Wat te doen bij brand Sint Nicolaas brengt groots bezoek aan Sneek 1 I I I il i I i IJLST WYMBRITSERADEEL Waterpoort-krabbels AGENDA J van dodelijk verongelukt over Russisch circus op de schaats twee weken in Leeuwarden en Jongeman uit Bolsward op rijksweg 43 l o o o o o Fa. Planting in IJlst wordt gesloten i o o t l l f f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 0 o o f t o o I f o o f o l o o o 121e jaargang nr. 08 Donderdag 3 nov. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst collecte Brandweer '66 Kerknieuws Kerkelijke verkiezingen in Oosthem Al zijn er dan tegenwoordig niet zoveel meer, die m hem ge loven, deze ooievaar blijft trouw aan onze (groeiende) Water- poortstad. Het wordt reeds de derde keer, dat hij hier overwin tert. De meeste van zijn soortgenoten geven er de voorkeur aan naar het warme zuiden vliegen. De grote honkvastheid zou de vogel echter reeds lang noodlottig zijn geworden als de men sen zich niet over hem hadden ontfermd. De heer L. van der Horst aan de IJlsterkade heeft hem van uit zijn woning net op het gezicht als de vogel op de schoorsteen van het gymnasium zit. Tweemaal daags steekt hij met zijn bootje de Geeuw over of gaat, hij lopend of fietsend de Water poort om met een zak vol voer. Het is voor de 75-jarige wel een opgave om dit zo’n hele winter vol te houden. Maar doet hij het niet, dan zal de „earrebarre” van honger omkomen. ’s Morgens staat de ooievaar al te wachten in het land bij de in aanbouw zijnde sporthal. Er is geleidelijk een band ontstaan tussen mens en dier. Als Van der Horst er aankomt begint hij nerveus heen en weer te lopen. Met stukjes vis en slachtproduk- ten (van Jansen aan de IJlsterkade)vooral spekzwoerden voor het vet, wordt het dier gevoerd. Hij kan in één keer wel haast een pond op. Voor twee jaar heeft men hem gevangen. Hij heeft toen de winter in Blijdorp doorgebracht. Vorig jaar lukte dit niet. Er werd zelfs geprobeerd hem een slaapmiddel te laten innemen, maar zodra hij de vis met het middel proefde, spuugde hij die weer uit. De dierenbescherming wil nu proberen hem bij donker te vangen. Van der Horst heeft er niet zoveel vertrouwen in. Want al zijn ze dan dikke vrienden, de vogel eet bepaald nog niet uit zijn hand. Er blijven altijd een paar meter tussen hen in. „Hij houdt je altijd in de gaten”, zegt Van der Horst. Overi gens zijn de deskundigen van mening, dat als hij maar voedsel krijgt, er geen bezwaar is tegen overwintering. Hij ziet er nu nog best uit. De heer Van der Horst vertelt: „als het wat heeft gevroren, dan zijn de borstveren ’s morgens één stuk ijs door de waterdamp uit de schoorsteen”. Als deze koud is, dan trekt de ooievaar naar de boerderij van Nauta onder Ijlst. Nieuwe bouwverordening voor de gemeente Sneek Verkoopavond van de herv. vrouwenver. Oosthem 0 SI Een heerlijk weekje 1 Q 0 0 0 0 11 -ss Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en is niet meer als vroeger Politike kommisje Ried Fryske Biweging 1 o I I SNEEKER NIEUWSBLAD V Naar aanleiding hiervan vroegen wij er Sneek en omstreken. organisatie 0 monstratie zit-volleybal zal het to- Het bestuur .V - - --- watuivciuuu vuux CC1 neelstuk „In foarlik bern” worden gesteld. De auto’s moeten 0 opgevoerd door de toneelgroep van de waterkant binnen de witte llj- Vrijdag 4 november ’s avonds 7.30 uur Vergadering Ver. van Sneker Zaken lieden in café rest. Piso, Parkstraat. Zondag 6 november Dancing Boer- mans Bolsward„The Fabulous Beats”. De officiële aankomst van St. Nico laas in Nederland zal dit jaar plaats vinden in Harlingen op zaterdag 19 november a.s. Op zijn doorreis door Nederland komt Sinterklaas diezelfde dag nog in Sneek. Woensdag 9 november Eenmanskaba- ret Fons Jansen in Amicitia ’s av. 8 uur. Twee weken geleden schreven wij reeds over de moeilijkheden, die waren ontstaan doordat men voor enkele ge dane investeringen geen krediet kon krijgen. Het overigens gezonde bedrijf dat de laatste tijd, ondanks malaise in de jachtbouw, nog steeds volop werk had, kon toen aan, zijn verplichtingen niet meer voldoen, 'aarop werd voor lopige surséance van betal ng gevraagd. De heer Planting probeerde nog tot een akkoord te komen met zijn schuldei sers, maar dit lukte niet en daarom heeft men besloten de zaak te verko pen. aan het adres: St. Nicolaas, Postbus 11 te Sneek. Willen de ouders van de kinderen, die op 5 december 5 jaar worden, dus wel zo spoedig mogelijk de gevraagde opgaaf inzenden, opdat St. Nicolaas tijdig voor de aankoop van de cadeaus kan zorgen? St. Nicolaas ziet met grote belang stelling uit naar zijn bezoek aan Sneek en de inwoners van Sneek en wijde omgeving zullen van zijn aankomst zeker weer getuige willen zijn. Van 17 tot en met 27 november a.s. komt het Russisch Staatscircus voor stellingen geven in Leeuwarden, in de Frieslandhal. Het bijzondere van dit circus is, dat alle artiesten en ook een zestal beren hun nummers brengen op het ijs. Ds. G. Dijkstra, gereformeerd predi kant te Cudega (W.) hee*t het beroep naar de ger. gemeente te Zetten (Gld.) aangenomen. Wie de openingsrede nu gaat uit- i een ver verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De collecte van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront heeft in Heeg 155,35 opgebrachte en in Gaastmeer 71,25. t Dinsdag 8 november Feestavond Volks onderwijs afd. Sneek. Gezelschap Tetman de Vries met het nieuwe programma „De wrald is üzes mei- elkoar”. Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Vrijdag 11 november Feestavond in „Ons Gebouw” van de Invaliden Sportclub „Fit Door Sport”. Aan vang 8 uur. Zitvolleybal-demonstra- tie en toneelstuk „In foarlik bern”. Gisteravond omstreeks half zeven zijn op het fietspad van rijksweg 43 onder Folsgare twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Beiden, de 17-jarige Herbert Christiaan Dreesens uit Bolsward, en de 18-jarige J. E. Poiesz uit Sneek, werden door toeval lig passerende automobilisten bewus teloos aangetroffen en zo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Dreesens bleek onder meer een schedelbasisfractuur te hebben op gelopen. Hij is vannacht aan zijn ver wondingen bezweken. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdag 5 november ’s avonds 7.30 uur Maatschutjaspartij bij café Brink- sma in Terzool. houden. Zo mag er voortaan niet 0 meer met motorvoertuigen op meer Vrijdag 4 november ’s avonds 8 uur Bespreking door de Prot Chr. Groe pering van de gehouden enquête on der de jonge kiezers in Aere Peren- nius. Maandag stond er in onze krant op de voorpagina een berichtje, waarbo ven „Sneker brandweer geeft instruc tie”. Het leek op het eerste gezicht een heel gewoon berichtje, maar uit de in houd bleek het tegendeel. Er stond het volgende: kregen wij vergadering de agenda i be- even- voor detailhandelsvak- Q De hervormde vrouwenvereniging te Oosthem hield in ’t Himsterhüs haar jaarlijkse verkoopavond. Er waren weer vele goederen gemaakt, zowel textiel als gebreide kleding. Het pu bliek werd in de gelegenheid gesteld om alles te bezichtigen en te kopen. Ondertussen werd door jong en oud druk gebruik gemaakt van de verschil lende spelen, zoals joelen, balgooien enz. Er was een flinke belangstelling, maar toch werd alles niet verkocht. Ook kon men op verschillende artike len raden. Er werden verlotingen ge houden en menigeen won een prijsje. Tot slot werd het overgeblevene door de heer E. Damstra per boelgoed aan de man gebracht. Dat bracht nog flink wat op, al werd er zoveel niet geboden als vorige jaren. De gehele opbrengst was echter goed, zodat de vrouwenvereniging weer een geslaagde avond had. B. en W. hebben de raadsleden een voorstel doen toekomen tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening voor de gemeente Sneek. Het gaat er om zoveel mogelijk uniforme bouwvoor schriften te kri.;~in alle gemeenten. Daartoe werd aanvankelijk door de mi nister reeds in 1949 een studiecommis sie ingesteld. Een adviescommissie stelde zich in 1956 tot taak de unifi catie en de toepassing van de gemeen telijke bouwverordeningen te bevorde ren. Een model-bouwverordening, door deze commissie ontworpen, werd in 1965 aan de gemeentebesturen toege zonden. In Friesland -ette een in 1954 ingestelde commissie zich aan het be studeren en deze laatste commissie heeft in mei van dit jaar haar stand punt in een verslag neergelegd. Overeenkomstig de wet dienen de bouwverordeningen der gemeente bin nen drie jaar na de inwerkingtreding van de Overgangswet ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting (1 augustus 1965 in werking getreden) te worden aangepast. B. en w. stellen nu de raad voor de model-bouwverordening onge wijzigd vast te stellen en daarna een wijzigings-verordening welke vrijwel overeenkomt met de door de Friese commissie voorgestelde wijzigingen. Vorige week maakte het circus zijn première in Amsterdam, waar het tot 13 november blijft. Het is de eerste keer, dat men buiten Rusland als ijs- circus optreedt. Voor het zo ver was moest er een merkwaardige „herscholingscampagne” worden gehouden. Circusartiesten moesten leren hun werk op de schaats In verband met de aankomst in Har lingen neemt de Goedheiligman een andere route naar Sneek. De boot van Sint en Don Pedro, zijn groot gevolg van ruiters en muziekkorps komt dit jaar Sneek binnen via de Houkesloot, waarna men varende langs de Bothnia- kade zal aanleggen in de Kolk. St. Nicolaas heeft nl. te kennen gegeven, dat hij er prijs op stelt te mogen aan leggen op de oude vertrouwde plaats bij de Waterpoort. De autoriteiten van Sneek hadden hiertegen geen enkel bezwaar en voldoen gaarne aan dit verzoek van de goede Sint. Aankomst aldaar ca. 3 uur. Omstreeks kwart voor vier zal Sin terklaas op het stadhuis worden ont vangen. Vóóraf maakt Sint ’n rondrit door de stad om alvast kennis te maken met het publiek en om de winkelstra ten in ogenschouw te nemen met het oog op de noodzakelijke inkopen. De winkeliers zullen zeker tijdig voor de nodige grote voorraden zorgdragen, want Sint is dit jaar zéér veel nodig zo schreef hij. Sint Nicolaas heeft in zijn brief, waarin hij zijn komst meldde, tevens verzocht in de krant te willen meede len, dat hij er evenals voorgaande jaren prijs op stelt aan alle kinde ren, die 5 december vijf jaar worden, persoonlijk een cadeautje uit te rei ken. Hij verzoekt de ouders van deze kinderen hiervan (onder opgave van hun juiste adres) mededeling te doen te doen, gerenommeerde schaatsers moesten worden ingewijd in de circus kunst, balletmeisjes moest worden ge leerd de choreografieën op het ijs ten toon te spreiden. Speciale installaties werden vervaardigd om een ijzige piste te krijgen. En dan de dieren! De Rus sen kozen grote bruine beren, die met enorm veel moeite de schaatskunst werd bijgebracht. Zij vormen ongetwij feld het hoogtepunt van de show. Ze spelen zelfs een hockeywedstrijd en dansen op de maat van de muziek. De toegangsprijzen zijn niet laag. Dat komt o.a. door het enorme transport uit Moskou, dat een slordige 160.000 gulden kost. De schaatsenfabriek annex jachtwerf van de fa. Planting en Zoon in IJlst zal met ingang van 10 december wor den gesloten. Twintig man, waarvan er drie in de schaatsenfabriek werken, krijgen met ingang van diezelfde dag ontslag. Men verwacht, dat zij spoedig elders werk zullen vinden. Tien van hen wonen in IJlst. De andere jongeman liep een flinke hersenschudding op. De beide brom fietsers kwamen elkaar tegen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn ze met elkaar in botsing gekomen, waarna ze allebei kwamen te vallen. De rijkspolitie van de groep Wym- britseradeel verzoekt een ieder, die omtrent dit ongeval inlichtingen kan verstrekken zich met haar in verbin ding te stellen. Adres: Oosterdijk 59. Sneek, tel. (05150)-2060. Wegens vertrek van de heer Hoger- vorst van Folsgare werd b" tussentijd se verkiezingen tot diaken gekozen van de Ned. Herv. gemeente Oosthem- Folsgare-Abbega, de heer W. v. d. Meer te Folsgare. „Die het ambacht wel verstaet daar Op de redactie van de krant komen hij van leven moet En die ’t niet dagelijks allerlei uitnodigingen bin- wel alleen, maar wel en geerne nen om vergaderingen, recepties, doet Beleeft het grootst geluck, persconferenties, openingen van ten dat yemand kan begeeren”. Als men toonstellingen enz. bij te wonen, zijn vak verstaat en met plezier Prachtig, want daar moeten wij het zijn werk doet, dan kan het niet van hebben. Tenslotte kunnen Het heerlijk avondje, het avondje van Sinterklaas, is weer aanstaande. Maar daaraan voorafgaande beleeft Sneek nog een „heerlijk weekje” en wel van 22 t.m. 26 november a.s. Dan wordt de reeds traditie gewor den bliksemloterij ten bate van Stede lijk Muziekkorps gehouden. De vereiste vergunning is verleend en er is druk overleg gaande omtrent de prijzen en de premies. Want het moet weer een loterij worden, die ook werkelijk kan sen biedt. De hoofdprijs is weer f 400,aan goederen naar keuze van de winnaar. Daarnaast is er een centrifuge, een winterjas, een elektrische boorcombi- natie. Noorse schaatsen en misschien nog meer van dergelij’-e prachtprijzen. De premies worden weer heerlijkheden, hazelnootslagroomtaarten (als van ouds), banketstaven, flessen jus d’ orange en waarschijnlijk ook nog een serie heerlijke kippetjes. Knoop ’t in uw oor: heerlijk weekje, 22 t.m. 26 nov., leg wat kwartjes apart, gun uzelf een prijs. verrassing. Hij wil ze en een duceerd. De studieclub belegt in het komende seizoen een aantal leer- Vandaag over een week wordt zame avonden voor de schilders uit weer een nieuwe school geopend in - onze TTi tailhandelsvakschool voor Friesland (wat een lange naam), die onder dak heeft gevonden in het gebouw IJlsterkade 11, waar voorheen de Pier de Boerstichting was geves tigd. De opening wordt verricht v De zomer lijkt nog maar zo kort geleden en nu is het al weer ijzig koud. We komen in de tijd van de o_ -- en reeds worden voorbereidingen getroffen 0 om St. Maarten, Sinterklaas en Kerstfeest te vieren. Voor de kinderen die op 5 decem- Zondag 6 november Terrein Noorder- hoek. Competitiewedstrijd Black BoysDe Sweach. Aanvang 11 uur. door burgemeester Rasterhoff. Er 0 zou een openingsrede worden uit- gesproken door dr. J. P. I. van der 0 Wilde, secretaris van de landelijke - van detailhandelsvak- 0 0 ber 5 jaar worden heeft Sinterklaas scholen, doch deze heeft het laten f J weer een verrassing. Hij wil ze afweten. Hij is die dag verhinderd. Q Q graag persoonlijk feliciteren en een Wie de openingsrede nu gaat uit- cadeautje geven. Daarom heeft hij spreken blijft dus nog even een ver- a 0 ons gevraagd om de ouders van de- rassing. ze kinderen te verzoeken naam en adres zo spoedig mogelijk op te Het verkeer in de stad zal met en- geven. Het adres van de Sint is: kele veranderingen rekening moeten postbus 11, Sneek. r_‘ 0 feestavond van de invaliden-sport- stad. Het is de christelijke de- Q 0 „Het komt helaas nog al te vaak voor, dat in geval van brand perso nen ernstig letsel oplopen of zelfs om het leven komen, omdat de normale uitgang van hun woning is geblok keerd. Het college van brandmees ters is bereid aan particulieren, die dit wensen, instructie te geven over de vraag, hoe in een dergelijke situ atie de woning langs de meest veilige weg kan worden verlaten. Een ieder die belangstelling heeft voor een in structieles, wordt verzocht zich schriftelijk of mondeling aan te mel den bij de commandant, de heer W. Slob, Nature Noorderhorne 23, Sneek,” de heer Slob, waarom de brandweer instructie gaat geven. Hij verklaarde, dat de brandweer anno 1966 niet meer is als vroeger. De brandweer heeft behalve het bestrijden van een brand evenzeer tot taak voor lichting te geven omtrent het voorko men hiervan. Voorkomen is immers beter dan genezen, zegt het spreek woord. In onze stad zijn enkele malen zeer ernstige ongelukken gebeurd door brand. Naderhand kwamen hierover vragen los. Waren die ngelukken no dig? Of: hadden zij kunnen worden voorkomen? Het college van Sneker brandmeesters heeft zich hierover be raden en -is tot de conclusie gekomen, dat voorlichting uiterst belangrijk is. Iedereen kan voorlichting krijgen, b.v. over de juiste bediening van brandblusapparaten. Ofschoon er in ve le bedrijven en zaken van deze appara ten aanwezig zijn, weten maar weini gen iets af van de werking en de ge bruiksaanwijzing, aldus de heer Slob. Als treffend voorbeeld noemde hij de samenwerking tussen de brandweer en V en D. Dit bedrijf heeft op andere plaatsen aan den lijve ondervonden wat brand is en daarom heeft het per soneel van het filiaal in Sneek les ge kregen in hoe te moeten handelen bij brand. Ook particulieren zijn bij de heer Slob gekomen om inlichtingen. Al verwacht de commandant er weinig van toch hoopt hij dat de men sen, in hun eigen belang, op dit initia tief zullen reageren. „Men kan nu in ieder geval niet zeggen: we wisten het niet”, aldus de heer Slob. .1 0 t zijn werk doet, dan kan het niet van hebben. Tenslotte kunnen we 0 anders of men is ook gelukkig met niet ruiken als er ergens een ver- de taak die men heeft in de maat- gadering is. Onlangs 0 schappij. Met deze gedachten van voor een 1 de beroemde Constantijn Huygens toegestuurd. Onder het punt 0 wordt het eerste nummer van het stuursverkiezing lazen wij: mededelingenblad van de Studie- tuele kandidaten indienen q club Schilders Sneek e.o. geïntro- november bij het bestuur. 0 „lange winteravonden” Volgende week vrijdag is er een dan twee wielen vanuit de Hooi- 0 vls, blokstraat de Bothniakade opgere- r club „Fit door sport”. Na een de- den worden. Op het Kleinzand is Q 0 monstratie zit-volleybal zal het to- een wachtverbod voor één kant in- A f neelstuk „In foarlik bern” worden gesteld. De auto’s moeten nu langs Q 0 opgevoerd door de toneelgroep van de waterkant binnen de witte lij- f de Kaatsvereniging Sneek. nen worden geparkeerd. De Ried fan de Fryske Biweging hat in politike kommisje ynsteld, mei as taek: it organisearjen fan kaderkursus- «en foar gemecnteriedsleden. Yn dizze kommisje hawwe sit: S. Ga lama, Boalsert (KVP), W. de Jong. Warkum (PSP), H. Hellinga, Stiens (PvdA), L. Hilarides, Easterwierrum (VVD), mr. T. J. Kingma, Ljouwert (CHU), drs. W. K. de Roos, Seisbjir- rum (ARP) en G. Wartena. Bitgummo- le (FNP). Foarsitter fan de kommisje is drs. R. Straatsma fan Stiens, fovarsit- ter fan de Ried fan de Fryske Biwe ging en direkteur fan it Buro foar Tael- bifoardering. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1