Waterpoort-krabbels 134 Nieuwe sociale werkplaats Pier de Boer-Stichting werken in moderne fabriek Yoshida krijgt nieuwe fabriek mensen i AGENDA 1 ih h f i en van in Maandag officieel geopend L Ji i u IJLST WYMBRITSERADEEL BRUTO OMZET 225.000 per jaar P Oranjevereniging Jutrijp-Hommerts vergaderde Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, J 121e jaargang nr. 96 Donderdag 1 dec. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „Zon iiehuis”-collecte Laagste inschrijver f 43.00 beneden begroting Weer kapper in Bozuni De storm die gisteren over ons land raasde, heeft ook in Sneek zijn sporen achtergelaten. Gistermorgen rukte hij een groot ge deelte van het dak van de boerderij af, die wordt bewoond door de familie Groninger. Op de foto is duidelijk de enorme ravage te zien. De boerderij, die eigendom is van de gemeente Sneek, staat aan de Leeuwarderweg. De heer Groninger had juist de koeien hooi gegeven. Net teruggekeerd in de stal scheurde de wind het dak los en smeet het met groot geweld naar beneden. Vakbonden overleggen met Van der Heem over ontslagen Sint Antonins Ziekenhuis wijzigt bezoekuren NCVB Ijlst hoorde lezing over antiek Zes man van de gemeente waren vanmorgen druk bezig met de opruimingswerkzaamheden. Ook met het herstel zal zo spoedig mogelijk worden begonnen, aangezien het hooi enorm veel heeft te lijden van de regen, terwijl bovendien de koeien min of meer in de buitenlucht staan. „Maar”, zo vertelde mevrouw Groninger ons, „het had erger gekund. Er zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd”. Rsfe SNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE STICHTING ZORG VOOR DE MEDEMENS indruk van de overvloed aan ruimte. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 r XL i Deze hal, waar stoelen zijn opgeslagen, die door de werkplaatsmensen met plastic worden bekleed, geeft een goede Bozum heeft weer een kapper, die om de 14 dagen de mensen van over tollig haar afhelpt. Vorige week woensdag was het de eerste keer en verscheidene Bozumers hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Maandagmorgen vond in het Ge rechtsgebouw aan de Marktstraat de openbare aanbesteding plaats van de bouw van een nieuwe fabriek voor de fabricage van ritssluitingen, met kan toor enz. tot een totale oppervlakte van 3500 m2 voor de N.V. Yoshida Neder land. Het nieuwe gebouw komt op het industrieterrein aan de Einsteinstraat (naast Van der Heem) op een terrein van 1 Yi ha. Er bestond grote belangs‘elling voor deze aanbesteding. Er kwamen 45 in schrijvingen uit het gehele land. De fa. H. Buwalda en zn. te Schettens was de laagste met f 503.220,Aan deze fir ma werd later dan ook het werk ge gund. De begroting was f 546.302, ruim f 43.000 meer. De op één na laagste inschrijver was fa. G. de Vries uit Hippolytushoef met f 507.542. De hoogste inschrijver was de fa. Kooi en Wildeboer uit Groningen met f 690.000, Het glas- en schilderwerk werd apart aanbesteed. Hier kwam de fa. P. van der Werf te Sneek als laagste uit de bus met f 27.480,De begroting was hiervoor f 33.702,Het werk werd aan deze firma gegund. De op één na laagste inschrijver voor het glas- en schilderwerk was de fa. Wagenmakers te Sneek (f 29.844, De hoogste inschrijver was I. Bergsma De onlangs gehouden „Zonnehuis”- collecte heeft opgebracht een bedrag van f 1606,27, waarvoor het werkcomi té alle gevers en geefstere hartelijk dankt. Door de sterke stijging van de exploi tatiekosten van de Pier de Boer- Stichting zou onder meer het finan ciële risico van de gemeente belang rijk worden vergroot, zodat verster king van de zeggenschap van de ge meente noodzakelijk werd. Zo besloot men de oude stichting op te heffen en een nieuwe, gemeentelijke stichting onder dezelfde naam in het leven te roepen. De commissaris ging nog even in op de GSW-regeling (Gemeenschappelijke Sociale Werkvoorziening) en verge leek de Waterpoortstad tenslotte met Rotterdam, waar de ene bouwvakker de andere toeroept: „Houen zo!” Dat wenste hij ook Sneek toe. De vakbonden zullen over enkele weken opnieuw besprekingen hebben met de directie van Van der Heem, terwijl ook overleg gaande is met Phi lips-Eindhoven, om een bevredigende oplossing te vinden voor de 25 man, die in de loop van volgend jaar over bodig worden in het Sneker bedrijf door reorganisatie. Er is zelfs sprake van meer dan 25 man. Het is niet zo, dat deze mensen met ingang van een bepaalde datum ontslag is aangezegd. In de komende maanden zal getracht worden werk voor hen te vinden, het zij in één der Philips-bedrijven, hetzij ergens anders. Het lijkt tegenwoordig wel eens, al dus spreker, of de verdiensten en de kracht van èen land of volk primair worden afgemeten naar de gemakke lijk bevattelijke maatstaven van tech nische prestaties, hoog zielental, hoog gemiddeld volksinkomen, resultaten op industrieel en agrarisch gebied en grote daden op het stuk van machtige openbare werken. Dit alles is inderdaad van groot en vaak ook primair belang, maar het is waarlijk niet alles: de zorg voor de medemens, voor de minder sterke, het wegwerken van de nog vele zwak ke plekken in de maatschappij, de bevordering van prima onderwijs en ontwikkelingskansen voor allen, het sociale verantwoordelijkheidsgevoel van de burgers deze gegevens zijn van even groot en in bepaalde opzich ten wellicht van groter belang bij de beoordeling van een gemeenschap, vooral ook op lang zicht. VOORTGEKOMEN UIT BLO-ONDERWIJS De veemarkt baadde dinsdagmor gen voor het eerst in een zee van licht. Geruime tijd geleden meldden wij reeds, dat er 15 nieuwe licht masten waren geplaatst. Het wach ten was echter nog op de .anslui- ting op het elektriciteitsnet. Er moest daarvoor een apart gebouw tje verrijzen. Dat is nu gereed en maandagavond werd de verlichting geprobeerd. Er zijn 6 masten met een lengte van 18 m, die elk 12 lam pen a 500 W hebben, totaal dus 36 kiloWatt. De 9 kleinere masten dra gen lampen van 500 W. De hele in- Aan de Pieter Zeemanstraat 9 (industrieterrein Oppenhuizerweg) is maandagmiddag door de commissaris der koningin de nieuwe sociale werkplaats van de Pier de Boer-Stichting officieel geopend. Het prach tige ruime gebouw, dat ongeveer f 950.000 heeft gekost (inclusief inven taris), werd in april reeds onofficieel in gebruik genomen. De 134 werk nemers, die hier kleding, hakleren voor schaatsen, afrasteringspaaltjes, poetslappen om maar een greep te doen vervaardigen, kregen daardoor de beschikking over een oppervlakte van ruim 2300 m2. Het is een hele verbetering, vergeleken met het in 1953 gebouwde pand aan de IJlsterkade. Het belangrijkste is echter dat het doel van de sociale werkplaatsen, de gehandicapten volwaardige arbeid te laten verrichten, hierdoor beter wordt verwezenlijkt. Want deze mensen, die vroeger op dood spoor stonden, kunnen thans zinvolle, aan hun handicap aan gepaste arbeid krijgen. overleg en zo ontstond in 1947 de Pier de Boer-Stichting, om werkgelegen heid te bieden aan onderscheidene ca tegorieën geestelijk- èn lichamelijk ge handicapten. Op het ogenblik zien wij in Fries land 15 sociale werkplaatsen in be drijf en 16 blo-scholen; er zijn rege lingen voor allerhande categorieën ge handicapte arbeidskrachten, de voor zieningen en overheids-regelingen werden doelmatiger en ruimer, de organisaties en inrichtingen werden moderner en beter. En wij zijn er nog niet. Zo vraagt b.v. het vraagstuk van de schaalvergroting nu de aandacht, terwijl er ook op economisch gebied nog enkele kwesties spelen, aldus de commissaris. te Hommerts voor f 46.000,In totaal waren hiervoor 13 inschrijvers. De staalconstructie werd gegund aan fa. D. Rijpkema te Sneek, die dit' werk voor f 118.135,zal uitvoeren. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heei’ R. J. Sipkens, kon een groot aantal belangstellenden welkom heten, onder wie vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Sneek, Ijlst, Wymbritseradeel, Rauwerder- hem en Lemsterland. In het bijzonder de commissaris der koningin mr. H. P. Linthorst Homan, en de rijksconsu- lent voor complementaire sociale voor zieningen, de heer H. Visser uit Leeu warden. De heer Sipkens ging uitvoerig in op de geschiedenis van de stichting, die in 1948 startte, oorspronkelijk met het doel de oudleerlingen van de scholen op te vangen. Het werk van de heren Bakker, Oppenhuizen en De Jong zij hier met dankbaarheid ge noemd. Men begon aan de Oude Koe markt met het vervaardigen van deur matten en inzamelen van oud papier. Weldra werd naar een beter onderdak uitgezien. Architect S. G. Walinga maakte een plan, dat f 70.000 moest kosten. Daarop hield men een actie onder de burgerij en die slaagde zo goed (mede door de activiteit van de heer Th. Zandstra), dat er binnen eni ge weken een kapitaal aanwezig was. In 1954 werd het gebouw aan de IJlsterkade in gebruik genomen. Maar na tien jaar bleek dit al veel te klein, want het aantal pupillen nam gestaag toe. Na heel wat moeilijkheden te hebben overwonnen kon dan nu het resultaat worden getoond. „En wij zijn uitermate trots op dit gebouw”, aldus de voorzitter. Hij memoreerde even de verdiensten van architect Walinga, die enkele maanden geleden is over leden. Maandagavond hi&ld de Oranjever eniging Jutrijp-Hommerts haar leden vergadering in het gebouw te Jutrijp. Voorzitter H. R. Huitem opende op de gebruikelijke wijze. Hij toonde zich niet ontevreden over de opkomst, al was die niet groot. De secretaris bracht verslag uit van de vorige vergadering en las het jaarverslag voor. De pen ningmeester liet ’n goed geluid horen; ondanks he. zeer vele, dat de vereni ging het afgelopen jaar heeft gedaan, toch neg een saldo van f 178,49. Voorzitter Huitema werd met meer derheid van stemmen herkozen. Verder werden de heren L. Geerligs en G. Do- tinga gekozen in de plaats van de heren J. W. Nauta en W. Vellinga, die zich niet herkiesbaai hadden gesteld. De voorzitter bracht dank aan de beide afgaande bestuursleden. De vergadering meende, dat het stellen van dubbeltallen wel goed was, In de „goede tweede Friese” stad Sneek werd al in 1941, door het hoofd van de openbare blo-school, in een rapport aan het gemeentebestuur krachtig gepleit voor oprichting van een beschuttende werkplaats. Door het bestuur van de christelijke blo-school in Sneek werd in juni 1946 een werk inrichting geopend voor bepaalde oud leerlingen van de Koningin Emma- school. Omdat het de bedoeling van het gemeentebestuur was, ook voor oud-leerlingen van de openbare blo- school een nazorg-inrichting tot stand te brengen, kwam men tot gezamenlijk Vorige week hield de afdeling IJlst van de NCVB haar maandelijkse ver gadering in de zaal achter de gerefor meerde kérk. De presidente opende met schrift lezing en meditatie. De heer Schelte- ma, antiquair in Sneek, vertelde over antiek. Na 1945 kwam antiek in de belangstelling. Er is sprake van een soort mode. Alles wat ouder is dan honderd jaar maakt aanspraak op de naam antiek, anders is het ouderwets of tweede hands goed. De prijs wordt bepaald door de vraag, die er is naar het artikel. Na de pauze werden de verschillen de meegebrachte voorwerpen bezich tigd en de bijzonderheden ervan ver teld. De presidente bedankte de heer Scheltema voor zijn interessante le zing. Jammer dat er niet meer dames aanwezig waren. Met een lied en dankgebed werd de vergadering be sloten. misschien familie van Greate Pier zou zijn, maar later gehoord, dat het een onderwijsman uit de vorige eeuw was in Amsterdam. Zijn naam doet even wel een Friese afkomst vermoeden, al dus de commissaris. Dit werd later op de middag tegen gesproken door de heer A. van Doorn, oud-secretaris en oud-hoofd van de blo-school alhier. Deze wist te vertellen, dat Pier de Boer in de twintiger jaren (van de ze eeuw) in Amsterdam als ambtenaar veel heeft gedaan voor de nazorg van zwakzinnigen. Hij is in de tweede we reldoorlog overleden. Mr. Linthorst Homan herinnerde er aan, dat Sneek van het begin af voor aan liep: twee van de eerste vier Friese blo-scholen waren in Sneek te vinden. Op 9 december a.s. zal er een nieu we provinciale studiecommissie, die zich met de verschillende aspecten van de sociale werkvoorziening zal bezighouden, worden geïnstalleerd. JLLTTffT TWTKJ Donderdag 1 december Amicitia The ater ’s avonds 8 uur film „The sound of music” Vrijdag 2 en zaterdag 3 december Traditionele Sinterklaasavonden in ,.Us Gebou” te Gauw. Zaterdag 3 december St. Nicolaas Bal in Dancing Boermans te Bolsward. Orkest Gerard Wiersma. Zaterdagavond 3 december Kegelbil- jarten in café Walon te Hommerts. Zaterdag 10 december Zesde .Midwin tertocht van de Sneker Wandel Unie over 10 en 15 km. Start ’s middags 2 uur bij Aere Perennius, Kleinzand. Dinsdag 13 december Culturele Raad- - Kunst aan Allen - -Jeugd en Mu ziek. Kamermuziekconcert met toe lichting door het vioolduo Bouw Lemkes en Jeanne Vos. Aula RHBS, 's avonds 8 uur. Het Sint-Antonius Ziekenhuis deelt mee, dat op veler verzoek enige wijzi gingen in de bezoekuren worden aan gebracht, die beogen aanvang en einde van het middagbezoek, voor zover mo gelijk, meer aan te passen aan de aan komst- en vertrektijden voornamelijk van de busverbindingen. Het aantal bezoekuren zal tevens worden uitgebreid met het invoeren van een zaterdagavondbezoek van 19.00 -19.30 uur. Voorts zullen de vaders van opgenomen kinderen thans ook op woensdagavond van 18.45-19.15 uur hun kind kunnen bezoeken. De aandacht wordt er op gevestigd dat het belang van de patiënten vraagt, dat niet meer dan 2 personen tegelijk een patiënt bezoeken. De nieuwe be zoekregeling wordt in een advertentie in onze krant bekendgemaakt. Ook m de afgelopen nacht stormde evenals zijn collega’s in de grote het weer hevig. Een boom bij de Ko- steden, een witte jas moeten dragen, ningin Wilhelminaschool kon de kracht van de wind niet doorslaan en waaide om. wie de film „Makkers staakt uw wild, geraas” op de t.v. heeft gezien, her innert zich ongetwijfeld de elkaar tegenkomende Sinterklazen. Iets dergelijks had hier zaterdagmiddag bijna plaats. Terwijl Sinterklaas zijn rondgang maakte door de stad, kreeg zijn dubbelganger pech met de auto. Aan de Singel was een groepje jongens, die de goedheilig- man op gang hielpen door de auto aan te duwen. De andere Sint was op dat moment net op het Groot- zand. fejhw'.-.—y Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en maar dat men niet ongevraagd de na men van de betrokkenen op papier ken zétten. Het reglement zal gewijzigd worden, zoals aangegeve in een cir culaire. Hierna kienen om gebak. Er waren irijzen voor drie ronden, ieder met drie prijzen. Maar er zijn heel wat meer ronden gespeeld doordat zij die reeds wat gewonnen hadden, het weer be schikbaar stelden om nog wa* langer te spelen. In de rondvraag werd gevraagd of er op 40 januari 1967 met ’t huwelijk van prinses Margriet nog feestelijkheden zouden zijn. Het bestuur meende dat het niet veel zou worden, daar in de toekomst neg meer vorstelijke gebeur tenissen zijn te verwachten. De verga dering dacht er anders over en het be stuur zal zien of er met medewerking van de dorpsverenigingen iets valt te bereiken. De heer Wolthuizen sloot de vergadering. RECHT OP ARBEID De lichamelijk en geestelijk gehan dicapten hebben recht op arbeid, zo vervolgde de heer Sipkens, en de ge meenschap heeft hier een taak. De tijd, dat zij verschoppelingen van de maatschappij waren, ligt nog niet zó ver achter ons. Hier wordt de situatie in een gewone werkplaats dicht bena derd. Dee opdrachten zijn zeer gedif ferentieerd en ze komen zowel van particulieren als van bedrijven. Voor verschillende Sneker bedrijven ver richt men werk, zoals voor Zandstra N.V., De Valk, Tjallema N.V. en Ton- nema N.V. Van de 134 werknemers zijn er 51 lichamelijk gehandicapt en 83 geeste lijk, van wie sommigen tevens licha melijk. Ze zijn onderverdeeld in een a- en b-groep: a heeft een arbeidsca paciteit van 1/3 of meer, b heeft een capaciteit van minder dan 1/3. Met zo’n groep kan het bedrijf onmoge lijk „self-supporting” zijn, aldus spre ker. Maar toch wordt de bruto omzet over dit jaar geschat op f225.000, on derverdeeld als volgt: confectie f65.000, metaal f30.000, andere een bedrag van f 130.000. Tien jaar ge leden bedroeg de totale omzet een bedrag van f 30.000. WIE W AS PIER DE BOER? De commissaris hield een uitvoerige rede, waarin hij evenals de heer Sip kens een duik nam in de historie en tenslotte aantoonde, dat de sociale zorg in steeds wijder kring belang stelling krijgt Hij had gedacht dat Pier de Boer - In de apotheek. Juffrouw tegen 1 stallatie werd aangelegd door fa. M. klant- die medicijnen in ontvangst S Troelstra neemt: „mag ik van u een dubbeltje voor het flesje mijnheer?” Waarop deze tegen naast hem staande heer Op de hoek Dr. Boumaweg-Park- zegt: kunt u mij ook een dubbeltje straat staat 's avonds omstreeks 5 lenen, mijnheer, ik heb mijn porte- uur (als het heel druk is op rijks- monnaie niet bij mij, dan kunt u het j weg 43) een agent het verkeer te bij mijn vrouw wel weer terugha- J regelen Onlangs plaatsten wij in de- len”. ’t Dubbeltje werd aan gemak- 5 ze rubriek een foto daarvan. M zuchtige heer geleend, maar de J maakte ons er opfrierkzaam op, dat geldschieter heeft het niet terugge- 2 de agent'een zeer gevaarlijk klusje haald. Het bedrag is zeker te gering S heeft, omdat hij bij slecht weer en geweest. Zal de lener ook hebben 2 duisterni moeilijk te zien is. Hij zou, gedacht. - fl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1