en zeer Koekoek vond in Sneek rumoerig gehoor huwt zijn prinses Nederlander tot levensgezel Prinses Margriet, sportief sociaal voelend IJLST WYMBRITSER A DEEL en van ZOON UIL ONS VOLK strijdbijl Veel beschuldigingen, o.a. Zl] KOOS EEN Officieel Orgaan aan de pers Pieter van Vollenhoven stamt uit een oud koopmansgeslacht de gemeenten SNEEK, Wethouder Frankena (Ijlst) nam op tegen onverstoorbare BP-leider 121e jaargang nr. 99 Maandag 12 dec. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD voor zedendelict Auto’s botsten in Hommerts MBs Afstamming van h.k.h. prinses Margriet Woning Scharnegoutum provisioneel verkocht - Het Sneeker Nieuwsblad is een Jongens aangehouden Afstamming van de heer Pieter van Vollenhoven gecombineerde urtgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD V. STUDENT ONZEKERHEID en Verschynt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Velen uit Sneek en wijde omgeving zullen vrijdag ongetwijfeld een kos telijke avond hebben gehad. In Ons Gebouw sprak de heer H. Koekoek, leider van de Boerenpartij. De grote zaal liep helemaal vol, maar het waren heus niet allemaal Koekoek-fans, zoals vooral na de pauze bleek. De woor den van de heer Koekoek zowel als de opmerkingen van mensen, die ’t er niet helemaal mee eens waren, veroorzaakten meermalen grote hilariteit in de zaal. Het was een buitengewoon rumoerige avond. Daarvoor zorgde ook een groep jongelui, die verschillende malen probeerden te provoceren. Op een gegeven ogenblik werd zelfs een zevenklapper afgestoken en daarop ont stond groot rumoer. Later werd een man, die kennelijk nogal aan Bacchus had geofferd, door de politie uit de zaal verwijderd. Koekoek bleef bij dit alles bijzonder kalm. Twee auto’s botsten gisteren op el kaar in Hommerts, waar verkeerslich ten zijn geplaatst bij opgebroken weg gedeelten. De ene auto werd nogal be schadigd, maar niemand werd gewond. Twee meisjes uit Koufurderrige wachtten in hun auto tot het licht op groen zou springen. Toen het zo ver was en ze het linker weggedeelte op reden, kwam hen in snelle vaart een auto achterop, die de wachtende auto’s inhaalde en tegen de achterkant van hun wagen botste. De bestuurder kwam uit Monnikendam. Margriet (geb. 1943) dochter van: Ju liana, koningin der Nederlanden, geh. m. Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Juliana (geb. 1909), dochter van Wil helmina, koningin der Nederlanden, geh. m. Hendrik, hertog van Mecklen burg. Wilhelmina (geb. 1880), dochter van: Willem III, koning der Nederlanden, de tweede in de lijn voor de Neder landse troon. Wij hopen, dat dit prinse lijk paar een huwelijk vol geluk en voorspoed temidden var ons volk te gemoet mag gaan. De politie heeft twee jongens aange houden, die ervan worden verdacht vorige week donderdag ontucht te heb- gen gepleegd met een 13-jarig meisje. Het zijn de 17-jarige M. A. en de 18- jarige P. v. d. W. Een der knapen werd vrijdagavond bovendien door personeel aangetroffen in de tuin van de Amro- bank aan de Oosterdijk, zodat hij ook wordt verdacht van erfvredebreuk. Vrijdagavond vond de provisionele verkoping plaats van de woning nr. 13 met erf in de Buren te Scharnegoutum, groot 1.32 a. Geboden werd f 5.256, door S. Wiersma te Sijbrandaburen. De verkoping gebeurde door -’Otaris C. C. Th. Nauta te Roordahuizum in gebouw „Elim” te Scharnegoutum. geh. m. Emma van Waldeck-Pyrmont. Willem III (geb. 1817), zoon van: Willem II, koning der Nederlanden, geh. m. Anna Palowna van Rusland. Willem II (geb. 1792), zoon van: Willem I, koning der Nederlanden, geh. m. Wilhelmina van Pruisen. Willem I (geb. 1772), zoon van: Wil lem V, erfstadhouder der Verenigde Nederlanden, geh. m. Wilhelmina van Pruisen. Willem V (geb. 1748), zoon van: Wil lem IV, erfstadhouder, geh. m. Anna van Hannover. Willem IV (geb. 1711), zoon van: Jo han Willem Friso, stadhouder van Friesland, geh. m. Maria Louise van Hessen-Kassel. (Willem IV kreeg deze betiteling, als opvolger erfstadhouder, van stadhoudei’ Willem III, die ook ko ning van Engeland was en die kinder loos stierf. Met hem stierf de tak van Willem van Oranje uit en ging over op bovengenoemde tak, nakomelingen van een jongere broer van „De Zwijger”). Johan Willem Friso (geb. 1687), zoon van: Hendrik Casimir II, stadhouder (Zie vervolg pagina 2) Niet alleen de boeren waren gekomen om naar de leider van de Boerenpartij te luisteren. Er zullen niet veel poli tieke sprekers zijn, die een dergelijke belangstelling krijgen van de jeugd. Haar schoolopleiding begon op de Nieuwe Baarnse School, waar zij lager onderwijs genoot; daarna kreeg de prinses haar middelbare opleiding op het Baarnse Lyceum, waar zij op 3 ju ni 1961 haar eindexamen Gymnasium A aflegde. In september daaraanvolgend zette zij haar studie voort in de oude Franse universiteitsstad Montpellier, waar zij gedurende een jaar colleges volgde in de Franse letteren, geschiedenis en kunstgeschiedenis. In september 1962 ging zij studeren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, hiermee een oude traditie van haar fa milie voortzettend. Het studieprogram ma van de prinses bepaalde zich tot een inleiding van het recht en daarna in het bijzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de sociologie. Zoals trouwens alle leden van ons vorstenhuis is prinses Margriet sterk sociaal voelend. Zij voelt zich sterk aangetrokkén tot de lijdende mensheid en dit kwam reeds spoedig tot uitdruk king tijdens haar studietijd in Leiden, alwaar, zij als lid van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten gedurende enige tijd als vrijwillige verpleeghulp i Leidse ziekenhuizen heeft gewerkt. Hoe zeer dit werk haar aansprak mag wel blijken uit het feit, dat de prinses na haar studie een verpleegstersoplei ding ging volgen in het ziekenhuis „De Lichtenberg” te Amersfoort. Bij haar vele liefhebberijen valt wel speciaal het talent op dat de prinses heeft voor toneelspelen, iets dat zij heel graag doet. Tijdens haar studietijd te Leiden, speelde zij o.a. een rol in de musical „The Boyfriend”. OFFICIëLE PLICHTEN Volgens spreker hadden de vrije boe ren de ontwikkeling in onze economie wel op tijd zien aankomen en er tegen gewaarschuwd. Reeds in 1962 kreeg de pluimveehouderij te maken met sterk dalende prijzen. Dat zette zich door in andere bedrijfstakken. Minister Mansholt zorgde wel voor zekerheid voor zichzelf door naar de EEG te gaan (salaris f 60.000), maar liet de boeren zitten met prijzen waar van zij niet konden sparen. Met be lastinggeld werd het O.- en S.-fonds voor de boer ingesteld. Vijftig miljoen per jaar om de boeren uit te kopen. Dit had twee bedoelingen: bedrijfsvergro- ting en vergroting van het aantal men sen in de industrie. Maar met de in dustrie is het misgelopen. Naar schat ting zijn er straks 60 a 70.000 werk lozen. „En er is niets geregeld”, aldus spreker. De ontevredenheid over het beleid had volgens hem het ontstaan van de B.P. tot gevolg gehad. En die heeft in de afgelopen vier jaar veel bereikt Voor ’t eerst sinds 1946 komt er im mers een belastingverlaging. „Dat is niet maar zo toevallig”. Na interrup ties uit de zaad verklaarde de boeren leider: „Ik zal u de bewijzen leveren vanavond van alles wat ik u zeg”. Als tweede goede punt in de afgelopen vier jaar noemde hij het optrekken van de z.g. belastingvrije voet. En dan de melkprijs. Die schommelde in de pe riode 1957’63 voortdurend om de 27 cent per liter. Daarna werd deze op getrokken tot 34 cent. Aan de angst van de grote partijen voor de Boeren van Friesland, geh. m. Henriette Ama lia v. Anhalt-Dessau. Hendrik Casimir II (geb. 1657), zoon van: Willem Frederik, stadhouder van Friesland, geh. m. Albertina Agnes, dochter van Frederik Hendrik. Willem Frederik (geb. 1613), zoon van: Ernst Casimir en Sophia van Brunswijk. Ernst Casimir (geb. 1573), zoon van Jan, (broer van Willem v. Oranje) en Elizabeth v. Leuchtenburg. Jan (geb. 1535), evenals Willem de Zwijger, zoon van: Willem de Rijke, graaf van Nassau, geh. m. Juliana Stolberg. Op 10 januari 1967 beleeft het Neder lands volk een ongekend evenement, want op die dag huwt een zoon van ons volk met een prinses van Oranje. Het lijkt wel of een sprookje waarheid wordt. En dat is temeer een reden, dat iedereen dit huwelijk wil meebeleven. Velen zullen zich afvragen, wie is toch deze Pieter van Vollenhove, die stu dent uit Leiden? Kort gezegd, de heer Van Vollenhoven stamt uit een oud Rotterdams koopmansgeslacht. Mr. Pieter van Vollenhoven werd ge boren op 30 april 1939 te Schiedam. Hij is de zoon van de heer Pieter van Vol lenhoven en mevrouw Jacoba Gusbei/- tha van Vollenhoven-De Lange. Naast Pieter telt het gezin van Vollenhoven nog een oudere zóón, Willem Jan, on geveer 4% jaar ouder dan de jongste zoon. Willem Jan is gehuwd en is pro curatiehouder in het bedrijf van zijn vader. De heer Van Vollenhoven sr. is di recteur van de N.V. Bingham Co., een bedrijf dat zich in hoofdzaak be zighoudt met de zeilmakerij. Pieter van Vollenhoven jr. studeerde van 1959 tot november 1965 aan de Rijksuniversiteit te Leiden en wel Ne derlands recht, privaatrechtelijke rich ting. Voordien bezocht hij achtereen volgens de lagere school van de Rotter damse Schoolvereniging, terwijl hij zijn middelbare opleiding kreej aan het Montessori Lyceum, waar hij in 1959 slaagde voor het eindexamen Gymna- sium-bêta. De onverstoorbare vrije boer, bij zonder zelfverzekerd en ogenschijnlijk niet in het nauw te brengen, uitte in zijn rede een aantal beschuldigin gen aan het adres van de vijf grote partijen. Maar ook de pers kreeg en kele onvriendelijke woorden te boren. Verschillende vooraanstaande perso nen werden genoemd als voormalige NSB-ers, maar de heer Adams daar entegen zou volgens de heer Koekoek ten onrechte worden beschouwd als „fout” in de laatste wereldoorlog. Daarnaast is onze prinses zeer spor tief. Al jong stond zij op de ski’s en ook zwemmen en paardrijden behoren tot haar favoriete sporten. In 1955 kreeg zij na de doop en tewaterlating van de „Mohamed Reza Sjah”, tijdens het staatsbezoek van de Sjah van Per- zië een zeilboot ten geschenke, beho rende tot de vrijheidsklasse. Als jonge moderne vrouw bestuurt zij trouwens ook haar eigen auto. Evenals haar zusters vervult de prin ses verschillende officiële plichten. Haar eerste officiële optreden alléén vond plaats op 14 juni 1955, toen zij de eerste steen legde voor de nieuwe kan selarij van de ambassade van Canada in Den Haag. De oude banden, gelegd bij de geboorte van de prinses blijken haar gehele leven te blijven bestaan, want de Koninklijke -Nederlandsche Reders- vereniging bood haar namens de Ne derlandse Koopvaardij (waarvan zij toch petekind is) op 25 april 1964 een luisterrijk bal aan op het ss „Rotter dam” ter viering van haar 21ste ver jaardag. Nu prinses Irene van de troonopvol ging is uitgesloten is prinses Margriet partij zou men deze verbeteringen te danken hebben. „Want alles wat mis is leggen wij de vinger op. Dat is de hele politiek.”. De heer Koekoek noemde vervol gens het woningbeleid en in verband daarmee de opheffing van de huurbe- scherming voor hen die het niet nodig hebben. Tegen de jongelui, die af en toe interrumpeerden: „U is hier niet bij de PvdA of de communisten, maar bij de Boerenpartij, die het gezag voor staat”. Als de BP straks 15 zetels zou krijgen, dan is dat volgens de heer Koekoek de gewoonste zaak van de wereld. Zaterdag ging de derde van onze vier pri sessen in ondertrouw. De ze keer geen buitenlander, maar een „gewone" jongen uit het volk. Dat volk is daar des te blijder om. ‘s Morgens werd het huwelijk, dat op 10 januari zal worden gesloten, aangetekend in het gemeentehuis van Baarn. Burgemeester Van Beeck Calkoen fungeerde voor deze gele genheid zelf als ambtenaar van de burgerlijke Stand. De televisie zorg de voor een directe uitzending. Een levensbeschrijving van prin ses Margriet, zowel als van mr. Pie ter van Vollenhoven meenden wij onze lezers bij deze gelegenheid niet te mogen onthouden. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In Leiden werd hij lid van het Leid se Studentenkorps, terwijl hij zich ook aansloot bij verschillende studentenge zelschappen. Toen in 1960 de Leidse universiteit haar 77ste lustrum vierde, werd hij lid van de Technische Commissie van het Leidse Studentencorps. Na de brand van de studentensociëteit „Minerva”, werd hij lid van het Comité „Herstel Minerva”, dat geld' inzamelde voor de bouw van een nieuwe sociëteit. In 1963 werd hij praeses van dit comité. In dat zelfde jaar werd hij tevens gekozen tot lid van het collegium, waarin hij de functie vervulde van assessor secundus. Als zodanig werd hij tevens president van de Nederlandse Studentensport stichting, een overkoepelend orgaan, dat alle studenten omvat, die aange sloten z;jn bij een sportvereniging van een universiteit of hogeschool hier in het land. Het doel van de Nederlandse Studentensportstichting is het uitzen den van studenten-équipes naar stu dentensportwedstrijden in het buiten land, het bevorderen van de sport on der de studenten en het organiseren van de Nederlandse studentenkam pioenschappen. Als president van deze organisatie woonde Tiij in 1963 de zo merspelen, de „Universiade”, bij te Porto Alegre in Brazilië en in 1964 ook de winterspelen, die in dat jaar in Tsjecho-Slowakije werden gehouden. SPORTIEF De heer Van Vollenhoven is een sportief man, die zich niet tot een en kele sport beperkt, doch die in zijn nog jonge leven verschillende sporten met succes heeft beoefend. In zijn school jaren deed hij veel aan tennis en hoc key. Tijdens Zijn studie aan de univer siteit te Leiden waren het hoofdzakelijk roeien en judo waarin hij zich be kwaamde, waarbij hij in judo de groene band behaalde. Autorijden is echter een sport die hij zeer graag beoefent en dan wel in het bijzonder de ralley-sport. In zijn stu- Voorzitter P. v. d. Goot vertelde aan het begin, dat de heer Koekoek op verzoek van een aantal inwoners naar Friesland was gekomen. Ook hij had geen goed woord voor de pers, die vaak spottend over de „vrije boeren” zou schrijven. In de standsorganisa- ties, met name de Friese Maatschappij van Landbouw, zouden volgens spre ker mensen met een besmet verleden aan de touwtjes trekken. Hij deed een beroep op de vergadering om het zo netjes mogelijk te houden. Iemand riep daarop: „Dus geen vieze woorden”. Toen was het woord aan de heer Koe koek. „Ik ben niet gekomen om me hier lastig te laten vallen door een stelletje jongelui”. Het was hem ge bleken, dat andere Kamerleden zich nooit laten zien om met hem te de batteren. Wel daarentegen rumoerige jongelui. Op dinsdag 10 januari 1967 ial het huwelijk worden voltrokken tussen h. k. h. prinses Margriet der Nederlanden en mr. Pieter van Vollenhoven. Ongetwijfeld leeft het gehele Nederlandse volk die dag mee met dit puur Nederland se huwelijk, van een Nederlandse prinses met een Nederlandse man uit het volk. Het is iets dat iedere Nederlandse burger zal aanspre ken. Veel ouderen zullen zich heel goed de dag herinneren waarop h.k.h. prin ses Margriet Francisca der Nederlan den op 19 januari 1943 in de donkerste dagen van de tweede wereldoorlog ver van haar vaderland in ballingschap, in Ottawa (Canada), werd geboren als de derde dochter van prinses Juliana en prins Bernhard. Om haar uitsluitend de Nederlandse nationaliteit te kunnen verlenen was de Canadese wet voor dit geval gewijzigd in die zin, dat de plaats waar de baby van prinses Juliana zou worden geboren tot exterritoriaal ge bied was verklaard. Prinses Margriet aanschouwde het levenslicht in een kamer van het Civic Hospital. De ou ders besloten haar Margriet, voluit Margriet Fransisca, te noemen en wel naar de Margriet, die in bezet Neder land als verzetsteken werd gedragen. De Nederlandse koopvaardij, varend op de vrije wereldzeeën, werd uitgenodigd als haar peet op te treden. Op deze wijze trachtten prinses Juliana en prins Bernhard een band voor het gehele le ven te leggen tussen de jonggeborene en het zo zwaar beproefde volk in de bezette delen van het Rijk. Een Canadees van Nederlandse af komst, ds. Burggraaf, doopte haar op 29 juni 1943 in de Presbyterian Church St. Andrew te Ottawa. De peten van onze prinses waren niemand minder dan wijlen president Roosevelt, konin gin Mary von Engeland (nu de konin-, gin-moeder) en de graaf van Athlone, de toenmalige gouverneur-generaal van Canada. In augustus 1945 zette de prinses voor het eerst voet op Nederlandse bo dem, toen zij met haar moeder en zus jes uit Canada in Nederland aankwam. De donkere jaren waren voorbij. NAAR SCHOOL dententijd heeft hij verschillende rit ten van de KNAC en de RAC (Regio nale Automobiel Club) deelgenomen. Tijdens deze ritten werd hij gese condeerd door studievrienden als kaart lezers, terwijl de heer Van Vollenhoven zelf het stuur hanteerde. Hij behaalde verschillende prijzen, o.a. in 1964, toen hij de eerste prijs won in de Scheve- ningen-Luxemburg-Scheveningen ral- ley in de 1100 cc-klasse sport, rijdend met een Volkswagen. De heer Van Vollenhoven houdt even als prinses Margriet veel van de win tersport. Tijdens zijn wintersportva kantie in Leysin in het Zwitserse kan ton Vaud, in februari 1965 brak hij tij dens het skieën zijn enkel. Als gevolg hiervan heeft hij vele maanden met zijn been in het gips moeten lopen. ORKESTJE Tot zijn liefhebberijen behoort o.a. het beluisteren en beoefenen van jazz muziek. Zelf speelt de heer Van Vol lenhoven verdienstelijk piano en tij dens zijn gymnasiumtijd vormde hij een eigen orkestje onder de naam „The Dixieland Society”, dat in de AVRO- jazzcompetitie in de Haagse Dieren tuinzaal in maart 1955 een derde prijs behaalde. In maart 1961 slaagde de heer Van Vollenhoven voor zijn kandidaatsexa men rechten. De aanstaande echtgenoot van prin ses Margriet heeft veel belangstelling voor internationale politieke vraag stukken. Een vraag waarin hij zich vooral tijdens zijn studie heeft verdiept is de noodzaak van een internationale politiemacht. De eerste contacten van de beide jon ge mensen dateren vanaf de lustrum viering van het Wageningse studenten corps in 1963. Op 30 november 1965 legde de heer Van Vollenhoven met goed gevolg het doctoraal examen Nederlandse Recht af. Sinds half februari 1966 was mr. Van Vollenhoven werkzaam als jurist bij de Raad van State. D<„ie werkzaam heden droegen een oriënterend karak ter en eindigden toen hij in miltaire dienst trad. Pieter (geb. 1939) zoon van: Pieter van Vollenhoven, directeur N.V. Bing ham Co., geh. m. Jacoba Gysbertha De Lange. Pieter Sr. (geb. 1897) zoon van Wil lem Jan v. Vollenhoven, lid fa. Bing ham Co., geh. m. Auguste Philippine Buck. Willem Jan (geb. 1862) zoon van: Pieter van Vollenhoven, wijnkoper te Rotterdam. Pieter (geb. 1828) zoon van: Jacob v. Vollenhoven, olieslager en zeepfabri kant, tevens kantonrechter te Rotter dam. Jacob (geb. 1788) zoon van: Fran cois v. Vollenhoven, olieslager en zeep fabrikant, te Rotterdam. Frangois (geb. 1756) zoon van: Jan van Vollenhoven, koopman en touwsla ger te Rotterdam. Jan (geb. 1723) zoon van: Cornells van Vollenhoven, koopman in vlas te Rotterdam. (Geb. te Schiedam in 1690). Afstamming moederszijde: Jacoba Gysbertha (geb. 1906) dochter van: mr. Antonius Matthias de Lange, advocaat en procureur te Alkmaar. Antonius Matthias (geb. 1862) zoon van: Hendrik de Lange, notaris te Alk maar. Hendrik (geb. 1822) zoon van: Adria- nus Petrus de Lange, procureur, notaris en raadslid te Alkmaar. Adrianus Petrus (geb. 1775) zoon van Pieter de Lange, notaris en procureur te Alkmaar. Pieter (geb. 1738) zoon van: dr. Gel- dolph Stuylingh de Lange, med. doc tor, schepen van Alkmaar. Geldolph Stuylingh (geb. 1706) zoon van Pieter de Lange, kerkmeester regent burgerweeshuis te Alkmaar. Pieter (geb. 1660) zoon van: Pieter de Lange, opper-chirurgijn en opper koopman te Ceylon (Geb. te Delft 1626)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1