgaan van de speel- turnvereniging „De Lemmerweg”, klaagt men over het gevaar voor kinderen, die de Lemmerweg over moeten. Moet eerst het kalf ver dronken zijn? zo vraagt men zich af. En de leden van ’t gemeentebe stuur wordt allen extra op ’t har ge drukt dit te veranderen. Nu kan het geen kwaad eens een waarschu wende kreet te slaken. Maar wij vragen ons toch af: hoe stelt de Morgenavond is er ouderavond van schrijver van dit stukje zich voor J de Meester Visserschool en de Con- de zaak te veranderen? Heeft hij J ventschool. Na het officiële gedeel- soms een plan dat uitvoerbaar is? te kunnen de ouders kijken naar In dat geval had hij dit wel even f twee culturele films, nl. over Sibe- kunnen vermelden. Ook zou hij het 4 rië ën Borneo. Ook voor ontspan- ter kennis van het gemeentebestuur J ning wordt gezorgd: Laurel en Har- of via een ingezonden stuk in de dy helpen een uitvinder, en De krant in de openbaarheid kunnen chimpansee op de kermis. brengen. teangg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1