Oudega (W) heeft een vernieuwd entree ,Dank Geref. jeugdsociëteitDe Fuik’: ontmoetingshuis voor ca. 120 jongeren Frysk Orkest: interessant programma met Anner Bijlsma als eminent solist IJLST WYMBRITSERADEEL u voor van tvel prov. bestuur, de 80 pet. subsidie Zeer geslaagde feestavond Dicendo Discimus Sj. Rolsma veertig jaar bij dezelfde baas en van Weg Lytshuizen-Oudega (4 km) kost 1.5 miljoen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, jf 121e jaargang nr. 95 Maandag 28 nov. 1966 Winkelzaken 9 Hei Sneelcer Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT t.e.m. zaterdag 's avonds en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD lot 9 uur open Aan Oosterdijk probeert men jeugd te vangen 1 SNEEKER NIEUWSBLAD I J.W.B. Vanmorgen werd in hotel Hanenburg een receptie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de heer Sj. Rolsma veertig jaar geleden in dienst trad bij de firma H. Brenninkmeijer Zonen. De jubilaris mocht van directie en vele collega’s gelukwensen en cadeaus in ontvangst nemen. Voor Blacher tweede daag op deze feestelijke dag zeggen wij in het bijzijn van de provinciale auto riteiten uit de grond van ons hart: pro vinciaal bestuur, dank u wel!” aldus de burgemeester. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 MOEDIGE DAAD zicht op een goede huisvesting in een geriefelijke woning met moderne ge makken, stel hem in staat langs een goede weg in korte tijd naar en van zijn werk te pendelen en u zult bele ven, dat in vele gevallen het blijven wonen in het eigen dorp wordt gepre fereerd boven het wonen in een flat in de stad. De burgemeester eindigde met de wens dat de nieuwe weg mocht bijdra gen tot een verdere ontplooiing en voor spoedige ontwikkeling van Oudega en omgeving. (Zie verder voorpagina 4e blad) van con- Verder en de heer Hiemstra hoopte dan ook, dat de avond zou slagen. Na het zingen van het Dicendolied ging het doek open en werd de eenak ter „Artikel 188” ten tonele gevoerd, en wel door jongelui, die voor het eerst het plateau der kunst betraden. Het stuk dat door Herman Heijermans in 1905 werd geschreven, stelt aan de orde de problematiek, die er ontstaan is naar aanleiding van zijn toneelwerk „Allerzielen”, dat vooral in die tijd in het zuiden van Nederland veel stof deed opwaaien en zelfs verboden werd. Er zat hem iets dwars en hij heeft furieus getracht in dit stuk zowel zijn eigen ergernis alsook dat waaraan hij zich ergerde in een brok kolder vast te leggen, te sublimeren, respektievelijk te overwinnen. Hei is zeker geen g®- makkelijke taak voor onervaren spe lers om deze gedachtengang van Heij ermans in realiteit om te zetten, maar het moet gezegd; onder regie van de heer S. Sijbesma hebben zij zich be hoorlijk van hun taak gekweten, al was er hier en daar wel eens kortsluiting. De burgemeester (Dees Talma) speel de zijn rol waardig en met gezag, zo ook zijn vrouw (Petra Wempe), die haar man naar haar hand wist te zet ten. De wethouder van onderwijs (Jel- le Wiarda) zette een kostelijk type op de planken, evenals Staal, de commis saris van politie (Lourens Kreb), die het verschrikkelijk druk had; hij maak te veel van zijn rol. Jan Terpstra als gemeentesecretaris kon niet eerlijk op tegen de aanvallen, die er op hem wer den gedaan, zo ook de wethouder van financiën (J. v. d. Wal). Zij waren niet ad rem genoeg. Gerrit Koopmans ten slotte typeerde goed de slome bode. Na de pauze kwamen meer ervaren spelers aan de beurt met „De Woeste ling” van Anton Tsjechoff. Gespeeld in een stijlvol décor en voortreffelijk ge regisseerd door dr. A. Wadman, was dit het succes van de avond. Helena, een jonge weduwe, die treurt over de dood van haar man, sluit zich op met haar verdriet, met niemand an ders om haar heen dan Loeka, een ou de bediende. „Trouw tot de dood” is haar devies, al was haar man vaak wreed en ontrouw. Tot de komst van Gregori Sthepanowitsj Smirnof, grootgrondbezitter en luitenant bui ten dienst. Van haar man heeft hij een groot geldbedrag te vorderen, en hij eist on middellijke betaling, doch Helena is niet van plan aan zijn verzoek te vol doen en beveelt hem te vertrekken. Als hij niet aan haar verzoek voldoet, ontstaat er een felle diskussie tussen Helena en Gregori over mannen, vrou wen en liefde. Tenslotte belt Helena woendend haar bediende Loeka en ge biedt deze Gregori weg te sturen, maar de oude Loeka krijgt het te kwaad met zijn hart. Helena rent de deur uit en komt te- "Ug met twee revolvers, gereed voor een duel met Gregori en op di* mo ment bekijkt hij haar met heel andere ogen. Geen duel maar wel een happy end. Zonder de anderen te kort te doen was het Gregori (Romke Toering), die :n dit stuk de toon aangaf. Met zijn sterk genuanceerd spel, de wisselende stemmingen en goede mimiek hield hij de toehoorders in de ban. Met Froukje Geertsma als Helena en Hielco v. d. Zee als Loeka, die beiden ook zeer goed spel te zien gaven werd dit, net is al eerder gezegd, het sukses van de avond. Het langdurig applaus bewees dit ook wel en wij kunnen het volledig eens zijn met de rector, de heer A. van Bruggen, die aan het slot op merkte, dat hij veel waardering en groot respekt had voor hetgeen hier gepresteerd was door regisseur, spelers en hun helpers. Tot besluit was er bal, waarbij de muziek werd verzorgd door „The New Gold Dixie Stars”. kest. Bijlsma speelde zijn solo-partij werkelijk subliem. Het orkest bege leidde ad rem. Toch bleef het geheel, ondanks Schumann’s vloeiende melo dieën, wat aan de saaie kant. Een van de grootste componisten van onze tijd is Igor Strawinsky. Zijn sterk persoonlijke muziek is bijzonder boeiend. Het was een genoegen diens Pulcinellasuite te beluisteren, ondanks enkele minder geslaagde momenten. Deze balletmuziek werd voor het eerst in Sneek ten gehore gebracht. Van de solistische passages verdienen die van de solo-hoboïst apart te wor den vermeld. Met de instrumentale delen uit „La Damnation” werd het concert beslo ten. Berlioz’ muziek is meesterlijk ge ïnstrumenteerd, vol prachtige klank effecten. Een gloedvolle vertolking van dit programmaonderdeel vormde het besluit van dit interessante concert, dat helaas slechts matig was bezocht. Intussen kwam er van de aanvan kelijke plannen niets terecht en in september werd daarom besloten de De heer J. Brenninkmeijer noemde het een moedige daad om destijds van boekhouder om te schakelen op ver tegenwoordiger, want het was een moeilijke tijd. „Maar met uw doorzet tingsvermogen bent u daar volledig in geslaagd”, aldus de heer Brennink meijer. Nadat de directie al eerder een pensioenregeling voor de Jubilaris had afgesloten, ontving hij nu een envelop pe met inhoud. Gelukwensen en een cadeau werden vervolgens aangeboden door de heer Jules Brenninkmeijer en d - heer G. P. van de Weerd, die hem geen vertegen woordiger, maar liever een ambassa deur voor de zaak wilde noemen. Na mens het gezamenlijke personeel van „Oosterdijk” en „Leeuwenburg” sprak de heer I. Silvius. „Aan de zaak wer ken spectaculaire figuren,” aldus spre ker, „maar dat is de heer Rolsma be slist niet. Hij zocht het meer in het een voudige”. Ook de heer Silvius felici teerde de jubilaris en overhandigde hem een cadeau. Talrijke sprekers hebben in de loop van de n orgen de heer Rolsma, echt genote en kinderen tijdens de receptie gelukgewenst. Blijkens een advertentie in dit blad zijn de Sneker winkelzaken vanaf dinsdag 29 november tot en met za terdag 3 december tot 9 uur ’s avonds geopend. De winkelstraten zullen worden verlicht. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name BLIJVEN WONEN IN EIGEN DORP In deze tijd, waarin de mobiliteit van de bevolking zo is opgevoerd, zijn goe de verbindingen van de plattelandsdor- pen met de grotere centra van onschat baar belang, aldus spr. De kans dat de dorpen daardoor hun woonfunctie be houden is groter. Geef b.v. de jonge man, die in de stad zijn werk heeft ge vonden, als hij trouwplannen heeft, uit- Ter hoogte van Joh. Boersma had men een prachtige erepoort gemaakt van voor dit gebied bijzonder karak teristiek materiaal: bossen riet. In het midden van de boog hing een bord met het opschrift „Een vernieuwd en tree - voor Oudega (W)”. Daarboven een grote fuik, links de Friese en rechts de Nederlandse vlag „einekuor- ren” en wagenwielen als symbolen van de landbouw. Aan de* boog hing een drietal draadplastieken, die ook al een betekenis hadden: een bootje als symbool van de watersport, ’n vis (recreatie) en een fabriek (industria lisatie). In de rechter zuil waren twee ver keerslichten. Bij aankomst stond het licht op rood, zodat men wel moest stoppen. Gedeputeerde Van Krevelen kreeg een mooie nieuwe kruissleutel, draaide even en het licht sprong op groen. Er volgde een driewerf hoera, bet Oudegaster muziekkorps E.M.M. in zijn keurige uniformen speelde een vrolijke mars, er volgde applaus en er V -;ïd vuurwerk ontstoken. Set was een vrolijke opening van de nieuwe weg. Met het korps voorop be gaven de genodigden zich toen naar gebouw „Oan ’e Brek”, waar, zoals bur gemeester Van Hout opmerkte, met woorden de opening werd voortgezet. WEGBESTRATING RUIM VIJFHONDERD JAAR De burgemeester hield een rede, waarin hij uitvoerig inging op de ge schiedenis van- de weg. Het had de aan nemer enige moeite gekost de opening nu reeds te doen plaatsvinden. De „fi nishing touch”, de slijtlaag zal pas vol gend voorjaar worden aangebracht, zo dat eigenlijk dan pas alles kant en klaar is. Maar het gemeentebestuur wilde zo lang niet wachten. Het berijden van de „weg der zuch ten”, zoals de burgemeester hem noem de, was vooral in de donkere en veelal natte wintermaanden een hachelijke onderneming. Daarom, dank aan het provinciaal bestuur voor de hulp, die de realisering van dit project mogelijk maakte. In 1853 richtten reertien belangheb benden zich tot het gemeentebestuur met het ”erzoek een grindweg aan te leggen van Oudega naar Lytshuizen. Niet minder dan 28 landeigenaren wa ren bereid gratis grond af te staan. Ter bescherming tegen het water be stond er reeds een dijk van Oudega, bij de noordoevers van de Skuttelpoel en Palsepoel langs, over Lytshuizen naar de Oude Skatting bij Osingahuizen, de z.g. Hagena-dyck of Hagena-Indyck. Die adressanten hadden geen succes bij het gemeentebestuur. In 1860 pro- De opening van de weg Lytshuizen- Oudega gebeurde aan de ingang van prachtige erepoort Zaterdagmiddag werd de gereformeerde jeugdsociëteit „De Fuik’ geopend. Haar naam heeft een symbolische betekenis. In een fuik zwemt doorgaans allerlei soort vis, groot en klein, bovenmaats en ondermaats. De kleine, ondermaatse visjes weten er dikwijls snel weer uit te komen, de bovenmaat se blijven gevangen. Zo is deze jeugdsociëteit in de eerste plaats een ont moetingshuis voor de gereformeerde jeugd, maar ook andersdenkenden zijn hartelijk welkom. Als vanzelf zal daaruit dan een kern vaste bezoekers, de bovenmaatse, groeien. Heeft een gewone „füke” een ruime ingang, die zich allengs vernauwt, hier moet men eerst een smal steegje door om vanaf de Oosterdijk (tussen Hema en Veenstra) het voormalige kerkje van de geref. gemeente art. 31 te bereiken. Maar dan zullen vele jeugdige bezoekers in derdaad worden gevangen door de gezellige sfeer die er heerst. De heer A. Brenninkmeijer zei da genlang te hebben gepiekerd om iets negatiefs over de heer Rolsma te kun nen vinden. Hij was er niet in geslaagd. „De afgelopen veertig jaar”, aldus de spreker, „is er geen onenigheid ge weest met de heer Rolsma. Toch is hij geen ja-knikker. Hij is een figuurlijke reus op het gebied van bescheidenheid, werkzaamheid, plichtsbetrachting en zovoorts, enzovoorts”, aldus de heer Brenninkmeijer. Hij noemde de jubilaris een man van groot formaat, een visitekaartje voor de zaak. „Met zijn innerlijke bescha ving en zijn ruime ontwikkeling heeft hij vaste banden gesmeed met de klan ten en zijn adviezen bij de inkoop zijn altijd van groot belang”, zo besloot de spreker. Hij overhandigde mevrouw Rolsma een cadeau. .De f-Hr-.'''. V/,-o; *1 (Foto Jan Koopmam:) jeugd op te trommelen om de zaak eindelijk eens flink aan te pakken. Dat is gelukt. In ongeveer negen we ken heeft men met elkaar kans ge zien er iets moois van te maken. Voor het timmerwerk, o.a. van de bar, werd de hulp ingeroepen van gebr. Boom- sma, maar verder werd alles door enthousiaste vrijwilligers gedaan. Eén avond ging men zelfs door tot 2 uur. „De jeugd is nog niet zo beroerd”, zegt voorzitter Hoitema. Zaterdagmiddag kon men dan vol trots het resultaat laten zien aan be langstellenden. Vooraf had ds. G. J. de Leeuw er met een 1 speechje een tintje aan gegeven. In totaal kunnen ongeveer 120 jon geren tegelijk in „De Fuik”, boven 70, beneden 50. De exploitatie zal ge deeltelijk uit de verkoop sumpties worden bekostigd. zal men de nodige financiën betrek ken uit acties, collecten in de kerk enz. Er is een soort dagelijks bestuur, dat zich met het toezicht heeft be last. Dit bestaat uit mej. J. Trenning en de heren K. Martens en U. Faber. Met nadruk stelt men, dat „De Fuik” geen concurrent wil zijn van „De Meerpaal”. Men is van plan reeds deze week overleg te plegen over een vorm van samenwerking om te voor komen dat er van overlapping sprake zal zijn. Daarentegen kan „De Fuik” een aanvulling zijn voor „De Meer paal”, vooral wanneer deze laatste in de toekomst te klein zou worden. ritmische problemen heeft bijzondere interesse. Zijn Klavierconcert „in variable Metren”, geschreven in 1952, is hier van wel een zéér overtuigend voor beeld. Uit „Concertante Musik”, ge componeerd in 1937, blijkt reeds Blacher’s creatieve persoonlijkheid. Dit stuk, dat van het opnemingsvermogen van de luisteraar nogal wat Vergt, werd effectvol gespeeld. toepasselijk min of meer officieel Vrijdag 25 november gaf de Sneker gijmnasiastenvereniging Dicendo-Dis- cimus een feestavond in de aula van de rijks-h.b.s. Velen hadden de weg ge vonden naar de gezellige met visnetten en ballonnetjes versierde zaal en nie mand zal sp'jt hebben gehad van haar of zijn komst. Voorzitter A. Hiemstra kon vele ge nodigden, o.a. de heer en mevr. Ras- terhoff, besturen van ouder- en zuster verenigingen, oud-leerlingen en leer lingen welkom heten. Misschien, aldus de voorzitter, heeft men zich afge vraagd: waarom de r.h.b.s? Dit had twee redenen, nl. dat de zaal zeer ge schikt was en kosteloos. In tegenstelling tot andere jaren de den er nu geen zesdeklassers mee aan de toneelstukken, omdat dit zo kort voor het examen niet verantwoord werd geacht. Om deze reden was het vrij moeilijk een goede rolbezetting te krijgen, maar er is heel hard gewerkt In dichte mist vertrok een lange file auto’s donderdagmiddag van het kruispunt Lytshuizen in de richting Oudega. Voorop een wagen van de rijkspolitie, daarna de autoriteiten: mr. P. E. van Krevelen, burgemees ter en wethouders van Wymbritseradeel, bestuur van Dorpsbelangen Oudega, talrijke genodigden. Een grote vrachtauto, versierd met vlag gen, reed ook mee. Langs de vernieuwde weg stonden hier en daar men sen te wuiven, aan de huizen hingen de vlaggen uit. Het gezelschap kon zich bijna een half uur lang overtuigen van het werk, dat door aanne mingsbedrijf Ooms en Zn. is uitgevoerd. De bijna vier km lange weg is geweldig verbeterd. Men heeft er volop de ruimte, want het geasfal teerde wegdek is 6 m breed en de brede bermen verhogen de overzich telijkheid. Geen wonder, dat men in Oudega, dat nu veel beter bereik baar is, er een heel feest van maakte. óefvUürttjk driirè in beerde men het weer. De kosten wer den geraamd op f 40.000, maar het ge meentebestuur vond dit een te zware last. Doch er werd aan het wegplan sa men met de provincie gedokterd, met als gevolg, dat in 1862 door G.S. goed keuring werd verleend. De kosten mochten echter niet meer bedragen dan f 28.500. In 1862 vond de aanbesteding plaats en werd de weg Lytshuizen-Oudega. de eeuwenoude Hagena-dyck, verhard. Honderd jaar later: 1953. Al geruime tijd is men bezig met voorbereidend werk voor de wegverbetering Lytshui zen-Oudega, een deel van de op het tertiair wegenplan voorkomende weg Hommerts-Oudega-Blauwhuis. De 100 jaar oude weg kon de last van het ge motoriseerde verkeer niet langer dra gen. De weg werd steeds meer en voor het gemeentebestuur en voor de tech nische dienst een zorgenkind. Maar het zou tot 1965 duren voor de aanbeste ding kon plaats vinden. Inclusief grond en schadevergoedin gen vraagt de vernieuwing van deze weg een bedrag van rond f 1.500.000. Gelukkig neemt de provincie hiervan 80% voor haar rekening, zodat er voor de gemeente f 300.000 overblijft. „Van- Voor het tweede abonnementscon-De begaafde cellist Anner Bijlsma eert door het Frysk Orkest op don-1 was solist in Robert Schumann’s opus derdag j.l. had dirigent Alfred Saltern 129, het concert voor violoncel en or- een origineel programma opgezet. Bo- ris Blacher’s „Concertante Musik fur Orchester” op. 10, waarmee begon nen werd, was voor Sneek een pre mière. Blacher is een veelzijdig componist. Hij schreef een groot aantal werken, waaronder opera’s, balletmuziek, ka mermuziek, orkestwerken, -een orato rium, een requiem en een belangrijk theoretisch leerboek. Hij werd in 1906 te Newching in China geboren en is sinds 1953 Direktor van de „Staat- liche Hochschule für Musik und dar- stellende Kunst” te Berlijn-west. problemen interesse. „in Het nuX--.< >- bar trok veel jeugdige bezoekers Via een klein portaal komt men in een halfverlichte ruimte, waarin een bar met bijbehorende krukken. Voor een paar kwartjes kan men er con sumpties kopen. De verlichting schept een bijzondere sfeer. Verder kan daar drie avonden per week de tijd naar verkiezing worden doorgebracht (pra ten, lezen, spelletjes doen, plaatjes draaien). De andere avonden zullen verenigingen de ruimte benutten. Boven is een soort recreatie-zaal met een groot biljart. De glas-in-lood- ramen herinneren aan de tijd, dat het gebouwtje nog kerk was, maar tegen het plafond zijn moderne geperste platen aangebracht, er staan tafeltjes met formicablad en een gaskachel houdt de temperatuur aangenaam. Er is nog een apart kamertje voor het bestuur. Het gebouwtje werd ongeveer an derhalf jaar geleden door de Gerefor meerde Gemeente van Sneek aange kocht. De opzet was direct al: een so ciëteit voor de jeugd, en dan niet al leen de gereformeerde. Vooi’ het beheer werd een stichting in het leven geroepen. Voorzitter is de heer G. Hoitema, secretaresse me vrouw De Haan, penningmeester de heer C. Wester. „JEUGD NOG NIET ZO BEROERD” was gemaakt. ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1