de ANMB van van Afdeling Sneek ter gelegenheid recipieerde bestaan 1 Sint Nico laas o p grootse wijze in Sneek ontvangen nog oude volkskunst beoefend In Thabor wordt het 50-jarig WYM BRITS ER A DEEL IJLST van en Motieven vastleggen in tegenwoordige gebruiksvoorwerpen stadhuis werd gul met en... woorden gestrooid Officieel Orgaan In hal van pakjes de gemeenten SNEEK, Inbraak in Hijezijl: twee auto's vermist DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. Van der Waal directeur van De Kerk in de Grote krachtsinspanning van de sint Successen voor leden K.C. Sneek e.o. Maandag 21 november 1966 gevangenis <5 O ,.De Oorsprong" 4^ Frontale botsing zonder persoonlijk letsel 121e jaargang nr. 93 I i I 1 GELIJKE MONNIKEN... in een (Vervolg op pagina 6) SPAANSE TOESTANDEN ■..z. wwtmimu NOG VEEL TE WENSEN FORSE LEDENGROEI VERNIEUWING ZWEMBAD VOLGEND JAAR in aan een Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 V.l.n.r. de heren P. van der Linde en L. de Vos en de directrice van Thabor, mevrouw De Jong. Zij geven morgen een demonstratie van oude volkskunst. Op de „Winner 1966” (grootste ten toonstelling op internationaal gebied van honden, in Nederland) behaalden de steenbrakken Graai Alpha van Gré- bert en Graaf Pieter van Grébert de kwalificatie uitmuntend. Eigenaresse ;- mevr. J. Verwer Gamma van Grébert van mevr G. Meyer kreeg zeer goed. Gravin Simone van Haytse van de heer K. Holl uit Drachten kreeg uitmunt nd in de jeugdklasse. Keurmeester was prof. Holmer. De Ierse Setter Wendy van de heer J. Hartkamp kreeg zeer goed. Haar dochter Angeline of Carrantuo ook zeer goed. Er waren 2056 honden aanwezig. Onder grote belangstelling is Sinterklaas zaterdagmiddag in Sneek aangekomen. Het moest allemaal wel vlug, want om 1 uur was de aankomst uit Spanje in Harlingen en een paar uur later al in Sneek. In verband met de aankomst in de Friese havenstad had de Sint met zijn gevolg een andere route gekozen. Voorgaande jaren kwam de stoomboot door de Geeuw uit de richting IJlst, dit jaar voer het gezelschap via Houkesloot, Bothniakade, Harinxmakade en Rienck Bockemakade de Kolk binnen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het Sneeker Nieuwsblad is een SNEEKER NIEUWSBLAD Nadat de „Friesland” lag af ge meerd en de goedheiligman met zijn grote staf zwarte Pieten en ruiters van boord was gegaan, werd met de plaatselijke korpsen een rondrit door de stad gemaakt. Men zou het bijna een triomftocht kunnen noemen. Honderden kinderen (en ook oude ren natuurlijk) bevolkten de stra ten en trottoirs. Op de rug van de schimmel ging de tocht via Zuidend en Hoogend naar het Grootzand (oostzijde), vervolgens Nauwe Burg straat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, Ged. Poor- tezijlen, Kruizebroederstraat, Park straat, Westersingel en Oud Kerk hof. Tenslotte naar de Marktstraat, waar de Sint op het bordes van het stadhuis een driewerf hoera van de menigte kreeg te horen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar bin nen. bleven, maar Sint Nicolaas gaf de po- litielitie de raad een oogje in het zeil te houden. Vrijdagavond a.s. zal ds. D. van der Werf, gevangenispredikant te Leeu warden en'ii Sneek wel bekend, in de Meerpaal' (aanvang 8 uur) een inlei ding houden voor de IKW over het onderwerp „De Kerk in de gevange nis”. Van deze vormen van oude volks kunst wordt morgen een demonstratie gegeven voor belangstellenden. Maar ook wat er op andere wijze wordt ge maakt wordt tentoongesteld, terwijl verschillende artikelen kunnen worden gekocht. Enkele klassen van kweek school en huishoudschool mogen dins dagmorgen kijken. De drie vormen van volkskunst („De ze drie vind je nergens”, zegt mevr. De Jong) worden beoefend door de 87- jarige Pieter van der Linde uit Oude- ga (H.O.), oud-visserman, die netten breit zoals dit vroeger altijd met de hand gebeurde, maar wat nu door ma chines is overgenomen, dan de 81-ja- rige Lucas de Vos uit Sneek, geboren in Steenwijk, jarenlang huisschilder, nu alleen kunstschilder, die Hindeloo- per kasten, stoelen enz. beschildert in de oude motieven, en mevrouw De Jong, die in navolging van de beroem de Anna Maria Schuurman de papier- knipselkunst beoefent. Deze kunst is evenals de beide andere hoogst zeld zaam geworden. Er zijn in ons land hooguit nog een stuk of tien knippers. Mevr. De Jong koos voor deze expo sitie als motieven hartjes met daarin zwaantjes. Ze herinneren aan het oude Friese „üleboerd” en passen daarom in onze omgeving. Deze drie exposeren in de biblio theek, waar een prachtige Hindelooper kast staat, gevuld met boeken. Hier’ wordt er vooral naar gestreefd de ou de motieven vast te leggen in tegen woordige gebruiksvoorwerpen. Zodat het in deze tijd nog nut heeft. WERELD VAN VROEGER TEVOORSCHIJN GEHAALD Maar ook de andere bewoners doen aan een of andere vorm van creatief bezig zijn. Met opzet wordt de nadruk gelegd op het oude. Het is belangrijk, dat men ziet, dat het nog niet verloren is. Over een jaar of tien behoort het wel tot het verleden. De oudste inwoonster haakt spreien, er wordt gebreid, iemand legt puzzles, anderen verzamelen postzegels, ver- zorgen planten, men doet aan borduren en weven. Voor enkele zieken is er boetseerwerk (niet kunstzinnig), dat moet worden beschouwd als therapie. Op de ziekenafdeling is mevrouw De Jong begonnen. Samen gaan de mensen daar ook oude volksliedjes zingen. „De wereld van vroeger wordt tevoorschijn gehaald.” zegt ze. Allemaal doen ze mee en het wordt bijzonder gewaar deerd. Zelf vinden ze het ook gewoon en vanzelfsprekend. De ervaring heeft mevr. De Jong ge leerd, dat vooral mensen, die het mins te contact hebben met de buitenwereld, graag wat maken. En mocht een enke ling toch in apathie dreigen te verzin ken, dan wordt hem of haar gevraagd iets te doen voor een kind. „Ze willen voor een kind altijd iets doen,” zegt de directrice. Daarom zijn er plannen ont staan om als rusthuis een school te adopteren, b.v. een b.l.o.-school. De heren Van der Linde en De Vos hebben het wel. naar de zin in Thabor. Als zij even weg is vertellen ze ons veel bewondering te hebben voor mevr. l5e Jong. „Zij spant er zich bijzonder voor in.” zeggen ze. Morgen wordt voor het publiek een stuk uit het verleden Uitgebeeld in Thabor. Alles wat de bewoners maken wordt tentoongesteld. Van Hindeloo- per schilderkunst, netten boeten én pa- nierknippen wordt een demonstratie gegeven. Belangstellenden zijn mor genmiddag hartelijk welkom. 7'i kun nen ook verschillende dingen kopen. Hierna hield de goedheiligman toespraak. Hij wees nog eens op de grootse krachtinspanning, die hij met zijn Pieten heeft moeten verrichten. Ook hebben wij dit jaar een andere weg gevolgd, aldus de Sint. „Dit jaar zijn we vanuit de Goëngarijpster Poe len gekomen” (Piet: De Potten kun je ook zeggen). Aangezien de Johanna Jacoba ergens anders wordt gebruikt, konden wij dit jaar niet uit de rich ting IJlst komen. „Ik heb de nieuwe weg Sneek-IJlst in ogenschouw geno men”, zo vervolgde hij, „maar de in gang in Sneek is wel wat aan de don kere kant. Ik twijfel er niet aan, dat de gemeente hier zo vlug mogelijk ver lichting zal plaatsen. „De huizenbouw heeft een grootse vlucht genomen. Ik heb in ’t hoSpitaal de modelwoning gezien en het is dui delijk, dat op deze wijze meer leef ruimte kan worden verkregen”. Verder prees de Sint de vooruitgang met het Zuidersportpark. Ook over de vernieuwing van het zwembad was hij zeer tevreden, „want”, zo zei hij, „afgelopen zomer zou ik met mijn omvangrijk lichaam een duik in het water nemen, maar dat bleek niet' mo gelijk: het krioelde er”. Toch is er, aldus spr., nog veel te wensen overgebleven. De strijd om er kenning van de vakbeweging als ver tegenwoordiger van de werknemer is weliswaar gewonnen, evenals de strijd op het gebied van een betere welvaart voor iedereen, maar de rechtvaardige beloning van de arbeid staat nog steeds op een laag pitje. Een gelijke waardering van de fac tor kapitaal en arbeid wensen de werk gevers niet te aanvaarden. Het denken van de ondernemer dreigt te verstar ren in denkbeelden, die 50 jaar gele den opgeld deden. Juist nu zal daar om veel strijd en doorzettingsvermo gen van de vakbeweging noodzakelijk Ds. W. J. van der Waal, hervormd jeugdpredikant te Sneek, is beroepen tot predikant voor buitengewone werk zaamheden op de predikantsplaats, die ten behoeve van de predikant-direc- teur van het vormingscentrum „De Oorsprong” te St.-Nicolaasga is geves tigd bij de Provinciale Kerkvergade ring van Friesland. De_e vergadering besloot onlangs tot dit beroep, dat min of meer een for mele zaak en in feite een benoeming is. Ds. Van der Waal deelde ons desge vraagd mee, het beroep te zullen aan nemen. De nieuwe directeur, die in de plaats komt van ds. H. A. Denkers, zal zijn functie per 1 september 1967 aanvaar den. Vijftig jaar geleden (om precies te zijn op 6 november 1916) werd door 17 Sneker metaalarbeiders de afdeling Sneek van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond opgericht. Van die zeventien leden zijn er nu nog drie in leven, te weten de heren H. Tekelenburg, A. Koldijk en J. Boot, die allen meer dan 50 jaar lid van de bond zijn geweest, en voor dit feit, tegelijk met de jubilerende afdeling, zaterdagmiddag op de in Hanenburg gehouden re ceptie werden gehuldigd. Eigenlijk hoorde daar ook de heer M. Arema bij, die zelfs 52 jaar georganiseerd is, maar deze was vorig jaar al gehuldigd. Er bestond veel belangstelling voor het jubileum van de thans meer dan 500 leden tellende afdeling. Behalve vertegenwoordigers van het hoofdbestuur, zusterorganisaties en werkgevers waren ook burgemeester Rasterhoff en de wethouders Baaijens en Visser aanwezig. De vele bloemstukken gaven de zaal bovendien een feestelijk aanzien. Tot 1935 sleepte de crisis zich voort, waarna de vooruitzichten beter werden en de economie zich begon te herstel len, hetgeen ook in de forse leden- Burgemeester Rasterhoff heette Sinterklaas met zijn gevolg welkom. Hij nam aan, dat het hem was op gevallen, dat Sneek veranderd is sinds vorig jaar. Veel huizen zijn klaargekomen en een groot aantal zijn nog in aanbouw. Er zijn het af gelopen jaar nieuwe fabrieken ge opend, er is een begin gemaakt met de bouw van de sporthal. De bur gemeester had als nieuwste nieuw tje: volgend jaar zal met de ver nieuwing van het zwembad in het Burgemeester De Hoop-park worden begonnen. Dit alles getuigt van een grote levensmoed in Sneek, aldus de burgemeester. De veiligheid in onze stad, zo vervolgde hij, is goed, dankzij het politiekorps onder leiding van korpschef Kooistra. Wij hebben in Sneek gelukkig geen last van provo’s, aldus de burgemeester. Donkere wol ken zijn er door de ontslagen in ver schillende bedrijven en het gebrek aan voldoende kapitaal. Hij overhandigde Sinterklaas het boekje „Skütsjesilen” alsmede een bus „Sneker produkten” (Piet: Zijn ze vers?) gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Dat het parkeerprobleem in onze stad steeds nijpender wordt heeft Sin terklaas aan den lijve ondervonden. Tijdens zijn inspektietocht, enkele maanden geleden, zette hij zijn auto voor het stadhuis neer. Een klein jochie zei nog tegen de Sint: tink er om, want jo krije samar in bon an ’e kont, maar de goede man dacht dat het zo’n vaart niet zou lopen. Maar toen hij weer naar buiten kwam, bleek hij tot zijn verbazing wel te zijn bekeurd. Dat kon de Sint nog billijken, maar een paar dagen later zag hij de auto van de burgemeester er staan en dit was wel toegestaan. Hierover bleek de oude man zeer gepikeerd. „Want”, zo zei hij, „gelijke monniken gelijke kappen. Sinterklaas is beslist niets minder dan de burgemeester en ik vind, dat we gelijke kansen moeten hebben Sint Nicolaas beëindigde zijn rede met ’t uitspreken van de wens, dat ’t Sneek met haar dynamische bevolking ook het komende jaar goed mag gaan. Hierna las de opperpiet een gedicht voor, dat een ode was aan de geres taureerde Waterpoort en waarin dank werd gebracht aan allen, die hebben meegewerkt aan het herstel van dit monument. Afgelopen nacht is er in de voorma lige zuivelfabriek in Nijezijl, waar tot voor kort garagebedrijf T. van Berkum was gevestigd, ingebroken. Er worden twee auto’s, een Opel Kadett en een Taunus 17M vermist. Vanmorgen werd de inbraak ontdekt door de tegenwoordige huurder, de heer S. Bo^ma. De auto’s zijn eigen- I dom van de heer Van Berkum. Het zijn geen nieuwe wagens. In de loop van vanmorgen werd de Opel in de buurt teruggevonden. De politie vermoedt, dat het een geval van joy-riding is. Van de Taunus ontbreekt tot nu toe elk spoor. Zaterdagavond omstreeks acht uur botster in Hom.vnerts twee personen auto’s frontaal op elkaar. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar de wagens werden zwaar beschadigd. De ene auto werd bestuurd door IJ. Valkema uit Oudega (W.). Deze kwam uit de richting Heeg. De andere werd bestuurd door de militair M. de Jong uit Sneek. Valkema ontdekte te laat, dat de weg was opgebroken, zodat -hij plotseling naar de linker weghelft ging en daar tegen de tegenligger botste. terugblik in de geschiedenis, reikt. Helaas kwam toen de grote we en de daarmee gepaard gaande bezetting, die de vakbeweging de nekslag toebracht. Tot 1945 was de vakbeweging dood, althans boven gronds. Ondergronds zette zij de strijd echter voort. De bevrijding kwam en daarmee het gigantisch werkstuk „de wederopbouw”. In een verrassend kort tijdsbestek was onze economie weer op een behoorlijk peil, waaraan de vakbeweging in niet geringe mate heeft meegewerkt. Jaren van voorspoed kwamen er nu, zowel voor het individuele lid, als voor de vakbeweging als geheel. Door de instelling van overlegorganen kon den vele sociale voorzieningen tot stand komen, als verkorting van de werktijd, 5-daagse werkweek, vakan tietoeslag en bedrijfspensioenfondsen. Ook de afdeling groeide in snel tempo en momenteel bedraagt het ledental van Sneek zelfs 515. „Het gaat er om, dat de mensen bezig zijn. Als ze niets doen takelen ze af. Overigens takelen ze hier niet zo gauw af, want de gemiddelde leeftijd is 84 jaar”. Dit zegt de directrice van rusthuis Thabor, mevr. J. de Jong-Brou- wer. Samen met haar man vormt zij sinds vorig jaar de directie; samen pro beren zij het de 104 bejaarden (van wie de oudste een dame van 96 is) zo goed mogelijk naar de zin te maken. Een van de middelen om ze bezig te houden is handenarbeid. Drie vormen hiervan worden beoefend, zoals het jaren geleden gebeurde als ambacht èn als volkskunst: het beschilderen van Hindelooper huisraad, breien en boeten van netten en papierknippen. zijn. Democratie en sociale rechtvaar digheid m de bedrijven zal van bin nenuit in de bedrijven moeten worden verwezenlijxt, teneinde het gestelde doel: meer medezeggenschap en sociale rechtvaardigheid, te bereiken. Om dit en nog vele andere zaken, als wettelijke regeling stakingsrecht, beheersing grondprijzen en invoering spaarlonen, te kunnen verwezenlijken, is niet alleen de vakbeweging nood zakelijk, zo besloot de voorzitter, maar welhaast een levensbehoefte. Hoofdbestuurder J. Kapper, bonds- pennmgmeester der ANMB kwam in zijn toespraak ook nog even op het ontstaan van de afdeling Sneek terug, waarbij hij een artikel voorlas, voor- Komende in „De Metaalbewerker” van 28 oktober 1916, dat wel eens de inlei ding geweest zou kunnen zijn tot de oprichting en waarin de toenmalige arbeidsvoorwaarden een schril beeld gaven van de rechteloosheid van de werknemer. Gaan we terug in de geschiedenis, aldus spr., dan blijkt dat Nederland rond de eeuwwisseling nog een maat schappij was met een sterk agrarisch karakter, en dat gold in het bijzonder voor het Noorden des lands. Steeds meer echter brak de gedachte door, dat de welvaart met industrialisatie vergroot kon worden en zo zien we, dat deze industriële ontwikkeling op gang komt. Het Noorden is daarbij echter sterk achtergebleven, gezien het feit, dat bijv, de provincie Friesland slechts 3% opneemt van de landelijke industriële beroepsbevolking, waarbij de metaal- en electrotechnische industrie er nog slechter voor weg komt (2l/2%). Deze positie van het Friese gewest is dan ook bepaald voor verbeteringen vat baar en wij kunnen dan ook, aldus de heer Kapper, voortdurend van aller lei bevoegde instanties de roep ver nemen, dat verdere industrialisatie een dwingende eis is. (Vervolg op pagina 2) Iets waar de Sint minder goed over was te spreken, was een geval, dat zich enige tijd geleden voordeed en dat de goedheiligman zelfs een „Spaanse toestand” noemde. „Het gebeurde”, zo sprak hij, „toen ik een poos terug in een hotel hier ter stede logeerde. Op zeker ogenblik raakte, het closet in het hotel verstopt. Om aan deze pre caire situatie een einde te maken, wilde ik via de telefoon enkele nota belen van dit voorval op de hoogte stellen. Dat bleek helaas niet moge lijk aangezien bij hen de telefoon was af gesneden omdat zij niet tijdig de re kening hadden betaald. Dat is voor dergelijke notabelen wel een vreemde situatie. Ik heb de betrokken perso nen toen een voorschot gegeven, het geen wel een knoei in mijn liquide middelen betekende, maar waardoor de gedupeerden weer werden aangeslo ten”, aldus Sinterklaas. Afgelopen zomer werd bij het mo- i nument op de Oosterpoortsbrug een happening gehouden. Het is bij één ge- I Voorzitter A. H. Woonings ontkwam groei tot uitdrukking kwam. In jan zijn openingswoord uiteraard met uari 1937 werd de 100-leden-grens be- :r. een 1: J' -J- waarbij hij o.m. wees op de moeilijke reldbrand jaren van de eerste wereldoorlog, waar in ook de metaalbewerkers in Sneek het zwaar te verduren hebben gehad. De Sneker afdeling heeft altijd tot de beste afdelingen van Friesland behoord en kon in de beginjaren al veel (en niet alleen op materieel gebied) voor J haar leden doen. Ook toen was er al i sprake van samenwerking met de con- 1 iessionele vakbeweging en het instellen 1 van een steunkas bij werkeloosheid. Met het in 1917 afgekondigde algemeen kiesrecht was een strijd van jaren met succes bekroond en kon eigenlijk eerst met recht begonnen worden aan de lotsverbetering van de arbeider. In de aanvang 'der twintiger jaren, aldus voorzitter Woonings, deed de steeds feller wordende zucht naar meer produceren met minder mensen zich erger en erger voelen, en de verkapte loonsverlagingen namen hand over .vind toe. Eerst in 1-928 kwam er weer wat verbetering, dank zij de acties van de Bond. Echter niet voor lang, want toen sloeg de crisis in oktober 1929 alle plannen en verwachtingen de i.oücm in. Toch gingen de acties door en in 1930 vond in Sneek de oprich- I plaats van het eerste bedrijfsover- •gaan en wel bij de fa. Hubert. E_n eerste stap op de weg van mede zeggen chap. Óndanks de grote werk loosheid nam ook het aantal leden in die jaren toe. de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1