OUD LONGWORM, een steeds meer voorkomende ziekte ’Enrols vliegtuig neergestort bij Oudega-W. „Hoe meer zielen” in Amicitia AGENDA ,SINT-MARTENSBRANNEN’, VOLKSGEBRUIK IN LEGE GEAEN Waterpoort -krabbels I I I i I t I I I I t en van de 11e november Op de avond van f IJLST W YMBRITSER A DEEL Hele nacht gezocht naar slachtoffers in Ringwiel It brantsje Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, it- Donderdag 10 nov. 1966 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Dr. J. S. Reinders sprak voor Friese Mij. van Landbouw afd Sneek Op verscheidene plaatsen in onze stad worden huizen afge- broken. Gelukkig maar, dat er nog meer nieuwe worden ge- t bouwd. Ook aan de Koopmansgracht is de sloper begonnen met t twee oude huisjes. Deze werden trouwens al lang niet meer bewoond, doch gebruikt als opslag- en werkplaats. Ze zijn eigen- j kig. Hij Ds. A. 1. Krijtenburg 25 jaar predikant dom van Wouda’s Meelfabriek en het gaat er om meer ruimte te scheppen. Vooral met het oog op het toenemende bulk-ver- voer van veevoeders. Op het vrijgekomen terrein zal in de verre toekomst waarschijnlijk ook opnieuw gebouwd worden. Maar wat er komt is nog niet bekend. 121e jaargang nr. 90 Cabaret van Fons Jansen contra heilige huisjes Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en L: 1 JÉ J" -tL*1LJ.-i SNEEKER NIEUWSBLAD ECHT KINDERFEEST Martinus (Martin of Maarten zoals Mochten er in onze stad nog men- activiteiten zullen worden onderno men. Men heeft slechts de bedoe ling hem voedsel te verstrekken. Veel vis wordt daartoe betrokken van Groninger vissers, die hier ge durende de weekends in drommen naar toe komen. bij deze ziekte de eitjes met de uit scheiding naar buiten. Die eitjes ko men in het voorjaar op het land en zijn na 1 juli uitgegroeid tot besmettelijke larven. Zichtbare verschijnselen bij de ze ziekte zijn een achteruitgang in con ditie en diarree. Maagdarmworm is te bestrijden door de dieren voor juli een geneesmiddel in te geven, dan een paar dagen op het zelfde perceel laten grazen, waardoor de dode eieren naar buiten komen en dan te verweiden naar een onbesmet perceel. Ook maagdarmworm is een veel voorkomende ziekte bij kalveren en oudere koeien, aldus de heer Rein- ders. Omtrent de oorzaak van het ongeval was vanmorgen nog niets bekend. Door de (Nederlandse) Rijksluchtvaartdienst wordt in samenwerking met de Engel- sen een onderzoek ingesteld. Verwacht werd, dat er vandaag meer licht zou komen in deze zaak. Het toestel was een proefmodel van de Engelse fabriek Britton Norman in Benbridge. Het was een tweemotorifie hoogdekker, ontwor pen als zakenvliegtuig. Als passagiers vliegtuig kan het zes mensen bergen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 beuren, omdat de automobilisten blijkbaar last hebben van slecht zicht. Uitkijken en voorzichtig rij den is op zulke dagen dus meer dan ooit geboden. ALLEEN IN LEGE GEAëN Het „Sinte-Mettensrinnen’ kan vrij algemeen worden genoemd. Vrij wat minder algemeen, zelfs een geïsoleerd gebruik, is het Sint-Maartensvuur of Sint-Martensbrannen. Dit kan men al leen nog aantreffen in de dorpen in de Lege Geaën. Reeds in september is in deze streek de jeugd bezig met het verzamelen van allerhande brandbaar materiaal. Dit wordt met boerewagens naar een (in de regel) vaste plaats ge reden, waar alles op een grote hoop wordt gestapeld. Op de avond van de 11e november Jopen’ de kinderen eerst met lampions, waarna ahen zich naar de „branbult” begeven en deze ontste ken. In dit verband kunnen ook de Sint-Maartensvuren in noord- en mid- den-Limburg worden genoemd. Maar in deze streken worden de „bulten”, naar de gewestelijke rooms-katholieke zeden, aan de vooravond (10 november dus) ontstoken. Gistermiddag omstreeks kwart over één is een Engels zakenvliegtuigje met twee mensen neergestort in het Ringwiel, een poel tussen Oudega en Gaast- meer. Vanmorgen waren de inzittenden, de Engelse piloot Peter Hillwood uit Tottom en diens passagier Albert Weer da, uit Emden, Duits agent van de vliegtuigfabriek Britton Norman, nog niet gevonden. Tot diep in de nacht hebben duikers uit Valkenburg (Z.H.) geprobeerd hen te vinden ondanks duisternis en koude. Het vermoeden bestond vanmorgen, dat de Vchamen zich bevinden in een ander gedeelte van het wrak dan dat is gevonden. Het zoe ken is vanmorgen voortgezet. Kort voordat het vliegtuig, dat on derweg was van Emden naar Sout hampton, neerstortte, had de piloot moeilijkheden met zijn blindvliegappa- ratuur gemeld. Het verdween daarop van het radarscherm in de verkeersto ren op Schiphol. ste mogelijkheid is in Haskerdijken geprobeerd met verschillende midde len. Dit heeft echter geen deugdelijk resultaat opgeleverd. Br is de laatste jaren veel gedaan aan geneesmiddelen en op het ogenblik zijn er behoorlijke. De slakjes met de leverbotlarven komen meestal voor op kwelplaatsen. Ook kan men ze veelvuldig aantreffen op weilanden met diepe greppels, of in weilanden op knipklei. Besmetting wordt meestal in de herfst opgedaan, aldus besloot de heer Reinders zijn in leiding. Hij beantwoordde hierna en kele vragen. Na een woord van dank aan de spreker sloot de voorzitter deze nuttige bijeenkomst hij ook wel wordt genoemd) was een bisschop in de stad Tours in midden- Frankrijk. Ongeveer 400 jaar na Chr. is hij gestorven. Tijdens zijn leven was hij de bevolking zeer dierbaar. Dit leidde ertoe, dat hij als eerste bisschop openbaar door de Kerk werd vereerd. Ongeveer 60 jaar na zijn dood bepaalde de Kerk, dat hij in het vervolg op 11 rJn'vr» -71/7TÏ \A7irln3TVTozp/-fn Fti'? oL’ on nnnf PT nm. TfïPPY Tll.iYn.t.P. Inmiddels was de politie gewaar schuwd. Enkele mensen hebben het zien gebeuren. Zoals Arnold Wiegers- ma. die thuis was en plotseling een knal hoorde. Even daarvoor had hij het vliegtuig al gehoord. Het toestel moet vlak langs de boerderij zijn ge gaan Mevr. J. Veninga zag het toestel in het poeltje vallen en buschauffeur Th. Westra. die met ziin bus van Oude ga naar Gaastrreer reed, liet daar de bus staan en ging snel in zijn eigen auto terug Met enkele anderen roeide hij naar wat er boven het water uit stak Enkele ronddrijvende panieren en reddingvesten wist men op te pikken. ma r meer konden ze niet Het cabaret is tegenwoordig „in”; geleidelijk zijn ook meer cabaretiers overgegaan op éénmans-cabaret. Fons Jansen, die in 1962 als amateur begon voornamelijk op het thema van de rooms-katholieke levensbeschouwing, laat in zijn programma „Hoe meer zie len” achtereenvolgens de dominee, de pastoor en de psychiater, drie functio narissen die zich bekommeren om de ziel, ten tonele verschijnen. Na zijn Er zijn mensen, in de regel niet Friezen, die beweren, dat de Friezen nogal vasthouden aan oude, overgeleverde gebruiken op het gebied van de cultuur en de zeden. Indien deze bewering juist zou zijn, zou daaruit kunnen worden geconcludeerd, dat Friesland rijk is aan volksgebrui ken. De werkelijkheid is echter anders. Evenals in de rest van Neder land heeft de zeer snelle evolutie, vooral na de tweede wereldoorlog, tot gevolg gehad, dat hier veel volksgebruiken zijn vervaagd of bijna ge heel verdwenen. Een sprekend voorbeeld hiervan is het Sint-Thomas- luiden, dat tegenwoordig alleen nog in de dorpen Katlijk en Oudehorne wordt gedaan, maar aan het begin van deze eeuw in een veel uitgebrei- der gebied plaatsvond. Ook andere gebruiken dreigen te verdwijnen, indien zij niet op verschillende wijzen worden gestimuleerd. Dit is onder andere het geval met de viering van het Sint-Maartensfeest, dat dat laatste jaren kunstmatig wordt „gevoed” door verenigingen van plaat selijk belang en schoolbesturen. Het eigenaardige bij dit feest is, dat het zich steeds meer uitbreidt. Als gevolg van de industrialisatie verhuizen velm van streken met het Sint-Maartens feest naar gebieden, waar dit gebruik nog onbekend was. Zo kan men mor genavond in de Noordoostpolder en de Wieringermeer talrijke kinderen aan treffen, die met „lichtjes” door de stra ten lopen. De 11e november is dus de dag waarop het Sint-Maartensfeest in grote streken van ons land wordt ge vierd. MAAGDARMWORM Een andere parasitaire ziekte is de maagdarmworm. Deze worm, die niet groter is dan 1 cm. leeft in allerlei soorten in de lebmaag. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat er soms in 1 gram mest 1000 eieren voorkomen. In tegenstelling tot de longworm, komen Direct steeg een verkenningsvlieg tuig van de vliegbasis Valkenburg op, maar dit keerde later terug omdat men vanwege de slechte weersomstandig heden niets kon ontdekken. Dat Fons Jansen maandagavond voor de televisie verklaarde liever niet van dit medium gebruik te maken, omdat zijn éénmans-cabaret een select publiek behoeft, valt na gisteravond beter te begrijpen. Niet iedereen zal waarschijn lijk zijn grappen en grollen over za ken die het geloof betreffen even waar deren. Bovendien wordt een zeker ni veau geëist om alles te kunnen begrij pen. De mensen, die voor een matig bezette zaal in Amicitia zorgden, heb ben ongetwijfeld geen spijt gehad, dat zij de regen trotseerden om te luiste ren naar een van Nederlands grootste cabaretiers. Ad vertentieprij s 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Woensdag 9 november was het vijf entwintig jaar geleden, dat onze oud- stadgenoot ds. A. I. Krijtenburg, thans predikant van de Gereformeerde (Vrij gemaakte) Kerk van Dordrecht, werd bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Eemdijk. Andries Izaaks Krijtenburg werd op 18 december 1912 te Sneek geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Alvinus-gymnasium in zijn geboortestad en studeerde daarna aan de theologische hogeschool van de ge reformeerde kerken in Nederland te Kampen, waar hij in maart 1938 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Krijtenburg door de classis Sneek beroepbaar was verklaard in de gere formeerde kerken in Nederland, was hij hulpprediker, eerst ruim een half jaar te Goënga en Sijbrandaburen, daarna bijna een jaar te Arnhem en tenslotte nog ongeveer negen maanden te Bunschoten-Spakenburg. Op 9 no vember '941 werd hij bevestigd als eerste predikant van de op 1 augustv 1941 zelfstandig geïnstitueerde Gere formeerde Kerk van Eemdijk. In deze eerste gemeente maakte ds. Krijten burg zich in 1944 los van de synodale besluiten. In 1946 verwisselde hij de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Eemdijk met die van Bilthoven, vanwaar hij in 1951 naar Zaamslag vertrok. Sinds 6 maart van dit jaar dient ds. Krijtenburg de Gereformeer de (Vrijgemaakte) Kerk van Dordrecht Ds. Krijtenburg werd bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere sy node van Zeeland - Noord Brabant - Limburg en ook enige keren naar de generale synode van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerken in Nederland. Verder heeft hij ook nog vele bestuurs functies en deputaatschappen vervuld. Us jonges üt ’e „Lege Geaën” Binn’ altyd drok yn ‘t spier Binammen om novimber hinne Dan komt „it brantsje” yn sicht, net wier? Al wiken ha hja ’t tige drok En bringe ‘t spul to plak. Alles op ien greate bulte En kryt it syn gerak. Om plak to finen is in toer Yn ’t lan giet ‘t ek wol roech Mar, diz’kear wie it Jabik boer Dy’t nei it freegjen ’t ja-wird joech. Is ’t ‘dan einliks alf novimber De bern sjogge der al lang nei üt, Dan brarne jouns de lampioenen En sjonge hja de ferskes bruut By eltse daar wurdt dan hwat jown Hjir appels, parren of sa hwat Suertsjes, koekjes, pipernuten Alles yn ien greate pot Nei ófrin wurdt it earlik patten, Elts krijt syn diel, wol graech hwat ha Hja komme wurch en smoarch as bargen Nei ’t greate feest op hüs wer ta. Gisteren kreeg de gemeentepolitie J Sneek vijf aanrijdingen te behande- len, die alle gelukkig met lichte J Onze stadgenoot P v. d. Kooi in de schade afliepen. Volgens de politie - - - - geluk- houdt dit verband met het regen- J landelijke achtige weer. Het is haar ervaring, F LEVERBOT Tenslotte behandelde de spreker le- verbot. Dit is een geheel andere en in gewikkelder ziekte. De leverbot leeft in volwassen toestand hij is dan on geveer zo groot als een vingernagel in de galgangen van de lever. Uit de eieren ontstaan larfjes, die ook weer met de uitscheiJ’ng op het land komen. Deze larven moeten voor hun verdere bestaan een slakje hebben, waarin zij zich dan verder ontwikkelen èn ver menigvuldigen. De ontwikkeling in de slak duurt ongeveer 2 maanden bij een gemiddelde dagtemperatuur van tien graden Celcius. Leverbot kan dodelijk zijn: schapen bijvoorbeeld kunnen reeds sterven aan onvolwassen botten- Er zijn twee bestrijdingsmogelijkhe den. De slakken met de larven doden, of de leverbot in de koe doden. De eer- Vanmiddag werd in de voormalige Pier de Boer-stichting aan de IJ1- sterkade de chr. detailhandelsvak- school officieel geopend. Hoe dit in zijn werk ging en wat er alle maal gezegd werd kon vandaag niet meer mee. Maar wel verklappen wij i alvast, dat Mercurius, de god van de handel, zelf aanwezig was bij de Sinterklaas is er dit jaar vroeg bij. opening. J sen zijn, die van plan waren om in de nacht van zaterdag op zondag I tussen 0 en 6 uur naar Lemmer of verder te rijden, dan worden zij er J aan herinnerd, dat de brug in Span- nenburg dan is gestremd. Wie lo- 1 pend of op de fiets gaat kan er nog wel over, maar auto’s e.d. moeten omrijden, over Joure of helemaal J door Gaasterland. november zou worden herdacht. Deze cultus heeft zich langzamerhand uitge breid over het aangrenzende Germaan se gebied, waarbij ock Nederland be hoorde. De verering van de heilige is in de loop der jaren geheel op de achter grond geraakt. Tegenwoordig is het een echt kinderfeest. Eerst met de brandende kaarsjes bij de deuren langs, dan een versnapering en wat de Lege Geaën betreft, tenslotte het Sint- Maartensvuur. De branbult is niet uit deze streek weg te denken. Misschien gaat dit „Sint-Mertensbrannen” evenals de rest van het Sint-Maartensfeest zich de ko mende jaren ook uitbreiden. Dan zou de kans groter zijn, dat dit volksge bruik blijft bestaan. (Geraadpleegde literatuur: De Frie- sche kalenderfeesten en Levend volks leven, beide van S. J. van der Molen.) Nogmaals de ooievaar. In ons stuk- Gisteren was hij reeds op het Groot je in de krant van vorige week zand om de heropening van een donderdag werd ten onrechte de zaak bij te wonen. Verscheidene dierenbescherming genoemd. Dit kinderen vragen zich nu in ver- moest zijn: de Vogelbeschermings- warring af hoe. dat kon, terwijl de wacht Sneek en Omstreken. Men Sint pas volgende week zaterdag f deelde ons mee, dat er geen vang- zijn officiële intocht houdt. Tri 4-zm 4 Donderdag 10 november Dia-zendings- avond Filadelfia Gemeente Sneek in het Tempelierenhuis, Oosterdijk. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 10 november 's avonds 8 uur Amicitia-theater Toneelgroep Amicitia met het blijspel „De be moeial”. Na afloop dansen in de foyer. Vrijdag 11 november K.C. Sneek en Omstreken en Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren afd. Sneek. Kleurenfilm met toelichting door dr. Naaktgeboren over „De geboorte van de hond”. Rest. „Onder de Linden”, 's avonds 7.45 uur. Vrijdag 11 november. Feestavond in „Ons Gebouw” van de Invaliden Sportclub „Fit Door Sport”. Aan vang 8 uur. Zitvolleybal-demonstra- tie en toneelstuk „In foarlik bern’ Zondag 13 november Dancing Boer- mans, Bolsward. „Mandy and the Valliants”. Donderdag 17 november ’s avonds 8 uur in Amicitia „Kunst aan Allen”. Toneelgroep .Theater’ met het toneel stuk „St. Joan” van G. B. Shaw. Vrijdag 18 november Vergadering van Volmachten Waterschap „Heeg” in hotel Visser te Heeg. Aanvang ’s morgens 9.30 uur. Dinsdag 22 november en woensdag 23 november: Uitvoering Snitser Frysk Toaniel „Frou en Faem” in Amicitia. Aanvang 8 uur. Donderdag 24 november Concert Frysk Orkest in Amicitia. Solist Anner Bijlsma. cello. Aanvang ’s avonds 8 uur Esdoornlaan is maar weer l.lo. lij won met een 1-.j— t prijsvraag van de Shell een olie- dat er op de eerste dag van een kachel. Volgende week zal hem de- regenperiode, veel ongelukken ge_- t ze prijs worden uitgereikt. vorige programma „De lachende kerk”, dat vooral op de roomse kerk betrek king had, is dit nieuwe wijder van op zet. De oecumene komt meermalen ter sprake. Fons Jansen wil geen clown zijn, maar een nar, zegt hij zelf. Hoewel men vaak naar hartelust kan lachen om zijn rake opmerkingen, is het niet louter kolder, noch satire. Allerlei ker kelijke zaken worden gehekeld, hun betrekkelijkheid wordt aangetoond. Toch wordt Jansen nergens banaal, al zullen sommigen vinden, dat hij mis schien hier en daar te ver gaat met zijn grapjes over de hemel en de hel. Enkele typerende uitspraken: „Er wor den tegenwoordig op ’t toneel dingen gezegd, die ze er vroeger nog niet ach ter deden”. Heidenen bekeren is een christelijk werk: christenen bekeren is een heidens werk”. „Er worden speci ale reizen georganiseerd voor ortho doxen en vrijzinnigen: 3 dagen Knok ken”. Jammer, dat niet alles even goed verstaanbaar was. Afgezien daarvan een avond met goed cabaret. Tijdens de najaarsvergadering van de Friese Mij. van Landbouw, afdeling Sneek, gistermorgen gehouden in restaurant Piso, heeft dr. J. S. Reinders uit Leeuwarden een inleiding gehouden over de parasitaire ziekten bij het vee. Dr. Reinders, die werkzaam is bij de gezondheidsdienst voor dieren in Friesland, sprak over de verschijnselen en mogelijke bestrijdingsmethoden van longworm, maagdarmworm en leverbot. Vijfentwintig leden waren on danks de langdurige regenval, op de vergadering aanwezig. Na het openingswoord van voorzitter S. Andela van Nijland, werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgewerkt. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering van de Mij. in Leeuwar den werd gekozen de heer Tj. Hoekstra uit Loënga. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Tj. Folkertsma jr. uit Uitwellingerga, die in de plaats zal komen van de heer Th. de Boer uit Speers. De voorzitter dankte de heer De Boer, die zeven jaar zitting heeft gehad in het bestuur, voor het werk dat hij voor de Mij. heeft gedaan. LONGWORM De heer Reinders behandelde van de drie parasitaire ziekten bij vee eerst de longwormziekte. De longworm, aldus spreker, is ongeveer 8-10 cm lang en niet veel dikker dan naaigaren. Deze wormen leven in de bronchiën. De vrouwelijke exemplaren leggen eitjes, die door het hoesten in de keel komen. Zij worden doorgeslikt en komen in het maagdarmkanaal terecht. Hier groeien uit de eitjes larven, die met de uit scheiding op net land terecht komen. Het weer speelt een grote rol bij de ontwikkeling van de larve. Een natte en warme weide is het meest ideale voor een larve. Maar ook onder andere omstandigheden blijft een larve vaak in leven, want zij kan zeer goed tegen de kou. In het voorjaar, als het vee weer in de weide .komt, vorden de overwinterde larven opgeslikt en be landen via darm en lever weer in de longen. De ziekte komt volgens de heer Reinders steeds meer voor en dit jaar is het heel erg. Hoesten en vermageren van de dieren zijn bekende longworm- verschijnselen. De jongste dieren heb ben het meest van deze ziekte te lij den, maar ook bij pinken komt het veel voor. Bij de oudere koeien is de ziekte het minst opvallend, maar hier speelt de immuniteit een rol. Een moderne bestrijdingsmethode is het inenten van koeien met radio-aktieve larven. Deze larven worden namelijk niet volwassen. Maar ook zijn er tegenwoordig goede geneesmiddelen tegen de longworm ziekte. Het kerk- en recreatieschip „De Boei” is voor het winterseizoen uit geleend aan Leeuwarden. In april volgend jaar komt het weer naar Sneek. De eerste dienst op het Snee- kermeer zal met Pinksteren worden gehouden. Vanmorgen werd in Zaterdag 19 november viert de Leeuwarden het schip getoond aan ANMB, afd. Sneek, het 50-jarig be- de pers. Het wordt zo lang beheerd staan, ’s Middags zal er een recep- door INTEAC, een interkerkelijke tie zijn in hotel Hanenburg. In on- stichting voor jeugdwerk, verge- ze rubriek „Uit het verleden” kan lijkbaar met onze Meerpaal. De lig- men lezen hoe de oprichting van plaats is tegenover hotel Amicitia. de afdeling van de „Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en de Elektrotechni sche Industrie” (hè hè) plaatsvond. VS/'-- I t t 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1