Waterpoort-krabbels i en i I I Gymnastiekvereniging Kracht’ I Vlugheid vijfentwintig jaar Gezamenlijk besturen of baasjespelen in eigen huis” I t r.l I jcvII Uitwellingerga vierden feest Oppenhuizen en Lange discussie in Sneker raad over taakverdeling wethouders IJLST en van 55 Televisierubriek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL t 121e jaargang nr. 86 zijn. De nieuwe masten hebben ook meer capaciteit: zo mogelijk kan het aantal draden in de toekomst nog worden uitgebreid. Koperdraad gestolen Donderdag 27 oktober 1966 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kwajongens maakten brandje Collecte kankerbestrijding in Wymbritseradeel Vlak voorbij de Groene Dijk als men van Sneek naar Leeuwar- t den rijdt kan men in het land de nieuwe masten voor de hoog- spanningsdraden van het PEB zien staan. In totaal staan er tus- sen het transformatorstation in Sneek en het klokkenhuis in Loënga een stuk of acht. Deze nieuwe masten zijn in de plaats i gekomen van de begin van dit jaar afgeknapte. Zoals bekend konden een aantal masten het gewicht van de ijzel toen niet dragen. Militairen zorgden voor een noodverbinding. De nieuwe i masten zijn moderner van vorm; men noemt ze „portaal-masten”. Ze zijn l?y2 m hoog boven de fundering. De onderlinge afstand is ca. 160 meter. Vroeger stonden ze iets verder van elkaar, ter- wijl ze ook iets hoger waren. Deze week worden de draden be- t vestigd en zorgt menwoor de afwerking. De noodlijn is al ge- 1 deeltelijk opgeruimd, zodat binnenkort alles weer normaal zal 11/J ANDERE VOORSTELLEN dat ren van Sneek klaar met de agenda. straat. De nieuwe weg Sneek-IJlst f 4, Bsi A*»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**»**» j snel kon apen zijn Dr. Anne Wadman, conrector aan het Magister Alvinusgymnasium al hier, tevens bekend Fries schrijver en kritikus, is benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 il en 4 uur of tussen 7 en 9 uur ’s lid P. J. Engels uit Leeuwarden. Hij zou een In de nacht van dinsdag op woens dag zijn er bij de compostinsiallatie op het terrein van de gemeentereiniging enkele kilo’s koperdraad en andere ou de metalen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Advert entieprij s 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Met ingang van vandaag treft u in onze krant een nieuwe rubriek aan, waarin in beknopte vorm wordt getracht een indruk te ge ven van wat er in de komende da gen op het beeldscherm van uw t.v.-toestel zal verschijnen. Belang rijke programma’s krijgen een uit voeriger bespreking, terwijl de fo to’s het nog wat „visueler” zullen maken. Wij hopen dat de rubriek u zal helpen bij het maken van uw keuze. 4 i collegialiteit, ook op zakelijke gronden. Als men zou willen tillen wat collec tief gedragen moet worden heeft dit veel van een „puberale ontplooiings- drang”, aldus spreker. Hij dacht dat de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het nieuwe college beter zou werken dan het „baasje spelen in eigen huis”. Wethouder Baarda („weinig boter op ’t hoofd”) geloofde, dat er niets verkeerds in deze taakverdeling stak. Tot nu toe is Sneek goed bestuurd, aldus spreker. Als de zaken in het college worden gebracht zit daar vol gens hem ook een corrigerende factor in. Wethouder Visser betoogde, dat wan neer men wil decentraliseren dit tegen de Gemeentewet ingaat. Autonoom werkende wethouders achtte hij voor Sneek een onmogelijkheid. Hij was evenals de heer Bergsma van mening, dat men eerst eens moest afwachten hoe het straks zal gaan. De heer Van Dijk was nog niet erg overtuigd. Hij merkte op, dat er wei nig verschil was met vorige keren. „L’histoire se répète”, aldus spreker. Hij meende dat in een andere gemeente een ander systeem van taakverdeling wel goed functioneerde. Volgens hem is er juist een tendens naar meer de centralisatie. De heer Visser bleek het op dit punt niet eens te zijn met Van Dijk. Mevrouw De Graaff vroeg hoe ver de collegialiteit gaat? De voorzitter legde uit, dat er drie mogelijkheden zijn: 1. de wethouder is het eens met een voorstel; 2. hij is het niet eens, maar heeft er geen be hoefte aan dit te laten blijken; 3. hij is het niet eens en geeft hieraan uiting door aan het voorstel een minderheids standpunt toe te voegen. Mevrouw De Graaff vroeg nog naar de taak van de burgemeester. Deze antwoordde daarop: Een beetje coördineren. Verschillende zaken zul len bovendien gezamenlijk worden be handeld. De burgemeester deelde mee, dat de wethouders spreekuur hebben op maandag en wel om kwart voor zes in het stadhuis. De heer B. de Vries merkte tenslot te op, dat duidelijkheid gewenst is. De PCG-fractie was met het schrijven wel content. WW SNEEKER NIEUWSBLAD Een verslaggever maakt van alles wordt ook door de autorijscholen al mee. Maar het zal met vaak voor* weer gebruikt als „oefenbaan”. komen, dat hij een werkdag met een raadsvergadering begint en er ook mee besluit.. Dinsdag gebeur de dat. 's Morgens om half negen begon Wymbritseradeels raad, ’s av. half negen waren de vroede vade- ging heeft in de kwarteeuw van haar bestaan slechts drie leiders gehad. Sinds 1951 heeft de heer H. Douma uit IJlst de leiding van de senioren. Jeugd leidster is mej. KI. Tjaarda uit Sneek, I terwijl mej. N. Tjerkstra de kleuters onder haar hoede heeft. PLUIM VOOR DOUMA M V Namens het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond sprak de heer H. Dorenbos uit Leeuwarden. Deze was zeer erkentelijk voor de be langstelling, die b. en w. tonen voor de vereniging. Daarnaast stak hij een pluim op de hoed van leider Douma. Met de gelukwensen bood hij V. en K. een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de heer J. Smidts namens de Turnkring Friesland van ’t KNCGV. De heer Smidts heeft de oprichting van nabij meegemaakt en zich in die tijd afgevraagd: kunnen ze het volhouden? Gelukkig is dit over duidelijk gebleken, aldus de heer Smidts. Hij was zeer blij met dit jubi leum van „een familelid” en schonk naast de felicitaties een enveloppe met inhoud. Van de plaatselijke verenigingen voerde de heer H. G. Schraa eerst het woord. Hij sprak eerst namens de mu ziekvereniging „Euphonia”, daarna na mens de voetbalvereniging „TOP”. De heer Schraa sprak de wens uit, dat bei de sportverenigir"en nog eens geza menlijk op een nieuw sportterrein hun sport zullen beoefenen. De oud-voorzitter, de heer W. van der Ley, ging uitvoerig in op de histo rie van „V en K”. Namens de damclub bood de heer S. Dijkstra gelukwensen aan, terwijl de heer A. Dijkstra dit deed namens Dorpsbelang. Ds. jonkheer C. van Eysinga toonde zich deze avond een uitstekend cere moniemeester. De toespraken werden afgewisseld met knappe turnoefeningen van damesleden. Het muzikale inter mezzo werd verzorgd door het Hasker- land Trio. Dinsdagavond werd het feest beslo ten met een zeer succesvol optreden van Rients Gratama. De zaal was bers tens vol, sommigen moesten zelfs te leurgesteld worden. iirriitiiiriiinirnitrifi Het huidige bestuur van de gymn.- ver. „Vlugheid en Kracht". V.l.n.r. de heren P. Mulder, P. van der Zee (sekr.) Tj. Folkertsma jr. (voorz.), Sj. de Jong (penningm.) en de dames Dj. de Jager, A. Kuperus en Y. Soeten-de Jong. De raad ging vlot akkoord met de aanwijzing van wethouder Bergsma tot de gemachtigde van de gemeente in de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Intercommunaal Gasbe drijf Westergo. De heer Zeilstra stelde een vraag n.a.v. het voorstel tot wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1960, overigens een hamerstuk. Ook een voor stel tot oninbaarverklaring van enige openstaande posten ging vlot onder de hamer door, evenals de vaststelling van de aan de besturen der bijzondere kleuterscholen over 1956 t.e.m. 1961 toekomende vergoedingen ingevolge de Kleuter onderwijswet en de vaststel ling van de voorschotten uit de ge meentekas ten behoeve van de bouw van het gereformeerd bejaardencen trum. De heer Van den Akker was het op gevallen, dat er voor de lening van 212.000,die de gemeente gaat slui ten, een andere rente geldt als voor de vorige lening. Hij vroeg ook naar de relatie tussen de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en de gemeente. De voorzitter verduidelijkte dit. De heer Nienhuis stelde een vraag n.a.v. het voorstel om mej. G. de Boer als onderwijzeres over te plaatsen van de Sperkhemschool naar de Looxma- school. Waarom is hier van het advies van de inspecteur afgeweken? aldus spreker. Wethouder Baaijens legde uit, ‘dat de handwerklessen hier verband mee hielden. Het hoofd van de Looxma- school wilde graag een goede onder wijzeres, aldus spr. VRAAG VAN BOSMA een vraag te mogen stellen aan het college: In de nieuwe route van Sneek naar Ijlst is een bijzonder gevaarlijk kruispunt, nl. dat bij hotel Bonnema. Zou er ten behoeve van de mensen die de Kanaalstraat oversteken om bij de bus te komen geen zebrapad kun nen komen? De voorzitter beloofde een onder zoek te laten instellen. Mevrouw De Graaf had in het schrij ven van b. en w. over de taakverde ling in het college het aandeel van de burgemeester gemist en vroeg wat hier van de oorzaak was? De heer Van Dijk hield een lang betoog, gestaafd met citaten uit de Gemeentewet en andere publikaties, over de verantwoordelijkheid van de wethouders. Volgens de wet zijn ze zowel individueel verantwoordelijk als collectief! ais college. Hij herinnerde aan de keer, toen de taakverdeling van de heren Blok, Fijlstra, Lichthart en Baaijens was besproken. Daar had de heer Bergsma destijds een en ander over gezegd. Daarom wilde hij wel eens horen hoe de wethouders het zich voorstellen. De heer J. P. de Vries merkte op, dat deze zaak nu al vijftien jaar lang steeds weer aan de orde komt. En steeds is het antwoord van b. en w. hetzelfde. Het gaf hem een wat eigen aardig gevoel. Maar toch was hij ver heugd, dat de taakverdeling hier op de juiste wijze was omschreven, want nu weet iedereen waar hij aan toe is, aldus spreker. Van het grootste be lang vond hij echter, dat de wethouder zijn taak verstaat. Wethouder Bergsma (,,’k heb boter op ’t hoofd”) zei, dat hij blij was met de opmerking over dit stuk. Toen het werd opgesteld was hij niet geheel be vredigd geweest en hij had zich afge vraagd: zijn we er wel? Maar tenslotte had hij gedacht, dat het de moeite waard was. eerst eens af te wachten wat het oplevert en daarom had hij zich met het schrijven verenigd. Wethouder Baaijens („ik blijf blij moedig”) was het eens met wat de heer J. P. de Vries had gezegd. Het gaat er om: wat maken ze ervan? Als alle beloften waar gemaakt zouden worden had hij het volste vertrouwen, dat Sneek bij deze regeling gebaat zou zijn. Hij hechtte veel waarde aan de De mededelingen van b. en w. omtrent de taakverdeling in het college had dinsdagavond in de vergadering van de Sneker raad nogal wat discussie tot gevolg. De heer Van Dijk was teleurgesteld over het stuk cn bestreed de op vatting, dat de besluiten zoveel mogelijk door het gezamenlijke, college zou den moeten worden genomen. In plaats van een collectieve verantwoorde lijkheid had hij liever de wethouders wat meer persoonlijke verantwoorde lijkheid gegeven. Tenslotte vroeg hij wat de wethouders er zelf van vonden, waarop dezen een voor een de kans kregen het collectieve standpunt van het college te verdedigen. Tenslotte werd het stuk toch met algemene stemmen voor kennisgeving aangenomen. De overige voorstellen (men zie onze krant van vorige week donderdag en maandag j.l.) werden alle z.h.s. aanvaard. De raad was op de heer Berkhout na voltallig. De voorzitter deelde mee, dat deze ziek was. Naar aanleiding van de ingekomen stukken werd door de heer Van Akker een vraag gesteld over het hoge giro-saldo van de ge- meente-ontvanger. De heer Nienhuis stelde een vraag n.a.v. het afschrift van een schrijven aan b. en w. van het bestuur van de Algemene Bond van Onderwijzend personeel, afd. Sneek, betreffende in voering van de vrije zaterdag voor de openbare scholen. Waarom een af schrift, zo vroeg hij, en is deze zaak inmiddels opgelost? De voorzitter ant woordde, dat dit nog niet het geval is. De heer De Blauw merkte op, dat zijn fractie geïnteresseerd is in deze zaak. Uit de fractie was de suggestie gekomen om b. en w. voor te stellen de inspecteur van het lager onderwijs te vragen om advies. Ongeacht hoe dit uit zou vallen zou hij graag zien dat b. en w. dit advies zouden opvol gen. De voorzitter antwoordde dat hij geen toezeggingen kon doen. Hij vond het echter teveel gevraagd, dat b. en w. zich zonder meer bij de inspecteur zou den aansluiten. Er ontspon zich daarop een ietwat geïrriteerde discussie tussen de heer De Blauw en de voorzitter, omdat eerstgenoemde herhaalde, dat het slechts een suggestie was. De heer B. de Vries mengde zich hier lenslotte in en merkte op, dat b. en w. wel deskundig genoeg waren om het zonder dit söort suggesties te kun nen stellen. Hij zou het maar aan het college willen overlaten. COLLECTIEVE OF INDIVIDUELE BESLUITVORMING? Er is deze week twee avonden feest gevierd in Oppenhuizen-Uitwellinger- ga. Dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de christelijke gymna stiekvereniging „Vlugheid en Kracht". Maandagavond was er in het lokaal van de Ned. Herv. kerk ee drukbezochte sfeervolle receptie en dinsdagavond een voorstelling van Rients Gratama in zijn colokabaret. Bovendien kwam de jeugd dinsdagmiddag aan haar trekken met een filmvoorstelling. Een bijzon der feestprogramma dus. Maar dat is zeer begrijpelijk. Want in menig dorp komen sportverenigingen .iet aan een kwart-eeuw-feest toe. Een bewijs van het doorzettingsvermogen van de „mannen van het eerste uur", die in een zeer moeilijke tijd van start gingen. De sprekers, die deze avond het woord voerden, staken hun waardering en blijdschap dan ook niet onder stoe len en banken. Zoals burgemeester Van Hout, die samen met wethouder Mie- dema de receptie bijwoonde. „De ge meente heeft altijd waardering gehad voor „V. en K.” en haar prestaties. En die waardering groeit nog, wanneer we de omstandigheden bezien, waaronder de oprichters zijn begonnen”, aldus de burgemeester. Hij voegde er aan toe: „We moeten de pet afnemen voor het feit, dat een sportvereniging in dorpen als Oppenhuizen en Uitwellingerga mi nog bestaat. Ofschoon de overheid geen subsidies verstrekt, moet zij toch steeds haar belangstelling tonen en indien mo gelijk helpen”, zo besloot burgemees ter Van Hout. Hij voegde de daad bij ’t woord en overhandigde de voorzit ter een enveloppe met inhoud. Voordat de heer Van Hout het woord had gekregen hadden de dames Van der Meer en Atsma een historisch over zicht gegeven in de vorm van een ge dicht. Hef begin van V. en K. was geenszins gemakkelijk: geen geld, geen hout, dus geen toestellen. Eerst werd er geoefend op een stuk land naast de gereformeerde kerk, maar aangezien de winter voor de deur stond, moest men hier of daar onderdak zien te vin den. Dit werd gevonden in de schuur van de heer W. van der Meer, beter bekend als Wytse Tj ebbes. Dat was weer een winstpunt. Er was echter één bezwaar: er lag een lemen vloer in de schuur. Overal werd gezocht naar hout en tenslotte slaagde men erin een hou ten vloer te leggen. Onder leiding van de heer Lize Schriemer werd nog dezelfde winter de eerste uitvoering gegeven met toe stellen van Advendo uit Sneek. Het bestuur van „V. en K.” bestond toen uit de heren B. de Jager (voorz.), E. Schriemer, W. van der Ley en de da mes Antje Visser en Boukje Postma. Twee jaar na de oorlog moest men van oefenlokaal veranderen. Het werd eerst enige tijd café De Jager, waarna er een prachtige gelegenheid vrij kwam in de gereformeerde school. De vereni- Gisteravond omstreeks half zeven maakten enkele kinderen in een onbe woond huis aan de Looxmadwarsstraat een vuurtje. Gelukkig werd dit op tijd ontdekt, zodat het brandje worden bedwongen. De kn; door de politie over hun onverantwoor delijk spelletje onderhouden. De jaarlijkse inzameling voor de kankerbestrijding is in Wymbritsera deel weer een succes geworden. In to taal werd f 3.755,20 bijeengebracht. In de verschillende dorpen was dit: Abbega f 89,25; Blauwhuis f 103,50; Folsgare f 74,50; Gaastmeer-Nijhuizum f 183,Goënga f 104.Gauw f 97, Heeg f 440,20; Hommerts-Jutrijp f 364,Nijland f 297,25; Offingawier f 66,50; Oosthem f 134,50; Oppenhui- zen-Uitwellingerga f 242,70; Oudega- Idzega-Sandfirden f 360,Scharne- goutum-Loënga f 395,95; Westhem f 45,50; Wolsum f 70,50; Woudsend-In- dijk-Ypecolsga-Smallebrugge f 405,85; Ysbrechtum-Tirns-Tjalhuizum f 281, De raad van Wymbritseradeel ging na afloop op excursie door de ge- Nog maar nauwelijks is de Fryske meente. De lezer treft daarvan geen Boekewike achter de rug of we zit- verslag in onze krant, want al- ten al weer in een andere boeken- J dus werd meegedeeld de raads- week: de Kinderboekenweek. Gis- leden zouden die dag in alle rust teravond is deze geopend en het de problemen moeten kunnen be- duurt tot en met volgende week za- spreken. Blijkbaar werd daarbij de terdag. Voor de kinderen zijn er f pers als storende factor beschouwd, verschillende leuke dingen. 1 De heer Bosma had toestemming Gisteravond hield de KVP-afdeling Sneek in hotel Hanenburg een open- Vanmiddag is er in Spitaal nr. 28 bare vergadering. Spreker op deze een modelwoning geopend door bur- bijeenkomst was het Tweede Kamer- gemeester Rasterhoff. Spitaal is de 1 lid P. J. Engels uit Leeuwarden. Hij naam van een straat in het uitbrei- f zou een groot aantal belangstel- dingsplan Noorderhoek II. De mo- lenden een antwoord geven op de delwoning wordt georganiseerd door I vragen: Wat is er met de kabinets- de Stichting Goed Wonen en men f crisis en: Wat is het standpunt van kan er van vrijdag 28 oktober tot en 1 de KVP-fractie geweest? Voorwaar 25 november van maandag t.m. interessante onderwerpen. Het leek vrijdag een kijkje nemen tussen 1 J ons derhalve van belang onze le- en 4 uur of tussen 7 en 9 uur ’s zers vandaag een verslag te kun- avonds. Zaterdags en zondags even- nen presenteren van hetgene de eens van 1-4 uur. J heer Engels heeft gezegd. Maar de J voorzitter van de afdeling Sneek stelde de aanwezigheid van de pers met op prijs, aangezien „het een interne voorlichtingsavond voor de Evenals vorige jaren worden er ook f KVP was’ Een vreemde zaak, want jn de komende winterperiode en wel f in een advertentie had het bestuur gedurende de maanden januari, fe- 4 duidelijk gezegd: Iedere belangstel- bruari en maart weer conditie-trai- t lende is hartelijk welkom... ningsavonden gehouden voor alle t zeilers en hun bemanningen. De t lessen, die op één avond in de week l worden gegeven, staan onder des- t kundige leiding en zijn op de zeil- 4 De ZWH-bussen behoeven niet meer sport gericht. Zij vinden echter al- J te draaien in de Kanaalstraat. Ze leen doorgang als de animo voldoen- I rijden nu een „blokje om”, nl. via de is. De kosten zijn zo gering mo- t de Van Giffenstraat en de Alma- gelijk gehouden en bedragen slechts i cfronf Tic» ■nïöiixire \iracr .QnoöV_T.Tlct -FA t t t t t f A 'f V.’ .1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1