Waterpoort - krabbels Ijsclub „lendracht’, Jutrijp-Hom inerts, bouwt zelf kleedlokaal nieuw Krediet voor reconstructie van de z.g. paviljoenweg naar ’t Sneekermeer I I I I I o I I I I r I I I f i o I I en Maar moet nog heel wat geld op tafel komen er o I IJLST WYMBRITSERA DEEL van Raadslid Van Dijk: weinig waardering voor wijzigingen in nieuwe bouwverordening Anjeraktie 1966 De route die Sinterklaas volgt o Officieel Orgaan o de gemeenten SNEEK, Donderdag 17 nov. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dinsdag a.s. weer raadsvergadering Q Oud-leerling chr. lyceum predikant in Rijnsburg Wie ontdekte de brand o Vanmorgen zag het braakliggende terreintje tussen Kaatsland en Katzijlstraat Lemmerwegwijk-west) er uit als een binnen meert je. Het is niet te hopen, dat we een herhaling krijgen van vorig jaar, toen verscheidene plaatsen hetzelfde beeld vertoon den. Gelukkig is het nieuwe gemaal in Staveren thans in ge bruik, hetgeen voor de boeren in de laaggelegen polders een hele geruststelling zal zijn. In de stad waren gistermorgen door de overvloedige regenval op veel plaatsen grote waterplassen ont staan. Zo stond het fietspad op de Lemmerweg bij het kruis punt met de Frieswijkstraat over enkele meters volkomen blank. Schiermonnikoog, dit jaar aan de spits 0 l o 0 a Prov. verkoon woningen en winkelpand in Sneek De aktieve en in ons land goed bekend staande ijsvereniging Jen dracht’ te Hommerts-Jutrijp kan, na tien jaar op de nieuwe, grote baan te hebben gereden, deze winter ook gebruik maken van een nieuw kleedlokaal. Dit is mogelijk dank zij de leden, die de grote houten accommodatie helemaal zelf hebben gebouwd. Dit betekende echter een grote financiële aderlating, die voor een groot deel ook weer door de leden zal moeten worden aangezuiverd. Het bestuur heeft onlangs al een grote koekaktie georganiseerd (opbrengst onge veer 1500 gulden), terwijl het bovendien op subsidies van overheid en sportorganisaties rekent. 0 0 121e jaargang nr. 92 10 i o 1 SNEEKER NIEUWSBLAD SALARISVERHOGING s VERDERE VOORSTELLEN VERKOOP BOUWTERREINEN Enkele jaren geleden is door de N.V. In augustus werd de betonnen fun- dering gelegd. Daarna, week in week NED. SPORTFEDERATIE HELPT NIET TRANSFORM ATORSTATION IN NOORDERHOEK II VERKEERSONDERWIJS OP CHR. SCHOLEN die gratis door de belasting werden uitgereikt aan werklozen. Nog twee nachtjes slapen. Vol ver wachting klopt ons hart, want za terdag is het weer zo ver, dat de goede Sinterklaas onze stad met een Op verschillende plaatsen heeft men in vroeger jaren de Sneker grachten gedempt. Thans worden er elders in de stad nieuwe grachten gegraven. Zoals bijv, langs de Scherwolder- hemstraat, waar men op het ogen blik met een dragline bezig is de boel wat uit te diepen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 1 o uit, praktisch iedere avond en op za terdag, werd hard gewerkt aan de ver dere opbouw. Het resultaat is, dat er nu een groot kleedlokaal is verrezen, met een afmeting van 16 x 5 meter, „lendracht” hoopt op 1 december he lemaal klaar te zijn met de bouw. Dan zijn ook de houten banken geplaatst en is het hele vertrek verwarmd (het zal waarschijnlijk wel gas worden, aldus de heer Bergsma). De totale kosten worden geraamd op ruim 8500 gulden Hiervan is dus reeds d.m.v. de koekaktie 1'00 gulden op tafel gekomen. Verder heeft het be stuur subsidieaanvragen gedaan bij de NSF (Nederlandse Sportfederatie) en bij de gemeente. De NSF heeft het ver zoek afgewezen, omdat de ijsclub niet meedoet aan de toto. De heer Bergsma zei ons echter, dat de ijsclubleden ook woningen Bothniakade 30 en 31, Klein- zand 79, Looxmadwarsstraat 8 en 16, le Oosterkade 10 en 11 en IJlsterkade 100, die alle in slechte staat verkeren, onbewoonbaar te verklaren. In het in februari 1965 verschenen rapport van de Cultuurtechnische Com missie te Utrecht voor de ruilverkaveling de Sneeker Oudvaart, wordt mee gedeeld, dat er naar zal worden gestreefd om in het kader van de ruilver kaveling een aantal voorzieningen tot stand te brengen, van belang voor de openluchtrecreatie in het ruilverkavelingsgebied. Eén van deze voorzienin gen betreft het verbeteren van de verbinding van Sneek met het Sneeker meer, De verbetering van de z.g. paviljoenweg, lopende van de weg van Offingawier naar Gauw naar het Sneekermeer is in het ruilverkavelingsplan niet nader uitgewerkt, omdat de uitvoering afhankelijk is van het bereiken van overeenstemming op technisch en financieel gebied tussen de daarbij betrokken instanties. Ds. E. P. Bosma, overgekomen uit Abcoude, zal a.s. zondag intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk /an Rijnsburg. ’s Morgens zal hij door zijn vader, ds. J. J. Bosma uit Musselkanaal worden bevestigd- De 33-jarige predikant bezocht in Sneek enkele jaren het christelijk ly ceum. Zijn vader diende nl. van 1946 tot 1949 de Gereformeerde Kerk van Scharnegoutum. Naar aanleiding van ons verslag over de brand in de chr.-gereformeerde kerk aan de Willemstraat werden wij er op attent gemaakt, dat niet de door ons genoeipde heer Ph. Kuipers de brand zou hebben ontdekt, maar Sietze Hille de Jong uit Wist. Deze stond op de bus te wachten toen hij zag dat er brand was. Hij heeft toen direct (om onge veer kwart voor zes) de brandweer ge beld. Hij kreeg ten antwoord: wij ko- Schiermon- men. Het PvdA-raadslid W. van Dijk heeft een aantal schriftelijke vragen gesteld aan b. en w. naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van de nieuwe bouwverordening. Hij is het groten deels niet eens met de door b. en w. voorgestelde wijzigingen van de geüni ficeerde verordening, die door een lan delijke commissie is voorgesteld. In onze krant van 3 november na men wij reeds een samenvatting op van het voorstel van b. en w. De heer Van Dijk heeft informatie ingewonnen bij hen die uit hoofde van hun beroep bij de verordening zijn betrokken. Het bleek, dat voor de geünificeerde ver ordening grote waardering bestaat. Voor de Friese provinciale wijzigingen en de daarop volgende lokale wijzi gingen bestaat daarentegen' weinig waardering. De heer Van Dijk somt vervolgens een aantal technische bezwaren op, na als eerste te hebben gesteld, dat iedere wijziging afbreuk doet aan de unifi catie (het tot eenheid brengen). Het Sneekar Nieuwsblad is een De minister van binnenlandse zaken heeft de gemeentebesturen meegedeeld, dat de per 1 januari 1966 ingegane sa larisverhoging voor het overheidsper soneel is achtergebleven bij de loon ontwikkeling in het particuliere be drijfsleven. Het rijkspersoneel zal daar om een uitkering-ineens ontvangen van 2,95% van het salaris (plus kindertoe lage en 6% vakantietoeslag), dat geldt op 1 november 1966. B. en w. stellen voor deze regeling ook voor het ge- meentepersoneel van toepassing te ver klaren. Nog maar nauwelijks is het gebouw, waar tot voor kort de Pier de Boer- stichting was gehuisvest officieel christelijke detailhandelsvakschool geworden, of reeds is bekend ge worden dat de nieuwe sociale werk plaats van de Pier de Boerstichting aan de Pieter Zeemanstraat 9 (in dustrieterrein Oppenhuizerweg) op maandag 28 november wordt ge opend. Deze officiële opening wordt ’s middags om 2 uur verricht door de commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan. De Anjercollecte 1966 heeft in deze orovincie in totaal opgebrach' f 25.181,64, hetgeen neerkomt op ruim 5 cent per inwoner. Vorig jaar bedroeg de opbrengst f 24.369,38. Evenals vorig jaar heeft het bestuur van het Anjerfonds een premie van f 500,uitgeloofd voor een cultureel doel in de gemeente, die de hoogste gemiddelde opbrengst per inwoner zou hebben. Voorts wordt aan de gemeen de, waarin de opbrengst van de collec te tenminste een bedrag van 3 cent der inwoner heeft opgeleverd, de helft der opbrengst gerestitueerd. Dit be drag wordt, door tussenkomst van de burgemeester en eventueel op advies van de gemeentelijke culturele raad, ter beschikking gesteld voor een cul tureel doel in de gemeente. De hoogste gemiddelde opbrengst per inwoner (ruim 25 cgnt) werd dit jaar door de, wat het inwonertal be treft, op één na kleinste gemeente in Friesland gewonnen, nl. Maandagavond werden in café-res- taurant Onder de Linden door notaris E. K. Hoekstra enkele woningen en een winkelpand provisioneel verkocht. De burgerwoning c.a. Johan van Ol- denbarneveldstraat 1, groot 2.09 are, werd beschreven op f 27.027,door S. Jelgersma te Sneek De burgerwoning Woudvaartskade 10, groot 1 are, kwam op f 16.888,geboden door S. Wind te Sneek. Het woon- en winkelhuis Scharnestraat 1, groot 24 ca, werd be schreven op f 6.195,door D. v. d. Meulen te Sneek. Het woonhuis c.a. Oud Kerkhof 17-19, groot 1.04 are kwam op f 2.002,door H. Schrale te IJsbrechtum. oude doos een hele verzameling fietsplaatjes van voor de oorlog. Ze dienden toen als bewijs dat men de verschuldigde belasting had betaald. Hij poetste ze op en bevestigde ze op een mooi plankje. Als herinne ring aan die toch echt niet zo beste tijd. Vijftien jaar lang heeft de Ne derlandse regering de fietsenbelas- Ijsclub „lendracht” heeft op het ter rein van de nationale langebaanwed- strijden een zeer goede naam. De baan in Hommerts is vrij snel „dicht”, zodat „lendracht” jaarlijks een van de eerste verenigingen is, die een langebaanwed- strijd organiseert. De accommodatie op de kunstijsbanen laat bijna niets te wensen over, maar over het algemeen is deze bij natuurbanen slecht. In Hom merts stond wel een „hok”, zoals de heer I. Bergsma, voorzitter van de ver eniging het noemde, maar veel te klein. Daarom hebben de leden de koppen bij elkaar gestoken en besloten tot de bouw van een nieuwe „tent”. Voor de aanleg en verbetering van v/h Firma T. Bottema, groothandel in wegen in het ruilverkavelingsgebied zijn grote hoeveelheden zand nodig. De aanvoer hiervan dient te geschieden over de paviljoenweg. Het ligt voorts in de bedoeling om zo mogelijk ook de aanvoer van de voor de andere wegenaanleg benodigde materialen te doen geschieden via een losplaats in de nabijheid van het paviljoen. De paviljoenweg is echter qua breed te van de verharding en van het weg- lichaam en qua stabiliteit van het weg- lichaam slechts geschikt voor beperkt verkeer met personenauto’s. Voor zwaar en frequent verkeer is een doel matige versterking en reconstructie van de weg dan ook noodzakelijk. Ver der blijft de noodzaak bestaan om de weg ook in het komende zomerseizoen beschikbaar te hebben voor het ver keer van en naar de Potten en de om geving van het paviljoen. Er is nu een plan ontworpen om vóór alle andere werken de paviljoen weg, die dus als aanvoerweg zal moe ten dienen voor zand en verhardings- materialen ten behoeve van de ruilver kaveling, te versterken en verbreden. Dit plan voorziet in de verbreding van het weglichaam in de kruin tot 14 m. De wegverharding krijgt een breedte van 6 m en zal bestaan uit 12 cm zand- asfalt, kleeflaag, 7 cm grindzandasfalt, kleeflaag, 4 cm deklaag van grindzand asfalt, waarop een slijtlaag. Het wegli chaam zal worden versterkt met slak- kenzand. De uitkomende klinkers ko men ter beschikking van de gemeente Sneek als eigenaar van deze weg. De totale lengte van de paviljoenweg be draagt 1900 m. De kosten van deze wegreconstruc- tie worden geraamd op f 537.550,In deze kosten zal door de Cultuurtech nische Dienst een subsidie worden ver leend van 70%, is f 376.285,Aange zien het gedeelte van de weg tussen de weg van Offingawier naar Gauw en de Groenedijk, ter lengte van 850 m, ook zij het tot een geringere breedte dan 6 m uit landbouwkundig oog punt van belang is, kan ten laste van het ruilverkavelingsblok nog worden gebracht een bedrag van f 40.000,in de totale aanlegkosten. Voor rekening van de gemeenten Sneek en Wymbrit- seradeel blijft dus een bedrag van f 537.550,-f 376.285,-f 40.000,— is f 121.265,De verdeling van dit be drag over de beide gemeenten is ge dacht in de verhouding 70% gemeente Sneek en 30% gemeente Wymbritse- radeel. Het aandeel van de gemeente Sneek ad f 84.885,50, betekent bij afschrijving over een periode van 30 jaar op annuï- teitsbasis tegen een rente van 7%, een jaarlijkse last van rond f 6.850,Door de Cultuurtechnische Dienst zullen nog pogingen in het werk worden gesteld om in de ten laste van de gemeenten en het ruilverkavelingsblok komende kosten een subsidie te verkrijgen van het ministerie van Economische Zaken, zulks in verband met de recreatieve waarde van deze wegverbinding en mede gelet op het feit, dat in ruilver- kavelingsverband in de omgeving van de te creëren recreatieplas voorzienin gen zullen worden getroffen, welke het - door genoemd ministerie ‘e subsidië ren - Pottenplan II der gemeente Wym- britseradeel voor een deel overlappen. Een eventueel ter beschikking komend subsidie zal aan de gemeenten en het blok ten goede komen in de verhou ding, waarin in de kosten is bijgedra gen. In 1965 besloot de raad tot verkoop van bouwterrein in de uitbreiding ten noorden van de Worp Tjaardastraat en de Edo Jongamastraat ten behoeve van de bouw van twee transformatorsta- tions door het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf. Ten behoeve van de elek triciteitsvoorziening in deze uitbreiding, waar thans een complex van 338 Sim- plex-systeemwoningen wordt gebouwd, moet nog een derde transformatorsta- tion worden gebouwd. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf wil voor dit doel een perceeltje grond, ter grootte van ongeveer 38 m2, gelegen tussen de Cor- neliusstraat en de Suffridusstraat. De prijs van het over te dragen ter rein kan, evenals die van de grond voor de twee andere stations, gesteld wor den op f 27,per m2. Het P.E.B. gaat met deze prijs en de voorwaarden ak koord. lid of donateur zijn van de voetbalver eniging, die wèl meedoet aan de toto. „Het laatste woord is hierover nog niet gesproken”, aldus voorzitter Bergsma. Van de gemeente is nog geer antwoord gekomen; er moet eerst nog over ver gaderd worden. Maar al zouden beide een subsidie verlenen, dan nog bleef de ijsclub met een vrij grote schuld zitten. Maar „len dracht” heeft een goed bestuur”, aldus de heer Bergsma, „terwijl alle leden er wel wat voor willen doen!” En dat is ook heel veel waard. Na Sneek via de Houkesloot te zijn binnengevaren, gaat de boot van Sinterklaas naar de oude ver trouwde plaats in de Kolk, langs Bothniakade, Harinxmakade en Rienck Bockemakade. Aankomst in de Kolk ongeveer 3 uur. Na de ontscheping maakt de Sint een rijtoer door de stad. Route: Wa- terpoortsgracht, Zuidentl (dwars straat), Zuidend, Hoogend (noord zijde), Grootzand (oostzijde), Sehaapmarktplein, Nauwe Burg straat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand (noordzij de), Ged. Poortezijlen, Wijde Burg straat, Kruizebroederstraat, Wijde Noorderhorne, Parkstraat, Wester- singel, Oud Kerkhof, Marktstraat, naar het stadhuis. Deze tocht zal ongeveer drie kwartier duren, zodat de ontvangst op het stadhuis ca. kwart voor vier is. levensmiddelen te Oldeboorn, op de hoek Frieswijkstraat/Gonggrijpstraat in de uitbreiding aan de oostzijde van de Lemmerweg een winkel gebouwd. De n.v. heeft thans verzocht ten be hoeve van de uitbreiding van de op slag- en expeditieruimte bij deze Spar- winkel een aangrenzend perceel bouw terrein, ter grootte van ongeveer 51Ó m2 en gelegen aan de Gonggrijpstraat, waarop in 1961 optie werd verleend, van de gemeente te mogen kopen. Aan adressante is meegedeeld, dat op het verzoek eerst een beslissing zal kunnen worden genomen nadat een schetsplan is ingediend, waaruit blijkt op welke wijze zij het te koop gevraag de terrein denkt te bebouwen. Tegen de bebouwing van het terrein overeen komstig het overgelegde bouwplan be staan van de zijde van b. en w. geen bezwaren. Ook de schoonheidscommis sie acht het plan uit een oogpunt van welstand aanvaardbaar. De voor het terrein te bedingen grondprijs bedraagt f 28,per m2. De N.V. v/h Firma T. Bottema heeft zich verder vorig jaar als eerste gega digde aangemeld voor de bouw van een Spar-supermarkt in of ir de onmid dellijke nabijheid van de stadsuitbrei ding Noorderhoek II. De grootte van de in aanbouw zijnde stadswijk wet tigt de vestiging van een dergelijk be drijf in deze omgeving. Met de n.v is overeenstemming be reikt over de voorwaarden voor eigen domsoverdracht van een bouwterrein, ter grootte van ongeveer 900 m2, gele gen aan de Jancko Douwamastraat. Het maakt deel uit van de strook, ge legen tussen de Jancko Douwamastraat en het volkstuinencomplex. Voor dit terrein geldt een prijs van f 30,per m2. 1 nikoog. Vorig jaar verwierf de gemeente U- tingeradeel de premie met een op brengst per inwoner van 30 cent. Schiermonnikoog was toen tweede op de ranglijst. Met een gemiddelde van bijna 13 cent per inwoner volgen dit jaar Vlie land en Hindeloopen de prijswinnende gemeente. In de gemeenten Dantumadeel, Har lingen en Kollumerland c.a. was de opbrengst per inwoner minder dan 3 cent, zodat aan deze gemeenten geen bedrag voor cultureel werk beschik baar kan worden gesteld. „Olie bokken, gruine bloaren” (heeft te maken met oude bokken, die wel een groen blaadje lusten). Het is de titel van het „bliedspul in drei be- drieven”. dat zal worden opgevoerd tijdens de z.g. Noajoarsvizide, die de Verainén Grönnen traditiegetrouw volgende week donderdag weer houdt. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Van het bestuur van de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek is een aanvraag ingekomen om ingevolge artikel 72 van de LOW gel den beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor het verkeersonderwijs aan de Jan van Nassauschool, Eben Haëzerschool, Ju- lianaschool, Kon. Wilhelminaschool en Groen van Prinstererschool (l.o.) en Rehobóthschool en Ds. Lucas Fockens- school (u.l.o.). Met het oog op het belang van het verkeersonderwijs adviseren b. en w. de raad de gevraagde medewerking te verlenen. tikel. En omdat het toch in de eer ste plaats om de kindere” gaat, ook een en ander over speelgoed. Een 0 keuze maken wordt daardoor wel- licht iets minder moeilijk. 0 De heer W. Bantema in de Kruize- b: oeder'straat vond onlangs in een Q oude doos een f'" o 0 ting geheven, van 1926 tot en met f 1941. De heer Bantema bezit de 0 complete verzameling op één na: het plaatje van het jaar 1929 heeft hij 0 tot nog toe niet kunnen achterhalen. Er zijn drie plaatjes bij waarin een q gat is geslagen. Dat zijn plaatjes, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en f1 0 bezoek vereert. Het feest voor de kinderen en de winkeliers kan be- ginnen. Wie was toch wel die Nico la laas, die wij ieder jaar dankbaar en 0 blij gedenken? Daarover vindt u el- ders in onze krant een uitvoerig ar- 0 B. en w. stellen de raad verder voor om het gedeelte van de nieuwe weg van Sneek naar IJlst, dat binnen de grenzen van Sneek ligt, de naam „Zuidwesthoekweg” te geven. Dan is er nog een voorstel om de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1