KERSTFEEST VIEREN IN 1966 ■M Wymbritseradeel heeft niet alleen sluitende begroting, maar zelfs reserve Kerstviering NCVB met pater Piron WY M BRITSERA DEEL IJLST van en Kl DINSDAG 27 DECEMBER MEDEDELING VRIJDAG 30 DECEMBER Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, C. G. WIEGERS. in Oudega (W.) Uitg. „SNEEKER NIEUWSBLAD’’ In verband met de Kerstdagen verschijnt het volgend nummer van het Sneeker Nieuwsblad Zoals gebruikelijk worden in het laatste nummer van deze jaargang weer de nieuwjaarsgroeten opge nomen. In verband hiermede wordt dit nummer verschoven van don derdag 29 december naar Advertenties voor dit blad kan men die dag uiterlijk tot 11 uur ’s morgens opgeven aan ons kan toor Ged. Pol 6 of per telef. 3005. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Advertenties voor dit blad kan men die dag uiterlijk tot 12 uur ’s morgens opgeven. De vorige week kwam de vrouw van de prijswinnaar van World Press Photo 1966 uit Saigon naar ons land om de aan haar man toegekende prijs in ontvangst te nemen. Deze Oosterse vrouw leeft alle dagen in de sfeer van het afschieten van kanonnen en het ont ploffen van bommen. Gekomen uit een stad, waar ’s avonds de stra ten vrijwel geheel donker zyn, heeft zy in Nederland enige ver ademing en rust gevonden. Een paar dagen zonder bommen. Nu is zij weer teruggekeerd naar Vietnam en naar haar man, die als pers fotograaf aan het front temidden van terreur en oorlogsgeweld werkt. En ondertussen maakt de wereld zich op het Kerstfeest te vieren en te zingen van „vrede op aarde”, zelfs al is er oorlog in Vietnam en bestaan er ondragelijke spanningen in Afrika. Geen christelijk feest is zo ingeburgerd, tot ver buiten de kerk, onder welhaast de gehele bevolking, als het Kerstfeest. „Vrede op aarde”. Zijn dit in heel de kerststemming geen onwer kelijke klanken en wordt het voor een eerlijk mens niet steeds benauwender mee te juichen met al de kerstliederen? We zullen ons er wellicht weer een paar dagen een roes aan drinken, om dan maar al te spoedig wakker te worden in de kille morgen van het eigenlijke leven vol strijd en onenigheid en vij andschap en moeite en verdriet. Straks zal het Kerstfeest weer gevierd zijn, voor de zoveelste maal. Weer hebben we dan een brok romantiek genoten. Overal zullen mensen het Kerstevangelie gehoord hebben, en als zij Lucas 2 aandachtig hebben gelezen, tot de ontdekking gekomen zijn, dat het getuigt van een vreemde en bovenaardse heerlijkheid, van een belofte van God en een grote blijdschap, die er in geen geval ge noegen mee kan nemen, om zo maar even in een paar feestdagen verwerkt en dan buiten het wereldgebeuren gezet te worden. Deze boodschap van Kerstfeest wordt dwaas en ongerijmd ge noemd. De gedachte, dat God mens zou worden en te aanbidden zou zijn, in het Kind dat in Bethlehem geboren werd, vindt men absurd. Een God, die Zelf mens wordt, zoals de kerstboodschap wil, is ten enenmale onaanvaardbaar voor hen. Waarbij dan nog de overtuiging komt, dat wat meer dan negentien eeuwen geleden gebeurd moge zijn, ons in de situatie van 1966 niet kan helpen. Het is toch niet mogelijk te achten, dat er een God regeert, terwijl Hij de aarde in zoveel verdriet, onrecht en onvrede laat. Daarom stoot men zich aan een boodschap, die verzekert, dat God reeds vrede heeft gemaakt in het Kind Jezus. Het zijn niet de slechtsten, die dit zo scherp stellen. Als het erop aankomt kan men met hen gemakkelijker spreken dan met degenen, die hun eigen kerststemming voor geloof hou den. Zij zien tenminste de kern van de zaak. Wat heeft de kerk hierop te antwoorden? Wel: wat men dwaas en ongerijmd vindt, is ons niet tot ver legenheid, maar juist tot blijde zekerheid. Hier is het hart van het evangelie, teer geheim, aanbiddelijk wonder van God. Het Kerstevangelie nodigt ons uit te geloven, dat God mens werd, Hem te aanbidden in het Kindeke Jezus. Met eerbiedige verbazing mogen we dit wonder van Gods liefde aanschouwen. Er wordt veel en gemakkelijk gesproken over de liefde van God. Het werkelijk ongerijmde is, dat de heilige God de zondige mensen toch liefheeft. En het is juist deze onbegrijpelijke liefde van God voor de zondige mens, die God ertoe brengt Zich in de mens te verplaatsen. Wij mensen proberen ons ook wel te verplaatsen in iemand, die we liefhebben en met wie wij medelijden hebben. We denken ons dan de situatie van de ander in en voelen in eigen hart wat we denken, dat de ander voelt. Bij ons mensen is dat misschien altijd iets vanzelfsprekends, om dat het tussen gelijken geldt, en zelfs dan nog nooit helemaal echt gemeend, en bovendien steeds een machteloos iets. Maar als God Zich uit liefde in de mens verplaatst, is dat een zich verplaatsen in een totaal andere, een zondige mens, en dan is dat uit loutere echte liefde, en daarenboven niet een machteloos gevoel, maar een werkelijke daad. God heeft Zich feitelijk in de mens verplaatst. Hij is mens geworden. Zo is het wonder van het Kindeke Jezus, het wonder van Gods liefde zelf. Hier in Bethlehem, is de vrede tussen God en de mens door God getekend. Wie dit stil en dankbaar leerde geloven, kan niet meer menen, dat ons dit in 1966 niet helpt. Wat helpt ons meer, dan te mogen weten, dat Gods vergevende liefde een feit geworden is? En het is juist die liefde van God, die niet forceert, niet dwingt en uiterlijk ingrijpt, maar nodigt en bekeert. God laat de mens nog een vrijheid die hij over de gehele wereld voortdurend op een verschrikkelijke manier misbruikt opdat hij zich vrijwillig door Zijn liefde zal laten winnen en overwinnen. Wie durft nog smalend te spreken over het „vrede op aarde”, omdat wij aanhoudend een koude of warme, een stille of openlijke oorlog voeren? Wie durft te zeggen, dat we er heel wat meer aan zouden hebben, als God, die toch immers regeert, nu eens werke lijk ingreep? Is het een verstandig vader, die in een rumoerig gezin onverwacht zijn autoriteit doet gelden en rust gebiedt op een manier, die met één slag op de tafel allen muisstil doet worden? Zeker, dan is het stil. Dan is er „vrede”. Maar met die vrede, die dan in het gezin geworpen wordt, is er in geen enkel opzicht ook maar iets van vrede bereikt. De echte gehoorzaamheid is niet gewonnen, de autoriteit niet echt bevestigd. De liefde heeft van hart tot hart eerder een schok gekregen. Niet vrede, maar versla genheid veeleer is het resultaat van dit hoger ingrijpen. Zeker, we vinden het ook ongerijmd, dat God na zo veel eeuwen vol wreedheid en onrecht en onbarmhartigheid nu niet eindelijk ingrijpt. Maar we kunnen alleen maar danken, dat Hij dit niet doet. Als Hij immers zou doen naar dat redelijk is, dan maakte Hij een einde aan de wereld, die als een nachtmerrie voor Hem moet zijn. Nee, Hij verklaart ons niet de oorlog, maar tekent de vrede. Hij schenkt de verzoening van ons schuldigen, opdat wij uit Zijn vrede mogen leven en vredestichters mogen zijn. We mogen en kunnen dit jaar weer Kerstfeest vieren. Zozeer im mers heeft God de wereld liefgehad, dat Hij Zyn eniggeboren Zoon heeft gegeven, opdat alwie in Hem gelooft niet verloren zal gaan, maar eeuwig leven zal hebben. God heeft Zijn Zoon niet naar de wereld gezonden om de wereld te veroordelen, maar opdat de we reld door Hem zou worden gered. Kerstwijdingssanienkoiiist ZWdFtP llllflei' f>plluldig(l A. Rientsma 40 jaar stoker bij fa. Dijkstra Geslaagd Hei Sneeker Nieuwsblad is een flecombtneerele uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 121e jaargang nr. 102 Donderdag 22 dec. 19^6 A nog iets heeft te IIIIIIIIHIIIIIHIIHHIIHIHIIHHIIHIIIIHIHIII De heer G. P. Tjallema, voorzitter van Nijverheid en Handel, speldt de jubi laris de onderscheiding op de borst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 ■i. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. drukken. Zijn vrouw, door de vele goede woorden gericht tot de jubilaris op de achtergrond geraakt, werd door de heer Dijkstra even toegesproken. Zij is de grote stimulans voor de ar beidskracht van haar man. Daarnaast Geslaagd te Utrecht voor radiolo gisch laborante onze stadgenote mej. G. J. van Bruggen. Maandagavond hebben de drie afde lingen van de Ned. Chr. Vrouwenbond in Sneek gezamenlijk met hun leden en gasten het Kerstfeest gevierd in „Ons Gebouw”. De zaal was geheel in kerstsfeer omgetoverd en 375 dames waren aanwezig. IIIHIIIIIIIHHHIHIMIHIHHIHHIIHHHIIIIIII was afwisselend. voordracht. Me- beschikbaar gesteld. De gemeente heeft van beperkende maatregelen voor fi nanciering van kapitaalsinvesteringen nog niet veel last gehad. De financiële positie is gunstig. De vlottende schuld beloopt per 1 jan. 1967 rond f2.150.000 of 14% van het totaal der kapitaalsuitgaven. De vaste schuld is f 10.950.000, terwijl het restant van de nog niet afgeschreven kapitaalsuitgaven voor z.g. niet-pro- duktieve werken (dus b.v. niet de wo ningbouw) f 4.018.000 bedraagt. Per in woner is dit f 1020 voor de totale schuld en f 373 voor de improduktieve schuld welke cijfers beneden het landelijk ge middelde liggen. De stijging van de inkomsten is voor een belangrijk deel het gevolg van een grotere uitkering uit het Gemeente fonds, f 345.000 meer dan in 1966. Een belangrijk deel van de nota handelt over cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. In ons volgende nummer hopen wij hier nader op te rug te komen. wist zij zich in de huishoudelijke sfeer in geval van nood ook nog nuttig te maken voor mijn gezin; nooit werd een vergeefs beroep op haar gedaan, aldus spreker. Het echtpaar Rientsma werd een prachtige Zaanse klok overhan digd als blijvend aandenken, met de beste wensen voor de toekomst en een goede trip naar hun kroost in Canada. Namens het personeel bood de heer Hollander de jubilaris een elektrisch scheerapparaat aan en sprak woorden van dank en waardering voor de pret tige samenwerking. De heer Stuurop, die deze avond ter opluistering aanwezig was, overhan digde symbolisch een sigarenaansteker vergezeld van zijn gelukwensen. Ook aan het slot van de avond wer den woorden van dank gesproken tot allen die aan het welslagen van dit feest hadden meegewerkt. Zo werd de schrik der wassende huisvrouwen van Sneek op waardige wijze gehuldigd. En in de nabije toekomst een schoon vooruitzicht: een witblijvende was door overschakelen op gas. De gewone dienst van de begro ting voor 1967 van de gemeente Wymbritseradecl is in evenwicht en er is een bedrag van f 35.685,74 beschikbaar voor het dekken van de jaarlijkse lasten, welke uit de kapitaalsuitgaven voortvloeien of voor het dekken van andere uitga ven. Aldus de nota ten geleide van de ge meentebegroting. Het resultaat is een gevolg van de stijging van de inkom sten, die rond f 492.000 bedraagt. B. en W. schrijven, dat de begrotingspositie beter is te noemen dan jaren achter een het geval was In verband met de moeilijkheden op de kapitaalmarkt levert het realiseren van kapitaalsobjectèn momenteel nog wel moeilijkheden op. Teneinde de dreigende economische situatie zo goed mogelijk in de hand te houden wordt voor nieuwe investeringen weinig geld Mevr. Dethmers, presidente van de afd. Centrum, opende de avond met gebed en heette iedereen hartelijk welkom. Zij sprak de wens uit, dat al len een goede avond mochten hebben. Uit de kerstliturgie, uitgegeven door het hoofdbestuur, zong de heer Aerde Kuiper enkele liederen. De heer Kui per werd begeleid door de heer Mar ra, die ook de samenzang begeleidde. De dames Romeyn en Kuiper lazen de schriftgedeelten voor en declameerden de gedichten, die in de lit- rgie voor kwamen. Pater Piron uit Witmarsum, voor drachtkunstenaar, speelde vet stuk „De Harp van Franciscus”. Het stuk speelt zich af in Vlaanderen en werd ook in ’.et Vlaams gebracht. Pater Pi ron beeldde eerste de rijke zoon van de lakenverkoper Pieter van Berna- don uit, die geniet van het goede leven met zijn rijke vrienden en het geld uitgeeft aan allerlei verkwistingen. Dan komt er een ommekeer in zijn le ven. De titel van het derde hoofdstuk heet „God blaast op de Horen”. Fran ciscus wordt wakker geschud uit zijn aardse dromen, zodat hij zich voortaan aan de ene Meester en diens armoede wijdt. Hy leeft gelijk een bedelaar, geeft zijn geld en kleren aan de armen, be- zoekt de melaatsen, verbindt hun won den, vertelt hen verhalen en zingt voor hen. Zijn vader wordt hier vreselijk boos om en onterft hem. Zijn moeder wordt ziek van verdriet. Zij beiden begrijpen deze ommekeer niet in het leven van Franciscus. Maar Francis cus gaat voort, biddende, helpende en werkende voor Gods Koninkrijk. Hij wordt door zijn vroegere vrienden be spot en gesmaad en uitgebannen. Dan komt hij bij een oude pastoor uit Amiens. Deze pastoor is doof en leeft heel sober in een varkenshok. Hij leeft van de opbrengst van een paar dieren, die hij bezit, een geit, een varken en wat bijen. De figuur van de oude pas toor werd door pater Piron op zo’n boeiende wijze vertolkt, dat men deze man in gedachten zo voor zich zag. Hier komt de vader van Franciscus hem halen. Hij wil niet, dat zijn zoon in armoede leeft. Hij beschuldigt hem van diefstal, maar het geld ligt in het kerkraam en de vader krijgt het terug. Franciscus houdt zich verborgen n e i grot en de oude pastoor houdt zich doof, zodat de vader niets uit hem weet te krijgen. Het einde van de voordracht is, dat Franciscus biddend voor het kruis ligt, wetende dat God hem verlost heeft van zijn zonden. Pater Piron kreeg een geweldig ap plaus voor zijn voordracht, die bij alle ernst ook heel blijmoedig aandoet. Ge zamenlijk zongen de aanwezigen „Hal leluja”, eeuwig dank en ere”, waarna mevr. Dethmers eindigde met gebed en God dankte voor het goede, dat de vrouwen deze avond genoten hadden. Op 6 december van dit jaar was de heer A. Rientsma 40 jaar in dienst van Kleiwarenfabriek Fa. S. Dijkstra te Sneek. Afgelopen maandag is dit feit feestelijk gevierd met directie en personeel in Aere Perennius alhier. Na mens de burgemeester, die door uitstedigheid tot zijn spijt verhinderd was, kwam wethouder W. G. Baarda de jubilaris feliciteren. In zijn woord vooraf kenschetste deze de kwaliteiten van de heer Rientsma op juiste waarde door te zeggen, dat hij een zeer gewaardeerde kracht is geweest, die het bedrijf veertig jaar met inzet van zijn gehele persoon trouw heeft gediend. Ook de heer Dijkstra mocht een felicitatie in ontvangst nemen met zo’n zverknemer, waardoor mede de uitbouw van zijn bedrijf jwerd gestimuleerd. Daarn spelde de heer Baarda, de jubilaris de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op de borst, als blijk van waardering voor zijn vele verdiensten. Dinsdagavond hielden de gezamen lijke vrouwenverenigingen in Oudega (W) in gebouw Oan ’e Brek een kerst- wijdingsbijeenkomst. Het gebouw was tot de laatste plaats toe gevuld. Mevrouw Postma opende de avond met het laten zingen van gezang 1 1, waarna zij allen welkom heette. Zij sprak de wens uit, dat het gebeuren en de betekenis van het kerstfeest ook de mensen van nu zeggen. Het programma Zang, orgelspel en vrouw Postma las tenslotte een kerst verhaal voor, waar met aandacht naar werd geluisterd en dat zeer in de smaak viel. Alles tezamen was het een geslaagde avond, die werd besloten met dankgebed en het zingen van ge zang 26 4. De heer Bot van het C.N.V., die na mens de vakvereniging zijn gelukwen sen aanbood, zei, dat de werknemer dankbaar mocht zijn 40 jaren bij de zelfde werkgever te mogen werken en dat bij deze gelegenheid c~’ kinderen uit Canada aanwezig konden zijn. De heer Rientsma heeft de ontwikkeling van de vakbeweging meegemaakt door zijn jarenlange lidmaatschap. Spreker hoopte, dat het de jubilaris gegeven mag zijn nog lang van zijn pensioen te mogen genieten. Namens het rayon Sneek van het departement Nijverheid en Handel waren de heren Tjallema en Tromp aanwezig. De heer Tjallema, die als voorzitter van de afd. Sneek als woord voerder optrad, feliciteerde de heer Rientsma en familie met deze niet-al- ledaagse gelegenheid, want een 40- jarig jubileum komt niet elke dag voor. De jubilaris heeft bewezen enorm plichtsgetrouw te zijn en niet alleen de plicht, maar allereerst de taakvervulling die hem hoog zat, te verstaan. Rientsma heeft ook de ontwikkeling van dieselmotoren naar elektromoto ren, van turf naar steenkc 1 meege maakt en nu staat het gasstoken al weer voor de deur. Als stoker had de ze man een zeer verantwoordelijke taak en die taak heeft hij prachtig en op loffelij’-e wijze vervuld. Naast de reeds aanwezige borstversiering speld de hij de jubilaris nog de gouden draagpenning van het departement van Handel en Nijverheid op de borst, de hoogste onderscheiding die he‘ de partement kent, en overhandigde hem de officiële oorkonde. Hierna volgde ’Og een gezellige avond, waarbij de inwendige mens niet werd vergeten. De heer Dijkstra bedankte de jubilaris en zijn gezin voor alles wat hij in die lange periode van 40 jaar voor zijn bedrijf heeft be tekend. Het is in woorden niet uit te SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1