Snitser Frysk Toaniel mei ,Frou en faem’ i Waterpoort- krabbels B I I I IJLST W YM BRITS ER A DEEL Tweede lustrum Waterpoortshow met record aantal dieren me/. Sneeks nieuwe kantonrechter: mr. A. L. G, Rosier en van o o Sinterklaas houdt weer een rijtoer door Sneek G. en A. schenkt 1000 aan c Fries Scheepvaart Museum o o Officieel Orgaan van de gemeenten S H E E K, 1 0 f o o o f y o t o o o s t 121e jaargang nr. 94 Donderdag 24 nov. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 4 0 Snekeraangehouden, verdacht van inbraak definitief afscheid Visotter in fuik bij Oudega (W.) 0 - J. B. Feenstra overleden Verkopingen in Scharnegoutum c geen 0 .Hulp in Nood* heft contributie meer Twa ligc slagge jounen f grachten onder handen genomen. Met een praam gaan deze beide mannen rond en alles wat zij van de bodem ophalen wordt daarin gedeponeerd. Op het ogenblik zijn ze aan het Hoogend aan het werk. -Z- Vrouw geraakt door aanhangwagen Keurmeester en erelid D, Volkers nam l f 1 0 0 SNEEKER NIEUWSBLAD syn heit in swak hert hat. een de in ha, Benoemd Tot koster bij de Ned.-hervormde ge meente te Oudega (W.) is benoemd de heer J. Knobbe te Oosterlittens. De heer D. Volkers, 55 jaar keurmees ter, voor de laatste keer bezig met het beoordelen van de dieren. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Vorige week is aangehouden de heer A. B. alhier. Hij wordt ervan verdacht in februari van dit jaar te hebben in gebroken in de LAB-garage te Bols- ward. Er wordt een geldbedrag vermist. Vaftavond om zeven uur wordt in Ons Gebouw aan de Westersingel de Veendam; mooiste sierduif op één na: tiende tentoonstelling van pluimvee en konijnen, de Waterpoortshow X, holblauwe Strasser van S. Brandsma, na: zwarte Frankische Schildduif van J. Mulder, Zuidlaren. Om half acht vanavond gaan de deu ren van Ons Gebouw open voor het publiek. De organisatoren verwachten weer veel belangstelling voor deze grootste show van pluimvee en konij nen in het noorden. In de plaats van de in mei naar Haarlem vertrokken mr. B. M. Keu len is benoemd tot kantonrechter in Sneek mej. A. L. G. Rosier te Leeu warden. Waarschijnlijk zal zij volgen de week als zodanig worden geïnstal leerd. Sneek heeft daarmee een lan delijke primeur, want mej. Rosier is de eerste vrouwelijke kantonrechter in Nederland. Dat de visotters de laatste jaren niet meer zo heel sporadisch voorkomen, bleek ook deze week weer toen de vis ser Th. W. Jagersma te Oudega (W.) in één van zijn fuiken een verdronken exemplaar aantrof van 20 pond, dat een lengte had van 1,20 meter. Met toestemming van de overheid zal het dier geprepareerd worden en voor belangstellenden nog wel eens te bezichtigen zijn. Omdat een kantonrechter wettelijk verplicht is in het kanton waar hij (zij) zijn (haar) taak uitoefent te wonen, zal mej. Rosier zich binnenkort in Sneek vestigen, als ze er een passende wo ning heeft gevonden. De kantonrechters in Sneek krijgen veel verkeersdelicten te behandelen. Immers een groot gedeelte van rijks weg 43 en zelfs van de Afsluitdijk ligt in dit kanton. Dat vele overtreders voortaan door een vrouw worden be recht, betekent allerminst dat ze er nu met een lichtere straf vanaf zullen ko men, want mej. Rosier staat haar man netje evengoed als haar mannelijke collega’s. In onze stad is sinds kort ook een „babysit-centrale”. Het initiatief Gistermiddag vonden in Scharnegou- tum door notaris E. K. Hoekstra uit Sneek enkele verkopingen plaats in ge bouw Elim. De boerenhuizinge met schuur te Lutkewierum, die was beschreven op f 8711,werd gekocht door C. Cnossen te Lutkewierum voor f 8712, Een perceel weiland, bijna 5% beschreven op f 47.712,werd niet verhoogd. Koper werd de heer C. Bruinsma te Wplsum in combinatie met de heer S. WieTsma te Warns. Enige percelen weiland, groot ruim 5 ha, beschreven op f 38.269,werden evenmin verhoogd. Koper werd de heer J. Plantinga te Parrega, in combinatie met Ph. Oosterbaan, Leeuwarden, L. Postma, Goutum, A. Eisink, Leeuwar den. Het burgerhuis Goënga nr 34, be schreven door W. Oppedijk te West- hem op f 15.755,werd evenmin ver hoogd. Tenslotte het terrein, dat eigen dom werd van J. S.'de Vries te Rotster- haule voor f 2390,(ook niet ver hoogd). De woning Goënga nr 33 c.a., totaal 7.90 are, werd provisionaal verkocht. Het hoogste bod f 5700,was van O. Siëperda te Goënga. Op 86-jarige leeftijd is maandag 21 november j.l. in Huizen (N.H.) over leden onze oud-stadgenoot de heer Ja cob Bauke Feenstra, die van 1932 tot 1936 direkteur is geweest van de n.v. Bouwmaterialenhandel en Betonindus- trie Erven B. J. Feenstra aan de Op- penhuizerweg, in de volksmond beter bekend als de „kalkovens”. Opgericht op 23 mei 1689, op die datum begon Jacob Ypes Feenstra in Sneek de han del in steen, is het thans een der oudste Sneker bedrijven. De overledene, die uit een echte koop mansfamilie stamt, nam na het overlij den van zijn vader Epeüs Feenstra, die het bedrijf na een inzinking de oude glorie had teruggegeven, in 1932 de lei ding van de zaak over. Hij was een no bel mens, die veel voor de Sneker gemeenschap heeft betekend. De heer - J. B. Feenstra had echter andere ambi ties en in 1936 droeg hij de zaak over aan de heer Tj. van der Zee, die toen al twintig jaar als vertegenwoordiger aan het bedrijf verbonden was geweest. Was er voor Waterpoortshow IX reeds een recordaantal dieren (1350) ingeschreven, nu is dit record al weer verbroken. De deelnemers uit het ge hele land zorgden voor 1366 inzendin gen, namelijk 275 duiven, 300 hoen ders en 791 konijnen. De heer D. Volkers, 55 jaar keur meester en ere-lid van S. en O. nam gisteravond na de keuring van de die ren definitief afscheid. Van het be stuur ontving hij een attentie. Voor deze lustrum-tentoonstelling heeft H.M. de koningin een medaille beschikbaar gesteld, die werd gewon nen door de Witte Weener van de heer F. Blom uit Giekerk. Dit dier was het beste konijn van de tentoonstelling. De achttien keurmeesters (ook een record) hebben gisteren alle dieren be oordeeld. Devoornaamste resultaten waren: Konijnen: mooiste dier van de -ten toonstelling Witte Weent, ram oud van F. Blom uit Giekerk; grote rassen: Vlaamse Reus ram oud van J. Luinge, Weidum, mooiste dier; middenrassen: Witte Weener ram oud van F. Blom, Giekerk, idem; kleine rassen: Klein Zilver zwart, ram jong van P. de Jong, Folsgare, idem; kortharige rassen: Rex, witte ram jong van P. Cloo, Nijlamer, idem; dwergrassen: Marter Sepia ram oud van W. Bijlsma, Franeker, idem; konijn met de mooiste tekening een Rus voedster oud van A. Vaandrager, Sneek. Hoenders: grote hoenders: Patrijs Leghorn van W. Bonnema, Oenkerk, mooiste haan; mooiste hen: een Barne velder van dezelfde fokker; op één na mooiste hen: Rijnlander va KI. van der Sluis, Oudemirdum: Mooiste Friese hoen: Zilverpel hen van F. Bosma, Fol- lega; dwerghoenders: mooiste haan: zwart Fries hoen kriel van W. Zwama, A.s. zaterdagmiddag zal Sinter klaas nogmaals een rijtoer door de stad maken. Om half drie vertrekt hij vanaf hotel Hanenburg. De route is verder: Kruizebroe- derstraat, Wijde Burgstraat, Ooster- dijk, Jousterkade, Kleinzand, Ged. Poortezijlen, Wijde Burgstraat, Nau we Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand (zuidzijde), Grootzand (noordzijde), Leeuwenburg, Markt straat kleine Kerkstraat, Kruize- broederstraat, hotel Hanen burg. Men kin fan tinken wol ha hwat foar komplikaesjes dizze gong fan. sa- ken jowt. Sa rekket Monika, de Frans- ke frou fan Steven, as help fan ’e hüsfroufaem Richt, yn tsjinst by de Statema’s. Mei help fan Monika en Eke wurdt de hiele forlovingskomeedzje opfierd en sa üntstiet de iene healwize site- waesje nei de oare, en hieltyd is it Mo nika, dy’t alles wer yn ’t lyk praet, sa- Gedurende de weekends zijn de --op het kruispunt Q Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Sedert 1882 toen de vereniging „Hulp in Nood” in Sneek werd opgericht hebben de maatschappelijke omstan digheden zich geleidelijk ontwikkeld. Vooral in de laatste jaren heeft de so ciale wetgeving veel gevallen, waarin anders door de liefdadigheid moest worden voorzien, weggenomen. Het bestuur en de commissarissen zijn van mening, dat aan het aantal verzoeken om hulp, dat voor inwilli ging in aanmerking komt, kan worden voldaan uit de inkomsten van het aan wezige kapitaaltje. Daarom zal het lid maatschap van de vereniging voortaan contributie-vrij zijn. Foarsitter Fritsma sei yn syn iepe- ningswurd, dat de t.v. it Sn. Fr. T. noch net folie konkurrinsje oandocht, de seal wie nammers fol. Like it earst, dat de foriening in bytsje yn ’e lytse loege kaem to siften troch it bitankjen fan de regisseur, de hear Lok, hjir waerd al gau yn forsjoen, it bistür foun Abe Brouwer ré om de regy oer to nimmen. Om’t de skathalder net sa rom yn it jild sit is der yn ’t skoft in forlot- ting halden. Abe Brouwer joech in lytse ta- Ijochting op ’e ynhald fan it stik, dat liim öfspilet yn it hüs fan in great skipsbouwer. Adam Statema. Dizze Statema, dy ’t nei ’t der tocht wurdt goed yn syn jild sit, sit yn wêzen oan ’e groun, der binne gjin oarders mear en gjin kredyt. As hy it syn frou Leida forfeit binne hja beide foarslein, mar hja hawwe ien treast: harren soan hat kunde oan in ryk famke, Eke, by harren üt de kon- treien. Soan Steven en dochter Femmy bin ne tonearsten ünkundich fan heit syn bankrüt mar it komt der dochs fan, dat it sein wurde moat en dat bart dan ek. De opsternate dochter hat der gjin bigrip foar en rint lilk de doar üt. Steven dy ’t in jiermannich yn Frankryk tahalden hat sil thüskomme, en de famylje hat in fuifke op tou set om syn forloving mei Eke to fie- ren, hja nimme oan dat hy dat nou wol bikendmeitsje sil. Lykwols, Ste ven wit neat fan al dizze tariedings; hy is yn Frankryk troud sünder dat hja dat thüs witte, en as hy by syn thüskommen heart hoe ’t de saek der Tiisdei en woansdei brocht it seiskip fan it Snitser Frysk Toaniel yn Amicitia it blijspul „Frou en faem”, oarspronkelikc titel „Soubrette”, yn in Fryske biwurking fan B. Wester, oer de fuotljochten. dizkear under lieding fan Abe Brouwer. Dinsdagmorgen werd de benoeming bekend. Voor de nieuwe kantonrech ter, die thans nog griffier is van de kantongerechten in Leeuwarden, Sneek Heerenveen en Beetsterzwaag en te vens plaatsvervangend kantonrechter in het arrondissement Leeuwarden, was het een grote verrassing, omdat het haar eerste sollicitatie was. Mr. Rosier is in Arnhem geboren. In Amsterdam studeerde zij rechten aan de Gemeentelijke Universiteit. In 1953 deed zij doctoraal examen. In 1962 kwam ze naar Friesland, waar ze zich geleidelijk meer thuis is gaan voelen. Zelfs de Friese taal heeft ze leren ver staan. Dat is van belang, omdat de mensen zich het beste in hun eigen taal uitdrukken. een zwart fokker; Shabo Grootegast; mooiste hen: Hollands kriel van dezelfde mooiste tekeningdier: bonte haan van J. Hiemstra, Bolsward. Sierduiven: mooiste vogel: Engelse lang voorhoofd Tuimelaar van E. Pot, De hoofddirectie van C. A. Bren- ninkmeijer te Amsterdam heeft het Fries Scheepvaart Museum alhier een gift doen toekomen, groot duizend gul den, ter bestrijding van de kosten, voortvloeiende uit de uitbreiding van het museum. Deze gift werd ingegeven door de overweging, dat het oudste fi liaal van C. A. in Sneek werd ge sticht. Dit filiaal onderging onlangs eveneens een uitbreiding en verbou wing. Ook bij de vestiging van het Fries Scheepvaart Museum in het huidige pand Kleinzand 12 ontving het museum indertijd reeds een belangrijke gift. Ui teraard is het museumbestuur met gro te erkentelijkheid voor beide gestes vervuld. 0 Het is al weer een hele tijd gele- is ontleend aan het boekje Alice 0 den, dat wij in deze rubriek mei- in Wonderland, dat vol is van grie- fj ding maakten van de ballonwed- zelige sprookjesachtige fantasiën, q 0 ding maakten van de ballonwed- zelige sprookjesachtige fantasiën, strijd voor kinderen van de her- huiveringwekkend mooi en kinder - vormde zondagsscholen in Sneek. lijk, vol onlogische logica. Daar- dat hja tige wiis mei har binne. Mar mei ’t hja net goed wurdt en dokter Hoppes fêststelt, dat hja in bern forwachtet komt stadichoan de hiele saek üt. Statema kriget wer opdrachten en sa komt alles noch goed. Yn in moai dékor fan fa. Hummel en goed kapwurk fan Wolthuizen krige it stik in knappe fortolking. Om ta de nedige spanning to kom men moat men de logika der wolris in kear op ta nimme en spanning ünt- briek wolris om ’t guon spilers har net genóch ynlibben yn har rol. Hja hiene it goed leard, mar it moat oerbrocht wurde op ’e seal. Adam Statema joech goed stal oan de yn ’e pogge sittende skipsbouwer, syn frou Leida kaem hjir net earlik oan ta, binammen yn it tredde bidriuw oertsjoege hja net genóch, doe ’t dok ter Hoppes har fortelde dat Monika in bern forwachte. Dêrtsjinoer makke soan Steven suver in kréaesje fan syn rol as takomstige heit. Monika hie hwat biweechliker wêze kind, Richt as de bazige, hurde hüsfroufaem spile sa echt as ’t mar koe. Dochter Femmy joech de forskate stimmingen goed har gerak en Eke as de sabeare forloofde fan Steven spile geastich en flot. Hwat opfoel wie de düdlike ütspraek, foaral fan de nije spylsters; lesjower Brouwer wie hjir grif net frjemd oan. en dit is fan great bilang by it toaniel. AI mei al, slagge jounen en nei óf- rin gesellich dounsjen mei it orke; Wiersma. •- foarstiet seit er noch neat, ekal om t F ui Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Gistermiddag werd in de Worp Tjaardastraat de 40-jarige mevr. P. lichtgewond toen zij werd geraakt door de aanhangwagen van een vrachtauto. Zij kwam daardoor te vallen. De po litie heeft proces-verbaal opgemaakt. De vrouw kon zelf naar huis gaan. X zijlstraat, Arend Jan Oosterhof, W. Gedempte Pol-Oosterdijk gedeelte- Tjaardastraat. Lummie Ketting, ijjjj t>Ui en werking. Er is dan nl. VVX11XUC Z.U11VIC13SSV11U1CX1 111 UlICCr,. A1JXX, WX XXXXXVftX^VXXC XMgXVC. X^CXCX Om precies te zijn, het was in mei. mee is eigenlijk meteen het karak- 0 f De commissie heeft thans uitge- ter van Jabberwocky aangegeven. 0 zocht welke ballonnen het verst Als de andere 7 nummers, die er Q - -1 van in de loop van het schooljaar zul- de prijswinnaars kwamen terecht len verschijnen, net zo zijn, kunnen 1 Oost-Duitsland, sommige tot de „337 gekke schoolmeesters” (zo- dicht bij de Poolse en Tsjechoslo- als het blad zijn eigen lezers noemt) waakse grens. De zes die het verst er enkele vreugdevolle uren aan kwamen waren van: Lieske Ykema, beleven. t Katzijlstraat, Ronnie Sytsma, Q. de 0 Blaustraat, Yvonne Zandstra, Mor- A rahemstraat, Carla Katstra, Pieke- verkeerslichten - ’yii 1 et i’o «af Arnnrl Tori Ancfcirhrrf .1 officieel geopend. Het is dit keer een bijzondere. Naast het tweede lustrum Leeuwarden; mooiste vogel op twee van de tentoonstelling zelf zijn er nog twee belangrijke „jubilarissen’. De organiserende verenigingen Sneek e.o. en Balk e.o. bestaan namelijk 55 jaar, terwijl de heer D. Volkers het feit herdenkt ook 55 jaar keurmeester te zijn geweest. a.b. Woudvaartskadc. een knipperlicht, dat de wegge- V bruikers tot voorzichtigheid maant. Er gaat iets nieuws gebeuren, zo uitkijken blijft geboden. Dat bleek Q lezen wij in „De Notenkraker Op afgelopen zondagmiddag nog eens de jaarlijkse donateursavond van weer, toen twee auto’s met elkaar het Stedelijk Muziekkorps op 30 jn botsing kwamen. De bestuurder januari a.s. zullen, behalve het v/. de V. uit Sneek van de ene korps ook het doopsgezind kerk- wagen verleende geen voorrang aan 0 koor, het katholieke vrouwen- en j.y. uit Lemmer. Beide wagens mannenkoor en T'-J i zijn gekomen. Alle ballonnen 5 in sommige zullen, behalve het t— 1. ..doopsgsziad kerk- wagen verleende geen voorrang Lemmer. Beide v.“= mannenkoor en Morgenrood op- werden beschadigd, maar niemand treden. In totaal zo’n 100 zangers Werd gelukkig gewond, en zangeressen. Met het korps zal viertal opera-koren ten geho- 0 re worden gebracht. ,x x „babysit-centrale Het Afgelopen zondag werd in enkele hiertoe is genomen door H. Looper, - -- 1i:-g van de kweekschool in IxJxxdLxx «xxx vL „IxxLKll 1»- «x«2«x Heerenveen. Ouders, die een Q 0 meeïdë këëk, die Vorige "week door avondje uit willen en met oppas- i A 11 Xi- 11TTnmoil iikhprlpn ■ziffpn kiinnpn hii Q waar een staaltje van interkerkelij- kerken in Sneek een collecte ge- leerling houden voor de christelijk-gerefor- Hccrc..: brand ernstig is beschadigd. Voor- moeilijkheden zitten, kunnen bij 0 waar een staaltje van interkerkelij- hem terecht. 1 ke hulp. V Voor de jeugd komt er een socië- V Jabberwocky is de naam van het teit bij. Zaterdag zal deze officieel speelse schoolblad, dat de leerlin- worden geopend. Het is de gerefor- 0 gen van de christelijke kweekschool meerde jeugsociëteit „De Fuik” aan i voortaan krijgen te lezen. De naam de Oosterdijk. 0 o o I Z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1