Jaarjournaal van 1966 Sneek in een Slagerij Houtman: vroeger begrip Ds. Clements neemt zondag afscheid van geref. kerk lil hm F- f 1 Even omkijken naar wat er in Sneek gebeurde Sjongkoar „Nije Moed" fan Easthim bistiet 25 jier IJLST W YM BRITSER A DEEL en van Necrologie 1966 AGENDA Snekers bekennen nog meer inbraken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121e jaargang nr. 104 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vrijdag 30 december 1966 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uriqave NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ■I IJ, 1 weer van de fiets hielp. de mond van de nog enig overlevende de as drie a vier vette kalveren en vier var kens geslacht. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 SNEEKER NIEUWSBLAD De beide Snekers A.B. en R.R., die onlangs wc; den gearresteerd in ver band met de inbraken in Grouw en Tolbert en een reeks andere plaatsen, hebben thans bekend ook in Heeren- veen enkele inbraken te hebben ge pleegd. A.B. wordt ervan verdacht in de nacht van 15 op 16 augustus zich door inklimming toegang te hebben ver schaft tot het gebouw van de Agrari sche Unie te Heerenveen. Met een snij brander en gasfles, die hij in Meppel had ontvreemd, heeft hij het slot uit de brandkast gesneden en is met een be drag van f 1885 verdwenen. In het weekend 11 tot 13 juni 1966 zijn zij door een bovenraam het kan toor van de Grosco binnengedrongen en hebben daar een bedrag van f 500 gestolen. Enkele dagen later, in de nacht van 16 op 17 juni hebben zij hun tweede bezoek gebracht aan de Agrarische Unie. Zij kwamen met een valse sleu tel naar binnen en namen f 265 mee. De beide Snekers hebben een volle dige bekentenis afgelegd. van de Nederland in Gereformeerde Kerken deputaat voor steun emigratiegebieden. Boys en secretaris Grafische Bedrijfs- Ds. G. Clements uit Sneek, die met ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot luchtmacbtpredikant in z.g. „lang verband” met als standplaats Nijme gen, zal zondag 1 januari a.s., 's mor gens om half tien in de Oosterkerk aan de Leeuwarderkade en ’s middags om vijf uur in de Noorderkerk aan de Kerkgracht afscheid nemen van Gereformeerde Kerk van Sneek. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad ver tenties lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Foar trije jier werom seach dy der gjin gat mear yn en hat foar de ear bitanke de Easthimmers noch sjonge to litten. Lokkich hie de hear Postma üt Snits noch in joun frij en nimt dy de saken oant nou ta waer. It giet tige by tige. It koar sjongt mei nocht en sit nou yn’e ófdieling „bij ütstek”. It is fansels al sa, dat men minlike graech in pear sjongers(sters) der by hawwe wol, hwant 18 leden is oan ’e krappe kant. Yn elts gefal giet it koar mei „Nije Moed” de oare 25 jier tomjitte. It koar is bigoun as tsjerkekoar, tsjinslaggen hawn. Der stie ek noch omt yn 1942 de besetting net tastie - -1-- in koar op to rjuchtsjen. Mar in tsjerkekoar mocht wol. Foarsafier bi- Dinsdag 10 januari ’s avonds 8 uur Concert Frysk Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solist Anton Kuerti, piano. Er zijn van die zaken, die, hoewel al lang verdwenen, nog altijd door de ouderen onder ons met een zeker ont zag worden genoemd. Tot deze zaken behoort ongetwijfeld slagerij Jur. Houtman, die vroeger aan ’t Schaap- marktplein was gevestigd. Dit komt vooral omdat de heer Houtman (rechts op de foto met zijn hond Castor) in onze stad een uitstekende reputatie als slager genoot. Dat zijn slagerij zo omstreeks de jaarwisseling (de foto werd plm. zestig jaar geleden door foto Obbema gemaakt) kon bogen op een flinke klandizie bewijst niet alleen ,de personeelsbezetting van zes man in die tijd een respectabel aantal maar ook de omzet. In één week wer- den niet minder- dan drie a vier koeien, marktplein gearriveerd klingelde hij, Voor de 90-jarige heer J. Alta aan i het Tranendal begon het nieuwe jaar erg triest. Op oudejaarsdag brandde zijn huisje van binnen helemaal uit. In Amicitia daarentegen vond enkele da gen later, nl. woensdag 5 januari, een heugelijke gebeurtenis plaats. Erven B. J. Feenstra vierde toen haar 275- jarig bestaan en directeur Tj. v. d. Zee was bovendien 50 jaar aan de zaak verbonden, waarvan 30 jaar als directeur. Het jubilerende bedrijf schonk maar liefst 12 tv-toestellen aan chronische zieken. Voorwaar ’n prach tig gebaar. Naast Amicitia vond ook een feestelijke gebeurtenis plaats, de officiële ingebruikname van de nieuwe telefooncentrale. De goede voornemens aan het begin van een nieuw jaar lopen ons wel eens uit de hand en het begin van dit jaar werd gekenmerkt door het geharrewar middels ingezonden stukken in onze krant over een openbare of christelijke u.t.s. in Sneek. Op het sportieve vlak werd Anno Abma kortebaan schaats kampioen van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst. Aan de Oude Dijk werd de eerste commandopost nieuwe-stijl van de BB in gebruik genomen. Hartver warmend was de actie, voortgekomen uit het radioprogramma „Van Harte”, ten bate van het door overstroming getroffen voetbalterrein van de v.v. „Sneek”. Er werd voor f 20.000 aan toezeggingen gedaan. Tenslotte nog het afscheid van de heer F. H. Ringnalda als commandant van de Sneker brand weer. Al met al een bewogen begin. Februari begon niet minder schok kend. De Sneker raad was niet tevre den met de door G.S. voorgestelde grenswijziging en wilde ook IJsbrech- tum er bij. Dit bracht uiteraard in Wymbritseradeel veel beroering te weeg. De christelijke u.t.s. werd ge sticht en de heer Gerrits werd be noemd tot directeur. Dinsdagmorgen 8 februari was zeer nadelig voor de Sne ker industrie. Een hoogspanningskabel bij Loënga brak onder het gewicht van de ijzel en vele grote bedrijven in en om Sneek kwamen zonder stroom te zitten. Er was sprake van een nood situatie. De actie „Eten voor India” bracht in Sneek het bedrag van f43.019,— op tafel. Rechercheur Brou wer, in de oorlog bekend als verzet strijder onder de naam „Bontje”, was 25 jaar bij de politie. Ook bij Lank- horst was het feest. Maar liefst acht jubilarissen kregen een koninklijke on derscheiding. Maart roerde ditmaal feestelijk met zijn staart. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg werd ook in onze stad gefeest. De Stichting voor Geref. gezinsverzorging en maatschap pelijk werk Sneek e.o., kreeg aan de Oude Koemarkt een nieuw centraal bureau. Het Stedelijk Muziekkorps ging naar Arnhem en deed het uitste kend op het zeer sterk bezette con cours. De 9e plaats die werd bereikt gaf een ietwat vertekend beeld van de prestaties. Machinefabriek Hubert had de landelijke primeur van een drijvend gemaal. Ook in Sneek heerste in maart de verkiezingskoorts voor de Provin ciale Staten. Het begin van april was nogal tam. Tijdens de Paasdagen werden weer de lustrum wedstrijden van de V.K.O. ge houden op het Snekermeer, die mede dankzij gunstig weer goed slaagden. Zaterdagmorgen 16 april opende bur gemeester Rasterhoff op stijlvolle wijze de manege aan rijksweg 43 en 23 april opende de commissaris van de konin gin aan de andere kant van dezelfde weg de nieuwe zaak van Tromp Groot handel N.V. „Good old” Melis Arema was 50 jaar werkzaam bij Amicitia. Ook in Sneek regende het lintjes ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Acht Snekers kre gen de koninklijke onderscheiding voor hun werk ten dienste van de gemeen schap. Koninginnedag 1966 werd voor Sneek ditmaal onvergefelijk door het NCRV-televis'espel Interland, waarin Sneek in het strijdperk trad tegen het Belgische plaatsje leper. Weliswaar werd verloren, maar het was een enorm feest. Zaterdag 7 mei was ook een zeer heuglijke dag voor Sneek. Toen werd de nieuwe jeugdherberg „Wigledam aan de Oppenhuizerweg door burge meester Rasterhoff geopend. De jeugd afdeling van de v.v. Sneek en ook die van de v.v. LSC vierden in deze maand hun 40-jarig bestaan. Vrijdag 13 mei was eveneens een belangrijke dag voor onze ad. De Lemmerbrug, reeds enige tijd in gebruik, werd officieel door de burgemeester geopend. En in één adem door opende de magistraat ook nog de Huishoudbeurs „In Holland staat een huis”, in de tent aan de Frieswijkstraat. Hiermee was de burgemeester nog niet klaar, want de volgende morgen wach ten hem vier jubilarissen bij N.V. Tromp. Mr. B. M. Keulen, kantonrech ter te Sneek, ruilde onze stad voor Haarlem. Hij was vier jaar in Sneek geweest. Laatste wapenfeit in mei was de opening door burgemeeester Raster hoff van de midgetgolfbaan. In juni weer verkiezingen, nu voor de gemeenteraad. Er brak brand uit in de kapitale boerderij „De Domp”, maar snel optreden van de Sneker brand weer verhinderde een catastrofe. De van de op de foto staande personen. Het is de thans 73-jarige heer P. F. Koopmans, die in die jaren als jong maatje werkzaam was bij slagerij Houtman. Men ziet hem op de foto bij de bakfiets staan. Hij was eigenlijk te klein voor dit vervoermiddel, want als hij de bestel lingen rrtoest wegbrengen, werd hij door een ander lid van het personeel op de fiets geholpen. Aangekomen bij de woning van de klant klom hij dan bij een hek of n.uur van de fiets en voor de deur moest mevrouw of de dienstbode zelf de bestelling uit de korf halen want ook daar kon hij niet bij. Op weg naar de slagerij ging het nog vermakelijker. Op het Schaap- i i i i_i: al rondjes makende om het pleintje, net zo lang tot het personeel in de Deze gegevens tekenden wij op uit winkel hem in de gaten kreeg en hem Vrijdag 30 december ’s avonds 7.30 uur Springconcours in de manege bij de Graaf Adolfstraat te Sneek. Zondag 1 januari. Dancing Boermans Bolsward. The Demons, ’s avonds 8 uur. Gerrit Clements werd op 3 augus tus 1923 te Leerdam geboren. Hij was eerst vele jaren werkzaam op ver schillende kantoren in Den Haag, Vlaardingen en Dordrecht en tenslot te was hij van 1954 tot 1960 nog ruim zes jaar direkteur van het aanmel- dingskantoor van de Christelijke Emi gratie Centrale te Rotterdam. En dan staan we aan het eind van 1966. Reden om nog eens een terugblik te werpen op wat er zo al in het afgelopen jaar is gebeurd. Het is zeer veel. Sneek kende weer tal van openingen, jubilea en noem maar op. Vanzelfsprekend waren er ook minder prettige ervaringen. Gezien de grote ontwikkeling die onze stad doormaakt op velerlei ge bied, zien we 1967 met vertrouwen tegemoet. oudjes van Cruycebroedershof maak ten een uniek uitstapje van vier da gen naar Valkenburg en voor de kin deren van de openbare lagere scho len was er weer de instructieve schoolreis. Ditmaal ging de tocht per bus vanwege moeilijkheden bij de af vaart van de boot. De Sneker Piet IJsbrandij werd tot koning uitgeroepen van de Waterpoortpartij. Medewin- naars waren zijn stadgenoot Gerrit de Jong en G. Okkinga (Oosterlittens). In de stichting „De Sneeker Jachthaven” kampte men dit jaar met interne moei lijkheden en er moest enkele keren vergaderd worden voor alles weer in kannen en kruiken was. Een heuglijk feit in juli was de in gebruikname van het kerk- en recrea- tieschip „De Boei”. De heer J. de Wilde was vanaf de oprichting pen ningmeester van de 40-jarige begrafe nisvereniging D.E.L., waarvoor hem de eremedaille in zilver werd toege kend. Advendo verrichtte op het we- reldmuziekconcours te Kerkrade een prestatie van klasse. Het behaalde za terdag 16 juli het hoogste aantal pun ten van de dag. Het leverde het korps een le prijs, een paar optredens in België en het maken van een grammo foonplaat op. Burgemeester Rasterhoff opende maandag 18 juli op de ijsbaan de jongens- en meisjesstad en 23 juli was hij aanwezig in Hanenburg, waar N.V. Drukkerij De Motor twee jubi larissen en een gepensioneerde me dewerkers huldigde. Vrijdag 29 juli was de laatste race van het skütsje- silen op het Sneekermeer. Zeer ver rassend werd het Lemster skütsje met schipper Rintsje Ritsma kampioen. Woensdag 3 augustus bereikte Ger rit de Jong dat waarop iedere kaatser aast: de eerste prijs op de PC en bo vendien het koningsschap. De volgen de avond werd hij met zijn partuur- maten R. de Groot en D. Talsma in het stadhuis te Sneek gehuldigd. Het was de bekroning van een zeer succesvol seizoen. Een ander vooraanstaand Sne ker sportman, Joh. Alberda, werd de nieuwe schipper in de orde van de Sneker Pan. De Sneekweek 1966 werd wederom gekenmerkt door het weer Zaterdag stralend weer en windstil, zondag een halve storm. Desondanks werd er felle strijd geleverd. Op hard- zeildag was het gelukkig prachtig weer, met iets te weinig wind. Dins dag 30 augustus nam de gemeente Sneek afscheid van acht raadsleden. De v.v. Black Boys nam zondag 4 september zonder enig ceremonieel vertoon het nieuwe sportpark aan de Noorderhoek in gebruik in de wedstrijd tegen MKV ’29. De nieuwe Sneker gemeenteraad werd op 6 september geïnstalleerd. Drie nieuwe gezichten als wethouders: de heren Baarda, Bergsma en Visser. De heer Baaijens bleef. Gerrit Langerak won de ko- ningsprijs op de Oldehovedag 1966 met, alweer Gerrit de Jong en Kolthoff. Rienk Alberda speelde een belangrijke rol in de strijd op de Westeinder Plas en het IJsselmeer om de nationale ti tels. Hij werd na felle strijd met Hel- lemans tweede in de Vrijheidsklasse. Wereldkampioen achtervolging Tiemen Groen passeerde onze stad ook nog even in de ronde om het IJsselmeer, die hij enkele dagen later zou winnen. Gedeputeerde Gerbrandy maakte dins dagmorgen 27 september een begin met de ruilverkaveling „De Sneeker Oudvaart”. De heer Meindersma nam It is 2 jannewaris 1967 25 jier for- lyn, dat it sjongkoar „Nije Moed” to Easthim oprjochte is. Dat is dus bard yn 1942. Spitigernoch is it net meaz nei to gean hwa de oprjochters west hawwe, hwant it earste oantekeningen- boek begjint yn 1946, hwer ’t allin- nich de datum mar yn oanjown stiet. De anderen op de foto, van rechts naar links Herman Spoelstra (mees terknecht), die later zelf een slagerij in de Klei, c Kerkstraat dreef, Bouke Andringa, Uilke Reitsma van Oudega (W.), Hendrik Volbeda en Rein Sal- verda (de latere marktmeester) zijn allen reeds overleden. De heer Koopmans heeft zich ook later L'j het vee gehouden. Hij stichtte een slagerij aan de Suupmarkt en be woog zich voorts in de veehandel. Vo rig jaar werd hij nog in Hoorn gehul digd, toen hij daar vijftig jaar lang de veemarkt had bezocht. Dit jaar is voor de heer Koopmans tevens zijn laatste in Sneek, want 2 januari a.s. gaat hjj naar Enkhuizen. Een bekende Sneker figuur verdwijnt dan van de noorde lijke markten, al zal hij er nog wel eens ec r kijkje nemen. Het bloed kruipt tenslotte waar het niet gaan kan afscheid als hoofd van de openbare u.l.o. en de heer J. P. de Vries was een halve eeuw bij Tonnema. Op 8 oktober werd de nieuwe fa briek van Werkspoor op het industrie terrein aan rijksweg 43 geopend. Het Stedelijk Muziekkorps haalde uit Gro ningen eeen eerste prijs met lof. De twintigste van deze maand was een zeer belangrijke dag voor de gemeen ten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst. Toen werd de ruim 3 km lange weg tussen Sneek en IJlst op originele wij ze door de burgemeesters Rasterhoff, Van Hout en Cazemier geopend. Nog een opening: een modelwoning aan het Spitaal 28 van de Stichting Goed Wonen, alweer door burgemeester Ras terhoff. Ter gelegenheid van de Kin derboekenweek werden de Sneker kinderen onthaald op veel feestelijk heden o.a. een voorstelling van Feike Boschma’s marionettentheater. Donderdag 10 november opende bur gemeester Rasterhoff in het bijzijn van Mercurius, de god van de handel, de nieuwe detailhandelsvakschool in het voormalige gebouw van de Pier de Boerstichting aan de IJlsterkade. Tot directeur was al eerder benoemd de heer A. J. Dijkstra uit Sneek. Zondag 13 november was een zeer trieste dag voor de Chr. Gereformeerde gemeente in Sneek. Haar kerk, en met name het waardevolle orgel werden ernstig door brand beschadigd. Spontaan opgezette acties hebben reeds een klein deel van de nood kunnen lenigen. De be kende schrijver G. K. van het Reve discussieerde met nog enkele anderen over het thema Religie, moraal en kunst. Natuurlijk werd Sinterklaas ook weer binnengehaald. En dit op een even feestelijke wijze als altijd. Nog een jarige! De afd. Sneek van de ANMB recipieerde in hotel Hanen burg ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan. Ook kreeg Sneek in no vember een nieuwe kantonrechter. Benoemd werd mej. mr. A. L. G. Ro sier. Sneek had hiermee de landelijke primeur van de eerste vrouwelijke kantonrechter. De tiende Waterpoort- show was weer een groot succes en aan de Oosterdijk werd de geref. jeugd- sociëteit „De Fuik” geopend. Als laatste in november nog een belangrij ke opening: het nieuwe gebouw van de Pier de Boerstichting aan de Pie ter Zeemanstraat (industrieterrein Op penhuizerweg). Sneek kreeg in december rond Sin terklaas een „surprise” in de vorm van enkele beruchte inbrekers, die enkele grote inbraken gepleegd had den (o.a. Grouw en Tolbert). De scheidrechtersvereniging Sneek e.o. be stond in de laatste maand van dit jaar 45 jaar. Reden tot feest dus. De jon gelui maakten van de toespraak van H. Koekoek, leider van de Boerenpar tij, in Ons Gebouw óók een feestavond. Zes oude bekenden in Sneek werden door burgemeester Rasterhoff onder scheiden met een draagmedaille voor hun diensten aan de burgerij. De al gemene vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen bracht weer de nodige beroering. Onbegrijpelijk voor sportmensen. Verder bestond de IJs- wegencentrale Sneek, Wymbritsera deel en IJlst 25 jaar. Vrijdagmorgen 23 december vond in hotel Hanenburg de installatie plaats van de voorberei dingscommissie voor de ruilverkave ling „Hommerts-Oppenhuizen”. En zo werd het weer Kerstmis 1966. Aan leiding voor vele verenigingen en ker kelijke instanties om feestavonden en diensten te houden. Ja, een veelbewogen jaar was het beslist. Maar nu kunnen we het weer rustig uithuilen om zondagmorgen vol goede moed en voornemens aan 1967 te beginnen. 10 januari: K. S. Miedema, Bozum, arts, 62 jaar. 11 februari: D. Bergsma, Oppen huizen, oud-voorzitter Ver. van Dorpsbelangen, 70 jaar. 24 maart: S. Visser, Sneek, erelid v.v. Black Alg. Ned. bond, afd. Sneek, 59 jaar. 21 april: A. Algra, Leeuwarden, sportredakteur en chef provin- cie-redaktie Friesch Dagblad, 38 jaar. 27 juni: G. Douma, Sneek, oprich ter Douma’s Ijzerhandel NV, 75 jaar. 10 juli: drs. R. A. Wiegman, Sneek, oud-leraar RHBS en MMS, 64 jaar. 24 juli: O. Lindeman, Sneek, secr. Prov. Friesche Ver. voor Zieken huis verpleging, 78 jaar. 2 september: P. Jorritsma, Sneek, oud-badmeester, 87 jaar.’ 6 september: A. Rienstra, Sneek, oud-kaatser, 70 jaar. 26 september: J. H. Doodkorte, Sneek, hoofd r.k.-jongensschool en hoofd gem. handelsavond- school, 72 jaar. 28 september: S. G. Walinga, Sneek, architekt, 64 jaar. 21 november: J. B. Feenstra, Hui zen (N-H), oud-direkteur Erven Feenstra. 86 jaar. 6 december: H. Tromp. Sneek, grondlegger Tromp Groothandel NV, 84 jaar. 15 december: H. P. Andela, Nijland, bekend paardenfokker, 69 jaar. Nadat de heer Clements in juli 1960 met medewerking van de particuliere synode van Zuid Holland (oost) op grond van de kerkorde (singuliere gaven) was toegelaten tot het ambt van predikant in de gereformeerde kerken in Nederland en na prépara toir examen door de classis Rotterdam was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland, werd hij op 15 november 1960 door de clas sis Gouda peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten. Op 1 januari 1961 werd hij door ds A. S. Timmer uit Rotterdam beves tigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Lekkerkerk. Op 27 september 1964 verwisselde ds Cle ments deze kerk met die van Sneek, waar hij toen door zijn plaatselijke collega, ds. J. M. Spier, werd beves tigd als vierde predikant. Hij is in de classis Sneek deputaat voor de evangelisatie. Verder lid van de commissie van samenwerking van de zending van de Gereformeerde Kerken in Friesland (zuidelijk gedeel te) en voor de generale synode -J- j jn aan kerken kend, wie de hear S. Hoekstra üt Nij- lan de earste sjongmaster. Letter, nei 1945, is men oansluten by it Kristlik boun fan sjongkoaren en fansels waerden ek de sjongersfeesten, dy’t ütskreaun waerden, sa folie müg- lik besocht. Yn Sleat waerd yn 1948 foar de earste kear in le priis helle. Krekt as alle koaren op it platte- lan hat ek „Nije Moed” syn foar- en al ris in oare sjongmaster foar, mar de measte tiid hat de hear Hoekstra fan Nijlan der oan spandearre.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1