in Noorderhoek Irnsum heeft een nieuwe r.k. kerk Reünie van oud-Rauwerders een succes Feike Boschma liet ruim 300 kinderen genieten van zijn marionetten Modelwoning laat zien hoe het kan rAGENDA WONEN IS EEN VORM VAN KUNS1 IJLST WY M BRITS ERA DEEL van en Sneker brandweer geeft instructie Sneek heeft de primeur van Friesland Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, I I 121e jaargang nr. 87 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Oplegger met zacht-board in brand in IJsbrechtum Auto in de sloot in O^nenhuizen Maandag 31 oktober 1966 Ter gelegenheid van Kinderboekenweek ff, f iï UITSLAGEN Vervolg op pagina 2 tweede blad FEIKE BOSCHMA HUIS MET PROBLEMEN FICTIEF GEZIN heeft r Donderdagmiddag heeft burgemeester Rasterhoff de eerste model woning van de Stichting Goed Wonen, die in Friesland is ingericht, officieel geopend. Het is de woning Spitaal 28 in het uitbreidingsplan Noorderhoek II een z.g. Simplexwoning, zoals aannemingsmaatschappij Friso N.V. er in totaal 338 bouwt. De woning is door de Stichting Goed Wonen ingericht zonder enige commerciële bedoeling. Dus geen recla me voor bepaalde meubels e.d. Het gaat uitsluitend om de voorlichting. Men wil laten zien hoe het kan. Dat wil geenszins zeggen dat het ook zo moet. Het gaat er om. zoals de burgemeester het zei, dat de woning „bewust wordt bewoond”. vocht dat ’s winters tegen de ramen slaat, omdat ventilatie dan mogelijk is, van de ramen niet een soort matglas maken? Hoe vol het was en hoe spannend. Ruim 300 kinderen keken naar de ma rionetten van Feike Boschma. Zeer tevreden over deze bijzonder goed geslaagde reünie keerde ieder weer her- en derwaarts. De verwach ting is, dat een reünie voor inwoners van andere dorpen in de Lege Geaën, zoals Poppingawier, Terzool en Sij- Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 - SNEEKER NIEUWSBLAD Op initiatief van de heer D. II. Kiestra, de boer-skriuwer-dichter van Pop pingawier, voorzitter van het Frysk Selskip van 1844, Raerd-Lege Geaen, kwamen zaterdagmiddag in café „De Trijesprong” te Rauwcrd niet minder dan een 200 Rauwerders en oud- Rauwerders bijeen. He“J vaak ging de her nieuwde kennismaking al handenschuddend gepaard met opmerkingen als „hwat hawwe wy elkoar yn jierren net sjoen” of „hwa binne jo ek wer?” „hoe is jo namme ek noch?”, jo binne suver neat foroare”, hwer wenje jo no?” en andere uitspraken van blijdschap of verwondering bij een herzien na lange jaren. De grote belangstelling was het prettige antwoord op dit initiatief. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad vertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kinderen hebben volop genoten van de „poppen-aan-de-touwtjes”. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Sneker boekhandelaren, die geza menlijk dit feest hebben georganiseerd, kunnen dan ook terecht van een ge slaagd feest spreken. Waarschijnlijk met als oorzaak broei is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand ontstaan in een lading van twin tig ton zacht-board op een oplegger, die in IJsbrechtum stond geparkeerd. De lading ging totaal verloren, de op legger werd beschadigd. De truck wist men er tijdig voor weg te rijden. De combinatie stond geparkeerd op de parkeerplaats naast café De Boer. De chauffeur, Albert Huitema uit IJs brechtum, zou het weekend thuis door brengen. Vanmorgen zou hij de vracht dan naar Parijs brengen. De lading was vrijdagmorgen opgehaald uit Hooge- zand. De truck met oplegger is van de Internationaal Transport Maat schappij Pax N.V. in Leeuwarden. Een passerende automobilist ontdek te de vlammen en maakte alarm. De brandweer uit Sneek had de hele nacht werk om het bijzonder hardnekkige vuur te doven. Later nam de plaatse lijke brandweer van IJsbrechtum het van haar over, nadat men de lading van de Oplegger had gekipt. De chauf feur had direct de truck er voor weg gereden, zodat deze behouden bleef. Het Sneeker Nieuwsblad is een derhem, later burgemeester van Veen- dam, wijlen F. Jac. de Zee, o.a. het onvergetelijke „Dribbelmantsje”. Mevr. Jonker- de Haan bracht oude verzen van Marcus Miedema, o.a. over het interieur van een burgerhuis van voor 100 jaar. Gezusters Holkema citeerden verzen van Simke Kloosterman, o.a. „Keningssoapnen” en „It Heitelan” van Douwe Kalma, die tijdens het bewer ken van dit laatste verloofde was van Simke Kloosterman, eertijds wonend te Baensterbuorren onder Rauwerd. Door mej. Lenie v. d. Bent werden ook verzen gebracht van Kloosterman kamer en keuken verhuisd naar bo ven en deze sluit nu het trapgat af naar de vliering. Daardoor wordt voorko men dat de warmte door dit trapgat verdwijnt, terwijl er in de keuken wat meer gelegenheid is om een eethoekje te creëren. De plaats van de tussen deur is nl. dichtgemaakt en er is een soort doorgeefkast voor in de plaats gekomen met matglazen schuifdeur tjes. Een groot nadeeel van deze oplos sing lijkt ons, dat men van de kamer (waar b.v. het t.v.-toestel staat) naar de keuken (waar men ook ’s avonds koffie moet zetten) nu via gang en bijkeuken moet omlopen. Een nadeel van de overigens bij zonder ruime keuken is, dat men toch steeds moeite zal hebben deze zo in te richten, dat de huisvrouw efficiënt kan werken. Hier is de ruimte naast het aanrecht opgevuld met naast elkaar een gasfornuis, gaskachel en koelkast. Bo ven het aanrecht is over de gehele lengtee van de keuken een houten schot van donkerbruin hechthout aan gebracht (vocht-bestendig). Dit ver bergt de geyser en de afvoerpijp van de kachel, terwijl er extra opbergruim te door is geschapen. Een groot nadeel van deze keuken is de ventilatie. Door de aanwezigheid van een ontluchtingskanaal kan er nl. geen raamventilator worden gebruikt. Het grote tuimelraam laat ’s winters teveel koude binnen. Een praktische in richting van de keuken is niet zo een voudig. ,,’t Is trouwens helemaal wel een huisje met problemen”, zei ons de heer Muller. In de bijkeuken ontbreekt de grote kolenbak, die in de Lemmerwegwijk nog wel werd aangebracht, zodat er meer ruimte is. De (witte) wandcon tactdozen in keuken en bijkeuken zijn in tegenstelling tot in de Lemmer wegwijk alle geaard en dus vei liger. In de zaal hingen aan de wanden èn lagen op tafels ter bezichtiging een 250-tal oude foto’s, kaarten, schilderij en, etsen van families, personen, groe pen, dorpsgezichten, nu reeds verdwe nen gebouwen, bijzondere optochten e.d. En dit aantal steeg met het aantal bezoekers. Een damescomité van ont vangst was mede behulpzaam bij de verzorging van de inwendige mens. Het zangkoor „Euphonia” uit Rauwerd zong enkele liederen. Mevr. A. v. d. Zee- v. d. Schaaf las gedichten voor uit werk van een oud-Rauwerder, voor heen gemeentesecretaris van Rauwer- Een auto bestuurd door de heer W.B. uit Sneek, raakte zaterdagmiddag omstreeks 4 uur in Oppenhuizen van de weg in de sloot. De wagen werd licht beschadigd aan de rechterzijde en kreeg enig waterschade. De bestuurder kwam met een nat pak en de schrik vrij. De oorzaak is niet geheel duidelijk. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt en slipte. Na een kort openingswoord door wethouder Visser, waarin hij zei, dat dit feest was georganiseerd voor die kinderen, die niet naar de televisie kijken, maar liever een boek lezen, gaf Feike Boschma met zijn marionetten een (.weetal voorstellingen. Eerst speel de hij het sprookje „Het gelukskind”, daarna het Chinese sprookje „De wit te slang.” Feike Boschma is een echte Friese naam. Dat klopt o^k, want hij werd in 1921 in IJsbrechtum geboren. Daar bleef hij wonen tot 1942. Na de oorlog startte hij met het later zo beroemd geworden marionettentheater. De eers te voorstelling heeft hij :n Sneek ge geven. Aangezien er geen instituten zijn, waar marionettenspelers kennen wor den opgeleid, moest ij door veel hier over te lezen zichzelf alles bijbrengen. Ook de tientallen poppen worden door hemzelf uit lappen stof gemaakt. Of schoon het in ons land vrij goed gaat met de marionettentheaters, zijn ze vooral bij de volwassenen te weinig bekend volgens de heer Boschma. Af ”n toe speelt hij ook nog in zijn „mem- netael”. Zaterdagmiddag is in zaal Hanen burg de Kinderboekenweek ingewijd met een prachtige voorstelling van Fei ke Boschma en zijn marionettenspel. Ruim 300 kinderen hebben hiervan genoten. Onder de aanwezigen bevon den zich onder meer de wethouders Visser en Baarda. Er was voor dit tra ditionele „Kinderboek^week-feest” zo veel belangstelling, dat tientallen kin deren, die niet tijdig een kaartje had den gekocht, geen plaats meer konden krijgen. Reeds om half twee hadden zich ve le kinderen voor de ingang verzameld. De meesten waren gekleed als figuur uit een kinderboek. Zo zagen we na tuurlijk vele elfen, feeën, koningen en heksen, maar ook Assepoester, Klein Duimpje, de wonderdokter uit „Het sleutelkruid en figuren uit de bekende Kameleon-serie. Aan deze verkleed partij waren prijzen verbonden. Wie zich het mooist en het origineelst had den verkleed, konden er een winnen. iiiiriitiiitnimiiiiiiiii Om een huis naar eigen smaak in te richten moet er soms wel eens wat ge knutseld worden. In de modelwoning Spitaal 28 werd de tussendeur van woonkamer naar keuken vervangen door een soort doorgeefkast met schuif ramen. Bisschep P. A. Nierman van Gro ningen heeft donderdagavond in Irn sum de nieuwe r.k. kerk, genoemd naar de patroonheilige St. Marcus, ingewijd. De oude kerk, die er bijna een eeuw stond, zou aan restauratie zoveel moe ten kosten, dat besloten werd tot af braak en de bouw van een nieuw complex op dezelfde plaats. Na de af braak van de oude kerk met pastorie in 1964 en het opblazen van de toren werd begonnen met de nieuwbouw op 1 juni 1965 onder architectuur van het architectenbureau Van Wissen te Gro ningen. Bouwbedrijf fa. D. Damsma Zn. te Irnsum maakte een fraaie en moderne kerk met vrijstaande toren, pastorie en bijgebouwen. Het gebouwencomplex heeft aan bouwkosten ongeveer 4’,2 ton gevergd. In de kerk is een 30-tal banken met ieder 10 zitplaatsen. Kosten per bank plm. 300,Met het oog op het be zoek van vele toeristen in het zomer seizoen is er nog ruimte om een 50-tal stoelen bij te plaatsen. De kerk heeft een marmeren hoofdaltaar, terwijl ook de 14 staties uit de oude kerk zijn aangebracht, dismede een geheel nieuw orgel ter waarde van 50.000, Pastoor Th. J. A. Diender heeft in het kerkloze tijdperk gebruik kunnen maken van de ruimte in de voorma- Het komt helaas nog al te vaak voor, dat in geval van brand perso nen ernstig letsel oplopen of zelfs om het leven komen, omdat de nor male uitgang van hun woning is ge blokkeerd. Het college van brand meesters is bereid aan particulieren, die dit wensen, instructie te geven over de vraag, hoe in een dergelijke situatie de woning langs de meest veilige weg kan worden verlaten. Een ieder, die belangstelling heeft voor een instructieles, wordt ver zocht zich schriftelijk of mondeling aan te melden bij de commandant, de heer W. Slob, Nauwe Noorder- horne 23, Sneek. De woning Spitaal 28 is een verbe terd type Simplex-woning. Het ver schil met die ten westen van de Lem merweg is, dat deze woningen ruimer zijn en bovendien een kap hebben, zodat er een grote vliering is. Ook de doucheruimte is groter doordat de kas ten in de slaapkamers anders zijn ge plaatst. De interieurontwerper van deze Goed-Wonen-modelwoning, de binnen huisarchitect Frans Muller, maakte een inrichting, die voort is gekomen uit de behoeften van het door Goed wo nen „bedachte” gezin. Er werd heel wat getimmerd om schoonheidsfouten in de woning te verbergen, maar ook om te laten zien, dat een gezin, dat probeert alle gezinsleden een stem te lige Irnsumer zuivelfabriek, eigendom van en in gebruik bij de N.V. Douwe Egberts te Joure, ais noodkerk en tij delijke woning. In de rechthoekige 30 meter hoge toren zijn drie klokken opgehangen. De onderste, de grootste, is de bijna 300 jaar oude bronzen klok uit de oude toren. Daarboven hangen nog 2 nieuwe bronzen klokken, nl. de St. Marcus-klok en het Maria-klokje. Deze klokken hebben voor het eerst hun stem laten klinken bij de inwij ding en het einde van de eucharistie viering, welke een volle kerk met ca. 300 bezoekers trok. Daarbij waren o.a. ook de plaatselijke zusterkerk van de Ned. Hervormde gemeente alsmede de burgemeester van Rauwerderhem aan wezig. Mgr. Nierman, bisschop van Gronin gen, voltrok de inwijdingsceremonie, die geheel werd gehouden volgens de sedert 1961 vernieuwde en vereenvou digde ritus. Deze bestaat uit de dedi catie het onttrekken van de ge bouwen aan Satans macht de bij zetting van de relieken en de conse cratie van de kerk als heiligdom van God. Ook hield de bisschop de eucha ristieviering, waarbij hij gewaagde van het offer door de parochie voor deze fraaie, nieuwe en moderne gebouwen, die zo goed passen bij de vernieuwing in de liturgie. Hij hoopte, en verheug de zich daar al bij voorbaat op, dat deze ruimten een vernieuwende in vloed zullen uitoefenen op het plaat selijke kerkelijke en maatschappelijke leven. Dinsdag 1 en woensdag 2 november Amicitia Theater ’s avonds 8 uur film: My fair lady”. Dinsdag 1 en woensdag 2 november Amicitia Theater ’s middags 2.30 uur speciale jeugdvoorstellingen film: Tarzan in New York. Vrijdag 4 november ’s avonds 8 uur Bespreking door de Prot. Chr. Groe pering van de gehouden enquete on der de jonge kiezers in Aere Peren- nius. Allemaal vragen die door de inrich ting wel (ten dele) beantwoord, maar niet opgelost kunnen Worden. Een huis is een vast gegeven als het eenmaal staat en goede woningen ontwerpen, die toch betaalbaar zijn, stelt heel wat eisen aan de ontwerper, maar ook aan de opdrachtgever! Binnenhuisarchitect Muller heeft hier en daar wat aan de zaak veran derd. Zo is de tussendeur van woon- en Kalma, terwijl Rixt Jonkman ver zen las van haar eigen vader en moe der. De heer Kiestra kon koeken uit reiken aan de fam. Riemersma-Keulen uit Arnhem als verstwegkomende oud- Rauwerders en aan de oudste oud- Rauwerders, de 86-jarige Thomas Meintema, Sijbrandaburen, en de heer Beetsma uit Wolvega, die ongeveer 80 jaar geleden in dezelfde klas van de lagere school te Rauwerd zaten. Ook de dirigent van Euphonia, de heer Koopman van Wijtgaard, mocht een koek in ontvangst nemen. Een andere oud-Rauwerder, de heer B. Keulen, hoofd ener school te Sneek, bracht tot slot dank voor ontvangst en organisa tie, o.m. aan het adres van de heer Dirk Heida te Rauwerd voor de zorg van de schitterende collectie foto’s, kaarten, schilderijen enz. laten hebben in de inrichting en ieder van hen zijn eigen plaats te gunnen onder de kap, lang moet nadenken, wikken en wegen om het huis zo te maken, dat vijf mensen voldoende be wegingsvrijheid krijgen in de niet eens zo krap bemeten ruimte. Dit „gezin” heeft gelukkig een vader, die graag zelf iets maakt. Er zijn oplossingen gevonden, die niet in de winkel te koop zijn, oplossingen die alleen voor dit gezin gelden geen recept maar die misschien ook de bezoeker op ideë- en brengen. Het door Goed Wonen bedachte ge zin was er hard aan toe de kinderen twee meisjes van 13 en 15 jaar en het kleinste broertje van 5, een eigen plaats in huis te geven. De beide meis jes hebben nu gezamenlijk een slaap kamer, terwijl één grote slaapkamer is ingericht als tweede woonkamer voor de kinderen. Deze kan, ook worden verwarmd. De andere grote slaapka mer is voor de ouders en de tweede kleine slaapkamer voor het jongetje. Deze woningwetwoningen zijn heel gewoon: woonkamer, grote keuken, bij keuken, slaapkamers. Een gezin met 2 a 4 kinderen kan er in ondergebracht vzorden. Het kan er eten, slapen en televisie kijken. Maar is de keuken, die zo ruim lijkt, gemakkelijk als eet- keuken in te richten? En geeft de woonkamer voldoende leefruimte, als daar ook gegeten moet worden omdat dat in de keuken niet goed mogelijk is? Kunnen de kinderen hun kamers boven ook gebruiken voor iets anders dan slapen? Kan het huis in het kou de, winterse Sneek wel goed door en Vóór de officiële opening was er een samenkomst in het stadhuis. Daar waren o.m. aanwezig het voltallige col lege van b. en w„ verschillende raads leden, mensen van gemeentewerken, vertegenwoordigers van Friso, de Ver. van Huisvrouwen en de Stichting Goed wonen. Burgemeester Rasterhoff herinnerde er aan, dat de Stichting Goed Wonen in 1967 twintig jaar bestaat. Waarom heeft het gemeentebestuur bemoeienis met deze modelwoning? De achter grond is deze: na de oorlog zijn er in Sneek ca. 2000 woningen gebouwd (voor een bedrag van zo’n slordige 32 miljoen gulden). Steeds heeft men er naar gestreefd de woningen aan te pas sen aan de eisen des tijds wat betreft hygiëne, ruimte, het tegengaan van geluidshinder enz. Er werd met tal van modellen gebouwd. „Maar het ging steeds om verbetering van de volks huisvesting in Sneek”, aldus de bur gemeester. De gemeente heeft er daar om belang bij, dat de woningen goed worden bewoond, zo efficiënt mogelijk worden ingericht en dat er stijl en sfeer in is. Opdat men er zich geluk kig voelt. De voorzitter van het bestuur van de Stichting Goed Wonen, prof. ir. J. H. van den Broek uit Rotterdam vertelde iets over de doelstellingen van de stichting. De stichting werkt onafhan kelijk van de industrie. De overheid neemt de helft van hvt jaarbudget door warm gestookt worden? Zal bet voor haar rékening. Het publiek hoeft voor de hulp niets té betalen. De pro fessor merkte nog op, dat 50 jaar ge leden het gemiddeld vloeroppervlak van de volkswoning 50 m2 was. Thans is dat 100 m2. gecombineerde uiigeve v«n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Nu de nieuwe kerk in gebruik is genomen, zal dit mogehjk ook bij de parochianen, die èn om het verlies van het oude vertrouwde en om de hoge kosten van deze vernieuwing in dertijd nog wel enige bezwaren had den tegen het afbraak- en nieuwbouw- besluit, wel leiden tot een steeds groei ende instemming met dit fraaie nieu we geheel. Hier volgen enkele uitslagen van de puzzelwedstrijd, die was uitgeschreven door de Openbare Bibliotheek. De klas sen 1 en 2 moesten een tekening van Bep Mulder kleuren, terwijl de kinde ren van de hogere klassen vragen moesten oplossen. De uitslagen zijn: Bolwerkschool: le Conny de Bruyn, klas 6; 2e Lenie Bolhuis, klas 5. E. Haë- zerschool: 2e Barbara Quick, klas 5; 2e Neeke Hoeksema, klas 2. Gr. v. Prin- stererschool: le Bert K„ klas 2. Gijs- bert Japikschool: le Marijke Tienstra, klas 2; 2e Mieke Kooima, klas 2. Jan v. Nassauschool: le Tineke Bosma, klas 4. Julianaschool: le Fons Sijpersma, klas 1b; 2e Joost Flach, klas 4. Kon. Wilhel- minaschool: 2e Gretha Lycklema, klas 3; 2e Anneke Meester, klas 1. Lemmer- wegschool: 2e G. Ligthart, klas 3. Loo- xmaschool: le Marja de Boer, klas 1b; 2e Piet Schurer, klas 5. Schippers school: le H. v. d. Zwaag, klas 7; 2e Berend Scholten, klas 4. Lomschool: le Agenis Wierda, groep 1; 2e Anne de Boer, groep 1. Sperkhemschool: le Henk Mulder, klas 3; 2e Title Boersma, klas 4. Bonifaciusschool: le Koos Roo- senstein, klas 3; 2e Emeliek Baljet, klas 5. Th. v. Aquinoschool: 2e Bob Haar- sma, klas 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1