Ijlst van Begroting 1967 tekort meer dan f 30.000 Acht schippers willen niet langer in Makkum zeilen j 1 3 Snekers en 1 oud-Snekcr verdacht van diefstal van honderdduizenden Waterpoort - krabbels t i d I l IJLST W YMBRITS ER A DEEL en van subsidieregeling verworpen Voor stel-Zij sling over Hylke Tromp overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t t t 121e jaargang no. 98 Donderdag 8 dec. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zo’n week of vier geleden stond de heer Van Elselo (zeg maar Frans) voor zijn Hindelooper Kamer s avonds in zijn eentje zijn Finale verkoop woonhuis Goënga Intensief speurwerk bracht serie inbraken aan het licht S.K.S. vergadert 17 december in Sneek Sneelte, Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Benoeming nieuw hoofd van de Sperkhemsehool Subsidie voor Sneker zwembad 5 SNEEKER NIEUWSBLAD Foto: Jan Koopmans juiste manier gebruik De Sinterklaasdrukte is nog maar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Gistermiddag is in gebouw „Elim” te Scharnegoutum door notaris E. K. Hoekstra finaal verkocht een woning met schuur te Goënga. Koper werd de heer S. Miedema van Sneek voor de som van f 5.701,De beschrijvings- som bedroeg f 5.700, Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt h andelsad verten ties lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De jaarlijkse ledenvergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen (S.K.S.) wordt zaterdag 17 december a.s. ’s middags om half twee in hotel Hanenburg te Sneek gehouden. De agenda voor deze vergadering bevat enkele punten, die ongetwijfeld veel stof tot praten zullen geven. Zo stellen niet minder dan acht schippers, t.w. J. van Akker, KI. v. d. Meulen, R. Rit sma, S. Meeter, L. Meeter, S. van Terwisga, A. Hoekstra en H. de Vries, voor om niet weer in Makkum te zeilen. Zij zijn van oordeel dat aan ’t zeilen in deze plaats te veel bezwaren verbonden zijn. Voorts zag schipper T. Brouwer gaarne dat de wedstrijdcommissie Fluessen voortaan samen met Woudsend een wedstrijd organiseert bij Woudsend, omdat de wedstrijdplaats van de Fluessen grote moeilijkheden oplevert voor het meren van de volgschepen. in het nieuwe kantoor vond hij een brandvrije kast waar toevallig geld in zat. De politie heeft tenslotte aangehou den de 35-jarige R. R., eveneens uit Sneek, die wordt verdacht van mede plichtigheid aan één of meer van bo vengenoemde diefstallen. Er werden inbraken gepleegd in de volgende plaatsen: Assen (viermaal), Bolsward (tweemaal), Gorredijk, Leeu warden, Rouveen en Winsum. Meestal betrof het brandkasten. wel goed zal zijn. Het is op hoog ni veau tot stand gekomen. Waarop de voorzitter opmerkte: maar u moet hem vaststellen, u bent nóg hoger. De raad gaf daarna zijn fiat aan deze nieuwe bouwverordening. Er moest een onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand worden be noemd. Aanbevolen werd wethouder K. Frankena. De stemming wees uit, dat de heer Frankena 4 stemmen had verworven, één was blanco en twee vermeldden het woordje ,ja’. Hoe posi tief op zichzelf dit woordje ook is, in dit geval viel het negatief uit. De heer Frankena verklaarde deze benoeming te aanvaarden. De volgende punten, uitkering in ver band met nacalculatie „trend” 1966, vaststelling exploitatievergoeding kleu teronderwijs 1965, voorlopige vaststel ling uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs 1965, ingevolge art. 55 L.O.- Wet 1920 en vaststelling exploitatiever goedingen bijzonder gewoon lager on derwijs, lokten geen bespreking uit. De vergoeding over 1965 bedraagt voor de kleuterschool: a. f 1.065 per lokaal, is 3¥2 x f 1.065 is f 3.727,50: en b. f l",30 per leerling is 78,7 x 18,30 is f 1.440,21. Totaal f 5.167,71. Er werd een voorlo pige uitkering gedaan van f 4.497,25. Er dient nog te worden uitbetaald f 670,46. De totale kosten voor de open bare school bedragen over ’65 f 3.070,49, beschikbaar is gesteld 33 2/3 x 72 is f 2.424,verschil f 646,49, welke be dragen door de raad werden vastge steld. De hervormde schoolvereniging heeft recht op een vergoeding van 87 x f 72 is f 6.264,Als voorschot is genoten f 6.072.rest nog f 192,De Ver. voor Geref. onderwijs heeft recht op 77 x f 72 is f 5.544. Als voorschot is genoten f 5.136,rest nog f 408, Ook deze bedragen werden vastgesteld. (Vervolg op pagina 2) Dinsdag is in het Bonifatiushuis al hier overleden de heer Hylke Tromp. Hij werd 84 jaar. De heer Tromp heeft zich behalve voor de fa. Johs. Tromp (nu Tromp Groothandel N.V.), van welk bedrijf hij als de grondlegger kan worden beschouwd, ook zeer verdien stelijk gemaakt voor de gemeenschap. werktuigenfabriek Visser. Geleidelijk kwam er meer aan het licht en zo voer de het spoor naar Grouw. Deze inbraak plaatste de politie aanvankelijk voor een raadsel. B. is een oude bekende van de poli tie. Omstreeks Kerstmis 1960 heeft hij ingebroken bij de Hema in Sneek, waarvoor hij later werd veroordeeld. Hij heeft ook bekend de inbraak bij de fa. Gaastra aan het Kleinzand in juni 1964 te hebben gepleegd. De buit be droeg hier f 1200. Deze zaak werd toen net verbouwd en de inbreker kon via een ladder boven komen. Er werd een ruit in de achtergevel uitgebroken en maken zich alweer op tweede december-feest, De verhuizing van een drukkerij geeft veel drukte. Ook door druk kerij De Vries, die het pand aan de Oude Koemarkt ruilt voor het nieuwe aan de Oosterdijk. De per sen en zetmachines verhuizen is een heidens karwei. De grootste machines worden gedemonteerd, maar de kleinere worden met een vorkheftruck naar het nieuwe pand gereden. De oplossing van een serie inbraken vormde gisteren belangrijk landelijk nieuws. Dankzij intensief speurwerk door de Sneker gemeentepolitie in nauwe samenwerking met de rijksrecherche en de recherche in verschillen de districten van de rijkspolitie werd klaarheid gebracht in enkele gerucht makende diefstallen. Drie Snekers, de 30-jarige A.T.B., van beroep auto handelaar, de 29-jarige los werkman M.A.E. en de 30-jarige G.V., arbeider in de Noordoostpolder, maar Sneker van oorsprong, werden gearresteerd. B. heeft bekend onder meer de inbraak in de coöp. zuivelfabriek te Grouw, in de nacht van 1 op 2 april 1965, te hebben gepleegd. Daarbij werd f 150.000 aan melkgeld uit de brandkast gehaald. Het onderzoek duurt nog voort. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook de geruchtmakende inbraak in de zuivelfabriek te Tolbert, enkele maanden geleden, thans wordt opgelost. Daarbij werd f 224.000 gestolen. Met het oog op de precaire financiële situatie van de gemeente kwamen b. en w. van Ijlst dinsdag in de raadsvergadering met het voorstel om de subsidies over alle linies te verlagen. De raad wilde hieraan wel zijn fiat geven, maar dat ook de plaatselijke verenigingen van deze maatregel de dupe zouden worden, lag sommige leden wel wat zwaar op de maag. Een motie om de plaatselijke verenigingen op hetzelfde peil te houden, werd echter verworpen. De begroting voor 1967 wijst een tekort aan van f32.907.84. Ondanks verhoging van gemeentelijke belastingen en retributies ten be drage van f24.476.71 is er toch nog een groot tekort, mede als gevolg van de gestegen uitgaven voor de sociale zorg. de toekomstige ruilverkaveling; het is niet in eerste instantie bedoeld ais re creatieterrein. B. en w. zijn er wel over uit wat er eerst dan wel mee zal geschieden; de bekendmaking daarvan zal binnenkort volgen. De monumentenlijst nam niet veel tijd in beslag. De raad machtigde b. en w. de minister van C„ R. en M. te ver zoeken de gestelde termijn van twee maanden, om monumenten aan de lijst toe te voegen of daarvan af te voeren, tot het dubbele te verlengen. De voor zitter lichtte toe, dat er op 14 dec. een bespreking zal plaatsvinden tussen b. en w. en afgevaardigden van Monu mentenzorg. De vaststelling van de nieuwe bouw verordening vroeg daarop de aandacht. De heer De Vrijer informeerde naar de essentiële verschilpunten tussen de ou de en de nieuwe bouwverordening. De voorzitter antwoordde, dat de sterke wens, die er leefde naar meer uniformiteit in heel het land, er één oorzaak van is dat dit nieuwe tot stand is gekomen. Ten tweede hebben de nieuwste eisen op woninggebied er hun weerslag in gevonden; en ten derde wordt nu de overheid de mogelijkheid geboden om de bewoners te verplichten hun erven, eventueel voortuinen op te schonen en niet b.v. als bergplaats van allerlei rommel te gebruiken. De gemeente-opzichter, de heer Bou- man, gaf daarna enige tekst en uitleg. Hij wees op de muren, waarvan in de ze bouwverordening gezegd wordt aan welke eisen die moeten voldoen in ver band met de brandweerbaarheid. Ook zijn er voor de vloeren belangrijke wij zigingen aangebracht. In ’t vervolg zul len er zeker meer stenen vloeren ko men dan voorheen. In ’t kort: alles wordt bepaald naar de veiligheid in ’t algemeen. Veel vragen kwamen er niet. De heer De Vrijer merkte nog op, dat het geheel Burgemeester Cazemier opende pre cies op tijd de vergadering, sprak een woord van welkom uit, stelde de notu len van de op 6 sept. j.l. gehouden ver gadering aan de orde, welke met een enkele opmerking werden goedgekeurd en las de ingekomen stukken voor. Op een vraag over de grenswijziging met Sneek werd geantwoord, dat G.S. de door IJlst ingediende bezwaren niet hebben overgenomen in hun advies aan de Kroon. Over het aanleggen van een instruc- tiebad ontspon zich een gesprek dat als grondtoon had, dat IJlst zich moet aan dienen op de geschikte plaats en niet te laat om het zwemonderricht van de hoogste klassen van de drie scholen te bevorderen. Sommige raadsleden dron gen er op aan de hoofden der scholen een herinnering aan deze tak van on derwijs te sturen. De voorzitter was van mening, dat de onderwijzers voldoende op de hoog te zijn met deze zaak. De heer De Vries vroeg naar de be stemming van het perceel grond aan de Wijde Wijmerts, onlangs door de ge meente aangekocht van J. Haagsma. De voorzitter antwoordde, dat dit perceel is aangekocht met het oog op Als oudste in een groot arbeidersge zin moest hij direct na de lagere school meeverdienen. Zo werd hij op twaalf jarige leeftijd klerk op het kantoor van notaris Kamstra. Enige jaren later verwisselde hij dit met het advocaten kantoor van mr. H. Okma aan de Marktstraat. Hij volgde avondlessen om zich theoretisch te bekwamen. Maar de handel trok hem toch meer aan en toen hij een jaar of achttien was aanvaardde hij samen met zijn vader een agentuur in de sigarenhan del. De zaak breidde zich uit en in 1903 kon een pand aan de Oosterdijk worden betrokken. Ook vier broers van Hylke werden in deze zaak opge nomen. Het is niet verwonderlijk, dat bij zo veel succes ook de maatschappij en de Kerk een beroep deden op de heer Tromp. Zo werd hij in 1929 lid van de St. Vincentiusvereniging, zes jaar la ter werd hij hiervan president en na zijn aftreden in 1945 erepresident. In dezelfde periode was hij ook commis saris van de R.K. Spaarkas St. Joseph, lid van het kerkbestuur, lid van de financiële commissie van de Coöp. Bouwvereniging „Selfhelp” en vol macht van het waterschap Wymbritse- radeel c.a. Van 1935 tot 1941 (in dat jaar werd de raad door de bezetter ontbonden) was hij gemeenteraadslid. In deze functie had de woningbouw zijn speciale aandacht. In 1945 verwierf hij grote belang stelling door een brochure, getiteld „Aan alle mcnschen van goeden wil”. Voor zijn verdiensten voor de Kerk werd hij in 1946 door de paus onder scheiden met het gouden erekruis Pro ecclesia et pontifice. Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1949 moest hij zich noodgedwongen terugtrekken uit het drukke leven. Sinds die tijd leefde hij rustig in het Bonifatiushuis aan de Leeuwarderweg; een ongenees lijke kwaal had aan de meeste van zijn activiteiten een einde gemaakt. De begrafenis zal a.s. zaterdagmor gen plaatsvinden, na een plechtige uit vaartdienst in de rooms-katholieke kerk aan de Singel. In behandeling komen verder twee wedstrijdprogramma’s voor het nieuwe seizoen, één van het bestuur en één van de commissie Sneek. De Sintrale Kom misje heeft het volgende programma opgemaakt: zaterdag 1 juli Grouw, maandag 3 juli Drachten-Veenhoop, dinsdag juli Eernewoude, woensdag 5 juli Terhorne-Heerenveen, donderdag 6 juli Langweer, vrijdag 7 juli rustdag, zaterdag 8 juli Makkum, maandag 10 juli Staveren, dinsdag 11 juli rustdag, woensdag 12 juli Fluessen, donderdag 13 juli Lemmer, vrijdag 14 juli Sneek. Het programma van Sneek is voor de eerste vier dagen gelijk aan dat van de S.K.S. Verder ziet het er als volgt uit: donderdag 6 juli Terhorne, Makkum, Leeuwarden, vrijdag 7 juli Woudsend, zaterdag 8 juli Langweer, maandag 10 juli Staveren (bij slecht weer op de Fluessen), dinsdag 11 juli Fluessen, woensdag 12 juli Lemmer, donderdag 13 juli Lemmer, vrijdag 14 juli Sneek. Deze programma’s kunnen nog gewij zigd worden door de uitslag van de stemming over de in de aanhef ge noemde voorstellen. Het bestuur brengt echter eerst in stemming ’n amendement op het voor stel Sneek. Dit amendement luidt: Aangezien het voorstel Sneek in te genstelling tot voorgaande jaren een uitbreiding betreft van het aantal wed strijden, dit ten behoeve van twee par ticuliere eigenaars, beslist de vergade ring dat de recette van de extra wed strijd te Lemmer en van de, wedstrijd te Woudsend, na aftrek van de afdracht aan het S.K.S.-subsidiefonds, volledig ten goede komt aan de niet-commissie- schepen van de particuliere eigenaars S. Meeter, KI. v. d. Meulen en A. L. v. d. Veen. Het is mogelijk dat in verband met de traditionele jaarlijkse wedstrijden te Grouw op zaterdag 1 juli de commissie Grouw ruilt met Drachten-Veenhoop of Eernewoude. E. en V. zouden, hetzij afzonderlijk of in combinatie met B. diverse inbra ken hebben gep’eegd, waar min of meer belangrijke geldsbedragen mee waren gemoeid. Zij werden aangehou den in verband met een diefstal in Leeuwarden en de Wieringermeerpol- der. Het werd duidelijk, dat ze ook te maken hadden met de inbraak in de fabriek van NV Miedema te Winsum in september j.l. Hier hadden de inbre kers pech, omdat de salarissen pas de volgende morgen werden gebracht. B. was enkele weken geleden gear resteerd wegens inbraak in de LAB- garage te Bolsward en de landbouw- Vastgekoppeld aan de keuze van het wedstrijdschema Zit een beroep van Woudsend op de jaarvergadering om toegelaten te worden als lid van de S.K.S., alsmede een voorstel van de schippers S. Meeter, R. Ritsma, H. de Vries, L. Meeter, KI. v. d. Meulen, J. van Akker en S. Terwisga om van de rustdagen wedstrijddagen te maken. Het S.K.S.-bestuur stelt verder voor het startgeld te verhogen tot f 100. per wedstrijd en de contributie niet tc wijzigen. Voorts komen twee voorstellen van de heer S. Meeter in behandeling. Het eerste luidt: Schepen die niet de start lijn passeren krijgen twaalf strafpun- ten. Deze strafpunten mogen niet af getrokken worden als zijnde eventueel de slechtste wedstrijd. In zijn toelich ting zegt de indiener van het voorstel dat nu een slecht weer-commissie is in gesteld, deze beoordeelt of er gezeild kan worden of niet. Is een schipper van mening dat, ondanks een positie" luidend oordeel van deze commissie er niet gezeild kan Worden, de konse- kwentie voor de schipper is. Het be stuur zegt in zijn advies dat men niet ieder jaar de puntentelling moet veran deren. De huidige telling is gebleken de 'xste te zijn. Verder wil de heer S. Meeter naast het kampioenschap ook een tweede en derde prijs instellen. De kampioen ont vangt de wimpel; de tweede en derde plaats zouden beloond kunnen worden met een beker of medaille. Het bestuur neemt dit voorstel over. Tenslotte is er nog een voorstel van Sneek, dat het aantal deelnemende schepen beperkt wil zien tot twaalf, om moeilijkheden bij het aanmelden van nieuwe gegadigden te voorkomen. Naar het oordeel van Sneek zou het programma bij nieuwe gegadigden overladen worden. Het S.K.S. bestuur stelt zich volledig achter dit voorstel. geld en het is duidelijk, dat het eerst behoorlijk druk op de weg moet worden om er toe te besluiten. Het is de vraag of de Lemmerweg daarvoor nu reeds zo druk wordt nauwelijks voorbij of de winkels In „De Wip”, orgaan van de speel- bereden en het zal dan ook nog wel voor het tuinver. „De Lemmerweg”, neemt even een vrome wens blijven. Tot Kerstmis. Opmerker het kruispunt Lemmer- zo lang blijft het parool: uitkijken! geen uitzonderingen zijn”. Hij be pleit dan de volgende verbeterin gen: het bord „50 km” verder in de richting Jutrijp; een waarschu wingsbord voor aanduiding van het zebrapad of aanduiding van over stekende kinderen; regelmatige con trole door de politie. De oplossing zou echter zijn: een tunnel onder de weg voor voetgangers (en fiet sers). Wij geloven, dat met deze laatste opmerking de spijker op z’n kop is geraakt. In navolging van Amerika zal er, met een sterk groei ende verkeersintensiteit voor ogen, steeds meer naar moeten worden gestreefd op onze drukke wegen ongelijkvloerse kruisingen te ma ken, hetzij in de vorm van tunnels of d.m.v. viaducten. Ook voor dit van het kruispunt is het inderdaad de enige men van de verzekering ontvangt, ziekenhuis aan de Dr. Boumaweg absoluut veilige oplossing. De rijks-orgeladviseur heeft het or- worden fietsenrekken geplaatst. Het gel inmiddels als totaal afgeschre- zjjn ijzeren standers. Hopelijk wordt ven 1 estempeld. De Hulpactie Her- er Op een “br."1' bouw van de chr.-geref. kerk heeft van gemaakt en worden de fietsen Deze oplossingen kosten een hoop „eendje” te wassen. Dit kan alleen 's avonds, want voor de Oos- weg Frieswijkstraat Scherhem- terdijk is van 8—22 uur een wachtverbod van kracht. De week hebbe^^rdat^ook^reeds daarop bracht een „stamgast” ook zijn wagen mee en zette die vaker gedaan. Hij vindt dit kruis achter de „eend”. En tegenwoordig kan het gebeuren, dat er punt zeer onoverzichtelijk. Automo- ’s avonds zo om een uur of half twaalf al een stuk of tien auto’s bilisten, die Sneek binnenkomen, - vinden het bord „50 km” slechts enkele tientallen meters voor het zebrapad. Daar vrijwel geen enke- in de rij staan om gewassen te worden.. Dat wassen wordt col lectief gedaan. Niet één van de deelnemers heeft nu meer een hekel aan het wassen van zijn auto. Na afloop van de schoon- ïe^automobiliTt dan direct 50 rijdt maakpartij praten de reinigers nog even gezellig na. Op dé foto aldus Opmerker -doch zijn een vijftal auto’s, die onder handen worden genomen. wagen laat uitrijden, passeert men het zebrapad met een hogere snel- De hulpactie voor de herbouw van De etalages worden versierd en in heid dan 50, terwijl 80 tot 100 km de door brand geteisterde christe- de winkels worden kleurige slin- wu do lijk-gereformeerde kerk loopt r be- gers en ballen uitgestald. In de hoorlijk. Er is reeds in totaal een bloemenzaken ziet men weer fraaie bedrag van f 10.657,60 bijeenge- kerststukjes en kerstbomen, bracht. Dat is niet zo gek, vindt de voorzitter van het actiecomité, de heer A. Gerrits. Daarbij is ook de opbrengst van het concert, dat za terdagavond door het Urker man nenkoor werd gegeven. Inclusief het koor en een aantal genodigden waren daar zo’n kleine 900 men sen. De opbrengst was f 2045,Uit de andere Sneker kerken is een soort hulpcomité gevormd, dat de in die kerken gehouden collecten coördineert. Er zal binnenkort na mens de gezamenlijke kerken een cheque worden aangeboden. Hoe veel er precies nodig is, is nog een probleem. Dat hangt er van af wat Voor het parkeerterrein men van de verzekering ontvangt, ziekenhuis aan In de raadsvergadering, die dinsdag 20 december a.s. wordt gehouden, komt onder meer aan de orde de benoeming, behoudens geneeskundige goedkeuring met ingang van een door burgemees ter en wethouders te bepalen datur. ’•an een hoofd van de Sperkhemsehool (openbare school voor gewoon lager onderwijs). Door burgemeester en wethouders worden voorgedragen: 1. de heer J. Visser, onderwijzer aan de openbare school voor g.l.o. te Lutjewinkel; 2. de heer G. S. de Vries, hoofd der open bare school voor g.l.o. te Vlieland; 3. de heer D. F. Steensma, hoofd der openbare school voor g.l.o. te Winsum (Fr.). Het rijk heeft een bedrag van f 396.000,beschikbaar gesteld als subsidie voor de aanlag van het nieuwe Sneker zwembad. op een speciaal gironummer: 1167612. njet meer her en der neergezet. t t 1 I f Vorige week zaterdagmiddag reed er op het Hoogend een witte Fiat waarin twee vrouwen zaten. Voor de ruiten hadden zij borden met opschriften als: „Zet de oorlog in Vietnam stop” en „De Amerikanen uit Vietnam”. De andere automobi listen beleefden aan deze manier van betogen overigens weinig ple zier, want de wagen reed zo ter gend langzaam, dat er een hele rij auto’s voor moest wachten. ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1