meer in 25 jaar ten dienste het ijstoerisme van van De stem van het water Volgend jaar geen wedstrijd meer in Makkum ^(Jtile Dulcï vierde twee avonden feest van Particuliere schippers krijgen geen .eigen wedstrijd Bert Haanstra’s nieuwste film: H. P. Andela overleden IJLST en Drie verkeersongevallen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 12e jaargang nr. 101 Algemene ledenvergadering Sintrale Kommisje skulsjesilen Feestelijke ledenvergadering I/.W.C. Sneek-Wymbritseradeel-IJ 1st Winkels 23 dec. lot ‘s avonds 9 uur open Maandag 19 december 1966 Twee Duitse auto’s vonden elkaar Twee beenbreuken bij het zaterdagvoetbal ..Zeven eeuwen stads rechten Ijlst'" vergaderde Kapper 1938 besloot de WEL OF NIET NAAR MAKKUM Tegelijk met Na deze huishoudelijke punten was men toe aan het „dreechste” punt van de agenda: het vaststellen vsn de w«d- strijddata. Over het voorstel van de eerder genoemde acht schippers, sprak Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 „De stem van het water”, een regel uit Marsman’s prachtige gedicht „Her innering aan Holland”, gaf Bert Haan- stra als titel mee aan zijn vierde grote film, (na „Fanfare”, „De Zaak M.P.” en „Alleman”), die bovendien de eer ste lange kleurenfilm is in „cinema scope”, d.w.z. in „techniscope”, die in ons land werd gemaakt. Gevraagd naar het leidend motief van zijn nieuwe film, zegt Haanstra: „dat is de relatie tussen de Nederlander en het water in alle opzichten.” Dat klinkt heel simpel, maar op nieuw bewijst Haanstra, met zijn in geschapen gevoel voor humor, humor Penningmeester R. Bakker noteerde in zijn financieel overzicht een nadelig saldo van f 267,94. De balans per 1 de cember 1966 sloot met een bedrag van f 7.158,92. Master De Jong uit Grouw las op zijn bekende wijze het wedstrijdver slag voor. Het bestuur zal na een sug gestie ui,t de zaal, dit verslag in het vervolg vermenigvuldigen, zodat ieder een het in zijn archief kan opbergen. Vervolgens werd secretaris Schouw- stra, die periodiek aftrad, maar zich herkiesbaar stelde, bij acclamatie her kozen. Ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan droeg de algemene ledenvergade ring van de IJswegencentrale Sneek-Wymbritseradeel-IJlst, vrijdagavond gehouden in restaurant Piso, een feestelijk karakter. Nadat de agenda in vlot tempo was afgewerkt, hield de voorzitter, burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel, een uitvoerige rede over het ontstaan van de ijswegen- centrales in het algemeen en zeer in het bijzonder deze. Het eerste bestuur, dat in de vergadering van 5 november IS4J werd gevormd, bestond Uitl P. Kramer (Nijland), voorzitter, L. Rasterhoff (Sneek), secretaris, en S. Haagsma (Oudega). penningmeester, terwijl als technlsrii adviseur de heer A. Zondervan, directeur geïHeentewerken van Wymbritseradeel optrad. In het centraal bestuur zaten verder de heren, A. H. Vis te Sneek en .1. van Brug te Woudsend, die thans nog als zodanig zitting hebben en dus ook hun zilveren jubileum vieren. voor wat de heer Zaadstra voor de IJWC gedaan heeft. Ook de heer S. de Wolf, die wegens ziekte verhinderd was, en als bestuurslid was afgetreden kreeg woorden van waardering, om dat hij zich vanaf het begin voor de IJWC heeft ingezet. De heer P. J. de Vries, die er wel was, bedankte even eens wegens ziekte als bestuurslid. De voorzitter wenste hem volledig her stel toe. Meegedeeld werd, dat de prijs van de insignes met ingang van het volgend seizoen van één op twee kwartjes zal worden gebracht overeen komstig een schrijven van de Friesche Ijsbond. Het jaarverslag van secretaris E. Westerhof was kort en krachtig. De IJWC was het afgelopen jaar niet ac tief geweest. Vorige winter waren er in totaal drie korte winterperiodes ge weest. Het was me het wintertje wel, maar er konden geen tochten worden gehouden. Penningmeester J. van Brug had dit jaar dan ook goed geboerd. De ont vangsten overtroffen de uitgaven met f 2759,65. Het beginsaldo was f 9.960,21, zodat het eindsaldo f 12.719,86 be draagt. In totaal werden 2559 kaartjes verkocht (a een kwartje), 216 minder dan in het vorige seizoen. De netto- opbrengst hiervan was f 548,10. Het saldo deed de voorzitter opmerken: „In aerdich nestaeike”. Als leden van het centraal bestuur werden de heren G. de Boer, P. Pier- sma en F. S. Posthumus herkozen, in de plaats van S. de Wolf werd D. v. d. Werf, inde plaats van S. Zaadstra werd S. Abma en in de plaats van P. J. de Vries werd D. Visser gekozen. In de rondvraag werd de suggestie gedaan in een toekomstige toertocht ook die gedeelten van de gemeente op te nemen waar men anders nooit een toertocht ziet voorbijgaan. Dit zal door het bestuur worden bekeken. Na de rede van de voorzitter kon den de aanwezigen genieten van een tweetal prachtige films. Blijkens een advertentie van de Ver eniging van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité van deze vereniging zijn de Sneker winkelzaken vrijdag 23 de cember a.s. tot ’s avonds 9 uur open. het afzetten van wakken en het plaat sen van waarschuwingsborden. Stelt men daar tegenover, dat deze gemeen te in een ijswinter gewend was 92 baanvegers onder toezicht van 7 baan- inspecteurs te plaatsen en dat in de strenge winter van 1929 een bedrag van f 4081,werd uitgegeven, dan springt het belachelijke bedrag van f 100,wel in het oog. En het ging niet alleen om de sport, ook het melk- vervoer per slede was gebaat bij be gaanbare ijswegen. In de winter van SNEEKER NIEUWSBLAD SLECHTSTE WEDSTRIJD Een voorstel van Siete Meeter, behel zende dat schepen die niet de startlijn passeren en hiervoor 12 strafpunten krijgen, deze 12 punten niet mogen aftrekken als zijnde eventueel de slechtste wedstrijd, werd met 24 stem men voor, 20 tegen en 6 onthoudingen aangenomen. Het voorstel van Meeter, om in het vervolg naast het kampioen schap ook een tweede en een derde prijs in te stellen, werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. Het voorstel van Sneek, om het aan tal deelnemende schepen te beperken tot 12 werd teruggenomen. Tijdens de rondvraag liet de heer D. van der Werf de voorzitter nog even „paf” staan. Hij was het namelijk niet met het wedstrijdschema eens. De heer Van der Werf wilde, met de statuten in de hand en indien er 2/3 van de le den vóór waren, nogmaals over het be trokken voorstel stemmen. Volgens hem was een aantal schippers het tij dens de eerste stemming nog niet ge heel duidelijk en hij voorzag derhalve moeilijkheden. De voorzitter antwoord de echter, dat hij de voorstellen duide lijk genoeg had uitgelegd en dat hij hiér niet intrapte. De suggestie van de heer Huisman om een uniforme regeling te treffen t.a.v. de entreegelden voor kinderen, werd door het bestuur aanbevolen. De heer Van der Werf vroeg tenslotte om een programma naar de ANVV te Den Haag te sturen, hetgeen het bestuur zal doen. Na ruim vier uren vergaderen waren de problemen van de SKS weer voor een jaar opgelost en sloot de voorzit ter de bijeenkomst met de woorden: „Oant sjens fan ’e simmer op ’t wetter” ten van f 2000.of f 2300.te bren gen. De contributie blijft het komende jaar ongewijzigd. MEER TOESCHOUWERS Het afgelopen jaar was wat het skutsjesilen betreft rustig, aldus se cretaris K. O. Schouwstra in zijn jaar verslag. De vorig jaar ingestelde Vuil- weer-commissie heeft reeds enkele ma len een beslissing moeten nemen, die juist zijn geweest en het „silen” ten goede kwamen. In de zeilraad werd de plaats van de heer De Roos, die zich wegens zijn leeftijd terugtrok, ingeno men door de heer P. de Jong uit Sneek. Het jaarverslag meldde verder, dat er bij de vloot een oude bekende is teruggekomen. De commissie Eerne- woude was er namelijk in geslaagd de hand te leggen op de Poep, die dit jaar reeds enkele malen heeft meegevaren. Langweer kocht het zogenaamde „griene skütsje” van Ulbe Zwaga aan. Het aantal toeschouwers lag het af gelopen jaar weer beduidend hoger dan voorgaande jaren. De SKS schrijft dit o.a. toe aan het kleiner aantal wed strijden en het feit, dat er reeds voor de tweede maal filmopnamen van dit evenement zijn genomen. Landelijke pers, radio en TV besteedden evenwel bitter weinig aandacht aan het skütsje- silen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Donderdag overleed geheel onver wacht de heer H. P. Andela te Nijland. Het bericht van zijn overlijden ver oorzaakte een schok, niet alleen bij familie en vrienden, maar in heel de wijde kring, waarin Hantsje Pieters Andela bekendheid en waardering ge noot. De heer Andela, die bijna 70 jaar werd, was vooral bekend om zijn lief de voor de paardenfokkerij en de paardesport. Hij zat in het bestuur van het „Underlinge Hynstefouns Snits en Omkriten”, was erevoorzitter van de landelijke ruiters „De Water-Poor- ters”, bestuurslid van de afdeling Sneek van de Friese Maatschappij van Landbouw (een tijdlang voorzitter) en hij was meer dan veertig jaar secre taris van de vereniging ,Nut en Nocht’ te Nijland. Zijn beminnelijke persoon lijkheid zal in al deze organisaties een leegte achterlaten. Zaterdagavond reed onze stadgenoot W.B.F. in een auto op de rijksstraat- weg in Hommerts. Op een gegeven ogenblik werd hij door een tegenlig ger zodanig verblind, dat hij van de weg af raakte en tegen een op een parkeerplaats staande onverlichte aan hangwagen botste. De chauffeur be kwam een lichte hersenschudding, de auto liep enige schade op. In Oppenhuizen gebeurde de avond daarvoor een ongeluk, dat afliep met alleen materiële schade. De heer T.B. uit Uitwellingerga remde met zijn auto, raakte daardoor in een slip en reed vervolgens tegen een lichtmast. Gisteren „vonden” twee Duitse auto’s elkaar op het kruispunt Oos- terdijk-Ged. Pol, waar de verkeers lichten ’s zondags buiten werking zijn. Blijkbaar dachten ze allebei voorrang te hebben. Het gevolg was enige ma teriële schade. Op een tweetal voetbalvelden is de afgelopen zaterdag een speler van het veld gedragen met een beenbreuk. Tij dens de in Meppel gespeelde ontmoeting MJVONS brak onze stadgenoot S. Dijkema een been en de aanvalsspe- ler B. Zwaagman van YVC overkwam in de strijd tegen Opende hetzelfde on geluk. Donderdagavond kwamen de hoofd commissie en de acht subcommissies samen in het Mienskipshüs voor een eerste samenspreking. Burgemeester Cazemier gaf een over zicht van hoe dit alles is ontstaan. Het overkoepelend comité, bestaande uit vief man, is met opzet klein gehouden. De subcommissies mogen en moeten allerlei plassen uitwerken, maar zijn gebonden aan de goedkeuring van de hoofdcommissie. Het is de bedoeling êind juni 1968 de feesten te vieren. Een week lang, als 't moet langer, maar dat zal de tijd wel Ïéféïl. De volgende commissies zijn vormd: 1. financiële commissie; 2. pro- pagandacommissie, 3. muziekcommis- sie, 4. commissie voor klederdrachten, 5. gymnastiekcommissie, 6. zakencom- missi7. versieringscommissie, 8. ac tiviteitencommissie. Op gezette tijd stippen zullen het centrale comité en de commissies bijeenkomen om ge dachten uit te wisselen en definitief vast te stellen wat al dan niet zal ge beuren. De stemming ter vergadering was „up to date”. De besprekingen begin nen in januari '67. 22 andere steden in Nederland zal Sneek de première heb ben van Bert Haanstra’s nieuwste film „De stem van het water”, die vanaf donderdag in Amicitia draait. Tot en met dinsdag kan men eerst nog kij ken (en luisteren) naar „The sound of music”. eerst de heer Amels van de commissie Makkum. In een vurig betoog bepleitte hij het in stand houden van de wed strijd in Makkum. Hij was er zich van bewust, dat Makkum in een uithoek ligt en dat er gevaren aan zijn verbon den om er te komen. Jaren terug is er proef gezeild, aldus de heer Amels, en dat voldeed goed. Hij zou het betreu ren dat Makkum er uit moest ten bate van zekere belangen en hoopte dan ook dat Makkum mee kan blijven doen. De heer T. de Vries constateerde, dat er in Makkum altijd veel belangstelling voor het skutsjesilen is geweest. Hij vroeg de schippers dan ook om met el kaar dit Fries evenement in stand te houden. Siete Meeter vond Makkum een „moai plak”, maar „het is zo moei lijk om er te komen”. En hij stelde nog eens met nadruk, dat dit voorstel af komstig was van de schippers en niet van de commissies. Bij de stemming over dit punt bleken 21 tegen Makkum te zijn, 15 voor en 14 onthielden zich van stemming. Hoewel -Makkum nu dus niet meer „thuis” een wedstrijd heeft, zal de commissie in Terhorne een wedstrijd organiseren, samen met Leeuwarden. Een voorstel van Taeke Brouwer werd vervolgens met overgrote meer derheid verworpen. Dit voorstel hield in om de wedstrijdcommissie Fluessen samën met Woudsend een wedstrijd te laten organiseren bij Woudsend, omdat naar zijn mening de wedstrijdplaats Fluessen grote.moeilijkheden oplevert bij het meren van de volgschepen. WEDSTRIJDDATA Het is altijd bijzonder moeilijk voor een schoolvereniging om elk jaar op nieuw een verantwoord programma op de jaarlijkse feestavonden te bren gen. In de eerste plaats wel door de doorstroming van de leerlingen, waar door het niet mogelijk is een kern op te bouwen, in de tweede plaats ook door het grote leeftijdsverschil bij de toeschouwers, dat ook bepaalde eisen aan het programma stelt. Het is de schoolclub van het Johannes Bogerman Lyceum tot dusver goed gelukt, een harmonisch geheel van het gebodenc te maken en ook dit jaar op de beide avonden (donderdag en vrijdag j.l.) kan deze opzet geslaagd genoemd worden, al vonden wij de keuze van het blij spel vóór de pauze dan ook gelukkiger dan van het spel daarna. Om met dit laatste te beginnen. Het door Anny Tichy geschreven spel „Er zijn altijd twee mogelijkheden”, dat niet helemaal terecht als blijspel werd gekwalificeerd, stelt door de lange dia logen de onervaren amateurs eigenlijk voortdurend voor onoplosbare proble men. Het kon dan ook niet uitblijven, dat de acteurs voortdurend tekort schoten in dictie, mimiek en uitbeel ding, kortom, in de gehele toneeltech niek bij de opvoering van dit stuk, waarin de nadruk vrijwel alleen op de overigens vaak voortreffelijke tekst, is gelegd. Het bleef over het alge meen teveel, opzeggen van de tekst, waarbij de tekstkennis niet altijd het sterkste punt was. Regisseur Pop had bovendien het geheel nogal statisch gehouden, waardoor de zwakke punten uiteraard nog meer naar voren kwa men. Van de vijf mannelijke spelers kon Gerard Vinkensteyn ons nog het meest bekoren. Hij heeft een behoor lijke spreektechniek, maar miste nog vaak de ware overtuiging. Ook Hans Leyenaar zorgde voor een aanvaard bare vertolking evenals Sjoerd van der Werf, wiens gelaatsexpressie niet al tijd in oveereenstemming was met zijn tekst. Jacob Havinga en Jan Stoffel sma bleven te veel aan het voorlees- toontje hangen. Tussen al die mannen één enkel meisje, dat echter zeker niet onopgemerkt bleef. Feya Wouda toonde zich in dit milieu zonder meer de uitblinkster. Een uitstekende cre atie. Voor décor en costumering verder alle lof. Trouwens, dat kan ook ge zegd worden van het door de jongere leerlingen opgevoerde spel „Leo de acrobaat” van Guilly Joffrins, dat on bevangen en fris werd gespeeld. Na tuurlijk moeten hier andere maatsta ven gelegd worden dan voor de oude ren, maar desondanks kan dit pro- Voor de algemene ledenvergadering van de Sintrale Kommisje Skutsje silen, die zaterdagmiddag in hotel Hanenburg werd gehouden, bestond zeer grote belangstelling. Eén van de belangrijkste onderdelen van de uit dertien punten bestaande agenda was wel het vaststellen van de wedstrijddata. Een achttal schippers had een voorstel ingediend om in het komende seizoen Makkum niet meer in het wedstrijdschema op te nemen. De schippers Jan van Akker, Klaas van der Meuien, Rintsjc Ritsma, Siete en Lodewijk Meeter, Siep van Terwisga, Aldert Hoekstra en Hylke de Vries verklaarden, dat er voor hen te veel bezwaren en gevaren aan verbonden zijn om in deze plaats te zeilen. Dit voorstel werd na een levendige discussie met een kleine meer derheid aangenomen. Volgend jaar dus geen wedstrijd meer in Makkum. Voorzitter A. de Groot deed na de opening de mededeling, dat er volgend jaar een extra vergadering zal worden uitgeschreven met slechts één agenda punt: het vaststellen van de wedstrijd data. Ieder jaar blijkt namelijk, dat de behandeling van dit punt zeer veel tijd in beslag neemt en het bestuur achtte het daarom nodig een extra bijeen komst met de leden te houden. De voorzitter ruimde vervolgens een misverstand uit de weg. Zeven jaar geleden, zo zei hij, kwam tijdens de wedstrijden schipper Jan Brouwer zónder zwaarden te zitten. Dankzij een aktie konden hem echter twee zwaar den in bruikleen worden gegeven. Ve len zijn evenwel van mening, dat die zwaarden van Brouwer zijn, maar dat is niet het geval. Zij zijn het eigendom van de SKS. De vergadering herdacht met een ogenblik stilte de twee schippers, die het afgelopen jaar de SKS waren ont vallen: Douwe Tjerkstra en oud-be- stuurslid Duiker uit Grouw. Beiden waren enthousiaste skütsjesilers en hebben bijzonder veel voor de zeilerij gedaan. vooral in talloze menselijke reacties, dat ook de meest alledaagse situatie een „note gaie” bevat. Daarvan legt „De stem van het water” op kostelijke en onnavolgbare wijze getuigenis af. Want ook in deze film staat de mens centraal. Bij het vissen op zee en het palingvissen op de plas, bij het ber gingswerk van de slepers, bij de „roei ers”, de mannen die in de haven de schepen vastmeren en niet in de laat ste plaats bij de watersport. Daarvoor koos Haanstra de romantiek van het „Skutsjesilen”, de bekende jaarlijkse race. Natuurlijk brengt hij ook de harde ernst van de vaak hopeloze strijd tégen het water op het doek, maar vóór alles werd „De stem van het water” toch ’n vrolijke, ontspannende film, die tel kens weer, vaak in verrassende vond sten, de geestige „Haanstra-touch” verraadt. Voor „De stem van het wa ter” schreef Simon Carmiggelt de tekst. Aan het begin van de vergadering, die door een dertigtal mensen werd bijgewoond, heette de voorzitter al len, doch in het bijzonder erelid P. Kramer, hartelijk welkom. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Friesche Ijsbond over het organiseren van tochten door ijs clubs. De voorzitter merkte hierbij op. dat er niets tegen te doen is als ijs clubs toertochten uitschrijven. Kwalijk wordt het als particulieren dit doen om het gewin, want men neemt dan geen enkele verantwoording. Ook over het leggen van dammen in vaarten schreef de bond. De voor zitter vond, dat men hier niet al te ongerust over hoefde te zijn omdat uit andere hoofde (met het oog op de zeilsport) hiervoor wordt gewaakt. De Ijsbond adviseerde als het wel ge beurt maatregelen te bepleiten om het „klunen” te vergemakkelijken. Er was een brief van „master” Zaad stra uit Oudega, waarin hij bedankte wegens vertrek naar Nieuw Zeeland. De voorzitter sprak woorden van dank BEET HAANSTBA in »eti« tijienB opnamen roor mijn nianv» film "BK STEM VAK HET WATKB". Foto; Kees v.4. Iteulsa, raad van Wymbritseradeel eigenmach tig het bedrag te verhogen tot een bedrag van f 1000,hoewel ei dekking tegenover stond. Tenslotte geeft de minister toestgffifhlng tot het doen van uitgaven Voor slede ver voer en voor het Welslagen van de elfste- dentocJjt Onder voorwaarde, dat hier bij werklozen worden ingeschakeld, op dat het steunbedrag wordt uitgespaard en dan in een zo groot mogelijk aan tal, opdat de verdiensten niet boven het werkverschaffingsloon uitkomen. Maar dan komt er van koningin Wil helmina een vorstelijk gebaar. Zij stelt uit haar particuliere middelen een be drag van vijf- tot tienduizend gulden beschikbaar. En de voorwaarde is, dat de tewerkgestelden geen minder loon ontvangen dan in de werkverschaf fing. Deze koninklijke daad veroor zaakte een golf van enthousiasme in Friesland. Er wordt besloten voor het sneeuw- vrijmaken van de hoofdwegen f 5, per km beschikbaar te stellen. De dooi maakte een einde aan de ac tiviteiten die door de daad van de koningin waren begonnen. Door het uitbreken van de oorlog zal het nog tot 1941 duren voor men hier tot op richting van een ijswegencentrale komt. Het begint met een schrijven van burgemeester Langman van IJlst, gedateerd 11 maart 1941. Op convo catie van de vereniging Dorpsbelang te Nijland wordt op 22 oktober 1941 in café Hanenburg een vergadering ge houden met als enig agendapunt: be spreking oprichting van een ijswegen centrale voor de gemeenten Wymbrit seradeel, Sneek en IJlst. Op 5 no vember wordt de eerste officiële ver gadering gehouden. TERUG NAAR 1966 Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombcneede uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hierna was men dan toe aan het vaststellen van de wedstrijddata. Er waren twee voorstellen ingediend, één van Sneek en een van de SKS. In het schemr van Sneek kwamen geen ist- dagen voor. Hiervoor in de plaats ston den twee wedstrijden, t.b.v. de particu liere schippers Klaas van der Meuien van Woudsend en Siete Meeter. Niet de gebruikelijke tien, maar twaalf wedstrijden dus. Het bestuur van de SKS had op dit voorstel een amende ment ingediend, waarin werd voorge steld om de particuliere schipper A. L. van der Veen ook in de recette van de twee extra wedstrijden te laten delen. Dit amendement werd met zeer grote meerderheid aangenomen. Het zou de particuliere schippers echter niets opleveren, want niet het voorstel van Sneek, maar het wed strijdschema van de SKS, waarin geen wedstrijden voor de particulieren zijn opgenomen, werd aangenomen. Het programma voor de komende zomer ziet er derhalve als volgt uit: Zaterdag 1 juli: Grouw maandag 3 juli: Drachten-Veenhoop dinsdag 4 juli: Eernewoude woensdag 5 juli: Terhorne-Heerenveen donderdag 5 juli: Terhorne-Makkum/ Leeuwarden vrijdag 7 juli: rustdag zaterdag 8 juli: Langweer maandag 10 jv.Ul StAveren dinsdag 11 juli: rustdag woensdag 12 juli: Fluessen donderdag 13 juli: Lemmer vrijdag 14 juli: Sneek. Het voorstel van het bestuur om het startgeld te verhogen van f 75.— tot f 100.werd aangenomen, waarbij te vens werd gesteld de aftrekbare kos- gramma-onderdeel zeer geslaagd wor den genoemd. Hier was de spreektech niek het grootste struikelblok, waar door de pointe niet altijd doorkwam, maar verder was er veel actie en le vendig spel, zodat de toeschouwers volop hebben genoten. De drie-hoofdige regie: mej. M. A. van Ameyde, A. Kuipers en H. van Amstel had zich kennelijk alle moei te getroost om de jeugdige acteurs en actrices de eerste beginselen van het edele toneelspel bij te brengen, wat bij velen ook bijzonder goed gelukt is. Henk Snuverink, die nota bene niet eens in het programma stond vermeld, was wel één van de besten, maar ook Geertje Dethmers deed het bijzonder aardig. Frans van Eysinga was een leuke acrobaat, maar och ze deden het allemaal, de een wat beter dan de ander, toch alleraardigst! Kapper Wolthuizen tenslotte had heel veel werk moeten verzetten om zoveel ac teurs en actrices op één avond te gri meren. Het resultaat mocht er echter zijn. De presidente, Nienke T. Miedema, die donderdagavond vele gasten kon begroeten, heeft zich met de overige bestuursleden vrijdag na de tweede opvoering tevreden naar het bal kun nen begeven. MET WELK DOEL? Voordien was er echter wel het een en ander gebeurd. In de dertiger ja- ren had de rijksoverheid nog weinig begrip voor het belang van een goed en veilig verkeer over het ijs in ons waterrijke gewest. Waarom en met welk doel werd de ze ijswegencentrale in het leven ge roepen? Het werd b.v. de gemeente Wym britseradeel slechts toegestaan een be drag van f 100,uit te trekken voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1