I ernieuwde o I. school Ijlst feestelijk heropend Detailliandelsvakschool werd officieel geopend Christel ijk—gereformeerde kerk door brand ernstig beschadigd van school voor nieuwe 88-jarige school meermalen verbouwd Nu al plannen IJLST WYMBRITSERADEEL en ALS GEVOLG VAN KORTSLUITING Sneek: eerste christelijke in Friesland Aan IJlsterkade Slachtoffers vliegtuig ongeluk in Ringwiel geborgen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Waardevol orgel onherstelbaar vernield Filmavond K.C. Sneek e.o. „Van Fhnd tot Hond” 121e jaargang nr. 91 Maandag 14 nov. 1966 in een- Vs koeke-aksje yn hens Bijzondere frankeerzegels Suriname (50 iaar Bauxietindustrie) Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave wan NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Wie is z’n fiets kwijt? Vandalisten maakten brommers onklaar en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD een behalen voor minder begaafde leerlingen. Voor een goede sfeer in de school. GEBOUW UIT 1907 voor De openingsrede werd uitgesproken door dr. G. J. Stapelkamp, voorzitter Burgemeester Rasterhoff slaat op de rijdende kassa de datum aan. In de geldla ligt de sleutel van de nieuwe school. Mercurius kijkt met argusogen toe. RELATIEF STERKE CONSUMENTENTOENAME IN SNEEK niet helemaal door de verzekering kan worden gedekt. Op het politiebureau in de Kruize- broederstraat staan een stuk of tien fietsen, die de laatste maanden door de gemeentepolitie van Sneek zijn „ver zameld” na her en der te zijn gevon den. De eigenaars kunnen ze gerust terughalen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Gisteravond kreeg de politie klach ten van twee bromfietsers uit IJlst, die hun vervoermiddel op het Waagplein hadden gestald en later teruggevonden met doorgesneden kabels. Van de da ders geen spoor. Fjirtich bruorren en sisters diene mei Sutelje mei koeke lans de wei Wier it thus hwat in biheinde boel Sneon wier’t allegear foar’t goede doel Wy litte in nije pastorije bouwe Dêrom moasten wy mei koeke sjouwe En bruorren, sisters, hwat sizz' jim hjirfan? Twatüzen koeken brochten wy oan de man Tank foar jim meiwurking. dllegearre Wy litte grif wolris wer fan üs hearre. Tj. B.-A. een betonschutting om het schoolplein. Kosten totaal ƒ2.211,In 1951 kwam het aanbrengen van w.c.’s met water spoeling en een aantal kleine verbe teringen Kosten totaal 2.445, In 1966 was met de totale verbou wing, inclusief meubilering, verande ring van schoolplein, zoals het thans is, een totaalbedrag van plm. 95.000 gemoeid. GROENVELD GAF DE STOOT der eerste leerlingen van de school herinneringen op uit het verleden. Hij Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het fraaie orgel, dat op de voorlopige lijst van Monumentenzorg stond, be vond zich boven de consistoriekamer, waar de brand is ontstaan. Door het vuur en de hitte werd het orgel onher stelbaar vernield. De waarde van het instrument werd geschat op 50.000 gul den. De oorzaak van de brand is kort sluiting in de elektrische leiding in dp vroegere consistoriekamer, die de laat ste tijd als garderobe werd gebruikt. De vlammen vonden in het droge hout een gretige prooi en greep snel om zich heen. Hoewel de brandweer het vuur snel meester was, had de hitteontwik- keling grote schade aangericht. De pij pen van het orgel smolten en stortten neer in de kerk, grote brokken kalk vielen van de muur, een aantal glas-in- lood-ramen sprong en de preekstoel werd ernstig beschadigd. Een bandre corder. die in de hoek van het gebouw stond, is bijna geheel gesmolten. De schade wordt geraamd op 120.000 gulden. Het gebouw was verzekerd, maar de verwachting is, dat de schade Deze school is met geld van ons al lemaal gebouwd en is daarmee óók van ons allemaal. Volksonderwijs, u hebt een prachtige school gekregen, bewaar het zuinig en moge er met vrucht in deze school gewerkt worden, aldus spreker. Met de hartelijke ge lukwensen van het gemeentebestuur reikte de burgemeester de sleutel van de school verbonden aan een Ulster vlaggetje, aar) de heer Speerstra, voor zitter van Volksonderwijs afd. Ijlst en tevens hoofd der o.l. school, over. MOOI RESULTAAT De burgemeester sprak bij de opening de hoop uit, dat de school spoedig uit gebreid mag worden. Mercurius, wiens blote voeten in open sandalen blauw waren van de koude, trok zich onop vallend terug en het gezelschap geno digden ging naar binnen om de school te bezichtigen. Daarbinnen heeft zich een metamorfose voltrokken, hoewel er toch ook weer niet zo’n geweldig ingrijpende verbouwing heeft plaats gehad. Er zijn twee leslokalen, waar van één theorielokaal. In het praktijk- lokaal kon men kennismaken met het werk van de 48 leerlingen die de scho 4 telt. Prachtige miniatuur-huis- jes met fraaie trapgeveltjes, compleet met verlichting, vielen in het bijzonder op. Echt „nifelwurk”. In een zbvleugel van het ongeveer 15 jaar oude gebouw heeft men een overblijflokaal gemaakt. Daar is ook de hal met toiletten. Ver der is er een bestuurskamer, een ka mer voor de direkteur, de heer A. J. Dijkstra, en een kamer voor de admi nistrateur. Het personeel bestaat uit zes man: direkteur, drie leerkrachten, waarvan twee vak-leerkrachten), ad ministrateur en concierge. De heer Dijkstra vertelde, dat er plan nen bestaan - en die zijn reeds in een vergevorderd stadium - voor een nieu we school. Dat wordt dan waarschijn lijk een semi-permanent gebouw. Maar ook wordt er gedacht aan de mogelijk heid het gebouw aan de IJlsterkade uit te breiden. De nieuwe school zal twaalf lokalen hebben, waarvan zeven voor theorie. De verbouwing werd uitgevoerd door de dienst Gemeentewerken, terwijl fa. Metz voor de vloerbedekking zorgde en Wester voor de vitrages. Het meubi lair werd geleverd door Galvanitas. De school ziet er keurig uit. Sinds kort is ook de toegangsweg aanzienlijk ver beterd doordat de bestrating onderhan den werd genomen. „MIDDELBARE KOP” Vooraf was er in Ons Gebouw een bijeenkomst waar door verschillende prominente personen het woord werd gevoerd. De voorzitter van het bestuur van de Stichting „Christelijke detail- handelsscholen voor Friesland, onze stadgenoot de heer W. G. Baarda, kon in zijn openingswoord een groot aantal belangstellenden welkom heten. In het bijzonder memoreerde hij de steun, die burgemeester Rasterhoff steeds aan de plannen heeft verleend. Op 16 juni 1957 diende de stichting haar aanvraag in voor een school in Leeuwarden. Ook in Sneek wilde men tot een dergelijke school '-omen. Doel bewust koos men voor de christelijke school. In 1956 werden de eerste scholen voor de detailhandel gesticht met het doel op te leiden voor het zelfstandig ondernemerschap en kaderfunkties in de detailhandel. De christelijke scholen wp’en daarbij uitgaan van positief- ghristelijke beginselen. Na alle plannen en voorbereidingen brak dezé zomer de grote dag aan, 14 juni, de dag waarop het Koninklijk Besluit afkwam, zonder welk besluit officieel niets kon worden ondernomen. Toen kon men van start gaan. Er meld den zich aanvankelijk 56 leerlingen. De god van de handel, Mercurius, bracht burgemeester Rasterhoff donderdagmiddag een rijdende kassa. Sneeks eerste burger sloeg daar op de datum „10 nov. ’66” aan, waardoor de geldlade openging. Hierin zat de sleutel van het gebouw aan de IJlsterkade, waar voorheen de Pier de Boerstichting was gevestigd. Daarmee werd de eerste christe lijke detailhandelsvakschool in Friesland geopend. De eerste neutrale school is in Leeuwarden, zodat er nu twee van dit soort scholen in onze provincie zijn. Over het gehele land is de Sneker school de zevende christelijke. Het detailhandelsonderwijs heeft echter in de korte tijd van zijn bestaan wel bewezen dat het in een behoefte voorziet. Burgemeester Rasterhoff merkte op, dat het gemeentebestuur deelt in de feestvreugde. Sneek is een belangrijk winkelcentrum, met een sterk gecon centreerde middenstand. De outillage is zelfs zodanig, dat men wel een be volking van 80.000 a 90.000 mensen kan voorzien, terwijl het aantal inwoners ca. 24.000 bedraagt. Maar vooral is van belang, dat men zich van deze cen- trumfunktie bewust is en bereid zich aan te passen. Er voltrekken zich op dit gebied grote veranderingen. E-' ko men steeds meer grootwinkelbedrijven. Sneeks bevolking is enorm toegenomen, maar het aantal verkoopplaatsen ver minderde daarentegen. Er is du’ spra ke van een relatief sterke toename van het aantal consumenten. Deze ontwikkeling eist van de onder nemers een opleiding, die meer dan in het verleden gericht is op het doel. Er is wel eens gebrek aan de nodige ser vice, bij sommige personeelsleden heerst onverschilligheid, zelfs kan van onbeleefdheid worden gesproken. Daarom kan het onderwijs in de ont wikkeling, die ons staat te wachten, een grote rol épelen. Het gemeentebestuur is verheugd, dat aan het areaal van het Sneker onderwijs deze school kan worden toegevoegd. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de nieuwe school een symbool zou zijn van de voortva rendheid van de Sneker middenstand. Namens de christelijke middenstands bond sprak de heer Meijer. Hij wees onder meer op de adviserende taak van de middenstand t.o.v. het publiek. De heer G. J. Demper, sekretaris van Gistermorgen is het gebouw van de christelijk-gereformeerde kerk op de hoek Wiilemstraat-Julianastraat door brand zwaar beschadigd. Het vuur werd tegen zes uur ontdekt door de heer P. H. Kuipers uit de Joh. Willem Frisostraat, chauffeur bij de NTM. Hij alarmeerde direkt de Sneker brand weer, die zeer snel ter plaatse was. Zij wist de als een fakkel brandende „oude” consistoriekamer binnen een kwartier te blussen, maar de enorme hitte had toen reeds een spoor van grote vernieling achtergelaten. Het bestuur van de kynologenclub was nogmaals door de firma Bogena uit R’dam in de gelegenheid gesteld de geluidsfilm „Van Hond tot Hond” te vertonen, nu met een goede geluids- orojector. In overleg met het bestuur van Dierenbescherming was deze avond ook toegankelijk voor leden van deze vereniging, die daarvan dankbaar gebruik maakten. Nadat de voorzitter, dr. J. P. Otto, de avond geopend had, t-ad de vice- voorzitter. de heer J. M. Alkema, naar voren om de heer Otto namens het be stuur en de vereniging geluk te wen sen met zijn 65e verjaardag. Hij bood hem daarbij een mooie kist sigaren aan, die in dank werd aanvaard. De ruim zestig aanwezigen volgden vol aan dacht het proces van „de geboorte van de hond”. Na afloop werden verschil lende vragen gesteld. Om half elf sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan de heer Meijer be stuurslid), die het toestel bediend had, deze leerzame, geanimeerde avond. In 1958 in de raadsvergadering van 31 juli is voor het eerst over een ra dicale aanpak gesproken door de heer Groenveld. Men dacht toen aan een nieuwe school In de begrotingsverga- dering van 29 december 1958 diende de heer Groenveld een motie in: De raad, gehoord de besprekingen, ver zoekt b. en w. de nodige stappen te doen om te komen tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school. Deze motie werd met algemene stem men aangenomen. En toen begonnen de molens te draaien. Vanaf 1960 werden telkenjare urgentieverklaringen bij de minister aangevraagd, telkens zonder resultaat In 1964 werd met de inspecteur van het lager onderwijs contact gezocht. Voorjaar 1965 bulderden de kanonnen zo hevig, dat in een bespreking op het ministerie, waarbij foto’s, tekeningen en begrotingen een belangrijke rol speelden, de urgentieverklaring werd losgepraat. En thans staat er een school waar heel MIst trots op kan zijn. Gisteren hebben mannen van de vaar- en duikerschool van de land macht uit Gorkum de lichamen gebor gen van de beide inzittenden van het zakenvliegtuigje dat vorige week in het Ringwiel stortte. Zaterdag was het wrak al gelicht. Geruime tijd heeft men gezocht voor dat de beide mannen, de 46-jarige En gelse piloot Peter Hillwood en zijn Duitse passagier Albert Weerda, wa ren gevonden. Donderdag ontdekte men hun lichamen onder het wrak. Het kostte de pontonniers uit Gorkum, die zaterdagmorgen arriveerden, nog an derhalve dag om het wrak te bergen. Hoe het ongeval met het tweemoto- rige vliegtuigje heeft kunnen ontstaan is nog steeds niet duidelijk. Het is heel goed mogelijk dat men daar nooit meer achter komt. In 1906 kwam in Sneek de christe lijk-gereformeerde gemeente tot stand. De gemeente telt op het ogenblik 350 leden. Een jaar later, op 28 november 1907, werd het kerkgebouw in gebruik genomen. Dit is gebouwd door de heer J. Kampman. Het orgel met monu mentale waarde werd aangekocht van de gemeente in Kollumerzwaag. Een tweetal particulieren uit de ge meente, de heren P. Brandsma uit Bolsward en de heer A. Gerrits, heeft direkt na de brand het intiatief geno men ot een hulpaktie voor de herbouw Het adres voor deze aktie is „Hulp- aktie herbouw”, Postbus 54, Sneek. Het gironummer is 1167612, t.n.v. Hulpak tie herbouw. j werd gevolgd door mej. Oeke v. d. Goot (a sweet girl from her time), terwijl de heer J. Schilstra de aanwe zigen vergastte op een voordracht. Al len spraken de wens uit, dat de school mag gaan groeien en bloeien De heer Speerstra stelde dan- tegen over. dat de vereniging 26 zinnen telt, terwijl er 33 leerlim’en zijn. Lage produktie zijns inziens. Met »er tweede optreden van „Tiidewiis werd deze gezellige en geslaagde feestavond ge sloten. Op 19 december 1966 zal de Post administratie van Suriname ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de bauxietindustrie aldaar twee bijzondere frankeerzegels zonder toe slag uitgeven Deze zegels die werden ontworpen door de heer N. C. Loning te Paramaribo, hebben de volgende frankeerwaarden, voorstellingen en kleuren: 20 cent „Bauxindustrie 50 jaar geleden” kleuren: beige, geel, roestbruin en zwart. 25 cent: „Bauxiet industrie heden” kleuren: beige, blauw, roestbruin en zwart. Als bijzondere tekst is op beide ze gels vermeld: „50 jaar Bauxietindu strie”, De prijs van de serie bedraagt in Nederlandse munt 0,90. De zegels zullen verkrijgbaar zijn tot en met 31 januari 1967, de geldig heidsduur voor de frankering eindigt op 30 juni 1967. Daarvan werden 48 toegelaten, onder wie 4 voor de tweede klas en 3 voor de derde. Voor volgend jaar verwacht men ’n leerlingenaantal van 67 voor klas 1 en 68 voor klas 2. Dat betekenen drie eer ste en drie tweede klassen. De progno se voor vier „lichtingen” is, dat er dan zo’n 250 leerlingen zullen zijn. In de toekomst hoopt men bovendien „middelbare kop” op de school te zet ten. Leerlingen, die na het van het diploma van de vierjarige de- tailhandelsschool verder willen stude ren heben mogelijkheden tot nog bre dere ontplooiing op middelbare detail- handelsvakscholen. Tot slot wees de heer Baarda er op, dat de leerlingen straks stage gaan lo pen bij Sneker bedrijven. WEERBAAR TEGEN VAAK HARDE CONCURRENTIE Het Mienskipshus liep vol vrijdag avond. Er bestond grote belangstelling voor de door oudercommissie en be stuur van Volksonderwijs aangeboden feestavond ter ere van de totaal ver nieuwde o.l. school te IJlst. Burge meester Cazemier opende de avond en riep allen namens het gemeentebestuur van IJlst een welkom toe. Heel graag had hij het oud-raadslid de heer S. Groenveld hier willen zien, maar he laas kon deze wegens ziekte niet aan wezig zijn. I de algemeen gevormde vakken is een ruime plaats ingeruimd. T.a.v. het op- volgingsvraagstuk heeft de school een positieve invloed uitgeoefend. De op leiding beperkt zich niet tot het ma teriële vlak, maar getracht wordt ook aan het woord christelijk een duidelijke inhoud te geven. De heer Speerstra antwoordde daar op: „Zo er ooit voor Volksonderwijs alhier een feit geweest is een feest waard, dan zeker vandaag. Het heeft veel geduld gevraagd, maar het resul taat is de moeite waard.” Spreker dankte allen, die aan de verbouw heb ben meegewerkt; de gezamenlijke in spanning is met succes bekroond. Na mens Volksonderwijs heette hij allen nog eens welkom, in ’t bijzonder ook het gezelschap „Tiidewiis”. Na een korte consumptie-pauze kreeg dit gezelschap gelegenheid op lichtvoetig wijze te laten zien de tijd zoals die vandaag is en doorleefd wordt Er kwamen nog verschillende spre kers aan het woord. De heer Overzee, gewestelijk voorzitter van Volksonder wijs, feliciteerde de Ulster afdeling met deze mooie school en bood een boekenbon aan voor aanvulling van de schoolbibliotheek. De heer Van der Woude sprak na mens de aannemers en medewerkers aan de verbouwing, ook als geboren historicus ook even in de geschiedenis en vond het een wonder dat de o.l. school in IJlst nog bestaat. Hij dacht daarbij aan de opruimingswoede van destijds. Minister Marchant, die heel veel kleine schooltjes vari de kaart heeft geveegd. Dat IJlst er aan ontko men is, komt wellicht, zo dacht hij, om dat IJlst één van de elf is. Een vaderlandse driekleui, een Frie se vlag voor het schoolgebouw, een elektrische klok en daarbij nog een bloemstuk is het bewijs van meeleven van de verschillende verbouwingsbe- drijven. De heer Kees Schilstra riep als één De burgemeester noemde deze dag opnieuw een belangrijke dag IJlst. Voor kort mochten we de ope ning van de nieuwe weg Sneek-Ulst beleven, nu de opening van deze school. De geschiedenis van de school nagaande deelde hij mee, dat deze in 1878 is. gebouwd voor, de som van 15.320,01s, inclusief aankoop grond Subsidie toen J 8.566,66. In 1928 is de school verbouwd. Deze verbouwing bevatte: de aanbouw van twee privaten en een urinoir met voor portalen op het speelterrein, het op ruimen van de bestaande privaten in de leslokalen, waarvoor in de plaats kwamen kasten, drink- en wasgelegen heid en gedeeltelijke vernieuwing van de vloer in het achterste lokaal. Kos ten totaal f 1.125,In 1939 besloeg de verbouwing het uitbreiden van kast- ruimte, het vernieuwen van raamko zijnen en vloeren, de bouw van njeuwe schoorsteenkanalen, de betegeling van het schoolplein en het aanbrengen van van de raad van beheer van de trale voor chr. handelsonderwijs in Ne derland. Deze wees nog eens op de snelle groei van het detailhandelson derwijs in het algemeen en het chris telijke in het bijzonder. De ontwikke ling in de detailhandel is, dat er ener zijds sprake is van een natuurlijke sa nering, anderzijds wordt er van de doorzetters een degelijke voorbereiding gevraagd op hun taak. Gaandeweg wordt het middelbaar detailhandelson derwijs belangrijker. Waarom moet dit echter gaan ten koste van het lager detailhandelsonderwijs? De positie van het middelbaar detailhandelsonderwijs is _iog niet duidelijk, de status is nog vaak onzeker. Het is van belang dat er van de overheid zo spoedig mogelijk een duidelijke uitspraak vzordt gedaan. Aldus de spreker. Het detailhandelsonderwijs biedt een goed gefundeerde en breed georiën teerde opleiding, gericht op het zelf standig ondernemerschap in het mid den- en kleinbedrijf. Van de midden stander wordt weerbaarheid gevraagd tegen de vaak harde concurrentie van de groothandelsbedrijven. De snelle ontwikkeling van deze scholen heeft bewezen, dat ze in een behoefte voor zien, aldus dr. Stapelkamp. Sedert 1962 bestaat er tussen Am sterdam, Apeldoorn en Middelburg ’n samenwerking in de vorm van een stichting. In diverse plaatsen zijn christelijke detailhandelsscholen van start gegaan. Dit is de zevende. De spreker wees er tenslotte op, dat de de landelijke stichting voor de detail school geen soort opvangcentrum is handelsscholen wees op het belang van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1