mensen aan tóf i Drie hoera’s voor tweede PCG mee aan Sinterklaas voor klas Gysbert Japiksschool „Geen Zaterdag koopavond geen boven 25 jaar meer Sneek, die huwelijk moeten uitstellen bij gebrek aan woning’’ Slechts 8 procent deed enquête IJLST WYMBRITSERADEEL en van PCG besprak enquête onder de jonge kiezers in Sneker Zakenlieden besloot: van Officieel Orgaan Vereniging de gemeenten SNEEK, PCG-enquète I 121e jaargang nr. 89 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een Maandag 7 november 1966 Kerkelijke verkiezingen in Oudega (W) gecombtflted' uHgave v«n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en C r of particuliere SPORTACCOMMODATIE WONINGBOUW Een en al aandacht STADS-BUSD1ENS1 Veel te weinig plantsoenen, vinden ging er dus om: zaterdagavond wel óf niet open. Dank zij een geringe meer- gebeurt rond de kabinetscrisis. RECREATIE De B. 1 Woningbouw 2 Industrialis./werkgel.heid 3 Sportaccommodatie 4 Cultuur 5 Onderwijs Enkele aanwezigen vonden, dat er een groot gebrek is aan speelruimte voor de kinderen. Het gaat dan vooral om hen, die niet bij een of andere club Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name De mening van de 160 inzenders, die op het formulier ja, mening invulden,, luidde als volgt: UITSLAG IN CIJFERS neen of geen 72 (45 114 (71,25%) 49 (30,62%) 59 (36,87%) De kinderen van de le en 2e klassen moesten voor deze wedstrijd een teke ning kleuren, terwijl het personeel een rebus kreeg op te lossen. De combina tie juffrouw J. Knossen en de 7-jarige leerlinge Marijke Tienstra heeft het voortreffelijk gedaan, want zij won de le prijs. De officiële prijsuitreiking zou deze middag plaatsvinden. Die „vreemde” mensen waren: mej. G. Reehoorn uit Leeuwarden, die de direktie van de leeszaal in Sneek ver tegenwoordigde, de heer P. de Boer, voorzitter van de vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek en mej. D. v. d. Bank, assitente van de Leeszaal in Sneek. Op zeer originele wijze werd de prijs uitgereikt. Drie Leeuwarder amateur toneelspelers voerden een kort spel op voor de klas. De personen hierin wa ren „Sijmen Bakkie”, de „bakjesrin- der”, Elfina, de prinses en natuurlijk de toverheks. Sijmen komt in een bos en ontmoet daar de prinses, die door de boze heks is betoverd: Elfina ’-eeft konijneoren Welke commentaren kwamen er nu op de formulieren voor? We geven hier een bloemlezing: De slechte be strating. Meer speelgelegenheid voor de kinderen, vooral bij de wijken waar flatbouw voorkomt. Ook werden hier af geschutte speelgelegenheden (vooral voor de kleinste kinderen) als zeer wenselijk genoemd. Het zwembad moet Het was donderdagmiddag anders dan anders in het lokaal van de tweede klas van de Gysbert Japiksschool. Kleurige slingers aan de wand wezen op een feestelijke stemming. Bovendien waren enkele „vreemde" personen aanwezig, die zomaar bij de kinderen in de banken gingen zitten. Maar ze trokken zich er niet zo veel van aan, want ze wisten waarom de klas was versierd en waarom die „vreemde" mensen in het lokaal waren. Het grote mo ment was namelijk aangebroken, waarop de le prijs zou worden uitgereikt, die door hun klas was gewonnen. De eerste prijs van de kleurwedstrijd, die de leeszalen in Friesland onlangs i.v.m. de Kinderboekenweek hadden uitge schreven. Van de 166 teruggestuurde formulie ren waren er 3, die duidelijk negatief in hun beoordeling waren. Deze in zenders vonden de gehele manier en de opzet van deze enquête misleidend en vonden dit een verkeerde manier van propaganda. Verder waren er drie inzenders, die wel het formulier terugzonden, maar verklaarden geen oordeel over de ge meentezaken in Sneek te hebben, aan gezien ze daarvoor nog te kort in Sneek woonachtig waren. 160 inzenders be antwoorden de vragen al of niet voor zien van commentaar. 76 inzenders vul den alleen de kruisjes in op het formu lier; 84 gaven in allerlei vorm nog commentaar of noemden andere wan op het formulier gegeven zaken, die volgens hen aandacht van de ge meente behoefden. SNEEKER NIEUWSBLAD De kinderen kijken en luisteren aan dachtig naar prinses Elfina en Sijmen Bakje. en een kikkerbek. Maar de heks ver klapt zelf het geheim op welke manier Elfina weer een gewone prinses kan worden: zure katjesdrop eten. Sijmen heeft in zijn bakje katjesdrop en een flesje azijn. Elfina eet zo’n zuur dropje op en even later is zij weer een gewone prinses. Maar Sijmen zegt, dat zij niet toe vallig in deze klas zijn. Want naast katjesdrop, asperine, pepermunt en an dere snuisterijen, heeft hij nog iets an ders in dat bakje: de eerste prijs van de leeszalenwedstrijd. Hierop riepen de kinderen driemaal luid „hoera”. Marijke Tienstra mocht uit handen van de prinses haar aan deel van de prijs in ontvangst nemen. Zij kreeg een prachtig boek, getiteld „De Bremer straatmuzikanten”. Juf frouw Knossen ontving het boek „Vroomheid in hout en steen” van R. Steensma. Het gewonnen bedrag van tweehonderd gulden mocht naar eigen keus worden besteed. Hiervoor werd een groot aantal kinderboeken aange schaft, die Sijmen in een grote doos tevoorschijn haalde. Juffrouw Knossen liet de fraaie boeken stuk voor stuk zien en de kinderen waren vol bewon dering, getuige het ene „Oóóóh” na het andere. Tenslotte nog de namen van de spe lers en speelsters, die e kinderen een half uurtje lieten genieten. Sijmen werd gespeeld door de heer R. van der Geest; de prinses werd vertolkt door mevrouw Mulder-Lamcrus, en de heks door mevrouw Geestman-Romkes. De tekst was geschreven door mevr. Jant Visser-Bakker en P. van der Zee voer de de regie. De bijeenkomst was belegd om de enquête te bespreken, deze zomer ge houden onder de jonge kiezers, die dit jaar voor het eerst mochten stemmen. De heer J. Baarda had de leiding. Hij sprak er aan het begin van de avond zijn teleurstelling over uit, dat juist de jonge kiezers verstek lieten gaan. Er was slechts een twintigtal oudere be langstellenden. Het doel van de en quête was: de jonge mensen „met de neus op de politiek te drukken”. Het ging dus beslist niet om propaganda voor de PCG. Uit de cijfers (zie het verslag van de enquête) zou de heer Baarda al één (voorzichtige) conclusie willen trekken: degenen die meededen waren vooral ontevreden over de sport accommodatie, de recreatie en het toe risme; dat zijn juist dié zaken, die in de toekomst een steeds groter rol zul len spelen. Over de recreatie raakten ook veel pennen in beweging. We moeten hier in Sneek zorgen vóór te blijven; plaat sen als Oudega (W.), Langweer, Ter- Er zijn op het ogenblik rond 1000 woningzoekenden in Sneek. Maar dit is een irreëel aantal, dat niets zegt over de behoefte aan nieuwe woningen. Want er zijn velen, die ruimer willen wonen dan ze nu doen. Of graag goedkoper. Boven de leeftijd van 25 jaar zijn er geen mensen meer, die een huwelijk moeten uitstellen omdat er voor hen geen wo ning beschikbaar is. Als ze samen zo’n 47 jaar zijn, en vaak nog jonger, kunnen trouwlustige paartjes al in aanmerking komen voor een wo ning. Aldus wethouder Baaijens op een bijeenkomst van de PCG (Protestants-Christelyke Groepering) vrijdagavond in /Ere Perennius. Men kan stellen dat er in ’t noorden geen woningprobleem is, tenmin ste bij ’t westen vergeleken. Maar wel is er een tekort aan goedkope woningen. Ook omdat op het ogenblik voor vele jongeren iedere nieuwe woning te duur is, zo betoogde de heer Baajjens. horne en Heeg dreigen Sneek voorbij te gaan in hun watersportaccommoda- tie. Het Sneekermeerpaviljoen is een jammerlijke zaak. De centrumfunctie moet niet verwaarloosd worden. Be scherm de kleine zelfstandigen: b.v. voor de buurtwinkels op vrijdagavond een koopavond. Aan de verdichting in de nieuwe wij ken mankeert nog wel het één en ander. Er moeten van gemeentewege in de stad vuilnisbakken (zoals ze in verschillende andere steden te vinden zijn) geplaatst worden. Houdt uw stad rein! De open riolen, die onze stad nog kent, verwijderen. De waterverontrei niging tegengaan. Het verkeer moet om de stad heen worden geleid. Zeven inzenders kwamen met het voorstel een rondweg om de stad. Twee inzen ders vinden, dat de voorlichting die door de partijen gegeven wordt, matig is en vaak onduidelijk. Wat doet de PCG hieraan? Een enkele inzender wil de vermakelijkheidsbelasting doen verdwijnen. Goedkopere inrichtingen voor bejaarden zijn eveneens gewenst. De Vereniging van Sneker Zakenlieden heeft vrijdagavond in restaurant Piso besloten, dat de winkels de zaterdag vóór Sint Nicolaas tot zes uur zul len worden geopend. Aan de gemeenteraad zal toestemming -orden gevraagd de winkels op de maandag daarvoor tot ’s avonds negen uur open te stellen. woningwetwoningen bouw?. Mevr. De Graaff dacht, dat de en quête een heel ander beeld zou hebben gegeven als de leeftijd van de deelne mers een jaar of tien ouder was ge weest. Er werd een vergelijking gemaakt met de cijfers voor sport en recreatie, die een tegengesteld beeld t.o.v. die voor woningbouw geven. Vergeleken met het westen is hier tenminste vrij gemakkelijk een woning te krijgen. Maar in de „goede stad” Sneek zijn ve len, die een andere woning willen en er vinden dan ook nogal wat verschui vingen plaats. Een der aanwezigen vond het onge wenst als er te kleine woningen wor den gebouwd. Het moet niet zo zijn, dat men bij een kindertal van twee of drie nodig in een grotere woning moet. Hij zag hierin ook een etisch bezwaar. Maar de mensen hebben nauwelijks enige vrijheid in hun keuze. De heer Van den Akker dacht, dat statussym bool en vooral ook de hoogte van de huur een grote rol spelen. De heer Gerrits was van mening, dat bij een onbewoonbaarverklaring de be woners van het betreffende huis met een een ander huis moet worden toege wezen. Opgemerkt werd dat een der gelijke woning maximaal nog een jaar kan worden bewoond na onbewoon baarverklaring. anderen; het gaat hier vooral om klei ne plantsoenen in de nieuwe woon wijken. Een park in het Lemmerweg- wijk-kwartier zou geen overbodige luxe zijn. Dan zijn er enkele inzenders, die graag een stadsdienst willen zien ingesteld. Het gemeentebestuur moet hierover contact zoeken met NTM of de ZWH. De parkeergelegenheid in de binnen stad geeft velen (22) een reden om er de aandacht voor te vragen. Enkele „hints”: Demp het Kleinzand. Ver knoei geen geld voor tijdelijke oplos singen, ma .r denk aan de zeer nabije toekomst, te weten het jaar 2000, wan neer er nog onnoemelijk meer auto’s zullen zijn. Afsluiting van het Groot- zand voor alle verkeer tijdens de ge hele zaterdag. Onoverzichtelijke situ atie bij de kruising Worp Tjaardastraat -Oude Bolswarderweg moet spoedig verbeterd worden. EENHEID VORMEN De voorzitter van het actiecomité, de heer W. Binnema verklaarde in zijn openingswoord, dat er wettelijk twee mogelijkheden zijn en wel: 1. dinsdag t.m. zaterdag tot negen uur open en 2., van maandag t.m. vrijdag tot negen uur open en dus geen zaterdagavond. In de loop van de vergadering bemerk te hij echter, dat de zaterdag niet onder die wet valt en een zaak is voor de za kenlieden. Hij zei verder, dat de klan ten duidelijk moeten weten, wanneer zij kunnen komen. Hij hoopte dar ook op een eenstemmig besluit. Het is van het grootste belang, zo verklaarde hij, dat de Sneker middenstand een een heid vormt. In dat geval kan men sterk staan. Hij gaf vervolgens in ronden de aan wezigen gelegenheid hun mening hier over te geven. In de eerste ronde wa ren dat er drie. De heer G. Minkema opende de rij. Hij meende, dat er lan delijk geadviseerd was om te voorko men, dat de winkels op zaterdagavond dicht gaan. Hij zou zich aan dat advies houden. De heer E. Metz onderschreef hetgeen de heer Minkema had gezegd. De klanten, zo zei hij, moeten niet naar andere gemeenten gaan. De heer V. J. Bekema liet een ander geluid horen. (vervolg cp pagina 2) Het grootste deel van de discussie ging over het eerste onderdeel van de vraag: woningbouw. Een der aanwezi gen uitte er zijn verwondering over, dat de meningen hierover grotendeels Bij de vorige week in Oudega (W.) gehouden kerkelijke verkiezingen in de hervormde gemeente werd de heer H. Hoekstra herkozen als notabel. In de vacature-C. Veninga werd als nota bel gekozen de heer E. A. Oord. Voordat men tot dit besluit was gekomen had men ruim anderhalf uur ver gaderd. Er was namelijk nóg een mogelijkheid, die door een aantal midden standers werd geprefereerd, en wel deze: maandagavond (28 november dus) gesloten en de daarop volgende dagen tot en met zaterdag 3 december ’s avonds tot negen uur geopend. De voorstanders van dit laatste waren van mening, dat die bewuste zaterdag een zeer belangrijke verkoopdag is. Maar het waren vooral de grootwinkelbedrijven, die zich hiertegen verzetten. Het derheid is het „niet open” geworden. De dagen vóór Sint Nicolaas (en ook voor andere feestdagen) zijn voor de zakenlieden zeer belangrijke verkoop- dagen. Zelfs zo belangrijk, dat hier voor bij de wet regelingen zijn getrof fen ten aanzien van de sluitingstijden. Vastgesteld is, dat vijf dagen vóór be paalde hoogtijdagen een winkelier zijn bedrijf ’s avonds tot negen uur mag openhouden. In dit geval dus van dinsdag tot en met zaterdag. Maar de grootwinkelbedrijven zagen „geen brood” in die zaterdagavond en wilden liever de maandagavond open de gemeente heeft het recht een extra avond te geven en dan zaterdag avond dicht. Maar hoewel de gemeen te een extra avond mag geven, kan zij niet aan de zaterdagavond komen. Het was dus zaak voor de Sneker zaken lieden het hierover eens te worden. De heer Baaijens merkte op, dat er vooral behoefte is aan woningen met vier slaapkamers, een zolder en een schuurtje en een huur, die liefst bene den de f 20,ligt. Wat de particuliere bouw betreft zijn er in Sneek, in tegenstelling tot elders, nog geen huizen die onverkoopbaar zijn. Als de gemeente al te gauw ga- rantis zou verlenen, zou dit volgens de heer Baaijens een „wuft omspringen met overheidsgelden” zijn. Even kwa men de enorme verschillen in toon hoogte tussen ’t noorden en westen ter sprake. Als voorbeeld werd het toon van een reinigingsman genoemd. Tus sen Sneek en een gemeente in Holland zou een verschil van f 140 per maand bestaan. gunstig waren. Stelt men soms niet zul ke hoge eisen meer? zo vroeg hij zich af. Er werd opgemerkt, dat de jeugd, die hier helaas niet aanwezig was, eer der trouwt dan voor enkele jaren. Maar om zelf te bouwen, een woning in de vrije sector dus, is geen geld. Verschillende FCG-raadsleden voerden het woord. Mevr. De Graaff meende, dat men over ’t algemeen blij is als men onder dak heeft. In het begin zijn de eisen 'ook nog niet zo hoog. Er ontspon zich een levendige dis cussie. Wat zou de mening zijn van de bijna 29% ontevredenen? Er waren ook jongeren, die waarschijnlijk voor wo ningbouw geen interesse hadden en het dus wel goed vonden. Wat wil men: geen mening 4 2,5 13 8,12%) 16 (10 46 (28,74%) 20 (12,50%) 14 8,75%) 64 (40 27 (16,87%) 15 9,38%) 21 (13,13%) neen 46 (28,75%) 24 (15 99 (61,87%) 71 (44,38%) 30 (18,75%) 122 (76,25%) 24 (15 19 (11,88%) 96 (60 80 (50 ja 110 (68,75%) 123 (76,88%) 45 (28,13%) 43 (26,88%) 110 (68,75%) 6 Recreatie en centrumfunctie 24 (15 7 Sociale zaken 8 Volksgezondheid 9 Toerisme 10 Verkeer zijn aangesloten. De gedachte werd ge opperd om hier en daar min of meer beschermde speelplaatsen voor de klei nere kinderen in te richten en zand bakken voor de hele kleintjes. De wens het zwembad ook op zondag open te stellen, leeft sterk. Nog steeds denken sommigen echter, dat het de schuld van de confessionele raadsleden is, dat dit niet het geval is. De heer Van den Akker betoogde, dat de slui ting op zondag een praktische reden heeft: men heeft een dag nodig om het water te verversen. De heer Baaijens verwachtte, dat het toekomstige nieu we zwembad ook op zondag zeker open zal zijn. Tenslotte kwamen nog enkele sug gesties naar voren: instelling van voor het verkeer afgesloten „speelstraten”; straatlantaarns bij de speelweiden; wat meer bekendheid geven aan de speel weide in het Burgemeester de Hoop- park; subsidie van de gemeente voor jonge kunstenaars uit de stad en zo mogelijk kunstwerken (plastieken e.d.) van hen in plantsoenen neerzetten. Ongeveer vier weken voor de gemeenteraadsverkiezingen werden aan 2041 jonge kiezers (tussen 21 en 27 jaar) in de gemeente Sneek enquêteformulie ren verstuurd, met een persoonlijke brief van de lijsttrekker van de PCG de heer M. Baayens. Er was een antwoordepveloppe bij, die ongefrankeerd kon worden teruggestuurd. 166 jonge kiezers gaven hieraan gevolg (8,13%). ook op zondag worden opengesteld. Natuurlijk waren er nog velen, die klaagden over de passende woning, die nog niet werd toegewezen. Over de woningen zelf (huurwoningen) waren vele commentaren: o.a. een houten ta- pijtrichel ontbreekt in vele nieuw bouwwoningen; hobbyruimtes ontbre ken, het binnenhuis-verfwerk behoort ook een post te zijn, die op rekening der verhuurder komt. Ook wezen en kelen op de sanering der krotwonin gen, die er in Sneek nog veel te vin den zijn. Het verdwijnen van de kraamkliniek in het Geref. Verpleeg huis vonden verschillende inzenders een jammerlijke zaak. De PCG heeft de uitslag bekendge maakt van de deze zomer door haar gehouden enquête onder hen die voor het eerst mochten stemmen. Van de 2041 formulieren kwamen er 166 terug, dat is ruim 8 procent. Als men rekent, dat 13.383 mensen in Sneek hun stem uitbrachten bij de gemeente raadsverkiezingen, dan volgt daaruit, dat men nu ongeveer weet hoe 1,23 procent van de stemgerechtigden denkt over de in de enquête genoem de onderwerpen. Maar wat de andere 98,77% hiervan denkt blijft in het duister. De uitslag van de enquête is dan ook praktisch waardeloos als opinie-onderzoek onder de bevolking. De bedoeling om de jongeren met de neus op de gemeentelijke politiek te drukken is op zichzelf goed. De enquête als middel daartoe faalde jammerlijk, want een aantal, dat de 92% benadert rekening houdende met hen die gewoon uit nonchalance terugzending nalieten heeft blijk baar niet de minste interesse voor het bestuur van gemeente, provincie en land. Het woord politiek heeft eerder een afschrikwekkende werking. Dat is trouwens helemaal geen nieuws. Zij die de politiek als een vuile zaak be schouwen worden in deze opvatting de laatste weken behoorlijk gesterkt, als men kijkt naar wat er in Den Haag gebeurt rond de kabinetscrisis. Waar bovendien vele ouderen b.v. nog niet het verschil weten tussen Pro vinciale Staten en Gedeputeerde Sta ten, geen flauw idee hebben van wat een wethouder zoal doet, de raadsver- slagen in de krant overslaan omdat het „saaie kost” zou zijn, om maar enkele dingen te noemen, is het geen wonder dat ook de meeste jongeren het wel geloven. Wie ze er met de neus op wil drukken moet „van goeden hui ze” zijn. Toch is een enquete houden een aar dige bezigheid. Het lijkt mij, dat in dit geval ook de andere partijen best had den kunnen meedoen. Dit had men nu eens mooi gezamenlijk kunnen aan pakken, ook omdat déze enquête on getwijfeld een schijn van PCG-propa- ganda had. Dat ook niet-PCG’ers ge ïnteresseerd waren in de uitslag bleek vrijdagavond uit hun aanwezigheid. Tot slot een suggestie. Als men bij een eventuele herhaling de enquêteformu lieren eens koppelde aan de oproe- pingsbiljetten om te stemmen (die men immers moét meenemen naar het stem bureau). Misschien dat men dan meer formulieren terugkrijgt, als er in het stembureau gelegenheid tot inlevering zou zijn. DE VRAGEN De vraag op het enquêteformulier luidde: Wordt er voldoende aandacht besteed aan 1. woningbouw; 2. in dustrialisatie en werkgelegenheid; 3. sportaccommodatie; 4. cultuur; 5. on derwijs; 6. recreatie en centrumfunctie; 7. sociale zaken; 8. volksgezondheid; 9. toerisme; 10. verkeer Achter deze onderwerpen kon men een kruisje zet ten in drie kolommen: ja, neen, geen mening. Van de 76 inzenders, die geen ver der commentaar gaven waren de kruis jes als volgt verdeeld: 5 of meer kruisjes voor „ja”: 47; 5 of meer kruisjes voor „neen”: 13; 5 of meer kruisjes voor „geen mening”: 5; formulieren, waarop de kruisjes gelij kelijk waren verdeeld: 11. Van de 84 inzenders „met commen taar” waren de resultaten: 5 of meer kruisjes voor „ja”: 29; 5 of meer kruisjes voor „neen”: 35; 5 of meer kruisjes voor „geen mening”: 4; formulieren, waarop de kruisjes ge lijkelijk waren verdeeld:18. Hieruit zou de propagandacommis- sie van de PCG een zeer voorzichtige conclusie willen trekken, nl: Inzenders, die commentaar gaven, waren veel meer geneigd te zeggen, dat er niet voldoende aandacht werd besteed aan de meeste zaken, die op het formulier ter sprake werden gebracht. COMMENT AREA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1