Zes oude bekenden in Sneek onderscheiden uit waardering Zaak Tolbert nu definitief rond WL:- Waterpoort- krabbelt 1 IJLST WYMBRITSERADEEL duo van I Subliem samenspel Bouw Lemkes-Jeanne Vos AQENDA 1 t n de burgerij Veertig /aar trouwe dienst aan en van IJLST KOMT IN ACTIE! Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t 121e jaargang nr. 100 Donderdag 15 dec. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Belangrijk deel geld terecht Finale verkoop burgerwoning Hei Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Mej. Wesselingh afkomstig uit Sneek, eerste vrouw die slaagt voor geofysica *-r- T Provinciaal Anjerfonds Op verschillende plaatsen in onze stad staan dergelijke onop- 1 vallende hokjes. O.a. op het industrieterrein, Oppenhuizerweg, bij 4 erven Feenstra (zie foto). Skülplak en Stadsfenne. Momenteel wordt er aan de Scherhemstraat zo’n gebouwtje geplaatst. In deze metalen kasten zit de 'apparatuur, die er voor moet zorgen, dat l de druk van het aardgas op peil blijft. Aan het begin van de dis- tributieleidingen is volop druk, maar aan het eind is de druk sterk i afgenomen. Vandaar dat op totaal negen punten in Sneek deze „drukhokjes” komen te staan. t Skütsjesilers naar „De slem van hel waler ]NCVB Nijland en „vreugden langs de weg’" f I s E t SNEEKER NIEUWSBLAD van Weet u waarom het ’s morgens zo vorige week noemden burgerwoning (voorheen twee Zittend v.l.n.r. de heer Harkema, bur gemeester Rasterhoff en de heer Piso. Staande de heren Boomsma, De Jong, De Vries en De Boer. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 zeilschip bewaard. De heer Boomsma vertelde daarop iets van zijn werk. Hoe hij niet elf jaar al in het bedrijf kwam, dat hij pas zes jaar geleden aan zijn zoon heeft over gedaan. De heer Th. W. Zandstra, voorzitter van het comité, dat in samenwerking met de Vereniging van Sneker Za kenlieden de uitreiking van de me dailles organiseert, bracht dank aan het gemeentebestuur en wenste de zes één voor één geluk. Er waren enkele persoonlijke oude bekenden van hem bij en menige herinnering werd op gehaald. De heer Zandstra ging vol gens het alfabet te werk. De Boer heeft volgens hem bijgedragen tot een sterke middenstand, Boomsma kreeg een uitstekende naam door zijn werk, Harkema bevestigde de stelling, dat men van werken niet minder wordt, De Jong had ook van de overheid een onderscheiding gekregen, dus dubbele waardering, Piso had vooral door het lekkere eten bekendheid gekregen, maar dat was te danken aan mevrouw Traditiegetrouw werden dinsdagavond weer enkele oude bekenden in Sneek, die zich meer dan veertig jaar hebben ingezet voor het wel en wee van de burgerij, onderscheiden. Zes bejaarde heren, allen ouder dan 70 (aan deze voorwaarde moeten ze voldoen), ontvingen een draagmedaille plus leg penning uit handen van burgemeester Rasterhoff. Het zijn de 71-jarige Jan de Vries, J. H. Harkema (80), J. de Boer (82), Ids Piso (70), Rinke de Jong uit VVoudsend (77) en Dirk Boomsma (79). Voor wat zij gedurende hun leven voor een ander hebben gedaan, wilde de burgerij hen nu eren. hoofddelen Andante con Variazione en Presto bestaande, mogen we zeker re kenen tot de stukken die hem grote roem hebben bezorgd. Henw Bading’s 2e Sonate voor twee violen dateert uit 1963. Deze Neder lander, die zich op vele terreinen van de muziek beweegt, past hier de 31- toonstemming toe, een principe waarin de afstand grondtoon-octaaf in 31 to nen wordt verdeeld. Reeds in de 17e eeuw hield Christiaan Huygens zich bezig met deze evenredig-zwevende stemming met 31 stappen in het oc taaf. Bij de bouw in 1950 op initiatief van prof. Fokker van het 31-toonsorgel (opgesteld in Teylers Museum te Haar lem), met zijn 319 toetsen per manu aal, werd op Huygen’s principe terug gegrepen. Badings vergt in zijn 2e So nate veel van de spelers. De wijze waarop dit moeilijke werk werd ver tolkt, was bewonderenswaardig en be wees welk een hoog niveau het tech nisch kunnen van het duo Lemkes- Vos heeft bereikt. In de aula van de rhbs concerteerde dinsdagavond het viool-duo Bouw Lem kes-Jeanne Vos, het artiesten-echtpaar, dat zich speciaal toelegt op een bij zondere vorm van kamermuziek: com posities voor twee violen. Vrij veel componisten hebben de muziek-litera- tuur verrijkt met werken voor viool- duo en op het programma van eergis teren kwamen de namen van oude, klassieke en vooral ook eigentijdse meesters voor. De heer Lemkes liet aan elk te spelen werk een korte, duidelijke toelichting voorafgaan, wat door de 50 aanwezigen zeer gewaar deerd werd. Met een Duo in e. moll van de in 1687 te Alkmaar geboren en in Londen wonende Willem de Fesch, werd het concert geopend. Dit drie-delige stuk ontstond in 1716. De Fesch’ barokke polyfone muziek boeit uitermate en kreeg een even treffende als stijlvolle vertolking. Ook Joseph Haydn schreef viool- duo’s. Zijn Duo, opus 99, uit de twee gevoegd. Wij noemden reeds Assen, Bolsward, Gorredijk, Leeuwarden, Rouveen, Winsum en de Wieringermeer. Bij de Sneker gemeentepolitie zal men niet dikwijls een dergelijke grote zaak te behandelen krijgen. Men is dan ook blij, dat deze nu is opgelost. en de mooiste doffer was een Non- Donderdag 15 december Kerstzang- avond in „Ons Gebouw”, Westersin- gel door chr. muziekver. Harmonie en chr. gem. koor Excelsior. Aan vang 8 uur. Zaterdag 17 december Schutjassen in café Brinksma te Terzool. Aan vang 7.30 uur. Zondag 18 november Dancing Boer- mans Bolsward „That new Move”. Zondag 18 december ’s middags 2.45 uur Martinikerk Bolsward Kerstmu- ziek door de Martini Cantory, m.m.v. strijkersgroep en Dicky de Groot, sopraan. Dinsdag 20 december Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s middags 2 uur. Dinsdag 20 december Vergadering van de raad der gemeente Sneek in het stadhuis Maandag slaagde in Utrecht aan de Rijksuniversiteit mej. A. G. Wesse lingh voor het doctoraal examen in de geofysica. Daarmee is zij de eerste Nederlandse vrouw, die de studie in deze vakken heeft voltooid. Mej. dra. Wesselingh is afkomstig uit Sneek. In 1962 was ze reeds afgestudeerd in de geologie. Toen ze in Amsterdam kandidaatsexamen had gedaan ging ze naar Utrecht om geofysica te studeren. Ze woont thans in Utrecht. In januari gaat dra. Wesselingh naar Engeland, waar zij een opleiding gaat volgen bij de Geophysical Service In- Waarschijnlijk gaat zij Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak t (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name de feesten in oude glorie hersteld wor den. Geen goed Ulster zal dit plan onsympathiek zijn. Het comité bestaat uit: burgemees ter Cazemier, oud-burgemeester Oppe- dijk. drs. J. Nooitgedagt en de heer B. H. de Vrijer. Het hoopt op de me dewerking van allen en het wil er voor allen, in juni 1968 deze blikvanger voor de stad er het zijne aan doet, dat feest vierende mensen in en rondom IJlst samen een week lang de zorgen op zij zetten en met waardering voor het verleden met een blij gezicht in de toekomst kijken. Het vermoeden, dat de aangehouden Snekers A.T.B. en R.R., verdacht van diefstal van honderdduizenden wij schreven hier vorige week donderdag reeds over ook te maken hadden met de inbraak in de zuivelfabriek te Tolbert, is bevestigd. Zoals bekend werd daar afgelopen zomer meer dan f 224.000 gestolen. Na intensief speurwerk door de Sneker gemeentepolitie in samenwerking met de rijksrecherche en de rechercheurs van de rijkspolitie in verschillende districten is deze geruchtmakende zaak nu opgelost. Een belangrijk deel van het geld is terecht. De daders hebben zich na te zijn ingebroken meester gemaakt van de sleutel van de brandkast. Bij de plaatsen, waar inbraken zijn gepleegd en die wij_ in de krant van ternational. Waarschijnlijk gaat zjj kunnen ook daarna werken in een ontwikkelings- Heerenveen en Wolvega worden toe- land. De heer Harkema haalde vele her inneringen op uit de goede oude tijd, die wel druk was, maar gezellig. Vaak moest hij een hele nacht doorwerken, maar „je gaan der niet doad van”. Tenslotte maakte Rinke de Jong een uitgebreide rondgang, versierd met anekdotes door het oude Sneek, zoals het vroeger was. De raadzaal was haast te klein om alle familieleden van de zes met hun echtgenoten te herbergen. De burge meester heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder ook de rijksconsu- lent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, de heer W. Riemersma. Als iemand een aantal jaren in dienst is bij een bedrijf, dan wordt er vaak een jubileumfeest gehouden en dikwijls krijgt de jubilaris een on derscheiding, aldus de burgemeester, Dit geldt echter speciaal hen die in loondienst zijn. Maar er is ook een groep, die een belangrijke plaats in neemt in het maatschappelijk leven en voor eigen rekening werkt. Een aantal jaren geleden is daarom de be hoefte ontstaan om ook deze mensen hulde te brengen. Want zij kunnen er aanspraak op maken kennis te nemen van de waardering van de bevolking. De burgemeester kon zich voorstellen, dat men eerst wat argwanend was, maar men moest deze onderscheiding niet zien als flauwe kul. De betekenis is, dat u, aldus spr., bij de taak, die u lange jaren hebt verricht en de arbeid, die meestal zeer zwaar was, moest zonder de mechanische hulp middelen, die wij kennen, worden ge daan waardering hebt ondervonden van uw medeburgers. Zij hebben in deze tijd weinig gelegenheid om hun waardering kenbaar te maken. Als u hun waardering hier achter ziet, heeft de onderscheiding zeker enige waarde, aldus de burgemeester. Hij reikte vervolgens met voor ieder een woordje de onderscheidingen uit. De heer De Vries, beter bekend als „Jan de koopman”, genoot niet alleen populariteit door zijn werk als groen teboer, hij was ook een sportman. Hij speelde onder meer in het eerste elftal van „Sneek”, boekte prestaties in de kaatssport en was een goede schaat senrijder. Door weer en wind bezocht hij steeds zijn klanten, zonder dat zijn goede humeur hem in de steek liet. De heer Harkema heeft „hitte en koude gekend”, als bakkersknecht. Hij t ze om bijzonder de te vestigen op 1- berust bij het bestuur van het Provin ciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt erop gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermel ding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de laatst gehouden collecte is meegewerkt, vóór 18 janu ari 1967 moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, provinciale griffie te Leeu warden. Om onnod.ge aanvragen te voorko men wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat verenigingen enz., die in 1965 of 1966 een subsidie ontvingen, thans niet voor een uitkering in aan merking komen, opdat zoveel mogelijk alle verenigingen, die aan de collecte meewerken, op hui) beurt kunnen worden gesteund. Piso, die alles zelf klaarmaakte. Ten slotte „Jan de koopman”, een man die alles kon, maar geen verstand had van techniek en daarom liever de groentekar duwde dan een motor aan te schaffen. Ook lust hij graag een visje. en ko- i successen in Oudega (H.O.), waar is altijd bij de „warme bakker” ge bleven. Begonnen destijds in één der nieuwste wijken, werd hij een heel bekende figuur. Van levensmiddelen naar de tech niek. De heer De Boer heeft veel ver anderingen meegemaakt. Eenvoudig begonnen als elektricien; nu houdt hij nog dagelijks de zaak in de gaten. Hij heeft de reuzevlucht van de tech niek, van gaslicht naar elektrisch licht, van de eerste radio, stofzuigers enz. meegemaakt. Bij de heer Piso kon men in de goe de oude tijd een borreltje kopen voor 5 cent. Ook voor een dubbeltje, maar dan was alleen het glas wat mooier, aldus de burgemeester. Hij heeft er voor gezorgd, dat de zaak Piso in het hele land bekend is geworden. Daar kan de jeugd een voorbeeld aan nemen. Over naar het verkeerswezen. Bij de Ned. Spoorwegen heeft men het devies: vlug - veilig - voordelig. Rin ke de Jong kon daar ook nog het woord vertrouwd achter zetten. Met de hondekar, later met de vrachtwagen, reed hij /regelmatig heen en weer van Woudsend naar Sneek en de Woudsenders vertrouwden hem vaak grote bedragen toe, die hij in een „ponkje” bewaarde. Hij is de bankier geweest van vele Sneker zakenlieden. En wat zou Sneek zijn zonder de watersport? Dirk Boomsma en de wa tersport horen bij elkaar. Hij zette als hellingbaas het werk op de oude helling aan de Oppenhuizerweg voort. Hoewel het bedrijf overging op moto- En tot besluit menen wij u niet t te mogen onthouden wat wij in de „Pompeblêdden” lazen. In dit e j mooiste nen tgrooti was een uun- v kere Brahama van J. A. Voerman b!J uitgeverij Brandenburgh en Co. en de mooiste doffer was een Non- uitgegeven tijdschrift voor onder- t duif van G. Schuurman. vin J gepubliceerd van J men en bijnamen. J binne net allinne t Geruime nju geieueu uesieeuuen mar J wij in deze rubriek aandacht aan wij. J de asfaltering van rijksweg 43 van- voorlopig wel Voor een uitkering uit de in 1966 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte komen in aanmerking: verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen en die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. Dc beslissing op de aanvragen De woningen) c.a. aan de Oppenhuizerweg, nrs. 88 en 90, groot 3.85 a, die maandag door notaris E. K. Hoekstra in café- restaurant Onder de Linden finaal zou worden verkocht, is ingehouden. Het bod van f 17.025,werd niet verhoogd. - nemen naar huis. Om deze redenen een gebrek, dat ’s avonds tot grote i J is de leeszaal een prachtige instel- gevaren leidde. Maar gelukkig I t ling. Voor de ramen treft men op komt hieraan snel een einde. Van- i het ogenblik een unieke verzame- daag zijn de „lijntrekkers” aan het ling poppen aan. Ze zijn de moeite werk gegaan en waarschijnlijk kunt van het bekijken meer dan waard, u vanavond reeds het genot van de 4 Leerlingen van de derde klas van witte strepen ondervinden. i het Johannes Bogermanlyceum heb- ben ze op de handenarbeidles ge- i maakt en het personeel van de lees- 4 zaal gebruikt ze om bijzuuuci ue vveeL u waaium uei s morgeus aandacht te vestigen op boeken buiten zo lekker fris ruikt? Omdat over handenarbeid e.d. v t V Enkele Sneker pluimvee- niinefokkers boekten successen m t Oudega (H.O.), waar een provin- dat een g°ede ventilatie prettiger is ciale tentoonstelling was uitgeschre- ven door de konijne- en pluimvee- vereniging „Door Vriendschap t Sterk” te Oudega-Kolderwolde. De J mooiste haan (groot) was een witte Wyandotte van A. v. d. Molen, de mooiste hen (groot) was een don- Wanneer u eens een uurtje over af het industrieterrein tot de Hor- t hebt en u bent toevallig in de bin- sebrug bij Uitwellingerga. De eer- nenstad, dan kunt u altijd nog naar ste asfaltlagen zijn nu aangebracht de leeszaal. In het oude gebouw en de weggebruikers zijn over het aan de Marktstraat kunt u rustig algemeen dik tevreden over de J een krantje lezen (ook deze) zon- weg. Maar er was één ding, waar 4 der dat het u geld kost. Voor een zij zeer ontevreden over waren: op J gering bedrag kunt u boeken mee- de weg stonden geen witte lijnen, In juni 1968 hoopt IJlst een week feest te vieren, omdat het dan 700 jaar geleden is dat de plaats „stads rechten” ontving. Om dit op gepaste wijze te doen eist veel en langdurige voorbereiding. Een uit vier personen bestaande overkoepelingscommissie, die uitein delijk alle touwtjes in handen houdt: burgemeester Cazemier, J. A. Nooit gedagt, raadslid De Vrijer en de heer R. Rijpkema, is tot stand gekomen en er zijn acht subcommissies benoemd. Donderdagavond 15 december vindt de eerste gezamenlijke bespreking plaats in het Mienskipshüs. Bovendien heeft zich een comité ge vormd onder de naam: vrienden van _r, de molen „de Rat”. In een geschrift, rische kracht, bleef de liefde voor het dat huis aan huis wordt verspreid, wordt de burgerij duidelijk gemaakt wat deze „Rat-vrienden” najagen. Sa mengevat we moeten samen even f 15.000 op tafel leggen in de kortst mogelijke tijd, dan kan de molen vóór Vrijdag 23 december a.s. zal een groot aantal mensen uit de skütsjesilerswe- reld de gast zijn van Bert Haanstra en de directie van het Amicitiatheater. Hiermee wil men dank betuigen voor de medewerking, die men verkreeg bij de opnamen, die tijdens het skütsjesi- len 1965 op de Friese wateren werden gemaakt. De heer Haanstra, die twee jaren heeft gewerkt aan deze bijzon dere produktie in kleuren en cinemas cope, zal op deze feestelijke avond per soonlijk aanwezig zijn. Na afloop van de voorstelling zal in de foyer van het theater (alleen voor genodigden) nog gezellig kunnen worden nagepraat over de film. Muzikale medewerking wordt verleend door het dans-showorkest „Batavus”. De afd. Nijland van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam eind vorige week onder leiding van haar presidente, mw. E. Bootsma-Jonkman, in „Het Gebouw” in vergadering bijeen. Nadat op de gebruikelijke wijze was geopend, werd een meditatie gehouden naar aanleiding van de woorden „Ver blijdt u in den Heere”. Daarna werd het woord verleend aan mevr. V. d Bold-Moosdorf uit Assen, die een le zing hield over „Vreugden langs de weg naar huis”. Zij begon haar betoog met een jeugdherinnering aan een boek, geschreven door mevr. Hille- Gaerth, dat handelde over een jong meisje, dat iedere dag een lange weg naar huis moest afleggen. Zij kortte de weg door bij verschillende plezierige dingen stil te staan. Ieder mens heeft vreugden in het le ven, zoals de schoonheid van muziek, schilderijen, bloemen enz. Ook kan een goed boek ons veel vreugde verschaf fen. Vriendschap is ook iets moois. Vooral vrienden, die voor ons bidden. De natuur, ons werk, studie, ons gezin kunnen grote vreugden in ons leven zijn, als we ze maar willen zien. Nadat er gepauzeerd was, ging de spreekster nog even door op dit punt, n.l. licht. Wat is dat een grote blijd schap in een mensenleven, vooral als het Grote Licht in ons leven schijnt. Na beëindiging van deze interessante lezing, die met stille aandacht werd beluisterd, werden nog enkele vragen gesteld, die door de spreekster werden beantwoord. De presidente bedankte mevr. V. d. Bold voor haar mooie le- zorgen dat ter voldoening van zing. in niiTii 1 Qfifi rln'zo HliIrvon ernr vnnr dorpsscheldna- „De Snitsers dümkefretters, Geruime tijd geleden besteedden mar ek klokkedieven”, zo lezen i; En daar kunnen we het dan weer mee doen. Na de pauze hoorden we Sonate in A. Dur van Felice Giardini, een vrij onbekende 18e-eeuwse Italiaan, wiens homofone muziek een geest van rust en intimiteit ademt. Van Marius Flothuis, als componist vrijwel autodidact, hoorden we nog Duettino Pastorale, opus 23 II uit 1944, terwijl besloten werd met het werk van de uit Hongarije afkomstige, in 1948 genaturaliseerde Géza Frid, wiens werken de kenmerken dragen van zijn Hongaarse landaard. Van diens 20 vi- ool-duo’s werden vijf (plus 1 als toe gift) gespeeld, stuk voor stuk juweel tjes van muziek-illustratieve kunst, waarvan „Het Vlindertje” een grillig fladderende vlinder voorstelt, „Solda tenmars”, het voorbijtrekken van een militaire colonne met marschmuziek suggereert en „Wie het laatst lacht, lacht het best”, een brokje „humor in de muziek”, dat met zijn lachmotiefjes een vrolijk besluit vormde Dit interessante concert was georga niseerd door de plaatselijke besturen van „Kunst aan allen” en „Jeugd en Muziek”, in samenwerking met de Cul turele raad Sneek. Een prijzenswaar- dig initiatief. Hier concerteerden twee eminente violisten in een niet-alle- daags muziekgenre. Hun subliem sa menspel verdient grote lof. J.W.B. er nog zoveel mensen met de ra- men dicht slapen. Nu moet ieder- een natuurlijk zelf weten hoe hij wil slapen. Veel mensen schijnen er echter geen erg in te hebben, en een stuk gezonder. t i 4 F 4 W4. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1